do beslaande vaccincwct tegemoet to ko men. Onzo lozers weten, dat wij die bezwa ren voor ons zelf niet doelen. Maar te loo chenen valt liet niet, dat de bestaande wet geving gewetensdwang oplegt. Dezen dul den wij niet voor ons zelve, maar wensGhen ook, dat niet anderen daaronder gebukt gaan. Gelijk argument geldt allerminst voor de afschaffing der Staatsloterij. In zïich zelf zien wij in die loterij niet het minste kwaad. Integendeel van dien, een veiligheidsklep, een correctief tegen minder schuldeloos spe len. Daarnevens geldt de overweging, dat geen anti-rcvolutionnair maar in 'talleuninst gedwongen wordt aau die loterij mee te doen. De afschaffing daarvan, wc heli- hen dit onder hot vorig Kabinet meermalen uiteengezet is o. i. dus niets andcis dan volkomen noodeloos getuigen. Wij juichen het daarom too, dat de huidige Regeering van de afschaffing niet weten wil. Artikel 80. De schrijver van de „Ifaagsehe Blieven" in de „Zaanl. Cl." betoogt, dat indien in de Grondwet een blanco artikel SO komt, aan gaande het algemeen kiesrecht, niets be slist wordt, maar dal daardoor alleen iede re' regeling van het kiesrecht, die door de meerderheid als de beste wordt beschouwd mogelijk gemaakt wordt. En in zooverre kan z.i., wanneer die bedoeling nu maar vaststaat en deswege eenstemmigheid is de eigenlijke kiesrechtvraag voor als nog Blijven rusten, feitelijk) zelfs worden verscho ven tot dat over de blanco-tactiek is heslist want zelfs hij de beslissing daarover woidt datgene, wat er uit kan voortvloeien en wat van de niet vooraf berekenbare inzichten en verlangens eener nader te kie zen Vertegenwoordiging afhankelijk is nog volkomen in 't midden gelaten. De blanco-artikel-voorstelten van de Regeering zijn ten slotte vervolgt schrij ver niets anders dan een eerbiediging van den geest der meerderheid, een nieuw Bewijs dus van den emstigen wil der Re geering, om in verzoenenden geest en niet als partij-Kabinet werkzaam te zijn. Zegt men nu dat de blanco-politiek inzake 't kiesrecht toch geheel overeenkomt met do wenschen, door de Lib". Unie en Vrijz.-dom. Bond in huil con een tra ti e p i o gra in neerge legd, dan is dat niet le loochenen, maar "t bewijst hoegenaamd niet dat 't Kabinet daarom, per so nil de Grondwetsherziening, den weg wil op gaan van deze groepen. Men inag dat wenschen of vermoeden, uit do regeeringsverklaring blijkt 't niet. Het ministerie wil niemand en ook niet zich zelf voor do toekomst binden, 't Wil vrijheid voor elko regeling, die met de in zichten der meerderheid strookt. Niets an ders. Wie kan in gemoede daartegen zijn? Alleen degenen die uit vrees voor spoken zich niet wagen op een terrein dat zij, door de onbegrensdheid, nog niet kunnen over zien. Maar een politieke partij die zich door spoken laat weerhouden van den weg van den vooruitgang, verdient weiinig vertrou wen. BINNENLAND. Corps diplomatique. Heden wordt te 'sGravenhage in het «Hótel des Indes" verwacht de nieuwbenoemde secretaris van de Amerikaansche legatie bij ons Hof, de heer Roger S. Bontell. Ridderorde. Big Kon. besluit is dr. J. P. Hofman, ge meente-geneesheer te Breda, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Audiënties. Ee audiëntie van den minister van water staat, zal Dinsdag en die van den minister van landbouw zal Woensdag niet plaats hebben. Tice-admiraal Kotnvenberg. De vice-adtniraal Kouwenberg, oud-com mandant der zeemacht in Ned.