60"'" Jaargang, Zondag 26 Augustus 1906, De Nicht van Jen Biripaf. No. 12167 Eerste Blad Uit de Pers. BUITENLAND. SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dag olijks, met uitzondering van Zon-on Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Sch ieda m en Vlaardingen fl, 1,25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Boterstraat 68. Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0,92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven biervan zijn gratis aan bet Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsda g-, Donderdag-en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kl cine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbvsialing aan bet Bureau te voldoen. Interc. Telefoon No. 123. Schiedam, 25 Aug. 1900. RUSLAND. Nieuwe militaire onlusten hebben zich tin het zomerkamp te Moroswoka bij Odessa ivoorgedaan. Het elfde en twaalfde bataljon ,'sappeurs kwam in opstand; zij trokken on- riler het zingen van de Marseillaise naar een politieke bijeenkomst en besloten op stakers en revolutionairen niet te schieten. Officieren die op bevel hunner superieu ren op de bijeenkomst verschonen, werden mishandeld. Onafgebroken duurt verdi. dc reeks voort van aanslagen, plunderingen, brandstichten gen en roofuanvallen tot zelfs in het cen trum van de hoofdsteden Moskou en Peters burg. De revolutionairen rooven zooveel mo gelijk geld voor een nieuwen opstand en on danks de groote troepen- en politiemacht, kan de czarenregeering dien toestand van anarchie niet bezweren. 148000 roebel, bestemd voor de staats bank en verschillende particulieren te Pe tersburg, zijn gisteren gestolen uit den post trein die uit den Kaukasus kwam. Gisteren zijn 27 arbeiders van de staats- kruitfabriek te Schlüsselberg gearresteerd. In het Petersburgsehe district Bachmont heb ben de Kozakken een arbeidersbijeenkoinst met geweerschoten uit elkaar gejaagd. Ver scheidene arbeiders zijn gedood, velen ge wond. Te Petersburg spreekt men weer over de instelling van een militaire dictatuur voor Polen en den Kaukasus. Op bevel van den czaar is voor den gouverneur van Warschau, Skaion, een gepantserde automobiel ter be schikking gesteld. Naar de Voss. Ztg." mededeelt, worden te Warschau en andere plaatsen toebereid selen gemaakt voor een algemeenen joden moord; zoowel de troepen als de politie, door de jongste moordaanslagen verbitterd, doei» niets om hot te beletten. De gezant eener groote mogendheid ont ving zeer onrustbarende berichten van den consul-generaal te Warschaubij begaf zich onmiddellijk naar het Ministerie van Bin- nenlandscho Zaken, om daarvan mededee- ling te doen, doch ontving er geen afdoende antwoorden. De Petersburgsehe bladen melden dat de staatskruitfabrieken nabij Schlüsselburg nacht en dag werken. Groote hoeveelheden schiet voorraad worden voortdurend naar Polen en den Kaukasus gezonden. Pnbilve de gewone politiemacht te Odessa h i ie gouverneur een nieuwe straatwacht ingesteld bestaande uit 543 man. Voor de eerste maal heeft generaal Kaul- Roman naar het Engelseh van AGNES en EGERTON CASTLE. 32) „Ik ga naar den burcht terug," zeide hij en begon den berg te bestijgen. „Wel kameraad, wat heb je een haast," voegde de ander hem toe. „Wat wil je daar doen? Bedenk dat je daar reeds eenmaal te veel bent geweest." Daar sprak een zekere angst uit zijn stem, niettegenstaande zijn spottenden toon. „Mijn plannen begon Stoven koel. Hij was op het punt er bij te voegen, „gaan je niets aan," maar een tweede gedachte deed hem zich naar den vioolspeler omwen den. Alles wat hij in dien nacht had terug gehouden, ontsnapte hem thans. Hij sprak hartstochtelijk. „Waarom vraag je dat?" riep hij uit. „Je weet hetWat, hen jij de man die in de zielen van anderen leest? Ben je een man zooals ik zelf, en denk je dat ik dat kind nu aan haar lot kan overlaten? Haar kleine hand was het die mij van den dood redde. Zij vertrouwde mij en viel in mijn armen in slaap. Denk je dat ik de gedachte zou kun nen verdragen haar nu hier