- stadsnieuws. TLAARPINGEN. Rechtzaken. Sport,. Staten Generaal. Gemengd Nieuws. sta.it, Hamlet en Nijverheid, a. i., zal a.s. Zaterdag, 2 Juni, niet plaats hebben. Raad van State. Openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van be stuur, ojp Woensdag 6 Juni, des voormid dags te elf uren. Het hun el ijk van koning Alfonso XIII. Gisteren, Donderdag, ter gelegenheid van het huwelijk van Z. M. den koning van Spanje, was de vlag van dat Rijk aan do woning van den Spaanschen gezant te 's-Gravenhagc ontplooid. In, den namiddag hield de gezant in het legatiegebouw aan den Kneuterdijk een re ceptie, welke door verschillende autoritei ten ,mot name diplomatieke, bezocht were.. Ook uit de woningen van andere gezanten wapperde do vlag van het door hen ver tegenwoordigde land. Staatscommissie Trampersoneel, Bij Koninklijk besluit van 29 Klei 1906 no. 53, is ingesteld een Staatscommissie van Enquête, omtrent, het trampersoneel, aan welke commissie is opgedragen een on derzoek in te stellen omtrent de diensivoor- waarden van liet personeel, werkzaam in het intercommunaal tramwegbedrijf, bet vereenvoudigd locaalspoorwegbedrijf daar onder gegrepen. Tn die commissie zijn benoemd: tot lid en voorzitter. A. S. Taltna, to 's-Gravenhagc tot ledenjhr. mr. S. Raman Trip, te 's-Gravenhagc; dr. A. M. A. Ariens, to Steenderen; mr. E. A. Smidt, te 's-Graven- hage, en A. Plomp, te Dedomsvaart; terwijl aan de commissie zijn toegevoegd: als se cretaris: mr. J. II, Boudewijnse, te 's-Gra- venhage, en als adjunct-secretaris: jhr. C. Laman Trip, te 's-Gravenhagc. Invoerrechten. Het nieuwe tarief voor invoerrechten voor Ned.-Indië, waartoe een wetsontwerp is ingediend, zal waarschijnlijk op 1 Ja nuari 1907 in werking treden. Koninginnedag. Van het 27-tal punten voor de zitting van den JKotterdamsehcn Raad, Donderdag aan de orde gesteld, lokte slechts een en kel debat uit, en wel het voorstel tot. hot verleenen van een voorwaardelijk subsidie van f 4000, aan de Vereeniging tot verede ling van Volksvermaken, ten behoeve van de viering van den aanstaanden Koninginne- dag. 'n Onverkwikkelijk debat word uitgelokt door den heer Spiekman, die van socialis tisch standpunt het verleenen van subsidie voor dit feest bestreed, waar de heer Den Held met grof geschut legen op kwam. De Raad stond ten laatste met 35 tegen 1 stemmen, Spiekman, het subsidie van f4000 toe. („Tel.") Crediet aan vragen. In de zitting van den Rottenlamschen gemeenteraad, werden o.a. door B. cn W. credielen van f 131,500, f 9500, f 24,000 en f 98,000 aangevraagd, voor aanleg, doortrek king enz. van den Heemraadsingel, 1192,500 voor de verbreeding van den Nieuwen Bin nenweg, f 32,500 voor kaaimuur-vernieuwing en f 44.509.20 voor verzekering van bag- gerwerk in de Maas- en Parkhaven. Dir. bel., invoerr. en accijnzen. Bij Kon. besluit is benoemd met ingang van 1 Augustus 1906: tot inspecteur der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen te Zaandam, J. El- singa, inspecteur der zelfde middelen te Lobith tot inspecteur der directe belastingen, in voerrechten cn accijnzen te Lobith, J. P. .Schippers, inspecteur derzelfde middelen, tijdelijk werkzaam bij het departement van Financiën. Finantieel Nieuws. Een stadgenoot deelt ons mede, dat men aaneensluiting wil te weeg 'brengen tusschen verschillende hypotheekbanken. Een vergadering van directeuren van zulke instellingen is te 's-Gravcnbage gehouden, teneinde dit plan nader onder