-Indie, is te 's-Graven hage aangekomen Het rijkszwaard van Boni. In de toelichting bij het telegram over do gevangenneming van den vorst van Bo ni, werd ook melding gemaakt van de rijks sieraden. Als het voornaamste stuk van deze voorwerpen, welke thans alle in han den zijn van het Nederlandsch-Indische Gou vernement, schrijft het „N. v. d. D.", werd daarbij genoemd het zwaard, dat bekend is onder den naam La-feya-ri-doeni en waar aan de overlevering is verbonden, dat 't, bij een overleden vorst in de kist gelegd, Boven op het graf werd gevonden en dat dit wonder zich herhaalde toen men 't an dermaal begroef. Nu werd de vreemde naam van dit hei lige zwaard door ons, op grond van een vroegere mededeeling, vertaald met „Gee- sel der wereld". Bij deze omschrijving wera waarschijnlijk gedacht aan het Arabische woord „doenia", dat, in tegenstelling met het woord „achirat",, de hemel, in de meeste Maleisch-Polynesische talon is overgegaan als Je beteekenis, welke door de Moslims wordt gehecht aan de wereld, het onder- maansche. Maar de vertaling is niet juist en ligt vlak voor de hand. Uit het Boegi- neesch-Nederlandsch Woordenboek van den geleerden dr. B. F. Matlhes blijkt, dat La- teya-ri-doeni aldus is te verklaren.: La is het gewone voorvoegsel voor mannelijke personen (voor vrouwelijke We), of voor zaken, die als menscbelijke wezens wor den aangemerkt; tey a beteekent: iels niet willen; rj is het voorzetsel „in" of „op",; dooni u een weinig gebruikelijk woord voor „lijkkist", welk woord in bijzondere gevallen wordt gebruikt, wanneer do begra fenis op verren afstand geschiedt en waar bij die kist dan gedeeltelijk met zand wordt gevuld. Do naam La-leya-ri cloeni is dus zeer dui delijk; en stemt overeen met de logende. Men kan hom hot best vertalen zooals dat in do spiookjes voorkomt: het zwaard Wil- niet-in-de-kist. Drankwet. De regeering verklaart naar aanleiding van het voorloopig verslag, dat liet inder daad de bedoeling is, géén der voor 16 October 1904 uitgesproken vereordeelingen voor liet geven van verlof mee te tellen, zelfs gaat zij uil eigen beweging nog iets verder, door thans het wetsontwerp in dier voege te wijzigen, dat veroordeelingen we gens „feiten, voor 15 October 190-1 be gaan", niet zullen meetellen. Voorts wordt ingevolge opmerkingen in het V. V. gemaakt de datum voor het goed ingericht zijn van verlofhuizen van to October 1904 gewijzigd in 15 April 1905 en eindelijk wordt door een tekst verandering boven twijfel gesteld, dat ook zij eon nieuw verzoek om verlof kunnen indienen (n.l. tot 1 Maart 1906), wier verzoek alleen werd afgewezen op grond, dat zij niet op 1 Januari 1904 het bedrijf uitoefenden in de localiteit waarvoor het verlof werd gevraagd. P. "VV, Jansen. Na het overlijden van den heer P. W. Jansen, te Amsterdam, den man, wiens nagedachtenis bij zoovelen in dankbare her innering blijft voortleven, vormde zich een comité met het doel om als herinnering aan den ontslapene te Amsterdam iets te maken dat zijn naam blijvend zou doen voortleven. Dit comité bedoelde in de stad een plantsoen te doen aanleggen, dat naar den overledene zou genoemd worden en dat, gelegen in een volksbuurt, voor de kinderen des volks tevens een aangename plaats van verpoozing zou zijn. Gemakke lijk was do taak van het comité niet om een dergelijke terrein te vinden. Maar men hoopt dat men nu geslaagd zal zijn. -Het comilé