onbeschermd achter te laten? Wanneer ik mijn goheele leven geef om haar te beschermen doe ik dan iets meer dan mijn plicht?" „Man riep Steven uit, terwijl hij den vioolspeler hij den arm greep en hem door elkaar schudde, „ik zeg je, dat het kind den gehee len nacht in mijn armen lag." „Zij is werkelijk nog een kind," zeide de muzikant kalm. bars een doodvonnis door den krijgsraad uit gesproken verzacht iri gevangenisstraf. Er was een boer ter dood veroordeeld wegens een politiek misdrijf, de doodstraf is gewij zigd in 10 jaren dwangai beid. Het ge rucht wil dat generaal Kaulbars, toen het doodvonnis bekend werd, van de boeren meedeeling kreeg dat hij zou vermoord wor den, indien hij het doodvonnis bekrachtigde. Verleden Zaterdag deden te Otvock nabij Warschau een aantal revolutionairen, allen Joden, een aanval op een trein en roofden 800 roebel. Een treinbeambto werd gedood, 's Nachts arresteerden soldaten 11 verdachten. Toen dezen per trein naar Warschau werden gebracht overviel een bende van 50 man het station; maar slaagden er niet in de gevan genen te bevrijden. Een der aanvallers werd gedood, een tweede gevangen, de rest ont snapte. De boerenafgevaardigde Aladin, lid van de voormalige Doema, die door de reactionairen met den dood bedreigd wordt, is naar Stock holm gevlucht. Zijn gezondheid is geschokt. De steenen Michailof-brug, nabij het staats park te Petersburg is gistermiddag inge stort. Er zijn verscheidene slachtoffers. CUBA. Bo berichten van den opstand op Cuba spreken van uitbreiding der beweging. De opstandelingen wagen zich in de nabij heid van Havanna. Met afwisselend geluk wordt op verschillende punien gestreden, maar de Yereenigde Staten zullen vooreerst niet tussclienbcide komen. Te New-York gelooft men algemeen dat de Cubaansche regeering zelf mans genoeg is om den op stand te dempen. President Palrna heeft, in tegenspraak met de geruchten, niet de hulp ingeroepen van de Vereenigde Sta ten, wel heeft de president nieuwe kanon nen besteld in de Vereen. Staten, van be scherming door Ainorikaan'sehe soldaten is geen woord waar. Patina is dus optimist, maar het is te verwachten dat de opstand een langen adem zal hebben, de guerilla- oorlog van de Cubanen tegen de Span jaarden duurde onafgebroken voort, hoe wel do laatsten 200.000 man ju 't veld brachten tegen 4 5000 gewapende insur- gentcn. Indien zulk een toestand weer ge boren word, zou er voor de Vereen. Sta ten aanleiding zijn tot annexatie van Cuba of een protectoraat, als men er te Wash ington zin in heeft. Het is ïte vraag nog in hoever de Vereenigde Staten deze on lusten zullen godoogen. Art. 3 van de aan vulling op het verdrag met 'Cuba, dal de onafhankelijkheid van het eiland waar borgt, geeft den Verccnigden Staten het recht om tusschcnbeide te komen, ten einde den vrede te handhaven. De Amerikaansche zaakgelastigde te Ha vana seint dat "do opstand zich uitgebreid „En juist daarom!" riep Steven uit. „O, ik dacht dat jc mij begrepen zoudt hebben „Laat ons dan de hoogte beklimmen," sprak de vioolspeler. „Wat, geen muziek?" vroeg Sidonia vroo- lijk. Zij stond reeds op den drempel en wachtte daar de anderen op. „Ik verwacht te dat uw viool ons een bevrijdingszang zou doen hooren." „Mijn ziel is vanmorgen vol muziek," antwoordde de zwerver. De burggraaf fungeerde voor ridder van de droevige figuur. Een man mag 's avonds of 's nachts een middeleeuwsche wraakne ming op touw zetten en uitvoeren, maar in den morgen schijnt iiij weer in het licht van zijn eigen tijd. Toen hij uit zijn roes ont waakte en het tot hem doordrong wat hij gedaan had, gevoelde hij zich diep terneer geslagen. Niet minder onaangenaam was de gedachte dat zijn verdenking totaal onge grond was geweest, dat zijn vrouw de deugd zaamheid zelf was en nog m liet land der levenden verkeerde, en ten slotte dut hij zijn onschuldig nichtje en zijn even onschuldigen gast ten doodc had gedoemd. Hij verraadde zichzelf bijna, toen hij de burggravin ont moette. „Het was dus Sidonia en niet jou, die de jongen