STADSNIEUWS. YLAAKDINGEN. Kunst en Wetenschap, °P Sport. Gemengd Nieuws. Koloniën. [revsonalln. To 's-Grn.vcnhn.go is anugckomen Sir Marcus Samuel, gewezen Lord-Mayor van Louden. Trede-tentoonstelling. To Assen is opgericht een afdeeling der Internationale Yereeniging „Vredetentoon- stelling". OVERSCHIE, 26 Aloi. Den 20 Juni zal van liicr uit een processie vertrekken raai de graven der Gorcumsehe inartelan -i te Brielle. De heer J. E. van Riet alhier is door B. en \Y. bonoenul tot secretaris der com missie voor de Arbeidsbeurs, in de plaats van mej. L. Maas, aan wien eervol ontslag was verleend. Belanghebbenden worden attent gemaakt op de in dit blad voorkomende kennisgeving omtrent een openbare aanbesteding tot liet maken van 2 schoeiïngen enz. in de Voor haven. Be processie naar d,e graven der cumscho martelaren tc Brielle zal hieruit plaats hebben op 26 Juli. Gor- van S. M. O. Ter gelegenheid van het 40-jarig jubilee van Schiedam's Mannenkoor Orpheus wo-rdt door dit gezelschap aan de Bui tengewone leden en hunne dames een con cert aangeboden op Donderdag 31 Mei a.s. in de zaal der S. 0. Y. Op dit concert kan aan nïet-ledeii tegen betaling introduc tie worden verleend. Voer de concerten op 2, 3, 4, 11 cn 10 Juni herinneren wij aan d.e gelegenheid to t het nemen van abonnementskaarten. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar achterstaande advertentie. *4* Blijkens het rooster der concerten van de S. 0. V. zou op denzelfden avond als bovenbedoeld concert ook in den Tuin een concert plaats hebben van de. Infan- teriemuziek uit Leiden. Dit concert wordt 8 dagen uitgesteld en zal dus nu plaats hebben op Donderdagavond 7 Juni. In den te Gouda gehouden jaarvergadering van den Zuid-Hollandschen Kolfbond werd de korpsprijs behaald door de kolfclub „Schie dam" met 262 punten. ren werd, als zeer belemmerend erkend. bi verband, met punt 4 werd besloten te ijveren voor het geven van volledig gym nastiekonderwijs op alle lagere scholen én Ie beginnen met die leerjaren, waarhij mot flinkheid en. kracht kan gewerkt wor den, zoodat; alle cischen zonder nadeel voor de kinderen kunnen worden door gevoerd. Het 3e of 4e leerjaar zou als aanvangsklasse kunnen, worden aangewe zen. Do overige, punten die de heer Krijger ter bespreking had» werden tot de vol gende vergadering, die te 's-Gravenhage zal gehouden worden, aangehouden. Men verzoekt ons de aandacht te ves tigen o.p de in dit nummer voorkomende advertentie, waarin wordt bekendgemaakt dat. de Bond van Miliciens zich beschik baar stelt voor het gratis opmaken van aanvragen om vergoedi ng, vrijstelling enz. voor dfenstpTIcThtigen. Gisternamiddag is o-p de Koemarkt van een niet paard bespannen bierwagen een der wielen gebro-ken, tengevolge waarvan eenige biervaten op straat rolden. Geen persoonlijke ongevallen hebben daar gelukkig bij plaats gehad, terwijl do wagen onmiddellijk naar een wagenmaker is gebracht, zo-odat ook het verkeer niet noemenswaard "belemmerd is. Een drietal Rotterdammers zijn hiergjs- teren uit spelenrijden geweest. Op den Rotterdamschen dijk kregen ze echter on derling twist en, waar ze. onder den in vloed van sterken drank verkeerden, wer den zij door "de police, 'naar het commis sariaat gebracht en daar in. bewaring ge steld. Hier bleek het tevens dat een. hunner in het „Algemeen Politieblad" gesignaleerd stond voor een boete van f5.subsidiair 5 dagen hechtenis. De man, betaalde de boete. Later zijn zij allen weer opvrije voe ten gelaten. Z.-Holl. Gpnn.