J(„Hbld.") STADSNIEUWS. VLAAIWINUEN. Kunst en Wetenschap. Kerk en School. Landbouw en Yeeteclt Sport. Gemengd Nieuws. registratie, waarin dat van het kadaster thans begrepen is, ware te organiscercn 2. aan deze commissie 'opgedragen aan H. M. de voorstellen, in ontwerpen van wet ten, algemeeno maatregelen van bestuur of Koninklijke besluiten belichaamd, in te die nen, welke zij naar aanleiding van oen en ander noodig acht 3. bepaald, dat do voorzitter der com missie bevoegd is aan een of moer barer leden op te dragen de commissie voor te lichten nopens vraagpunten betreffende on derdooien van haar taak 4. bepaald, dat de commissie omtrent alle zaken waaromtrent zij niet eenparig oordeelt, q bij meerderheid zal beslissen, des editor, dat het aan de leden vrijstaat hun gevoelen, van dat der meerderheid afwijkend, in een afzon derlijk advies tegelijk met dat der commissie aan H, M, te doen kennen. Archieven. Door den Minister van Binnen!. Zaken is aan de Commissarissen der Koningin in de provinciën verzocht, het volgende aan hem gericht schrijven van den algomeenen Rijks- archivaris en de daarbij behoorende circu laire van de firma Martians Nijhoff. te 's-Gravenhage, ter kennis van de gemeente besturen te brengen, ten einde, indien lum gemeente in het bezit mocht zijn van een of meer der door die firma bedoelde verzame lingen, in den geest van het schrijven van den Rijksarchivaris te handelen Tk heb de eer Uwe Excellentie hierbij ie doen toekomen een circulaire van den boek bandelaar Martinus Nijhoff, waarbij deze te koop vraagt of langs anderen weg in het bezit wil komen van de daarin genoemde verzamelingen. Met eenige zekerheid veron derstel ik, dat deze circulaire ook is ver zonden aan de Rijksarchivarissen en aan de gemeentebesturen, want het is mij bekend, dat de archivaris in Gelderland en de archi varis van de gemeente Schiedam er een heb ben ontvangen. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat sommige gemeentebesturen, in bet bezit zijn de van een of meer van deze verzamelingen, aan bet verzoek van de firma Nijhoff gevolg te geven. Dit zou niet gewenschf zijn, om dat lang niet alle Rijksinstellingen, waar deze verzamelingen op haar plaats zouden zijn, in het bezit daarvan zijn. Het zon dus de voorkeur verdienen, dat. indien gemeente besturen zich van een of meer verzamelin gen wenschen te ontdoen, zij hierover met Uwe Excellentie in overleg traden. Tk heb mitsdien de eer aan Uwe Excellentie voor te stellen aan de heeren Commissarissen der Ko ningin te willen verzoeken, bet noodige te willen doen verrichten, dat door dp gemeen tebesturen zal worden gehandeld in den geest als door mii hiervoren is medegedeeld. Reis- en verblijfkosten gezondheidscommissie. Gedep. Staten van Zuid-Holland hebben gegrond verklaard het bezwaar van de ge meentebesturen van "den Bommel, Oolt- gensplaat en Oude Tonge tegen een post van f23.70 op de rekening over f905 der Gezondheidscommissie, zetelende te Mid delbands, voor reis- en verblijfkosten buiten het eiland Goeree en Overflakkee lot bijwoning van het congres voor open bare gezondlieidsregeling in Sept. 1905 te Scheveningen. Hoewel aannemende, dat tot den werkkring der Gezondheidscommis sie niet kan gebracht worden het bijwo nen van congressen ter behandeling van onderwerpen betreffende algemeenc gzond- lieidsbelangen, vonden Ged. Staten even wel in bet feit, dat "de vergoeding is op gemaakt overeenkomstig het