voortdurend achterna liep?" riep hij in verhuring uit. „Mij? Mij achterna loopen?" antwoordde de dame in deugdzame verontwaardiging, „Hoe durf je zoo iets veronderstellen?" Zij zweeg, hijgende van toorn, om het ver nederende van haar positie in vollen om vang te overzien. Sidonia was weg weg met den knap heeft tot de provincies Santa Clara en Malanzas. De „Herald" verneemt uiit Puerto Plata dat rle rebellen de geheeie provincie Monlc Chrisme,t mtzondering van Dajabon en do stad Monto Crisli, in hun macht heb ben, De regeering heeft in die provincie 400, do rebellen hebben er GOO man. De generaals" Navarro, Des champs en Quc- lito zijn daar do "aanvoerders der opstan delingen. i De dood van den negergeneraal Quinto» Bandera is voor de insurgonten een ge voelige slag. Bij hot eerste treffen rnet'de regeeringstroepen werd Bandera doorzijn meeste volgelingen, in den steek gelaten. Do „Morning Post" meldt nog aangaande het gevecht: Cubaansche regeeringstroepen omsingelden het kamp van Bandera bij Hoyo Colorado en overrompelden de in surgenten, die geen schildwachts hadden uitgezet. Een hevige strijd ontstond, waar in de generaal Bandera en acht officieren sneuvelden, de rebellen sloegen in wanorde op de vlucht. Bandera was 60 jaar. Op andere deelen vau het eilend hadden de insurgenten meer geluk. Zij, vermeester den San Juan-Martinez on sterke benden bedreigen Pinar del Rio. De regeering mo biliseert de militie en roept alle weerbare mannen boven 15 jaren onder de wapens. Te Havanna is de staat van beleg afgekon digd. De insurgenten zijn 4000 man sterk. President Pal ma beschikt met zijn nieuwe lichtingen weer over 5 a GOOO man. De opstand schijnt iang van te voren voorbereid lo zijn. De opstandelingen heb ben nvimschoots mondkost, schietvoor raad, geweren en machetes, korte sabels, dio zij in Noord-Amerika cn andere lan den gekocht hebben. Zij zijn bereid om) tot het uiterste .te vechten. Hunne aan voerders zijn „generaals" die in den oor log tegen Spanje naam' gemaakt hebben en wier aanhang dagelijks aangroeit. Die aanhang bestaat hoofdzakelijk uit oudge dienden uit de guerilla's voor de onaf hankelijkheid. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Frankrijk. Te Marseille is weer een anarchist gearres teerd in een bar nabij de Notre Dame de la Garde. Hij heet Vincenzo Angello. Bij hora werden Leekeningen gevonden, die de politie hield voor liet mechaniek van hclschc ma chines, maar die volgens Angello teekenin- gen voor een breimachine waren. Angello ont kent anarchist te zijn. Sp an je. De Spaansche bladen bevatten het rap port van den rechter van instructie over pen jongen Oostcnrijksehcn graaf, die zij, Betty, zoo beslist voor zichzelf bad bestemd, liet was een schandel'ike streek, die Sidonia haar gespeeld had. Bah, zij die zichzelf zoo goed kende had immers nooit in eenige vrouw vertrouwen moeten stelten „Het nest was \an het begin af op hem verliefd," verklaarde zij,, en hij o, hij wist maar al te goed dat een rijkere partij zich wel nimmer zou voordoen. Ik vertrouw, graaf von Wellenshau&on, dat u de bedien den heeft uitgezonden om hen te zoeken." Haar geest werkte met meer dan gewone vlugheid. U heeft zich toch hoop ik niet laten misleiden door het verhaal van dien sluwen schelm dien vioolspeler of wat hij verder wezen mag. Ik zou u heel wat van hem kunnen vertellen. Hij is een eerste intrigant en gracf Kielnmnsegg heeft hem van het begin af in zijn vertrouwen genomen. De hemel weet wat voor plannen zij samen gesmeed hebbelliet is een formeele samen zwering." De burggraaf stond haar in de grootste verslagenheid aan te staren. „Ik ben bang dat er een ongeluk ge beurd is," fluisterde hij eindelijk rhet droge lippen. „Een ongeluk?" riep zij uit met een ver nietigenden blik. „Dwaas!" Zij wendde zich tot hem als een klein boos kutje. „Het is alles je eigen schuldWaarom heb jc hem ook gevraagd terug te komen? Alieen om te spionneeren,! Ja, wanneer het meisje ons compromitteert is het je eigen schuld de schuld van je achterdocht