60*" Jaargang Donderdag 16 Augustus 1906. No. 12158 Be Kielt van ien Bttripaf. Kennisgeving. BUITENLAND. Openbare Yerkooping. SCHIEDAMSCHE OTHfli, Deze courant verschijnt d ago] ijks,mel uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kvvailaaifour Sell ied a m en VI aardin gen fl.1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en VI aard in gen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Ad verten liën voor hei eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur arm het bureau bezorgd zijn. Bureau: Botorstraut 68. Prijs der AdvortenlLön: Van 1G regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel, Grcole letters naar de plaats die zij innemen. Advortentiën bij abonnement op voordcelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan. het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- ei) Zaicrdagnvond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advortentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan bet Bureau te voldoen. latere. Telefoon No. 123. Schietoefeningen. De Burgemeester van Schiedam, brengt, op verzoek van den beer Com missaris der Koningin in deze provincie, het navolgend bericht ter kennis van be langhebbenden bij de scheepvaart. Schietoefeningen op de II ars s c n s. Rede van T ox e 1. 3e District. Op 3 en zoo noodig ook oji 4 Septem ber 1906 zal een soiiioloefening worden gehouden van het fort op de Hars sens. Er zal gevuurd worden inct kanonnen van zwaar kaliber 30 e.Mwaarbij onveilig wordt gemaakt/ de redo van Texel tot op 9000 Al. van liet fori. Op do dagen, waarop gevuurd wordt, zid van/ het fort een roode vlag waaien van minstens óén uur vóór den aanvang der schietoefeningen^ tol» aan hot einde daarvan, alsmede gekleurde vlaggen, aan gevende do richting-en waarin gevuurd zal worden. Bovendien zullen op die dagen groot® waarschuwingsborden worden geplaatst aan den ingang 'der haven en op de bat terij V is c h m a rk t, vermeldende in wel ke richting dien dag gevuurd zal worden, terwijl nabij het torpedo-magazijn en aan den ingang der haven borden zullen wor den geplaatst, waarop is aangegeven do beteekenis der gekleurde vlaggen, als volgt rood en witte vlag beleekcnt Noord, wit en zwarte; %vlag N. 0., zwarte vlag Oost. De data der schietoefeningen zullen na der in enkele plaatselijke bladen aangekon digd woulen. (Zie „Ned. krl." No. 201.) Schiedam, 15 Augustus 1906. De Burgemeester van Schiedam, M. A. BRANTS. Burgemeester en "Wethouders van Schie dam, zijn voornemens ten overstaan van den Deurwaarder G. S. MONTFOORT aldaar, op Vry<lag 17 Augustus a.s. des namiddags 2 uur, bij het Stoomgemaal bij de Alge- meene Begraafplaats en aan de Hoofdstraat nabij het pakhuis ïJava", publiek A contant te verkoopen een party oud giet-, plaat- en smeedijzer. Roman naar het Engelseh van AGNE8 en EGERTON CASTLE. 23) De jonge icizigcr was door de morgenwan deling in een beter humeur gekomen. Hij begon nu zijn snoepreisje naar hot kasteel op don bergtop en den avond dien hij met de beide dames had doorgebracht te beschouwen als een aangenaam avontuur, dat onschuldig genoeg was geëindigd. Thans mankte een gevoel van teleurstelling zicli van hem meester. Dat was dus de roman uit de middel eeuwen, dut was dus de Blauwbaard van AVellenshausen, de echtgenoot die zoo woest jaloerseh was, dat hij, zoo zoide het ge rucht, zijn gemalin in een Imogen toren op sloot. Wat, inplnats dat Blauwbaard zijn on gehoorzame vrouw het hoofd afsloeg zond hij in allerhaast een bode om don brutalen be zoeker terug te roepen en verzocht vergun ning hom gastvrijheid te mogen verkenen. ,,Wijn vriend de vioolspeler," dacht Steven zeer verstandig, ,,jo hebt me met jc muziek zooveel onzin in het hoofd gebracht, over de verrassingen van liet leven, over de gouden bloesoms der jeugd, dat ik werkelijk meende Maar de werkelijkheid is prozaïsch en eentonig. Do drooincn, die je muziek aan mijn verbeelding heeft voorgeloovcrd zijn