de oogcn te zien. Zijn wij- wel ingelicht, 'dan is- een aan leiding tot deze samenwerking o.a. te vin den in de houding.der Rijkspostspaarbank, di.e sinds eenigen tijd onder zekere;.waar borgen een nieuwe categorie van particu liere waarden voor nelegging van haar fondsen in aanmerking Jaat komen. De hypotheekbanken zullen door aaneen sluiting tevens kunnen komen tot, centrale regelingen, als daar zijn taxaties en voor waarden, die all er we ge in het bedrijf zijn te stellen. („P. Cl") Ter benoeming van een onderwijzeres 2e kl. aan een openbare burgerschool te Rotter dam, is door B. en W. als no. 2 op de voor dracht geplaatst rnej. A. Pfeiffer, onder wijzeres te Schiedam. Feest concert S. M. 0. Ter inleiding tot de aanstaande zang- wedstrijdfeesten, waren de buitengewone leden met hun dames uitgenoodigd tot bij woning van een „Fecsteo lieert" 't welk gis terenavond in de zaal van de O. V. gege ven werd. Veien hadden aan deze uilnoo- diging gevolg gegeven en geen wonder, want het programma beloofde een genotrijken avond. De bijzonder goed geslaagde uitvoe ring heeft zeker de hoorders reeds in feeste lijke stemming gebracht, De medewerking van twee uitmuntende solisten, mejuffrouw Hilly Tibo te Utrecht, sopraan, en den lieer Thomas Dcnys te Rotterdam, baryton, bracht er niet .weinig toe bij om dit concert een bijzondere aantrekkelijkheid te geven. In de eerste afdeeling liet zich mejuffrouw Tibo in een drietal liederen van Van Tusschenbroek, Wierts en Wageimar hooren en heeft zij met deze voordrachten oen zeer gunstigen indruk gemaakt, Een lief en zuiver sopraan geluid met beschaafde voordracht! In het toegift „Serenade" van De Lange bleek ook veel aanleg voor coloratuurznng. In den heer Denys hoorde men onmid dellijk don gerout meerden zanger, die met zeer sympathieke voordracht en mooie bnry- tonstem liederen van Schumann cn Coster ten beste gaf; zijn behaald succes noopte ook hom tot een toegift, „Die Grcnadicre" van Schumann. Als hulde aan de zangkunst werd het concert door hot koor geopend met het „Fest- gesang ,,An die Kiinstler" van Mendelssohn, flink en opgewekt gezongen, en werd do eerste afdeeling besloten met Killer's „Super Flumina Rabylonis" de 137ste Psalm; een smartkreet der kinderen Israels in Babylo nische ballingschap „Als wars van vreugd en vrolijke gezangen „Liet daar zijn harp aan sombre wilgen han gen." Niet alzoo de hoeren van OrpheusIn tegendeel, de vele moeilijkheden in dit werk, '*t welk, zoo wij ons niet: bedriegen, vroeger als verplicht concoursnummer heeft gediend, werden glan.- ijk overwonnen; deze zang gaf, niettetgenstaando enkele ondankbare gedeelten, veel schoons te hooren. Ook in de „Scenen aus der Frithjof-sage van Max Brueh, in de 2de afdeeling kon men de koren in hun kracht en zuiver ryt- inisch vast zingen waardeeren. Wat voldeed mi deze mannenzang goed in de groote ruimte van deze zaal Ook de beide solisten gaven genotrijke oogenblikkenals glanspunten voor deze noemen wij in de 4de scene „Fritjo's Ab- ■schied" waar de heer Denys zijn partij schit terend vertolkte terwijl mejuffrouw Tibo de „Ingoborg's Klage" in de 5de scene met veel gevoel recht fraai voordroeg. Een viertal leden van de vereeniging, maakte zich zeer verdienstelijk in het „Solo- Quartet" in de 4de scene. Het voldeed zeer Op de bekende en zeker erkende uitmun tende wijze heeft de lieer Anton Rijken de kla vierbegeleiding gegeven. En wie zal niet moeten toegeven dat „Orpheus" in