Zondag 22 Juli 1906. De Hicht van fa Biripaf. 60*" Jaargang No. 12137 Eerste Blad Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, mot uitzondering van /ion- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor S c h t ed a m en VI a ar din gen fl, 1.25. Franco per post £1.1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten'des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Boterstx-aat 68. Gymnasium te Schiedam. TOEL, ATINGSEXAM EN onder nadere goedkeuring van H.H. Curatoren op 1 September as. des morgens te 9 uur. Belanghebbenden worden verzocht zich vóór 7 Augustus n.s. schriftelijk aim te melden b\j Dr. C. J. VINKESTEIJN, Gymn. rector. Schiedam, 21 Juli 1906. Aan de Openbare Lagere School G te Schiedam (hoofd de heer J. r. d. Hout) wordt gevraagd eene ONDERWIJZERES met akte nuttige handwerken. Aanvangsjaarvvedde f550; voor de akte nuttige handwerken f 25bij bezit of verkrij ging van de hoofdakte f 100 verhooging voorts 4 drie jaarlijksche verhoogingen van f50, en bij eventueel bezit der hoofdakte nog 3 drie-jaarlijkscho verhoogingen van f 50. Sollicitatiestukken in te zenden vóór 1 Augustus a.s. bij den Burgemeester. BUITENLAND. Sdhiedajn], 21 Juli 1906. RUSLAND. De DoemiztLtfing, waarin beraadslaagd werd ever de ograrisdbe kwestie en het manifest dat 1® dezer zake aan het volk zal gericht worden ywnerd Donderdagavond voortgezet: preii besloot dien dag niet uit een te gaan, alvorens do zaak was be slist. De voo'rzitter der Doemia brengt een amendement .vim de leden de'r arbeiders- pairlij in stemming, waarbij aan de bevolking .wordt gievra'agd, do Doetria te steunen 'ia iba|aï pitrijd telgen de huidige regeering. Het aftelde ment wordt verworpen, maar een aarder amendement van Petroenkewitsj in moer gematigde termen vervat en waar bij de hoop wordt uitgesproken, 'dait het volk kalm' zal blijven ju afwaclnting varr de uitwerking van dear arbeid der Doema, wordt mtet 197 tegen 10O stemmen aange- noin'en. De afgevaardigden der arbeiderspartij en de socialisten verlieten hierna bij wijlze yair protest de vergadering. De beraadslaging over de overige deelen van bot rapport, rvord daarna hervat Stakihowitdr stelde voor- in het mlanifesit Roman naar het Engelsch van AGNES en EGERTON CASTLE. De jonge man staarde hem hooghartig aan. De ander beschouwde hem eenige oogenblik- ken met een soort stillen spot en ging toen nadenkend voort: „Deze Engclsche trots is een uitstekende dekmantel voor verwaandheid, minachting en dergelijke voorname deugden. Alleen denk er om, mijn broeder reisgenoot, dat u zich niet boven uw eigen jeugd verheven acht en bederf uw schoone gelegenheden niet." Hij legde zijn viool over den schouder en scheen, na tot groet een wijden zwaai met zijn strijkstok gemaakt te hebben, zijn weg te willen voortzetten. Maar, als gedreven door een plotseling invallende gedachte bleef hij weer staan en staarde den jongen man nog eens aandachtig aan. Nu viel het den reiziger plotseling op, welk een waardigheid er in den blik van den zwerver was; zijn geheele persoonlijkheid sprak van een beschaving, die weinig met zijn uiterlijke verschijning overeenkwam; dc jonge man merkte bij zichzelf op dat "*t voor bedelaars een ongewone zaak was de Griek- sche goden te kennen; dat zijn groet bij zonder hoffelijk was geweest, en vooral dat bet trotsche gedrag van den edelman blijk baar niet den minsten indruk op hem ge kwaakt had. En de jongeling op het mijlpaal- de passage te schrappen, waarbij "de Ka- mtelr baar wantrouwen uitspreekt in de re geering. Petroenkewitsj drong er edhiber op aan den tekst aan te nemien zonder er iets in to veranderen. Hij "verklaarde, dat bet mi nisterie een groot gevaar oplevert, daarihet niet in staat is hiet land 'te regeeren. „Driitsdhland en Oostenrijk", verklaarde h'ij, „Houden zddh achter onzen rug oim) met ons land bozig en do Duitstih© troepen zijn gereed om! Het Russisch grondgebied te bezetten. Het volk mtoet weiten, welke schanddaad bij do rejgeernng in voorberei ding wast" De tekst van Befaoenkewifcsj m'anifest met den titel„van de zjjde der Doema.", wordt eindelijk aangenomen mot 124 tegen 55 sit. der rechterzijde en der socialisten. De ar- beideils-(boeten)- groep en lie Polen ont hielden zicli van stelmtminig. 