en boosaardig heid. Jij hebt er hen toe gedreven, dat zij samen wegliepen, oude. jaloorseiie dwaas De burggraaf klemde de handen ineen en wrong ze boven het hoofd. Hij viel luid schreiend in een stoel neer. Wanneer ze het den aanslag op koning Alfons op den dag van zijn huwelijk. Dc politie houdt, buiten Morralt, de be ihuldiging staande tegen Ferrer, bestuur der van de moderne school te Barcelona, den journalist Nackens, die Morralt hielp om zich te verbergen na den aanslag, als ook Mayoral Ibarra Martinez Matu en zijn vrouw, die Morall hielpen in zijn vlucht. De stoffelijke schade, die het koninklijke huis leed door den aanslag, bedroeg 19.810 pesetas, liet aantal dooden is 25, dat der gekwetsten 109, waarvan 14 herstellende zijn. De experten hebben in een opschrift op een boom in het park te Madrid liet band schrift van Morall herkend. Bedienden van een vervoerhuis van Bar celona hebben in een portret van Morall den man herkend, die de kist met bommen naar Frankrijk zond, welke voor den aanslag in de me de Rohan zouden gediend hebben. Het rapport bevestigt, dat Morall zeer be kend stond om zijn anarchistische denkbeel den. Brieven van Ferrer aan zijn familie bewijzen, dat hij een erkend anarchist was. liet schijnt, dat Nackens door Morall met den dood werd bedreigd, zoo hij hem niet wilde verbergen of hem aanklaagde. liet is ook gebleken, dat er te Barcelona dien dag ook een aanslag moest plaats hebben. De staking te Bilbao breidde zich giste ren gestadig uit, de meeste fabrieken en werkplaatsen zijn stop gezet. Duitschland. Keizer Wilhelm is gisteravond van Wil- helmshöhe nnar Potsdam teruggekeerd. Kei zerin Augusta zal zich hedenavond naar liet, nieuwe paleis begeven, in verband met de op 29 dezer plaats vindende doopplechtigheid van haar kleinzoon. Prins Billow zal dezer dagen tc Berlijn aankomen en bij die gelegenheid de zlttin van den Pruisischen ministerraad presidee- ren. Dc „Wener Ztg." gelooft niet dat het ontslag-Podbieiski zal behandeld worden, want de beslissing daarover behoort aan den keizer. T u r k ij e. Natsjewitsj, de Bulgaareche zaakgelastigde te Konstantinopei, heeit zijn ontslag ge vraagd, wegens verschil van mec-uing met het Bulgaarsche kabinet. Natsjewitsj, die een voorstander is van een verzoeningspolitiek op den Balkan, keur de do unti-Grieksche beweging in Bulga rije af. De Bulgaarsche regeering ligt ook over hoop met de Russische. Het wordt op den Balkan hoe langer hoe ingewikkelder. De „Matin" bevestigt het bericht dat de eens wistWegloopen? Helaas, arme Sido nia, arme kleine Sidoniallij had altijd van het kind gehouden, „Ik hoop dat je spoedig je roes te boven zult komen," zei Betty met een blik van af keer op de leege flesschen. En op dit oogenblik weerklonk een luide kreet op de plaats, die aankondigde dat de verlorenen waren teruggevonden. De extase waarin de burggraaf verkeerde, toen hij vernam dat de oubliette niet had gewerkt zooals oorspronkelijk zijn bedoeling was geweest, was minstens even groot als kort te voren zijn ellende. Hij had kunnen dan sen cn zingen van blijdschap. Met tranen in de oogen sloot hij zijn vrouw aan het hart Zij duwde hem geërgerd terug. Hij waggelde naar de groote hal. Thans scheen hij dron ken van blijdschap en hij wankelde, toen hij tegenover de beide stond die op zulk een wonderlijke wijze waren gered en terugge bracht. liet jonge meisje zag hem streng en ernstig aan. Haar oogen fonkelden toen zij den vinger ophief. „Nu schreit u, oom, maar gisteravond lachte u. Dat was uw vaarwel aan onsu lachte toen li ons in de oubliette liet va! len." Dc burggraaf deed een stap achteruit in nieuwe angst. Zij wist dus dat het geen ongeluk was, waardoor zij naar beneden waren gevallen. De diep ongelukkige lieer van liet kasteel wierp een blik rondom zich Hij zag de oogen van Steven oji zicli geves tigd koel en toornig - deze wist hetHij ontmoette de oogen van den vioolspeler spottend, hij wist hel ook llij ontmoette den blik van ziin Betty achterdochtig en onderzoekend. Binnen