ste lezing over de Netterinudsche koloniale ambtenaren uitgesproken, getool on alle rerg te riemen, llij zei daarbij kot, volgende: ,,lk hoktvij de besprekingen over de supplementaire er<xlieten voor Oost-Afrika, l>ij vlo verdedi ging yaix onze Duitscto koloniale amkte,na ren legen velerlei ernstige beschuldigingen, ken vergeleken met. de ambtenaren in vreemde koloniën, en daarbij vooral gewe zen op 'hun volkomen eerlijkheid. He be schuldigingen, die ik hij die gelegenheid ook tegen Nedorkmlse.'lic koloniale: ambte naren heb geuit., zijn in het. A'edei'landsche parlement een onderwerp van bespreking geweest, en toen door den minister ener» varen kenners van bot, koloniale bestuur, voor zoover, zij de tegenwoordige ambtena ren betreffen, onjuist, genoemd. Ik had toen ik mijn redevoering, hield, voorname lijk aan vroegere bekende voorbeelden van groote oneerlijkheid geslacht.: en ik was in mijn vooroordeel, bij het bestudeeren van de geschiedenis der bieder!andsche koloniën on tstaan, versterkt, door mededeelingen van geloofwaardige planters, die, zich grondend op eigen ervaringen, zeer afkeurend over de Nederlainlschc koloniale ambtenaren oor deelden. Ik hok mij echter overtuigd, hoe wel ik ook bevestiging mijner meoningon ontvangen heb, dat. de mij medegedeelde gevallen als zeldzame uitzonderingen moe ten worden beschouwd, en dat, de tegen woordige Nederlandsche koloniale ambtena ren dat verwijt, over het. algemeen niet. ver dienen. Ik maak te eer van deze gelegen heid gebruik, om dit. openlijk uit. te spre ken, daar niets verder van mij ligt. dan door die incidenteek opmerking het nabu rige volk, dat economisch en politiek, zoo dicht bij ons staat, te willen kwetsen." Het R, K, Kiesrecht-comité. Naar aanleiding van het, bericht., dat een commissie uit de Roomseh-Ka.tholioke Kn- nrexclub een onderzoek instelt inzake het Mesreebtvraagstuk. deelt. „liet. Centrum" mede, dat die commissie is samengesteld uit de Boeren Loetf, Passtoors. Sasse van IJsselt, Aalborse en Janssen. Zij zal ver moedelijk nog in dit jaar rapport, uitbrengen. Volgens dat. blad nadert bet rapport der antirevolutionaire commissie zijn voltooiing. Het is zeer zeker te wonsehen en ook wel te verwachten; zegt „Het. Centrum" dat een tweespa.lt, als in de dagen van Tak zich niet zal herhalen, en de partijen dor rechterzijde het op de hoofdpunten vol doende eens zullen worden, om krachtig mede te werken tot. de oplossing der niet te vermijden kiesrecht-kwestie. 3Er. Troelstra en het arbeidscontract. Ia het partijbestuur der S. D, A. P. is, naar «Het Volk" meldt, besproken de uitla ting van mr. Troelstra in de Tweede Kamm in de vergadering van den 9en Maart, dat hij het wenschelijk had geacht, dat na de ver schijning van het gewijzigde ontwerp, die agitatie een andere richting had genomen. Het partijbestuur nam met verbazing van Troelstra's uiting kennis, wijl hij tot 21 Mei 49G5 als lid van het partijbestuur en daarna van half October 1905 tot half Januari 1906 als gedelegeerde in het partijbestuur der Ka merfractie, nooit te kennen Imett gegeven op eenig ander standpunt te staan dan met zijne medewerking in het partijbestuur voor de partij was aangenomen. Arbeidscontract. Door tl Bond van Technici is aan de Tweede Kamer der Stafen-GeneraaL een adres gericht, waarin de wenschelijkhoid der volgende wijzigingen in bet ontwerp van wet op het Arbeidscontract wordt betoogd: a. dat het woord arbeider", waar tod in dat ontwerp voorkomt, worde vervangen door bet woord „werknemer"; b. dat de woorden „vier gulden per dag" in de arti kelen 1G3S enz. worden vervangen door „zes gulden per dag." („Hbkl.") Verplichte ziekteverzekering. De hoofdbestuurder-secretaris der Maat schappij tot bevordering der geneeskunst deelt mede, dat van de toezending aan den minister van een eind-rapport nog geen sprake is, en dat de wenscheri der Nederiandscbe geneeskundigen ten opzichte eener wettelijke regeling van eene ziekteverzekering eerst na de buitengewone vergadering van 25 Maart aanstaande aan den minister zullen worden kenbaar gemaakt. Bond van Gem.