60"* Jaargang, Woensdag 15 Augustus 190 Ee Nicit van ée Brataaf. No. 12157 Stremming Scheepvaart. BUITENLAND. BINNENLAND. SCHIEDAMSCHE COURANT 'Deze coimm verschijnt d age 1 ijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, Prijs per kwartaal: Voor Sollied a in en VI aardingen fl. 1.25. Franco per post £1.1,65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor hel eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Botorstraat 08. Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 1.5 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die D ins da g-, Donderdag-en Z a ter d ag a vo n d verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, hij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon No. 123. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter algemeene kennis, dat van 15 Augustus tot IS Augustus 1006, <le scheepvaart door de Buitensluls zal zijn gestremd. Voor zoover de werkzaamheden en de wa terstand zulks toelaten, zal gelegenheid wor den gegeven tot het doorvaren der sluis. Schiedam, 13 Augustus 1906. Burgemeester en wethouders voornoemd} M. A. BRANTS. De Secretaris. V. SICKFNGA. Schiedam, 1<J Aug. 190G. RUSLAND. Het Zondagnummer van de „Nowoje Wremja" bevatte 5 kolommen telegrammen betreffende politieke moorden, brandstich tingen, treinaanvallen, plunderingen van regeeringsgebomven, roofannvallen uit allo deelen van Rusland. Do „Corresp. Russc" ontving rapporten van afgevaardigden van het comité tot steun der noodlijdende boeren, waarbij zij een beeld gaven van den hongersnood. In het district Spnssky (gouv. Kazan), meldt een van de rapporten, gaat ierier in lompen ge kleed, 2 meisjes zijn er van honger gestor ven. Het dorp Alexundrowsk wordt ont volkt door ziekten die door honger en slecht voedsel ontstaan, als tyfus, scheurbuiker is geen vee meer: alles is vroeger verkocht oin anti brood to komen. Dezelfde toestand heerscht met groote sterfte ondr-r grijsaards en kinderen te Laptefka in het district Te- tnchygeheele dorpen worden gedecimeerd door hongersnood en slecht eten. De men- schen zien er uit als geraamten, liet brood dat nog te vinden is, lijkt eerder op steunen dan op voedsel. In verschillende distrieten beletten politie en Kozakken hel uitdeden van voedsel door liulpcomité's óf uit dom heid, óf uit wreedheid. In een dorp in Toela zijn twee vrouwen, Kaüsjanes on Pnr- lowskaïa, die brood kwamen brengen aan de uitgehongerde bevolking, gearresteerd als revolutionairen. De Kozakken joegen de boeren dio zich tegen de arrestatie wilden verzetten uiteen. Ann den Matin" wordt uit Petersburg geseind, dat in het gouvernement Samora een ontzettende hongersnood heerscht. De boeren sterven van honger en aan de vele aanvragen om steun van de openbare lief dadigheid kan onmogelijk voldaan worden. Roman naar het Engelseh van AGNES en EGERTON CASTLE. 22) De burggraaf luisterde, half overtuigd. Maar een nieuwe vlaag van jaloezie maakte zich plotseling van hem meesier. „Dat was ongetwijfeld geen feeder vaanvel voor de gastvrouw," riep hij uit mot spot tender: lach. U is buitengewoon vroeg verwonderlijk vroeg bij du hand mevrouw De burggravin, die met veel aandacht haar schoenen had beschouwd, sloeg met ecu onschuldigen blik linar blauwe oogen op. „U vergist zich," antwoordde zij kalm. „Wij zeiden elkaar reeds gisteravond, kort na het souper vaarwel. Zooals u ziet meneer, ben ik zelfs nog niet gekleed. En wat vroeg opstaan betreft, mon Dieu mijn vriend, de nachten zijn hier zoo ondraaglijk lang dat or tijden zijn waarop ik denk dat het niet spoe dig morgen kan zijn." „En ma foi," viel de meid hier weer gees- tig in, „dan zijn de dagen weer zoo onein dig lang hier heelcmaal in de wolken, dat het niet spoedig genoeg nacht kan worden." De beide vrouwen begonnen le lachen. Hij was zich er van bewust dat haar geest sneller werkte en haar tong vlugger was, en scherper dingen kon zeggen, dan waartoe bij in staat was. Hij was ten prooi