uit te trekken, werd zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. De nieuwe wetten In hot Staatsblad. Het „Staatsblad" no, 151 bevat de wet van. den 3den Juni 1905, tot herziening van eenige artikelen der wet tot regeling van het lager onderwas en aanvulling der wet tot regeling der financieele verhouding tusschen het rijk en de gemeenten èn her ziening der algemeene regelen ten aanzien der plaatselijke belastingen. Het „Staatsblad" no. 152 bevat de wet van den 5den Juni 1905, tot wijziging en aanvulling der wet tot regeling van het la ger onderwijs en der burgerlijke pensioen wet. Het „Staatsblad" no. 153 bevat de wet van den. öaen Juni 1905, tot regeling van het pensioen der weduwen en weezen van onderwijzers en wijziging en aanvulling der wet tot regeling van het pensioen der we duwen en weezen van burgerlijke ambtena ren. Kamerverkiezingen. De hear Auig. Kamps, oaudi'daait voor d© Tweede Kamer in 't kiesdistrict Sittard, be veelt zich -bijl zdj)n kiezers in de vdifgemde advertent© aan: Weïïïïdele Hoeren Kiezers, Door een massa 'kiezers candidlaalb gjedteldl voor de Tweede Kamer, deel- ik TJEd'. mede, dat ik deze candMabumr aanvaard on teveel mijl beleefd in uiw giunsfc. Als fatsoenlijk Sitiüarder bua^ger, in 1849 uit brave oerlijïke IhandelsFedten geiteren, dus geen kind of onervaren snuiter, en ka tholiek zoo goed afe kte beste, maar geen hiuidhelaaij. rondborstig; en open van karak ter, die Voor de goede zaak en uw goede rechten onbevreesd1 durft uit te 'komen, kan ik UEd. verzekeren, dat, indiien ui mij1 kiest, Ui er geen uil of stokrisdh. naar toezend, maar een mam van ervaring^ die zorgen zal db eer van ons geloof en van ons dierbaar Limburg boog te [houden en voor te staan. "Wij,'kennen immers hier niete van liberalen of socialisten en verzeker TJEd., dat -k dan steeds de steun Van ai onze kaibboliiéke K a- merleden ziaiD zijln met hanb en cüaad. HSoogaehtend! groetend, AUG. KAMPS, „Alte" Trouwenkiesrecht. De Haagsehe afdeeling van de Vereeni- ging vooe Vrouwenkiesrecht heeft de vol gende vragenlijst toegezonden aan alle can didaten voor de Tweede Kamer in die ge meente. lo. Meent u, dat grondwetsherziening, om te komen tot een andere regeling van het kiesrecht, een vraagstuk is van zoo ingrij penden aard, dat hierop moet woiden aan gedrongen vóór alle andere hervormingen 2o. Welke waarde kent u daarbij toe aan het kiesrecht voor de vrouw? 3o. Meent u, 'dat algemeen mannenkies- recht aan vrouwenkiesrecht moet vooraf gaan? Of dat vrouwenkiesrecht op dezelfde voorwaarden, waarop dit aan mannen is verleend, van meer dringenden aard is. 4o. Meent u, dat de volgende artikelen der Grondwet herziening noodig hebben, met het oog op het kiesrecht en de ver kiesbaarheid "der vrouw? Beleefd verzoeken wij u dit te specifi- ceeren voor art. 80, art. 127, art. 143 en art. 84. De volgende candidaten zonder schrifte lijk antwoordde lieeren Bergmeijer, Valcke- nier Kips, Six, Jansen, Kielstra, Van Mun ster, Troelstra en Van Vredenburch. De heer Bergmeijer (S. D.) betuigt zich een beslist voorstander van de gelijkstel ling van mannen en vrouwen; hij acht het een schande dat onze wetten de vrouw in tal van zaken als [minderwaardigen beschou wen en behandelen, en verklaart dat, 'kar voor in de gelegenheid zijnde, hij alles zal doen om deze partijdigheid ten opzichte van de vrouw te doen eindigen. Mr. Valckenier Kips (L.) acht grondwets herziening een vraagstuk van zóó ingrij penden aard, dat hij