't Was halfdrie Vrijdagmlongen toen de vergadering gestoten werd. De Doema-zitting van gisteren werd ge wijd aan de bespreking yan interpellaties. De interpellaties over den Jodenmbord te Bjelostok, zijkx gesloten. De Doernla nam oen miolie van Kokosjin aan, waarin ver ontwaardiging werd uitgesproken over het tninis telrie. De „NorddeutsclHe Alg. Ztg.", het orgaan van von Bülow, verklaart, tiat de bewe ring van den afgev, Patroenkewitsj in de Doemla, dat Oostenrijk en Duitsdhhmd klaar zouden staan om! met een leger Rusland binnen te rukken ,gteen waarheid bevat. De „Köln. Ztg." ontvangt uit Petersburg bericht, dat czaar Nicolaas, int verband mat den politieken toestand die zijn aanwezig heid in het land noodig mlaakt, dit jaar niet naar hot 'buitonland zal reizen. D© „Köl- tndsdho" is verheugd, daar nu voortenten wordt dat door ontmoeting van keizer Wil helm èn den czaar meer „praatjes" dooi de pers zullen gaan, dat Duitsdhlamd een' reactionairen invloed uitoefent op de gang van zaken in Rusland. Intusscihen krijgt do czaar geen bezoek van het Britscho eskader, hij mag niet naar zijn vriend Wilhelm!, Nioolaasi II wordt zoo langzaimfclrhand Nicolaas de eenzame Gisteren seinde de Petersburgsche cor respondent van de Kóln. Ztg.", liet volgende pessimistisch© telegram uit dc hoofdstad: Den heden daig ia gisteren de bevolking hier zeer opgewonden geweest. Men had reeds allerlei berichten over werkstakingen in fabrieken, op dc stoombootjes die oip de Newa en 'dc kanalen varenen er lie pen later ongegrond gebleken geruch ten over opruiing tegen de Joden in ver schillende plaatsen langs den Finschen spoorweg. De ètemtming werd nog veel onrustiger na het debat in de Doema. Voor al onder de ra'dicale elementen is dc op gewondenheid groot; men spreekt van kras se mlaalreigelen, die tegen heden genomen aouden zijn, "van ontbinding "der Doelm'a, tjo kwam langzamerhand tol de overtuiging dat hij zich heel dwaas had aangesteldecu lichte blos bedekte zijn wangen. De vioolspeler bekeek peinzend de viool, die hij nu weer van den schouder had geno men en liet de vingers liefkozend over de snaren glijden terwijl hij een zacht pizzicato speelde. „Pardi," merkte hij op, zijn instrument aansprekend, „die blos maakt op mij den in druk dat alle hoop nog niet voor dezen jongen verloren is. Meneer," riep hij vroolijk uit, „ik geloof dat ik u van dienst kan zijn. Ik ben geheel tot uw beschikking. Mag ik weten met wien ik de eer heb te spreken?" „Je spreekt," antwoordde de ander, „met Steven Lee, graaf WaldorffKielmansegg, een Oostenrijker (als je het weten wilt) die op reis is naar zijn landgoed in het zuiden. Daar klonk een onmiskenbare tevreden heid in zijn stem toen hij zijn titel opsomde. „Een Oostenrijker?" herhaalde de muzi kant, terwijl hij de fijngeteekende wenkbrau wen optrok. „Dat is voor reizigers die in het gebied van den grooten keizer rondtrekken tegenwoordig een veiliger nationaliteit dan de Engelscho. U heeft gelijk, groot gelijk. Het zou de grootste dwaasheid zijn te be kennen dat men zelfs maar een droppel En gelsch bloed in de aderen heeft, nu Napo leon Bonapaite regeert." liet verwijt trof doel. Een gloeiende blos bedekte weer de wangen van den jongeling. „Niettegenstaande mijn vader een Oosten rijker was heb ik van mijn moeder Engelsch bloed genoeg in de aderen om den dwinge land te verachten en zijn broeder te haten wanneer je dat bedoelt en het kan mij Prijs der Advertentiën: Van 1—6 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per' regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bjj abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan bet Bureau te voldoen. Interc- Telefoon No. 123. beslag oj) alle kranten, enz. Gedurende den afgeloopen nacht zijn telkens nieuwe troe pen uit Krasnoje Selo aangekomten, en 's