aan dui zenderlei twijfelingen en langzaam vormde bij zijn eigen gevolgtrekkingen. Betty sprong nu uit haar stool op en schudde haar losse peignoir van zijde en kant om zich heen zooals een vogel zijn veeren Boms schudt. Al de monnikken in Laura, het oude klooster van Kieff, zijn met revolvers gewa pend, om de groote rijkdommen van hun klooster te beschermen. Uil Odessa wordt gemeld, dat de matro zen van de Zwarte Zee-vloot aan den mi nister van marine, admiraal Birilef, ver zocht hebben liet dooden van bun makkers te Kroonstadt en Sveaborg le staken, daar zij andere in opstand zouden komen. Uit Sebastopol komt liet bericht, dat de matrozen van de „Potemkin", die naar het buitenland gevlucht zijn, aan admiraal Skrydlof gevraagd hebben hun terugkeer in Rusland te vergemakkelijken. Deze heeft geantwoord dat hij al het mogelijke voor hen zou doen en bij den oznar gratie voor hen zou vragen. De strijd lusschen de bevelhebbers van het leger en admiragl Skrydlof, die door zijn welwillende houding de oproerige be weging op de vloot tracht le doen bedaren, neemt steeds toe. De reaclionnaire gene raal Neplniof heeft den bevelhebber van de kazerne, waar zich de matrozen bevonden, gestraft, omdat hij admiraal Skrydlof had verzocht zich tot hen te begeven. Een 50-tal vagebonden hebben Zondag nacht den schouwburg to Vsevolojskajn in do buurt van Petersburg vernield. Nadat de voorstelling was afgeloopen drong de bende het gebouw binnen en verwondde den im- pressario Jncovieff, eveneens een artiste on een tooneelknecht. Daarna sloegen de woes telingen den boel kort en klein. In een na burige villa en hotel werden de ruiten inge worpen. Er zijn 10 gewonden. Een eigenaardig bericht: Voor de eerste maal sedert den oorlog heeft de cza'ar beslo ten do volgende week een groote troepen- inspectie to houden over 50.000 man te Krasnoje Solo. Maxim Gorki heeft uit Hurricane (staat New-York) waar hij vertoeft, een oproep aan het Amerikaanscho volk gericht om het Rus sische volk te hulp te komen, maar liet is do vraag of de Amerikanen nog naar hem zul len luisteren. TURKIJE. Sultan Abdul II a mid ziek. Volgens dc verstrekte ofl'icicele berich ten neemt de sultap reeds weer in heler schap toe. In antwoord op de vraag naar zijn gezondheidstoestand, door de vreem de gezantschappen le Konslanlinopel ge daan, onlvi,ngen zij van don opporoeretno- nie'mcesfer Sjalikpasja de mododeeling, dat de .stil I an. reeds bijna gehord hcrsleld was en biripcnkort hun in eigeiii persoon dank hoopte le zeggen voor de beloonde belang stelling. In Berlijn houdt mon zich, naar de be richtgever van de „Times" weel. te ver tellen, druk met. de ziek Ie van den siil- Eliza, zeg barones Sidonia dat meneer de graaf is teruggekeerd," beval zij op on verschilligen loon. De burggraaf meende te zien dat de mees teres met haar kamenier een veolbeleekenen- den blik wisselde. Zonder twijfel zou Sidonia met de beide anderen meebogen alle vrouwen waren immers precies gelijk. Wel, hij wist in ieder geval wat hem te doen stond, intasselien was Betty allerbekoorlijkst in haar rijk morgenloilet, mei al die strikken en kanten en het was drie weken geleden sinds hij haar een kus had gegeven. Nau welijks was de dctir achter de kamenier ge sloten of dn burggraaf sloeg den arm om zijn jonge vrouw heen. „Ah, mon Dieu," riep zij afwerend uit, „wanneer heeft u zich het laatst laten scheren meneer, als ik vragen mag?" HOOFDSTUK X. Hot welkom vun den burggraaf. „Dus jc hebt bezoekers gehad, Sidonia, beste?" vroeg de burggraaf. Zijn toon was vriendelijk, maar hij wierp het jonge meisje een koudon, berekenenden blik toe. Hij had licht grijze oogen, waar mee hij iemand gentenen tijd lang kon aan kijken zonder er mee te knippen, iels wat, naar hij zich vleide bijzonder onaangenaam was voor degenen die geheimen voor hem wilden hebben.'Sidonia was juist de kamer binnengetreden, en haastte zich haar oom te begroeten, want zij hield van hem, op