STADSNIEUWS. Knust en Wetenschap. Rechtzaken. Kerk en School, Staten Generaal. Gemengd Nieuws, V rn-r"*-!-- iY v.». >w,.x nan don gemeenteraad te verzoeken le. 'de oprichting en exploitatie eener Elcetrisehe Centrale in overleg mot de gemeenten Mon ster en VGravenzande2e. die maatregelen te nemen, waardoor de staking der stroom- levering op 15 Juni e.k. wordt, voorkomen. Sedert. Ylssclierij. De vereeniging ter bevordering der Seder!. Yisscherij, zal op Zaterdag den 2li Mei a.s. in het Hotel „Kommer Een", te Umuiden, een algemeene vergadering honden. De jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders der Schiedamsehe Al- eaholfabriek zal gehouden wordeti op Don derdag 31 Mei- a. s. in het gebouw der spoelingvoreeniging. Door de tooneel- en letterlievende verwin ging „Geestbeschaving" zal op Zaterdag 26 Mei a. s. een soiree-amusante met hal gegeven worden, uitsluitend voor leden met huisgenooten en genoodigdeu in. het gebouw van ,,üe Vriendschap". Het programma biedt, een afwisseling van voordrachten, duetten, met eenige mu zieknummers. Ter gelegenheid van de paardenmarkt te Putterslioek zal, blijkens achterstaande advertentie, door de stoomboot. ..Vlaardim genlV" een extra-reis gemaakt worden, en ook deze gemeente aangedaan worden. Gistermiddag heeft de glazenmaker K. Marks, wonende in de Yillastrant, terwijl hij bezig was met "het uitnemen van een raam in een pand aan de Lange Kerk straat, een stuk glas op de rechter pols gekregen, tengevolge waarvan de slagader werd doorgesneden. Een dokter heeft- hem verbonden. opzichten goed geslaagd feest mag worden genoemd. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Gevestigd in het Beursgebouw. Geopend van 91/2 tot lll/o uur voormiddag. Gevraagd arbeidskrachten. Bloemistjongei Grof- en machine bankwerkers. Grof- en machine- lumkw. (halfw.) Halw. timmerlieden. Halfwas verver. Jongens v. fabriek. Jong. v. giistpakh. Koperslager. Krullenjongen. Meubclmak. (halfw.) Stuedcn. Stoffeerder. Verver. Vuurwerkers. - Zinkwerken Dienstmeisje ca. lGj. Aangeb'. arbeidskrachten. Schoenmaker. Stoker. Stucadoor. Tabakskerver. Tuinmansknecht. Personen voor: lichte werkzaamh. loopwerk. Dienstbode. Dagmeisje. AA'asschen aan huis gevraagd. Leerlinge-winkelbed. Het feeBt der T. I. M Cycle Mfg. Co. te Schiedam. Men zendt ons het volgende verslag Een recht genoegelijken avond had Zater dag j. 1. het personeel van bovengenoemde Firma. De patroon, de Heer M. Duyvis, die na het treurig ongeluk hem getroflen de vorige week per automobiel en per rijtuig, reeds weder eenige malen zijne fabriek kon bezoe ken, dankbaar gestemd dat in zijne, afwe zigheid alles zoo goed was gemarcheerd en ieder zoozeer zijn best had gedaan, getrof fen door de deelneming hem van alle zijden betoond, bood zijn personeel uit erkentelijk heid op bovengenoemden avond een feestje aan. En het is een feest geweest voor allen die het bijwoondenalhoewel de tijd van voorbereiding zéér kort was, mag de avond als volkomen geslaagd beschouwd worden. Daartoe in het verkooplokaal op de Lange Haven bijeengekomen, ontving het zichtbaar ontroerende personeel den op krukken bin nenkomenden Patroon en diens vrouw, Me vrouw Duyvis, om acht uur met een daarvoor gemaakt toepasselijk ^Welkomstlied." Zoowel de heer als mevrouw Duyvis waren diep getroflen de aandoening was algemeen, in menig oog welden de tranen op. Met groote hartelijkheid werd door den heer Duyvis zijn personeel dank gezegd \oor de