Db HlcM ra fa Bnrijraaf. 60'm jaargang Donderdag 23 Augustus 1906. No. 12164 BUITENLAND. BINNENLAND. SCHIEDAMSCHE COURANT Deze couraiil verschijnt dagelijks,met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post 1.05. Prijs per week: Vo-or Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advcrtenliën voor bet eerstvolgend nummer moeten des tniddags vóór een uur aan bet bureau bezorgd zijn. Bureau: Boterstraat 68. Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Grcote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan liet Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsda g-, Donderdag-en Z aterdag avond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan liet Bureau te voldoen. Interc. Telefoon No. 123. Schiedam, 22 Aug. 1906. RUSLAND. Maandagmorgen werden te Kroonstadt zeven matrozen, oen werkman en twee stu denten doodgeschoten. Gister is de rechtbank begonnen met de be handeling dor zaak van-'de matrozen, be- sehnldigd van den moord op officieren en gewapend verzet. Deze beschuldigden zijn in verschillende groepen verdeeld. Tot de eerste groep behoort het lid der Doema Opniko. Zeven en dertig marine-officieren heb ben liun onlslag gevraagd, uit ontevreden heid over de zachte uitspraak van den Krijgsraad te Kroonstadt, die volgens hen de soldaten aanmoedigde hun officieren te dooden. Van te groote zachtzinnigheid behoeft men echter bij de Russische autoriteiten niet bevreesd to kijn. 'Do politie te Petersburg ia weer druk aan het huiszoeke.il en arresteeren, daar zij ervan verwittigd is, dat uit Warschau revolutionairen zijn aangekomen, die liet voornemen zouden hebben te Petersburg politiemoordcn te >orgamiseeren op dezelfde wijze als die te Warschau hebben plaats gehad. De jeheime politieke politie moet een korps van tweehonderdduizend man uit maken. Nabij Moskou zijn 150 jongelieden door de politie verrast, terwijl zijl zich in het schieten oefenden. Enkelen hunner zijtï in hechtenis genomen. Talrijke telegrammen vertellen dagelijks van moorden, verwoes tingen en rooivcrijen, diefstallen en geweld plegingen van allerlei soort. De revolutio naire voorbereidselen gaan een geregelden gpng en worden telkens talrijker. Als gevolg van den aanslag op generaal Skaion ie Warschau, hebben een veertig tal gevangennemingen plaats jgelbad. liet gerucht loopt tej Petersburg, da,tge neraal Trepoif z.iek is. Prinses Victoria van Battenburg, zuster der keizerin, is gisteren in Moskou aan gekomen. Tor (herdenking wan de moorden in liet vorig jaar heeft de Joodsche over heid aan alio Israëlitische .gemeenten een d;ig van vasten opgelegd., 'Alle synagogen en alle kerkhoven Waren gevuld met Jo den die baden voor do rust der zielen van de sl'aohioffers en orni gespaard te blijven voor niomve moorden. De voorgan gers hielden toespraken in verb'and met de omstandigheden. Van de 63 burgers die Woensdag in Warschau, vermoord zijn, waren er 45 Joden; van de 5 revolutionairen, die ge vangen genomen zijn wegensi de aansla gen op do politie, waren er 4 Joden. Roman naar het Engelsch van AGNES en EGERTON CABTLE. 29) Vage herinneringen uit oude romans do ken in hom op. Oubliette liet woord had een eigenaardiger! klank, en niet bepaald een bijzonder aangenamen. „Een oubliette is vroeg hij. „Een geheim gewelf, door middel waar van de ridders in den ouden tijd zich van hun vijanden of van lastige gevangenen ont deden. „Ziet u," ging zij voort met haar be- wonderenswaardige kalmte, „in vroeger da gen was de Oostertoren do uitvalpoort. Er was toen geen andere weg en wanneer iemand, wiens bestaan den heeren van Wel- lenshausen onaangenaam was, er in of uit ging, whs het zeer gemakkelijk do machine rie te doen werken met het resultaat Zij brak af. „Met het resultaat, dat hij in onze aange name positie kwam," vulde Steveh brom mend aan. „In het geheel niet," was haar antwoord. „Wij mogen den hemel danken dat de tijd en de storm in deze