Woensdag 4 Juli 1906. 60"* Jaargang No. 12121 Uit de Tweede Kamer. BERGLUCHT. Interc. Telefoon No. 123. KENNIS UEYINGK BUITENLAND. Deze couranl verschijnt d a g o 1 ij k s, mei uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Sehiedamcn Vlaardingcn fl. 1.25, Fianco per post fl. 1.G5. Pry's per week: Voor Schiedam en Vlanrdingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen? worden dagelijks aangenomen. Advertcntiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór oen uur aan liet bureau bezorgd zijn. Bureau: Botorstraat 68. Prijs der Advo rtenticn; Van 1G regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. A d ver ten tiën bij abonnement op voordeclige voorwaarden. Tarieven |Lervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan bet Bureau tc voldoen. Drankwet. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen., ingevolge art. 12 der Drankwet, tor openbare kcnnisi, dat bij hen een ver zoek. is ingekomen van C. 110ELE, omver- gunning tol verkoop van sterken drank in het klein, voor gebmik elders dan ter plaatse van verkoop, in het bemedenvoor- gedeelle van het pa.nd Groonelaan no. 79; en herinneren, dat, ingevolge 3 van gemeld wetsartikel, binnen 2 weken na de bekendmaking, tegan het. verleenen van de vergunning schriftelijk, bij hun 'College be zwaren 'kunnen worden ingebracht. Schiedam, 3 Juli 190G. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. Schiedam, 3 Juli 1906. RUSLAND. De Doema heeft gisteren de beraadsla gingen over de wet op liet vergaderen voortgezet. Prof. Kowalefsiky hiel'd een be toog ten. gunste van do Engelsche wetge ving en veroordeelde het voonstel der comm. van constit. demoeraten, 'die de rechten der arbeiders willen verkorten. Het recht van vergaderen berust op de vrij heid van het woord en het recht, om van plaats Ie veranderen, Vervolgens werd het debat geopend over de afschaf finig van d e d o o d s t r a f. Prot. Koosmin-Karawajcf verdedigt de af schaffing van de doodstraf en wordtluid toegejuicht. De minister van justitie be- sfiijdt iLe mecning van den professor en beweerde dat de doodstraf noodzakelijk was om de uitbreiding der anarchie tegen te gaan. (Enkele stennnop: Neem ontslag 1) De mililaire procureur-generaal Pafloff wilde verklaringen afleggen, maar men liet hem niet aan het woord komen door een helsch lawaai tc fnaiken. De presidentluidt de bel. De linkerzijde verheit zich van de zetels en schreeuwt: „Wij1 willen nietluis- teren naar heulen, roevers en moorde naars! Laten zij aan hun ministers zeg gen, dat zij moeten aftreden 1" Verschei dene afgevaardigden dringen naar de tri bune en dreigen Pafloff met hun vuisten. Pafloff waagde het niet om, nog aan het woord te komen, maar sloop de zaal uit. De zitting werd voor een uur geschorst. Toen de minister van marine ziel» op zijn beurt tegen de afschaffing der dood straf verklaarde, riep men hem toe: „Moor denaar van Schmidt!" Een toespeling op het ter dood brengen van het hoofd van den opstand der Zwarte Zee-vloot. Roman naar het Duitsch van ADOLF OTT. 27) Zij ontwaakte eerst laat in den morgen en waagde het niet naar haar echtgenoot te vragen. Zij zocht hem in alle kamers maar zij"" vond hem niet. Eerst veel later vertelde haar het kamermeisje dat meneer reeds heel vroeg was uitgegaan en de boodschap had achtergelaten dat hij waarschijnlijk niet thuis zou komen eten. Mevrouw moest in geen ge val op hem wachten. Daarbij trok het kleine nest een zeer spotachtig gezicht. Een gloeien de blos steeg Johanna naar de wangen. Daardoor werd het kamermeisje in haar Weening versterkt, dat meneer Oherwalder 2eker een minder aangename reden moest hebben om mevrouw op zijn thuiskomst te laten wachten. Valentin trachtte zoo spoedig als moge lijk was de drukte en lret gewoel van de ®'ad te ontvluchten. Zonder dat hij den weg daarheen had ingeslagen, bevond hij zich spoedig op de hoogte waar het reuzenstnnd- heeld op de Thercsiaweide is opgericht. Rook en een geelgrijze novel lag in een on- oorzichtigen sluier over de stad, waarvan slechts