I to STADSNIEUWS. YL A ARP IN GEN. Kimst en Wetenschap. R embran dtfeesten I t do Academic van Beeldende Kunsten 's-Gravenhage. Dr. Kuyper. 3fen schrijft uit Parijs aan het „Vatl."; Dr. Kuyper is to Madrid aan hot Spaan» sche hof ontvangen met eerbewijzen, als aan oen grande van Spanje toekomende. Het onderhond, dat koning Alfonsus hm verleerde, duurde ruim een uur. Begrooting Waterstaat. De Minister van NVaton-taat houdt zich thans bezig met de voorbereiding der begroo ting voor het Departement, dienst 1907. Naar San Francisco. In aansluiting aan vorige berichten brengt de minister van buitenluudsche zaken ter kennis van belanghebbenden, dat door den consul te San Francisco het volgende wordt medegedeeld omtrent vooruitzichten voor ar beiders aldaar: „Het spreekt vanzelf dat binnenkort veel meer arbeiders te San Francisco noodig zul len zijn, dan er zich thans bevinden. Heeds nu doet zich het gemis van handige werk lieden gevoelen en wel voornamelijk in die takken van nijverheid, welke tot het weden- opbouwen der stad zullen moeten bijdragen. Hoewel een goed arbeider hier altijd werk kan vinden, zoo zal men toch rekening moe ten houden met de bezwaren, welke verbon den zijn aan een totale verandering van om geving en van woonplaats, aan een verblijf in een vteemd land, waar de taal, de ge woonten, de gereedschappen zelfs anders zijn. terwijl het misschien eenige maanden zal du ren voordat men aan het klimaat gewend is," G-Stct.") De stallen op het Loo. Het uit Apeldoorn rum de. „Avpt." ge melde bericht van den bouw voor reke ning van H. M. de Koningin van nieuwe stallen op Het Loo, won it ondanks de formbele tegenspraak door dit blad ge il andhaafd. Het Yredespalels. De hoeren Otten en Overeynder schrijven in het „Bouwk. Wbl." o. m. „77a de sluiting van de tentoonstelling zullen de ontwerpen ten spoedigste aan de exposanten worden teruggezonden; de bekroonde ontwerpen Wijven liet eigendom van do Carnegie-stichting. „Hoe gering ook het bedrag der prijzen is, vermeerderd met het honorarium van de jury, enz., in verhouding tot het door de ontwerpers uitgegeven bedrag voor hun deelname, zal het totaal zoo groot zijn, dat het bezit van de zes bekroonde ont werpen duur gekocht is, daar slechts de plannen van Wendt en Greenly Olin (uit genomen wat den prijs betreft), ongeveer voldoen aan de eischen van het program ma en de vier overigen door het niet voldoen aan die eischen nooit vooruit- veering in aanmerking mogen komen. „Het bestuur der Carnegie-stichting was volgens het progTamma verplicht >le uit spraak der jury en daarmede het eigen dom der bekroonde ontwerpen te aanvaar den. De jury kan voorgeven zich niet vol doende rekenschap gegeven te hebben van de afwijkingen in deze bekroonde ontwer pen van het programma; het Bestuur der Carnegie-stichting dat zelf deze program- ma-eischen opstelde zal dit nooit kun nen doen. „Zal dit bestuur de uitvoering op dragen aan een bekroonde, die de voor hem vastgestelde bepalingen niet heeft nagekomen; zal hij de kroon op het partijdige werk der jury plaatsen? Wij1 ver trouwen van niet! „Nog is niet bekend gemaakt of reeds een keuze van den bouwmeester gedaan is, aan wien de uitvoering zal worden op gedragen, of wie de hutspot uit de be kroonde ontwerpen zal mogen gereedma ken, noch of eenige der niet bekroonde ont werpen zijn aangekocht. „Het is wenschelijk, dat het Camegie-be- stuur eenige niet bekroonde ontwerpen aan koopt, opdat de resultaten van deze prijs vraag niet verloren zullen gaan; opdatbet