tarief, vast gesteld door de 3de klasse van het Kon. besluit van 5 Jan. 1884, en de Gezond heidscommissie' niet hekend .kon zijn met het gevoelen van Geil. Staten ten deze, aanleiding den bedoelden post naar ^on voorziene uitgaven" over te brengen eu dus het eindcijfer der rekening te handhaven. Nederland en België. tn de „Temps" vinden wij een uitvoe rig artikel over het vraagstuk van een economisch en militair verbond Insschen België en Nederland. Het artikel is van de hand van kolonel Langlois en de schrijver toont zich volkomen op dc hoogte van hetgeen op dit oogenbük in de heidelan den over dit onderwerp is gezegd eu ge- intervieuwd en geschreven. Onder aanha ling van verschillende uitspraken zoowel van Belgen, als den oud-Minister uraux en Eugène Baie, als van Nederlanders als den oud-Minister De Maroz Oyens en Iüe- wiet de Jonge, somt hij de voordeden van zulk een verhond voor beide landen op, nadat hij eerst een zeer helder overzicht heeft gegeven van de economische en han- delspolitische verschilpunten, die voorals nog een nadere aaneensluiting bemoeilijken. De schrijver komt tot 'de conclusie, dat het zoowel voor België als voor Nederland noodzakelijk is zich aaneen te sluiten te gen het van Duitschland dieigende gevaar. Wel zou voor Holland een economische aansluiting in het eerst eenige directe voor deden geven, maar die zouden spoedig te niet worden gedaan door het volkomen verlies der politieke onafhankelijkheid, wel ke aan Nederland, evenals weleer aan de Koninkrijken Saksen en Beieren, weldra beschoren zou zijn. In een volgend artikel zal de schrijver trachten uiteen te zetten, dat ook het be lang van Frankrijk gediend zou zjjn met een Beigisch-Ncderlandsch verbond. Uit Den Hang. De „Vooruit" komt met een verhaal, dat wij willen weergeven, maar liet geheel voor rekening van dit blad laten, dat het ..uit hoogst betrouwbare bron on'van be voegde zijde vernam" Ongeveer 5 jaar geleden, zoo heet liet, toon tot den bouv. van liet telcfoongebouw aan don Hofsingel besloten was, is liet buis Hofsingel G7/G!) aan de gemeente aan geboden voor een bedrag van tienduizend gulden. Verleden jaar is bet nogmaals schriftelijk aangeboden voor dertienduizend gulden, ter wijl enkele dagen, voordat nu de raad, op voorstel van B. en W., besloot bet perceel voor zeventienduizend te koopen. aan een ambtenaar, die geacht kon worden in nauwe relatie tot bet dagolijkseh bestuur te staan, word te kennen gegeven, dat liet huis alsnog voor veertiendiiizeml galden te bekomen was. Onbewoonbnar verklaring Naar aanleiding van de door de Ge zondheidscommissie Ie Schoonhoven ge vraagde voorziening, omdat, de Rand «lier gemeente binnen drie maanden na dagtec- kening van haar advies tot onbewoonbaar- verklaring van een vijftal percoelen aldaar, daaraan geen gevolg heeft gegeven, heb ben Gedep. Staten van Zuïd-llolintu! twee der bedoelde pcrceclen alsnog onbewoon baar verklaard, terwijl ten aanzien van de drie overige percoelen is verklaard dal tot onbowoonbaarvorklaring daarvan geen aan leiding bestaat, nu gebleken is dat door de daaraan aangebrachte verbeteringen aan de meeste bezwaren der Gezondheidscom missie is tegemoet gekomen en (leze per- cedcn thans niet meer ongeschikt ter be woning zijn. Christen-socialisten. Te Heerenveen is gisteren de eerste jaar vergadering gehouden der Christen-socialis ten, bijeengeroepen door de redactie der »Blijde Wereld". Er waren pl,m. 150 perso nen