'stadsnieuws. Rechtzaken. Gemengd Nieuws. BINNENLAND. YLAARDINGEN. V Estrampe tot in de stad Guanes terugge dreven. Generaal Bell heeft president Roosevelt te Oysterbay bezocht en daar met hem bespro ken hoe gehandeld zou worden voor het geval de Vereenigde Staten op Cuba tusschen beide zou moeten treden. Op buitengewoon druk bezochte vergade ringen der Cubaansche kolonie te New-York werd besloten tot president Roosevelt het verzoek te richten zijn bemiddeling te ver- Ie enen tot oplossing der moeilijkheden op Cuba. In uat verzoekschrift zal er op worden gewezen, dat bij de in September gehouden verkiezing knoeierijen zijn voorgekomen en dat president Palma zeer impopulair is. Telegrammen uit Havana bevestigen een gerucht dat generaal José Miguel Gomez, een der voornaamste leiders van den opstand, is gevangen genomen. De afgevaardigde Deigado beweert dat de opstand is ontstaan door oneerlijkheden van president Palma die zijn verkiezing te danken beeft aan omkooperij en knoeierij. Ilij verklaart tevens dat de opstandelingen bereid zijn de wapens neer te leggen indien de Vereen. Staten een com missie benoemden tot onderzoek van grieven der opstandelingen en tot vaststelling van wat moet gebeuren. Corps diplomatique. De heer De Baguer, gezant van Spanje te 's-Gravenhage, benoemd tot vertegenwoor diger van koning Alfonsus te Brussel, zal in de eerste dagen van September naar zijn nieuwe standplaats vertrekken. Personalia. De staatsraad jhr. mr. van Humalda van Eysinga, die eenigen tijd geleden te Leeu warden ernstig ongesteld werd, is thans in zoover hersteld, dat hij in Den Haag is terug gekeerd, waar hij echter nog zijn kamer houdt. Indische begroeting. Verwacht wordt, dat de Indische begroo ting voor 1907 reeds 1 September a.s. in druk aan de leden der Tweede Kamer zal worden rondgezonden. Luitenant Pape. Toen te Samarang de treurige tijding be kend werd van het overlijden van den jeug digen 2e-luitenant O. F. J. Pape, te Makas ser, tengevolge van een verwonding bij den tweeden aanval op Bontoe Batoe bekomen, besloten zijne intieme vrienden, een gedenk- teeken te doen vervaardigen ter nagedach tenis van den jeugdigen officier. Want luite nant Pape had zich tijdens zijn verblijf te Samarang zeer bemind gemaaktde opge ruimde, levenslustige officier werd gaarne in gezelschappen gezien. Geen wonder derhalve, dat zijn intiemste vrienden zich gedrongen gevoelden zijn nage dachtenis in eere te houden en als blijk daarvan een marmeren grafsteen deden ver vaardigen. De inscriptie luidt »Carel Frederik' Jan Pape, 2e luitenant der infanterie van het N. O.-I. leger. Geb. 2 December 1883, overleden 25 Mei 1906 te Makasser, aan de gevolgen van zijne verwonding te Bontoe-Batoe. Zijne Samarang vrienden." De steen zal naar Makasser worden ver zonden en aldaar op het graf geplaatst worden. Koffleoogst. Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië, van 25 Augustus 1906, wordt de gouvernements- koffieoogst op Java voor dit jaar thans ge raamd op 132,000 pikols. 31 Augustus. Men schrijft uit Elburg: Alom in den lande bereidt men zich voor om den verjaardag van H. M. de Koningin feestelijk te vieren. De Veluwe blfijt m dezen als altijd niet achter haar blijken van trou we verknochtheid aan het V orstenluiis te geven. En in dat kleine, doode stadje aan de Zui derzee, Elburg, zal men op 31 Augustus niet kunnen zien hoe het noodlot van historische en economische noodwendigheid het steeds zwaarder slagen toebrengt. De oude veste zal de dagen van haar opkomst op schit terende wijs herdenken. Een historische optocht van in aanmer king genomen het beperkt milieu meer dan gewone beteekenis, zal het hoofdpunt van