Bestuur zich hot eigendom' verzekere van de beste ontworpen, beantwoordende aan de eischen van het door hem gestelde pro gramma; beoordeeld door hen die hetpro- grarnma opstelden, door hen die dus wel voorstudie maakten en ergo met de eischen van het programma volkomen op de hoog te zijn." Gezondheidscommissies. De Minister van BinnenlancLche Zaken heeft, naar aanleiding van een door de Ge deputeerde Staten.van een der provinciën aan hem gericht schrijven, de Gedeputeerde Staten der overige provinciën uitgenoodigd, hun gevoelen hem te willen mededeelen over de vraag omtrent het wenschelijke, om het Kon. besluit van 27 Mei 1902 (Staatsblad no. 77) tot uitvoering van art. 30 der Ge zondheidswet aan te vullen met een bepaling tot regeling van de vergoeding voor reis- en verblijfkosten van de leden der gezondheids- sommissiën volgens het Kon. besluit van 5 Januari 1884 (Staatsblad no. 4), ten einde alzoo de beslissing van geschillen over de rekening en verantwoording van die commis sion, gerezen tusschen deze en de gemeente besturen, te vergemakelijken en tevens meer eenheid te bevorderen in de berekening der aan de genoemde leden te vergoeden reis- en verblijfkosten. („Hbld.") Premlën Rijksverzekeringsbank. Naar wij vernemen, maakt de Rijksverze keringsbank goede zaken in zoover, dat zij veel meer aan premie ontvangt, dan geraamd was in verband met de uit te keeren ver goedingen. Hierdoor heeft zij een reserve kunnen maken, die grooter is dan volgens wiskundige berekening noodig is. Gelukkig moet, in verband met do vast stelling van de wetenschappelijke balans de premieregeling om de vijf jaren opnieuw worden vastgesteld en moet bet dus in 1907 gebeuren. Aan de Rijksverzekeringsbank is men daarvoor druk in de weer en ons is ver zekerd, dat de nieuwe tarieven aanmerkelijk lager zullen zijn dan de eerst vastgestelde. (N. v. N.) Kleln-grondgebnilk. Naar hot „Dev. Dgbl." verneemt, is de heer J. Stoffel, te Deventer, tegen Woens dag 18 dezer uitgenoodigd, voor een par lementaire enquètc-commissie in Londen Ie verschijnen, ten einde daar inlichtingen te geven over kléin-grondgebruik in Neder land. De Postunie. In den laatsten tijd was in buitenlandsche bladen herhaaldelijk sprake van onderhande lingen over een postunie, tusschen Nederland, Belgie, Duitschland en Engeland. De. Rrus- selsehe correspondent, van de „Frankt'. Ztg." heeft de moeite genomen, oin zoowel hij het hoofdbestuur der Belgische, als hij dat der Xederlandsche posterijen een onderzoek naar de juistheid van dat gerucht in te stellen. Uit beider verklaringen blijkt, dat het volkomen onjuist is. De Belgische postadministratie verklaarde, dat België noch met Engeland, noch met Ne derland of Duitschland, speciale onderhande lingen heeft gevoerd. Op het pogteongie* te Rome werd het maximum-gewicht van een enkelvoudigen brief van 15 tot 20 gram ver hoogd, en bepaald dat voor iedere 20 gram gewicht meer een porto van 15 centimes (Ti cent) zal worden geheven. Dit besluit geldt voor alle landen, die bij de wereklpostveree- niging zijn aangesloten. Het gewicht voor postpakketten is 5 kilogram gebleven. Maar alle landen, die bij de wereldpostvcrceniging aangesloten zijn, kunnen dat gewicht voor 't internationale verkeer verhoogen. Hiervoor zijn geen bijzondere conventies noodig. De eenvoudige niededeeling van den oenen staat aan den anderen, dat die verhooging wordt ingevoerd, is voldoende. Voor drukwerken, monsters, zaakpapieren enz. zijn de vastgestelde porto's door het con gres