aanwezig. Ds. Winkel, van Lemmen, wees in zijn openingswoord op bet heuglijk feit, dat de verhouding tusschen godsdienst en socialisme in de laatste jaren vriendscbap- pelijker geworden is. Naast de predikanten, die liet socialisme bestrijden, komen er steeds meer, die in het socialisme de verwezenlijking zien vnn het mooiste, dat in hen leeft. Ds. S. K. Bakker leidde de vraag in, of de godsdienst het kapitalisme zal overleven en bestreed de opvatting der aanhangers der Marxistische wijsbegeerte, die den godsdienst beschouwen niet als bedriegerij, maar als een noodzakelijk verschijnsel, gegrond in de ver keerde maatschappelijke toestanden, dat ech ter door de sociaal-democratie zal verdwijnen. Ds Menno Huizinga, van Ameland, besprak de houding der christen-socialisten tegenover de prediking van den klassenstrijd. Hij ont kende het bestaan van twee klassen in de maatschappij als groepen, die vijandig tegen over elkander staan door verschillende stoffe lijke belangen Met hem debatteerden ds. Bruins, te Knijpe, en ds. v. d Heide, te Engelen. Ds. Bruins besprak de vraag, of de christen- socialisten zich moeten aansluiten bij de S. D. A. Pwaarop hij bevestigend ant woordde. Naast het kruis de roode vlag was zijn conclusie. Door B. en "W. zijn aan den Raad inge diend ter benoeming voor den cursus 1906/7 lo. aan de Hoogere Burgerschool van een leeraar in a. wis- eu "werktuigkundeA. J. Goed koop van Nelle, leeraar a. d. H. B. S. te Delft: b. kosmograpliieDr. J. Kunst, leeraar a. d. Academie van Beeldende Kunsten en Tech. Wetenschappen to Rotterdam; c. Engelsche taal- en letterkunde: D.Gos lings, leeraar a. d. II. B. S. te Delft, d. scheikunde: Dr. J. Huisinga, docto randus ia de scheikunde te Groningen; F, L. van Mannen, doclorandus in de schei kunde te 's-G ravenhage; e. aardrijkskunde: F. K. A. Rombach,te Utrecht; II. L. van llarrevokl, onderwij zer "te Amsterdam; 1', NedoiJandsche taal- en letterkunde:.!, van der Horst, onderwijzer te Zutfen; R. J. J. dc Voogd, doctorandus in fle Nederl. letteren te Utrecht; 2o. aan de Burgeravondschool van een leeraar in: a. vakteckonen: A. C. Linschoten, thans werkzaam aan de B. A. S.; b. reken-, wiskunde en NederlandschA. Smit, thans werkzaam aan de B. A. S.; c. Nederlandsch: A. J. Dekker, thans werkzaam aan de B. A. S.; d. wiskunde, natuurkunde, werktuigkun de en technologieDr. M. J. de Boer, thans weikzaam aan do B. A. S.; e. handteekenenJ. P. L. Röder, thans werkzaam aan de B. A. S, Hedenmiddag ten 2 uur werd door Burge meester en 'Wethouders ten Raadhuize in het openbaar aanbesteed het stichten van een schoolgebouw op-, een terrein gelegen aan de Mauritsstraat alhier. Hiervoor waren ingekomen 13 inschrijvirigs- büjetten en wel van Z. Gelons en J. van der Wal te 's-Gravenhage voor f 62550; A. G. Sondermeijer te Rotterdam voor f63450;, W. Timmer te Apeldoorn voor 163795; S. A. Stolk te Rotterdam voor f63990 W. van Spronsen alhier voor f 66500M. Goos- sen te Maassluis voor f68372; J. J. Duijm te Gouda voor f68800; C. Bal Zn. te Rotterdam voor f69300; A. J. Aangenent te Ginneken voor f 69800 J. W. Koeken te Tilburg voor f70100; E. J. Brüggemann te Oudshoorn voor f70930; J. .1. van der Schoot te Tilburg voor f72200 en A. Kos ICoolhaal- der te Rotterdam voor f72787. De gunning is aangehouden. Den lOden en L2den Augustus zullen do werklieden W. v. d. Vlies en M F. L. v. Antwerpen gedurende 25 jaar in dienst zijn bij de firma Berkelaar en