Handel en Bedrijf. ALLERLEI. VOOR DAMES. (Nederland), sprong nabij Detroit, Mich., uit den trein, die over een hooge brug ging en viel' 30 voet naar beneden op staal. Zij was op weg van Holland naar Chicago, Ver. Staten, om haar broeder te bezoeken en was 7.00 geheel 'van streek door de uitgestrekt heid van Amerika, dat zij dacht, dat de conducteur haar naar China of eenig ander gioot land bracht. Dat zij niet dadelijk dood was, had zij meerendeeis te danken aan de zes rokken, die zij aan had. Met eenïge kleine k vet mi ren kwam zij er af en binnen enkele dagen 7,al zij het Rootle Kruis Hospitaal kunnen verlaten, waar zij ingebracht was. HET WESTLAND, 23 Aug. Op de veilingen van hedenavond werden d> rokende prijzen houteed Groene pruimen f3.94 a f4.40 per 25 kilo Aanvoer kin. Gele pruimen f3.89 a 4.05 per 25 kilo. Aan voer 425 kin. Uien 11.621/2 a 1,68 per baal. Aanvoer 482 bn AMSTERDAM, 24 Aug. Lijnolie per 100 Kg.: Vliegend f22, 21%; Sept f 21%Sept./Dee. f 21S/4, 21%; Jan./Mei 1907 f 21% Juni/Aug. f22. LEEUWARDEN, 24 Aug. Boter. Boereboter f48.50 a f Aanvoer 41 19 en 8 y16 vaten. Fabrieksboter f52.— a f52.60. Aanvoer 19 80 Vi b'u vaten. Noteering van de Commissie. Ie kwal. Fabrieks boter f52.50. Noteering van de Comm der Ver. van Boter en Kaashandelaren in Friesland. Ie soort Fabrieks boter f 52 Vereeniging tot pnblieken verkoop van Friescho Fabrieksboter. Landbouw, vat: le keur f49.— totf— 2e keur f47.60 tot f—3e keurf46.---tot— i/8 vat: 1c keur f43.50 tot f—2e keur 146.50 tot f—8e kenr f45.— tot Aanvoer 9 14 i/s en 4 i/16 vaten. Fabrieksboter: gezouten f46.a f52.50, on gezouten f—a f Aanvoer 21 V» en 15 l/i vtn. HAMBURG, 24 Aug. Petroleum looo 7.10Spiritus pir Aug. 15i/j Sept.'Oct. 16%. Stemming kalm. BUDAPEST, 24 Aug. Tarwe per Oct. 14.40Mais per Oct. Stemmingkalm. NEW-YORK, 24 Aug. Aug. Sept. Oct. Dec. Moi 79%82% 848/1 Aug Sepi. Oct. Oee. Mei. 561/8 52% Tarwe Mais. Faillissementen. Uit dt StaaU-Cowrant. U itge&proken: S. Fuld, koopman, te 's-Gravenhage. Mr. J. F. van der Lek de Clercq rechter-com- missariscurator mi*. G. van Blooten Azn, H. J. Volkers, molenaar en koopman, te Oldebroek. Mr. P. C. A. Sichterman rech- ter-commissariscurator mr, H, de Die Jr. L. M. Verhoeven, tabaksfabrikant en winkelier to Breda. Mr. II. E. van iJsen- dijk Jr. rechter-coinmissarismr. A. K. I. G. baron van Oldened lot Oldenzeel curator. R. G. van Wiehen, kruidenier, te Tiel. Jhr. mr. J. A. van der Does reehter-com missaris; curator mi. S. Rink. A, Th. J. Ilerachiedt en W. M. F. Her- r-cheit, beiden winkelier, te Breda. Mr. W. P. A. Hellegers reehter-commissarisjhr. mr. L. J. M. van Basse van Ysselt curator. J. J. Wirco, tuinier en koopman, te Os- sendrecht. Reehter-commissaris jhr. mr. A. J. J. van Basse van Ysselt; cuiator mr. M. H. Hertog. H. A. Wilmes, koekfabrikant, te Dor drecht, aldaar alleen handelende onder don naamEerste Dordrechtsche stoorn-koek en banketfabriek „de Ster". Mr. II. van Loghem de Josselin de Jong rechter-commissaris curator mr. J. M. Rons. Opgeheven: W. P. van der Schoot, koopman in groen ten en brandstoffen, te 's-Gravenhagp. Hoogwater to Schiedam. Aug. 25v.r». 7.15 nam 7.41 .26: 8.- 8.26 „27: 8.51 9.20 28: 9.57 1036 Hoogte van het water op de rivieren. Berichten van 24 Aug. LDBITH, 8 nnr'8morg.10.50 Gew 0.02 li KOBLENZ, K unr morg. 2.23 Gov O.Ol 11 TRIER, 9 unr 's morg. 0.17 öcv 0 O'J M. KEULEN, nnr 's morg. 2.19 Gew 0.05 X. ROHRORT, v nnr'siaorg. 