gehandhaafd. Het congres te Rome heeft zeer groote vrijheden toegestaan voor de briefkaarten en vooral voor de prentbriefkaarten; en België heeft aan alle landen der postunie kennis ge geven, dat het die nieuwigheden onmiddel lijk zal invoeren. Briefkaarten kunnen als drukwerk verzonden worden, zoo zij alleen den datum, naam en woonplaats van den af zender bevatten. De door Italië" en Frank rijk voorgestelde bepaling, dat vijf woorden op de kaart geschreven mochten worden, is door het congres verworpen. De bepalingen van liet congres treden op 1 October in wer- king. Ook het hoofdbestuur der posterijen in Ne derland heeft beslist verklaard geenerlei on derhandelingen te voeren over eén afzonder lijke postovereenkomst. De Nederlandsche re geering heeft nog geen besluit genomen, wan neer voor de brieven naar het buitenland de nieuwe bepalingen van het congres to Rome zullen worden ingevoerd. Maar waarschijnlijk zal ook Nederland die bepalingen met 1 Oc tober 1907 invoeren. Het is juist, dat Enge land voor zijn brieven een gewicht van 25 gram voor het enkelvoudig porto heeft toe gestaan. Waar Nederland voor zijn brieven naar Engeland een maximum-gewicht van 10 gram toestaat, zou het voor de hand lig gen een postovereenkomst te sluiten met En geland, en die conventie zou tegelijkertijd een nieuwe overeenkomst met Duitschland on België noodig maken. Maar Nederland moet voorzichtig zijn met zijn postïinanciën, en met de in Rome vast gestelde verminderingen is wel de uiterste grens bereikt. Duitschland heeft zijn locaal- briefkaarten reed» afgeschaft, en de regeerin gen van Frankrijk en Duitschland hebben be proefd, door verhooging der portos voor druk werken en couranten het budget weer in even wicht te brengen. Wel bestaat er in Neder land een gunstige strooming voor een post overeenkomst met Duitschland en Engeland, maar voor de verwezenlijking daarvan is nog geen enkele stap gedaan. Genootschap van Leeraren. Zaterdag vergaderde te Utrecht het Ge nootschap van Leeraren aan Nederiand- schc Gymnasia. "Na opening door dc-n voorzitter werd al lereerst door hem, dr. M. G. de Boer, ver tegenwoordiger der zustervcrecniging van het 31. 0., welkom' geheetcn. Vervolgens werden de notulen der alg. verg. van 1G 'Juli 1905 en der buitengew. alg. verg. van 18 Dec. 1905 gelezen en gearresteerd. Uit het jaarverslag, door den secretaris, dr. J. Hooijkaas, uifgcbracht, bleek dat de Ver. zich in bloeienden toestand bevindt. Er zijn 240 leden; het ledental n;wn aan merkelijk toe. De penningmeester werd hier na gedechargeerd voor het gehouden be heer. Aan do orde waren daarna eenige huis houdelijk© zaken, als wetswijziging, etc. Aangenomen werd daarna de gewijzigde redactie van art. 1, luidende: Het Genoot schap van Leeraren aan Ned. Gymnasia heeft ten doel de bevordering van den bloei van het gymnasiaal onderwijs en de be hartiging van de belangen der daarbij werkzame leeraren. Nog werd aangenomen de volgende re dactie van art. 12: Hot bestuur van het Genootschap bestaal. uit een voorzitter, een ondervoorzitter, een eersten secretaris,een 2on secretaris en een penningmeester. Tot eereleden werden benoemd de hoe ren prof. Kiu'slcu te Amsterdam, en prof. Schouten te Groningen, Tot bestuursleden werden gekozen de hoe ren dr. W. C. E. Buckman, dr. E. Bos- scan eai P. Valkhof. Over het weekblad werd langdurig ge- sproken. Aan hot schoolmuseum te Am sterdam zal een subsidie verleend worden van f25, en voor de samenstelling vaneen jaarboekje f40. Arnhem werd ;ds