den in- telligenten heer Georg Rijke een hoog te waardeeren directeur heeft? Deze avond heeft dit opnieuw bewezen. Tot zoover over het. concert zelve dat Or pheus op dezen feestavond gafwant op dezen avond werd ook nog iets anders ge hoord dan muziek, zooals dat op een derge- lijken feestavond tc verwachten was. Na liet eerste nummer nam de heer J a c, van Rijn Gzn., het woord. Spr. was reeds meermalen, zoo zeide hij, in de gelegenheid geweest een woord te richten tot den voor zitter van Orpheus, den heer Ilonnerlngo Grete, en nu deed hij dit bij de herdenking van het Sste lustrum met te meer vreugde, want, hoewel het vereenigingsleven in den laatsten tijd sterk is toegenomen, het blijft een gebeurtenis van groote bcteekenis als een vereeniging 40 jaren bestaat en dan nog verkeert in een zoo bloeienden toestand als Orpheus. En dat dit zoo is, is voor een groot deel te danken aan de goede verstand houding die er steeds heeft bestaan tusschen de leden en het Bestuur. Dc leden van Orpheus zijn maar liefheb bers, hoewel zii met liefde de kunst hebben beoefend onder de tactvolle leiding van den heer Georg Rijken en vóór lieni van den lieer C- C. A. de Vliegh, maar het verband, flat de vereeniging steeds heeft samengebon den, is nimmer verbroken geworden, dank zij de tactvolle leiding van den heer Honnerlage Grete. Daarom wenschnn allen den voorzitter toe dat hij nog vele jaren in de gelegenheid zal blijven om, niettegenstaande do bezigheden die voor hem aan zijn zaken zijn verbonden cn de bemoeiingen die hij heeft als lid van het Dagelijkscli Bestuur dor gemeente, aan het hoofd te staan van Orpheus. Spr. hoopt dat dit feest goed moge slagen, zooals dit het geval was met de vroeger door Orpheus gegeven feesten, zoodat ook nu Or pheus en zijn voorzitter met voldoening en trotsch daarop kunnen terugzien. Met innige sympathie wil spr. ter bezege ling zijner woorden den voorzitter van Or pheus de liand drukken. De heer Honnerlage Gr e t e zegt. dat hij de hartelijke woorden van den heer Aran Rhijn op lioogen prijs stelt. Spr. be grijpt levendig dat de heer v. Rhijn behoefte heeft gehad den voorzitter van Orpheus op dit feest een warm woord toe te spreken, omdat spr. weet dat het Bestuur en de zan gers met elkander sympathiseeren en voor den voorzitter hartelijke vriendschap gevoe len. Hij zegt dank voor de waardeerende woorden. Terecht is door den heer v. Rhijn gezegd dat de band tusschen bestuur en leden de levenskracht der vereeniging is geweest en spr. zegt daarvoor den leden dank. Allen wenscht hij hartelijk geluk met dit feest. Gij allen hebt getoond, zegt spr., dat wnt men wil, met mannelijke standvastigheid kan worden uitgevoerd. Do bestuursleden, en vooral de heer Van Rhijn, maar ook andere leden, hebben spr. krachtig ter zijde gestaan waarvoor hij hen allen dankte, terwijl hij tevens de leden dankt voor de waardeering die steeds aan hem en het Bestuur is getoond en die het mogelijk gemaakt hebben de vereeniging zoo lang en zoo. krachtig te doen voortbestaan. Nog wil spr. een enkel woord zeggen. Zonder afbreuk te doen aan de grocto ver diensten van den vorigen Directeur, den heer C. C. A. de Vliegh, die spr. hier tot zijn leedwezen op dit leest mist, omdat diens Imo gen leeftijd hem de bijwoning belet, wil spr. aan den lieer Georg Rijken, die thans bijna 15 jaren als directeur aan Orpheus' pogen leiding heeft gegeven, de verschuldig de lof en eer brengen. Hij heeft door