-Ambtenaren. De heer P. M. van Nierop, secretaris der gemeente 's-Gravenzande, beeft thans uit voering gegeven aan zijn reeds vroeger ken baar gemaakt plan, door te bedanken als voorzitter en bestuurslid der afdeeling Zuid- Holland van den Nederlandschen Bond van Gemeente-Ambtenaren. Groene Kruis. Te Rottevalle en te Drachtster Compagnie zjjn afdeelingen opgericht van het Groene Kruis. rinantïeel Nieuws. Hollandscto Hypotheekbank. In de zaak van de beide gearresteerde ex-directeuren dor Hollandsche Hypotheek bank wordt hef. onderzoek steeds voortge zet; het blijkt evenwel zoo tijdroovend, dat de openbare behandeling vermoedelijk in de eerste maanden nog niet zal kunnen plaats hebben. De heer Félicien Maes te Parijs, die, zoo- als men weet, met. de vroegere directeuren in handelsrelatie stond, was tegen gisteren door den officier van justitie te Amsterdam gedagvaard tot liet geven van iidichlingen. ,Naar wij vernemen, is liij evenwel niet ver schonen, doch heeft, bericht'gezonden door zijn verblijf in Rusland verhinderd te zijn hierheen te komen. („Hblri.")- STADSNIEUWS. De sluisdeuren. De »N, Sell. Ct." maakt in verband met den Imogen waterstand op j.l. Maandag de vol gende naive opmerking Dat onze buitensiuisdeuven in zeer slech ten toestand verkeeren, is gisteren een keer te meer bewezen. Bij liet hooge water heeft men kunnen zien, dat zij lekken als een mandje. Te half vier was het water in de schutting of kolk nog laag en binnen een uur was bet tot boven de kade gewas sen. Bij zulk een vloed, wanneer er zooveel water naar binnenkomt, blijken de sluis deuren werkelijk gevaar op te leveren. Zoo'n uitlating toont meer lust tot critiek dan tot onderzoek. Immers iedereen zou den schrijver dadelijk hebben kunnen mededeel en dat in de kolk tussclien de sluisdeuren altijd water wordt ingelaten. Dit is noodig om de drukking van het water te verdoelen op de beide stelten deuren. Is bet verschil tus sclien het buitenwater en bet binnenwater bijv. 6 voel dan wordt, in de kolk zooveel water ingelaten dat het een verschil in peil heeft van 3 voet zoowel met het binnon- als met liet buitenwater. Dat de deuren boven bet gewone peil der haven aanvankelijk water doorlieten is nog al duidelijk, liet hout der deuren is daar (b oog en dus trekken de naden open echter, zoo- dra bet water in het hout is getrokken zwelt dat en sluiten zich die naden, zoodat geen water meer daar door komt. Dat is ook Maandag gebleken. Een zóó absolute afsluiting in bet water is trouwens niet noodig en bij buitengewoon hoogen waterstand ook niet mogelijk, omdat het water dan kan doordringen daar waai de deuren op hare hengsels hangen, terwijl daar ook nog gaten zijn die dienen moeten cm bij het uitlichten der deuren touwen aan te brengen. Door die gaten liep Maandag ook het water, doch dergelijke hoeveelheden water ztillen heusch geen gevaar voor de gemeente opleveren. Het gevaar bij de tegenwoordige sluisdeuren is dan ook niet zoo groot als de Nieuwe Schiedamsche dit schijnt te meenen, en in elk geval hebben de door haar gemaakte opmerking