DE HAND VAN FATiMA, 59"" laar gang Donderdag 1 Maart 1906 ABATTOIR buitenlands SCHIEDAMSCHE COURAN Deze courant 'verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Ylaardingen ft. 1.25. Frane» per post fl. 1.05. Prijs per weekVoor Schiedam en Ylaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Ad ver tent hm voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór eén uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau i Boterstrnai ÖP,. PrQs der AdvertentiEn: Yan 16 regels fl. 0,92iedérê rêguï sneer 15 cents. Reclames 30 cents per regel, Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiön bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zjjn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Ttleinm adeertentiën opgenomen tot denprjjjf van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Inter®. Telefoon We. 130. In dit bliwl hebben wij opgenomen liet rapport der raadscommissie inzake de oprich ting van een openbaar slachthuis alhier. Wij wenschen daaraan enkele opmerkingen toe te voegen In de eerste plaats wenschen wij met ge noegen te constateeren dat de commissie het, thans, evenals wij in 1903, heeft noodig ge oordeeld te wijzen op de voordeden die een abattoir voor de gemeenschap heeft, wat zij in 1903 niet. noodig oordeelde, zooals zij toen uitdrukkelijk verklaarde.? Doch ook in andere punten wijkt het thans verschenen rapport af van dat van 1903. Toen kwam de commissie tot de conclusie sdat op grond van de ervaring in andere sgemeenlen de kosten van stichting en van sgrond niet ver beneden de f 200.000 moeten jwovrlen geraamd." Daartegenover kwamen wij in onze be schouwingen over deze kwestie (Schietlamsche Courant" van 15 September 1903) tot de conclusie dat de kosten van stichting alléén minstens f200,000 zou bedragen. In haar thans verschenen rapport komt de commissie nu ook tot dat cijferen trekt voor den grond uit een bedrag ran f43.000. Echter geeft dit bedrag niet terug de waarde van den grond die zal gebruikt moe ten worden, want de commissie neemt slechts als prijs aan f2.50 per M-. Zij beroept zich daarbij op den prijs die de gemeente heeft gekregen voor deri grond die aan de firma Smulders werd verkocht, welke toen op f 1.50 werd gesteld. Die vergelijking is echter niet juist, even min als de berekening der kosten van ophoo ging. Toen de firma Smulders dien grond kocht was van den geheelen rivieroever daar nog niets in exploitatie en men zocht naar een in dustrie die zich daar zon vestigen om op die wijze de zoo uitstekend gelegen terreinen onder de aandacht te brengen. Daarvoor was een opoffering geoorloofd en op die overwe gingen is de prijs zóo laag gesteld. Dat de werkelijke waarde van den grond langs de Oostlmvenkade ook floor liet gemeentebestuur thans hoogei' wordt gewaardeerd dan f250 por M* bleek toen de directie der Steariue- knarsenfabriek een strook grond langs haar terrein wilde konpen en haar daarvoor f 10 per M- werd gevraagd. Bij het debat over het opspuiten van het gemeenteterrein langs de waterleiding werd door tien heer Loopüyt de waarde als mini mum gesteld op 5. Vergissen wij ons niet dan is bovendien het hier bedoelde terrein 4 M. opgehoogd en waar de gemiddelde kosten van ophooging ft per MJ is, zou de prijs moeten zijn 4 x f 1 f l.50 f5.50. In elk geval mag dus de waarde van den grond niet lager gesteld worden dan 1 5. per M-, zoodat dus het bedrag van f 43,000. moet worden verhoogd tot f86,000. Doch er is meer. Wij lezen in het jongste rapport dat de kosten voor exploitatie geschat kurnnm wor den op fOOOü.voor personeel en f4500 wegens andere kosten als vooronderhoud, assurantie, brandstoffen, machinekamerbe hoeften, gereedschappen, enz,, te samen f' 10,500.