STADSNIEUWS. YLAARPINGEN. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. Oost-IiuUe. De correspondent te Batavia van de iN. R. Ct." seinde Zaterdag: Het bericht omtrent den prang snbil in Djember was schromelijk overdreven; de zaak betreft een alleenstaand ge ml gods dienstwaanzin. Twee bataljons worden voor Bali gereed gehouden met het oog op gebeurlijkheden. Het expeditieplan staat nog niet vastcom mandant en chef van den staf zijn nog niet benoemd. Het overschot der Indische begrooting voor 490*7 kan niet gehandhaafd wordenhet wordt een klein deficit. De behandeling der begrooting is geheim, ondanks de toezegging van den minister Idenburg. Het Japansch eskader, dat een oefenings- tocht in Australië gemaakt heeft, wordt te Tandjong Priok verwacht. De CMncescke missie. H. M'. de Koningin heeft, zoodra dcChi- neosche Missie liet N'ederlandseli grondge bied verlaten, had, van het. hoofd der zen ding een telegram van dankbetuiging ont vangen voor 'de gastvrije ontvangst, haar hier te lande vanwege II. M. ten deel gevallen. Evenzeer zond de missie een telegram aan den Minister van Buitenlandse he Za ken, houdende betuiging van erkentelijk heid voor hetgeen de Regeering tem be hoeve der Missie gedaan heeft. Ontwerpen-Vredespaleis. Uit het -rapport djer jury over de- Prijs vraag voor -het Vredespaleis blijkt dat na eerste bestudeermg ■van fle 116 ontwerpen 4-1 ter nadere beoordeeling overbleven. Na e'em -bes tudee ring der onderdeden ble ven 16 ontwerpen over, waaruit de jury ten slotte de zes reeds medegedeelde ont welpen voor -bekroning koos. •Omtrent het -met don eersten prijs be kroonde ontwjerp heet het in het rapport: Dit ontwerp vertoont een fraaie alge meene ordonnantiede ontwerper wenschte uitdrukking te geven aan het. denkbeeld d'a.t, daar -Den Hang gekozen werd als ze tel van I. 1 Hof van Arbitrage, de archi tectuur van liet Vredespaleis behoort in gegeven te -zijn door de Nederlandsche Bouwkunst de.r 16e eeuw. Deze overwegingen verschaften tenslot te de mteerderheid a.am dit ontwerp. De platte gronden voldoen aan de eischen van het. programma en scheiden, zo-oais gevraagd is, de Bibliotheek en het Paleis, doch de architect is er niet in ge slaagd bij zoodanige scheiding te handha ven het -altijd zoo wenschelijk karakter van een geheel van een architectonische een heid. De ontwerpen zullen van lieden af, ge durende een maand, in het paleis aan den Kneuterdijk te 's-G raven bage te zien zijn. De uitstalling vult een zeer lang-e reeks van, beneden- en bovenzalen. Het meeste is aan wanden en op schuiten uitgehangen; een kleine minderheid va.n platen ligt, onfwerpsgewijs, in hoopjes van teekenin- gen, op schraag-tafels. Deze uitstalling heeft veel. werk gekost: zij is nuttig en nood zakelijk. Het ingezondene zou kunnen verdeeld worden, in een overgroote meerderheid, welke ia het gevraagde een administra tief gebouw van omvang en staatsie heeft gezien, welks rijkdom' al of niet'tot. die van een paleis werd opgevoerd, met min of meer eigen motieven-aanwending; en een, nog niet eens zoo ontalrijke, maar voor een gedeelte, zeer zwakke, minderheid, die ideëeler dinger gewild heeft, een monu ment als een aanlach® "tempel, gewijd aan den dienst van het hoogste welzijn. Er zijn door zulke droom,ers beslist koddige din gen gemaakt. Doch ongetwijfeld óók ern stige plannen over welker kunstschoon en uitvoerbaarheid, evenals over de waarde van wat bekroond is, het oordeel van deskundigen de algemecne meening moge voorlichten. Maatschappij van Geneeskunst. Men