heeft n.l. thans de aandacht geves tigd op een terrein aan het einde der Kin kerstraat en bijaldien B. en W. zich met dit denkbeeld kunnen vereenigen en de noodige onderhandelingen tot een bevredi gend einde komen, zal daar het „P. W. Janssen-plantsoen" tot stand komen. („Hhi") Het stormfonds. In de jongste vergadering van het Storm- fonds (Torheijde gemeente Monster), Waar in Beraadslaagd werd over de ondersteu ning, te verleunen aan een tweetal groote gezinnen (een met elf kinderen) van vis- schers, die dezen herfst op zee verongeluk ten, kwam het voorstel in, vooraf voorde kinderen van W. V., die bij een tocht met do reddingboot zijn leven had gelaten, een bedrag te reserveeren, ten einde de dochter bij haar meerderjarigheid of eerder huwe lijk een uitkeering te doen, en den zoon, wanneer hij het beroep van zeeman kiest, in de gelegenheid te stellen, een cursus te volgen aau een zeevaart- of visscherij- school. Bij het voorste] word gepleit, dat de dap pere kerels, die in den nobelsten strijd voor de eer van ons land het leven wagen, dp zekerheid moeten hebben, dat 't voor hun nagelaten betrekkingen niet zal gelden: Met hoe weinig kunnen wij het af, maar: Hoe véél kunnen wij doen! Ondanks de nieuwe zorgen, die op het Stormfonds drukken, werd het voorstel met algemeene stemmen aangenomen. Moge het besluit in den lande niet alleen sympathie vinden, maar die sympathie aan liet bestuur van het Stormfonds ook blij ken, door den steun van allen, die meenen, dat voor Nederland, ter zee 't Noblesse obli- moet gelden. De havenkweatie te Zaandam. Hiep, hiep, 'hoera! De vrede is dn den gemeenteraad teruggekeerd. De voordracht van B. en W, botreffanüb die Ihavenuitlbre - dimg in met algemeene stemmen) aange nomen. Derhalve zal thans onderzocht war den, af, en zoo ja, welke wij^agitnigan bin nen, do grenzen van 'het ontedigeaMug^pl'an bunnen en zuillen belmoren te worden aan gebracht. Voorts zaL do coupure in dien spoordijk wordten aangebracht, on zullen B. en \V. met de regeering' in overleg 'kunnen treden omtrent de wettelijke regeling d'er onteigening. 't Kwam tihans zelfs zoo ver, d'ah de iheetr Van Pelt den voorzatter persoonlijk ge- Ihik wensdhte met het'sl'ageax zijner poging, om den weg te bakenen', waaird'oar d!e.wan verhouding zou worden opgeheven, terwijl !hijl den gemeenteraad en do gemeente falM- teertfc met den terug/keek* der goede ver- standihoudli'ng. De Voorzitter bracht den. erorekelr dank Voor de tot .hem gerichte woordton, terwijl hij wedetekeerig dan'k betuigde voor de medewerking Van alle leden, om dten wog te) vinden, waarlangs de vrede kon teruigfkeeren en waari'anigsl het mogeïijjk zal! Wortfen, dat weder m'et ikiradht zal worden gearbeid aan een vTudhtlbaire behartiging der gemeente belangen. (/R©!.") Zn Iderzt e-Tissch er ij Te Leeuwarden werd in een vergadering van de commissie ter bevordering van do belangen der Zuiderzeevisscherij, onder meer besloten, dat de vergadering ter bespre king van liet wetsontwerp op de visscherijen, tot oprichting van een groote visschersver- ecniging, gehouden zal worden op Woensdag 27 Dec. a.s. te Amsterdam. Inlichtingen werden verstrekt door don secretaris, den heer J. Gehlex-, le Groningen. Idefdadfgheldsconcert. Eenigen tijjd geleden weid meldling ge maakt van het Voornemen! van mevrouw Tugiarii gdborea baronesse dj'Alblaiing van -Gicssenhna'g, echtgenoot© van dbn