de torens in flauwe omtrekken zicht baar waren. V dentin had zich op de treden van liet Naar 'de „Times" uit Petersburg ver neemt, zou de staat van zaken dagelijks slcchler worden. Militaire insubordination en bocrenonlusten nemen voortdurend toe. De ontevredenheid ondei de gardesolda ten. ïiecfl nu. ook do sappcurs meegesleept, die weigerden een oproerige» onder-offi cier te arresteeren. Deze man had gezegd dat de cischen van 'tPreobrajensky-rog. bil lijk en rechtvaardig waren. Baion Slacfcelberg, een jong officier van hef sappeurs-bataljon, schreef een brief aan een kameraad, die om politieke rede nen gevangen zit, dat hij 'sympathiseerde met allen die voor de vrijheid lijd en. De officier, die n« ook gearresteerd werd, ver klaarde op «oh vraag, dat hij weigerde, indien liet hein bevolen zou worden, om de Doema uiteen te jagen. De krijgsraad besliste dat de baron uit liet leger zou worden gezet. De gevallen van insubordinatie worden epidemisch. De troepen weigeren op het volk te schieten. In de stad Peuza zijn onlusten uitge broken. Er wordt naar hartelust gemoord en geplunderd. De terroristen in Polen schijnen besloten te ziijn. de politie uit te roeien. Alle misdaden, die de politie van jaren her op haar geweten heeft, worden gewroken door nieuwe moorden. Gister morgen werden in verschillende stadswij ken 5 politie-agemen doodgeschoten. Twee voorbijgangers werden door revolveirkogels gewond. Hot plan van een algerneenen moord op de politie schijnt geen ij,dele waan te zijn. Sedert de laatste moorden vertoont de politie zich niet meer op straat. Patrouilles soldaten doorkruisen de stad. De spoorwegstaking te Wowarossisk is geëindigd. De Doema nam eenstemmig een voor stel aan tot afschaffing van de doodstraf, en verwees het daarna naar een commis sie, die de opdracht heeft het terstond tot. een wetsontwerp uit te wenken. Het Huis ging vervolgens uiteen tol de com missie het wetsontwerp bewerkt zal heb ben. 'Om kwart vóór üen werd de zitting we der geopend. De Doema nam loen mot ;ügemeene stemmen het wetsontwerp tot afschaffing der doodstraf aan. Me vi on w Rosa Luxe m b u i g, de Duitsche socialiste, is te Warschau, nabe taling van 3000 roebel, op vrije voeten gesteld. Mej. Helena Smolko, die iijdens den Rns- sisch-Japansrhen oorlog als tolk dienst 'deed bij het leger van "Rennenkampf en om haar moedige daden, hot, St. George- kruis verwierf, behoort tot de revolulionaire partij. In do couloirs van de Doema beeft zij een inschrijving geopend voor het stichten van een omwentelingskas. De Duitsche „Vorwarls" heeft eon brief uit St. Petersburg ontvangen, waarin o.a. gezegd wordt: Wij vernemen uit de beslo 'bron, dat wil zeggen van iemand, die het document met voetstuk gezet en leunde met het hoofd op de handen. Zijn gedachten waren verward, zooals het doffe gedruisch dat do wind van de stad tot hem overdroeg. Zou wat zij beiden tegenover hun liefde misdreven hadden wel ooit weer goed te maken zijn? Twijfel had zich van hem mees ter gemaakt en hij ",ag geen uitweg. Wat zou zij nu doen? Zou het haar on verschillig zijn dat hij zonder een enkel woord van verzoening, zonder groet het huis verlaten had? Hij kon het niet gelooven dat hij het ge daan had en toch was het waar en daardoor had hij haar, die hij toch zoo onuitsprekelijk lief had een diepe smart veroorzaakt. Hij verviel in diep gepeins. Hij gevoelde berouw over wat hij gedaan had. Hij wilde haar om vergiffenis smeeken, zij moest hem vergeven dat hij zoo jnloersch en op vliegend was geweest. Het was slechts zijn hartstochtelijke natuur, die hij niet belieer- schen kon, welke hem daartoe gebracht had. Zij was zijn heilige en met geen geduchte, geen blik, geen enkel woord mocht zij ver ongelijkt woeden. Maar zij moest toonen dat zij zijn liefde waardeerde door de vleiers en vereeders op een andere wijze af te wijzen dan met lachen en vriendelijke blikken. En wanneer dat niet mogelijk was te midden van de menschen met wie zij thans in aanraking kwam, zou hij haar met zich meenemen naar zijn