slechts de kinderen van mijn eigen fantasie en van jou strijkstok. Ilij wierp oen blik over de binnenplaats van de herberg, waar de vioolspeler op een bajfk zat en zijn strijkstok over de snaren liot Schiedam, 15 Aug. 1906. FRANKRIJK. De encycliek van P i u s X. Paus Pius X heeft' eindelijk gesproken. Gistermiddag is uil Rome do tekst van do encycliek geseind, waarin do paus ver klaringen aflegt tori aanzien van de hou ding der katholieken' tegenover de F run s'che scheidingswet aan te nemen: De en cycliek, gericht aan de Frnnsche bisschop pen, begin F aldus F „Wij kwijten ons' heden van den zeer ernstigen plicht, hetgeen, wij vroeger aan kondigden na de aanneming (lor .scheidings wet (usschen de Fransche Republiek en de Kerk, om' u aan Ie wijzen, hetgeen ge daan moet worden om dort godsdienst in uw vaderland te verdedigen en lebewaren. Na deze onrechtvaardige wet veroordeeld te hebben, zooals. 'onze plicht was, heb ben wij met den moesten zorg onderzocht in hoever gezegde', wet voor ons midde len toeliet, omj liet godsdienstige leven in Frankrijk te orgnniseeron,, op oen wijze dat de heilige! grondslagen, waarop de Kerk rust, onaangetast, bleven. Het leek ons goed, het! oordeel van hel episcopaat te hooren, daarom,' hebben wij de punten vastgesteld die het onderwerp waren van de beraadslagingen der bisschoppen. Ken nende thans uw zienswijze en die van ver scheidene kardinalen, moeten wij» na rijpe overwegingen verklaren, dal wij onzeapos» tolische goedkeuring hechten aan de una nieme uitspraak vair uw bisschoppen-ver gadering. Daarom verklaren wij uitdrukkc- kclijk ten' aanzien van de „associations cultuclles", zooals 'dei scheidingswet ze erkent, dat dczei verccnigingen niet ge vormd kunnen worden zonder dat de hei lige rechten der kerk geschonden worden." Betreffende de andere vereeriigingen, de „associations canon up es", zogll de ency cliek, dat het niet geoorloofd is hiermede een proef te nemen vóór men de zekerheid heeft dat de rechten van den Paus en het gezag (led bisschoppen, over de goederen der kerk en ever de heilige gehouwen ge heel en al voizekerd blijven. Verder zegt do encycliek, dat ten on- iechte is beweerd, dal do II. Stoel hel oog hoeft op plannen buiten den godsdienst, dat de republikeinseho rogoeringsvonn betn aangenaam; zou zijn on dal hij op de krach ten der oppositie 'zou rekenen om' dien omver te werpen.'Zoo de keik zich ditmaal ongemakkelijker loont dan in dergelijke gevallen huilen Frankrijk, dan komt dit om dat in die gevallen de positie en de macht van het kerkelijk nessuur gehandhaafd blo ven, en do toestand niet' zoo volkomen ondragelijk was, zooals thans in Frankrijk. dansen. Zijn oogen straalden van genoegen terwijl hij een blik wierp op een troepje dan sende kinderen. De mist, die des morgens over de velden gehangen lvad, begon thans op te trekken. De eerste zonnestralen dron gen door den nevel. De boodschapper van het "kasteel, een prachtig uitgedoste jager, in groen en geel uniform, stond ter zijde met de vormelijke onverschillighcied, aan zijn po sitie verbonden. Zijn lippen spitsten zich alsof hij de melodie, die over de hei-bergplaats weerklonk, wilue ineefluïten, Een eindje verder stond do reiswagen van den jongen edelman. De bedienden waren bezig de koffers er op te laden onder het oppertoezicht van den kamerdienaar van zijn genade. De invitatie van den burggraaf was zoo banaal mogelijk, bijna triviaal. Maar was het programma dat hij voor dezen dag had opge maakt niet veel vervelender? Een uitdrukking in den brief, die hij bij het eerste vluchtige overlezen over liet hoofd had gezien, bracht hem nu een blos van ver ontwaardiging op de wangen. „Uw gouverneur En hij was drie-en- twintig en reeds sedert twee jaar zijn eigen heer en meesterWas het mogelijk dat hij geen anderen indruk op de burggravin had gemaakt dan dien van een soort schooljon gen? Wpt Sidonia betreft, daar zij den mu zikant zoo goed kende, lmd