1.50 Gew. 0.07 M, Zon en Maan, Zonaopg. Ang. 265. 1 v.ia. omierg. 7. 1 n.a.. 27:5.2 6.58 n 28:6.4 6.56 27 Aug. E. Kwartier. 2 Sept. V. Maan. Familieberichten. (Uit eenige couranten.) Getrouwd: 23 Aug.: J. Th. Ruijgrok en P. C. Bonefaas, Hengelo. M. H. Dam en M. van Orden, Zaandam. J. II. Blok en G. P. Schor, Amsterdam. C. van der Burg en L. Schroder, Vmsterdam. A. E. Rouffaer en J. C. Hcnrard, Am sterdam. A. A. Bierlee en 1). Rainver- da, Amsterdam. L. A. Butot en II. B. v. d. Kolk, Amsterdam. J. Duveenen C. Bosboom, Amsterdam. J. de Groot Jzn. en J. van. Woudenberg, Hilversum. H. 'D. van Voorhuysen en J. W. Waa- genaar, Amsterdam. H. M. Leopold en en Tl. Draaper, Leeuwarden. H. Fels en M. J. Uckerman, Utrecht. F. Flaum en M. Kapteyn, Londen. Bevallen: 23 Aug.: BekouwKieck- busch, z., Amsterdam. DE VINETA-SAGE EK HAAR .ONTSTAAN. Dat groote steden, aan zee gelegen, door den vloed worden verzwolgen of door de een of andere oorzaak hun beteekenis ver liezen, daarvan geeft de geschiedenis me nig voorbeeldStavoren, bel onbelangrijke stadje van tegenwoordig, was eens een aanzienlijke handelsplaats, die door de ver zanding van haar haven alle beteekenis verloor; een ander voorbeeld is Wennig- stedt op Sylt, en de stad Rungholt, die eens lag op de plaats waar nu de Bollard zich uitstrekt. Men wijst de plaats, waar Vineta gelegen moet hebben, op het eiland Usedom aan; de sage noemt 1183 als het jaar, waarin de stad verzonken is. Tot in 1870. ongeveer geloofde men wer kelijk aan het vroeger bestaan der stad; daarna begon de geschied- en aardrijks kundige critiek een onderzoek: Virchow ging de zoogenaamde overgebleven funda menten na en verzekerde, dat dit slechts heel gewone steenen riffen waren. Verder werd op geologische- gronden uitgemaakt, dat op do aangewezen plaat* onmogelijk een haven, dus ook geen handelsplaats kon zijn geweest. En uil de miiddelecuwsche kro nieken bleek, dat er nooit een stad Vineta kon hebben bestaan. Er bestaat een kroniek der Oostzeelan den uit de elfde esuw, waarin Vineta ze ker genoemd zou zijn, als hel bestaan bad. Wei wordt er over een andere stad ge sproken, die op de plaats van het tegen woordige Wollin lag, die door de Wenden Jumnc, door de Denen Julin genoemd werd. In Junme von'd men het meest karak teristieke van wat men van Vineta ver haalde; het lag dus voor de hand in de oude geschiedenis van Wollin de kern der Vineta-sage te zoeken. Junme dreef han del met Midden-Azië, Perzië e. a., eu dat dit een feit is, werd bewezen door de groo te menigte Arabische munien, die men in 1699 bij Wollia vond. Dat de stad Jumnc buitengewoon rijk moet zijn geweest, is ontwijfelbaar zeker, al heeft de sage overdreven, die verklaarde dat in Vineta-Julin de kinderen op straat met thalers' speelden, dat de meest gewone huishoudelijke artikelen van zilver en de stadspoorten uit erts en klokkenspij's ver vaardigd waren. Toch zag de stad er an ders uit, dan wij het ons voorstellenOtto von Bamberg die er in 11*25 een bisdom stichtte, vertelt dat ze paalwoningen had de huizen uit balken en lectncn wanden waren vervaardigd; de straten ongeplaveid waren en do stad door een houten muur werd omgeven. Op de vier omringende bergen bevonden zich echter kasteden, waarvan nog ruïnen over zijn, en niet ver van