vader land, naar de bergen. Hoeveel gelukkige da gen hadden zij niet in de bergen doorge- eigen oogen gezien heeft, dat Wilhelm. II eon brief aan den czaar geschreven heeft, om hein te doen welen dat, wanneer de Doema, een wet aanneemt, waai bij de ge dwongen onteigening van grond wordt goedgekeurd, de Russische waarden van de DuiLschc beurs zullen worden verban nen. Wij vernqmen uit dezelfde bron, dat groothertog Wladhnir Alexandrowitoh, die conigen tijd geleden naar Berlijn is ge gaan, de opdracht had ontvangen, pogin gen aan te wenden om zich te verzekeren van Duitschlands medeweiking voor de onderdrukking van de Russische revolutie. De czaar zal morgen uit Pelcrhof ver trekken om met zijn familie en naaste om'geving een kruistocht te maken in de Finsche Golf. Vadertje heeft een opknap pertje noodig, want naar uit Petersburg wordt gemeld, is hij "terneergeslagen over de muiterij „in, zijn regiment" Preokrajens- ky. Hij heeft besloten de uniform van dat regiment nooit meer aan te trekken. Een gewichtig besluit in deze dagen ware voor Rusland wenschelijker. Van wijziging in het ministerie editor „keinc Spurl": Tre- pof, de reactionair, is nog altijd opper machtig. Wat het helpt of de Doema in heilige verontwaardiging motiesi tegen de Joden moorden aanneemt, moge blijken uit een bericht in de „Rjetsj". DifJilad meldt dat generaal Koerïof, gouv. van Minsk, aan alle ambtenaren een circulaire zond, waar in bevolen werd de verspreiding van anji- semietische proclamaties en brochures te bevorderen. De „Petit Bleu" ontvangt uiit Warschau bot volgende nieuwtje: Een koopman, die een biljet van 500 roebel togen goudkwatn wisselen aan de staatsbank, kreeg geen geld en op een vraag aan den directeur deT bank antwoordde deze, ilat een officieele circulaire uit Petersburg hem deze ge dragslijn voorschreef. Bij de wet is het inwisselen van papie ren tegen goud geld gegarandeerd, maar wanneer de rijksbank daarmee ophoudt, zal een waardedaling van liet papieren geld het gevolg ervan wezen. Eon illustratie van den financierden toes land van het Russische rijk, De "Russische bladen bevatten een authentiek verhaal van een gebeurtenis te Bjelostok voorgevallen, cenige dagen voor do moordtooncelen, en waaruit de van hoogerhand gewekte stemming bij1 de „rustbewaarders" blijkt. Op den Nieuwen Straatweg te Bjelostok bevond! zich op Zon dag 4 Juni oen oude Jodin, vreeselijk ge wond aan een oog en _zicJi krampachtig vasthoudend aan een jongen werkman, die haar bestolen, had. Zij riep een agent en smookte hom den arbeider te arresteeren. De a,gent antwoordde dat hij1 'daar geen orders voor had. Een nieuwsgierige me nigte kwam toeloopen en de oude vrouw vertelde dat de werkman, haar gedreigd had een vinger af te snijden en een oog uit to steken, zoo zij hem' geen roebel gaf. bracht. Was zij dan de luit in het Ilöllen- tai vergeten en den tijd dien zij in de Dolo- miten rondgedwaald hadden. Zou hun liefde verstikt zijn als een beekje in het zand, omdat zij gezien had dat hij niet was zoonis zij? Maar dat had zij toch vooruit moeten we ten want zij was helder van verstand en scherp van oordeel. In hoofdzaken waren zij het steeds met elkaar eens geweest. Slechts door bijzaken was de harmonie tusschcn hen verstoord. liet was waar, hij was niets anders dan een boer, niettegenstaande hij thans zeer nieuw-modische kleeren droeg en de echtge noot van een voorname dame was. Hij wilde ook niets anders zijn. Dat zij hem dit woord op verachtelijke» toon voor de voeten geworpen had, was hem als een slag in het gezicht geweest, zijn trots was daardoor gevoelig gekwetst. Maar niettegenstaande dat wilde hij zich voor haar verootmoedigen. Hij wilde naar haar toegaan en nog eenmaal mot haar spre ken. Valentin was opgesprongen en haastig eenige schreden in de richting der stad go- gaan. Toen dacht hij plotseling: Sn wanneer het nu werkelijk waar was? Wanneer zij niets meer van mij zou willen weten, wanneer zij or spijt van had dat zij met een boer getrouwd was en wanneer haar liefde als kaf in den wind was verdwenen? Een doffe smartkreet klonk van de lip pen van don jongen man, hij bracht de hand naar het voorhoofd alsof hij daar lichamelijke Maar toen hij dezen ontvangen had, sneed hij haar daarna toch een vinger af en stak een harer oogen uit. De agent greep den dader, leidde- hem een honderd schreden voort en liet hot» voor de oogen van het publiek vervolgons weder in vrijheid. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Engeland. Lord Jersey stelde in het Iloogerhuis de vraag of hij het aanstaand bezoek van Je Britsche vloot aan de Russische havens van de zeelieden zou worden verlangd, dut ze zich vriendschappelijk betoonden tegenover lnm Russische kameraden, met het oog op de aan Engeland aangedane beleediging in de Noordzee. Minister lord Fitzniaurice antwoordde daarop, dat het gebeurde in de Noordzee reeds eenigen tijd was geleden en hetiof- fen een incident dat gesloten was. Hij verklaarde oveituicrd te zijn, dat de meer derheid van het Iluis en het volk het mot hem eens zouden zijn, dat in deze afge dane zaken afgedaan moesten blijven. Frankrijk. Generaal Zurlinden, die ook in de Drey- fuszaak gemoeid is geweest, bestrijdt in een Brief aan den eersten president van het Hof van cassatie zekere beschuldigingen en ver wijten, die de procureur-generaal dezer dagen bij de behandeling van het Dreyfus-proces tegen hem ingebracht heeft. De telefoonlijn Parijs—Rome is Zondag door de ministeis der posterijen van Frank rijk en Italië ingewijd. Hartelijke gelukweu- sehen werden gewisseld en de hoop uitge sproken dat de nieuwe lijn een nieuwen vriendschapsband zou vormen en een nieuw element van welvaart voor den handel van beide landen. De zitting van het hooggerechtshof te Pa rijs werd gisteren voortgezet en de proc.- gen. Baudouin behandelt de nieuwe leiten die tot de revisie van het Rennes-vonnis hebben geleid. Vooreer»! het telegiam van majoor Guórin, waaruit bleek dat Dreyfus niet hekendhad. De procureur somt 7 nieuwe feiten op, beginnende hij het incident Czemusky. Czernusky, voormalig Oosien- rijksch cavalerie-officier, kwam aan de rech ters te Renncs vertollen dat Dreyfus een der spionnen uit Duitsehland was. Later is ge bleken dat deze getuigenis totaal valsch was en als zoovele andere dineen, werd ge bruikt om de zaak meer ingewikkeld en verward te maken. Het is buitendien geble ken dat Czernusky niet wel bij het hoofd was. Andere nieuwe feiten zijn het bordereau met de aanleekeningcn, het incident V al en rlos^ de cursus aan de krijgsschool, vcrval- schingen aan de stuken 371 en 26 van net geheime dossier. Zwitserland. De conferentie te Genëve ter herziening van de Roode Kruis-conventie droeg aan pijn gevoelde. Hij bleef staan, terwijl hij zich op de lippen beet en de vuisten balde. Wanneer het werkelijk waar was, welnu, dan had hij afgerekend met do wereld wat bleef hem dan nog over? De zon was eindelijk door de wolken ge broken, haar stralen gaven de sombere grijze omgeving warmte en kleur. De nevelsluier die over de stad hing kreeg een goudacli- tigen tint, glanzende lichtstralen doortrilden de lucht en vereenigden zich soms tot een enkel fonkelend punt. Zelfs liet gedruisch dat uit de stad naar boven steeg scheen thans helderder en opgewekter dan zooeven te klinken. Valentin had den blik naar den horizont gericht. Plotseling doorliep een rilling zijn krachtige gestalte. Hij richtte zich hoog op. Zijn oogen begonnen te schitteren en hij staarde onafgebroken naar liet Zuiden. Daar waren de grijze nevelsluiers verdwenen en de keten van het Beierschc hooggebergte lag daar in de stralen der winterzon. Scherp afgeteekend verhieven zich de top pen met hun glinsterend sneeuwkleed. En boven lien allen stak ver de Zugspitze uit met haar steile» holling naar de Eibzce waar door haar voet bespoeld wordt. Hij staarde en staarde tot de tranen hem in de oogen sprongen en zijn hart hevig be gon te kloppen. Daar achter dien geweldigen berg lag zijn geboorteplaats, zijn geliefd Garmisch. Ilij kon het niet langer uithouden. Over