zij toch moeten weten dat hij den man slechts bij toeval kende! Ja, het was klaarblijkelijk, dal hij in een seheevc positie was gekomen door zich met iemand beneden zijn stand te be moeien. Deze laatste overweging deed hem een snel besluit nemen. Ilij was verplicht de invitatie aan te nemen, verplicht aan zijn waardigheid en aan die van zijn familie. ,,De ontwerpers van 'deze onbillijke wet, zegt de paus voider, hebben niet een wet ge maakt tot afscheiding) maar tot onder drukking van do Kerk. Zij gaven hoog op van hun verlangen naar vrede, zij beloof den een overeenstemming, maar zij heb ben den godsdienst des lands een afschu- welijken oorlog aangedaan door do brand fakkel te werpen in de hevigste twist punten, zonder dat de fout. daarvan neer komt op ons, die uil liefde voor hot dier baar Fransche volk moedig onrechtvaar digheid op onrechtvaardigheid hebben ver dragen. Do katholieke, mannen van Frankrijk willen zij ons werkelijk hun onderwerping on bun toewijding' toonen, zullen voordo Keik strijden volgens! de waarschuwingen die wij hun gegeven hebben, d.w. z. met volharding en' energie, zonder echter te handelen op gewelddadige wijze. Aan het werk dus, mcf alle middelen die het recht toekent aailf allo burgers? om den godsdienststrijd te orgahisceren. De paus' hoopt ten slotte dat alle ka tholieken voor de kerk zullen strijden te gen do goddelooze scheidingswet (cetteloi nefaste), dan zal de kerk van Frankrijk spoedig in haar oude waardigheid her steld zijn. „Wij twijfelen niet," besluit de paus, „of de katholieken zullen gehoor geven aan onze voorschriften en wenschen. Door be middeling van del II. Maagd zullen wijde goddelijke goedheid' voor hen inroepen en als getuigenis van onze vaderlijke welwil lendheid vei Iconen wij aan u, eerwaarde bisschoppen en aan het gcheclo Fransche volk, den apostolischcn zegen. Gegeven to Rome, nabij' St. Pieter, 10 Augustus, het feest van St. Laurenlius, 19061 het 4ei jaar van ons pontificaat." (get.) Pius P. P. X. Het katholieke blad Croix" te Parijs zegt dat de. wensclr van den paus vervuld zal worden. Do katholieken zullen zich ver een igen onder de leiding der bisschoppen en cte kerk zal glorierijk uit den strijd te voorschijn komen. In dc omgeving van "den aartsbisschop van Parijs zoi men: De paus heelt gespro ken. Wij aanvaarden met onderwerpingen vreugde zijn instructies. Daar de encycliek van den pausi wei nig moei' bevat dan oen prolesL togen dc scheidingswet en do vcroordeeling der „geestelijke vereenigingen", verwacht men te Parijs Jat aan de bisschoppen een ge heime circulaire zal worden gezonden, waarin de paus. de eigenlijke instructies geeft hoe do geestelijken 'moeten lmnde- delen jegens de scheidingswet. Do „Temps", do encycliek besprekend, zegt dat. de beslissing van den paus alle vrienden van den godsdienstvrede zal be droeven. Do onverdraagzaamheid, die Pins X op den troon bracht, draagt vruch ten. De „Temps" betreurt do verwerping dor „geestelijke vereenigingen". In vrijzinnige kringen te Parijs beschouwt men de nieuwe encycliek als een oorlogs verklaring aam bei wereldlijke Frankrijk, de onverdraagzaamheid vim den paus zal do Fransche, bisschoppen stijven in bun verzet legen de Fransche regeering. Op timisten beschouwen echter de en gy click als oen mooi gcstyleeid pauselijk stuk, de werkelijke instructies, die aan de bisschop pen zullen gegeven worden, zullen in ver zoenenden geest'1 zijn, althans niet'tonver- drnagzaam karakter dragen, dat de nieu we encycliek kenschetst. stuk het onderwerp van, hel belangwek kend gesprek op Fricdrichshof worden. Gistermorgen 9 uur is koning Edward met zijn jacht uit Londen vertrokken, gis- eravond kwam' hij te Vlissingen aan op zijri doorreis naar Kronberg. GEMENGDE MED EDEELTNGEN. Was dc schocme grnv'n niet, zooals zij zelf had aangetoond een familielid? Ilij zou te ruggaan en het dwaze misverstand opbel deren. Een bel begon te luiden, voortdurend en met