-Onderw. Tereen Omtrent de vergadering der Zuïd-Holl. Gymn. ondcrwijzers-vereeniging op Don derdag j.l. hier gehouden deelt men ons mede dat bij de besprekingen, gehouden nil de oefeningen met de meisjes- en jon gensklassen over de voordracht van den heer Krijger nog is gedebatteerd. Zooals wij mededeelden liep deze rede over de niet-medewerkende factoren van het verkrijgen van eenheid, in de toepas sing van ons stelsel. Daarbij kwam' ter sprake: I lo. Betere vakopleiding; 2o. xuimere lokalen en benoodigde meu- beleering 3o. het tegengaan van klasse-combina tie van. kinderen met te grootc leeftijds verschillen of met verschil van geslacht. 4o. het bevorderen van het vroeger aan vangen met volledig gymnastiekonderwijs op de lagere scholen. De vergadering stemde in met puntlo. Betere mcubi-leering werd van helgroot ste belang geacht. In d.en regel zijn er te veel toestellen, zood.a.t een leerplan mot gebruik van alle toestellen bij d.en wei nigen beschikbaren tijd voor het onderwijs minder resultaten geeft dan een leerplan, waarbij een minder aantal toestellen in gebruik wordt genomen. De algemeene conclusie was De onderwijzer dringe aan op de noo- dige .toestellen (van dezelfde soort één toestel op d,e 10 leerlingen). I Het' onder punt 3 genoemde combinee- De eerste steenlegging van het Yacantic- kolonlehais te Yoortlintzen. Heden zal de eerste steen worden gelegd voor het gebouw dat te Voorthuizen geslicht zal worden door de samenwerking der Delft- sche en Schiedamsehe Vereeniging voor Ge- y.ondheidskolonicn. Hot terrein waarop dit gebouw zal ver rijzen ligt aan den straatweg van Voorthuizen naar Putten oo de Veluwe, ongeveer een 'kwartier afstands van het station Voort- huizen aan dén Centraal-spoorweg Nijkerk- VoorthuizenBarneveldLanterenEde. Door een breed boschpad bereikt men van den straatweg de plaats waar het gebouw zal komen. Aan twee zijden van die plaats strekt, zich een dennenbosch uit, aan de derde zijde vertoont zich de heide, die een ver gezicht geeft tot aan Garderen, terwijl aan de achterzijde de z.g. „heuveltjes" liggen die een uitnemende speelplaats zullen zijn voor de kinderen. 't Ts daar dan alles iiei en dennen. Het is er rustig en stil en toch niet te ver van de bebouwde kom der nabijgelegen gemeenten verwijderd. Het terrein behoort tot het grondgebied van Nijkerk, doch ligt van de kom dier ge meente ongeveer 2 uur gaans verwijderd. De Barneveldsehe gemeente-dokter woont te Voorthuizen en deze, de heer P. Budke, heeft zijn welwillende medewerking aan deze kolonie toegezegd. 1 Het terrein dat door de vereenigingen ge kocht is, heeft een oppervlakte van 3600 M2, terwijl in een gedeelte van het grootc den nenbosch de kinderen vrij mogen wandelen. Omtrent .liet gebouw kunnen wij mede- doelen dat dit is ontworpen door de archi tecten,'de heeren De Roos en Overeynder te Rotterdam, die op dit gebied speciale studies hebben gemaakt. In de vergadering van 20 April is, zooals wij reeds vroeger hebben medegedeeld, de aanbesteding gehouden, en werd het werk gegund aan den laagsten inschrijver, YV. B. Nieuwstndt te Barneveld voor f 11.000. De totale kosten voor gebouw, grond, meubilair en onkosten worden geschat op f 15.000. Het gebouw wordt 154 Af breed en 17 M. diep. Beneden zal er zijn een eetzaal, die bij slecht weer ook als speelzaal zal kunnen worden gebruikt, keuken met bijkeuken, bad kamer, directiekamer, ziekenkamer en gar derobe. Aan de voorzijde van liet gebouw komt een lange Warande. Boven zullen er komen twee groote slaap zalen, waartusschen liggen de slaapkamer van geleiders en verder personeel. Het ge heel is zóó ingericht dat ook 's. nachts ge makkelijk toezicht kan worden gehouden. Voor de veiligheid worden de noodige brand trappen en blikstmafleiders aangebracht. Boven in het huis komt een groot water reservoir, waaruit het water naar alle ver trekken wordt geleid. Het gebouw zal worden ingericht voor 4-0 kinderen. De bouwcommissie bestaat uit de dames L. Maas en A. v. d. Stadt te Schiedam en de heeren M. Boekholt en H. C.. Volkers te Delft, In November moet het