seint ons uit Groningen Het hoofdbestuur van de maatschappij van Geneeskunst is teruggekomen op zijn besluit, betreffende uitstel van de algemeene verga dering te Groningen, wegens de in die stad voorgekomen pokkengevallen. De algemeene vergadering zal nu plaats hebben op 6, 9 en 10 Juli te Groningen. Flnaritiea! Nieuws. Groote Schouwburg. De Zaterdag te Rotterdam gehouden alge meene vergadering van aandeelhouders der maatschappij de Groote Schouwburg, geves tigd te Rotterdam, heeft den heer A, van Hoboken herkozen als commissaris. De winst en verliesrekening over 1905 is goedgekeurd, en mitsdien is de vntkeering van aandeel houders bepaald op 31/2 pet. MAASSLUIS, 11 Juni. Bij de examens in boekhouden en handelscorrespondentie, ge houden vanwege de Federatie van Handels- en Kantoorbedienden-Yereenigingen in Neder land is o. m. geslaagd de heer G. Burger, van hier, voor boekhouden en H. Das Jr., van hier, voor Duitsche handelscorrespondentie. Bij de examens in boekhouden en handels correspondentie, gehouden vanwege de fede ratie van Handels- en Kantoorbedienden- Yereenigingen in Nederland op 1 Gen 17 Mei is o m. geslaagd de heer J. Vervoort, van hier, voor boekhouden jn de uitstalkast van den boekhandelaar J. F. Dupont (G. Odé's boekhandel) is thans door den heer Jan Hingman tentoongesteld een schilderij vZomer" en twee reeds be kende lithografiën. Gistermorgen is hier door de politie aan gehouden L. J. YV. uit Rotterdam, die in het ïAlgerneen Politieblad" gesignaleerd stond voor 2 boetes van'- f 1subsidiair voor elk '1 dag hechtenis. Hij is tot het ondergaan daarvan naar het Huis van be waring te Rotterdam overgebracht. Door B. a. d. W, is gisteravond bjj de politie aangifte gedaan dat hij mishandeld en tegen den grond geslagen was door ,1 L. bij een twist met dezen omtrent een meisje.' Laatstgenoemde is later wegens dronken schap in bewaring gesteld. Nationale Zangwedstrijd Schledamsch Mannenkoor „Orpliens" Zoo als wij verwachtten is het tweede ge deelte der feestelijkheden ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van S. M. O. met de zelfde opgewektheid door het talrijke publiek medegemaakt, als het eerste gedeelte. .Or pheus" mag er zich in verheugen steeds ,.le tout, Schiedam" aan zijn feesten te zien deelnemen. GEMENGDE KOREN. Zaterdagavond. Tweede Afdeeling voor onbekroonde Ver- eenigingen en voor Yercenigingeu die nimmer een tweeden of eersten prijs hebben behaald. Na 'n 5-dangsche rust waren alle bestuurs leden met de jury, bij deze zangfeesten Ho- trok ken, weder getrouw op hun post en even als de vorige dagen waren talrijke zang- en muziekvrienden aanwezig om opnieuw be langstelling te toonen in dezen wedstrijd, welke, als is het aantal deelnemers niet zó'') groot als bij liet eerste deel van het feest programma, toch interessant beloofde te zijn, nu het betrof het' optreden van gemeng de koren wat vijf jaar geleden bij den toen- maligen wedstrijd geen plaats had. Een ge mengd koor heeft ook meerdere aantrekke lijkheid, want. met alle waardeering voor den mannenzang in 't algemeen, en ten volle erkennend al het schoone wat deze kooren in de laatste dagen deden genieten, zal nie mand ontkennen, dat een gemengd koor een meer volmaakte kunstuiting is, dan de zang waarbij alt- en sopraan-stemmen ontbreken en bij welker samenwerking met de andere stemmen zooveel meer kleur, gloed en toon- sehakeering verkregen wordt, waardoor een harmonisch geheel kan ontstaan, dat aan hooge eischen ten opzichte van kunstvorm en welluidendheid kan voldoen. Voor dezen wedstrijd hadden zich slechts 5 vereen, aangemeld met 188 zangers en zan geressen. De uitslag was dat. de vijf prijzen, hiervoor beschikbaar, (wij willen voor de laat ste drie niet zeggen behaald maar verdeeld) als volgt werden toegewezen le prijs. Een verguld zilveren medaille en 100 met 4 stemmen tegen 1 blanco aan „Ceacilia" Katendrecht. 