zich beslist verklaart tegen het aandringen op de oplossing daar van vóór alle andere hervormingen. Jhr. Six (L.) wil niet meewerken voor uitbreiding van mannenkiesrecht. Eer hij zijn steun wil verleenen om bij eventueele uitbreiding van dat kiesrecht ook zekere groepen van vrouwen tevens tot de uitoefening van het kiesrecht toe te la ten, wenscht hij in concreten vorm een wetsontwerp voor zich Te zien liggen. De heer Jansen (U. L.) acht een betere regeling van het kiesrecht noodzakelijk en wenscht in het volgend '4-jarig tijdperk grondwetsherziening voor te bereiden en daarbij aan. den gewonen wetgever over te laten ook aan vrouwen het kiesrecht toe t© kennen. Ondanks zijn vrees, dat dit de conservatieve elementen zal versterken, zal hij persoonlijk zich toch verheugen, in dien de vrouw dit recht wordt verleend. Voorloopig wenscht hij haar verkiesbaarheid door bijzondere bepalingen te beperken. Dr. Kielstra (L.) is van mecning dat het kiesrecht behoort te worden toegekend aan alien, die zonder steun vou onderen in hun onderhoud en in dat van hun gezin voor zien. Hij verklaart zich tegen het „blanco- artikel 80", doch zou gaarne dezelfde eischen, die hij voor mannen noodig acht, ook op de vrouwen toegepast zien. De heer Van Munster (C. D.) is beslist voorstander van het geheele Volk aan de stembus en vraagt evenals zijn partij invoe ring van kiesrecht voor gezinshoofden bij ontstentenis of dood van den man voor wouwen en daarmee gelijkgestelden; alléénwonende mannen of vrouwen worden als gezinshoofden beschouwdwetsgelijk te stellen personende inwonende mannen en vrouwen boven de 23 jaren, die door ar beid of anderszins in hun behoeften voor zien. Hij acht zich verplicht bij eventueele verkiezing met alle kracht hiervoor te ijve ren. De herziening van art. 84 wordt niet door hem ge wenscht. Mr. Troelstra verwijst de afdeeling naar het voorstel tot grondwetsherziening derS. D. A. P. en, naar zijn rede in Diligenlia in October 1.1. gehouden. Hij is dus" voor stander van het blanco-artikel voor de v r o u w. Dr. van Vredenburch verwijst naar het program der Nationaal Historische partij, dat alleen aan mannelijke gezinshoofden kiesrecht toe wil kennen. Snel, goedkoop en goed recht. Mr. T. G. ScÜmmannj te Rotterdam, heef t voor heb Congres van den Ned. Bond van vereetiigmgen van den jLaudte&lrijven- den en 'indiustrieolem middenstand, 19 en 20 J'u.lt as. te Maastricht te houden, een prae-advïes uidgébraahti over „snel, goed koop en goed reeiht." Z&fa conclusies 1 leeft mr. S. neergelegd! in 'het volgende tffab congres, géhoord heb rapport over snel, goedkoop en goed iredhit), acht de vereenvoudiging der rechtspleging gowenseh't en meentb, dat in 'het bijzonder bunnen dienen tet helt veitkrijjgen van een snellere, goedkoopere en betera (rechtsple ging, de navolgende wijzigingen lo. Het vormelijke in de procesorde tob eon minimum terug te brengen. 2o Het v.ervaJJten Van de beperkingen m het getnigenbesvija. zoowel walt betreft het onderwerp van dan edsdh ais de wraking van 'getuigen.. 3o. Afschaffing van db rechtetrTijPte ver plichting. om ingievail ©en gedaagde een Voorstelling der feiten geefifc, die gedealtóijk verschilt mét die van den eischer, zoodanig veriweer alb een algeheel© ontikentonia var het bij dagvaarding gestelde te beschouwen. 4o. Heit stelen van vadte terindjhen Voor continuaties, behoudens nood'zaf telijk hed Van Öanger uitstel. 