I'tallLaan- sdhen. gezant blij ons hof, om. ton bate van de zoo zwaar getroffenen, bijl d'e jongste rampen in Cal'ahrië, een weldadtgftio!d's- concert te organiseetfen. Thans kan worden medegedeeld dat, dank zaji deni webvilltenden Steun Van verscffllendte d'anies en heoreta uit do Voornaamste klingen, die zelfs Ui zoo groote mate werd) aangeboden dlat mevr. Rugpus tot haar leödwezem voor velen- aan- fodd h'eeft moeten bedanken, het concert zal gegeven worden op 'Maandag 18 Deoeimittar e.ik., in den votran. van een matinee tuasdhem 31 en G uur des nammdddiags, in de groote zalen van het Hotel des Indes. Ten einde v'au een 'bezoek aan d' t fef- d'adigjhe'discioncert niiot af te Schrikken dioor buitensporig hoog© prijzen, heeft mevrouw Tugini dbn toegangsprijs op f 2.50 gestold, terwijl overigens andtere baten, o.a. de ver koop vani programma's dbor een der jonge dames Tuglini, in Itailüaanscfhe kleedeir- dradht, de opbrengst van vestiaire, venveir- scthiirgen en®. toet voor de verarmkfe Italia nen, af to dkagen bediralg zmflen kunnen stljken. Prins Alexander-Sticlitlng. Gistermiddag weid in de „Prins Alexan- dorstichting" te Bennekom, een feestelijke bijeenkomst van bestuur, leden en corres pondenten gehouden, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der stichting. De secretaris, de lieer A. W. Beckeringh, bracht in deze bijeenkomst verslag uit over den toestand en de lotgevallen der „Prins Alexander-stichting" in het aigeloopen jaar en knoopte daaraan een overzicht van de geschiedenis der stichting vast. "Uit het jaarverslag blijkt, dat er Thans een 18-tal kinderen van 4-tot 10-jarigen leeftijd verpleegd worden. In het afgeloopen jaar verlieten 3 jon gens de stichting, om in het Instituut voor blinden te Amsterdam geplaatst te worden. Een meisje vertrok naar Grave en een an der ging met haar ouders naar Duitsdiland. Negen kinderen uit verschillende plaatsen des lands werden opgenomen. De geldelijke aangelegenheden toonden evenals het aantal kindoren, eb en vloed. In 1882 bedroeg het cijfer der jaarlijksche contributiën f4390, in 1902 f2266. Het bestuur hoopt, dat op deze gevoelige daling stijging zal volgen. De kapitaalrekening leverde bemoedigen der uitkomsten. In 1882 bedroeg het bezit slechts f2000, in 1904 f 94420. Het bestuur bestaat uit de heerenprof., dr. W. M. Gunning, voorzitter; Joan H. Schmitz, penningmeester; J. A. v. Ketel, Joh. G. Wertheim, mr. A. C. v. Daalen, C. A. Lagaak, J. Dudok v. Heel en A. W. Beeckeringh, secretaris. STADSNIEUWS. Gemeentewerklieden Men verzoekt ons het volgende te plaat sen: In ile vergadering van gemeente-werk lieden, op Maandag 20 Nov. alhier in het Volkshuis gehouden, waarin mr. M. W. F. Treub sprak over de rechtspositie der ge meente-werklieden, is met algemeene stem men de navolgende motie aangenomen: „De Openbare Vergadering, belegd door den Bond van Nederlandsche Gemeente werklieden, afd. Schiedam, gehouden in het Volkshuis op Maandag 20 November 1905; gehoord de uiteenzetting van den WelEd.Gestr. Heer Mr. M. W. F. Treub over scheidsgerechten voor gemeente-werk lieden; van oordeel, dat scheidsgerechten niet kunnen worden ingevoerd, zonder een goed omschreven werklie den-reglement, en dat. de invoering van een werklieden-reglement met een daar aan verbonden scheidsgerecht een eisch des tijds is, is van meening, dat een scheidsgerecht permanent moet zijn, met periodieke aftreding der leden-scheidsrech ters, die echter terstond ^herkiesbaar zijn, terwijl zij niet in dienstbetrekking tot de gemeente mogen staan verzoekt den Raad van Schiedam, tot de (invoering van een werklieden-reglement met een daaraan verbonden scheidsgerecht over te gaan, en besluit deze motie op te zen den aan "den Raad van Schiedam." 