50"6 Jaargang. Woensdag 6 Juni 1906. No. 12097. BBRQ-XjTX OBLT. BUITENLAND. BINNENLAND. V V. SCHIEDAMSCHE COURANT Dew courant verschijnt dagolqks, met uitsondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam enVlaardingenfl. 1.25. Franco per poet fl. 1.65. Prjjs per weekNoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des' middags vódr een uur het bureau bezorgd zijn. Bureau i lïotcrstraat Prijs der AdvertontiSn: Van 16 regels fl. 0.92Iedere regel meer 15 cents. Reclames 90 oents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertanti&n bij abonnement op voordeeiige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde hteime ndtmrtentiën opgenomen tot den prijs van 10 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan hot Bureau te voldoen, lnterc. felofosn 3Vo. 1S3. Schiedam, 5 Juni 1006. SPANJE. De bommenwerper van de calle Mayor le Madrid is Zondag in eon der voorsteden gearresteerd. Op aanwijzing van een industri al Benito Reyes dat er in een herberg te Torrejon een verdacht uitziend man wachtte op den trein naar Barcelona, namen de auto riteiten maatregelen, bijv. werden aan vrcem- ildineen geen spoorkaartjes verkocht. De veldwachter Alfonso, volgens andere berich- Itn een garde-soldaat, herkende in den man don eigenaar van 't luiis in de calle Mayor van waaruit de bom Haai' het koninklijk rijtuig sus geworpen. Alfonso vroeg den man, die Mateo Moran het, en de eigenaar is van het bewuste huis, naar zijn papieren. De anarchist, zich ver leren ziende, greep zijn revolver en doodde Jen politieman met dén schot. Terstond Jaarna schoot hij zichzelf dood. Volgens een der lezingen van het ge val had Moran een maaltijd gebruikt in een herberg van liet plaatsje, maar. was hier door de nieuwsgierige vragen der an dere bezoekers zoo gehinderd, dat hij zoo gauw mogelijk weer vertrokken was. Dit ecnigsz'ms zonderlinge gedrag zou den po- iitie-ngent, Vegn, er toe gebracht hebben zijn papieren te vragen. Moran antwoord de' dat hij ze verloren had, en bood aan naar Madrid te seinen om zijn identiteit te bewijzen. De gendarme vond dit goed, en samen wandelden zij op naar het telegraaf kantoor. Op een geschikt moment schoot de anarchist toen zijn geleider in het hoofd en zichzelf in' de borat. De minister van bmnenlandsche zaken beeft bevel gegeven het lijk ten toon te stellen, ten einde ieder in do gelegenheid te stellen te kunnen zien of de gelaatstrekken mogelijk hekend zijn. Evenwel zullen bijzon dere maatregelen genomen worden dat de woede der menigte zich niet ten opzichte van het lijk dermate uit dut het geschonden wordt. Inmiddels wordt zeer aan do identiteit van Matco Moran getwijfeld. Mogelijk dat door do tentoonstelling van het lijk de politie hierin volkomen zal kunnen ingelicht wor den, Moran is een Cntaloniër uit Barcelona. Een reusachtige menigte ging met Pink stèren per automobiel naar Torrejon om de plaats waar het nieuwe drama had plaats ge had, te bezichtigen. Sommige berichtgevers beweren dat Mo ran de anarchist Ferras is die na don aanslag op koning Alfons te Parijs in 1905 onvind baar bleef. Moran behoort tot een gegoede familie, hij zou studeeren voor werktuigkun dig ingenieur. Moran moet verscheidene me deplichtigen hebben gehad. De politie is er achter gekomen dat hij na den aanslag van Roman naar het Duitsch van ADOLF OTT. 3) Behalve nog een zestal neven en nichten, die moeielijk bij de uitnoodiging gepasseerd konden worden, was ook nog gekomen, een ongetrouwde broer der heide oude jongejuf frouwen, de gepensionneerde majoor Von Ha- h'f. Diens komst werd met leede oogen ge- ®cn, dnar men wist, dat de majoor op de hand was van de persoon, die heden in fami- mad haar doopceel zon hooren lichten. Eerst "u W0!'d hij gewaar, dat men liet plan had, I we_duv.'e van den rechter Von Hager eens «ochtig onder handen te nemen. «Op welk uur is de beklaagde geci teerd?" vroeg hij ironisch en met het voor nemen, zijn schoonzuster zooveel mogelijk !er zijde te staan. «Pardon, waarde broeder," meende juf- n°|UW 'Jauriiv. Hager met een verwijtenden kj „ik heb Johanna verzocht mij om vier te bezoeken. Het zal dus nog eenige Wmuten duren. Wanneer' zij ons langer lant Wachten, dan is dat weer een van haar ge wone - onhebbelijkheden. Dp het gezicht van den majoor vertoonde een uitdrukking van wrevel. „Jij hebt aar toch zeker gewaarschuwd, dat zij voor e veemgericht zou verschijnen en dat zij be erschup zou moeten belooven?" I iiffromv Laura richtte zich van haar 06 °P.