gebouw gereed zijn, daarna wordt het gemeubileerd zoodat het in begin 1907 (waarschijnlijk in Mei) in ge bruik zal worden genomen. Voorloopig is bepaald dat het gebouw van Mei tot Octo ber in gebruik zal zijn. Afwisselend zal het door Schiedam en Delft gedurende een maand voor kolonies in gebruik genomen worden. Mocht een dier vereenigingen geen gebruik maken van haar beurt dan zal de commissie van beheer het gebouw aan andere kolonies kunnen verhuren. Het personeel wordt voor gemeenschappe lijke rekening aangesteld. Hedenmorgen te Tuur had de plechtigheid der eerste steenlegging plaats. Te dezer gelegenheid was van bijna alle huizen in. het 'dorp de vaderlandsche drie kleur ontplooid, en de harmoniemuziek van Barneveld, verleende haar gewaardeer de medewerking tot opluistering der plech tigheid. Nadat alle genoodigden zich op het terrein hadden vereenigd hield do heer M. Horn van Schiedam een toespraak. Daarna noodigde hij mevrouw Van Mar ken en mejuffrouw Laura Alans uit om de eerste steenlegging te volbrengen. Mevrouw Van Marken zeide dat het haar een voor recht was aan deze uilnoodiging te voldoen bij dit vriendelijk, heilzaam gebouw waar zooveel goeds in de toekomst van verwacht wordt. De Meimaand is meer dan eenige andere maand geschikt om de schoonheid van het jonge leven te doen gevoelen. Alles groeit en bloeit rondom ons. Zou dan de kroon der Schepjiing, de mooiste bloem uit de natuur, Ijet jonge kind, ons niet opwekken tot de hoogste gevoelens, waartoe de menscliheid in staat is? De kinderen zijn onze schoonste bloemen, doch hoe velen missen niet de kleur en de Fleur die getuigen van een gezond en ge lukkig bestaan? Maar al te dikwijls ontberen zij in hunne omgeving voldoende lucht en licht, voor hen zoowel als voor de plant on misbaar. Daarom zegenen wij het flinke initiatief dat van eenigen onzer Delftsche on Schiedamsehe medeburgers is uitgegaan om een toevluchtsoord te doen verrijzen in deze heerlijk en gezonde streek, waar een grooter aantal kinderen dan tot nu toe de zorgen van een liefderijke verpleging gedurende eenige weken in het jaar mogen genieten bij een heilzame versterkiiigskuur in bosch en heide. De kinderen van heden zijn onze mannen en vrouwen der toekomst. Kun bij deze gedachte een offer te zwaar gesteld wor den ten einde dat volgend geslacht in beter conditie voor te bereiden tot de plichten die er eenmaal op zullen rusten? De vruchten die de maatschappij van onze kindergezond- heidskolonies te wachten heeft zullen, naar mijn vaste overtuiging, rijkelijk alle moeite en zorgen beloonen, die er nu aan ten koste worden gelegd. Heerlijk huisj zoo eindigt spreekster, wordt een vriendelijk herstellingsoord voor de jonge levens onzer dierbare steden. Laat lucht cn zonneschijn vrij door uwe ruimten spelen, de stemmen er jubelen van vrijheid en genot. Verkwik naast het lichaam tegelijk het zieltje van allen die hier een poos mogen vertoeven, opdat een kort verblijf tusschen uwe gezonde muren in dankbaar anndenken bij de ieugd moge voortleven en do uitroep teeds bij bet afscheid moge luiden: Wat is het daar toch heerlijk geweest- Daarna wordt door mevrouw Van Marken de eerste steen gelegd. Ook mejuffrouw Maas spreekt daarna een kort woord cn legt dan den tweeden steen. De lieer v. Hees van Delft, voorzitter dier vereeniging herinnert er aan dat met groote eenstemmigheid de bouwplannen in de commissie zijn voorbereid. Waar men nu staat aan het begin der uitvoering van deze plannen, brengt spr. een woord van dank voor deze onderlinge eenstemmigheid en welwillendheid. Ook de burgemeester van Niikerk voert daarna nog het woord. De heer Horn spreekt hierna een slot woord. Hij noodigt alle aanwezigen uit een oor konde als herinnering aan deze steenlegging te teekenen. Nadat aan deze uitnoodiging