-—. In het rapport van 1903 werd dit geschat op f12,000 a f 13,000,—. Wij hebben ter vergelijking dezer cijfers eens nageslagen de exploitatierekeningen van abattoirs hier te lande en zagen daarbij voor personeel in Nijmegen f 11.300ruim in Grotvngen -15,500.ruim in Maastricht - 9,000. en voor verdere exploitatiekosten in Nijmegen ongeveer f28.000. in Groningen -13,000. in Maastricht i> - 7,000. De gezamenlijke exploitatiekosten zijn dus in Nijmegen f39,300. in Groningen - 28,500. in Maastricht -16.000 Resumeerende komen we dus tot een meer dere uitgave (de exploitatiekost-- te Maas tricht als maatstaf riemende vor Schiedam) Aan rente voor den grond f 1500. Aan exploitatiekosten 5500. Te zamen. f 7000 De commissie heeft berekend dat de gemeente zou moeten toelegg. op de exploitatiekosten 6000.— Zoodat wij komen tot een jaarlijksche bijdrage uit de ge meentekas vanf13000. Natuurlijk is dit nog slechts onder het voorbehoud dat de bouw van een abattoir niet hooger komt dan f200,000.— wat aan twijfel onderhevig is. Aan het slot van ons artikel van Sept. 1903 schreven wij Verwacht mag natuurlijk vvrden dat de bouw en inrichting zoo eenvoudig mogelijk znllen zijn, maar ook andere zaken doen daarbij hun invloed gelden. Zal hier een kost bare onderbouw noodig zijn Welk bedrag zal het terrein vertegenwoordigen Welke salarissen en loonen zullen hier moeten be taald worden? In het rapport van 1900 hebben wij ant woord op die vragen ontvangen. Wij zijn dankbaar maar nog niet voldaan. Nadere inlichtingen omtrent de do r ons bestreden cijfers zullen nog moeten worden gegeven, i '-"irens met zekerheid kan worden bepaald \.%i ons het bezit van het abaiitoir jaarlijks zal kosten. Wij hopen die inlichtingen alsnog te ont vangen. Schiedam, '28 Februari 1906. RUSLAND. Dc kiezerslijsten in 22 provincies zullen vandaag 28 dezer eu die van 10 andere provincies den 7 Maart gepubliceerd wor den. Die provincies omvatten meer dan de helft van Europeesch Rusland. De Russische reactionaire Waden als de „Nowoje IVremja" en de „Slowo" verwach ten nut alle heil van dc Docma. Het gcheelc aantal leden van de Rijks- doema is bepaald op 47G, waarvan '112 uil Europeesch Rusland met uitzondering van hef gcneranl-gouvernement Warschau, Bij de kieswet van 24 December is vastge steld dat een bijeenkomst van de Docma gehouden zal kunnen worden wanneer de helft van dit aantal aanwezig zijn. Maandag -had op Tsarskoje Solo een lang durige ministerraad plaats., onder voorzit terschap van den czaar. Waarschijnlijk is hef doel dezer bijeenkomst geweest dc be spreking van ccn keizerlijk manifest, waar van, naar verluidt., dc afkondiging op 4 Maart iegcinocL kan worden gezien. Yolgens een bericht uit. Petersburg aan dc Londonsohe Tribune" bedraagt het to taal aantal politieke gevangenen thans 72.000. Minister Doernovo heeft, een onderzoek doen instellen naar de oorzaken der agrari sche beweging. Hij heeft, thans van 48 gou verneurs rapporten ontvangen. Volgens Gaston Leroux zouden ecli.ter de meeste de zer rapporten onbetrouwbaar zijn, daar de opstellers in hun antwoorden in de aller eerste plaats den minister aangenaam heb ben willen zijn. Zij wijlen de tegenwoor dige moeilijkheden alleen aan do intcllcc- tueelcn en verklaren de agrarische revolutie uit de propaganda der studenten onder de