belangstelling hem voortdurend betoond, alsook voor den ijver waarmede ieder zijn plicht bleef vervullen en zéér aangedaan over handigde de heer Duijvis, den heer N. TL Hameetman, op wien de leiding der zaken sedert het ongeluk rust en die zonder op werk of tijd te zien de hem opgelegde taak met zooveel toewijding vervulde, onder de meest waardeerende bewoordingen, een prach tig gouden remontoir-horloge. Voor den "heer Hameetman werd het daardoor ook een dag, wellke lang in her innering zal blijven. Daarna werd door den heer Hameetman liet woord, gericht tot den 'heer Duyvis, waarbij hij. hem verder welkom heette, ter wijl hij Z.Ed. namens allen een foto van het geheele personeel kt lijst aanbood, een souvenir, door den heer Duyvis zeer op prijs gesteld en waarvo-or hij in recht har telijke bewoordingen weder zijn dank uit sprak. Thans werd een aanvang gemaakt met het uk 25 nummers bestaande programma, door verschillende leden van hel perso neel voorgedragen, begeleid en afgewis seld door muziek. De avond had een zéér aangenaam ver loop; alleen amuseerden zich kostelijk. Voor een ruim onthaal van al de gasten was door den heer Duyvis zorg gedragen. Ook Z.Ed. was het bepaald een waar genoegen getuige te kunnen zijn van de vroolijkheid van zijn personeel, zoodat de herstellende man haast le lang bleefhet scheiden van. zijn feestvierende gasten viel hem zwaar. Hij ging eindelijk heen, na allen nogmaals hartelijk te hebben toege sproken. Onder het „Hij leve lang" en „hoera!" van de aanwezigen verliet hij de zaal. I Na afloop van het programma werd de avond met een gezellig ba! gcslol.cn, het welk bijna alle gasten (de- jongstcn waren om ongeveer 12 uur per rijtuig naar huis gebracht) tot in den morgen bijeenhield; om ongeveer 5 uur gingen ook de andere gasten in rijtuigen huiswaarts, ruim voldaan over hetgeen door hen dien nacht was ge noten. Bij allen zal dit feestje lang in aange name herinnering blijvenvan het begin tot het einde is alles even ordelijk en netjes gegaan, en geen enkele wanklank verstoor de de feestvreugde, zoodat net.een in alle Bakker. Bankwerker. Distillateursknechts. Drukkers. Gistbewerker. Jongens v, kantoor. Kistenmakers. Koperslager. Letterzetter. ATach.-stoker. Macliinist-kopersl. Molenaar. Opperman. Pakhuisknechts. De directeur verzoekt aan hen die ver zuimden te berichten, of zij aan een opge geven adres zijn geslaagd, bedoeld bericht ten spoedigste te bezorgen. De Koninklijke Nationale Zangschool" te 's-Gravenhage, besloot, in haar jongste buitengewone algemeene vergadering haar 50-jarig bestaan, hetwelk zij op '17 Septem ber van het. volgend jaar hoopt te her denken, feestelijk te vieren, en bij die ge legenheid een nationale ztuigwedslrijd voor mannen- en gemengde koren uit te schrij ven. Coer's Liederkoor, koor der Vereeniging „Het Nederlandsche Lied", zal den eersten dag der Utreehtsche Lustrumfeesten op Maandag 1025 Juni a.s. een uitvoering geven te Utrecht Coer's Liederkoor is ook uitgcnoüdigd, deel te nemen aan het Bilderdijk-feest in September a.s. te Amsterdam. Prof. dr. A. Kuyper zal dien avond de feestrede hou den. De gevelsteen in het Rembrandt-huis op de Joden Breestraat te Amsterdam krijgt nieuwe jaartallen. Tot dusver stond er 1642 1665, aangegeven als den tijd gedurende welke Rembrandt aldaar woondelater is echter gebleken, dat deze opgave onjuist was en dat Rembrandt er van 1639 tot 1658 gewoond heeft. Thans zullen deze jaartallen op den steen aangebracht wordeneen steiger is reeds voor het huis geplaatst en weldra zal deze verbetering aangebracht kunnen worden. Voor de Rembrandt-feesten te Amsterdam zullen een twintigtal Heroldtrompetters uit het Duitsche leger overkomen, die als bazuin blazers zullen dienst doen. (»Tel.".) De Leidsche giftmengster. Bij den Hoogen Rand is wederom inge komen een verzoek om revisie van de Leid sche giftmengsler (Maria. Catharina Swa llenburg), indertijd veroordeeld, lot levens lange gevangenisstraf. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Aardenburg ds. F. Damsté te Poortegaal. A ange ti o men: het beroep te Aarts woud door ds. D. N. Zuitlioff te Mid woud. Doopsgezinde Gemeente. Beroepen to AVarns cis. E. Pekema te Alensingawcer. Geref. Kerken. De provinciale synode der gereformeer de kerken in Drente zal op 18 Juni teïloo- geveen worden gehouden. Beroepen te Bolnes ds. J. Mul.der le Zaamsilag. Beroepen .te Zwolle (derde predi- kantsplaats) ds. CL AVieienga te Delft. Bedankt voor het beroep te Zeven huizen door ds. H. N. Boukema te "^wee- loo; te .Oud-Loosdrecht door ds. E.A. Grocnewcgen te AVestmuas; voor het be roep te Duisburg door ds. A. H. Op 't Holt te Nunspeet. R.-K. Kerk. Do r.-k. bisschop van Haarlem' heeft be noemd tot kapelaan te (Amsterdam, (IT. Anna) den heer TI. J. I. AVcntzel, en tot kapelaan te 's-Gravenhage, (TL AVallebror- dus) den heer AL C. M. Bold, die kape laan was te Nootdorp. Hooger Onderwijs. Aan de universiteit te Leiden is liet doc toraal examen Nederlandsche letteren eum laude afgelegd door den heer M. van Blan- kenstein. Aan de universiteit tc Amsterdam is be vorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschriftOver de verlichting bij het huis- Werk van schoolkinderen, de heer E. D. Struben, geboren te A^enlo. Aan do universiteit, te Amsterdam is afge legd het doctoraal examen in de rechtsweten schap door den heer J. C. van Kempen. Aan de universiteit te Utrecht is het doc toraal examen rechtswetenschappen afgelegd door P. A. Offers. Aan de universiteit, te Utrecht is bevor derd tot doctor in du staatswetenschap op proefschrift: Administratieve rechtspraak, de heer Mr. H, A. G. van Groenen dual, geb. te Nnnhein. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 22 Mei. (Vervolg.) Het artikel 1638 t bepaalt dat, indien liet loon iu inwoning, kost enz. is vastgesteld, de werkgever verplicht is dit, mist over eenkomstig de vereisehteu van gezondheid en goede zeden, volgens plaatselijk gebruik te voldoen. De heer TER LAAN lichtte twee amende menten toelc om te doen vervallen „vol gens plaatselijk gebruik", 2e om te verbie den dat slaapplaatsen van mannelijke en vrouwelijke arbeiders zich in hetzelfde vertrek bevinden. Dit amendement wordt verworpen. Zitting van Woensdag 23 Mei. Arbeidscontract. Bij de voortgezette beraadslaging over art. 103S x (verplichtingen omtrent in richting van lokalen en onderhoud van ge reedschappen) betoogde de heer DRUC- KER .met een beroep op de wetgeving in Duitschland en België en de rechtspraak in Frankrijk en Nederland, dat unaniem het beginsel wordt gehuldigd dat de pa troon voor de veiligheid van zijn werk plaats heeft te zorgen. De patroon heeft daarvoor slechts tc zorgen als een goed huisvader. De bewijslast is in het artikel behoorlijk ca billijk verdeeld. Ook de MINISTER VAN JUSTITIE be^ loogde tegenover de hecren Lobman en A'an de A'clde dat hetgeen luer wordt voor geschreven vanzelf spreek!; en