een kalme, zakelijke manier. Maar onwillekeurig trad zij beleedigd een paar stappen achteruit toen ze dien blik ontmoette. De woorden om hem te begroeten bestierven haar op de lippen. „Ja wij hebben bezoekers gehad," ant- lan bozig. Ilij lijdt, naar men weel, aaneen chronische nierziekte, waarvan de aanval len slccds Leuigkomcn en daarom te ge vaarlijker zijn, omdat lijji zich nooit aan oen operatie heeft., willen onderwerpen. Reeds in den loop van dit jaar werd professor Berginanii naar Yikliz geroepen, naar men zeide om een operatie te ver richten bij een van de doctoren van (Ir sultan. Bij deze gelegenheid kreeg de groote heelkundige verschillende ordelec- kenen en eervolle ondorscheidtegen, maar men bcslreo'd de bewering, dat hij geraad pleegd was over do gezondheid van den sultan zelf. DaL dit. evenwel gebeurd is. lijkl thans niet onwaarschijnlijk. Aan de „Lokal Anzeiger" wordt uit Pa rijs geseind, dat dc Turksehc gezant, te Pa rijs, Munir-Pasja, dio op hel oogenblik zijn vacanlio in Zwitserland doorbrengt, voort durend in telegrafische gemeenschap met J_votistantiiiopel staat, en zeker wel naar Parijs zou zijn gekomen, wanneer de toe- siand van den sultan ernstig was. In strijd met do voorschriften der jgè- neeshcoron laat de sull.au zicli voortdurend lange uittreksels voorlezen uit do leerboe ken der geneeskunde, die zijn zieHo behan delen. In het bijzonder stelt hij belang "in de ziektegeschiedenis van Napoleon III. Verschillende staatslieden, die gedurende de laatste weken met Abdul Ilamid in aan raking kwamen, moesten hem vertellen, wat indertijd over de ziekte van dezen Franse-hen keizer geschreven is, en in, hoe verre Napoleons lichamelijke toestand fei telijk. invloed gehad heeft op de gebeurte nissen van den Franse.h-Dtilschcn oorlog. „jVbdul Ilamid is volgeni onpartijdige ge tuigen een buitengewoon geduldige patiënt. Hei geschiedt zelden dat hij wegens ziekte zich terugtrekt uit 'de regeeriugszaken. De geneesheeren van den sultan zijn dc lijfartsen maarschalk dr. Natiz-pasja endr. Mamborogin-pasja. Uit Konstantinopel wordt aan dc„Temps" gemeld dal do Franscho regooring nielge- neigd schijnt de kwestio van het „hinter land" van Tripoli (oase Djancl) 1o Parijs le behandelen, maar'te Konstantinopol du ren de besprekingen voort. Het betreft ecu grensregeling lil Noord-Afrika, Frankrijk wil gaarno de vruchtbare- oase Djanetin bezit nemen, maar met hol, oog- op de ziekte van den sultan is van een bezet ting der oase door de Franschen voorloo- pig geen sprake. Bourgeois, dc Fnansclio minister 'van builenl. zaken, heeft verklaard dat dekwes- iio van de oase van Djanot den vrede niet in gevaar brengt. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Duilschland. Zooals wij reeds mededeelden, heeft hot woordde zij uitdagend, terwijl zij het hoofd in den nek wierp. Dacht oom Ludo soms dat hij haar bang zou maken? „Dat was liccl prettig," zeide de burg graaf terwijl hij hot meisje strak aanzag. „Hel was heel prettig," herhaalde Betty. Zij stond achter den stoel van tiaar echtge noot en bediende hem op de Duitsche ma nier, waarvan hij zoo hield. Intussclien ver oorloofde zij zich vurige ironische opmerkin gen over liet aantal bekers witte wijn, die hij dronk on op het aantal sneden brood met ham waarvan hij zich bediende. Zij spaarde hem niet, maar toch zag zij zijn eetlust met voldoening. Zulk een geduchte maaltijd en een groote dosis jaloezie konden toch bepaald onmogelijk in één lichaam ccn plaats vinden. ,,IIet was voor mij tenminste heerlijk," ging zij luchtig voort. „Ik had mijn neef, mijn bosten neef in zoo'n langen tijd niet ge zien." En over het stoppelige hoofd van den burg graaf wierp zij Sidonia een waarschuwenden blik toe. Het meisje beantwoordde dezen blik snel en naderde de tafel. „Goeden morgen oom, heeft u een goede reis gehad," zeide zij nu zedig en kuste hem vluchtig op het voorhoofd. De burggraaf barstte in een luidruchtig gelach