plaats voor de volgen de vergadering aangewezen. Door dr. .1. Hartelust werd daarop de volgende stelling verdedigd en in hetkort toegelicht: Bij de wetswijziging van 5 Juni 1905 wordt de verplichting tot liot hou den van ovvergangsexamens onder toezicht van curatoren opgeheven. Wanneer deze examens geen invloed hebben op het ;d of niet Overgaan der leerlingen, zijn zij on- nomlighebben zij daarop wel invloed, dan zijn zij gevaarlijk. In beide gevallen is het dus wenschelijk ze af te schaffen. De woorden: onder toczicbl van curato ren, werden geannuleerd en daarop destel ling aangenomen. De heer J. van der Valk leidde daarop de volgende stelling in: Nu bij de wet op het 11. O. van 5 Juni 1905 (art. 9) de ver plichting is opgeheven dal bij hot college van curatoren de beslissing beruste tot hot promovcoren der leeilingen voor een hoo- gere klasse van het gymnasium, is bet wen schelijk, dal de gemeentebesturen aan do leeraren der openbare gymnasia de be voegdheid toekennen tot het bevorderen hunner leerlingen. Er is geen reden om de leeraren van het hoogcr onderwijs' minder geschikt te achten om hun leerlingen te bevorderen dan de leeraren van het middelbaar onder wijs en de onderwijzers vun liet lager on derwijs, noch om de eerlijkheid te verden- kon van de leeraren der openbare gymna sia, die de wetgever bij hun collega's van het. bijzonder ondenvijsi veronderstelt. Na zeer uitvoerige besprekingen word het loatsle gedeelte der stelling geannuleerd en het eerste gedeelte aangenomen. Hierna sprak de heer dr. P. J. 31. van Gils, uit Rolduc, over art. 12 der ïïooger Onderwijswet. Wegens het vergevorderde uur werden de overige referaten niet gehouden. Een gemeenschappelijke maaltijd besloot den dag. Bij de politie is terug te hekomen een kortlmrig lichtgeel hondje, zwarte snoet, reu. Binnen 2 X 24 uren niet afgehaald, wordt het afgemaakt. Lijst van brieven en briefkaarten van het postkantoor alhier, geadresseerd aan onbe kenden over de le helft der maand Juli. Brieven. Hoofdchef Gouda. Gebr. Schilte Sc Co. IJsselsteijn. S. de Boer Nieuwersluis. A. de Lange Rotterdam. Mej. G. Vogel Scheveningen. Briefkaarten. Mej T. Jansen, Amsterdam. J. Sonneveld, Brielle. Mej. E v. Tomputte 's Hage, G. Hoogendoorn Rotterdam. Zonder adres (geiL. R. Buitenland. Dir. Erholungshatis Godesberg. H. Lammers, New-York. Dir. bel., Invoerr. en accijnzen. Bij Kon. besluit van 12 dezer zijn, inge volge de burgerlijke pensioenwet, do navol gende pensioenen verleend, als ,aan C. Brandt, 'kommies 1ste klasse bjj' 's Rijks belastingen, f835; J. G. Brandt, kommies Isto kl. bij 's rijks belastingen, f649; B'. J. Goris, kommies 1ste klasse bij's rijks belastingen, f448. Bij de directe belastingen enz. zjjn ver plaatst ingang 16 dezer F. J. Weide, koms. 2e kl, van Lienden naar Dodewaard J. W. Ris, koms. 3e kl. van Maastricht (tijd.) naar MheerH. J. Jansen, koms. 3e kl. van Mheer naar Maastrichtingang 1 Aug.H. Schot, koms. le kl. van Middelburg, naar Rotter dam W. H. Folmer, koms. 2e kl. van Dinx- perlo naar Tiel. (Wkbl. v. d. a.' d. d. bel, enz. De stoomspuit. Hedenmorgen is weer een Droel' genomen met de stoomspuit op de waterleiding. Het bleek, dat, hoewel de proef genomen werd op do punten, hot verst verwijderd van den watertoren, de leiding voldoende water voor de spuit bleef leveren. Echter is daarbij ook gebleken, dat, in dien do stoomspuit op de waterleiding is aan gesloten, geen andere kranen op die leiding behoeven te worden geplaatst, omdat daar voor dan niet