met de deugdelijkheid der deuren niets te maken. "Vermoedelijk zweefde onze collega voor oogen het raadsbesluit tot het aanbrengen van schotbalkeri voor het geval zich eenig onheil mocht voordoen, maar als de Nieuwe eens op informatie uitgaat, zal zij vernemen dat de deuren nog zoo slecht niet zijn. Is hier niet van toepassing het spreekwoord van de klok en den klepel Wij meenden goed te doen bovenstaande mede te deelen opdat er geen noodelooze ancst worde gewekt door een volkomen onjuiste rnededeeling van feiten. Verkiezing district I. De R.-K. kiesvereeniging «R. P. en 0." zal een aigemeene vergadering houden op Vrijdag 16 Maart a.s., tot het stellen van een can- didaat voor den gemeenteraad in de vaca ture-P. C. M. Jansen. Loonsverliooglng. In de gisteravond gehouden vergadering van timmerlieden te dezer stede, in het lokaal «Patrimonium", waar circa een 100 tal timmerlieden bijeen waren, is na ampele bespreking besloten bij circulaire aan de patroons in dat vak te verzoeken het loon van een timmerman met 1 Mei a.s. te bren gen op 23 cent per uur en met 1 Mei 1907 op 24 cent per uur, terwijl dan tevens bij liet verzoek voor 1907 zal gevraagd worden den werktijd te bepalen op 10 uur daags. „Zang-,. Muziek- en Voordrachtavond." De afdeeling Schiedam van hot Neder- iandscli .Tongeimgs-Verbond „De Hocre zal 't Voorzien" gaf gisteravond in het Vor- eenig-ingslokaaJ, Broesvest, een zang-, mu ziek- en voordrachtavond. Een goed geslaagde uitvoering van liet. uitgebreide en aan afwisseling rijke pro gramma. Benige dames- en heeren-teden der Chris telijke zangvereen. „Halleluja" te Rotter dam, benevens de hoeren 11. 11. Tobó, zang, Jan Kok, viool, 0. J. Nogarede, piano, A. .1. Dekker Jr., orgel, als solisten, en N. van Erk voor voordracht, verleenden hun op prijs gestelde en. welwillende mode werking. Nadat koraal-gezang en gebed dezen feest avond hadden ingeleid, werd hot program ma geopend met, „Abendempfindung" van Mozaxt voor orgel en piano, waarna het gemengd koor zich: in twee nummers deed hooren, waarvan het eerste „Uit Duister tot Licht" van "Worp het beste slaagde. Van het niet onverdienstelijk vioolspel door den heer Jan Kok zullen allen veel ge noten hebben, zoowel als van de voordrach ten met begeleiding van piano, waarvan de „Berceuse" van Godard vooral mag ge noemd worden, als van de nummers met orgel en piano in „Sallve Regina" van Matijs en. „Ave Maria" van Bach-Gounod, Minder juist vermeldde heL programma alleen dan naam Baclt als compomM. Inch heeft iri dit muziekstuk slechts zijn aan deel voor het preludium! voor piano, ter wijl de viool-solo door Gounod op zeer handige wijze daarbij is geschreven. 'De heer Tobé stelde als barytonzanger zijn goede gaven beschikbaar in liederen van Crevecoeux, Grteg en Yerhey, welke zang door allen zeer gewaardeerd werd. Het lied van Grieg stelt hoogere eischen dan waaraan deze zanger kan voldoende- ter slaagde Excelsior van. Verhey. Ben bijzonder aangename afwisseling be zorgde de beer Van Erk met een voordracht van Ten Kale en zeker niet. het. minst met hel. luimige genre in de tweede afdeeling. Mogelijk waren kleinere strikjes meer ge- wenscht geweest, doch zijn succes was ze ker groot. Het dameskoor liet ziclf nog op verdien stelijke wijze hooren in een „Terzet." uit Elias van Mendelssohn, terwijl de cantate „Ben Zomerdag buiten" van Pache een waardig slut van het programma, maakte. Goed uitgevoerd .met solo's voor sopraan en burytim. maakte' dit. koortje een aan ge lui men indruk. De 'heer 'Nogarede begeteid- de een en ander verdienstelijk