2e prijs. Een verguld zilveren medaille en 50 met algemeene stemmen aan „Excel sior" Schiedam. 3e prijs. Een verguld zilveren medaille en 25 met 4 stemmen tegen 1 blanco aan „Crescendo" Rotterdam. 4e prijs. Een verguld zilveren medaille met 2 stemmen tegen 1 en 2 blanco aan Kunst genot Rotetrdam. 5e prijs. Een zilveren medaille met 3 stemmen tegen 1 en 1 blanco aan „Hosan na" Amerongen. Als verplicht koor moest gezongen worden „Den neboom", een lief docli alledaagsch en niet veelzeggend gedicht van den gemoede lijken volksdichter J. P. Ileye, wat, den componist, den heer Georg Rijken, zeker geen gelegenheid gaf tot hooge inspiratie, althans het heeft ons om belangrijkheid van muzikale bemerking van deze drie coupletten niet getroffen. Wel een goed klinkend nummer, doch wat voor concours toch wel wat weinig eischend is, al moge men ook van het stand punt uitgaan, dat deze afdeeling niet voor al te groote moeilijkheden mocht gesteld worden. „Hosanna", Amerongen, dir. E. H. C. Wildeman was de eerste verceniging welke ten gehoore kwam. Men moet zich verbazen over den moed welken deze Amerongensche kunstbeoefenaars bezielde, om met zóó wei nige in aantal en in alle opzichten onvol doende krachten aan een concours deel te nemen. Wc stellen dit op rekening van zelf overschatting of wat wij liever doen, dat dit optreden te wijten is aan volslagen onbekend heid met hetgeen hiervoor vereischt wordt. Deze liefhebbers zullen zich voorloopig tevre den moeten stellen met versterking van krachten en oefenen in de zangkunst. Zij mogen de medaille, welke hen als 5e prijs werd toebedeeld, beschouwen als aanmoedi ging om in hun lofwaardig en goed bedoeld pogen tc volharden. Zij zullen in enge ren kring ten hunnent wel gewaardeerd kunnen worden. „Kunstgenot", Rotterdam, dir. Koperberg, deed op nog minder dan zelfs maar middel matige wijze aan dezen wijdschen naam eer aan. Bij ongelijke verhouding in de partijbozet- ting, was de maatvastheid niet zonder beden king, niettegenstaande de directeur door tamelijk hinderlijk voetgetrap hierin trachtte te hulp té komen. Met. de voordracht van „Voorjaars grote" van D. de Lange, kan dit gezelschap er geen roem op dragen iets gegeven te hebben wat onder den naam van kunst kan doorgaan. Wel waren onder de sopranen en alten goede krachten, maar de overige stem men deden zich niet gelden. „Crescendo", Rotterdam, dir. Grodt, bracht ook al geen luister aan dit feest. Kleur loos eu dun van toon werd „Nederigheid" van Verhulst gezongen, waarmede, te ver- geefsch getracht is deze zang boven hot pijl der middelmatigheid te brengen. Gaf tot hiertoe deze avond een teleur stelling, beter werd bet na de pauze. Dc Gchiedamsche vereeniging „Excelsior", dir. de lieer Seheffers, kwam met goede cn vol doend voorbereide krachten op het podium. Wel zijn do tenoren en alten in de minder heid, maar daarentegen staat de baspartij goed bezet, zoodat het klankgehalte toch vol doend is. Het goed gekozen nummer „Goe den Nacht" van M. A. Brandts Buys, be schaafd en zuiver gezongen, bezorgde dit koor 't gewenseht succes, waarmede den direc teur en de leden geluk wordt gewenseht. Moge zij hun devies „Excelsior" steeds