voldoende water overblijft. Geveilde en verkochte onroerende goederen, "Verkocht14 Juli. Notaris W. J. A, Rouunus. Drie wonineen en erven aan den Rotter- damschen dijk 117, 119 en 121, te zamen groot 01 centiaren, in veiling 1 f455, 2 f445, 3 f445, gecombineerd verkocht voor f 1365. Een huis en erve aan de Sint Pietersteeg no. 5, groot 28 centiaren, in veiling f 520, en daarvoor verkocht. Een huis en erve, waarin het laatst is uitgeoefend een smederij. Achter de Teer- stoof no. 13, groot 12 centiaren, in veiling 1120, verkocht voor f 150, Door kerkvoogden en notabelen der Ned, IleiT. Gemeente van Vlaardingen en Vlaar- dinger-Ambacht is. aan den raad het ver zoek gedaan om' hun in eeuwigdurende erf pacht "af te staan een ton zuiden van den Sc.hicdam'schen weg gelegen en wel het eerste bouwvak ten oosten van den Bin nensingel, gelegen 10 nieter brecde sfrook open grond. Hun aanvrage heeft ton doet daarop ecu tweede kerkgebouw in'eL toren 1c stichten, waarom zij tevens den raad ver zochten den ter plaatse geldenden erfpachts- canon van 40 cent per centiare voor dat perceel te willen verminderen Lot 15 cent per centiare. Tevens verzochten zijomde Willem Beukelszoonslraat 'door to trekken tot den 'Binnensingel, waardoor het kerk bezoek naar hunne meening zou bevorderd worden. De meerderheid der commissie voor ge meentewerken, in '.vier handen dit' adres om advies gesteld werd, aciht "het verlec- nen van oen subsidie in verkapten vorm waarop toch vermindering van erfpachls- prijs neerkomt uit de algcmeene kas ten bate van den voorgenomen kerkbouw niet te verdedigen. Zij meent dat een zoo danige subsidie niet goedgepraat 'kan wor den met een beroep op het aangenomen beginsel van reductie op de erfpacht ten behoeve van bijzonderen scboolbouw, ge heel verschillend van aard als zij deze su'b.si die acht. Afgescheiden van mogelijke daartegen aan te voeren wettelijke bezwa ren acht zij inwilliging van het verzoek ook daarom; ten zeerste te ontraden, om dat het een schrede .zou zijn op den weg naar subsidieering van allerlei .instellingen niet een tint van .algemeen belang, wat. fei telijk zon ncerkomten op een overgeven van de sleutels der gemeentelijke kas aan derden. Het zou leiden tot een stelsel van onderlinge subsidi vering, waarvan de kwa de zijde niet behoeft te worden aangetoond. Zij 'adviseert mitsdien tot afwijzing van het verzoek. Onder overlegging van dit advies ver klaart de meerderheid van liet ooilege van B. en NV. zich eveneens tegen inwilliging van de gevraagde verlaging, mede omdat de prijs van 15 cent te veel van den oor- sp: nkrlijken prijs ter plaatse afwijkt, als mede Legen de doortrekking van de Wil lem Beukelszoonslraat. Gisteravond ontmoette de polilie op straat den 47-jarigen NV. v. L., wonende aan de Nieuwe Haven, die erg moeilijk liep. Op een desbetreffende vraag deelde hij mede, dat hij even te voren te Delfshaven van de .stoom tram was gevallen en daarbij den linker voet had bezeerd, zoodanig dat hij zich onder ge neeskundige behandeling ging stellen. Door den 14-jarigen J. Post, wonende in de Adrianastraat, is Zaterdagavond aangifte gedaan bij de politie, dat, toen hij den avond te voren in een roeiboot in de Nieuwe Haven langs de cartormagefabriek voer, een verver, die daar werkzaam was, met een steen naar hem wierp en aan het achterhoofd zoo danig trof, dat hij zich onder geneeskundig behandeling moest stellen. De dader is bekend. Door een Rotterdamschen koetsier is bij de politie aangifte gedaan, dat, terwijl hij