Zoon, vroeger Wou- terlood en Berkelaar alhier, Hedenmiddag ongeveer 21/a uur had de hulp-conducteur der Itotterdamsehe stoom tram bet ongeluk om met het hoofd in aan raking te komen mot de nabij het Roodebeu staande paal der electrisehe geleiding, met het gevolg dat hij bewusteloos van de tram viel. De mail werd onmiddellijk opgenomen en binnengebracht bij den lieer Gerhardt, die in dc onmiddellijke nabijlndd woont, waar wel dra geneeskundige hulp werd verleend. De man bleek twee belangrijke kwetsuren aan het achterhoofd en een aan het voorhoofd te hebben gekregen. Nadat hij weer eenigszins tot bewustzijn was gekomen is hij met de tram naar zijn woning aan den Binnenweg vervoerd Dit is de tweede maal dat door die paal een ongeluk is veroorzaakt. Naar wij vernemen is gisteravond door een 6-tal jongens op den Vlaardingerdijk oen dame van baar fiets geworpen, waarbij zij eenige kwetsuren bekwam Zijn wij we! iuge licht dan beeft de politie onmiddellijk een onderzoek mg steld. Vanmorgen is een pai rijtje viscli voor de consumptie afgekeurd en ouder politietoezicht vernieti <d. Belanghebbenden worden er aan herinnerd, dat hedenavond 9 uur de gelegenheid tot aanmelding voor de einde dezer maand te honden zwemwedstrijden geëindigd is. Het zou jammer zijn, indien de door het wakkei e bestuur onzer zwemschool geoiganiseerde wedstrijden zich niet in eene groote deel name konden verheugen Laat i-der belang stellend zwemmer zich daarom hedenavond opgeven, opdat de wedstrijden schitterend zullen slagen, waardoor de belangstelling voor onze inrichting, welke nog zoo dikwijls te wenschen overlaat, ongetwijfeld zal stijgen. Een Joodsche tentoonstelling. De Haagsche briefschrijver van het „Hanrl. Dagbl." heeft „bij geruchte" ge- noord van een eigenaardige internationale tentoonstelling te 's-Gravenhage te houden bij gelegenheid van de inwijding van het Vre despaleis of eerder reeds. ,,Een Joodsche ten toonstelling, die eenerzijds een beeld zou leveren, in cijfers, tabellen, statistieken van de gruwelijke vervolgingen, waaraan dit oude volk in den loop der eeuwen heeft blootge staan, om, anderzijds, aan de wereld te too- nen, welke beteekenis het heeft gehad, en nog heeft in de geschiedenis der beschaving voor kunst, wetenschap, nijverheid. Aangetoond zou daarmede moeten worden, hoe dit volk een lijn van genie heeft ge trokken door de geschiedenis van andere volkgn heen. Alle levende Joodsche kunste naars zouden van hun gaven moeten doen blijken, de beeldende artisten door inzendin gen, de scheppende musici door het dirigee- ren hunner werken, de reproduceerende musici door liet vertolken daarvan. De man nen der wetenschap van Joodschen bloede zouden in congressen moeten bijeenkomen verzamelingen van de vruchten van hun geestesarbeid moeten tentoonstellen'. De over ledenen zouden er in beeld vertegenwoor digd moeten zijn." Met zekerheid kan de »Ass. Ct." mede- deelen, dat thans door twee combinaties van personen pogingen gedaan worden om her bekende Bijbelsch Museum van wijlen ds. Schouten te koopen. Het is echter zeer de vraag of dit vermaarde Museum voor ons land^beliouden zal blijven. In September zal voor de Amsterdam- sche rechtbank dienen een eisch door lier man Ileijermans Jr. ingesteld tegen llonri de Vries, ter zake van te weinig betaalde tan tièmes door den laatste, voor de opvoering van de Brand in de Jonge Jan. Voor den eischer treedt op mr. T). Lioni, voor den gedaagde mr. L. W, van Gigcli. Welke boeken -worden in Engeland bet meeste gekocht? Ér zijn er drie! In de eerste plaats de bijbel, clan komt Shakesp are en dan Charles Dickens, waarop Walter Scott volgt. Van Dickens worden jaarlijks een mil- lioen banden verkocht, om van de in Amerika verkochte boeken niet te spreken. Ned. 