zijn energieke leiding van Orpheus weten te ma ken, wat er van te. maken was. Moge het hein gegeven zijn nog lange jaren met denzelfden ernst, hetzelfde tulent en den zelfden ijver als tot heden dc leden van Or pheus leiding blijven geven. Dan, zich richtende tot dc buitengewone leden cn hun dames, zegt hij dat deze mee vieren het feest van Orpheus, waarvoor zij steeds hun sympathie hebben getoond, niet enkel bij dc feesten maar ook bij do con certen. Zij hebben Orpheus niet enkel zede lijk gesteund maar ook financieel, zonder dat zou Orpheus reeds lang gevallen zijn. Spr. feliciteert ook lien met dit feest, dankt voor de groote opkomst op dezen feest avond en hoopt dat het zóó gedurende al de feestdagen, zal zijn en de zaal hij elke gelegenheid tot achterin gevuld zal wezen. Spr. mag thans zeker niot vergeten te danken de mannen waarop Orpheus troisch is, de mannen die dadelijk bereid waren hun naam en kracht tc Iconen tot het welslagen van dit feest, het cere-comité met den oud- burgemeester Versteeg tot voorzitter, en burgemeester Brants tot eere-voorzitter. IVij zullen zorgen, zegt spr., dat deze feesten uwer waardig zullen zijn. Bijzon deren dank brengt spr. aan de commissie van bijstand uit het eere-comité, de drie hce- ren die soms tot in den nacht hebben samen gewerkt met het bestuurdie groote hulp wordt zeer gewaardeerd en zal een blijvnnden indruk achterlaten. Dan neemt d r. M. A. Brants, burge meester dezer gemeente, eere-voorzitter van het eere-comité, het wqprd. Het is spr. een hooge eer geweest dat hem het eere-voorzittersehnp van het eere comité is aangeboden, die dubbele eer is mis schien wel wat veel eer. De laatste dagen werd ook spreker's hart vervuld met de dingen die komen zouden en hij heeft gebladerd in de annalen der historie van Orpheus. Daarin hoeft hij veel schoons gevonden, veel overwinningen, veel bewijzen van een schoon gemeenschapsleven waarop de vereeniging trotsch kan zijn. En de Voorzitter van Orpheus, spr. weet nu welk aandeel deze daarin heeft gehad, en openlijk wenscht hij hem hier daarvoor hulde te brengen. Spr. hoopt dat de heer Honnerlage Grete nog vele jaren zal voorzitten in deze ver eeniging en haar zal brengen tot nog hooger sfeeren. Zoovele weten het niet, zegt spr., hoe groot de opvoedende kracht der muziek is, maar de mannen die in 1S55 een zang- vereeniging oprichtten hadden die wel begre pen. Zij wistte dat eens Orpheus leefde die aan zijn speeltuig tooncn wist te ontlokken, waardoor dieren, planten en zelfs steenen zich voor hem bogen. En daarom was het goed gezien, de nieuwe vereeniging dien naam te geven. Onder de oprichters lieeft spr. ook ver meld gevonden den heer Honnerlage Grete, die met de anderen overtuigd was dat Schie dam onder de hypnose der muziek zou kun nen worden gebracïit, zoo zelfs, dat het zwart der fabrieken als de steenen voor Orpheus zicli zou buigen. Die oprichters zijn in hun streven ge slaagd. Die zingende zijn werk verricht, voelt den last minder die hem drukt, daar om leer ook den jongeren te zingen als gij. Tn het leven van den historischen Orphcua is een periode geweest, volgende op den roof zijner wederhelft naar de onderwereld, waarin zijn kracht was gebrokenhij miste toen het hoogere en hoogste. Dat hoogere en hoogste trekt ook hen aan die niet zoo zeer aan godsdienstig gevoel hechten, maar ook hen voert de muziek naar dat hoogere, dat iioogstc waaraan het orato rium do gedachten doet rijzen. Die