met de piano. Inmiddels was tot reeds klokke elf. uur geworden en werd verstandig het. program ma met een paar nummers- bekort. Van lialfacht lot. elf uur is toch wel van bet goede genoeg. Al .mogen deze muziekuitvoeringen van een muzikaal standpunt gezien aan matige eischen hebben voldaan, we willen toch dezen avond niet onderschatten. Immers, deze afdeeling van het. Jongetiugs-Verbond begrijpt ons inziens terecht, dat een uit stapje naar bel. gebied van de „wereldsehe dingen" volstrekt niet. tegenstrijdig is mei de roeping eu ernst van „Christelijke Jon gelingen", en dat. goede muziek ecu mid del tol geestesbeschaving en een gulle, vroolijke lach den monsch welkom is. ?L A A RMS GEN» De vergadering van het »Nut" welke a.s Vrijdag zou gehouden worden eu waarin de heer A. Vogel als spreker zou optreden, is uitgesteld wegens ziekte. 'De afd. Vlaardincen en VI -Ambacht van Volksonderwijs" zal a.s. Vrijdag des avonds ten half negen een ledenvergadering houden in het gebouw van den Volksbond aan de Oosthavenkade. Woensdag 21 Maart a. s. geeft de heer L. P. Gaillard een kerkconcert in bet gebouw van den Protestantenbond met welwillende medewerking van mej. Johanna Klipping, concert-zangeres, Den Haag en den heer Join van der Ende, organist te Delft. 'Door de tooneelvereeniging nHollandia" zal óp" Dinsdag 20 Maart a s. in de zaal «Harmonie" een uitvoering gegeven worden van süe Oude Kassier". Deze uitvoering wordt gegeven ten voordeele van de nage laten betrekkingen van den logger ïMarie" welke in het najaar van 1905 met man en muis is vergaan. lunst en Wetenschap. De «Haagsche Kunstkring" heeft besloten tot het aanleggen van een jaarlijks trekkende loterij van schilderijen, aquarellen, teeke- ningen, etsen, lithografieën en beeldhouw werken. Deze loterij wordt gehouden in Juli onder deelnemers die zich tot wederopzegging verbinden, jaarlijks tegen betaling van een contributie van 3 gulden per aandeel, daar aan deel te nemen. Bij Kon. besluit is toestemming verleend tot het houden van deze loterij. Iedere deelnemer heeft kans een schilderij, aquarel enz. te trekken en tevens de zeker heid een oorspronkelijk kunstwerk of een aan artistieke eischen beantwoordende reproductie naar een groot meester te zullen ontvangen. De te verloten werken worden aangekocht van de werkende leden der vereeniging. Deel nemers genieten,volgens circulaire, den grootst mogelijken waarborg; de verloting stelt aan een groot aantal schilders en beeldhouwers de gelegenheid open tot verkoop van hun kunstwerken, daardoor is de Haagsche Kunst kring temeer in staat zijn doel de bevor dering van kunstennaderbij te komen. Correspondent te Schiedam isdeheerJ.J. Vürtheim, Warande 117. Rechtzaken» Rotterdamsche Rechtbank. (Zitting van gisteren. Vervolg.) Niet aanwezig was P. A. de \V., 27 jaar, machine werk er 1c Schiedam. in den nadut, van 29 op 30 Januari, om streeks halfeen, was beklaagde in de Noord- Molenstraat te Schiedam, door agcnlen van politie aangetroffen in zoodanigen beschon ken toestand, dat hij bijna niet l-oopen kon. Zij hadden hem' toen aangevat, ter overbren ging naar liet pol/ilieburcau, Hiertegen ha# hij zich mei geweld verzet door op den grond te gaan liggen, De fluiter legen de borst en den hals te schoppen on in een vinger der rechterhand, te bijten en daar aan bloedend ie vexwond.cn. Eisch 3 weken gevangenisstraf. In denzelfdcn toestand, als in de vorige zaak beschreven werd' in den nacht van 29 op 30 Januari in de Kettotetraat. te Schie dam op straat liggende aangetroffen de 38-jarige J. lo R„ schipper aldaar. Na