Jumne, aan den mond der Swine lag d© buitengewoon sterke .Tomsburg, die vol gens de sage door den Deenschen. held Ta lantoke, den Tell van het. Koorden, in wer kelijkheid echter omstreeks het midden der tiende eeuw door koning Ha.raid Hom son werd gesticht. De bezetting van de zen burcht was de schrik van het omlig gende land, en ondernam' rooftochten naar Mecklenburg, Schonen en zelfs naar Rus land, Toen Jomsburg in 10-13 door koning Magnus geheel verwoest werd, bloeide Ju lin nog meer. Hoe groot de stad was in vergelijking met hat tegenwoordige Wol lin blijkt daaruit, dat de Miehadskerk, die nu ver buiten de stad ligt, loen het mid delpunt vormde. Maar ook voor het trol sche Jumnc kwam h~t ongeluk. Koning Waldernar de Groote van Denemarken, de vernietiger der Wendischc macht aan de Oostzeekust, bewerkte zijn ondergang. Hij veroverde in 1172 ito stad en deed ze in vlammen opgaan. De verschrik le bewoners waren voor het grootste deel gevlucht, om echter gedeeltelijk terug te keeicn, toen Waldemars leger verder getrokken was Bij diens'terugkeer werden ze opnieuw ver dreven en toen werd alles wat van de stad was overgebleven verwoest. Met de macht en heerlijkheid van Julin wan het voor goed uit! Maar als Je sichoone werkelijkheid ver dwijnt, komt de sage in haar plaals. Do verzonken pracht 'van Jumne leeft voort in den mond des volks; slechts de naam de'r stad werd in Vineta veranderd. Deze verandering geschiedde op de volgende wijze: Kort na de verwoesting van Jumne schreef Helmold, een priester te Bosan een kroniek, waarin hij ook over Jumne spreekt, miaar daarbij den Latijnschen vorm Junmeta gebruikt. Daar hij echter in zijn rijd van zulk een groote stad aan dein mond van den Oder geen spoor meer vond, voeg de hjjj erbij, dat Junmeta. door een Deen schen koning verwoest was geworden en het overige deel der stad door de zee was weggespoeld, die haar donkere kleur aan de puinhoopen der gebouwen te dan ken had. Latere afsehrijiers' van Hel mold, bijv. AlbTecht vol) Stade (1437), be dierven den naam! Jumneta in Vimne-ta en Vineta. Zoo ontstond dus de geheimzinnige naam die eeuwen lang geleerden, dichlersi en fan tas, ten zooveel te denken gaf, als de juiste naam dor stad Julin, die wel verwoest, maar toch als Wollin gedeeltelijk nog be staat en niet eens door de zee is verzwol gen, nooit had kunnen doen. Juist het ge heimzinnige, het geheel verdwijnen van een groote stad en niet minder het wellui dende van den naaml deed de Vineta-sagc zoo algemeen verbreid raken. Dat men soms de klokken der verzonken stad uit de diepte kan hooren luiden en dat de stad Vineta op Paasehmorgen of naar een andere lezing op den datum van haar ondergang weer uit do zee op duikt, en haar torens dan gevaarlijk zijn voor de scheepvaart, is eerst later bij do sage gevoegd. Nadat door de onderzoekingen een eind gemaakt aan de Vineta-legende-, is de belangstelling van het publiek ervoor na tuurlijk afgenomen; al blijft de dichterlijke choonlieid der sage bestaan. De stralen - krans daarvan z veelt nog om! Me geheim zinnige branding aan den voet van den Strcckelberg op de plaats waar eens Vi neta zon hebben gestaan en iets daar van straalt ook af op het naburige eiland en het vredige stadje Wollin, dat nu nog op de plaats, van het historische Vineta, op de plaats van hot oude Ju lin ligt. GEWOONTEN EN EIGENAARDIG