uit. „Kom, koin, je kunt je oom toch wel een beteren kus geven, dan zóó zou ik denken." Hij trok haar bij het mooi gevormde oortje strekte dc andere hand uit en trok zoo zijn gemalin naar zich toe, terwijl hij den arm om haar taille sloeg. „Ziezoo, daar heb ik mijn beide duifjes weer, wat ben ik loch een gelukkig man. En die aardig jonge neef de vroegere speelkameraad van je tante, had je wel eens eerder van hem gehoord, Sidonia?" Katholieke parlementslid Erzberger, die dc zaak TippelskirchPodbielski—Schmidt aan liet rollen bracht, thans ook een onïTiulling gedaan over contracten met de Ilamburgscho recderij Woermaun, Deze firma zou den Staat nog erger hebben afgezet dan de firma Tippelbgfrch. De Wocnnann-linic vervoert troepen naar D. Zuid-West-Afrika. De minister, die, zooals men weet, daad werkelijk mededirecteur van dc zaak-Tip- polskirch is formeel is het zijn vrouw iieeft thans verklaard, dat de keizer, voor hij zijn portefeuille aannam, alles afwist van zijn betrekkingen met de firma Tippelskirch en er geen bezwaar in bad gezien. Zaterdag is te Berlijn uitgelekt, dat Donderdag de boeken van de firma W. Tippelskirch Co. door. den wirklichen geheimen Kriegsrat Selle en een commissaris van de crimineele politie in beslag zijn genomen. Alen zal he- eedigde boekhoudkundigen met het onder zoek der boeken belasten. Italië. Uit Rome wordt gemeld dat morgen in di, „Osscrvatore Romano" eindelijk do pause lijke encycliek zal verschijnen betreffende de instructies van Pius X aan de Fransche bisschoppen. B u 1 g a r ij e. Tn de kuststad Anehialo, waar vele Grie ken wonen werd eergisteren een anti-Griek- sche bctooging gehouden, waaraan de boeren uit den omtrek deelnamen. Grieken die de betoogers wilden terugdrijven, losten geweer schoten, waardoor een hevig straatgevecht ontstond. De stad Anehialo word aan vier hoeken in den brand gestoken, zoodnt weldra de ge heele stad in vlammen stond. De verbin ding met Sofia is verbroken, 's Avonds wer den uit Burgas militairen naar Anehialo ge zonden om de orde te herstellen. Volksoploopen hadden ook plaats te Roos- tsjoek en Knrnobad, Verscheidene Grieksehc winkels werden vernield. De overige anti- Grieksche meetings in Oost-Roemelië ver liepen kalm. Officieele berichten bevestigen de brand van Anehialo. De troepen hebben de bran dende stad bezet. De Grieken zijn in het ge bergte gevlucht. Dc Grieksehc bisschop is in zijn paleis verbrand. Het aantal dooden en gewonden is nog onbekend. Te Kermeuli schoot een officier 3 perso nen dood van een groep betoogers die een Grieksch huis bestormden. Kreta. Uit Berlijn wordt dd. 13 dezer gemeld dat de verhoudingen op Kreta zich steeds moer tot een politiek conflict toespitsen. De mismoedigheid van den gouverneur prins George, over do moeilijke taak op zijn hoogen post is sedert het laatste antwoord der mo- „Jawel," antwoordde zij op vasten toon. „Ik wist dat hij hier in de streek vertoefde. En u behoeft mij niet zoo aan mijn oor te trekken, oom Ludo, daar houd ik niet van." „Maar het was slechts een heel kort be zoek," merkte de burggraaf op. „Dal is zoo jammer. En denk eens aan, nu heb ik het genoegen gemist met zulk een aardigen neef kennis te maken. liet- was immers je liefsten neef, Betty? Dat begrijp ik. En zijn metgezel, die oude heer, wie was dat?" „Zijn metgezel? O, dat scheen een soort van gouverneur te zijn," antwoordde Betty met een heerlijk gevoel van zelfvoldoening, dat zij nu ten minste iets kon zeggen dat niet al te veel bezijden de waarheid was. „Wel, mijn lievelingen," zeide dc burg graaf, nog vriendelijker dan te voren hij liaa zijn arm nu ook om Sidonia's middel geslagen en hield ze nu beiden vasten „het is nog vroeg in den morgen en ik hen er zeker van dat je het aangenaam zult vin den te vernemen, dat er alle kans bestaat, dat mijn brief de beide reizigers nog in het doq) bereikt." De beide vrouwen schrikten op. „Dat is een verrassing voor je hé? Ja de cipier (aha