boeren. Slechts enkele gouverneurs hebben den moed gehad uiteen te zetten, dat de agrarische onlusten een gevolg zijn van do zware belastingen en van do onder de boe- mi hcerschende ellende. Uit de mcdedcelingen van Gaston Leroux blijkt verder, dat de reactie in het bin nenland weer hoogtij viert. Gevangennemin gen, terechtstellingen zijn aan de orde van den dag en de reeds- zoo herhaaldelijk afge schafte lijfstraffen worden weder duchtig toegepast. De revolutionairen neinen maatregelen voor hun aanstaande actie tegen de regee ring. Zij overvallen met gewapendeben den de banken en maken zich mees ter van sommen geld, die besteed zullen worden voor hef aankoopen van wapenen. 17 op roerlingen uit de Oostzec-provincies zijn naar -Helsingfois (Finland) overgestoken en plunderden de Russische Rijksbank aldaar. Zij vermoordden den porfier en namen 75.000 roebels mee. Volgens latere berich ten zou hiervan 35.000 roebels aan de Fin- landsche Unionsbank behooren. De daders wisten allen te ontkomen. Do directeuren der Staatsdomeinen zijn gisteren te Petersburg aangekomen om met elkander te beraadslagen, welke landerijen in de termen vatton aan de boeren op lange termijnen in verminderde pacht te worden gegeven. In de „Voss. Zfg." komt de Petersburgsche cotr.'nog eens terug op de thans wij wel verspreide .meaning, dat Gapon is omge kocht. Den correspondent was het reeds in De cember van het vorige jaar bekend, dat graaf Witte aan eenigc ambtenaren had op gedragen Gapon en ecnigc andere uit de erbanning teruggekeerde en hem niet zeer angenaine personen om te koopen. Dit is gelukt en de Russische arbeidersbeweging heeft thans met Gapon afgedaan, de arbei- derswereld beschouwt hem als een agent provocateur. De Russische pern is liet. mot deze opvat ting vrijwel eens. Gapon is thans overboord geworpen en dal; is, volgens de rnccning van den correspond en I, een voordeel voor de arbeidersbeweging, omdat de partij, doordat ze het feit zelf publiek heeft, ge maakt, daardoor moot stijgen in de achting ;m de maatschappij en aan innerlijke waar de winnen. Roman naar het Duitsch van RUDOLPH STRATZ. 2) De ruiter bereikte den weg en zijn schim mel bemerkte dat een karavaanstation niet meet ver verwijderd was en begon, dorstig ais het was, uit zichzelf te galoppeeren. Ook op dezen door wagensporen doorgroefden weg was geen mensch te zien. Slechts in de verte •schitterde het witte zonnedak van een aralA, den in deze streek gebruikelijke wagen, be staande uit een houten bak tusschen twee groote raderen en door een paar muildieren getrokken, waarin die personen reisden, die niet konden paardrijden vrouwen, koop lieden en zieken. Het was een zeer ongemakkelijk vervoer middel, dat slechts langzaam vooruitkwam, maar toch baalde de ruiter het voertuig niet meer in. Het was reeds verdwenen toen hij eindelijk van de hoogte eener kleine verhe venheid het karavanenstation voor zich zag. Dit rusthuis, een laag, met muren omge ven gebouw, was daar gevestigd omdat ér zich water bevond. En de bron stamde nog uit den tijd der Romeinen. Een rechthoekig bassin stond in verbinding met een onder- aardsehe wel. liet water was geheel troebel. Er dreven stroohalmen, doode dieren en kik- vorschen in rond maar liet was tocli de lafenis en de levensvoorwaarde derwoestijn en tegenover het karavanenstatiou had een gehéele Bedouinenstam zijn tenten opge slagen. De jager was intusschen door de poort van de karavanserai gereden en zorgde op het plein, waar de juist aangekomen araba reeds stond, in