HEDEN VAN BEROEMDE COMPONISTEN. Onder de componisten, zoowel als onder de dichters zijn er enkelen die er merk waardige gewoonten 'op nahouden. Auber, de componist van de „Muetle de Portici", was al heel eigenaardig. Hij ging nooit reis en woonde nooit de opvoering van een zijnen opera's bij. Hij was een groot vriend van sport, en als hij paard reed, kreeg hij de beste muzikale gedachten. Op zekeren dag reed hij mid den door een mankt te Parijs» eh veroor zaakte daardoor een groote verwarringen wanorde. Lachend ging hij uit de drukte terug en betaalde gaarne de hem) opge legde straf, want hij had het motief voor het marktkoer van zijn opera „La Muette" gevonden. Cberubini bezat veel gevoel voor orde; hij liet alle voorwerpen, die hij' gebruikte, nummeren, zoodat ze hem volgens do rij gegeven werden. Zelfs op zijn sterfdag hield hij zich aan die gewoonte. Men bracht hem op zijn verlangen een zakdoek, waarna hij opmerkte: „Dit. is no. 7, ik heb no. 6 nog niet gebruikt." „Dat weet ik wel," antwoordde zijn be diende, „maar op no. 6 is een beetje eau de cologne gevallen en omdat u daar niet van houdt, heb ik den volgenden zakdoek genomen." „Breng me toch maar no. 6. Er moet orde zijn!" sprak do zieke. Hijï gebruikte den zakdoek, maar daar de geur hem on aangenaam aandeed, wierp hij hem weg en sprak: „Nu kun je mij no. 7 geven." liet was de laatste zakdoek, dien de be roemde komponist gebruikte. Cimarosa gebruikte zijn bediende als kunstcriticus. Als hij 's nachts niet slapen kon, zette hij zich aan de piano en wees zijn bediende een stoel aan. Deze, die uit zijn slaap was opgeschrikt, viel dadelijk weer in slaap, als Cimarosa zachtjes pre ludoci'de. Dan gaf de komponist zich aan do ingevingen van zijn genie over, maar lette daarbij op den bediende, die, door dc muziek gestoord, gaapte en. makkelij ker ging zitten. Cimarosa mompelde.* „Ik begrijp het, Friedrich, dat is dood en krach teloos, heb maar een beetje geduld!" En dan speelde hij met steeds meer bezieling het instrument leefde onder zijn handen. Friedrich knipte met do oogen en sloeg werktuigelijk de maal met de banden. Uit die beweging meende Cima.rosn te kunnen opmaken, dat zijh kompositie pakte; hij vroeg Friedrich hem gauw pen en papier te brengen en terwijl de criticus zich nu ongestoord aan den slaap kon overgeven, schroef Cimarosa zijn muzikale gedach ten op. ten tot zessen moet werken, zonder va- canlie of kans op vermeerdering van sa laris. Mijn patroon schijnt te donken, dat een stenografiste een machine is zonder eenig gevoel. Hij is heel onbeleefd en heeft voor niemand een vriendelijk woord of eon glimlach over. Ik houd mij aanbevo len voor een bolero betrekking." Eenige dagen later begon haar patroon hartelijk te lachen onder liet lezen zijner brieven. „Juffrouw Smith," zei hij, „wil neven een brief voor mijt schrijven: Mejuffrouw Smith, stenogiafiste, 27 Hoogstraat, We ontvingen uw brief van 1.1. Zaterdag en begrijpen dc reden waarom u van betrek king wenscht. te veranderen. We hebben een stenografiste, die 'zoo van haar eigen waarde overtuigd is, dat ze niet heel attent is. t „Toen ze bij ons kwam', was ze een nieu weling. In dc twee maanden, die ze op ons kantoor werkte, is» ze op de hoogt© van het werk -gekomen.. Nu wenscht ze een verhooging van salaris, die we haar niet kunnen toestaan. Als' u deze betrok king