ge trouw nakomen „Caociliu", Katendrecht, dir. J. Blok, vol deed eindelijk aan billijke eischen. Goede klankverhouding (mooie bassenmet be schaafde voordracht en toon-nuance, was dit koor een behoorlijk ensemblebet mooie „Avondlied" van Abt en het verplichte koor werd uitmuntend ten gehoore gebracht, En hiermede was deze avond ten einde die slechts gedeeltelijk kon bevredigen. Een wedstrijd, waar eigenlijk niet gestreden is. Zondagmiddag. Eerste Afdeeling voor Vereenigingen die reeds een eerste of tweede prijs heb ben behaald. Hier ook slechts vier vereenigingen met 430 leden Ingeschreven. Resultaat was le prijs. Gouden medaille en f 200 aan „Euphonia", 's-IIage, dir. W. Kerper, met 3 tegen 1 stem en 1 blanco. 2e prijs. Verguld zilveren medaille en f 100, aan „Polyhymnia", Schiedam, dir. P.. Jurgens, met 3 tegen 2 stemmen. 3e prijs. Verguld zilveren medaille en 50 aan de Kon. Nat. Zangschool te 's-IIage, dir. Beyersbergen van Henegouwen, met 4 tegen 1 stem. 4e prijs. Verguld zilveren medaille aan Nat. Zangschool en Zangvereeniging te Am sterdam, dir. J. A. Presburg, met algemeene stemmen. Verplicht koor „Motet", fragment, uit Ps. 8 :2, muziek van Georg Rijken, waar mede de componist eer heeft ingelegd; be kwaam geschreven met een melodieuse satz bij de woorden „Gij die uwe Majesteit" enz. waar het voor de zangers moeilijk gemaakt is om op toon te blijven, doch wat overigens geen buitengewone technische eischen stelt. „Polyhymnia" opende dezen ochtend na het verplichte koor met „Prés du Fleuve Etranger", muziek van Gounod, gedicht van Quételard naar psalm 137 (eerste deel, door ingewikkelde harmoniën geen gemakkelijk nummer, doch welke zwarigheden deze ver eeniging door haar toonvastheid, en zekerheid van hun taak, flink wist te overwinnen. Ont- vange „Polyhymnia" met den bekwamen directeur de beste gelukwenschen „Euhponia" kwam met goed ensemble in het krijt, goed verzorgde zang, uitmuntend door zuiverheid en beschaafde voordracht 't welk bleek in de uitvoering van „Exaudi Deus" (ps. 61) van Balthazar Florence. Maar niet minder verdienstelijk was het geen de Kon. Nat Zang-vereeniging ten ge hoore bracht met de compositie van L. F. Brandts Buys,,'n Stem in Rnmn" bijzon der trof ons de voordracht bij de woorden „Is niet 'n kind" enz. en de bekwame zang hij „de booze wolken" en de daarop volgende drachtige unison. Een goed bezet koor met bekwame krach- ren heeft de Nat. Zangschool en Zang-Vereen. Amsterdam. Goudnods „Super Flumina" beleefde een vertolking waarin veel,mooie oogenblikken waren op te merken, o.m. in het 5e en 6e deel. Jammer dat de vastheid in toon te wenschen overliet. Nadat dit koor liet verplichte nummer had gezongen moest de componist een wolver- diende hulde in ontvangst nemen, waarvoor de heer Rijken zijn vriendelijker) dank deed blijken. Deze middag bracht veel goedssoms hebben we heel mooi hooren zingentoch hadden we van de 2 grootste vereenigingen betere verwachting en in alle opzichten heb ben deze ons niet kunnen bevredigen. Hiermede was de wedstrijd afgeloopen en zouden we ons verslag kunnen eindigen ware het niet, dat nog enkele opmerkingen ons ge wenseht voorkomen. Vatten we in 't kort ons oordeel samen, dan moeten we erkennen dat, de 3de afdee ling van mannenkoor den meest interess,-uiten wedstrijd heeft geleverd (eerste Zaterdag avond) omdat er dien avond over 't algemeen het mooist is gezongen. Zeer nrtistieke zang genoten we slechts in de 2de afd. (Mannen koor) van „Inter Nos" en van de Tilburgers en in de 3de afdeeling van „Zang en Vriend schap" den Haag; deze voornamelijk om zijn meesterlijke vertolking van Verhallens koor. De gemengde koren hebben bijna zonder uitz.ondering gebrek aan goede tenoren cn bassen, vooral diepe bassen. Nu was do in druk niet altijd grootsch. 