- jïaar groene oogen schitterden. „Ik kleeren moet verwisseld hebben, omdat hij zonder twijfel met bloed bespat is. Te Ja- draque is een individu gearresteerd die zich crankzinnig hield. Verscheidene Spaansehe anarchisten zijn de Fransche grens overge trokken. IntU8schcn gaan de h w e 1 ij k s E c e s- t e n te Madrid voort. Zaterdag had een stie rengevecht plaats waaraan de koning en de koningin en den geheelen adel deelnamen. Gistermorgen had in het kamp te Cara- bance! onder tropische zonnehitte de revue plaats van de troepen van het garnizoen te Madrid. Verscheidene soldaten werden door zonnesteek getroffen. Koning Alfons en zijn jonge vrouw werden hij hun aankomst luide toegejuicht. De parade verliep uitmun tend, het regiment Wad-Ras, waarvan ver schillende soldaten en officieren door den bom-uanslag waren gedood en gewond, mar cheerde aan het hoofd van het defile. Alle leden van de vreemde missies woon den de militaire vertooning bij, waaraan 40.000 soldaten deelnamen. 'a Avonds om half t.ien was er galavoor stelling in het koninklijk theater le Madrid. Alle uniformen der wereld waren ver tegenwoordigd. Acht karossen met vorste lijke bezoekers en de bereden eerevvscht hielden voor het gebouw stil. De zaal bood een overweldigend fraai schouwspel aan. Er hadden geen ongevallen plaats. In alle kathedraalkerken in Spanje en ook in de Sixtijnsche kape! te Rome in tegen woordigheid van den paus, werd gisteren een plechtig te Deum voor het behoud van ko ning Alfons gehouden. Alle staatshoofden van de beschaafde wereld zonden hem tele grammen met gelukwenseh, een der eerste was van ex-president Loubet en die kan uit ervaring meespreken. Meer en meer worden bijzonderheden om trent den aanslag in de Calle Mayor bekend. Koning Alfonso, schrijft een ooggetuige, is als bij een wonderlijke beschikking van het lot gespaard gebleven. Een scherpe scherf van de bom trof hem op de borst, doch ketste af op den zwaren gouden ketting van de Portugeescke orde van Santiago. Door de kracht, waarmede de scherf tegen den ketting aanvloog, werd deze gebroken, doch de koning bleef behouden. Door deze gun stige omstandigheid werd het leven van Alfonso gered. Het bijzonder kranige in de houding van den koning, dndelijk nn den aanslag, heeft algemeene bewondering gewekt. Dadelijk nn de ontploffing, toen ieder verbijsterd en als vastgenageld van schrik om zich heen blikte, rees oogenblikkelijk de koning om hoog en riepwij zijn behouden. Te midden van den verschrikkelijken aan blik van al de gewonde en gedoode men- schnn en paarden, deed de koning, na den bruidssluier voor het gelaat der koningin (e hebben getrokken, opdat zij het vreesdij!- schouwspel niet zou zien, haar uitstappen. Het koninklijk rijtuig helde op zijde, daal de carrosserie gedeeltelijk vernield was. Met de uiterste omzichtigheid leidde hij zijn doodelijk bleek geworden gemalin naar de achter het koninklijk rijtuig rijdende ledige koets, waarmede de bruid naar do kerk was gereden. Dadelijk reed het rijtuig naar het paleis, waar de koningin, haar emotie niet langer meester, in tranen uitbarstte. Het bruids kleed was met bloedvlekken bespat, ovenals de uniform van den koning. De „Times" meldt dat de Engelschc offi cieren die in het gebouw der legatie den op tocht gadesloegen, toen na de bomontploffing de grootste verwarring heerschte, het eerst het koninklijk paar behulpzaam waren in hel overstappen in een nieuw rijtuig. De in arrest gestelde Engelschman Robert Hamilton is op aandringen van den Engel- schen gezant in vrijheid gesteld. Hamilton is op rijkskosten naar Frankrijk vertrokken. Naar de „Westm. Gazette" verneemt