'Herv. Kerk. Algemeene Synode. Zitting 8 Aug. 1906. Er wordt besloten om het laatste voorstel der commissie voor de reorganisatie over eenkomende met een voorstel van den Kerke- x-aad der Ned. Herv. Gemeente te Rotterdam tot wijziging van Art. 3 van liet Reglement voor kerkelijk opzicht en tucht te behande- 'en, als het rapport der Commissie voor de nieuwe wetsvoorstellen ter tafel is. Door den lieer Leenmans woi'dt gerappor teerd over een voorstel van de Classicale Veigadering van Dordrecht, tot wijziging van Art. 21 van het Reglement op het Exa men, bedoelende het examen zoo in te rich ten, dat de vakken onder b, e, d en e van art. 21 genoemd, onder liet eerste gedeelte van het examen gesteld worden en dc vak ken onder a en f onder het tweede ge deelte. Het rapport stelt voor dit verzoek als oimoodig en bedenkelijk af te wijzen. Dien overeenkomstig wordt zonder hoofdelijke stemming besloten. Door prof. Mallinkrodt wordt gerappor teerd over de consideraties op hel voorloo- pig aangenomen Reglement op de Algemeene Weduwen- en Wcozcnbeurs der Ned. Herv. Kerk. Dit rapport wordt tor inzage gelegd. Door don heer De Groot wordt gerappor teerd over een memorie in zako de Kinder wetten, ingediend door do Commissie ad luie. Dit rapport geeft aanleiding tot breed voerige discussie. Tot secundus-lid dor Algemeene Syn.-Com missie wordt benoemd mr. F., van Hennep, ouderling te Amsterdam. Na de pauze vergadert een Synodus eon tracta. Beroepen te Minnertsga (toe'.) ds. II G uittart te Hindeioopen te'Zalt-Bommel dr. A. Rutgers van der Loeff Az. te Bever wijk. Geref. Kerken. Bedankt voor het beroep te Emlich- heim door ds. B Renkema te Rijnsburg, Landbouwonderwijs aan miliciens. Van begin December tot einde Februari -zal in do garnizoenen 's-Gravenhage, Assen, 'h-Hertogenboscb, Berg-n-op-Zoom, Leiden, Amersfoort, Breda, Amsterdam, Arnhem en Haarlem aan de miliciens der lichting 1906, die zulks verlangen en hiervoor in de termen vallen, landbouwonderwijs worden gegeven. (ïA Ct.") De 63e algemeene vergadering der Cel- dei sch-Overijsel&cbe Mij. van landbouw word gistei'en geopend met een rede van den voorzitter, don beer Van Rappard, over bijbedrijvea van den landbouwde pluim veefokkerij, de konijnenteelt, bijenteelt, ge- VE'lbepInntïiig en de zoetwatervisscherij. Medegedeeld werd, dat Tl. M. de Konin gin, II. M. de Koningin-Moeder en Z. K. II. Prins Hendrik verhinderd ziin de vergade ring en tentoonstelling te bezoeken; even zoo was bericht ontvangen van de Ministers van Oorlog en Rinnenl. Zaken en de Com missarissen der Koningin in Gelderland en Overijsel. Jaarverslagen van secretaris en penning meester werden goedgektiml. Tot ondervoorzitter werd benoemd de heer A. IV. Scholten, te Nijbroektot algemeen secretaris (vacature-Staring) de heer M. van Doornink, te Olst, waarnemend secre taris. Voor het Nederlandsch Landbouw- Comité werden herbenoemd tot lid mr. J. G. ridder Van Rappard, te Laren (periodiek aftredend), en tot plaatsvervangend lid mr. A. J. baron Van Nagell van Ampsen, te Locliem (periodiek aftredend). Het rapport der commissie, die bad na gegaan in hoever mogelijk kon zijn te komen tot een algemeen verband der veeverzeke ring tot het stichten eener Herverzekerings- kus, werd aangehouden omdat deze cpmestic ook in behandeling is in het Lnndbouw- Comité. Worsteleb Gisteravond was de uitshg van den wed strijd te RotterdamVan den Berg legt Strobandt (Luik) in 71/2 min Jackson (Ier land) -v Riel (Amsterdam) na 30 min, on beslist; Dumas (Frankr) le.