harden klank. Met een langen uil- haal deed de muzikant de melodie eindigen, wat aan de kinderen een kreet van protest ontlokte. „De school begint," riep de muzikant. Ilij stond op en knikte Steven toe. „Heeft dc burggraaf je geïnviteerd op de duizelingwek kende hoogte terug le koeren? Ga niet." De man had toch een demonische gave gedachten en feiten te raden. „Hoe weet je dat?" vroeg Steven ver schrikt. „We!on? Ken ik liet openhartige gezicht van den jager van den heer burggraaf niet? Tïeb ik niet gezien dat hij je aansprak? lloudt je geen brief in de luind? Ik dank den hemel dat ik, niettegenstaande den toe stand van mijn hersens nog in slant ben twee en twee hij elkaar te zetten en er vier van te maken. En al had ik de eenvoudige be wijzen er van niet vóór mij, dan zou ik nog kunnen voorspellen hoe dc burggraaf zou handelen." Hii naderde den jongen man en liet zijn stem delen. „De arme burggraaf," ging hij voort, „zal wel eenigszins in het duister rondtas ten bij de verklaringen die zijn gemalin hem van het geval gegeven heeft. Ilij zal na tuurlijk verschrikkelijk nieuwsgierig zijn te weten wat er tus«elien je beiden bestaat." „Tusschen ons!" Steven staarde hem aan en bloosde. „Groote hemel, wat kan hij denkon?" voegde hij erbij. DUITSCnLAND. Keizer on koning. Vandaag, Woensdag, zal koning Edward zijn keizerlijken neef Wilhelm! een bezoek brengen op liet. kasteel Fricdrichshof in den Tautras. Uit Berlijn wordt daaromtrent gemeld (lat de ontmoeting op uiklrukke- 1 ijken wensch van oom'Edward plaats vindt. Hel karakter van de bijeenkomst is in de eerste plaats niet-politiek, maar lie oogt. een vriendschappelijker verhouding tot stand e brengen tusschen beide vorstenhuizen. Maar politieke1 beteekenis beeft, het be zoek natuurlijk. Uit Londen wordt bericht dal sir Charles Ilardinge, secretaris aan builenlandsche zaken, een geslepen diplo maat, koning Edward naar Kronberg zal begeleiden, wiaar' eveneens sir FrankLas- cclles ontboden'is. Koning Edward wordt, niet voor hedenavond 9 uur op "Kronberg verwacht. Dc Duitsche bladen begroeten de aan slaande vorstenonlmoeting als een heuglijk feit voor de versterking der vriendschaps banden der beide vólken. De Engelsche bladen nis* de „Times" hervaten bet. stil zwijgen, de „Daily Mail" verwijt aan de Duitsche bladen geheimzinnigheid ten op zichte van liet koninklijk bezoek: van bet verloop van het bezoek is nog niets be kend. Behalve de hertog van Connaught zal ook 'de minister van oorlog llaldane aan de Duitsche manoeuvres 'deelnemen. Haldane behoort in 'L geheel niet tol het Engelsche leger, en zal dus ik rok en hooge hoed op het manoeuvreveld verschijnen. Ook moot hij een slecht ruiter zijn. Volgens do „Standard" is dc Russische revolutie ook ,éon der oorzaken van het voistcnbezoek. Do cza'ar heeft koning Ed ward een, brief geschreven om baad en bijstand in de huidige crisis. Edward VII zou, om zich van deze moeilijke taak te kwijten, dc hulp van keizer Wilhelm be hoeven en dus zou het Russische vraag- Zeker niet de waarheid," antwoordde de vioolspeler. „Dat zou al te onnoozel zijn." Ilij glimlachte spottend, naar Steven meen de. Het woord».,onnoi-zel" gal hem een on aangename herinnering aan zijn veronder steld leerling-zijn, iets wat een man van drie- en-twintig jaar toch niet kon verdragen. En toch had hij zicli den vorigen avond van den muzikant niet iets laten welgevallen, wat zeer sterk geleek op een berisping van zijn gedrag? Wal was hij toch een lastige kerel men kon het hem nooit naar den zin maken. Nu en dan dacht Steven, evenals dc boeren, die een bijgeloovige vrees voor hem koester den, dat de zwerver van den duivel be z.eten was. „Ga niet," herhaalde de vioolspeler op ernstigen toon. „Laat den burggraaf en zijn gemalin in den nevel, waarin zij rondtasten. „Je raadt mij aan niet te gaan,' riep de jonge man uit. Deze verstandige raadgeving was zeker het allerlaatste wat hij verwacht had van lippen