't Welk doende, enz. II. v. PUT. J. MULDER. W. VER.DIJSSELDONK. P. v. RUIVEN. J. WINKELMAN. Door het bestuur der S. O. Y. is een alge meene vergadering belegd tegen morgen, Zaterdag 2 December, 's avonds 8 uur, in de koffiekamer der vereeniging, tot het doen van mededeelingen betreffende de hypotheek der vereeniging. Het bestuur dringt aan op trouwe opkomst der leden. Het aantal passagiers dat in de maand November door de Schiedamsche paarden tram werd yeryperd, bedraagt 21477. Gevonden voorwerpen. In de trarnrijtuigen zijn de volgende voor werpen door reizigers achtergelaten, welke voorwerpen terug te bekomen zyn aan het bureau der S. T. M., Hoofdstraat 30, tus- schen 912 uur. Een paar glacé bandschoenen, een kleedje, een damesparapluie, een idem, een rol papier (gekleurd), een wandelstokje, een idem met metaal knopje. Bij do politie is kennisgegeven van het vinden van een bankbiljet van f10. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor alhier werd gedu rende de maand Nov. 1905 bij de Rijkspost spaarbank ingelegd f'17765.19, terugbetaald f 14333.121/2. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 5514. VLAAKJHNGfSN. Lijst van brieven en briefkaarten van het postkantoor alhier, geadresseerd aan onbe kenden over de 2e helft der maand Nov. Briefkaarten. Mej. M. T. v. d. Blink, 's Hage Wed. Hamman, R'darn. Zonder adres. Buitenland. Brief. J, Smelik, Ned.-Indië? Gevonden voorwerpen. Aan het politie-buxeau zijn als gevonden aangegeven Een handschoen, Buirea/u van politie, 'Markt; een sfoutel hij W. Kuil, Koïtesteeig 15een sleutel' bij A. Sdhapersi, Stahidd. steeg 16; een 'lootpipl'anlk hij V. dl Vlïs, Wtes- tclihoofldieen marll'nemiujts bij C. HHllteman, Nhse&usti'aat 20; een slappe hoed bij P. de Goede, OosteretrAjaheen gouden btrodhe bijl A. v. d. Airend', 'Scd'avenibiiirg 13; een porte- monnaie met geM' 'bij A. de Ligt, 2dte Acih- tersteelg 46; een vtagenboek en een sclbrift bij J. Sclbel, 7d!e Biersiloatstleieg 4; eeni ■yroor- wenscTiort bij, A. Lugtenibusrg, Bureau) viau politieeen hondenhalsbandi bijl II. Balklker, Bureau van politic; een sefoildelrddfjam'ant bijl J. Schonenberg, Calïedbiuigstr&at 31 een hoeselaar bijl Root, Rapei'stedg no. 16. Rechtzak en. De rechtbank te Leeuwarden heeft uit spraak gedaan in de zaak van de 38-jarige vrouw Jellje B., pit Gouw, die haar doch tertje bij herhaling hail uitgezonden om boodschappen te doen met een verzilverde cent, om te trachten die als een kwartje in betaling te geven. Beklaagde verklaarde te hebben gehan deld uit armoede. Ze had „zilverbrons" gekocht met een ander doel; met de ach tergebleven vloeistof had ze zes centen en een halve cent „mooi" gemaakt en op de genoemde wijze getracht, voor kwartjes en dubbeltjes te doen uitgeven. De rechtbank, overwegende het feit, zoo als het word opgelegd, niet onder eenig artikel der strafwet valt, ontsloeg haar van rechtsvervolging. De eisch was één maand. Tegen C. van B., den timmermansknecht te Arnhem, die een moordaanslag pleegde op zijn gewezen meisje, is rechtsingang ver leend. SPORT. De Verkoopingstentoonslelling