5o. He'fc geven van dié bevoegdheid! aan den rechter om te beslissen of pleidooi noo- dfitg is. 6o. In den regel, de con tra-enquête te be palen op denzelfden d!ag aflis de enquête. 7o. Bet afschaffen van zegel én regidbra- 'tierechten. So. Vermindering derf griffiekosten bij kan tonga-echten 9o. Uitbreiding van het aantal atedhter- lijke ambtenaren. Ned. Stncadoorsbond. In de te 's-Gravenhage gehouden 9e jaar vergadering van den Nederl. Stucadoors- bond werd verslag, rekening en verantwoor ding goedgekeurd. O.m. werd in die vergadeiing besloten: de bondseontributie op hetzelfde bedrag te houden; de verschillende meeningen over het al of niet behouden van stukwerk in een brochure samen te vatten en die aan de leden toe te zenden; zich af te schei den van het Nederl. Arbeiderssecretariaat; de gezellen vrij te laten in zake de produc tieve associatie in het stucadoorsbedrijf, doch los van den bond. Met algemeene stemmen werd goedge keurd hot besluit om pogingen aan te wen den om te trachten samenwerking te ver krijgen met de landelijke patroonsorganisa tie om te komen tot een goede regeling van het leerlingwezen. Mede werd besloten geen deel te nemen aan het anti-militaris tisch congres te Oxford. Als plaats voor den zetel van het hoofd bestuur werd aangegeven Haarlem' en 's-Gra venhage en als redactie voor het vakblad aangewezen de gezellen Zwinkels en De Buin. Dir. bel. Invoerr. en accijnzen. Bij Kon. besluit is de heer L R. Wentholt, inspecteur der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen te Maastricht, benoemd tot ridder in de orde van den Nederland- schen Leeuw. MAASSLUIS, 13 Juni. Bij Kon. besluit ie bij de rustende schutterij alhier benoemd tot 2de luitenant, A. Oranje, thans adjudant- onderofficier. STADSNIEUWS. Heden werd aan de Leidsche Universiteit met gunstigen uitslag afgelegd het propae- deutisch examen in de geneeskunde door onzen stadgenoot de heer P. H. Versteeg. Op de vergadering die door de kiesvereeni- gingen jEendracht'*, Nederland en Oranje" en 3> Recht, Plicht en Orde" morgenavond (Woensdag) in de Officieren-Vereenig. wordt belegd en waar de heeren 0. E. van Koets veld en F. Moezel zullen spreken, zal, naar wij vernemen, geen debat worden toegestaan. De heer W. v. d. Vlies, lid der vereen. ■sKrucui door Oefening" alhier behaalde op het internationale concours in gewichtheffen enworstelen te Nijmegen den lsten kampioen- prijs. Door den heer Brinkman, rijwielhandelaar alhier, is bij de politie aangifte gedaan van een vermoedelijke rijwielverduistering door iemand 'die zich' noemde J. V., woonachtig te Amsterdam, en logeerende in een der hotels alhier. Zondag heeft er in de Vriendschap oen vechtpartij plaats gehad, doordat een ver- eenigmg daar feestvierde en eenige perso nen, die daarbjj behoorden, zich toegang hadden verschaft. Op verzoek van den eigenaar zijn zjj door de politie verwijderd. Door M. Post, varkenshandelaar, is by de politie aangifte gedaan dat uit een loods die by onder deze gemeente aan den Vlaardinger dyk heeft staan, 4 konynen zyn ontvreemd. Tegen den bestuurder van een paard en wagen is door de politie procesverbaal opge maakt wegens mishandeling van zyn paard. Dr. van Lecnwen In Musis. Zaterdagavond trad Dr. v. Leeuwen in Musis op voor een zeer gemengd publiek dat niet alleen de geheele zaal vulde doch tot voor den ingang der zaal, op sloele* geklauterd, een plaatsje had gezocht en gevonden. De heer De Writ opende deze vergade ring met mededeeling dat dit de derde open bare vergadering was die door de