het programma uitmaken. De voorstel ling is: Intocht van Willem I van Gulik, Hertoge van Gelre en Grave van Zutphen in het najaar 1396." Behalve dc hooEdpersoon zijn verdere deel nemers aan den stoet Arnt van Boechop, „rentmeyster" des Hertogen, eenige ridders van de Veluwe, Zutphen en Gulik, herauten, trompetters en gevolg, in het geheel /0 per sonen. Te^en één uur verschijnen de herauten voor de Ghoorpoort. Na eenige plichtple gingen wordt deze ontsloten en de voor hoede binnengelaten; de hertogelijke stan daard ontroldfanfares schetterende jeugd strooit bloemen en juicht. Men begeeft zich naar den Burch (nu het stadhuis), waar men afstijgt. Weldra rent ook de hertog, omstuwd van edelen en verder gevolg, de stad binnen. Nadat de hooge gasten op den Burch ont vangen en onthaald zijn, houdt de hertog schouw over stratenaanleg en vestingwer ken. (Ter verduidelijking diene, dat Elburg, om de steeds voortdringende wateren der Zuiderzee te ontwijken meer Zuidwaarts verplaatst en gedurende het laatste de- mie. der veertiende eeuw van zware mu ren, poorten en andere vestingwerken werd voorzien) liet is te voorzien, dat bij gunstig weer deze intocht een prachtig effect zal maken. Alle energie wordt gespannen, om iets moois te leveren. Men is vol vuur. Er is echter één groote moeilijkheid. Hoe /.al men kleeding, bewapening, decoratief, etc. ge heel doen beantwoorden aan bel veertiende- eemvsche? Ook daarvoor wordt uitnemend gezorgd. Een uitstekend kenner van oudheid en heraldiek stelt belangeloos zijn kennis en traven beschikbaar, de heer N. S. Rambon- not, burgemeester dor gemeente Doornspijk. AU nu liet weder maar medewerkt! liet mlddeleentvsclic ridderfeest te Haarlem. In verband met de middeloemvseho ridder- Feesten te Haarlem, is aldaar do volgende proclamatie aangeplakt ITnirt, IToirt, Hoirt. Wort eont ghedaen allen granen, baen- roetsen, ridderen onde edele luyden uten Lande van llollant onde van alle andere laatst reken van dit Ryc ende andere Kersten- ryeken. die diet ghebannen syn, noehte vinn- den van syn ghenade, onsen heren, gnme van der lande van llollant, van Seelant, van Henogon ende ITeir van Vrieslnnt, aan wien Got een langh loeven gheeft, dat op sentc Palinusdach in den stede van ïlarlem in den holt voir het paviljoen een groet, hofspel sal ghehouden werden metten Inncc, mil swairden ende bellen in tornoyharnsch, mit geilden, wapenrocken ende deckkleeden, vereiert mit blasoenen van de eedle ridderen soe als van outs de ghewoente is. Van welc t( noy heren Dieric van Broederoo beroepen is ende syn ghenade grave Dusmer von Artsberghcn hou der. Item wort cont ghedaen allen granen, ba- rocnen, ridderen ende edele Inyden van dit rvc en alle landen, niet ghebannen noghte vianden myns liefs ghcdughfs lieren van llollant, die wille., tornieren voir die eere, dat si cleyne seilden sullen ontfanghen ende draeghen, dat men si connen moghe vore tor- niorers. Wete eer ighclvck die voercreven soilclon ontfanghen, dat diesclve gbcblasoent sin mitter wapens van vier camnrighters van der steecspele, waerop scoene prison gheghe- ven werden doir eedelc vrouwen ende jonc- frouwen. Voir orconde ic aen allen ridderen diewelce ten tornov comen sullen, dat si ghehouden sullen sein vier daghen vcoir voerseijt tornov harbarghe te kiescne om lumre blasoenen ter venstro nyt te steecken. Tglieen ic u doe weten untennnnie van de eedyle camprighters. Jan Pa-pacrt, Wapenconinc. Ghegheven te Harlem int jaar M.C.C.C. ende vine ende veertig. Hit de S, A. V, Het bestuur van de Sociaal-Democratische Arbeiderspartij heeft tot tweeden voorzitter den heer J H. Schaper en tot tweeden sec retaris den heer J. W. Sleef