beriep zich op dezelfde wetgevingen als de heer Druc- ker. A'eiligheids- en Ongevallenwet voorzien niet voldoende in deze gevallen. Tegen het nmendcmcnt-AaJborse, om ook de na gelaten betrekkingen van den arbeider een actie tot schadevergoeding te geven, had de Minister geen 'bezwaar. De heer DE SAV0RN1N LOTIMAN be twistte de kracht van heL beroep op af wijkend geredigeerde artikelen van lmitcn- landsche wetgevingen en bestreed de wen- schelijkhcid van deze bepaling. Als liet waar was gelijk de heer Drucker had betoogd dat onze rechtspraak, reeds op hetzelfde standpunt staaf, dan meende spr. dat dit artikel inderdaad geheel overbo dig was. In den loop 'der discussie stelde de lieer VAN WIJNBERGEN een amendement voor om inplaals van 'den eiscli dat de werk gever al die verbeteringen heeft aan le brengen, welke de aard van den -arbeid toelaat, te lezen als redelijkerwijze in ver band met den aard. van den arbeid ge vorderd kan worden." Na langdurige be raadslaging werd dit amendement aange nomen met 62 tegen 5 stemmen (die der socialisten), terwijl ook werd goedgekeurd een amendement-Van Wijnbergen om do nagelaten betrekkingen van den arbeider schadevergoeding te geven. Artikel 1638 z, dat den werkgever ver plicht zich te gedragen als een goed werk gever, vond bestrijding hij den heer LOK MAN, die meende dat hierdoor alles aan het individueel inzicht van den rechter werd overgelaten en een redactie wens elite, zich aansluitend bij art. 1375 B. AV. Op voorstel van den VOORZITTER werd besloten Dinsdag 29 Mei eenige kleinere wetsontwerpen te behandelen en de in terpellatie-De Boer omtrent de behande ling te Parijs ondervonden door wijlen den heer A'an Leijden. Een reptielenpaleis. Maakten wij vroeger reeds melding van de grootsche plannen welke het bestuur van de Rotterdamsche Diergaarde had in verband met den bouw van een Reptielen-paleis, dit gebouw is thans niet alleen gereed rnaar ook tevens met een groote verscheidenheid van merkwaardige diersoorten bevolkt. AVanneer men de middenhal binnentreedt dan doet do eerste aanblik wat het ge bouw zelf betreft reeds aangenaam aan. Het is er, dank de glazen bekapping, de geT kleurde vensters en de wanden van glasbouw steen, helder licht, terwijl de dieren welke aan de warmte de voorkeur geven, ruim schoots gelegenheid vinden zich in do zonne stralen te koesteren wanneer de zon belieft te schijnen. Verder is er een verwarmingsinrichting aangebracht welke door middel van een samenstel van buizen het gebouw, de aquaria en het water verwarmt. Deze inrichting, welke onder dc deskundige leiding van den hortu- lanus, den heer J. F. AViikc, in eigen be heer, werd uitgevoerd, wekt wat iririchtin^ en doelmatigheid betreft algemeene bewonde ring. AVanneer door samenwerking van zon on verwarmingstoestel de warmte in hot go- houw te groot mocht worden, kan dit met een even ingenieüse als eenvoudige inrichting verholpen worden. Daartoe loopt over dc rriiddensprant van het dak over dc geheele lengte van het gebouw een geperforeerde buis welke met de waterleiding in verband staat. Men heeft dan slechts een kraan open te draaien en onmiddellijk wordt van uit die buis een kunstmatige regen verwekt over het glazen dak, hetgeen de temperatuur in het gebouw dadelijk doet afnemen. verkregen, kleuren is In de middenhal nu bevindt zicli het 10 bij 5 AT. groote bassin voor de krokodillen. I n het midden daarvan is een verhevenheid aangebracht bij wijze van een zandbank