S. D. A. P. hier was belegd tijdens de tegenwoor dige verkiezingscampagne: le op het Hoofd; 2e in de S. 0. V. (P. L. Tak) en nu deze. Spr. zegt dit uitdrukkelijk omdat het ge rucht ging dat deze vergadering eigenlijk zou belegd zijn door de liberalen en niets is minder waar. Voorts deelt spr. mede dat nu als steeds gelegenheid tot dupliek zal worden gegeven en dat in verband met het bezwaar maken door den heer v, Meurs in de vergadering in de S. 0. V., toen dr. v. Raalte sprak, en dr. v. Leeuwen slechts noode tot du pliek werd toegelaten. Daarna verkreeg dr, v. Leeuwen het woord. Spr. begint met er op te wijzen dat hier in Schiedam de liberale groepen zich heb ben opgelost in een anti-clericale actie, wat ronduit is -gezegd in het hoofdartikel der (oude) „Schiedamsehe Courant". Trouwens blijkens een vijftal artikelen in de „N. R. C." beeft hetzelfde plaats in andere distric ten. Hierin werd zelfs gezegd dat dr. Kuy- per beweging had gebracht in de liberale partij. Diens antithese wordt, volgens beweren van de liberalen wel biet geaccepteerd, doch blijkens "hun praktijk in dezen strijd doen zij dat wel. Spr. wijst er voorts op "dat zoowel in de A. R, als de R. K. partij zich demo cratische groepen afscheiden; de R. K. de mocraten steunen zelfs de soc.-uem. candi daten; de A. R. democraten daarentegen stellen meest eigen candidaten, doch in Rotterdam IV steunen ook zij spreker's can- didatuur. Dit geschiedt omdat zij in de kerkelijke coalitie zien een anti-democratische bewe ging. Hun standpunt is dus zuiver. Spr. wijst er bovendien op dat in de R. K. partij zoowel hier als elders er sprake van is geweest om een eigen katholieken candidaat le stellen. Uit deze feiten blijkt dat er in de kerkelijke partijen reeds be staat een geest van afscheiding. Een derde verschijnsel is de Friesch- Christelijk-Historische, die reeds optreedt als een anti-papisüsche partij. De kiem van ontbinding is dus reeds in de coalitie aanwezig en het is de fout der liberalen, dat zij hiertegenover zijn op getreden met hun anti-clericalisme, want daardoor juist hebben ze weer meer ver band gebracht tusschen de kerkelijke groe pen. Spr. begrijpt niet dat de liberalen dit niet hebben gesnapt: zij zijn in den val geloopen die dr. Kuvper hen beeft gesteld. Dr. Kuyper heeft het verval, de ineen storting der kerkelijke coalitie zien naderen en op zeer handige wijze heeft hij de libe ralen gedreven naar het anti-clericalisme. De taak der S. D. A. P. is nu om dr. Kuyper in dezen strijd schaakmat te zet ten door het anti-clericalisme weer le ver nietigen en daarmede 'den band te verbre ken die thans nog de kerkdijken verbindt. Kan de S. D. A. P. voorkomen dat er een bepaalde meerderheid rechts of links komt in de Kamer, en heeft zij het anti- clericalisme vernietigd, dan hebben zij daar mede het regeeren der kerkelijken onmo gelijk gemaakt. Het zullen dan de soc.-dem. Kamerleden zijn die de meerderheid in de Kamer in handen zullen' hebben by ae stem mingen over voorstellen en amendementen. Door 'de vernietiging van het anti-clericalis me zal men verkrijgen dat na 4 jaar een tegenstelling der partijen zal zijn conserva tief en democraat. De democraten scheiden zich in de ker kelijke partijen af omdat de richting dezer regeering is tegen de democratie. De de mocratie eischt dat de belanghebbenden deelnemen aan het behartigen hunner be langen. De beste wetten zullen zonder de zen democratischen eiscb nooit voldoen. Als sprekend voorbeeld diet anti-democra tische richting noemt spr. het ont,werp-ar- beidscontract, dat blijkens de toelichting van dr. Kuyper slechts dient om! het ar beidsvermogen te verhoogen en met om de misdeelden op te heffen. Hetzelfde is het geval bij de pensionee ring van ouden en invaliden en dat 'is de reden waarom Staalman daartegen zoo hef tig te velde trekt. De premie moet voor het grootste deel betaalt worden door den arbeider; deze wet bezwaart dus den arbeider in plaats dat zij hem verlicht. De vrijz.