aanneemt, zullen we u toelachen, zoo dikwijls als u 't verlangt. Hoogachtend enz. „Zoo is 't goed, denk] ik." GEZUIVERDE LUCHT VOOR FABR.IEKEN. De toevoer van versche lucht jnfahrieks werkplaatsen door middel van de nu ge bruikelijke ventilators' is voor de steeds voortgaande hygiënische wetenschap niet meer voldoende. Ze verlangt een reiniging der lucht van alle daarin aanwezige scha delijke kiemen. Dc oplossing van dit vraag stuk, de reiniging der 'lucht, wordt in En geland reeds in de groote fabrieken der gebroeders Ibbotson in Sheffield in toepas sing gebracht. Voor de lucht de fabrieken binnentreedt wordt ze gcwasschen cn 's zomers af ge koeld. Zij gaat door een houten buis van 7 M. lengte, die van boven door een net met fijne openingen is afgesloten, in den zuiveraar. "Daar wordt ze meï zeer ïijn verdeeld water vermengd, voor ze inden ventilator komt. IIoc goeu de inrichting werkt, kan men daaruit opmaken, dat uit het wegvloeiende water handen vol vuil verwijderd kunnen worden. Dit feit toont aan, hoeveel onzuivere stoffen in de longen, der stedelingen komen. Daar de zuiveraar dagelijks 520 L. water verbruikt, wordt een menigte van dit giftige gas, dat an ders zijn weg zou vinden in de longen der arbeiders, uit de werkplaatsen verwij derd. Ongeveer 90 K.M. lucht worden per minuut met 1 L. water gezuiverd, zoodat do kosten voor het behandelen van de kleine machine zeer weinig zijn; in ieder geval worden die kosten door de verbetc ring van den gezondheidstoestand' onder de arbeiders rijkelijk vergoed. Gastvrouw: „Je schijnt in diepe gedach ten, Willy." Willy: „Ja, mevrouw. Moedert heeft me gezegd, wat ik moest! antwoorden, als u me wat presenteerde, en, nu ben ik hier al zoo lang geweest, dat ik het heclemaal vergeten ben." A: „Je bestudeert tegenwoordig zoo vlij tig de gezondheidsleer?" i B: „Ja, ik ben, er aJ ziek van." Een dame klaagde eens aan liet ontbijt over een vreeselijkem droom, die haar 's nachts gekweld had. „Ik klom' maar al tegen een heuvel op telkens slo-nd ik even stil om uit te rus ten en ik was zoo moe! Ik had werkelijk een nachtmerrie." „Maar waarom nam je| geen paard om den heuvel op te rijden?" vroeg haar liefhebbende echtgenoot. Zoek u nooit van een, valse he verden king te bevrjjden; het' is óf onnoodig, óf vergeefs. mantel van de huid van rendierpooten het zachtste bont, dab bestaat, opgemaakt met Japansch blauw vossenbont- Een andere heeft een, mantel' van wit, peau-dc-suède, die, daar hij gemakkelijk schoongemaakt kan worden, zeer prak tisch is. De hertogin van Sutherland is er steeds op uit) de Schotsche) nijverheid, Le steunen, daarom! draagt' ze een mantel van Harris tweed, die, daar hij prak tisch is bij regen, zoowel als< bij stof, door velen is nagemaakt. NEDERLANDSCHEi WIJSHEID. Schudt gij' 'L uit de mouw: Dat gaat glad en gauw; Baart gij 't uit uw hoofd en hart, Dat kost tijd en smart. Beets. Wie boven zijne macht! zich yets derf onderwinden, Zich eindelycken zal geheel bedrogen vinden. Wie grooler pack op loed als hij verdragen m och I, Stack menighmae! in 't zand de boenen in de lochl. Vondel. Die lijdt heeft en- lijdt] laat Kan zijn leven nieli be dij en. glijen, Cats. Beminnen, weten, strijden, alios saam te vatten in beweging kundige analyse van jeugd aantrekt. ziedaar do ziel» hef doel, dat d© Multatuli. WINKELEN. Er is niets .wat vorstinnen