onderaardsche en ver geten gewelven aan het werk zijn geweest, zoodat wij hier thans gelukkig een steunpunt kunnen vinden „Wat zou er anders gebeurd zijn?" vroeg bij op een toon, die trachtte haar kalmte te evenaren. „Blijf stil zitten en luister." Zij tastte rond totdat zij een steen vond Wegens mislukte oogst wordt uit ver schillende provincies hulp en ondersteu ning gevraagd. Een groot deel der bevol king daar lijdt gebrek. Van verschillende zijden worden ook te legrammen ontvangen omtrent de siteeds verergerende agrarische woelingen. De „Russische Koirespondenz" ontvangt luit Petersburg het volgende bericht, geda teerd van 20 dézer. Een zoo juist gehouden) 'vergadering van* de vertegenwoordigers van heil leidend co mité dor constitulionool democratische par tij heeft zeer groote beteekenis, daar zij inzicht geeft in de stemming der bevol king. Vertegenwoordigd waren 30 gouver nementen uit alle deelen des rijks. Hel bericht van de ontbinding der Doe ma was zoo ongelooflijk, daL de diepe ver ontwaardiging daarover eerst thans tot uit drukking komt. Opmerkelijk is, dal, naar van verschillende kanten wordt opgemerkt, het volk thans niet alleen vertoornd is op de ministers, maan ook op den czaar. De houding der Doema-leden na de ont binding wordt algemeen goedgekeurd. De stadsbevolking houdt echter het manifest van Wifiorg voor onuitvoerbaar, in het bij zonder voor den koopmansstand. Anders oordeelt de plattelandsbevolking. Vele ge meenten hebben besloten geen belasting op brengen en ook het monopolie voor de brandewijnwinkels op te heffen. De vergadering stelde vast, dat bij'de eerstvolgende verkiezingen slechts aaneen sluiting met de linksstaandc partijen moge lijk is. In het algemeen 'is Me stemming der bevolking zeer opgewonden. Na het einde van den veldarbeid verwacht gien boerenonluslen. De vergadering lieeft be sloten als wachtwoord voop den verderen verkiezingisai'beid vast te stellen: de onmid dellijke bijeenroeping van een volksverte genwoordiging, een ministerie in overeen stemming met die vertegenwoordigingen onteigening ,van staatswege van don. bij zonderen grond, voor zoover dit noodig is tot tegemoetkoming aan het grondge brek onder de boeren. Het hoofdbestuur der partij zal aan alle plaatselijke afdeelingen een oproep in dien zin toezenden. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Engeland. Volgens te Londen ontvangen berichten uit Engelsch-Indië, heersriit aldaar groote gisting onder de bevolking, die voortdurend door rondreizende agenten wordt opgezet tegen de Europeanen. Reeds werden eenige zendelingen mishandeld en dc zwakke wijze waarop de regeering de orde handhaaft maakt de kleurlingen overmoedig, zoodat de vrees voor een uitbarsting niet öngewet tigd is. Frankrijk. Ann dc „Malin" wordt uit Marseille ge meld, dat de Italiaansche consul aldaar, in verband met de arrestatie van Cirillo, een onderzoek heeft ingesteld. Op het consulaat moot men van mecning zijn, dat de Italiaan sche anarchisten, die uit hun land verjaagd worden, zich te Marseille verzamelen en er bommen prepareeren, bestemd voor den ko ning van Italië. Het onderzoek, dat Zondag is aangevangen, geschiedt onder strenge ge heimhouding. Bij het voorloopig onderzoek heeft Ci rillo met verontwaardiging de onderstelling teruggewezen, dat hij een complot legen den president der Republiek in den zin had. Hij blijft bij zijn verklaring, dat de gevon den pakketten daar waren achtergelaten door een jongmensch, die een paar schoenen bij hem liet maken. Sarrien heeft te Macon een rede ge houden, waarin hij zijn vertrouwen uitsprak dat „de nieuwe pogingen, die gedaan zijn om het volk tegen de scheidingswet op te zetten en over 't land den godsdienstoorlog te doen ontbranden, zullen breken op het gezond verstand van de bevolking, die weet, dat de godsdienstvrijheid nooit is bedreigd en dat de republikeinen de hevigste strij ders zijn voor vrijheid van geweten. Het