-dem. zeggen nu: wij krijgen voor loopig geen algemeen kiesrecht en daarom beginnen Wij alvast met sociale wetten te maken zonder 'dat Daarmede echter worden zij ontrouw aan bun beginsel dat hen in 1901 van de L. U. deed afscheiden, riü. dat geen sociale wet ten goed kunnen zijn zonder algemeen stem recht. Dan ontwikkelt spr. weer zijn bezwaar tegen het blanco-artikel en het gevaar voor een latere reactionaire meerderheid. Verwijzende naai- het feit dat de oud liberalen vóór 4 jaar graaf v. Limburg Sii- rum stemden en nu den vrijz.-dem. De Groot, komt hij tot de conclusie dat voor hen De Groot en v. Stirum gelijk is. Hij noemt den steun der oud-liberalen aan de candidatuur-De Groot onzedelijk en vele vrijz.-dem. erkennen dat het beter ware geweest indien de oud-liberalen een lid hun ner partij bier hadden gesteld. Spr. voelt afschuw voor zoo'n opportu- minme, enkel om een zetel in de Kamer te winnen. Een dergelijke houding maakt dat de vrijz.-dem. het recht heeft verloren zijn beginsel nog te verdedigen. Leest men liet programma der vrijz.-dem. dan ziet men dat zij er slechts naar stre ven om met hun wetten verbeteringen in de bestaande maatschappij aan te brengen en de l>es taande verkeerdheden weg te ne men. Daarmede nemen zij echter de ellende niet weg. Voor de S. D. A. P. zijn "deze verbete ringen daarentegen slechts middel om tot hun doel te raken en dit doel is de weg neming der ellende. De grondfout in deze maatschappij is de onzekerheid van het lies Laan en de onvol doende gelegenheid tot ontwikkeling van iedereen. Die fout bbjft bestaan met 'het streven der vrijz.-democraten, Spr. wijst hierbij op de ontwikkeling van den mechanischen arbeid, die de arbeiders op straat brengt. Het geheele tegenwoordige stelsel van voortbrenging zal telkens der gelijke crisissen in het leven roepen en die zijn niet door wetten t© keeren. Het be drijfsbelang is sterker dan wetten. De verbetering die de soc.-dem. wen- schen, bedoelt slechts de arbeiders in de gelegenheid te stellen tot hoogere ontwik keling te komen en daardoor geschikt le worden om eenmaal als eigenaar op te tre den van de zaken, waarin ze nu slechts arbeidskrachten zijn. Dat dit mogelijk is acht spr. bewezen door den A. N. D. B., die van de onmatige en dierlijke arbeiders in de diamantindustrie in een tijdsverloop van .10 jaren gemaakt heeft de hoogst staande arbeiders. Dat gemeenschapsbeheer van bedrijven mogelijk is concludeert spr. uit de reeds bestaande gemeentebedrijven. Ook de trosten brengen' een internationale vereeniging van eenzelfde industrie, zij het ook dat "die zijn getreden in de plaats der concurrentie tot het verkrijgen van hooger winst zonder stijging van het loon. Wijzende op hetgeen in de katoenindustrie heeft plaats gehad, zegt spr. dat de S. D. A. P. wil het grondbezit brengen aan de gemeenschap en de voortbrenging regelen naar de behoefte. Hierna wordt gelegenheid gegeven tot debat. De heer W. v. d. Most Phz. wijst er op dat de