van hon den, georganiseerd door den heer A. van Ilattem J.Rzn., in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Rotterdam, werd hedenmorgen geopend. Uit alle ooi-den des lands waren exemplaren ingezonden, totaal 115 honden, van allo rassen. De volgende werden o. m. opgemerkt: St. Bernards, DuiLschc Doggen, Barzois, Pointers, Setters, Duitsclio staande honden, Herdershonden, Boxers, Poedels, Terriers, Noorsche berghond, Ilollandsche smous, Schipperkes, Pinchers, Maltheser, Texkels, Dashonden, Collies, Keeshonden, Sloug, Griffons, enz. Do prijzen varieerden o.a.: Schipperkes f10; Schotsche herdershond f100; Boxers f 150Collies f 150St. Bernards f 200 Duitsche doggen f500, enz. Ter opluistering was er voorts een in zending Diana-hondenbrood, verder jacht- kleeding, jachtgeweren, desinfectie en ge neesmiddelen, en ©en prachtige collectie illu straties van gekleurde plaatwerken, op het gebied van hondensport. De expositie, die zeer bezienswaard is, duurt van heden, Vrijdag, tot Zondagavond. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 1 December. Bij de algemeene beschouwingen over de begrooting voor Curasao 1906, dringt de heer VAN KOL er op aan dat de Minister bij een volgende begrooting meerdere gege vens verstrekken zal, opdat de leden zich een juist denkbeeld kunnen vormen van den ellendigen toestand, waarin deze ko lonie verkeert. Voorts wijst hij op de hou ding van Venezuela, dat er op uit is van Curasao een kalen grond to maken. Ook vestigt hij er do aandacht op dat, waar vroeger de Gouverneur van katho lieke zijde gesteund werd, men hem van die zijde, na diens onderwijsplannen afge vallen is en dringt hij er op aan, dat de Gouverneur door de Regeering gesteund zal worden tegen dikwerf oneerlijke aanvallen. IVerder gaf hij verschillende wenken in het belang van verbetering van de econo- mische welvaart van de kolonie en drong - met kracht aan op indiening van een mijn wet voor Curasao. ■De heer MARCHAN[T, klaagde over de schrikbarende stijging van het bedrag van f het subsidie aan Curasao, en het eigen- aardigste is wel, hoe onboteekenender der© kolonie wordt, hoe grooter het subsidie. Met de zuinigheid wordt zonderling oim». sprongen. Hij critiseert de wijze van 'be- heer van de Cura<;aoschc Bank en acht het zaak, dat de Regeering zich op de f(' hoogte stelt en daaromtrent het volgend jaar de Kamer op de hoogte stelt. Spr, drong aan o"p wijziging van de pensioen- regeling en het stellen vair meerdere kleine j negorijen, die thans ieder een afzonderiij. f ken gezaghebber hebben, onder één gezag, l Hij hoopte, dat de Minister spoedig een f einde zal maken aan toestanden, die ons niet tot eer strekken. j De MIN. v. KOL. spreekt tegen dat het f' beheer van Curasao to wenschen overlaat en is overtuigd, dat de Gouverneur ge- V wenschto zuinigheid betracht en geen wer ken laat uitvoeren die niet strikt nuttig Wijken. De Minister zal de wenken van den heer Marchant ernstig bestudeeren ook ten aanzien van het aanbrengen on der één gezag var, de kleinere eilanden. Plannen worden ontworpen om aan den terecht gecritiseerden toestand bij de Cu- racaosche Bank een einde te maken. Hij deelt niet de meening van den kolonialen Raad, dat van den landbouw niets te ver wachten valt en zal op deze tak van wel- - vaart het oog gevestigd houden. De Minister wees op moeilijkheden in den Kolonialen Raad in verband met de