is voldaan maken alle aanwezigen een wandeling over het terrein en de omgeving- *De door liet gemeentebestuur vastge stelde en van kracht geworden, kiezerslijst bevat 2962 namen. Van deze 2962 kiezers voor de Tweede Kamer zijn 2954 kiesbevocgd, voor de Provinciale Staten cn, 2896 voor "den, Ge meenteraad. Van' de 2962 kiezers zijn er 2850 rijks- belast'ingkiezers, 47 woningkiezers, 44 loon- kiezers, 2 inwonende zoon-kiezers, 9 spaar- bankkiezers en 10 exa.inenkiezers. Hel) aantal kiezers volgens de vorige kiezerslijst bedroeg 2907. *Naar men verneemt is tot tijdelijk keur meester van visch aan: de vischmarkt be noemd, de heer O. J, Ivöhneïi» keurmees ter van vee cn vleeseh alhier, De graven d.er Gorcuinschc martelaren tc Brielle zullen d.oor een processie uit deze gemeente bezocht worden op 22 Augustus a. s. *Tot bode van den Volksbond, Vereeni- gjng tegen drankmisbruik, is door het be stuur benoemd W'. F. Harloff. *Do-or de Vlaardingschc llarmonievcr- ecniging „Con.cordia" zal Woensdag 30 Mei', des 'avonds ton 8 uur in den, tuin der zaal Harmonie" voor kunstlievende leden en donateurs met hunne dames een concert worden gegeven,. thans wat die omgeving' betreft, de ziekte voor geweken beschouwen. r Zeer waarschijnlijk zullen nog In den loop dezer weck «LI Groningen deskundi gen overkomen, die- de noodige maatre gelen denken Ie treffen, waardoor volko men ontsmetting wordt gewaarborgd. Een bericht uit Rcmschcid liiji Elberleld in de Duitschc Rijnprovincie aan hc-t„Berl. Yagebl." beweert dat de zwarte pokken aldaar uit Nederland zijn overgebracht. De lijdcres is de eclitgenoole van een fabrikant. Zij moet kort geleden in Neder land hebben vertoefd en was pas 'terug- gekeerd. Te ILemscheid- zijn 'door 'do overheid de strengste isolceringsniaatregelen geno men. Stakingen. De staking der Hamburger zeelieden, die ten hunnen nadeele afliep, heeft volgens de jHann. Kurier" in ronde cijfers 100,UoO Mark gekost. Aan do staking, die ruim zes weken duurde, namen meer dan 3000 zeelie den deel. Om do 100,000 AL in de kas'tc doen terugvloeien heeft thans liet bestuur i den Zeemansbond besloten, een buiten gewone contributie van 4 mark aan elk lid op te leggen. De staking van bet personeel der elcc- triselio trams te Geilt is geëindigd. Aan alle cisehen der werklieden is voldaan voor zoover onder de mogelijkheden behoorden. De voornaamste eiseh was don 10-iiur werkdag. *Alhiér is opgericht een Christelijke Jonge Mannen-zangverccni-ging. Muziekkorps der d.d. Schutterij te Schiedam. Kapelmeester C. K. L. Burgdorfier. ÏITYOERIXG op Zondag den 27 Mei 1906, des namiddags ten '1 ure, in de Plantage alhier, bi] gunstig weder. PKOQKAMM -A.> 1. UnseTc Garde Marsch, R. ïorscher. 2. Banditenstreiche, Ouverture, F. v. Snp- pé. 3. Fa.ntaisie La Dame Blanche, Boiel- dieu,. 4. KunsÜerleben, Walzer Strauss. 5. Serenade, Solo voor Hoorn en Fluit, Till. 6. Marsch. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Gevestigd in het Beursgebouw. Geopend van 91/2 tot IU/2 uur voormiddag. Gevraagd arbeidskrachten. Bloemistjongen. Grof- en machine bankwerkers. Grof- en machine- bankw. (halfw.) Hahv. timmerlieden. Halfwas verver. Jongens v. fabriek. Jong. v. gistpakh. Koperslager. Aangeb". arbeidskrachten. Krullenjongen, Loopjongen. Meubelmak. (halfw.) Smeden. Stoffeerder. Verver. Vuurwerkers-, Zinkwerker. Dienstmeisje ca. 16 j. Bakker. Dis tillateurs knechts. Drukkers. Gistbewerker. Jongens v. kantoor. Koperslager. Letterzetter. Alaeh.-stoker. Alachinist-kopersl. Molenaar. Opperman. Pakhuisknechts. Schoenmaker. Stoker. Stucadoor. Tabakskerver. Tuinmansknecht. Personen voor: lichte werkzaamh. loopwerk. Dienstbode. Dagmeisje. Schoonmaakster. AVasschen aan huis gewraagd. Lcerlinge-winkelbed. De directeur verzoekt aan. hen die ver zuimden té berichten, of zij aan een opge geven adres zijn geslaagd, bedoeld bericht ten spoedigste te bezorgen. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het commissariaat van po litie Sleutel, metalen plaatje van een naai machine, zweep, beitel, nijptang en hamer, witte zakdoek, kinderzak met zakdoek. Terug te bekomen aan de volgende adres sen Een dasspeld bij v. Vooren. Damlaan 25 een zak lijnmeel in gistpakliuis van Dirk zwager a/d Noordvest; een gouden oorbolle tje bij Pols, Ged. Broersvest 6een zilveren naaldenkoker bij Gcrhardt, Rottcrdamsche- dijk 5een blauw grijze duif gemerkt A 3022112703, bij Noordegraaf, Hoofd straat 83een ijsmuts bij v. d. Kraan, Kin- derbuurt 22 reticule met 3 zakdoeken enz. bij Tliijssen, Hoofdstraat 175 een onderstuk van een oorbelletje bij Poulus, Ploegstraat 20 een gouden charivari (paard cn man) van een horlogeketting bij Barg, Kreupel straat 60een rozenkrans bij Vegter, Over- schieschcstraut 100; een sleutel bij Iïornan St. Annnzusteretraat 12een portemonnaie met eenig geld bij J. Linnenbrink, Boter straat 7. Comeült. De 30Oste geboortedag van Corneille wordt Zondag te "Parijs gevierd met de'ont hulling op het plein van het Panthéon van het gedenkteeken, dat de beeldhouwer Al- louard heeft ontworpen. Daarbij spieken niet minder dan dertien redenaars, 0. a. Faguet, Victor, Margueritte, Jules Cl are tie. Mounet-Sully zegt verzen. Tc Rouaan heeft de feestviering plaats van 2 tot G Juni: een gedenkplaat wordt onthuld in de groote zaal van het Paleis van Justitie, het landhuis van den dichter, bij Rouaan wordt als museum ingewijd.-Op 6 Juni, de geboortedag nog eenige plech tigheden, een onthulling van een. medail lon in het Aluseum van Oudheden, een plechtigheid bij' het standbeeld. Een tentoonstelling van voorwerpen op den dichter, betrekking hebbende wordt van 1 tot 20 Junii gehouden. Ilenrik Tbsen graven worden. zal staatskosten be- Zondag 27 dezer des namiddags ten 3 uur zal een voetbalwedstrijd plaats hébben op het terrein der N. V. taanderij en nettendrogerij te Ylaardingen tusschen de Vlaardingschc voetbalclubs „Davo" en „Olympia" om de zilveren medaille, uitgeloofd door den heer J. L. van der Knoop te Vlaardingen. Indische militairen. Men meldt ons: Hedenmorgen tegen 10 uur arriveerde aan het Afaasstation, te Rotterdam, een de tachement der koloniale réserve, uit Nijme gen, onder persoonlijk' geleide van den com mandant, majoor .Doorman, sterk 3 officie ren, 22 onderofficieren en 88 korporaals en minderen, bestemd om per Javaboot „■Ophir" naar Indië te vertrekken. Aan het station bevonden zich ter ont vangst verschillende officieren, van de plaat selijke staf, alsmede do muziekkapel van het korps Kon. scherpschutters, die hij het binnenstoomen van. den trein de volkslie deren speelde. Na wederzijdscho begroeting der officie ren begaf de troep zich naar do Ooster kade, alwaar drie stoombootjes gereed la gen, en, evenals op het station, een tal rijke menigte zich verdrong, om de militai ren uitgeleide té doen. Met de drie stoombootjes vertrok' de troep naar de Wilhelminakade, alwaar om half- elf de inscheping plaats had. Daar bevond zich ook een deputatie der Kon. Vereen, van Ned. Ind. Oudstrijders „Jo maintiend,rai". Commandant van do troep is de kapitein J. A. Kohier, en medegeleiders zijn de b'eido le luitenants der infanterie A. B. C. Waal wijk en O. R. Pelt. De muziek stelde zich op hét perron der Javaloodsen op, en deed zich tot het vertrek van dc „Ophir" voortdurend hoo ren. Pokken. Het meisje uit de Kogelvangerstraatte Rotterdam, dat leed aan pokken en ver pleegd werd in do barakken op ïloogcn oord, is hersteld ontslagen. Ook in dewo ning van den sleepbootkapitein in do Ecndrachlstraat is deze ziekte geweken De pokkcnlijdcrcs te Giekork is door den haar behandclenden arts, den