die hem tot dusver hadden overgehaald het romantische uitstapje te ma ken, die door hun overredingskracht hem het gewaagde besluit hadden doen nemen, die heftig bij hem hadden aangedrongen van zijn jeugd gebruik te maken, nu Fortuin hem begunstigde. „Schrijf een beleefd briefje," ging de ander op kalmen toon voort. „Geef liet aan dien vriend daar mee en maak je bedienden ge lukkig door bun bevel te geven den weg naar Kassei in te slaan, Kassei is vol Betty's en je zult daar goed gezelschap vinden." Ilij keek familiaar over Steven's schou- der, terwijl hij sprak en gaf een luiden kreet van vroolijke verbazing. „Lieve hemel, ik zie dat ik ook ben uit genoodigd." Rusland. De geruchten van Stolypin's aftreden hou den aanals zijn opvolger wordt genoemd prins Wnssiiitsjikoff. Volgens telegrammen uit Petersburg hecrscht groote verwarring op de ministorieelo bureaux, want de „ambtenaren welen niet in welke richting zij moeten werken". Men spreekt van nieuwe verkiezingen in November, waar het Petcrsb. Tclcgraafngcnl- schap noemt die geruchten volkomen onge grond. Maandag zijn ook te Kroonstad! de pro cessen begonnen voor den krijgsraad in zake dc jongste muiterijen. De beklaagden zijn in vele groepen verdeeld. Het stadsbestuur van Koslrowa stelde boschgrond, ter waarde van 200.000 roebel, tor beschikking van de boeren. Twee politieke gevangenen to Odessa hebben in hun cel de stroozakken. waarop zij sliepen met petroleum begoten en in brand gestoken. Een hunner is dood, de andere half verbrand. Sedert eenigc dagen worden de treinen vergezeld door detachementen soldaten om roofaanvallen en plundering te beletten. Duitochland. Prins Büiow zal einde Augustus naar Berlijn terugkeeren om deel te nemen aan de doopplechtigheid van 's keizers kleinzoon. Biilow zal omstreeks dien tijd weer dc eerste Bondsraad presidecren. Naar de „Rhein. We«tph. Ztir." verneemt heeft keizer Wilhelm tijdens ziin bezoek op villa Hügel te Essen meegedeeld dat hij met zijn gemalin de in October plaats vindende bruiloft van mej. Bertn Krupp met den lieer v. BoldenHalbach zal bijwonen. Engeland. Volgens de ,,Vo«p. Ztg." zal koning Edward 7 Sept. te Weenen aankomen en de gast zijn van keizer Frans Jozef te Schön- brunn. 8 Sept. keert de koning naar Enge land terug. Maandag heeft koning EJwar'd op het Buckinghnmpaleis een deputatie van drie rpodhuidenhoofden ontvangen. Zij waren uit Noord-Amerika naar den Entrclschen koning Kurtz, de flinke jager, die zich in bewe ging had gesteld om een critisch onderzoek naar de paarden van den jongen reiziger in te stellen, wierp hier den spreker een snellen blik toe. Hoe vluchtig die ook was, dc muzi kant ving hem op en glimlachte. „Wat," zeide Ilij met eenige verheffing van stem, terwijl hij zicli tot den graaf wendde „je gouverneur, mijn vriend? De hemel beware mij. Je raadgever voor een kor ten tijd, dat geef ik toe, maar overigens ver trouw ik dat ik op deze wereld een meer dankbare taak heb te vervullen." „Ik zal je niet pressen mij tc vergezel len. Ik kan heel goed alleen gaan," zeide Steven. „Je behoeft niet mei mij terug te keereu tenzij je het wenscht." Do andere maakte spottend een diepe bui ging en de jonge man sloeg de oogen neer voor dien blik die zijn gedachten las als oen open boek. Zeker, hij had den vorigen dag sterk naar hot gezelschap van den muzikant verlangd, maar thans was hij even verlan gend hem weer kwijt te raken, „O," antwoordde de vioolspeler, „wees maar niet bang, onze wegen scheidden zicli hier. Jou weg gaat me te hoog, kameraad. Jij gaat den berg op ik houd ine op vlak ker wegen. Pas op dat je niet te diep valt." Ilij lachte en Stoven gevoelde zich op het hooren van dien Inch meer ongerust dan boos. Do zwerver begon weer te spelen. Op de maat van de melodie wendde hij zich om en ging do plaats van de herberg op. Slecht op zijn gemak zag Steven hem gaan, verder en verder. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 1