gekozen. Het partijbestuur der S, D. 4. P. verga derde Vrijdag te Amsterdam. Aan het ver slag. dat sHet Volk" van het verhandelde geeft, ontleenen wij het volgende Program-commissie. Volgens besluit der vorige vergadering was aan ds. Bruins ver zocht in plaats van ds. Bakker zitting te nemen in de commissie tot herziening van het program deze uitnoodiging is door ds. Bruins aangenomen. Van Mendels, Van Rave- steijn en Pannekoek was bericht ingekomen, dat zij het lidmaatschap der commissie niet aanvaardden. Na de vorige vergadering was ook bericht ontvangen van Gorter en Van der Goes, dat zij het niet aannamen. In hun plaats waren uitgenoodigd Wiedijk en Loopuit, die even eens hebben bedankt. Nog geen antwoord is ontvangen van Tak. Naar "aanleiding van deze weigering op principieele gronden van een geheele groep van partijgenooter. om mede te werkén aan de uitvoering van een besluit van het partij bestuur, werden ernstige besprekingen ge houden over de vraag wat het partijbestuur in dezen te doen staat. Deze besprekingen leidden no/ niet tot een bepaald besluit en zullen in de volgende vergadering van het partijbestuur worden voortgezet. Huisindustrie en loonstandaard. De Kamer van Arbeid voor de voedings- en genotmiddelen te Delft stelt een onder zoek in naar de beteekenis van het thuiswerk in de tabaks- en sigarenindustrie daar ter stede. In het bijzonder zal zij trachten vast te stellen den invloed van de huisindustrie op de geldende loonen, op de werkplaatsen be taald. Directeur Pnbl. W. Amsterdam, Naar wij vernemen, bestaat er zeer weinig animo voor het directeurschap van publieke werken te dezer stede. Slechts vier sollicitaties zijn ingekomen en geen dezer schijnt ernstig voo.! vervulling der vacature in aanmerking te komen. Intusschen is de oud directeur, de heer P. W. van Hasselt, nog steeds in functie. Bij zijne ontslagaanvrage beloofde hij nl. aan te zullen blijven tot zijn opvolger benoemd zou zijn, en hierdoor ontbrak hem dit jaar zelfs de gelegenheid om op de gewo ne wijze met vacantie te gaan. Degenen die men «raag op de plaats van den heer van Hasselt zou zien, zijn blijkbaar bevreesd dat zij voor dezelfde moeilijkheden zullen komen te staan, als waardoor hij zich verplicht zag af te treden, t.w. eene groote verantwoor delijkheid en een door B. en W. beperkten machtskring. Voor den heer van Hasselt is deze vertraging zeker onaangenaam, maar anderzijds zal hjj ze toch met eenig leedver maak constateeren. (»N. R. Crt.") Herstellingsoord. Het hoofdbestuur van den Bond van Neder- landsche Onderwijzers heeft, ter voldoening aan de vele aanvragen tot tijdelijke opname, besloten het herstellingsoord te Lunteren, onder de gemeente Ede, aanmerkelijk te vergrooten, waartoe de plannen reeds ge maakt zijn door den architect, den heer 0. H. Eldering te Amsterdam, onder wiens toe zicht het werk zal worden uitgevoerd. Tevens zal een "woning voor den machi nist worden gebouwd. Coutröle op Ingevoerd vleesch. De Limburgsche Slagershond heeft zich, hoewel hij dat vroeger reeds deed en toen toezegging kreeg bij een wettelijke regeling rekening te zullen gehouden zien met zijn verlangen, nu wederom tot de regeering ge wend per request, waarin aangedrongen wordt op 't verkrijgen van een wet, waarbij de invoer van vleeschsoorten, die schadelijk voor de gezondheid zijn, zooveel mogelijk zal worden tegengegaan. Voornamelijk hebben de reques- tranten het tegen het Amerikaansch vleesch en vet en verzoeken dat althans dit aan een uiterst strenge keuring zal onderworpen wor den. De reden, waarom zij zich wederom tot den minister van LN. en H. wenden is, dat de invoer van allerlei verdacht vleesch zeer bedenkelijke afmetingen heeft aangeno men. Ook wijzen zij op Duitschland en Bel gië, waar strenge keuringen, als bedoeld, reeds worden toegepast. Ontvrerp-verordenlng ilnanc. verhouding gemeentebedrijven. De heer AL C. M. de Groot hoeft dc beide volgende amendementen op bovenge noemde verordening ingediend Ten aanzien dei door de Financiëele Com missie ontworpen verordening op de gelde lijke verhouding der gemeentebedrijven heb ik 2 bezwaren, die ik door de volgende amen dementen wil trachten weg te nemen 1. Tn Art. 9 zinsn. 