hoogere en hoogste gednehtin heeft spr. er in doen berusten dat de wedstrijden cn feestelijkheden ook op de Zondagen zullen plaats hebben. Maar spr. wenscht tcch tc verklaren dat hij der vereeniging zijn volle sympathie wenscht toe te brengen. Hh hoopt dat haar roem nog zal verhoogd worden onder de leiding van haren Voorzitter. Ten slotte treedt nog de heer IJ. D u b- b e 1 (1 naar voren. Spr. wijst er op dat de zang den mensch veredelt en, verwijzende naar wat zooeveu is getuigd, dat het 40- jarig bestaan dezer zangvereeniging in hoofd zaak te danken is aan de groot verdiensten van het Bestuur, dat met zooveel tact de belangen der vereeniging heeft behartigd dat de voorzitter vooral met zooveel taet steeds in de vereeniging is opgetreden; dat de directeur op zoo uitstekende wijze de ■kunst heeft gediend, deelt hij, mede dat de werkende leden hebben besloten te dezer ge legenheid een zilveren harp aan te bieden om aan liet vaandel tc worden bevestigd, waar van hij voorloopig slechts de leekening aan biedt. Hot behoeft wel niet gezegd, dat aan het slot van elke toespraak de zaal weerklonk van het applaus waarmede de aanwezigen van hun instemming met liet gesprokene blijk gaven. Het feest van Orpheus is gisteravond schit terend ingewijdmoge de feestdagen die vol gen zoo mogelijk nog met eenige climax van den zelfden geest getuigenis afleggen die gis teravond onder de aanwezigen heerschte dan zal zeer zeker de door den voorzitter uitgesproken wensch worden vervuld: dat met trotsch en voldoening op deze feestdagen zal kunnen worden teruggezien. Schiedam Vooruit. Het bestuur van de vereeniging „Schie dam -Vooruit" zou gaarne 7weder een bro chure over Scliiedam' verspreiden, en meent daarmede 'tegemoet te komen aan den wensch van verschillende ingezetenen. De financieels toestand van de Vereen, laat dai echter niet toe, tenzij 'de kosten van de uitgave geheel gedekt worden door do opbrengst van adverteniiën, enz. Het plan is die brochure te doen bestaan uit ver schillende opstellen betreffende hier geves tigde industrieën cn een overzicht van de veranderingen in do toestanden die in do laatste jaren tot stand zijn gekomen, een en ander met adverteniiën tusschen den tekst en met illustratie. Om' tegelijk te bereiken een zoo dringend noodige vermeerdering van liet aantal le den zullen alleen adverlentiën van leden worden opgenomen. Het plan komt ons voor alle aanbeveling te verdienen. Het verschijnen van wagens van do firma Renner, den bekenden stoom-carous- sclhoudor, heeft bij velen de verwachting gevestigd dat die caroussel hier tijdens dc Orpheusfccsten zou worden opengesteld voor het. publiek. Dit is echter niet bet geval. De heer Benner heeft alleen vergunning gekregen om reeds nu zijn wagens daar te plaatsen, omdat hij wegens hot niet-door gaan der kermis te Groningen daar nu niet heengaat en hij met Juli hier toch moet zijn. De beide verdachte personen, die den rijwielhandelaar J. Geering alhier voor twee rijwielen hebben opgelicht, zijn te Delft aangehouden. Dc rijwielen hadden zij reeds verduisterd. Hedenmorgen aan de vischmarkt aange voerd schol, tong en tarbot; de prijzen wa ren voor schol vanaf ƒ0.40 tot /1.87i; tong vanaf f 0.05 tot f 2.67^, tarbot f 4.00. Alles per koop. Aan het postkantoor alhier werd gedu rende de maand Mei '1906 ingelegd f 11728.451/2 en terugbetaald f 12808.22. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 5795. "Belanghebbenden worden er op attent gemaakt dat lieden de nieuwe verordening op den afslag van visch in werking treedt en geen visch meer mag worden afgeslagen dan die door den daartoe aangewezen keur meester is goedgekeurd. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft uit- sprank gedaan in de zaak van C. T., arts te Delfzijl, beschuldigd van liet afgeven van een doodsbewijs, zonder zich persoonlijk van den dood van den betrokkene te hebben over tuigd. De rechtbank te Groningen had hem van rechtsvervolging ontslagen. Het hof heeft dit vonnis vernietigd, omdat het ten laste gelegde feit niet op voldoende wijze is bewezen, en beklaagde mitsdien daarvan vrijgesproken. Door den advocaatgcncraal was twee dagen gevangenisstraf geëischt. De feesten van clen A. N. W, B. In tegenspraak met het 'bericht van dc „Dordr. Ot.", omtrent het niet doorgaan der Bondsfecslen te 'Dordrecht, wordt thans gemeld dat het bestuur van den A. N. W. B. zelf het organiseeren van den ge- mecnschappclijken maaltijd ter hand neemt,. Allo bondsleden weten, dat het bestuur van den A. N. W. B. op liet gebied van organiseeren ^reeds lang zijn sporen heeft verdiend, zoodat zij zonder twijfel over tuigd kunnen zijn d.at het moeilijke vraag stele om 600 a 700 .personen aan één di-sch tc spijzigen, naar aller genoegen op gelost zal worden. Dc 32ste openbare uitvoering van den Fransehen Turnbond zal 3 en 4 Juni in te genwoordigheid van den President der Re publiek en van eenige ministers te Tour- coing worden gegeven. Het Ned. Gymnastiek Verbond zal daar bij officieel vertegenwoordigd worden door don voorzitter der Technische Commissie, clen heer S. van Aken, van Rotterdam'. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 1 Juni. Dc lieer DE BOER interpelleerde de Re geering naar aanleiding van het bekende feit dat, toen do Ncderlandsche consul- generaal, Mr. van Leijden, op reis naar Nederland zijnde, te Parijis ziek werd, over gebracht werd naar een krankzinnigenge sticht en daarin stierf, noch het Nederland- schc ..gezantschap te Parijs, noefi eenige Ncdcrlandsche autoriteit met een en au- der in kennis werd gesteld. Eerst vijf da gen na den dood en dc begrafenis vanMr. van Leijden is er kennis van gegeven, zoo dat familie noch Vrienden in 'de gelegen heid waren den zieke te bezoeken of do do begrafenis bij tc wonen. En zulks niettegenstaande de identiteit van "der heer Van Leijden vaststond, daar hij in 't bezit van papieren was die deze idem titcit volkomen koiulcn vaststellen. Spreker vroeg of de Regeering, bekend niet deze feiten, die wel is waar niet in strijd zijn met wettelijke voorschriften maar wel met de voorgeschreven regelen van hoffelijkheid en wenschelijkheid, aan leiding had gevonden zich bij de Eransehe Hegecring te beklagen over deze wijze van behandeling tegenover een Nederlandsch onderdaan, en zoo ja, wat daarvan het ef fect is geweest. De MINISTER VAN BUIÏENL A N DS Cl IE ZAKEN antwoordde dat 'aanvankelijk de identiteit niet vaststond tengevolge vaneen onjuist onderzoek der papieren van mr. van Leijden, een omstandigheid waarover de ltcgeering zich. bij liet Eransehe gouver nement beklaagd heeft, wijzende op de ern stige gevolgen daarvan. Van enkele lan den krijgt de Rcgecring geregeld opgave van vreemdelingen die in de krankzinnigenge stichten worden opgenomen, cn dc Minis ter is sedert in overleg getreden met 'don Minister van Justitie over maatregelen om die opgaven van alle landen te verkrijgen. De