christelijke arbeider voor zijn be ginsel ontzettend veel heeft opgeofferd en dat het volkomen billijk is dat eindelijk met de onderwijs-novelle de christelijke school dezelfde voorrechten zal genieten als de openbare school. Wat betreft bet arbeidscontract wijst spr. er op dat Schaper met grooten lof daar over heeft gesproken. Spr. meent dat dr. v. Leeuwen spreekt als een jurist wanneer hij zegt: wij willen wel verbeteringen maar slechts'als een middel. Dan wijst spr. op Frankrijk waar alge meen kiesrecht heerscht en waar nonnen en kloosterbroeders het land worden uitge dreven. Wat hebben wij, vraagt spr., aan de so cialisten, wanneer zij, zooals hier en in Duitschland, steeds stemmen tegen sociale wetten die verbetering beoogen? Toorts wijst spr. er op dat èn pensioen verzekering èn de ziekteverzekering niet zoo slecht zijn als dr. v. Leeuwen wel doet voorkomen. De heer V. Es zegt dat, als men een hond wil slaan, men altijd wel een $tok kan vinden. Bij de Prov. Staten-verkiezingen was die stok de taiiefwet, nu is het algemeen kies recht. Doch spr. heeft daaromtrent niet zoo veel idealen als dr. v. Leeuwen. In het meest democratische rijk, Ame rika, ziet men de trusts, die terecht een dievenbende worden genoemd. In Philadel phia werd de met algemeen kiesrecht ge kozen gemeenteraad omgekocht en door den burgemeester naar huis gezonden. In Frankrijk is de socialist Millerand mi nister geweest en heeft zich, evenals elke andere minister, moeten houden'aan 's lands wetten. Critiek is gemakkelijk als m5ïi niet in een regeering zit. De verbetering door den.' A, N. D. B., door den heer v. L. genoemd, is juist, doch toont tevens dat daarvoor .geen algemeen kies recht noodig is. Bij het streven naar verbeteringen verge ten de soc.-dem. rekening te houden met de eigenschappen van den mensch. Overigens meent spr. dat het betoog van dr. v. L. meer is gericht geweest tegen den heer De Groot dan tegen de kerkelijke par tijen. De directeur der gasfabriek, al werkt hij niet met eigen fabriek, heeft toch belang bij winstmaken. Spr. wijst er hierbij op dat de heer Do Groot, de volksman, zich heeft verklaard voor het maken van den elevator aan do gasfabriek, waardoor de arbeiders woiden benadeeld. Ten slotte bespreekt debater eenige deug den van den heer v. Limburg Stirum die hij den kiezers warm aanbeveelt. De hoer De "Groot, daartoe van den voorzitter verlof gekregen hebbende, beant woordt den heer v. Es, waar deze hem persoonlijk heeft bestreden. De directeur van de gasfabriek profiteert niet van de bezuinigingen in de gasin- dustrie, 'dat is wel in den gemeenteraad ter sprake geweest, maar is nog niet be slist. Dat spr. lieoft gestemd voor do aanbren ging van den elevator, is juist; dit moge een tijdelijke schade voor de betrokken ar beiders opleveren, maar is in het belang der geheele burgerij. Om dit nadeel van de arbeiders te verzachten heeft de gemeen teraad "een In 5 jaren afloopende vergoe ding aan hen toegekend. Hierna maïkt spr. enkele opmeikingen, niet rakende de rede van den heer v. Leeu wen op dezen avond. lo. heeft de „Moker" geschreven dat heor De Groot 'de cijfers van dr. v. L., die hij eerst bestreden had, heeft erkend. Spr. heeft alleen erkend de juistheid der 19 millioen, waarmede de rijksontvangsten waren gestegen. 