avonds zijn de comtmandanten der ver schillende regimenten bijeen geweest om de verdeeling der troepen te regelen voor 't geval de ongeregeldheden, die men vrees de, werkelijk uitbraken. De militaire macht voor de Doema is sedert verdubbeld. De reuzenbranden, die in de laatste dagen in hot Oosten van Rus land woeden, zijn hoogstwaarschijnlijk mis daden van terroristen, diojgroote verwar ring willen stichten. Men herinnert zich de groote brand Vain 300 huizon te Nini- Nofguod, tijdens de beroemde jaarmarkt aldaar. Gisteren kwam bericht, dat Sis- ran in Samara, in brand stond, welk be richt bevestigd wordt. 35000 mleinsclicn zijn dakloos en hroodeloosiII ond ardenz.ijn in de vlammen omgekomen De brand moet voortduren en steeds nog meer slachtoffers eischen. Volgens krantenberich ten zijn te Alalyr, een stadje in het nabij gelegen gouv. Simbirsk, 600 huizen waar onder het postkantoor, de bank en het kloos ter, afgebrand. Een bevel van den gouv.-generaal van Odessa gelast alle stakende arbeiders in de stad het werk a. s. Maandag te hervatten anders zuilen alle stakers, en ook degene die hen steun verleenen uit de stad verwijderd worden als administratieve maatregel. Elke poging om de stakingen vol te houden zal zonder pardon door den sterken arm worden onderdrukt. Deze dagorder veroorzaakte hevige opwin ding onder de werklieden, omdat de onder handelingen met de patroons goed op weg waren om tot spoedige oplossing te komen na 2 maanden van strijd. De staking dor dokwerkers te Odessa is, naar een later bericht meldt, geëindigd. Van daag jjZalerdag) zal algemeen het werk wor den hervat. De patroons, vreezende dat de oekase van den gouv.-generaal tot bloedige botsingen zou leiden, hebben zich gehaast aan de meeste eisJien der arbeiders te vol doen. Een groot gevaar is op die wijze voor Odessa afgewend. Het Petersburgsche Telegraaf agentschap dccl'r-medeHet blad „Dwadtsatji Wjek" maakt een bericht openbaar, volgens hetwelk op de Petersburgsche beurs gisteren Je tij ding was ontvangen, dat in de laatste dagen te St. Cloud (bij Parijs) op de villa van Rothschild een conferentie is gehouden, waarin de kwestie van een nieuwe Russische leening van 750,000 roebel besproken zou zijn. Wij zijn in staal te verklaren, dat het bericht van het genoemde blad van allen grond ontbloot is. In de villa van Rothschild kon geen conferentie over een Russische ieo- ning plaats hebben, omdat er A'an een nieuwe büilenlandsehe leening in het geheel geen sprake kan zijn. Te Zgierz (Polen) word gisteren een bom gewoipen tegen een fabrieksdirecteur. Door niet schelen wie het weet," riep hij op hef- tigen toon uit. Dé glimlach op het gelaat van den viool speler verbreedde. „De jeugd kan trachten zich te verloo chenen," fluisterde hij zijn viool toe, „maar zij zal zich toch recht verschaffen. De jonge man heeft geest, al is hot dan ook de geest der verachting. Maar de plechtigheid is nog niet afgeloopen, ging hij op geheel verander den toon voort, „ik moet mij nog aan u voor stellen. Laat ons vóór alle dingen beleefd zijn. Kameraad, ge ziet voor u een man die door het geheele land bekend is als de krankzinnige muzikant, bij sommigen ook als Hans de Vioolspeler'. Anderen noemen mij den Zwerver-Wijsgeer en sommigen, de kinderen (God zegene hen) Oom. Evenals de uwe is mijn nationaliteit moeilijk vast te stellen. Sommigen zeggen dat ik een Fransch- man ben, anderen een Duitscher, weer an deren beweren dat ik van over de bergen kom u heeft te kiezen wat u wil geloo- ven, u kan ook uit een van mijn titels kiezen hoc u mij wil aanspreken en u zou mij ook den „Zanger der Jeugd" kunnen noemen.' Maar op dit oogenblik was Steven Lee, graaf WaldorffKielmansegg reeds weer vervuld van ergernis dat hij zooveel belang stelling had getoond voor een rondzwervende bedelaar. „Ongetwijfeld," merkte hij met onverge lijkelijke arrogantie op, „zal het soms ge- wenscht zijn je naam te verbergen, mijn bes te man. Wees maar niet bang, ik ben or nfPl nieuwsgierig naar hem te loeren kennen." Dc vioolspeler fronste de wenkbrauwen in plolselingen toorn. de ontploffing zijn alleen de fabrieksgebou wen beschadigd. Uit Ilelsingfors in Finland wordt ge meld dat de Finschc Senaat besloten heeft ondanks de oppositie van den gouv.