-t Staik (Sleesw Holst.) in 14 min. Een dienstweigeraar vegetariër. Het bestuur van den Nederlandscheu Vegetariërsbond heeft zich tot den Minister van Justitie gewend met een adres in zako den dienstweigerenden landweerman C. Kril- ler, die zich in hechtenis bevindt, doch niet in staat wordt gesteld zijn levenswijze de vegetarische in de gevangenis te volgen. Dc bond verzoekt om maatregelen, die dit voortaan aan zich in hechtenis bevin dende vegetariërs zullen mogelijk maken. ,/Wanr vegetariërs zoo zegt het adres - op grond hunner beginselen zich ont houden van alle voedingsmiddelen, waar voor het dooden van dieren noodig is, moet noodzakelijk hun voeding gedurende hun gevangenschap zeer onvoldoende zijn, als zij liet hun verstrekte voedsel, afkomstig van gedoode dieren of bereid met produc ten daarvan afkomstig weigeren te gebrui ken, en dit niet wordt vervangen door voedsel, waar de vegetarische beginselen zich niet tegen verzetten. Waar do zich in hech tenis bevindende landweerman C. Kriller een grootüeel van het hem verstrekte voedsel moet weigeren, is er alle grond aan te nemen dat de ons bestuur verstrekte mededecling, dat de gezondheid van Kriller i'eeds ernstig geleden heeft, alleszins waarschijnlijk is. Redenen waarom wij ex-" bij Uwe Excel lentie ernstig 0£ aandringen, zulke maat regelen te nemen, dat aan deze bezwaren worde tegemoet gekomen. Ziuare brand te Botterdam. Hedennacht omstreeks lsji uur brak een folic brand uit in liet pand aan de Nieuwe Vogelenzang no. 24, zijnde een zeer dicht bevolkte buurt. In bot benedenge deelte van liet pand bevond zich een ma gazijn van den ghishandelaar J. M. Schaaf, terwijl in het bovengedeelte gevestigd was oen spiegel- en lijslenfabriek en photogra- fisch atelier van S. C. D. Rijk. In 'die fabriek had men lot gisteravond 11 nnr nog gewerkt en daar is deJmnuT~vermoe- delijk ook ontstaan. Het vuur verbreidde zich in korten tijd over het geheole pand. Niettegenstaande de brandweer alle krachten inspande, bleek dit pand al spoe dig geheel reddeloos verloren, Tegen half- drie sloeg de brand door een zolderluik over op hot tabakspakhuis „Jonge Pieter" van de firma W. v» d. Kloot en Co., ta bakshandelaars. Er waren daar geborgen ca. 5000 pakken Java- en Sumatratabak, benevens een aantal kisten Seedlcaf. Lr dit pand, dat geheel gesloten was, kon de brandweer niet binnendringen. De stoom- spuiten richtten daarom vanaf de overzijde der straal hun slangen daarop en over dekten het met een kolossale watermassa. Onafgebroken bleef men tot hedenmorgen 5 uur mei 6 baud- eu 2 stoomspuiten dooispuitcn. liet eerstgenoemde pand was geheel uit gebrand, terwijl van hel tabakspakhuis al- leen de 'zolderverdieping door het vuur vernield werd. De tabak was echter geheel doorweekt van het water, dal een halven meter hoog in'het benedenpakhuis stond. Tegen 5 uur konden de handspuiten in rukken, doch bleven de stoomspuiten nog gcruimen tijd water geven. De tabak was op beurspolis verzekerd voor IV» ton gouds. Dc glashaudelaar Schaaf was verzekerd voor f7000, terwijl