z.ijn gerij een oogenblik onbeheerd voor een tapperij had gelaten, door iemand de zweep van zijn rijtuig was medegenomen. Vanmorgen omstreeks 9 uur is de trek hond van den heer J. H. C. v. NV. met een motorfiets in den len Tuinsingel overreden. Het beest was terstond dood. Zaterdagavond is onder politietoezicht ver nietigd een partijtje afgekeurde pietermannen. krijgslieden der 17e eeuw. Eveneens waren do loden van het muziekkorps der schutterij in oud-IIollandsch gewaad gestoken. De optocht bewoog zich langs het Rokin, den Binnon-Ainstel tot dc Blauwbrug, terug door de Amstelstraat naar liet Rembrandt- plein, waar dc licdcrtafel „Apollo", versterkt tot 300 zangers, zich voor het beeld in hui ven cirkel opstelde. Prof. Bart van llove bracht hier in een korte toespraak aan Rembrandt den groet van heel hot Nederlandsche volk, waarbij hij besloot met het neerleggen van een prachtige krans aan de voeten van het beeld. Vele de putaties volgden dit voorbeeld, telkens aan gekondigd door trompetgeschal. Na dit huldebetoon zong het door koper begeleide koor een vierstemmig getoondicht lied, door Bernard Zweers op tekst van Jac. van Looy. Wederom zette de stoet zich in beweging en trok door Reguliersbreestruat en Bnphieplein langs Rokin naar Arti terug, waar het koor voor het gebouw onder Roeske 3Iendelsohns' „Festgesnng an die Kiinstler" ten gehoore gebracht, waarmede het hulde betoon eindigde en het feest in intiemen kring werd voortgezet, waar bekende artis- ten als mevr. EngelenSewing, de hoeren Louis de Backer, F. II. van Duinen en G'. L. F. de Vos de bijeenkomst met hun zang kunst opluisterden. De zangers zetten de feestviering in iiet Gebouw voor den Werkenden Stand voort. In heide zalen ontbrak het niet aan feest dronken. Dc optocht zelve, belicht door ecu groot aantal fakkels, die een fantastisch schijnsel wierpen op de schilderachtige costunms, bood een tooveraehtigen aanblik. Ofschoon liet weder zich gisternamiddag zeer ongunstig liet aanzien, en de regen tus schen 4 en 7 uur in stralen neerplaste, klaar de het tegen half acht uur op, en regende het verder niet meer, zoodat de optocht door Arti in de beste orde verliep en uitmuntend slaagde. Heden vingen dc feesten onder goede voorteekenen aan. De lucht, ofschoon be wolkt, heeft geen onheilspellend aanzien. De zon schijnt en allenvegc hcerscht leven en be weging. Behalve in de drukke verkeerswegen en in de schilderskwartieren wordt slechts sporadisch gevlagd. Alen meldt ons uit Amsterdam: Gisteren, 15 Juli dc eigenlijke geboor tedag van Rembrandt vingen de feeste lijkheden tc Amsterdam aan met een offi- cieele opening der door het genootschap „Arti et Amicitiae" georganiseerde ecrc-ten- toonstelling, saarngesteld uit de werken van negen onzer grootmeesters der hedendaagsche schilderkunstAlma Tadema (met G doe ken), Bosboom (met 32), Jozef Israels (met 22), Jacob 3Iaris (met 35), Alauve (met 39), II. NV. Mesdag (met 7), Geo Poggenbeek (met 22), Rochussen (met 17), en NVeissen- brug (met 23). Des middags te 2 uur vond dc opening plaats. De voorzitter, Bart van Hove, heette alle aanwezigen welkom, betuigde zijn erken telijkheid voor de medewerking van velen en besloot met den wensch, dat 3e tentoonstel ling mocht bijdragen tot verleencn van nieu wen luister aan do vaderlandsche kunst. Kort daarop werd door een aantal jonge dames een zinrijke hulde gebracht aan Rem brandt, door het hangen van een krans om zijn borstbeeld. Des avonds te 9i uur trok, omstuwd door een groote menigte