was eerst besloten koning Alfons te dooden aan de Fransche grens omdat de anarchisten geenszins plan hadden de Engelsche prinses te treffen. Dit plan werd niet uitgevoerd en toen werd het te Madrid geprobeerd. De haat der Spaansehe anarchisten jegens Alfonsus en ten slotte hun besluit om Al- ■fonsus tc vermoorden, zouden het gevolg zijn van de gruwelen te Monjuich, vele jaren ge leden, toen een groot aantal onschuldigen moest lijden wegens onderstelde medeplichtig heid aan de anarchistische woelingen in Catalonië. De 25000 peseta's die door den minister van binnen!, zaken persoonlijk waren uit geloofd aan wie den bommenwerper pakte, zullen ten goede koinen van de vrouw van den door Moran verinoorden gendarm. De koning en de koningin zullen niet deelnemen aan den bloemen-veldslag, die morgen, Woensdag plaats heeft. zal zelf weten, wat ik doen moet," antwoord de zij scherp. „Hoe zou ik haar in mijn huis gekregen hebben, als ik haar tevoren gezegd had, dat wij hier le zamen gekomen zijn, om een einde te maken aan do schande, die door haar gedrag, ook op ons wordt ge laden?" „Zoo, is dat jelui voornemen?" weerklonk nu een welluidende stem. Eenige oogenblikken heerschte er in de kamer een diepe stilte. „Nu, dat is aardig van jelui. Zooals ik zie is de geheele familie ten huize van de gastvrije schoonzuster samengekomen," ging de jonge dame voort, die in een zeer elegant maar niet opvallend toilet de deur was bin nengekomen, deze achter zich gesloten had en nu in het midden der grooto kamer stond. Johanna v. Hagen, de vier en twintig jarige weduwe van Hans v. Hagen, was niet wat men noemt een oogverblindende ver schijning. Maar haar interessant gezichtje en haar sprekende zwarte oogen, lieten niet na indruk te maken. Ze had lichtkrullend donkerbruin haar, dat op eenvoudige smaakvolle wijze opge maakt was. Het mooie weeuwtje was zich wel bewust van haar bekoorlijkheden. Zij liet zich niet spoedig in den hoek drukken en was ter stond bereid den ongelijken strijd op te nemen. Zij bekommerde zich niet om de vijandige blikken, die haar door de dames werden toegeworpen. De door haar plotseling binnenkomen veroorzaakte stilte had eindelijk plaats ge maakt voor een algemeene beweging.' Men hoprde overal verleden kuchen' en' eeni^en RUSLAND. Do politieke barometer wijst pp storm en. onweer. Do spanning in de atmosfeer bereikt een zeer Bedenkelijke hoogte. Tus- schen Doema en regeering heerscht op dit oogenblik kalmte, de stilte vóór den storm. De tooneelen die de Doema-zittingen te aanschouwen geven, zijn teekenend; met den dag worden de debatten scherper, de meerderheid steeds vijandelijker gestemd jegens de regeering. Achter de schermen wordt druk geijverd voor de "herstelling ecner Republiek der vereenigde Slavische Staten: Rusland, Polen, Littauen, Lett- land enz. De regeering is besluiteloos, de minis ters confcreercn met elkaar en met in vloedrijke leden uit den Rijksraad. Van een ontbinding der Doema is officieel nog niets bekend. Half Juni zal de Doema niet vacantie naar huis gaan en 15 Sept. weer bijeenkomen. Naar de „Retch" mededeelt, heeft de Mi nisterraad zich een volkomen voorstander van de afschaffing der doodstraf verklaard. Van de b oer embcwe ging wordt ge meld dat het dorp Toprki door gewapende boeren geplunderd en de nabij gelegene landgoederen verwoest en in brarul gesto ken zjjn. In Oriel hebben zij het domein van prins Golitzin. verwoest; de inderhaast tegen hen afgezonden kozakken werden teruggeslagen, waarna zij de plunderingen in den omtrek voortzetten. Ook "in 'het gouvernement Saratoff is de revolutionair-agrarische beweging uitge breid. De hoeren loopen in groepen, met hooivorken, zeisen en knuppels gewapend, de landgoederen af, en, verwoesten alles wat onder hun bereik komt. De kozakken hebben naai* gemeld wordt, met do bevol king gemeeno zaak gemaakt. Een telegramvan Zaterdag uit Peters- burg spreekt van nieuwe jnis-oogst in bijna alle gouvernementen, vooral in Kazan, Sa ratoff en in het üongebied. De ellende der boeren zou veel grooter 'zijn dan in 't vo rig