Belgische episcopaal heeft aan het Fransche episcopaat een brief gericht, waar in het zijn deelneming uitspreekt over de beproevingen, die het geloovig Frankrijk doormaakt en aanmoedigt, om het woord vaij den Paus in ziin encycliek te volgen, waar deze spreekt: Wij kunnen het hoofd niet buigen voor 3it onrecht. Wij moeten eerder aan God dan aan de mensehen ge hoorzamen. Spanje. De Spaansche Minister van onderwijs moet verklaard hebben, dat de regcering van plan is het modus vivendi met Rome, dat door het kabinet-Moret is ingesteld, op te zeggen. De minister zou er bij gevoegd hebben dat de onderhandelingen, zonder het ant woord af te wachten, over dat onderwerp met het Yaticaan zouden worden heropend. De eerste minister, in kennis gesteld met deze uitlatingen, heeft doen weten, dat de regcering haar plan de campage nog niet definitief bad opgemaakt, maar dut het geen de minister van onderwijs gezegd lmd, mogelijk wel juist zou blijken te zijn. dei-handelingen, te dien opzichte met het Yaticaan aangevangen, hebben tot overeen stemming geleid. Dit bezoek zal waarschijnlijk zoowel het Italiaansche vorstenhuis als den Heiligen Stoel gelden en is een bevestiging van een sinds eenige dagen loopend gerucht, over een voorgenomen bezoek aan liet Quirinaal, waaraan toen echter weinig geloof geslagen werd. Volgens het Romeinsclie blad „Vita" is men sinds twee dagen op liet Vaticaan druk bezig middelen te beramen om dc laatste en cycliek van den Pau» toe te passen. Een commissie, bestaande uil drie kardinalen der curie, bestudeert met een commissie, door bet Fransche episcopaat benoemd, en bestaande uit twee kardinalen ca een bis schop, de middelen, om dc uitvoering dei- voorschriften van den Paus voor do Fran sche geestelijkheid mogelijk te maken. Het resultaat van hun werk zal dienen tot lei draad en programma van de nieuwe confe rentie der Fransche bisschoppen, die op 15 September te Parijs zal plaats hebben. Vereenigde Staten. Alen weet dal in den staat Idaho de vrou wen het kiesrecht bezitten. Weldra zullen zij ook, zich met het enkele stemrecht niet te vreden stellende, de macht bezitten. Zij hebben reeds een stap in die richting ge daan. Het ambt van staatsinspecteur bij het openbaar onderwijs, waarvoor een keuze ge schiedt door de kiezer», is opgedragen aan miss Bella Chamberlain (geen familie van den Engelsehen staatsman), die door de hulp der vrouwen den manneliiken candidaat deerlijk heeft verslagen, Men kan nu liet oogenblik verwachten dat miss Bella Chamberlain tot gouverneur van dien staat zal worden gekozen. do komende Haagsclic Conferentie uitnoo- digende om dienaangaande lmar gevoelen te zeggen. Onze Marine. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht is Hr. Als. pantserscliip „Tromp", onder bevel van den kapitein <cr zee R. O. J. Verschoor, 21 dezer van Stock holm vertrokken. Audiënties, De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken zal op Zaterdag 25 Augustus e.k. niet plaats hebben. Personal la, Te 's-Gravcnliage is bericht ontvangen van het overlijden van don heer Ti. Hal- berts'nia, in teven resident van Bandoemg. De overledene was officier' in de orde van de Kroon van Sinm. Do gemeento Ede. Krachtens machtiging van II. M. de Ko ningin is bij beschikking van den minister van Binnenlandsche zaken aan A. J. baron Schimmelpenninck van der Oye c s. te Ben- nekom, te kennen gegeven, dat er onder de bestaande omstandigheden geen termen zijn gevonden om aan het verzoek tot splitsing der gemeente Ede in twee afzonderlijke ge meenten te voldoen. Aanmonsteren iu hot buitenland. «Staatscourant" no. 195 bevat het Kon. besluit van den 17den Juli 4906, houdende aanwijzing van den ambtenaar ten wiens overstaan de in artikel 396, Wetboek van Koophandel, bedoelde monstering van scheeps volk in het buitenland geschiedt. en hij gevoelde de spanning van haar jong, krachtig lichaam toen zij dien wegslingerde. Ilij