de eerste plaats voor zijn paard. Eerst nadat het dier verzorgd was en zicli behagelijk over den grond rolde, vroeg hij den door de regeering met het toezicht op liet station belasten Arabier in diens eigen taal, of er nog plaats voor hem was. Het antwoord was bevestigend. In bet eene vertrek bevond zich een jonge dadel reiziger uit Marseille. Het andere vertrek was reeds door de drie vrouwen, die zooeven aan gekomen waren, in beslag genomen. Daarbij li" aide de lange magere woestijnzoon ver achtelijk zijn schouders op. Of hij dit deed uit Oostersehen hoogmoed tegenover het vrouwelijke geslacht in het algemeen of om bijzondere reden dat was niet uit te maken en interesseerde bovendien den ruiter in het geheel niet. Maar nauwelijks was bij de slaapkamer binnengegaan, een halfdonkere, witgekalkte ruimte met steenen vloer, waarin d ie ijzeren ledikanten met stroozakken en een paar stoeien stonden -- of hij hoorde daar binnen den Marseillaan, terwiji de/e bezig was zich in te zeepen voor het scheren, met smach tende stem zingen ïDites done, ma belle! Oh est votre amant?" Toen wendde de jonge snoeshaan zich tot den jager', die juist binnentrad en verklaarde waarom hij zoo vroolijk was. Hij stelde zich niet voor zulke formaliteiten bestaan in die streken onder Europeanen niet. j>Een prachtige geschiedenis, meneer I Weet u, wie liier naast is?" De jager deed, alsof hij hem niet hoorde Het jonge mensch ergerde hem. Ilij ging bij den muur staan en las met aandacht liet hem reeds bekende en door de regeering uitgevaardigde reglement voor de karavanen stations. Maar de kleine man met het scheer mes liet zich niet zoo spoedig van zijnsuk brengen en verkondigde triomfeerend als iemand, die zeker is met zijn nieuwtje een geweldigen indruk te maken sliet zijn twee meisjes van het leger des heils, twee Engel- sche misses? Zij zijn door het Fransehe hoofdkwartier afgezondenZij trekken te velde tegen den duivel in de woestijn Zij hebben het zelf gezegd 1 Zij wilden de Ara bieren tot het Christendom bekeeren 1 Zij hebben een kleine kookkachel bij zich en een badkuip van caoutchouc en een groote kist vol Arabische bijbels en tractaatjes. Zij spreken voortreffelijk Arabisch —ge heel alleen trekken ze de wereld door. Het zijn twee gekke schepsels!" sik dacht dat er drie waren P' zeide de jager kortaf, terwijl hij zijn geweer begon te reinigen. Hij lette nauwelijks op het ge klets van den jongen man, die voortging Ja, maar de derde behoort niet bij die twee Zij heeft zich onderweg bij de anderen aan gesloten ik geloof reeds aan de kust omdat haar metgezel haar bediende of wie liet dan ook was, daar ziek geworden is en zij nu geheel in die vreemde omgeving stond. Neen zij behoort zeker niet bij het leger des heils. Daartoe is zij veel te mooi Zij schijnt trouwens ook geen Engelsche te zijn. Ik hoorde het door den muur heen Zij spreekt met groote moeite Engelsch DUITSCHLAND. D c feesten to R er 1 ij 11 Gisteren, 27 Febr., de dag van 's keizers zilveren fcesf, verzamelde zich reeds in den vroegen morgen een groole menschen- menigte in den Lustgarlcn en Uhler den Linden, niettegenstaande den regen, 's Hid ings nam het keizerlijk paar de gelukwon- ehe.n van dc koninklijke familieleden in ontvangst. Later was er een gemeenschap pelijk diner. Nadat Maandag do burgerlijke huwelijks voltrekking van prins Ei-tel Fricdrich met hertogin Charlotte van Oldenburg was-voor bereid door het wederzijds pnssccron en on- (lerl.eckencn der noodigc act.cn, heeft gister middag in de