't Heeft ons getroffen hoe onze zangers toch altijd genegen zijn tot trekken en sle pen, do maat verslappend; men spreekt hier van als „lijmerig" zingen. Een kwaal onzen volkszang maar al te zeer eigen. Directeu ren zullen moeite hebben in de repotitiën dat tegen te gaan. Meermalen bleek dit euvel bij het verplichte nummer voor de 3de af deeling, zoo ook bij enkele van de vrije nummers: ook bij het verplicht koor van de gemengde zang voor de 1ste afdeeling was 1- 't soms merkbaar, terwijl voor de opvatting der aanvangwoorden van het Motel „O Heer, onze Heer" noga! verschil hecrschtc. Voorts kon men de verschillende manieren, waarmede de directeuren hun tank opvatten bestudeerenDe eenbedaard, kalm, met rustige bewegingen van dirigeerstok of enkel handgebaareen ander druk zich luyinendo inkrimpen, uitzetten en opspringen als een elastieke bal, met rhytmisehe hoofd en handbewegingen, de manschappen tot, het uiterst aanvuren, en dan waren er ook, die behalve de waardige rustige muatanngeving, door oogweiik en aangezicht hun wil to ken nen gavendeze waren niet de slechtste directeuren. Doch elk op zijn wijze trachtte zijn best te doen om alles te doen gelukken, daarvoor komt him grooten lof toe. Dan nog blijken deze dagen een oefenschool te zijn in het maken en uitspreken van kritiek. Een ieder vestigt zijn oordeel cn deelt zijn ver wachtingen mede. Bij een wedstrijd zeer be grijpelijk en iets wat er zoo bij behoort. Dertig vereenigingen met 1629 leden hebben hier gegeven het beste waarover zij te beschikken hiuTïïen en 'hebben aan velen genotrijke oogenblikken geschonken, waar voor ieder erkentelijk en voldaan zal zijn, wat wij ook gaarne van ons zeiven verklaren doch wij vinden het nu ook wel, wij kunnen 't er voorloopig best mee stellen en zullen den eersten tijd wel geen behoefte aan zang gevoelen. Zondagavond. De wedstrijden waren geëindigd, doch de, feestelijkheden niet. Tegen S uur begaf het feestvierend Schiedam zich weer naar den tuin, waar een concert werd gegeven door dn Schiedamsche scluitterijmuziek, terwijl de avond besloten werd met een bal. Tijdens het concert was de tuin keurig verlicht met gasfiguren, terwijl bijna voort durend feestvuren alles in rood en groen kleurden. Het publiek had nu echter blijkbaar ge noeg van rustig kunstgenot smaken. De eer ste afdeeling van het concert had nog een rustig verloop, maar men kon het toen reeds bemerken, men was te vol feeststemming om rustig toe te luisteren. Na het eerste nummer, waarbij reeds een levendige beweging in den Tuin heerschte', besteeg de heer Papenhuizen de muziektent om het woord te richten tot het Bestuur vnn Orpheus". Spr, herinnerde er aan Jat op het concert van Orpheus" op 31 Mei na mens de werkende leden van Orpheus tie teekening was aangeboden aan de vereeniging van een zilveren lier die zij ter herinnering aan dit feest aan het vaandel wenschlen le hechten. Die lier was thans gereed en het was spr. een aangename tank haar thans aan den Voorzitter te mogen overhandigen met de hartelijke gelukwenschen aan 't bestuur met dit jublió, dat getuigde van een krach tig bestaan der vereeniging als' gevolg van de uitstekende leiding van voorzitter en bestuur. Een driewerf hoera, dat op deze woorden volgde, getuigde van de instemming van de