welke de dieren gelegenheid geeft uit het water te komen om uit te rusten of van de zon te ge nieten. In dat bassin bevinden zich thans: een Nijlkrokodil van groote afmeting en een kleinere van dezelfde soort, 8 alligators of ALississippi-krokodillen on 2 Javaansche. Het is een lust te zien hoe deze diereu, welke in hun vroeger zoo bekrompen bassin bijna on beweeglijk lagen, hier vroolijk rondzwemmen en klauteren. A'oorts zwemmen in dit bassin vroolijk rond een aantal belangwekkende soorten van schildpadden die vroeger al in dezelfde on gunstige omstandigheden verkeerden. Het is hoogst interessant deze diersoorten thans in hun bewegingen gade te slaan. Alen ziet er meerdere exemplaren de Aligator-sehiklpnd- iiit Amerika, de Lederschildpad uit Oost- Indiü, de Groene, welke gewoonlijk voor schildpadsoep gebezigd wordt, mooie Karet schildpadden enz. In de hoeken der zaal zijn Papyrus, Oy- perus en andere planten aangebracht, welke in overeenstemming zijn met den landaard der dieren. De middenlnil heeft twee zijvleugels. Ten einde een geregelde circulatie te bevorderen luidt de weg voor de bezoekers bet eerst door den linkervleugel. Als men zich daarheen begeeft passeert men ter zijde van den ingang eenige aquaria, welke, als grenzende aan de stookinrichting, hijzonder wurm zijn. Daarin ontdekt men te midden van een aantal water planten eenige merkwaardige vischsoorien, tropische zoelwatervissohen, waaronder de l'raaio Goerami uit Java, een soort van schubviseh, welke het vorig jaar zeer klein in do Diergaarde kwam en het in het bassin van de Victoriaserre werd opgekweekt, waar hij thans reeds de grootte vaiUeen hand heelt Niet minder fraai in vorm en in de naastgrenzenden kast. de Faradijsvisch, Volgen we, den linkervleugel binnengaan de, dezelfde rij kleine aquaria, dan ontdekken we iu het eerste de koraalslang uit Zttid- Amcrika, welks huid door zijn pracht van kleuren ieders bewondering wekt. Dan volgen kasten waarin prachtexempla ren van Smaragd-hagedissen uit Italië en Griekenland, Parelhagedissen uil Spanje en Portugal, Doornstnai't-hagedissen uit Zuid- Amerika; verder de cnmeloens wier huid kleur steeds in overeenstemming is met de belichting der plaats waar hij zich op houdt. Ligt hit bijv. op een groen blad dan zal zijn Luid ook een groene weerschijn hebben, op een geel blad zal zij geel schij nen enz. Een eigenaardige hagedissoort is verder de in fndië meer bekende Gekko, een diertje dat, in tegenstelling met de andere soorten, zuigers aan de iconen heeft evenals de boom kikkers waardoor het hem mogelijk wordt zelfs tegen glas op te klauteren. Hoezeer hij de inrichting van de verschil lende aquaria rekening is gehouden met den aard der dieren welke er in verblijven, blijkt o.a. hij dat van den nnmrhagedis, waar in zelfs een rots met een ruïne er bovenop is gebouwd. in de groote die.venkooien in het midden van de zijvleugels, zijn de groote slangen- soorten geplaatst als meerdere phytons Reuzen slangen, Boa constrictors, Braziliautisehe slim- gen en nog vele andere meer. Langs de Zuidzijde vindt men in de kleine aquaria weder een groot aantal andere merk waardige diersoorten als de hoogst gevaarlijke zandadder uit Egypte, de Skink uit Noord Afrika en de AVoelboa, welke zich zoodanig in het zand woelen dut zij bijkans onzicht baar zijn. Verder ziet men er reusachtige kikkers en padden, diertjes welke zich zelfs met kleine muizen en dergelijke zaken voeden, alsmede de hoogst