heer L. W- Kijlstra te Ocnkcrk, verklaard volkomen to zijn genezen. De beide andere huisgenoo ten zijn niet door de ziekte aangetast ge worden en daar zich ook geen andere ge vallen hebben voorgedaan, kan men, al Een nieuw voedingsmiddel. Onlangs hoeft dr.'Hansteen, leeruur aan de landbouwschool te Aas, bij Christiania, lige geleerden tot een „mosmaaltijd" ge- noodigd. Zij aten daarbij o.a. mos niet go- kookte luim, mos la .snijboonon", zuiver mos en brood van mos gebakkenen zij verklaarden dat het hun best had gesmaakt. Vooraf ging een voordracht van dr. 11. uver zijn onderzoekingen omtrent spijsbereiding uit mos. Het was hem gehikt uit geel mos mi IJslandsch mos, na mechanische zuivering en scheikundige behandeling, een stof te be reiden, die de voedingswaarde heeft van ver schillende groenten. I.Tslandseh mos niet name kan daartoe dienenvan geel mos wist hij een fijn wit meel te verkrijgen, dat met melk en 70 gewóón meel vermengd, voed zaam brood oplevert en ook voor gebak tc ge bruiken is. Van 300 gram mos kon hij een groente bereiden voldoende voor 5 of G per sonen en die slechts ongeveer 5 of G cent kost, zoodat zijn vinding van groot belang kan zijn voor de volksvoeding. Hij deelde voorts mede dat prof. Paulson tc Chnstiania bezig is proeven te nemen met mossp ijzen bij zieken. Mos bevat 11.1. noch vet, noch eiwit; deze kunnen er dus voor zooveel in elk ge val noodig is bij worden gevoegd. Dr. II. zet zijn proefnemingen ook nog voort, die wel licht zullen blijken van groot nut te'zijn. Per auto ontvoerd. De 'dochter van een, million.a.ir le Pa rijs, Maria Géruzez, is door, oen drietal personen in een auto ontvoerd, Do scha king geschiedde op klaarlichten, dag, een ooggetuige vertelt dat twee mannen, de jonge dame i-n do a.uto, zetten, en de chauf feur dee'd het voortuig, aanstonds in. dui zelingwekkende vaart wegrijden,. Papa werd gewaarschuwd e'n reed o.ok per auto- de schakers 11a. Tot nag Joe is de dochter niét teruggevonden, de politie meent dat zij te Brussel is, maar men. ge looft dat de vluchtelingen n.aar Engeland zijn overgestoken.. Drama. Londen is in beroering gebracht door dén moord op den schilder Archebald Walkley, wiens lijk gisteren in de slaapkamer van zijn woning is gevonden. Het lijk droeg dn sporen van vreeselijke mishandeling met een hamer of ander zwaar voorworp. De politie meent dat inbrekers, die het voorzien hadden op de London and Gounty-bank naast. AValkley's woning, door den schilder verrast werden en dat zij hem, zonder hun plan uit te voeren, vermoord hebben. De talentvolle schilder was 30 jaar oud en de zoon van een bekend eigenaar van restaurants in Picca dilly. De trein van Sarah Bernhardt. Een telegram uit Om aba (Vereen. Sla ton) meldt dat met den. trein, die de be roemde fjooneelspeelster Sarah Bernhardt en haar troep vervoerde, een. ernstig on geluk heeft plaats gehad, nabij Mankaio' (Staat Kansas). Bijzonderheden ontbreken nog. We Simplon. Op 1 Juni zal dc Simplontunncl voor hot verkeer worden geopend. Behalve dc stoom- bewoegk nicht zal ook electrieileit worden aan gewend. Hoe de inlander recht krijgt. Wij lezen in het „Bat. Nieuwsblad" Den' 17en Januari deelden wij mede dat een dessahoofd uit een ondcrdistrict der residentie Kcdoe, afdeeling Poenvorcdjo, door de opgezetenen der dessa hij het Europccsch bestuur der afdeeling was aangeklaagd we gens het niet uitbetalen aan die opgezetenen der door de regeering tcrugbetnnlde bedragen; van dr landrente, wegens misoogst als anders zins kwijtgescholden. Thans, ruim drie maanden later, is 111 deze zaak naar men ons uit Poenvorcdjo schrijft nog geen beslissing genomen, cn de dessanian wacht nog op zijn gold, niet tegenstaande bij het door liet districtslioofi||

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2