2o. heeft dr. v. L. beweerd dat Becard zou hebben berekend dat de arbeider 43 pet. van zijn loon aan belasting zou betalen. Spr. heeft 'dat toen in twijfel getrokken en gezegd dat volgens zijn becijfering dit hoog stens f 53.kon zijn bij een loon van f500. De heer De W,i t merkt op dat spr. zich moet bepalen tot de rede van hedenavond. De heer De Groot doet een "beroep op de bewering der S. D. A. P. dat zij nim mer het licht schuwt en vraagt 5 minu ten om de onjuistheid dezer bewering aan te toonen. De heer De W,it staat 5 minuten toe. De heer De Groot, voortgaande, zegt dat het hem gebleken is dat Becard van de f500.loon eerst aftrok f400.voor eerste levensbehoeften en dus 43 pet. van de f100.wat hij het surplus noemde, bedoelde. Spr. was dus dicht bij de waar heid toen hij zei de dat dit cijfer hoogstens f53.kon zijn waar Becard tot f43 komt. Dezelfde fout maakte ook de heer Tak in het debat, hoewel die aanvankelijk van 8 pet. van het loon, d, i. f 40.ongeveer, sprak. Dan tot de rede van dr. v. L. overgaan de, merkt spr. op dat deze hem er een verwijt van maakt dat de oud-liberalen zijn candidatuur steunen. In de eerste plaats merkt spr. op dat in de oud-liberalen grooto verschillen be staan, doch overigens steunen die hem als anti-clericaal en als zoodanig wordt do steun geaccepteerd. Maar bovendien be strijdt spr. deze regeering als vrijz.-dem. Dat de S. D. A. P. in steun van andere groepen niets onzedelijks ziet, blijkt uit bet feit dat de soc.-dem. Schaper wordt ge steund door het A. N. W>. V., terwijl de S. D. A. P. v. d. Zwaag stelt die geen soc.- dem. is. "VVaar langs den rechten weg geen alge meen kiesrecht te verkrijgen is, hebben de vrijz.-dem. een omweg gekozen, maar daar door verloochenen zij hun beginsel nietrt Troelstra heeft zelf verklaard dat hij het blanco-artikel zou accepteeren als het te krijgen was. Voor reactie behoeft men niet zoo be vreesd te zijn en mocht met algemeen kies recht de reactie de macht in. handen krij gen, dan is dat blijkbaar den wensch van de meerderheid van het volk en moet ook dr. v. Leeuwen volgens zijn eigen principe zich daaraan onderwerpen. In Overschie heeft dr. v. L. gezegd dat de S. D. A. P. eerst voor vrouwenkiesrecht zou ageeren wanneer deze partij daarvan geen schade meer te wachten 'heeft. Dat is evenzeer het verloochenen van het prin cipe der S. D. A. P., die man en vrouw op gelijken lijn stelt. De vrijz.-dem. Slaan bij de praktische po litiek dicht bij elkaar en alte democraten, soc.-dem., vrijz.-dem., A. R. dem. en R. K. dem., kunnen samenwerken aan een demo cratische wetgeving. Die groepeering der partijen) moet eenmaal komen en zal ook komen wanneer de cle- ricale macht is verbroken. Door dr. v. L. is gezegd dat hervorming Tan de S. D. A'. P. slechts middel is en niet doel. Ook voor de vrijz.-dem. is het slechts een middel om te komen tot het doel: dat alle menschen in de gelegenheid zijn te komen tot gelijke ontwikkeling, waar toe alle maatschappelijke belemmeringen moeten worden weggeruimd. De fout der S. D. A. P. is dat zij het individu te veel wil laten steunen op den Staat; de vrijz.-dem'. willen het individu, laten streven tot zeif-vervolmaking. zooals ook door Christus reeds is gezegd. iHet beroep op' den) A. N. D. B. gaat slechts ten deel© op. De vakorganisatie bestond reeds vóór de S. D. A. P. en deze kan zich daarvan dus niet de èër toerekenen. Dat de vrijz.-dem'. de ellende niet zou den willen wegnemen, klinkt zeer zonder ling. Het streven djer vrijz.-dem. is juist daarop gericht. Echter, spr. gelooft niet aan de mogelijkheid van een volmaakte maatschappij j

Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2