Kurfiirstenzaal: van het slot de voltrekking plaats gehad voor "den als ambtenaar van den burgerlijken stand fungeeranden minister van justitie, waarna onmiddellijk het kerkelijk huwelijk in de slot-kapel werd ingezegend. Dc opper-hof- prediker dr. Di-yander, die het jonge paar trouwde, herinnerde er in zijn rede aan, dat voor hetzelfde altaar, als waar voor nu (lo prins en do hertogin stonden, 25 jaar geledon de keizer en de keizerin in den 'huwelijkschen staat vereenigd werden. Behalve de intieme familieleden van brui degom on braid en een aantal der hoogste wnardigheidsibekleeders van liet Rijk, woon de ook liet ganschc te Berlijn aanwezige corps diplomatique de inzegening bij. Na de huwelijksplechtigheid had in de ridderzaal: een feestmaal plaats, waarbij de keizer een dronk uitbracht, op liet bruids paar, p'rins Heinrich een toost op het kei zerlijk paar uitbracht. Hierop volgde een fakkeldans in de witte zaal, waarbij hot keizerlijk paar aan den eersten, het jong gehuwde paar aan den tweeden rondgang deelnamen. Nadat daarop de oppenhofmees- teres van de bruid de vord-ecliug van den kousenhand had verricht, verwijderde de hofhouding zich op een wenk van den keizer. De jonggehuwden begaven zich naai- het jachtslot Huihertussfock, om: er hun honey moon door te brengen. -Mevrouw Krupp heeft, ter herinnering aan do zilveren bruiloft van den keizer en de keizerin, 1 millioen mark gegeven om liet hcrstcllingshuis op Altenhof bij Es sen te vergrooten en een dergelijke in richting voor vrouwen en kinderen te bou wen. Tijdens de feesten heeft Berlijn vanaf Zaterdag de huurrijtuigen niet. to zijner be schikking gehad. Van de 10000 „drosch- ken" waren er nog 100 in gebruik. Het doel was een demonstratieve werkstaking op louw to zetten tegen de nieuwe rij-ver- orilening en voor alles tegen een daarin voorkomende bepaling, om niet met ledige ij-tuigen over de Polsdannner Plate en ecnigc belendende stralen te mogen rijden. 5000 stakers kwamen gisteren bijeen en na men in hun vergadering een resolutie aan, waarin zij het betreuren zoo weinig 'tege moetkoming op lnm hij den minister van binnenlandsclie zaken te berde gebrachte bezwaren te ontmoeten. ,,Mel liet oog op dc minachting voor onze petities en inge diende bezwaren, eindigt de met alle 5000 stemmen aangenomen motie, verplichten zich alle nanwozcndeii hun voertuig van tijd tol. I.ijd uit liet. verkeer l.e nemen, even tueel zich tot een algemecne werkstaking voor te bereiden, tot den huurkoetsiers van do zijde der overheid en politie gerechtig heid geschied zal zijn." Voor het publiek was liet ontbreken van dc „droschkcn", waarop niet gerekend was, zeer lastig. Dokters en zak- mensoben had den alle beschikbare huurrijtuigen in beslag genomen. Arm de halte-plaatsen der trams stonden honderden ïuensc.iien en ook do omnibussen werden bestormd. Sommige rij tuigverhuurders zal.cn zelf op den bok maar dat de vracht duur betaald moest worden, spreekt vanzelf. Vandaag, Woensdag, eindigt dc. slaking. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. sin ieder geval moogt u de dames niet langer lastig vallen," zeide de jager barach zoodat het kleine dadelmensch geheel ver schrikt liet hoofd omdraaide. Maar zijn kamer genoot was reeds weder naar buiten gegaan op het plein en begaf zich naar het Be- douinenkatnp. In het dorp was liet levendig. Men maakte zich tot vertrek gereed. De tenten waren opgevouwen, de kudden bijeengedreven, de kinderen en honden opgevangen. Alleen het reusachtige, vele centenaars wegende tapijt van de stam, dat alleen een kameellast uit maakte, werd juist nog onder luid geschreeuw door de mannen opgerold. De vrouwen en meisjes zaten intusschen hoog op de kameelen en zagen neer op het gewirwar van schapen en geiten. Zij zaten schrijlings op de van kussens voorziene rug gen der dieren en lieten de bloote bruine beenen aan weerszijden naar beneden ben gelen, terwijl zij de mooie kinderen met hun groote, ernstige oogen op den rug droe gen of in korven rechts en links naast zich hadden hangen. Hun blauwe en roodeklee- dingstukken schitterden, vroolijke, scherp geteekende, maar fijnbesneden gezichten ver toonden zich onder de vuurroode en indigo blauwe hoofddoeken en wanneer zij lachten kwamen een paar rijen prachtige witte tan den te voorschijn die zonderling a'staken bij de bruine, blauw getatoueerde huid. Zoodra zij den Europeaan bemerkten wer den zij aangegrepen door een plotselinge uit bundige vroolijkheid, zooals alle natuurkin deren bij een vreemde verschijning. Toen wendde er een zijn kameel om en reed in razenden galop de woestijn in. De anderen volgden hem lachend in zijn Engel-and. Balfour is gisteren in de City gekozen. Hij verkreeg 15,474 stemmen; op den can- didaat der vrijhandelaurs Gibson Bowles wer den 4135 stemmen uitgebracht. F r a n k r ii- k. In de Kamer bracht Baudin gisteren rap port uit over het ontwerp betreffende de vooi'loopige twaalfden, dat van den Senaat was terug ontvangen. De commissie stelt voor artikel 5 weder in te voegen, welk artikel betrekking hoeft op de verlaging, van het briefport. Minister Rouvier drorig er op aan artikel 5 niet te bandhaven, om de overeen stemming met den Senaat niet in gevaar te brengen. Cochery wenschte de verlaging van het briefport echter te handhaven, waarop Rouvier ten tweeden male der Kamer ver zocht artikel 5 niet goed te keuven. Niette min werd dit artikel met 523 tegen 32 stem men aangenomen. Het geheele ontwerp werd vervolgens met 502 tegen 37 stemmen aangenomen. In den Senaat verklaarde minister Rouvier dat de Kamer met overgroote meerderheid vlucht. De stofwolken vlogen achter de voeten der kameelen op en de rijdsters bukten zich en klemden zich aan hare rijdieren vast om er niet af te vallen. De gouden en zilveren sieraden, die zij naar Nimaangebruik als de voornaamste rijkdom der familie ten toon droegen, schudden en rinkelden. De sjeik van den stam, een gemoedelijke, grijsaard in een witten mantel, reed langzaam achteraan. Maar eerst riep de jager hem nog iets half luid toe. De man wendde zijn prach tig rijdier naar hem toe. De beide mannen de Bedouien en de Europeaan kenden elkaar en gaven elkaar de band. Daarna sprak de laatste een paar Arabische woorden en wees naar de bergen in de verte van waar hij gekomen was. Daarmee was de koop gesloten. Het vleeseh van het schaap, dat daar ginds in het bol lag, en dat bij de hitte toch maar bederven zou was een geschenk van den jager aan den stam Mas- ghoena vrede zij over het hoofd van Athman bu Dibah, den sjeik. Daartegen ver plichtte deze zich liet vel en de horens ie bewaren en bij gelegenheid de contrabande naar het zuiden te zenden hij wist wel waarheen als het noodig was nog over het Zoutmeer, diep in de Sahara, waar de woning van den jager was. De jager knikte achteloos een groet en dankte voor het salam van den hoofdman der woestijn het vredesteeken van voor hoofd tot borst daarop wendde hij zicli om en ging op de karavanserai toe. (Woi-dt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 1