aanwezigen. De heer Honnerlage Grote, dit geschenk namens de vereeniging dankbaar aanvaar dende, voelde zich gedrongen nog eens dankbaar te getuigen van de goede verhou ding die er steeds bestaan heeft en nog bestaat tusschen de werkende leden on net bestuurdie goede, verhouding was oorzaak dat het streven van hot bestuur met zooveel succes is bekroond. Het geschenk, dat de werkende leden nu aan de Vereeniging aanbieden getuigt vnn de liefde die zij voor haar hebben, maar ook, spr. erkent het met blijdschap, getuigt net van de sympathie die zij gevoelen voor het Bestuur en den Voorzitter. Ook daarvoor dankt spreker hen hartelijk. Dat dit feest, evenals de vroegere feesten, zoo schitterend, slaagde, is voor een deel aan die liefde en sympathie te danken maar ook aan de sym pathie die Schiedam's burgerij steeds voor Orpheus heeft gevoeld en getoond. Spr. hoopt en vertrouwt dat die sympa thie zal blijven bestaan, want dan zal Or pheus, ook al is spr. reeds lang heengegaan, nog even krachtig voortbestaan als nu. Ook dezo rede wordt luide door de aati- wezigen toegejuicht en vol geestdrift werd „Hij leve lang" aangeheven ter eere van den onverrnoeiden hooggewaardeerden voorzitter van Orpheus. Dan klinkt van de schutterij muziek het „de poffertjes van Dekker" en arm in arm, in rijen zich schikkend, springt, draaft en jubelt alles rondom de muziektent, medezin gend met de muziek, die nu niet meer let op de nummers van het programma, maar, beantwoordend aan de stemming waarin een ieder verkeert, lustige bekende marschen blaast, zoodat de „muziektenthos" geruimen tijd wordt voortgezet en eerst eindigt omdat het bal in de zaal zal beginnen. Dis kring, die daar was vrijgehoudcnPvoor de dansenden was tamelijk groot, maar 't aantal danslustigen was nog grootcr zoodat in par tijen moest worden gedanst. En dit bleef tot bijna aan het einde van hot feest. Het laat ste nummer van het programma van Or pheus' feestelijkheden is waarlijk niet met de minste instemming uitgevoerd. En alvorens men scheidde nam een uit de aanwezigen nog het woord om Orpheus en de feestcommissie namens de gasten te danken voor dit, uitstekend geslaagd feest, waarbij de wensch werd uitgesproken dat Orpheus haar lustrums in tweeën mocht hakken, opdat een keer meer in elke 5 jaar een Orpheus- feest aan Schiedam z.ulke heerlijke dagen zou brengen. Met een kort woord van dank aan allen, beantwoordde de heer Honnerlage Grete deze toespraak. De feesten van Orpheus, ter gelegenheid I van het 40-jarig beslaan, zijn geëindigd en ze zijn uitstekend, nis altijd, geslaagd. Hot I feestcomité heeft bewezen dat het voor haar 1 taak volkomen berekend was en alle doel- nemers aan dit schitterend geslaagd feest S zullen het. daarvoor zeker in gedachten dan- ken en loven. Wij geven daaraan hier gaarne en mot volle instemming uiting. De leesten van Orpheus1906 zullen nor- lang bij velen aangename herinneringen op. wekken. Bij de examens in boekhouden en handels correspondentie, gehouden vanwege de Fede ratie van Handels- en Kantoorbedienden- Vereenigingen in Nederland op '16 en 17 Mei zijn o.m. geslaagd de heeren M. v. d. Ring Jr. en II. Yink voor boekhouden en J. Kor" naat voor Duitsche correspondentie, allen van hier. *Tot secretaris der gezond hcidscomniis- sic alhier is benoemd de heer K. A. Poort- maui, arts, alhier. Wegens ziekte van den togenwoordigen titularis wordt aan de secretarie dezer gemeente gevraagd een lijdelijke bode voor speciale diensten (bcvolikingsagcnt) opeen bclooning, berekend naar f500 