door de agenten van politie H. van der Hoeven en II. van Leeuwen te zijn aangegrepen on op de boon gezet, was be klaagde weer op den grond, gevallen, bij welke gelegenheid hij naar die beambten had geschopt en getracht hen te btijen. Beklaagde was niet verschenen, Eisch,: 3 weken gevangenisstraf; Het hooger beroep in de bekende zaak van Air. D., door de Haagsche rechtbank veroordeeld wegens het opzettelijk voordeel trekken uit de door misdrijf verkregen gel den in de zaak Wilkens, zal Donderdag 5 April a. s. voor het gerechtshof te 's-Graven- hage behandeld worden. Gisteren diende voor de eerste kamer der rechtbank te Amsterdam de zaak der ell'ec- tenfinua I. van Marle aldaar contra de Hol- landsche Hypotheekbank. Naar men weet, vordert eischeresse afgifte van een nieuw couponblad, wat door de Hij - potheekbank, die dit en andere nummers van pandbrieven niet deugelijk acht, geweigerd wordt. Namens eischeresse diende baar procu reur, mr. Dammers, van antwoord in recon ventie. De repliek in reconventie werd be paald op 27 dezer. De instructie in zake mej. D. geboren S, te Arnhem, verdacht van poging tot vergif tiging van haar man, was gesloten en door de officier van justitie werd gevraagd rechts ingang met verwijzing nnnr de rechtszitting. De rechtbank heeft dit verzoek niet toegestaan, gelaste heropening der instructie en verleng de het bevel tot inhec'ntenishouding wederom met '30 dagen. Kevie en School. Ned. Heuv. Kerk. Beroepen: te Amerongen (loez.) ds. II. J. Olthuis te Hormclen te Harder wijk (vnc. J. I'll 1 lattink), ds W J. Aaklers W. J, Gzti.. te Beesd te Huisduinen de heer D. J. La/onder, cand. te Schoonhoven. A a n g e n o m e n het beroep naar Gorre- dijk door den heer J. Groenewohl, cand. te Groningen. Bedankt: voor het beroep te Ter Heide (Z.- II.) door den beer A van der Kooy, cand te Delft. Eyano, LimtF.nscHE Kerk. De beroeping van dr. 11 A. v. Bakel naar 's-Gravenhago geschiedde door loting met ds. J. L F. de Meijere JohCz., te Amersfoort. Doopsgezinde G emf.ente. Bedank tvoor het beroep te "Warga door ds. II. C. Barthel te Hol werd. Hooger Onderwijs. Aan de rijksuniversiteit te. Utrecht is be vorderd tot doctor in de rechtswetenschap op stellingen, de heer AV. A. van Randwijck, geboren te 's-Gravenhage. Aan de universiteit te Amsterdam is be vorderd tot doctor in de rechtswetenschap, op ste'üngen, de heer H. P. F. M. Manders, geboren te Geertruirtenberg. Het doet. rechtsw. is te Utrecht afgelegd door den heer C. II. van Traa. Sta ten-Gen oraal. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 13 Maart 1906. (Vervolg.) Aïbeidbeontrajcfc. De 'MINISTER betoogde dat het regee- ringsoirlwerp reeds beval wat de heer Heemskerk wil, n.l. Rat de vrouw tot het aangaan van een arbeidscontract de mach tiging van den man bezit. Vat betreft de kwestie of de gehuwde vrouw de beschikking op heit' beheer over het door haar verdiende loon zal krijgen, meent do Minister dat het inderdaad goed zal zijn don slap in (Me richting- te doen. Juridisch holt do minister meer over t-ot bet denkbeeld out <te vrouw de beschikking over dat loon to geven dan bet. beheer. De lieer PARIJN, mode-voorsteller van hof a.T)K''iideinent-Lirrilni:iig, betoogde dat de praktijk van -bet teven het. amendement.om de vrouw de beschikking over hef door haar verdiende loon te geven, noodzakelijk maakt. Met. ter zijde stelling van de juri dische kwestie moet men zich in de eerste plaats voorstelen de toestanden in het ge zin van den dronkaard, den lutiaarii en (ten zedel-oozen man, die ex een tweede gezin op nahoudt. Tegenover dezulken moet het loon, dat de vrouw verdient, gered worden. De 'beer HEEMSKERK wijzigde, in de hoop dat de Rogcering het alsdan zat over nemen, hot eerste gedeelte van zijn amen dement zoodanig, dat. ook hepaakl wordt, dat de vrouw aEc- handelingen ter zake der door haar gesloten arbeidsovereenkomst, zooais tol geven van kwijting en liet ver schijnen in rechten, zonder bijstand van haar man verrichten kan. 