stoppelvelden, over rotsen en heuvels over een comité, bestaande uil de hoeren De Mar tens, Von Biilow, Renault en Den Beer Poor- lugaol de redactie op van een motie betrek kelijk arbitrage, in te dienen op de volgen de vergadering. Rusland. De Minister van Veikeer diende hij den ministerraad een wetsontwerp in (bij do Doema aanhangig te maken) over bet leg gen van' een tweede spoor van den Sibc- risclien spoorweg. Op den laatsten dag van fle zitting is het vóór liet scheiden nog vrij warm toegegaan, en wel over de zaak Peschke. Arme PeschkeIlij is sergeant der niuri- niers en gepensioneerd op grond van eene ern stige kwaal. Hij kieeg echter geen vol pen sioen, omdat hij in staat heette nog gedeel telijk in zijn onderhoud te kunnen vooizien door middel van handenarbeid Die handen- aibeidUeslond, God hetere het. in sell rij f- werk. Nu is het zeker waar, dat men in den iegcl schrijft met zijne handen, maar oven waar is het. dat niemand als hij van h a n- (1 e n-arbeid spreekt ooit aan schrijfwerk denkt. Gelukkig, dat do pensioenraad tegenwoor dig die barbaarsche opvatting niet behoeft hoog te houden. Maar Peschke werd er het slachtoffer van. Ilij lequestreert aan de Ka-^ mer die in de zitting van 16 Juni 1904 op zijn request met 40 tegen 20 stemmen de conclusie aannam waarbij de wenschelijkheid werd uitgespiokcn, dut alsnog aan adres sant, als zijnde vooitdurend geheel buiten staat om door handenarbeid in zijn levens onderhoud te voorzien het aan zijn rang ver bonden pensioen worde toegekend." Peschke blij. Hij had het voor de Tweede Kamer gewonnen, alles zou in orde komen. De goede man wist echter niet, dat eene uit spraak als de Kamer had gedaan niet b i n- d e n d was voor de Regcering, en Minister Ellis legde die uitspraak dan ook knlin naast zich ncei. Peschke bleef in de misëre. Peschke zendt een nieuw adres aan de Tweede Kamer. De Commissie, in wiel banden dat aches werd vastgesteld, bestaan de uit de heeien Ilonnequin. Duymaer van Twist, Roodhuijzen. Regout en Limburg vra gen om inlichtingen aan den minister, die zegt, dat hij net zoo wnnsehl te handelen als Minister Ellis en aan don wensch van de Kamer van 1904 geen gehoor wenscht te ge ven, ook al op grond, dat (let wel) het tegen over de velen, die in gelijke omstandigheden verkeeren, onbillijk zou zijn, om aan Peschke alleen alsnog een hooger pensioen toe te kennen. Toen weid liet de commissie toch te mach tig, en ze sprak met nadruk het vertrouwen uit, dat do Minister alsnog zal willen voldoen aan den op 1G Juni 1904 door de Kamer uitgesproken wensch. Er waren leden die dat „met nadruk" niet erg beleefd vonden, o.a. de heer Van beken en kloven stormde de man voort, in zuidelijke richting, terwijl slechts een enkele gedachte in zijn hersens werd vastgehouden Naar huis naar huis Zóó had hij het indertijd in Venetië ge voeld. Zoo gevoelde hij het nu ook, maar veel sterker. Ilij was ziek op dit oogenblik en geheel ontoerekenbaar. Eindelijk bereikte hij een straatweg en dezen volgde hij. Ilij zag rechts noch links, hij keek slechts strak voor zich uit, den blik naar do bergen gericht. Het was reeds tegen den avond toen een knagend gevoel van honger zich van hom meester maakte. Ilij trad een kleine herberg binnen die aan den straatweg stond. Men zette hem eten en drinken voor. Hij ver slond het, alleen om zijn honger te stillen, zonder te welen wal hij at of er genot van te hebben. Wat hij in zijn geboorteplaats wilde, wat hij achter zich liet, daaraan dacht hij niet. Slechts liet beeld zijner bergen stond hem voortdurend voor oogen. die hem tot zich riepen met krachtige stem, die met dui zend handen hem tot zich trokken. Terwijl Valentin at on dronk was de wind van richting veranderd. Grauwe dikke wol ken, die sneeuw voorspelden, waren uit het Westen gekomen, en hadden spoedig den hemel bedekt. In een paar minuten tijd was een zwarte nevel over de bergen getrokken die voortdurend dichter werd en de bergen aan den blik onttrok. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 1