2. ,,op Buitengewone reserve geboekt" te lezen „aan de Gemeente." 2. Aan dezelfde zinsnede toe te voegen „Deze 75 wordt door de Gemeente on der de gewone ontvangsten opgenomen." Wordt 1 aangenomen dan vervallen de 3e en 4e zinsnede van art. 9 en art. 10. Toelichting. Voor de vorming eener buitengewone reserve acht ik geen voldoenden grond aan wezig. Terwijl de gewone reserve als het ware een verzekering vormt tegen de gevaren, die elk bedrijf bedreigen en dus een stevigen grondslag heeft, hangt de buitengewone reserve tamelijk wel in de lucht; zij dient slechts om de kosten op de gemeente-reke ning gelijkmatiger te makenzij doet dit echter slechts in schijnwant al houdt zij in een gunstig jaar zeker bedrag terug, dit blijft niettemin een inkomst voor de gemeente. En omgekeerd, als zij in een ongunstig jaar een bedrag boven de werkelijk behaalde winst uitkeert, dan is daarmede de winst toch eigenlijk niet vergroot. De eerlijke zuivere winst behoort rn. i. aan de gewone huishou ding der gemeente en daarvan iets achter te houden schijnt mij onjuist gedacht en uit een administratief oogpunt niet zonder be denking. Het bezwaar der wisselvalligheid wordt trouwens overdrevende gemeente- rekeningloopt over vele en velerlei posten, zoodat dikwijls een ongunstige uitkomst van den eenen door een gunstige van den ande ren zal opgewogen worden en het geheel der ontvangsten is zoo aanzienlijk, dat zelfs een belangrijke tegenvaller slechts een in verhou- ding geringen invloed zal hebben. Einde lijk vormt bet saldo der gemeente-rekening een stootkussen, dat eon schok in eenig dienstjaar veelal voor een groot deel op een of meer volgende kan overbrengen. "Werke lijk onoverkomelijke bezwaren 'nebhen zich clan ook nooit voorgedaan. En liet is nog zoo kwaad niet, dat de burgerij er af en toe aan herinnerd worde door bclasting-verhoo- ging of -verlaging, dat zij ondernemingen bezit en dat zij die in haar eigen belang zooveel mogelijk steunen moei. Tiet 2e amendement heeft ten doel om ook de 75 overwinst ten bate van de g c- w o n e huishouding der gemeente te bren gen. Ik kan geen voldoenden grond vinden voor oen besparing door het tegenwoordige geslacht voor het toekomstige, waarop de wensch der Fin. Commissie neerkomt. Laat ieder geslacht zijn eigen lasten dragendit schijnt de juiste regel, vooral waar het nu levend geslacht zulk een moeilijk overgangs tijdperk beleeft en allerlei noodig'e zaken moet nalaten, omdat het reeds te zwaar belast is. Aanneming der amendementen zal - een bijkomend voordeel vereenvoudiging te weeg brengen. R. K. Volksbond. Gisterenavond had in het gebouw van den Ned. R. K. Volksbond alhier de plechtige inwijding van de nieuwe zaal plaats. De plechtigheid, die verricht werd door deken Mobron van Overschie, werd bijgewoond door tal van geestelijken, de besturen der verschillende onderafdeelingen, vertegenwoor digers van corporatiën, donateurs en talrijke genoodigden, zoo van hier als elders. Na de wijding sprak Deken Aiobron de aanwezigen toe, wenschte hen geluk met deze nieuwe zaal verklaarde hen de betee kenis der wijding en wees er op o. m. hoe vooral nederigheid en