'De kwestie of de gehuwde vrouw dcbe schikking'of 'hot beheer over het door haar verdiende loon moet krijgen kan dan van bovenstaand vraagstuk geheel afgescheiden besproken on beslist worden. De MINISTER VAN JUSTITIE wijzigde het regwringsariiikoli overeenkomstig het door den beer Heemskerk gewijzigde eer site gedeelte van dien» amendement. De beer HEEMSKERK stalde, met intrek king van zijn amendement betrekkelijk het. beboer van de vrouw over het.' door haar verdiende loon, nader als amendement voor: dal (te vrouw gerechtigd is, over hetgeen zij uithoofde hareai arbeidsovereenkomst te vorderen of ontvangen heeft, ten bate van het gezin te beschikken. De toer TROELSTRA ondersteunde dit amendement, terwijl daarentegen de minis ter (te voorkeur bleef, geven aan Limburg's amendement. De heer DRUCKER verklaarde dat de commissie van rapporteurs éónparig is voor het amcmtement-Hcemstkerk en dat de meer derheid der commissie tegen het amende ment-Li rnburig is. 'De commissie was van oordeel dat door het amendement 'van den heer Heemskerk op voldoende wijze wordt voorzien in den thans bestaanden misstand, dat de man hoe slecht sujet wellicht, eenvoudig kam beschikken over de zuur verdiende pennin gen van zijn -vrouw. De heer LIMBURG trók zïj'n amendement in en het gewijzigd amendement-Heems kerk wetd daarop zL b. s. aan genomen Aldus gewijzigd weid het regeerimgsarii- 'koj goedgekeurd. Rij tot. verder 'doted veiriedagdc do heer AALBERSE een door hem mot de heeren Ruys eu Van Wijnbergen voorgesteld amen dement, strekkende om sterk ei- te doen uitkomen dat het "dienstreglement, een deel van bet arbeidscontract is. Morgen 11 uur voortzetting. Zitting van Woensdag 14 Maart 1906. Aaibeidecontrac-t. De beraadslaging wevil voortgezet door den beer AALBEUSE, die nader liet door hem en anderen ingediend amendement verdedigde ten doel hebbende de arbeiders medezeggÏDgs- schap te geven in de vaststelling van het dienstreglement. Door nnti de arbeiders dit mcdezeggingsschap te geven zal het mogelijk zijn gerechtvaardigde grieven weg te nemen grieven, die, bleven zij bestaan, anders zou den uitloopen op verbreking van de goede verhouding tussclien patroon en arbeider. Wel is in het ontwerp bepaald dat geen reglement verbindend is, wanneer de arbei der niet scbviftelijk beeft verklaard zich er mede te vereenigen, maar de sociale opvat tingen zijn tegenwoordig wel zóó dat men een stap verder kan gaan door den arbeider ook medezegging.sscliap te geven, Het tweede gedeelte van het eerste amen dement heeft ten doel te bepalen dat het dienstreglement te bekwamer tijd moet toe gezonden worden aan de vakvereeniging of aan de Kamer van arbeid in het betrokken vak. Een tweede amendement lichtte de heer Aalborse aldus toe, dat het reglement niet in werking mag treden dan den negen en twintigsten dag nadat de mededeelingen, be doeld in het eerste amendement, zijn gedaan, Door den heer SCHAPER werd toegelicht een amendement strekkende te bepalen dat een volteibg exemplaar van liet ontwerp-regle- ment den arbeider in een tijdvak van vier weken vnor de vaststelling gedurende veer tien dagen kosteloos ter inzage is