jaar, toen eveneens door bet uitblij ven van regen, enorme schade aan den oogst werd aangericht en de boeren ge brek Leden. De Russische bladen doelen mede, dat de reis van Witte, die op dit oogenblik te Brussel is, ten doel heeft, in West-Euro pa na te gaan, in hoeverre een eventueel volslagen breuk van de regeering ïnet do Doema door het publiek (dat zijn geld leen de), zal worden opgenomen. Bovendien heeft Witte voor opdracht, om bij de buitenlandschp bankiers den slechten indruk te verzachten, ontstaan door de intransigente houding der legee ring ten opzichte van de Doema, tenge volge waarvan tlpans weder de agrarische troebelen over geheel Rusland zijn uiige broken. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. wilden den schijn aannemen, alsof zij de bin nenkomst der dame niet lindden gemerkt. De majoor was echter met zijn gewone rid derlijkheid opgestaan, had een stoel ge nomen, en dezen Johanna aangeboden. Daar de oude soldaat tot haar vrienden behoorde, nam zij den stoel aan en bedankte hem met een klein hoofdknikje. Zij wierp hem echter een verbaasden blik toe, alsof zij zeggen wilde: „Het verwondert mij jou bij mijn vij anden te zien. Ik had iets anders van je verwacht." De majoor gevoelde dit. De gedachte was hem pijnlijk, dat zijn schoonzuster hem een oogenblik verdacht had, met haar vijanden samen te spannen. Doch voordat hij tijd vond, een opmer king te maken, stond de apotheker Eisen berg op. Hij was de oudste in dezen kring en daarom had hij het voorrecht, de aanklacht toe te lichten. Laura v. Hager was naast hem gaan staan, om zijn geheugen wat op te frissehen, wanneer hij iets inocht vergeten. „Geëerde mevrouw Johanna," begon hij en zag "haar over zijn bril aan, „waarde JohannaZooals je ziet, zijn al je bloedver wanten, bier bijeen De weduwe lachte luid„Ja, dat zie ik tot mijn genoegen." „Ik zou je willen ver/, eken, mij niet in de rede te vallen," antwoordde de apotheker, die door deze onderbreking een weinig van zijn stuk was gebracht. „Kom tot de hoofdzaak," fluisterde Laura hem toe. „Zie je dan niet, dat deze dame haar giftige spot over ons uitstorten wil?" „Dus ter zake!" riep de apotheker. „Dé hoofdzaak is, dat jou gedrag zoo is, dat de geheele familie er door geblameerd wordt j" Fr ankrijk. De bisschop van Soissons zul den Paus den uitslag van het prelaten-congres te Parijs gaan meedeelen. Nog voor het eind van dit jaar zullen de Fransche bisschoppen opnieuw bijeenkomen. De Ligue des droits de l'homme heeft te Parijs een vergadering gehouden om aan te dringen op afschaffing van de krijgsraden Er waren 3000 menschenFiancis de Pres. sensé, het socialistische Kamerlid, presi deerde. Italië. Te Aneona zouden bij een barbier bom. men zijn gevonden, die door anarchisten be stemd waren voor koning Victor Emanuel. De socialisten hebben bij de aanvullings- verkiezingen voor de Kamer 4 zetels ver lorcn. Men weet dat 24 socialistische afge- aardigden en bloc hun ontslag hadden ge nomen als protest tegen het kabinet-Sonnino dat krachtige maatregelen tegen stakers nam. liberalen zijn in plaats van 4 socialisten gekozen. 0 o s t e n r ij k'-H o n g ar rj e. Het kabinet-Beek is als volgt samenge steldvoorzitter van Jen ministerraad zon der portefeuille baron Max Wlndimir von Beek; ministers zonder portefeuille dr. Pacnk leider der jong-Tsjechen) en graaf Albert Dcieduszycki (leider der Polenpartij)minis ter van handel dr. Forzht (Jong-Tsjcch), spoorwegen dr. Dersehatta (leider der Duil- sche partij; onderwijs en eeredienst De Mnr- ehet (Duitsch progressist), financiën Kony- towski (Pool), bïnneiüandsclio zaken baron Biencrth, landbouw graaf Anorsperg, justitie di. Klein, nationale verdediging Schënaïoh. Vandaag zullen deze ministers den eed afleggen en Dinsdag heeft, de eerste minister raad plaats. Mexico. Sedert geruimen tijd heerschte te Cana- nea in Mexico groote oneenigheid tusschcn Amerikaansehc en Mexicnunschc mijnwer kers. Zaterdag is het ten leste tot een tref fen gekomen en heeft, een geregeld gevecht tusschen beide partijen, elk eenige duizen den sterk, plaats gehad. Over een weer vielen dooden en gewonden tot. bet. eindelijk aan de tusschcnbeide komende militaire macht gelukte de partijen te scheiden. Men sprc-ext van 75 dooden onder wie 45 Noord-Ameri kanen. 