over het al gemeen zoo prettig vinden als' zelf haar boodschappen tc doen. Toen) de dochters van den Engelsdhen koning nog int do leerkamer waren, was het grootste genot, dat men ze 'kon aandoen, zc| mot haar gouvernantes te laten winkelen. Maar hot werd haar slechts zelden' toegestaan. Toen, de oudste prinses dus do vrouw werd van den hertog van 'Fife, was- het cerate ge bruik, dat zij van haar vrijheid maakte, eens flink de winkels^ af te loop en. Als prinses Victoria en prinses Maud, dc tegenwoordige koningin van Noorwe gen, haar in de eerste dagen van haar huwelijk bezochten, gingen ze' samen naar een kleinen winkel vaa oudheden in dc buurt van Portman Square. De koning komt zelden in een winkel, behalve tegen Kerstmis, als hijzelfi zijn geschenken gaat koopen. Dd koningin doet ook zelf geen boodschappen in Londen, maar tegen Kerstmis en de verjaardagen van vrienden en betrekkingen worden haar door de voornaamste Londensche maga zijnen een groot aantal voorwerpen op zicht gezonden. Zij en de koning» doem, wal zij Kunnen om! werkende vrouwen, vöorf 'te helpen; zoo is er een dame in Edinburg, die kunstig juwelierswerk voor; ze m'aabt en sommige' flames in Dublin en elders krijgen dikwijls bestellingen voor kant, poreelciu, enz. Op reis bezoekt de koningin wel winkels en te Kopenhagen koopt ze veel por- relein. Handelaars in edelgesteenten jen den haar alle bizonder mooie amethysten, daar ze wolon, dat de koningin daarcen zwak voor heefteens jgaf ze met Kerst mis al haar dames-kennissen een hoede- speld mei een amethyst er in. Jaien geleden haalde ze to Cairo haar hart op, toen ze, in (le bazaarwijk bij de Arabieren allerlei kostbaarheden kon koo pen. üpf prinses van Wales volgde1 het Voorbepld van haar schoonmoeder, toe'n ze dit jaar in Cairo was, en bracht van daal allerlei schatten naar huis. P 'uses Louiae, prinses Beatrice en de hertogin van Connaught doen zelf gaar ne haar boodschappen cn weten best wat in een winkel van oudheden waarde heeft. Ook doen die vorstelijke' dames graag een koopje. In .het buitenland giaan de- prin sessen in hoeden- en manufactuurwin kels en vinden het heerlijk te doen alsof ze gewone tmenscheu waren., De vorstelijke personen houden ook veel van prentbriefkaarten. De koning van En- geland en do keizer Yjiui Duitse hl and zen den er van hun reizen voortdurend aan, de jeugdige leden lmnnefT familie, en de prinses van Wyd-es zonü or uit iedere stad, wajar ze-' zich ophield in Indiü, Egypte, langs de' Middelltmdsche Zee-, enz. De verzameling vfin prins1 Eduard bevat 10.000 prentbriefkaarten en is heel' merkwaardig, omdat hij' er heeft vtan alle- declen van Europa, Azië, Afrika en| Amerika. Elke oorsaeck heeft lunar moedcroor- sacck weder, '1 Gaet al zoo 't moet. Hooft. HET ONVERWACHTE. Een dame, die als stenografiste en machi neschrijfster op 'n kantoor werkzaam! was, vond dal haar salaris verhoogd inoest worden. Haar patroon was) dit niet met haar eens. Ze schreef dus op een adver tentie: „Geachte Heer, Naar aanleiding1 van uw advertentie, meld ik'u, dat ik voor de door u genoemde betrekking in aanmer king wensch te komen.1 Ik ben nu werk zaam op hel kantoor van waar het mij niet bevalt, omdat ik van ach- MOÜE. Van jaar lot jaar wordt er in de dames- wereld meer aan sporfjgedaan en dat is goed, want dit houdt jong, staalt de spie ren 'en stelt