toegezonden. Spr. verwachtte van dit amendement meer dan van dat vun liet amendement van den beer Aalborse. omdat z. i. bet hooren van de arbeiders niet meer zal zijn dan een wassen neus Hij meende dat liet voldoende is wanneer de arbeiders den inhoud van het reglement kennen vóórdat het wordt voor gesteld. Dit doel zal men bereiken wanneer men de arbeiders liet reglement vóór de vaststelling ter inzage zendt. De arbeiders zulten dan, betzij door middel van de vak vereeniging, hetzij door publicatie hunner grieven, in de gelegenheid zijn hun aan merkingen te maken en verbeteringen aan te geven. Een amendement van de Commissie van Rapporteurs van elk beding, waarbij niet aan de voorwaarden voor de vaststelling van een dienstreglement gesteld, is voldaan, nietig te verklaren werd door den Minister van Justitie overgenomen. De heer HUGENHOLTZ ontwikkelde eenige bedenkingen tegen het amendement Aalberse. hierin bestaande dat niet alle, maar alleen de meerderjarige werk lieden zouden worden gehoord. Overigens wil het amendementAalberse ook de ge legenheid openen «vertegenwoordigers" van de arbeiders door den patroon over de vast stelling van bet reglement te doen hooren. Hier zou dus de zoogenaamde «kern" dooi den patroon worden gehoord. Maar spreker wees er op dat zulk een «kern" niets anders is dan een van bovormf ingestelde arbeiders- vertegenwoordiging, waarin het is meer malen gebleken de arbeiders niet het minste vertrouwen hebben. Zulk een «kern" is ge heel afhankelijk van den wil van den patroon, die haar elk oogenbük kan ontbinden, wan neer haar optreden hem niet bevalt. Aan de werf Conrad" te Haarlem is de kern niets dan een stroopop gebleken. De heer DE KLERK verdedigde in be ginsel bet amendement-Aalberse hetwelk de heer DRUCKER onuitvoerbaar achtte Laatst genoemde verdedigde het regeeringsartikel, waardoor voortaan de arbeiders kennis krijgen van de dienstreglementen, waardoor zij ook invlo d krijgen op wijzigingen daarin en waardoor de reglementen openbaar worden. Toch wilde hij nog een stap verder gaan door aanvaarding van het beginsel in het amendement—Schaper. Hij wilde daaruit echter de termijnen schrappen en gaf in over weging het te lezen als volgt«het ontwerp- regiement wordt aan den arbeider verstrekt kort voor de vaststelling daarvan en wel op zoodanigen tijd dat hij zich daarover behoor lijk kan beraden.. Ook de MINISTER kon zich met het in dien zin gewijzigde amendement—Schaper wel vereenigen. Het amendementAalberse achtte de minister onaannemelijk wijl het aan het reglement het karakter van te zijn een onderdeel van het arbeidscontract ont neemt. De heer SCHAPER wijzigde zijn amende ment in de door den heer Drucker aange geven geest terwijl de heer AALBERSE z\jn amendement introk. Het gewijzigde amendement-Schaper werd aangenomen met 57 tegen 11 stemmen. Gemengd Nieuws. Kaarlteekenen. Men schrijft uit Bruramen aan de„Zutf. Cf."Gisteren waren we in de gelegenheid kennis te maken met ecu eigenaardige uit- vinding, die van belang kan zijn voor 'i onderwijs in de aandxijksikunde. Door do,n tooi' T. C. Kcilihote alhier is n.l. een apparaatje vervaardigd, waarmede het mogelijk, is elk willekeurig (land)-kaartje, zonder zelfs- het Voorbeeld voor oogen to hebben, met de meeste nauwkeurigheid te teekenen. De kaartjes kunnen in elke willekeurige grooi.te worden vervaardigd, zoowel op pa pier, als ki, zelfs op bel; bord, en mot elk materiaal. Het toestelletje is in de ears to plaats be stemd voor do sc'h.ooljeu|gd, dde met gerin|0

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2