Minister huldigde daarna mot eenige waardeerende woorden do nagedachtenis van Mr. v;ui Leijden. Nadat dc lieer DE BOER geconstateerd heeft dat de Regeering geen verwijt treft, maar dat de Eransehe regccring de hoffe lijkheid cn humaniteit uit het oog heeft verloren, en dit kenmerken zijn van het Eransehe volk, was dc interpellatie geëin digd. Arbeidscontract. Daarna werd voortgezet hot debat over het Arbeidscontract cn wél over de Vde afdeeling betrekkelijk don opzeggingster mijn, liet staangeld, enz. De heer VAN WIJNBERGEN verdedig de zich tegenover de. verwijten van den tieer Troelstra. De heer VAN NISPEN handhaafde- zijn meening dat noch door de Dnitschc, noch door dc Engelscho vakbeweging de leer van den heer Troel slim omtrent stakingsrecht bij bestaan van een contract mét opzeg gingstermijn wordt gehuldigd. De heer DRUCKER houdt als zijn on wrikbare overtuiging vol, dat hel arbeids contract in dc praclijk den arbeiders zal meevallen en dat de leiders der tegenwoor dige agitatie daartegen, voor zoover zij optreden als leiders van bureaux voor ar beidsrecht enz., er uit zullen halen water uit 'tc halen is. Hij weerspreekt dat de arbeiders achteruitgaan bij den bestaanden toestand. De 'door den beer Troclslra zoo gewraakte bepaling, dat de opzeggingster mijn ook geldt bij werkstaking, is in de builenkuHlsc.he wetgeving evenzeer te vin den De heer REU NE hield vol da.t. dc arbci- dcrsoischen telkens gebruikt worden met nevenbedoelingen. Dc heer VAN DER ZWM'AG ontkent dat bij het sluiten van liet contract, twee vrije partijen tegenoverelkaar staan, waar dc patroon immers altijd 'aan liet langste eind trekt. i Een dapper soldaat. Hedenmorgen vroeg arriveerde aan de Wilhclminakade te Rotterdam de Javaboot „Sindoro", aan boord waarvan zich be vond een detachement lemgkecrcndo mi litairen ter sterkte van 18 onderofficieren en minderen, onder commando van ser geant Vervoerdt. Onder dit detachement bevond zich de korporaal Hendrik Van- den abode, geboren ter Gheluwe (Bclgic), wiens borst behalve met hot Expeditie- kruis van Atjch met: gespen 18731S96 en 18961900, tevens is versierd met dc Militaire "Willemsorde. In 1S94 in dienst getreden, nam hij in 189G, '97 en '98 deel aan de krijgsverrich tingen op Atjch. In Februari 1897 maakte hij deel uil van dc colonne van overste Van Hcutsz cn was zijn compagnie-com mandant kapitein Wcp. Komende voor cru vijandelijke bonling aan Kroeng Kemivoo drong Vandcnabeelo door dc bamboe "doo- rie. In do ben.fipg stond hij toen tegen over vijf Aljchers en volgde er een hard nekkig gevecht. Achtereenvolgens sloeg hij alle vijf dc Atjchers dood neer mot don klewang van een hunner, tiaar z"ijn koppel was losgeraakt, waardoor hij zijn sabel verspeeld had. Daarna drong hij "naar 'den ingang van de benting, opende tien toegang en kwa men zijn groepscommandant, korporaal Vin cent en 2 fuseliers te hulp. Op hetzelfde moment sprongen twee At.jchors uit dc benting en hakten Vincent een arm af en fuselier Laga een hand. Vandcnabeele was bij het eerste gevecht aan' de schouders gewond geworden. De sterk bezette beuling werd vervol gens door de onzen genomen cn dc be zetting vluchtte over de kali. Het moedig gedrag van den soldaat Van dcnabeele werd in Juli 1S9S beloond met het Ridderkruis. Op het achterdek van dc „Sindoro" werd de dappere soldaat met militaire honneurs verwelkomd bij zijn terugkomst in Neder-

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2