de spiegel- en 1 ijsfxmfa brikant Rijk verzekerd was voor f6500. Onbestelbaar. Dat onze Koninklijke Nederiandsche Pos terijen soms vreemde bestellingen hebben uit te voeren, kan blijken uit het feit, dat aan het adres van den heer "Rembrandt van Rijn, RembrandIsplein te Amsterdam, werden geadresseerd een prentbriefkaarten een visitekaartje inel „hartelijke groeten", afgezonden dooi' eenige kunstvrienden, be nevens een papieren reclamcbiljet vanVic- toriawalor, waarop eonige huldmvoorden van feestvierdcx's. De brievenbesteller heeft deze eigexiaar- dige huldebetuigingen aan de boschwacli- ter van hel Remjbnaidtpl;mIsoan gegeven, die ze op zijn beurt gedeponeerd heeft aan bet voetstuk van bet standbeeld. Op de achterzijde van de enveloppe inet liet kaartje is geschreven: „Op hef Rem brand tple in is geen Heer van dezen naaan; bekend, wel een standbeeld, echter1 geen bus, en geeft geen gehoor (dus onbestel- baai')." De Woningwet in haar toepassing. Men schrijft uit HeerehveenIn 1905 werd de woning van Gebi's. H. te Heeren- veen door den gemeenteraad onbewoonbaar verklaard. De bewoners, hoewel hun aan geboden werd oin in hot armenhuis opgeno men te worden, waren onwillig om liet krot te verlaten en werden door den sterken arm daaruit verwijderd, Na eenigen' tijd betrok ken zij de woning weer, kregen proces-ver baal, werden tot een geldboete veroordeeld, die zij betaalden en sedert dien tijd wonen zij weer ongestooi'd in het krot. Hoe langer hoe meer blijkt het dat de Woningwet, hoe goed haar bedoeling ook mag zijn, in de uitvoering hoogst moei lijk is. Ook 'n historicus. Een der candidatcn voor het dit jaar ge houden eind-examen der Hoogere Burger scholen in Zuid-lloliand iiecft het klaar ge spoeld met den val van Napoleon I de abso lute monarchie in Frankrijk te doen eindigen en bovendien Europa's modernen geesel Gods doen sterven te Moskou. Men zou zeggen, dat in ons land althans ten vorigen jare bij zekere Juni-gebeurtenis- sen een Hoogere Burger toch wel eens van de groote revolutie gehoord mocht hebben. De ti-agedie van St. Helena behooi't toch allerminst tot de zoo vaak terecht gesigna leerde" examenvragen." „Wel een ironie ten slotte,'dat deze stre- ver naar ecu brevet van algemeene ont wikkeling zich juist aan dit heldenfeit te buiten moest gunft op den gedenkdag van den slag bij "Waterloo, waarvan bij blijkbaar ook bet rechte nooit gohoordheeft. Een honderdjarige. J. Riders te Surhuistexween, (Fr.) zalop 15 dezer haar lOOsten verjaardag kunnen herdenken. Er hooft, zich een feestcommis sie gevormd, om dien. dag voor de oude vrouw zoo aangenaam mogelijk te maken. Tusschen de buffers. Te Heemstede is gistermiddag een, con ducteur van de Noord- en Zuid-Holland- solie Stoomtram bij het koppelen, der wa gens tusschen de buffers geraakt en soo ernstig gekneusd dat hem! het bloed uit. neus en mond stroomde. De man is naar bet Diaconessenhuis t.c Haarlem vervoerd en kort na aankomst ovei'leden. Een vleermuis in de pendule. 't Is to Noordwijkei'hout gebeurd, zegt het „Leidsche Dgbl." De pendule stond des morgens stil op haJfvijf. Mogelijk vei'geten op tc winden? Het werd gedaan, en toch wilde zij niet gaan. Nu eens een tikje aan den slinger gegeven, nog eens eu nog eens, m'aar niets baatte. De pendule bleef een gehoelen dag stil staan. De avond kwam en opeens vloog van onder uit de pendule een vleermuis, die

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2