-generaal Gerard, geen belasting-opbrengst meer naar Petersburg te zenden en onmiddellijk een burgerwacht onder de wapenen te roepen. Zou daarmee de onafhankelijkskninp van Finland begonnen zijn? Te Petersburg moeten thans 60.000 man volkomen betrouwbare troepen zijn bijeenge bracht, uit regimenten uit alle deelen van het land. De muitende garde-bataljons wor den te Tsarskoje Selo bewaakt. Volgens een Hamburgsch blad verlaten veie Docmaledcn Petersburg. GEMENGDE HEDEDEELINGEN. Engeland. Bij de indiening van de Indische begioo- ting in het Lagerhuis wees minister Morley met nadruk op het hooge belang van de In dische politiek; men ziet de buitenlündsclie Engclsche politiek langzamerhand veranderen in een Aziatische politiekde belangrijkste buitenlandsclie betrekkingen zijn die, welke Engeland als groote Aziatische mogendheid met China, Japan en Rusland onderhoudt. De cijfers van de begrooting zijn bemoe digend, maar door de militaire uitgaven wordt over het geheel oen schaduw gewor pen noch het ontwerp van Kitchener op de organisatie van het Indische leger, noch de berekening der daaruit voortvloeiende kosten zijn reeds rijp voor besprekingde onderhan deling over deze zaak duurt nog voort. Wat de administratie van Indië betreft, zeide hij, dat de regecring met Hinken (red inoest voortschrijden op den weg van voort durende vei betering van het regeeringsslel- sel, zonder echter in overijling te vervallen. Ilaldane, de minister van oorlog, deelde in het Lagerhuis mede, dat de acht bataljons, die ontbonden zullen worden, in verband met de legerhervorming, gekozen waren, omdat daarvoor slechts met groote moeite in de laatste jaren roeraten konden «orden gewor ven. Het blijkt, dat het incompleet voor die bataljons bedraagt 1G officieren en 194 6 minderen. De Daily Chronicle" bevat eon onder houd met Moestafa Kamcl-pasja, don lei der der Egyptische nationalisten. Ilij is te Londen gekomen, om het herstel van Egyp- le's onafhankelijkheid te bepleiten, over eenkomstig Engeland's beloften. Kamcl- pasja ontkent ten stelligste, dat er in Egyp te een dweepzieke antichristelijke stroo- ming onder dc muzelmannen beslaat, daar het in strijd zou zijn met de leer van den Profeet. De Egyptische muzelmannen zijn bovendien de verdraagzaamste van al hun geloofsgenooten. Kamel-pasja zeido, dat de nationalistische partij afschaffing van lord Cromer's dwingelandij verlangde, verder de afkondiging van een vrijzinnige grondwet, de instelling van een volksvertegenwoordi ging, dus onafhankelijkheid, onder waar borg van de groote mogendheden. Inmen ging van den sultan was onmogelijk. Het rechtsschandaal van Densjawi (waarbij in boorlingen werden opgehangen en gegeescld) zou onvergetelijk blijven. Het eenige wat de Engclsche regeering in deze zaak kon doen, was onverwijld de rechtspraak te hervormen, waardoor een dergelijke wandaad onmoge lijk zou worden. Volgens de „Morning Post" zal het vol gend jaar aan het parlement een wetsont werp worden voorgelegd om een tunnel 'e bouwen onder het Kanaal. Aan sir Douglas Fox, den bekenden in genieur zal het maken van een nieuw plan worden opgedragen. 20 jaren geleden maak te hij een plan, dat een heftige critiek van de zijde der militaire autoriteiten uitlokte. De werkman-minister, John Burns, heeft aan het parlement voorgesteld om ter tege moetkoming aan de werklooze arbeiders een erediet van 200.000 pond sterling of 2,4 mil- lioen gulden te verleenen. Ook zal aan de Kamer worden voorgelegd een plan van in- gebruikgeving der kroondomeinen aan de werkloozen. De wcrkloozen van Manchester hebben zich reeds van enkele onbebouwde terreinen meester gemaakt, maar de eige naars hebben hen onmiddellijk door de poli tie laten wegjagen. Frankrjjk. Bij decreet dd. 20 dezer ïs op voorstel van den minister van oorlog, Etionne, be