8 leiders van het verzet te Gummen zijn gisteren gefusilcerd. De vrede is, naar de „New-York Herald" meldt, hersteld en over een week zullen de werkzaamheden weer be ginnen. Japan. Op plechtige wijze is Moekilnn, de hoofd stad van Mantsjoorije, voor den internatio nalen handel geopend. De Jnpansche regee ring zal spoedig last geven tot dn openstel ling van de haven van Dnlny, die een vrij haven wordt. Een woedende kreet van de beschuldigde weduwe, die vau haar stoel was opgesprongen antwoordde hem. Met gebalde vuisten stond zij voor hem. Tegelijkertijd weerklonken ook gillende vrouwenstemmen, die allen hetzelfde uit schreeuwden. Toen sprong de majoor beschermend voor de weduwe en gebood met bulderende stem stilte. Hij drong de naastbijzijndo dames, on der wie zijn beide zusters,, naar haar stoelen terug en riep uit„Zoo gaat dat hier niet. Jelui hebt Johanna verzocht hier le komen mot haar over een belangrijke zaak oin onderhandelen. Ik verzoek dat dit gebeur zonder dut zij daarbij wordt beleedigd. Dat duld ik niet." Hij sprak die laatste woorden zoo dreigend uit, dat de opgewonden schare voorloopig ten minste tot rust kwam. Alleen de apothekei sprak vol vuur met Laura, die hem verweet een „beetje" al te ver gegaan te zijn. De majoor wendde zich tot de jonge we duwe, die, hevig opgewonden, haar zakdoek in de vuisten verfrommelde en met schitte rende oogen de aanwezigen uitdagend aanzag „Beste Johanna," fluisterde hij haar toe, ter wijl hij haar kalmeerend op den schouder klopte: „Johanna! Stoor je niet aun die Philistcrs. Neem het hun niet kwalijk. Zij weten niet wat zij zeggen. Wanneer je wilt, zal het mij een groote eer zijn, je uit dezen lastertempel weg le brengen." Een oogenblik wist Johanna niet wat te doen. Maar spoedig herkreeg hij haar tegen woordigheid van geest, knikte haar zwager vriendelijk dankend toe en zeide afwerend „Neen, nu blijf ik. Ik wil weten, waarvan men mij beschuldigt. Wanneer zij mij aan Hofberichten. IT. M. de Koningin maakte gedurende de laatste dagen rijtoeren en wandelingen door het koninklijk park, in gezelschap van baro nesse van Hardenbroek, die thans ten paleize logeert. H. M. 8c Koningin-Moeder wordt tegen 16 Juni van de buitcnlandsche reis op het zomerverblijf te Soestdijk verwacht. H. M. de Koningin-Moeder hoeft door Jhr. de Ranitz, grootmeester van Ilr. Ms. Huis, aun den Spaanschen gezant te 's-lïage, te klagen, dan moeten zij ook hooren, wat ik hun le zeggen heb." Toon wendde zij zich tot den apotheker: „Gaat u toch voort. Het zal leerrijk en interessant voor mij zijn, uw ver dere beschuldigingen le hooren," zeide zij met bijtende spot. „Ja," zeide Eisenberg ccnigszins aarze lend, „het is ons zeer pijnlijk u met zulk een gesprek te moeten lastig vallen. Maar de geheele familie is het er over eens dat je tegenwoordig leven niet hetzelfde is als ge durende het leven van je man het geval was. Nadat de zware rouw geëindigd was heb je niet nllceu tradities gebroken, je bent ge ëmancipeerd geworden Je richt ia het. luns, dat je aan de edelmoedigheid van je over leden echtgenoot te danken hebt, ware orgiën aan, waarbij slechts lieeren worden uitgenoo- digd." „Zwijg," riep de jonge vrouw uit, die (ot dusver met een koel, onverschillig lachje had toegeluisterd, „zwijg, dat is een leugen. Een gemecne, ellendige leugen." Ecu algemeen geroep van verontwaardi ging verhief zich. Vooral de dames von Ha gen lieten zich daarbij niet onbetuigd. Uit roepen als „Dat weet immers de geheele stad," „zij is waarlijk nog zoo brutaal het te loochenen," weerklonken. Maar do majoor had zich reeds weer op den voorgrond gedrongen en riep met zijn Stentorstem „Ja zij heeft gelijk. Het is lagen, schan delijken laster. Jk ben zelf hij eon van die orgiën tegenwoordig geweest." (Wordt vervolgd.

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 1