zachtmoedigheid onder de leden van den Bond moeten heersehen. Daarna nam ne voorzitter, de heer Mou- mens, het woord. Hij wees er op, dat de Bond, hoewel reeds lang in het bezit van een eigen Gildehuis, de wenschelijkheid en behoefte aan een flinke zaal zich steeds meer en meer deed gevoelen, hoe eindelijk die wensch in vervulling was gegaan en het lang verbeide uur der voltooiing was bereikt spr. bracht hartelijk dank, eersten aan God, en vervolgens aan allen die de daarstelling van tleze zaal hadden mogelijk gemaakt aan den architect, den 'heer Dessing van Gouda en zijn opzichter, aan de aannemers de beeren Wuisman on Stolk, aan de bazen cn de werklieden, aan den heer Evers van Rotterdam, die als tooneelschilder zulk schoon decoratief heeft geleverd. Spr. beval den Bond, wiens verplichtingen er door dezen bouw natuurlijk niet lichter op ge worden zijn, ten zeerste aan in den zede lijken en financieelen steun der stadgenooten. Daarop sprak de geestelijke adviseur, pas toor Coppens, nog een enkel woord op de hem eigene opgewekte wijze, bracht hulde aan zijn voorganger, rector "Van den Berg, onder wiens adviseurschap het initiatief voor dezen bouw genomen was en wees vooral op de verhouding tusschen patroon en werkman. Nu het officieele gedeelte was afgeLopen, werd gelegenheid geboden de zaal, tooneel, kleedkamer enz. op meer nauwkeurige wijze te bezichtigen, waarvan druk gebruik werd gemaakt Tiet geheel maakt een aangenamen indruk, waartoe vooral de vrooljjke heldere kleuren en de schoone gasverlichting door den hoer Kemp alhier geleverd, zeer veel bijdragen, men hoorde dan ook door iedereen de zaal, die zeer fijn en netjes is afgewerkt, als zeer gezellig en voldoende aan de eischen roemen. Het is voorzeker een groote aanwinst voor den Ned. R. K. Volksbond. Naar wij vernemen wordt aanstaanden Zondagmiddag de eerste feestelijke bijeen komst daarin door de leden gehouden. Zaterdag had Simon de Koning, wonende in de Zaagstrnat te Rotterdam en werkzaam op glasfabri-k >ule Schie" ale indrager van flessclien het ongeluk door dat hij wat hard liep om wat drinkwater te halen te vallen en daardoor aan zijn beide handen door in glas terecht te komen eenige snij wonden te bekomen. Tengevolge van de hevige rukwinden is Zaterdagmiddag een boom in den Diefhoek omgewaaid, die in zijn val eenige telefoon draden brak. Zatermiddag te 33/4 uur derailleerde een rijtuig van de Schiedamsche paardentram op de Broersvest, waardoor deze tegen een lan taarnpaal stootte, die bij den grond afknapte. Om 121/2 uur Zaterdagnacht werd de Pol derstraat in rep en roer gebracht door een paar vechtende en scheldende vrouwen. De politie maakte een eind aan den twist. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Verkocht 25 Augustus. Notaris Mr, H. M. C. Poortman. Een perceel bouwgrond, groot ongeveer 1135 AD, gelegen aan het Eendragtsplein, ingedeeld voor 5 huizen, in veiling fll.75 per Mz of pi m. 113336 25. Een perceel bouwgrond, groot ongeveer 1460 AD, gelegen als voren, ingedeeld voor 6 huizen, in veiling f 14 per AD of pl m. f20440. Een perceel bouwgrond, groot ongeveer 1450 At2, gelegen als voren, ingedeeld voor 6 huizen, in veiling f14 per AD of pl.m. f20300. Een perceel bouwgrond, groot ongeveér 1120 AD, gelegen als voren, ingedeeld voor 5 huizen, in veiling 111.75 per M' of pl.m. 113160. Alle perceelen opgehouden. Op de aanbeveling voor gemeente-archi tect te Winschoten komt voor de heer D. Poot, le gemeente-opzichter alhier. Vrijdag aanstaande, Koninginne-dag, zal op het veld van Flardinga de ringrijderij met sjees plaats hebben, vooraf gegaan door een optocht door de stad met muziek Vertrek van het hötel de Romein, voormiddags te 10 uur. 