noemd tol ridder van het legioen van eer de escadronschef der artillerie Alfred Drey fus; tot officier in die orde werd bevorderd de escadronschef Targe. „Mijn naam," zeide hij op zachten, drei genden toon, „mijn naam jongen, is dood, even dood als mijn jeugd." Zijn hartstocht verdween even plotseling als ze gekomen was. „Daar zijn sommige gelukkigen die sterven en wier namen blij ven levenik leef en mijn naam is dood. Laat dat u voldoende zijn. Kijk eens aan," riep hij daarop uit met een nieuwe veran dering van stemming en toon, terwijl graaf Steven hem aanstaarde, niet in staat hem in zijn verschillende snelle en vluchtige aan doeningen ie volgen, „het begint reeds don ker te worden. De zon is verdwenen en in liet bosch heorscht reeds de nacht. Wenken de lichten van een onbekende schuilplaats u niet toe het hoekje bij den schoorsteen vreemde gastvrijheid. Wie weet welk een bevallige gastvrouw u hedenavond nog wel kom zal heeten En wanneer u zeil niet ver langend is naar een ridderlijk avontuur in de diepten van het woud, dan is hier ten minste oen stom schepsel dat voedsel en een ligplaats vraagt." Terwijl hij nog sprak ging hij mot lich ten stap naar het gewonde paard en maakte de teugels van den' boom los. „Had u tenminste deze wonden niet kun nen verbinden?" riep hij op verwijtenden loon, „do beek loopt vlak langs u heen." Hij leidde het paard naar hei stroompje en toen de daad van barmhartigheid volbracht was koerde hij met een glimlach naar zijn metgezel terug. Zijn blik drukte uit dat hij bet gevoel van ergernis en schaamte dat den ander doortrilde begreep. „Help mij met het wiel kameraad en laat ons epns zien of we het niet zóó kunnen Duitschland. Eergisteren had in hel district Hagen de verkiezing plaats voor een lid van den Rijks dag, als opvolger van Eugen Richter (vrij/,.). De uitslag was: Cuno (viijz.-volksp.) 111S0, König (soc.-dem.) 10251, Becker (centrum) 5177, Moldenhauer (natl.) 4545, Mmnm (ehr.-soc.) 2163 en Chndnizewuki (Pool) 149 stemmen. Herstemming tusschen Cuno en Königmen verwacht, dat een anti-socia listisch blok bij de herstemming den candi- daat van de vrijzinnigen de overwinning zal bezorgen. 27 dezer heeft de herstemming plaats. De „anarchist" Rosenberg, een Noord- Amerikaan die te Allona was gearresteerd verdacht een aanslag tegen keizer Wilhelm te willen plegen, is gisteren op vrije voeten gesteld. Italië. De ongesteldheid van den paus is, vol gens de „Ternps", zeer licht. maken dat het ons een klein eindje verder brengt. En wanneer u dan van achteren duwt zal dit goede beest zijn best doen usv bagage voort te trekken." Maar het was de muzikant, die het wiel herstelde, terwijl de reiziger met verwonde ring naar het werk der slanke bruine Vingers zag. Daarop begaven zij zich bij de invallen de duisternis op wegSteven Lee, graaf WaldorffKielmansegg duwde de sjees voort zooals hem bevolen was, de vioolspeler liep naast het paard de teugels over den arm ge slagen, terwijl hij binnensmonds een jacht- liedje neuriede. De vioolspeler verliet het stof en de stee- nen van den straatweg en voerde het paard langs een pad dat het bosch in twee helften scheen te verdeden en bergafwaarts ging. Onder hun voeten was een dik tapijt van denncnaatden. Aan elke zijde stonden hooge zware hoornen, die ruischten in den avond wind. Vóór hen welfde zich boven een open ruimte de lucht, parelgrijs getint, waarin een enkele ster schitterde. En even later zag Ste ven terzijde, heel in de verte, een roodachtig licht en hij begreep dat het een verlicht ven ster moest zijn van de onbekende schuil plaats waarheen hij gevoerd werd en waar hem gastvrijheid wachtte. „Maar wat zal er van mijn postillon en mijn knecht worden," riep hij uit door een plotseling invallende gedachte getroffen. De vioolspeler zag hom over den schou der aan en begon te lachen. „Wat doet er dat toe?" antwoordde hij met een halfspotlond lachje. „Geniet van uw jeugd en wees jong [Wordt vorvolfd.J SCI- EDAMSCHE COURANT

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 1