zelden voorkomende kik- vorschpadden, die op beide gelijken en zich tevens onderscheiden doordat, zij nagels aan de aehterpooten hebben. Voorts nog de Spaansehe ribben salamander, de vlekken- salamauder, booinkikvorseh en zooal meer. Het achtergedeelte van den linkervleugel is geheel ingericht tot. nfdecling voor de reuzenschildpadden. Zooals bekend was dc diergaarde reeds in het bezit van een reus achtig exemplaar, thans is de verzameling verrijkt met een olifante-schildpad van Alda bra uit de Indische Oceaan van nog aan zienlijker afmeting. Voorts bevinden zich daarin 3 pantserschildpadden en een ge spoorde. Een deur verschaft van uit deze afdeeling toegang naar buiten, waar de dieren zich des zomers in een grasveldje zullen kunnen ver lustigen. Passeert men thans weder de middenhal om zich naar den rechtervleugel tc be geven, dan vindt men de zuidzijde van de hal bezet met aquaria, waarin verschillende soorten van binnenlandsche visschcn als baars, snoek, zeelt, voorn, de met veel succes in de Zeeitwschc wateren gekweekte snoek baars, uit den Donatt afkomstig, enz.alles in verschillende variëteiten. Mede zijn daar aanwezig do z.g. zoetwater- schelpen, dieren, welke evenals enkele andere soorten, zicli overdag schuil houden om eerst tegen den nacht zich tc vcrtooncn. In dc middenkasten van den rechtervleugel vindt men geëxposeerd vele variëteiten van schildpadden, zoowel land- als waterschild padden, dc groote tafclschildpad uit Brazilië, de Afrikaanscho rtigklipsehildpad, de Am- boineesche waterschildpad, enz. In de volgende kast ontdekt men een zeer zeldzaam hagedischachtig dier, de Schelto- pusik uit Australië die zich kenmerkt door zijn slangachtig uiterlijk, wijl het zijn poo ten niet zooals de andere hagedissen ter zijde, maar onder dc huid draagt. Hot is nauwe- I lijks ecu jaar geleden dat hel eerste exent- plaat' dezer diersoort levend in Europa werd aangevoerd. g Verschillende andere soorten van hagedis- sen als AYaranen, Leguanen enz. volgen en dan weder nieuwe verscheidenheid van schild- padden uit alle oorden der wereld. De aquaria langs de zuidzijde van den rechtervleugel zijn bevolkt met verschillende soorten van inlandsche en enkele exotische viseh.soorten. Merkwaardig zijn daarin ook de watersalamanders, waaronder de Amerikaan- scho welke uitwendige kieuwen heeft welke nis pluimen op en neder gaan. Ook Axolotls en andere amphibiën vragen daar de aandacht. De achterzijde van den rechtervleugel vormt één reusachtig bassin, waarin liet voornemen hij het bestuur bestaat, van tijd lot tijd merkwaardige exemplaren van reuzen- vissclicn logies te verschaffen. Op dit «ogenblik zijn er een paar Ja- punsehe reuzensalamanders en eenige andere visschcn in geherbergd, terwijl boven in ter weerszijde een vlonder is aangebracht van 1 waar dieren als de Penguins gelegenheid hebben zich naar wensch le water of op het drooge te hegeven. Langs de noordzijde van dezen vleugel r- zijn in de nquurias, de lilleputters uit liet slangen- en schildpaddenrijk bijeengebracht. Alen vindt er zelfs schildpadjes niet grooter 1 dan een 25 contsstuk en wier schildjes of lederlmid uitmunten door de prachtvolle teekening en kleuren. Om het gebouw te verlaten passeert mea weder de middenhal en ontmoet dan ter zijde van den uitgang nog enkele merkwaardige vischsoorten, zuoals sluicrsiaarlvisschcn, te- leseoopvisschen enz. Uit deze oppervlakkige schets blijkt vol doende dat dit reptilien paleis weder een