volks, een deels gecostu- meerde optocht van uit het gebouw der Maatschappij naar het Rembrandtplein. Deze stoet bestond uit 100 man infanterie, 40 cavaleristen met wachtmeesters, alle uit gedost in de schilderachtige dracht van dc Hedenochtend tc half elf had in de NVes- terknrk te Amsterdam dc plechtige onthul ling plaats van den bij Rembrandts' graf ge plaatsten gedenksteen, waarbij prof. II. P. G. Quack een toespraak hield. Een wijdings volle stilte heerschte in het met een talrijke schare gevulde kerkgebouw, toen de feestre denaar het spreekgestoelte beklom. „In diepe ontroering slaan wij heden op deze plaats," aldus begon hij te spreken. „NVij komen immers om te gedenken den 300-jarigen geboortedag van Rembrandt en hangen aan de pilaar daar ginds het, schild op, vermeldende het jaar van zijn geboorte en van dat toen hij gestorven en alhier be graven is." En wij achten het een waardig begin van onze herdenking, dat wij in deze kerk nu samenkomen. Rembrandts' kunst is in haar diepste wezen eon kern van mystieken aan leg en beweging, omdat geheel zijn kunst van boven kwam en 't licht dat hij laat stra len uit zijn schilderijen, verwant is aan het licht boven ons. Dat mystieke in Rembrandt, dien spr. noemt dc „pictor per fulmen", als met bliksemlicht, beheerscht zijn geheele kunst. Het is een verborgenheid die onmerk baar doch vast nadert tot dc uiterlijke voor vallen van ons bestaanhet is de uitdrukking van zijn zicleleven. En terwijl het mysteriou- se van zijn visie ons aangrijpt, doet beven soms, gaat hij zelf voorbij in eenzaamheid in zijn binnenwaarts gekeerd leven, met den me ditatieven trek op 't gelaat, diep in hem een titanische kracht, die waarheid en schoon heid zoekt te vereenigen. Het aanschouwen van zijn kunst voedt ons op, grijpt ons in extase aan, doet ons deel hebben aan het be vrijdende licht, aan Rembrandt's visioenen- rijke ziel. En toch was Rembrandt ook een volmaakte realist, thuis in de incest ordinai re omgeving, in dc volle drukke straat waar hij woonde." Spr. schildert hom ons zooals hij werkte, overal zijn modellen vindend, aangetrokken als hij werd door het drukke straatleven, scherp opmerkend elk type afzonderlijk. Al les staat vast voor ons, alles leeft door de scherpte 'der lijnen, door het spel der scha duwen. NVat hij levert, is monumentaal rea lisme. Zijn taak was in hoofdzaak: te zien en te voelen. Zijn kunst is haast dramatisch, en elk zijner schilderijen vormt als 't ware dc slotacte van een drama. Spr. wil hem in zijn hoogstaand realisme vergelijken met Shakespeare, een Velasquez. Kunstwerken als van Rembrandt zijn voor een goed deel onze adelbrieven op aarde. lRj drong door in do ziel van 't volk, gevend niet een inschakeling van een oogenblikke- lijk tijdelijken vorm cener beweging in de groote beweging der historie, maar het leven van het leven. In zulk een stemming denken wij hem ons in Amsterdam, waar hij het grootste gedeelte van zijn leven heeft ver toefd, waar hij in volle levensvreugde en diepe smart en in al de weelde van zijn schoppende kracht heeft gewoond, waar hij in deze kerk stil begraven is. Dat Amsterdam is in menig opzicht 't zelfde gebleven, alleenmen leefde toen in. jeugdiger kracht. Amsterdam beleefde zijn glorie-tijdperk en ter zelfder tijd heeft Rem brandt ons diepst voelvermogen, onze hoog ste intensieve kracht in zijn schilderijen we ten vast te leggen. Rembrandt en Amster dam behooren bij elkaar, in het hart van HoJ-

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2