hoorde hoe de steen eerst op de rots te recht kwam, terugsprong en verder rolde. Na geruimon tijd hoorde hij een flauw geluid, iets dat op een plof geleek, het geplas van water dat in beroering kwam, ver, heel ver weg. Het was een angstwekkende gewaar wording. Hij sidderde. „Niemand weet hoe diep het is," merkte zij op, „en ook niet wat daar verborgen ligt. Ik kan u zeggen dat ik doodelijk ontsteld was, toen ik voor het eerst dit hol ontdekte. De oude Martin had er mij tallooze legen den van verhaald, maar ik had hem altijd uitgelachen. Een paar maanden geleden kroop ik echter van buiten af hier binnen, want de oude toren wordt langzamerhand een ruïne, en deed een onderzoekingstocht. Klaar ik wist niet dat het oude valluik on der de poort nog werkte. Nu herinner ik mij," ging zij voort, terwijl plotseling een scherpe klank in haar stem kwam, „dat ik oom Budo vanavond hier in den omtrek heb zien ronddwalen Zij zweeg, een nieuwe gedachte hield haar klaarblijkelijk bezig. „Klaar wat heb ik in 's hemelsnaam ge daan," riep de jonge man uit, „om Maar zijn onrustig geweten deed hem den zin afbreken. „Het is een afschuwelijke streek," hernam het meisje opgewonden, „i| zijn gast, zóó Een snik van verontwaardiging belette haar het spreken, „Zijn gast," herhaalde zij. „KVat hij overigens ook van u mocht denken, dat had hij zich moeten herinneren. Ik kan het hem nooit vergeven." De gast, die, al was het dan ook on willig, op het punt was geweest zijn gast- Italië. Uit Rome wordt aan dc „Presse Associée" gemold Men verzekert, dat de Spaansche souve- reincn in de komende Novembcrmaand Ro me zullen bezoeken. De voorbereidende on- lrecr te verraden, bloosde diep in de bescher mende duisternis. Hij hoorde hoe zij een snik onderdrukte en voelde hoe zij de handen samenklemde. Na een oogenblik ging zij met meer kalmte voort „Wat was het verstandig van tante Betty, dat zij u zeide heen te gaan. En wat ben ik blij dat zij mij zond om u vaarwel te zeg gen in plaats van zelf te komen." Steven opende ziin mond als om te spre ken, doch sloot hem weer zonder een woord te zeggen. „U zou beiden gedood zijn," ging zij voort, terwijl zij haar stem liet dalen. „Oom Ludo moet krankzinnig zijn, krankzinnig door zijn bespottelijke jnloerschheid - en hij drinkt tegenwoordig veel te veel. O, groote hemel, wanneer ik niet bij u geweest was Zij rilde. Ilij van ziin kant was niet in staat een woord uit te brengen. Hij zweeg beschaamd voor haar superbe onschuldhij zweeg be wonderend voor den zelfopoffcrenden moed van dit schepseltje, dat in het geheel niet dacht aan het gevaar, waarin zij zelf ver keerde. „Hier is werkelijk goed bloed hier is ras," dacht hij. De meest gevoelige snaar in zijn binnenste was getroffen. Een oogenblik later, terwijl hij in naden ken verzonken zat, trof hem de humoristische kant van de situatie en hij begon te lachen. Daar was de mooie gravin Bettv, die zelfs niet in staat was haar eigen ontrouw door te zetten en die thans zeker op haar gemak in haar boudoir zat, en daar was de belee- digde echtgenoot, die genoo! van zijn mkldel- eeuwsche wraaknemingSteven wenschte dat hij tegenwoordig kon zijn bij de volgende ontmoeting van die twee! Cub a. Uit Havana komt het bericht dat er een opstand op Cuba is uitgebrokenhet aan tal opstandelingen overschrijdt dc 1000. De toestand is ernstig, omdat vele opstandelin gen in den vorigen oorlog heel wat dappere stukjes hebben uitgehaald. In een ontmoeting, Maandagmiddag op 20 mijlen afstand van Havana, Werd luite nant Rurales gedood, terwijl aan beide zijden vele gewonden verkregen wedren. Generaal Bandera voerde het bevel over de opstande lingen. Generaal Emiiio Numer, gouverneur van de provincie Havana, heeft liet gevecht bijgewoond. Brazilië. Het comité der panamerikaansche Confe rentie te Rio de Janeiro heeft een door den heer Drago verkondigde leer overwogen vol gens welke staatsschulden niet met geweld