'sjaars. Sollicitanten behoorcii zich voorloopig alleen schriftelijk aan le melden bij 'Bur gemeester en. Wethouders vóór den 19den Juni a. s. Zij, met, wie .nadere kennismaking wordt verlangd, zullen daartoe worden opgeroe pen. I j; *Door de politie is tegen, een hotelhou der proces-verbaal opgemaakt ter zake dat deze gisteren, onder kerktijd tapte, wat in strijd is met dc Zondagswet. Men zij dus gewaarschuwd. Intern. Bakkerij-tentoonstelling. Het comité heett een concours vonr dilet tanten fanfare- en harmonie korpsen uitge schreven, waarvan de leiding is opgedragen aan het muziekgezelschap »Amstels Fanfare korps". De wedstrijden zullen op 1 en 8 Juli plaats hebben in den tuin van het Paleis voor Volksvlijt. Verguld zilveren en zilveren me- daljes zijn als prijzen beschikbaar gesteld. De jury bestaat uit drie leden, alien bekende musici, Arnsterdamsche vereenigingen zijn van deze wedstrijden uitgesloten. Op den te Parijs gehouden internationalen wedstrijd van kunstwerk door vrouwen, waarop ook Nederland vertegenwoordigd was door tal van inzendingen bijeengebracht door bet Nederlandsch comité, onder leiding van de baronesse Michiels van Yerduynen te 's-Gravenhage, zijn onderscheidene eersteen tweede prijzen en eervolle vermeldingen toe gekend aan Nederlandsche inzendsters. Voor Alexandre Dumas fils zal Dinsdag op de place Malesherbes te Parijs een standbeeld worden onthuld. De Rotterdamse he rechtbank veroordeel de Zaterdagnamiddag G. V., 28 jaar, los werkman lo Vlaai-dingen, tol 2 maanden gevangenisstraf. De Hnagsclve rechtbank veroordeelde he den den -gewezen tijdelijk ambtenaar bij het Hoofdbestuur -va.tr de Pos-terijen en Te legrafie, die -terecht heeft gesl.nn.ir wegens den békend-en diefstal van postzegels, tot één jaar -gcvang'eniss-traf. Ondier liet opschrift: Waarheen? schrijft het „Wbl-, v. h. Recht": Voor de Rotterdams-chic rechtbank ver scheen dezer dagen een 'beklaagde, van wien de deskundigen verklaarden, dat bet door he'tr gepleegde misdrijf als- een im pulsieve handeling moest worden be schouwd, verricht onder den invloed van een ziekelijke stormig der verstandelijke vermogens. Zij meenden echter, dat (le plaats van den beklaagde niet was in een krankzinnigengesticht, doelt in ecu werk inrichting vermoedelijk zal daarmee wel wiet bedoeld: zijn een van onze tegenwoor dige rijkswerkinrichtingen. De officier vau justitie requircerde niet-toerckenbaarverkla- rifflg en last tot. opneming in een krank zinnigengesticht. De verdediger sloof, zicb daarbij' aan.. De rechtbank staat thans.tus schen het advies van de deskundigen, ilic den- beklaagde niet in een krankzinnigen- geslicht willen, plaatsen, en den officier, die zoodanige plaatsing vordert, natuurlijk op grond, dat anders dc inrichting ontbreekt, waari® de maatschappelijk gevaarlijke on toerekenbare kan worden opgenomen. Een voor dmv rechter moeilijk dilemma, tevens cexv treffende 'illustratie voor de gebie dende noodzakelijkheid van dc oprichting van een gesticht, waarin de helaas vrij talrijke beklaagde» kunnen worden onder gebracht, die niet in een gevangenis J>c- hoo'r-on., evenmin in een krankzinnigenge sticht eav nog veel minder in de vrije maat schappij kunnen worden toegelaten, in wier midden zij een voortdurend gevaar ople veren voor .orde eu rust, zoo niet voor lijf en -leven. Bij Kon. besluit is benoemd tot raads heer in liet gerechtshof le 's-HorlogenbosctU mr. D. Wesseling, thans rechter in de ar rondissementsrechtbank aldaar, _j

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2