liet lichaam' In staat den in vloed van, het! weer te weerstaan. Hoe heerlijk is) het bijv., om! op een krachtig paard door een frisch bosch te rijden. Het rijden in een automobiel schijnt daar bij vprg'cleken een zeeif dtoffig genoegen. Maar juist deze sport wordt in de toon aangevende kringen het meest; beoefend. Zeer ingewikkeld is de automobielklecding. Men beijvert) zich in, den laatsten tijd om die niet alleen praktisch, maar ook smaak vol te maken. Vóór alles, heeft men zich bij het automobielrijdcn legen stof en wind te 'beschermen. Maar dei leelijke in leer gevatte brillen worden vervangen door kleine glaasjes, die men in de bastzijden voiles aanbrengt. Als 'iets nieuws, dat werkelijk smaakvol is, kan, genoemd wor den een niet te kleine hoed van grijs, grof stroo en in den. vorm! van een auto mobielpet. Om den bol is! giijsi aUaslint gelcd, dat van voren) in een kleinen strik op ck.I1 bol wordt aangebracht. Daaraan is bevestigd de uit twee deden bestaande, van boven door een elastiek bijeengehou den sluier van grijs gaas, die hot geheelq hoofd omhult. Bij het verlaten van de automobiel kan de sluier gemakkelijk wor den afgenomen, zoodat men, me! oen net ten hoed verschijnt. In Frankrijk draagt men veel witte auto- kostuums en in do Par ij schel magazijnen verkoopt men prachtige witte alpaca man tels en geheel witte mackintoshes. In Engeland draagt men. meen bonten, mantels, zo-o bezit een voorname dame een, MEVROUW, FALLIÊRES. Het is al veertig jfctar geleden, dat dc kerkklokken van Jiet zonnige dorpje Né- rae de jinwelijks-vol trekking aankondigden van de se,hoon© Joanne' Besson en1 den, jongen Fransqhcn rechtsgeleerde Arinland, Fallnères. De vrouw van den president der republiek zal, nu zo. zoo hooggeplaatst is, haiar gedachten wel eens, terug laten gaan nalar dien tijd, om/zicjh 'de raadgevingen van de haren te] herinneren, die bezorgd waren over dc toekomst/ om do te voor; ui (strevende liberale denikbeelden van den jongen man. Eerzucht koesterend voor haar echtge-, noot, heeft 'ze hem geholpen, om slap voor stap den moeilijken weg te beklim men, die leidt naar macht en succes. Zon der de plichten van haar huishouden te, vcrwaarloozen, werkte z'ij zich in de po litiek in, om hem van dienst te zijn,-wiens, verheffing tot de hoogste plaats in holland) haar voortdurend verlangen was. Eenvou dig in haar smaak, bescheiden en nief wereldsch, bleef ze, hoewel haar man op, twee en derligjarigen leeftijd tot burge meester vau Nérac werd. gekozen en zes maal minister was, liefst thuis cn wijdde zich alleen aan mam en kinderen. Ze hield zich veel met de opvoeding harer beid© 'kinderen bezig, een dochter en oen zoon. De laatste, die in, de rechten gestudeerd, heeft, is door zijn vurige welsprekend, head oen erfenis van zijn vader bekend gewoiden. Hoewel ze eenjgszims gezet is, heeft ze nog de levendigheid en ijver van den, middelbaren kteftij'd bewaard. Onder haar breed voorhoofd, met het grijzend haar, drukken sprekende blau ve oogen baar aan doeningen uil, Als het in rust is, ïshaai; gezicht wat ernstig, maar het houdt een lieve, zachte uitdrukking. Haar glimlach, is aanstekelijk en innemend, on 'wie op het Elvséo haar gast was, heeft daaraan, de prettigste herinnering bewaard. Een uit stekende huishoudster streng, voor zich-

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 7