mochten worden geïnd en verleden Zaterdag heeft het Congres een resolutie geteekend, Sidonia in haar kinderlijkheid lachte ook, toen zij zijn vroolijkheid bemerkte. Dit maakte hem oogenblikkelijk weer ernstig. Het scheen ontzettend lang voordat het „mor gen" zou zijn. „Wat moeten we nu doen?" vroeg hij. „Wel, waarde heer, niets dan wachten. Wij zullen ditmaal niet sterven, graaf Kiel- mansegg, want mijn arme oom" zij lachte half verachtelijk, half triompliantelijk „weet er niets van, wil ik wedden, dat er een uitweg is uit deze afschuwelijke val, even zeker als er een weg is om er in te komen. Een andere weg dan die over het verborgen meer en de bark van den ouden Charon, Maar tot de dag aanbreekt mijn heer „De dag?" riep hij uit en hij vist niet of hij blij dan wel bedroefd was bij het vooruit zicht den gehcelon nacht in deze positie te moeten doorbrengen. „Wc moeten geduld hebben totdat de dag aanbreekt. Want een enkele misstap zou de oorzaak zijn dat onze lichamen de lang vergeten beenderen der vijanden van Wellenshauscn gingen opzoeken." „En dus?--" „Fm dus zou ik zoggen dat hel beste wat we doen kunnen is te gaan slapen." Weer zweeg hij. Thans was liet hem dui delijk welk een kind zij nog was, hoe ver trouwend, eenvoudig en moedig. „Wanneer u voorzichtig wat naar rechts schuift," zeide zij na een korte pauze, „zal u daar veel zachter liggen, denk ik. De grond is daar bedekt mot aarde en ik her inner mij dat er varens groeien. U zal daar werkelijk niet al te hard liggen." Het meisje nam waarlijk de honneurs van de oude familie-oubliettc waar! Een teedere Daitscho ongevallenwet. De minister van buitcnlandsclie zaken brengt in de „Staatse!." ter kennis van be langhebbenden, dat volgens 18 van de Duitsehe Ongevallenwet van 30 Juni 1900 den verwanten in de opgaande linie 20 van liet jaarlijks verdiende loon wordt uitge keerd, indien kan worden aangetoond, dat de verongelukte geheel of overwegend uit zijn verdiende loon liet levensonderhoud der verwanten bestreden heeft. Blijkens bericht van den Ncderlandschcn consul te Dortmund hebben zich eenige ge vallen van weigering der uitkeering op grond van het niet kunnen aanbrengen van be wijzen voorgedaan, omdat verschillende werk lieden een deel lumiier verdiende penningen naar hun familieleden in Nederland zenden, zonder de repus der postwissels te bewaren, zoodat dikwerf bij oen ongeluk met doodc- lijken aflo'op niet kan worden aangetoond hetgeen 18 der Ongevallenwet verlangt. Naar aanleiding van liet bovenstaande glimlach speelde om zijn lippen en een glans van teederheid kwam in zijn oogen, maar zij kon dat in de duisternis natuurlijk niet bemerken. „Maar u," merkte hij op, „mijn goede fee, mijn beschermengel, denkt u dan nooit aan zichzelf? Wil u tegen mij aanleunen?" ging hij op schuchteren toon voort. Hij trok haar naar zich toe. Wat was zij toch slank en teer. Zij rilde toen liij den arm om haar heen sloeg en hij liet haar oogenblikkelijk los. „Wil u liever niet?" vroeg hij zacht. „Ik weet het niet," fluisterde zij en hij meende dat hij kon hooren dal zij slechts met moeite lmar tranen bedwong. Al zijn ridderlijkheid kwam haar le hulp. Hij trok zich eenigs/.ins terug en trok met moeite den zwaren mantel af, dien hij om zich heen had geslagen. Hij gevoelde zich stijf en gekneusd en de onzekerheid van de plaats waar hij zich bevond gaf hem een ang stige gewaarwording, liet was alsof rondom hem overal diepe afgronden gaapten. „Wal doet u?" riep zij uit. „Laat mij dezen mantel over u leggen," verzocht hij. En dan kunt u zelf uw eigen mantel oprollen en er een peluw van maken, tegen mijaan, zóó." „Klaar u, maar u Zij verweerde zich tegen do handen die haar wilden toedekken, zóó heftig, dat hij haar angstig vastgreep. ITet geluid van den rotssteen die afbrokkelde en in den afgrond rolde was een veelbeleekeiiendc waarschu wing. fWerdé vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 1