Betty) is per slot van rekening niet zulk een beer als hijwei lijkt. Niet zoo ongastvrij om toe te laten dat de bloedver wanten van zijn vrouw het district verlaten zonder dat hij zijn verplichtingen tegenover hen vervult. Ja, ik heb Kurtz gelaarsd en gespoord naar liet dor]} gezonden met een uitnoodiging voor jo neef beste, en voor zijn metgezel, om naar den gastvrijen burcht van Wellenshausen terug te keeren Wat, geen woord van dank? Mijn duifjes, ik zou haast gaan denken dal jelui het niet prettig vindt. Heb ik je wensohen niet voorkomen, lieve Betty? Ik zou het graag altijd doen, want gendheden duidelijker op den voorgrond ge treden. De Griekschgczindcn op Kreta verwach ten veel van koning Edwards tuasehenkomst. Als opvolger van prins George worden ge noemd de graaf vim Turijn, neef van koning Victor Emanuel, en prins Mirko van Monte negro. Maar de Grieken op Kreta willen al leen door een Griek geregeerd worden. A f rika. Volgens de „Daily Mail" is de „gekke mullah" in Someliland weer op de vlakte verschenen. Met vele volgelingen greep dc mullah een vijandige stam aan en veroverde duizend kameelen. Vele inboorlingen schoten er het hachje bij in. 1-■ in f r - -i - Tan liet hof. Uit Apeldoorn wordt gcm'eldH.TI. M.M. de Koninginnen brachten Yaterdag per rij tuig een bezoek aan Wiessel en maakten Zondag een rijtoer naar Hoog Scoren en omstreken, overal toegejuicht, Zaterdag verleende II. M. de Koningin- Moeder een audiëntie aan de dames der aristocratie le Apeldoorn. De pleegzuster, mej. Deijl, is weder naar Leiden verlrokken. Gif k roclitend kwam' op het Loo de groot meester van do Koningin-Moeder, jlvr. de Ranitz. Onze Marine. Blijkens bij liet departement van marine ontvangen bericht is de commandant van TIr. Ms. pantserdeksehip Friesland, de kapi tein ter zee J. B, Snethlncre, voornemens 14 dezer met zijn onderhebhetulen bodem van Bergen te vertrekken. („Slot.") Audiënties. De gewone audiënties van de ministers van Marine, Oorlog, Financiën. Landbouw en Koloniën, zullen Vrijdag 17 Augustus a.s. niet plaats hebben. Onze Ministers. De Minister van Oorlog hooft, zich mei een drietal weken verlof huilen de resi dentie begeven. Ridderorden Bij Kon. besluit is benoemd lot ridder in de orde van Oranje-Nassau mr. J. A. Stoop te Leeuwarden, voorzitter der verecniging „Nijverheid" en van liet uitvoerend comité der tentoonstelling te Leeuwarden 1 906. Personalia. Volgens de te 's-Gravenhage ontvangen berichten blijft dc toestand van den staats raad jhr. mr. Van Humalda 'van Eysinga goed vooruitgaande. je geeft je zooveel moeite de mijne te oor- komen." „Laat mij losriep de jonge vrouw plot seling woedend uit. „Je drukt me dood. Be denk als je blieft, dat uit de omstandigheid dat ik met een beer getrouwd ben, nog niet volgt dat ik den greep van zijn klauwen prettig vind." De burggraaf liet zijn slachtoffer los en wierp een onderzoekenden blik van de een naar de ander. Beiden waren bleek. „Wat een feest zullen wij op den burcht hebben," merkte hij met een hatelijken lach op en viel met vernieuwde woede aan op zijn roggebrood met ham. liet was een groot dichtgevouwen stuk papier, versierd met een groot zegel, waarop een wapen. Het was aldus geadresseerd „Aan den Hooggeboren graaf Waldorff Kielmansegg, herberg De drie Ooievaars, Wellenshausen," en bevatte een korte, vrien delijke uitnoodiging. „Geëerde Heer Zoo juist ben ik van een reis teruggekeerd en verneem tot mijn grooten spijt, dat ik het bezoek gemist heb, waarmoe u ons kasteel heeft vereerd. In de hoop dat u en uw gou verneur het doip nog niet verlaten hebben, zend ik u in haast dit schrijven. Wilt u beiden op uw schreden terugkeeren wan neer u het ten minste de moeite waard acht de aangeboden gastvrijheid aan te nemen en mij het bijzondere genoegen gunnen dat ik mij voor minstens een week uw gastheer mag noemen? Charles Ludovic, Burggraaf von Wellenshausen." (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 1