kwestie der belasting-reorganisatie; een deel der leden heeft echter de aanvrage om ontslag voorloopig aangehouden, zoo dat de loopende zaken kunnen afgehandeld worden. De Minister zal ten spoedigste stappen doen voor een voor-dracht voor nieuwe leden van dien Raad. Er is geen. sprake van terugroeping van den heer De Jonckheere, die jn verband met de belas ting-reorganisatie is uitgezonden, en de Minister hoopt, dat 'deze de reorganisatie tot een goed einde zal brengen. Do Minis ter zal alles in het werk stellen om ver beteringen in Curasao tot stand te brengen en hoopt daarbij op den steun der Kamer. Bij de artikelsgewijze behandeling be sprak de heer VAN VUUfREN het onder wijs op de zusterscholen en de buitenbe zittingen, waar het getal onderwijzeressen te klein is en dringend uitbreiding behoeft, wat wordt tegengehouden door de nieuwe verordening op het onderwijs. Immers, om voor een subsidie in aanmerking te ko men, zal het aantal gediplomeerde onder wijskrachten aanzienlijk moeten stijgen, en waar moet de bijzondere school die vin den? Op Curacao niet en ook niet inNe- derland, waar de religieuse onderwijskrach ten ook niet liggen opgeschept. Men zal dus tot leeken-personeel zijn toevlucht moe ten nemen en daar lijdt het enderwijs onder. Het resultaat der nieuwe verordening zal zijn dat de bijzondere school voor de open bare zal moeten wijkon. Ook de lieer TER LAAN schetste de nieuwe subsidieregeling als noch afdoende, noch bevredigend, al bevat zij veel goeds. De MINISTER wees het debat over deze kwestie momenteel af, waar "de veroule- ning nog eerst in den Kolonialen Raad moet worden afgehandeld en eerst daarna hem ter goedkeuring wordt aangeboden. De begrooting werd ten slotte goedge keurd. Daarna vingen de algemeene beschouwin gen over de Staatsbegrooting aan. De heer VAN VLIJMEN betoogt dat van het ministerie onder de liberale vlag en op rationalistischen grondslag geen verzoening kan woraen verwacht. Hij gaat den val' van het minislerie-Kuyper na, waarbij waar- 1 lijk wel verre van toegezegde loyale oppo sitie steeds oen kleingeestige, onrechtvaar dige oppositie is gevoerd. Spr. verdedigde uitvoerig dr. Kuyper tegen de aanvallen, waaraan hij blootstond, hijzonder tegen de aantijging dat hij godsdiensttwist veroor zaakte en burgertwist. Minister Kuyper is gevallen, doch de antithese blijft, en het volk _zal moeten kiezen tusschen de chris telijke en rationalistische richting. De heer PATIJN hield financieele be schouwingen en keurde o. a. af, dat door den Minister van het geraamd tekort een te groot bedrag wordt afgetrokken voor' buitengewone werken. Gemengd Nieuws. Bertha von Siittner. De pogingen door vredesvrïenden aan gewend om mevrouw Bertha Von Siittner ook ia ons land in eenige plaatsen te doen optreden, zijn niet geslaagd. De spreekster, die thans in Duitschland een propaganda- tocht maakt, heeft voor de uitnoodiging be dankt. Zij is van meoning, dat het militaire Duitschland, meer behoefte heeft aan Tiaar optreden dan Holland, waar- do vredes beweging veel grootere vorderingen heeft gemaakt. Zondagsrust. In navolging1 van Amsteridlam en Rotter dams. is ook door d'e afd. Den Haag van dbn Ned. Bond van ConleetödbedieinldöU] bedo tten tob d'e oprichting van een comité van 'actie, ter verkrijging; van Zondagsrust Tangui 'Wtettolüjlkeail wets;. S. O. T. S. T. ML

Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 4