enkele oogenblikken zou zij het ook weten Turken hun aanspraken op de oase Dsjanet, ten Z. van Tunis, hebben opgegeven. Ken telegram uit Konstantinopei meldt, dat de Porte bevel gegeven heeft dat de Turksche troepen, voor het geval zij de oase reeds bereikt hadden, deze weer moesten verlaten, en zoo zij nog 'op weg daarheen waren, naar de naastbij gelegen Tripolitaansclic stad moesten terugkeeren. Tegelijker tijd heeft de Turksche regee ring den wensch uitgesproken nadere onder handelingen met Frankrijk te voeren over de grensverhoudingen in Tripoli. ZuidrAf rika. 1 De „Daily Mail" ontvangt uit Johannes burg bericht dat de Engelsche regeering de 30 inillioeti p. st. oorlogsschatting aan de overwonnen Boerenrepublieken zal kwijtschel den. De Britsche regeering heeft plan de Transvaal en Transornnje te helpen aan een leoning van 4 millioen p. st. icr ontwik- reling van landbouw en kolonisatie. Tijdens het bezoek van Chamberlain aan Zuid-Afrika hadden do Transvaalselio autoriteiten hem beloofd een leening te sluiten van 30 mil lioen p. st. om daarmede gedeeltelijk de oor logsschatting af te betalen. Een groep Zuid- Afrikaansche bankiers had toegestemd voor de eerste tien millioen te teekenen. Do, nieu we leening van 4 millioen zal geschieden door de Britsche regeering zelf die aan haar onderdanen in die koloniën een „settlement" wil verschaffen, maar de leening zal door gaan voor een gift aan de Boeren. Z u i d-A m e r i k a. Tiet Pan-Amcrikaanschc Congres te Rio de Janeiro is gesloten, liet volgend congres zal in 1911 bijeenkomen. Arbeidscontract en dienstboden. Valerius van de „Opr. llmirl. Grt." voor ziet tengevolge van het arbeidscontract een roerige beweging onder de dienstboden, Zij, die aan sociaal werk doen, schrijft hij, zullen niet in gebreke blijven haar op de hoogte tc stellen van de rechten, het ver vullen der plichten aan haar zelf overlatend. De mevrouwen en mevrouwtjes zullen zuch tend er rekening mede hebben tc houden en nieuwe stof, hij heele ponden, aanbrengen voor klachten over de „bojen". Dc dienstboden zullen niet nalaten nog meerder te klagen over hun mevrouwen. De gewijzigde dienstbodenkwestie zal aanlei ding geven, dat de vrouwelijke leden van het gezin zelf meer de handen uitstoken. Het gezin, het leven, het eten vooral zal er niet minder om worden. Maar maar Een moeder kan lhan3 al heel weinig rekenen op de meisjes thuis. Do meesten nemen zelf een betrekking waar, Weer klonk Sidonia's heldere stem cn nu wist de burggravin alles. Dit bracht hem geheel in haar macht. Zij dreigde hem met koning en keizer, met haar familie, met rechtbank, gevangenis, krankzinnigengesticht en duel. Zij herinnerde haar heer cn meester er aan dat de keizer dc echtscheiding in de mode had gebracht. Zij zou echtscheiding aanvragen, zij zou alles publiek maken Die bedreiging met echtscheiding was het die hein het diepst trof, want, op zijn eigen manier hield hij toch wel van haar. Niettegenstaande alles, geschokt als zij was door dc ontdekking dat haar eigen kostbaar leven in gevaar was geweest en haar echtgenoot haar wouid-be moordenaar was verloor zij haar tegenwoordigheid van geest niet. Zij ving den blik op, waarmee Stoven Sidonia volgde en zij kwam oogenblikkelijk tot de gevolgtrekking, dat hij nu geen enkele gedachte voor haar had. Neon, zij herinner de hem slechts aan een paar zeer onaange name dagen en een afkeurenswaardige han delwijze die met levensgevaar geëindigd was Zij moest nu niet overhaast te werk gaan. Zij moest de kaarten, die zij nog in handen had, zoo goed mogelijk uitspelen. Zij had een visioen van een gotemden Blauwbaard -en schadeloosstelling. Tlanr beurt kwam nog om van he, vroolijke Kassei tc genie ten. „fleer graaf," zeide de burggraaf, niet zonder eenige waardigheid, hoewel de tranen nog in zijn lichte oogen stonden cn zijn groote handen beefden, „ik bon aan uw genade overgeleverd. Ik hob u absoluut geen enkele verontschuldiging aan te bieden," (Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 1