attractie voor de Rotterdamsche Diergaarde te meer is en het was een goede gedachte van het bestuur er voor te zorgen dat het met de aanstaande feestdagen, wanneer weder (luizende vreemdelingen Rotterdam en zijn Diergaarde zullen bezoeken, gereed is. Een trust in Noord-Brabant. Er Jjestaat plan in Noordbrahant op tc richten een N. V. .Maatschappij tot Exploi tatie van Steenfabrieken in Noord-Brabant, met pett kapitaal van <1 milliocn gulden, in -1000 aandeden verdeeld, elk' groot dui zend gulden. Het. doe! jler vennootschap is het ver krijgen en cxploitcorcn van steenfabrieken en van de daartoe behoorende landerijen concession, bet fa.briceoren van cn de han del in sleenen, hel. uitoefenen van land bouwbedrijf en alles wat. verder ia den ruims ten _zin tot de exploitatie van steen fabrieken wordt vcrcischt of daartoe be hoort. Pokkon. Een nieuw pokkengeval is te Groningen geconstateerd bij den stucadoor Hibboler, die niet gevaccineerd was, 3 herstellende poklijders zijn gisteren uit liét ziekenhuis ontslagen. De bondsdag van chr. jongeliugsvcreeni- pingen le Groningen, op Pinkstermaandag te houden, is afgelast. De kermis ie Win schoten zal echter doorgaan. Een openlucht- meeting van drankbestrijders is lot late uitgesteld. De heer G. Üostorbaan, inspecteur der volksgezondheid te Groningen, verklaarde aan een redacteur der „Prov. Gron. Cl.", dat er geen vrees behoeft le bestaan voor besmetting uit Groningen. .De krachtige maatregelen van het gemeentebestuur als vaccinatie en revaccinalic on. het isoleeren der lijders, maakt de kans op epidemische uitbreiding der pokken zeer gering. Op de vraag of de vrees gewettigd was dat vreemdelingen in Groningen pokken zouden opdoen, werd geantwoord, daler op't oogert- blik in bijna iedere groote Stad gevaar is. In verschillende steden van binnen- en buiten land komen in dezen tijd (meer dan an- .dcre jaren) gevallen vanpokken voo;r. Ieder; die op reis gaat en bang is voor pokken, doet dus ,goed, zich te laten revaccinccrcn. Doch dat gevaar in Groningen grooter zou zijn dan in die andere steden, mag niet. be weerd worden. Voor een goed gevacci neerd menseh is Groningen evenmin ge vaarlijk als pen andere groote stad. Alleen bij groote volksbijeenkomsten is er meer gevaar en die samenkomsten zooals de ker mis met zijn onhygiënische toestanden, zijn dan ook afgelast. De beer Oosterbaan legde er vooral den nadruk op dat het eerste en bot laatste woord in deze kwestie is; inenten en liorin- enlon. Ernstig ongeluk met een heistelling. Men.meldt ons: Hedenmorgen half negen waxen eenige beiers bezig een herstelling gereed te maken aan den ITillcdijk tc Rot terdam. De stelling stond op eon open stuk grond bcncdendijks, cn was een staaldraad schuin over den dijk' heen vastgezet tus- schen enkele huizen in. Velschillende wagens waren reeds onder die staaldraad doorgereden, doch een groo te wagen mol overkapping der margarine- fabrikanten J. M. Vers chore en Zn., en be stuurd door koetsier D. v. d. Beek, stootte togen dc staaldraad. Deze bood wel weer stand doch de beide tuitouwen on de tui- palen, die aan do tegenovergestelde zijde van den dijk bevestigd waren, werden door den schok van de mot twee paarden be spannen wagen uit den grond gerukt en stortte dc 22 Aletcr hoogc stelling voorover. Boven in de stolling bij het katrol, zalen de boide beiers L. Starrcnburg, 30 jaar, en S. J. Hageers, 27 jaar. j

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2