's Namiddags te 2 uur hebben op dat zelfde veld kinderspelen plaats, terwijl te 8 uur 's avond de bioscoop zal werken. *In hare Vrijdagavond gehouden vergade- ringbenoemde de afd. Vlaardingen en VI. Ambacht van de Hollandsche Afaatschappij van Landbouw tot haar afgevaardigde ter Alg. Verg. den heer D. van Heijningen. De heer H van der Knoop werd gekozen tot plaatsvervanger Tot bestuursleden werden gekozen de heeren H. van der Knoop en II. de Jongh Dinsdag 4 September zal de rechtbank te Rotterdam behandelen liet drama, afgespeeld in den avond van 26 Mei jl te Waddingsveen. J. G. T. aldaar, thans gedetineerd, wordt beschuldigd C. Alphenaar aldaar, met een mes zoodanig in de borst gestoken te hebben dat deze onmiddellijk aan de gevolgen is ovei leden, 13 getuigen, waaronder twee des kundigen, zullen worden gehoord, terwijl als verdediger zal optreden mr. A. Slob. Zooals men weet, heeft de justitie te Nij megen doen arresteeren den persoon van J. AL Ginstrumenthandelaar, wegens abortus provocatus eener vrouw, die kort daarna is overleden. Thans heeft de rechtbank te Arn hem gevangenhouding van den verdachte ge last met bevel tot instructie. (Njjm. Ct.) Internationale verbindingen Uit Vlissingen wordt gemeld, dat de twee ochtend-mailtreinen, welke om 5.15 en 5 23 uit Vlissingen vertrekken, den afstand Vlis singenRozendaal (75 KM.) afleggen in58 min. alzoo met een vaart van ruim 75 K.M per uur. Deze treinen zijn de snelste in ons landzy worden trouwens door bijzondere locomotieven getrokken. Met den trein van 5.23 vertrekkende uit Vlissingen, is men reeds om 12.40 in Gro ningen en kan daar tot 3.16 vertoeven, om dan nog weer des s' avonds te Vlissingen (wederom met den mailtrein) terug te zijn. Schip gezonken. Zaterdag namiddag is een ijzeren lichter schipper D. van Wette geladen met een volle lading hooi van CulenL Tg naar 's Graven- hage in de rivier de Maic I/an het Alaasstation te Rotterdam bij het zwaaien zoodanig overgeheld dat het hooi nat werd en daardoor de lading zoo zwaar dat het schip begon te zinker». Een sleepboot poogde het nog bij de oude Plantage op het drooge te zetten, doch voor het die plaats genaderd was zonk het schip. Een gedeelte van de deklast steekt boven water. De schipper en zjjn knecht redden zich met een roeiboot. De schade wordt door assurantie gedekt. De ontrouwe Roiterdamsche bediende. De 17-jarige winkelbediende C. K., uit de Verzijdenstraat, die zich Vrijdagavond met een geldkistje, waarin ruim flOQO, toebe- hoorende aan de heeren Gebrs. Van Huet te R'dam, uit de voeten maakte, is nog denzelf den avond omstreeks acht uur met den trein in de richting van Antwerpen vertrokken. Sedert is van hem niets vernomen, terwijl ook de politie er niet in geslaagd is den jongeling te achterhalen De firma Huet te Rotterdam, had een persoon naar Antwerpen gezonden, met vol macht, om by ontmoeting den dader van de ten nadeele van haar gepleegden diefstal te vatten. Zaterdagavond heeft de firma een telegram ontvangen, dat de dader gevat is, dokh geen geld werd in zijn bezit gevonden, Geen inbraak. Uit een bericht in „Het Volk" blijkt, dat er bij den heer Ter Laan, lid van de Tweede Kamer, geen poging tot inbraak is gepleegd. 'n Schadepostje. Alen Schrijft uit IJrnuiden aan de »Tel." Toen de heer S. uit een boot stapte aan een der steigers voor de sluizen, ontviel hem, doordien hij struikelde, een gouden horloge met gouden ketting, die beide in de diepte verdwenen. Ofschoon spoedig daarop een duiker onder water ging, die den geheelen steiger omliep, mocht het tot heden niet gelukken de kost bare voorwerpen terug te vinden. Het verlies is daarom zoo kostbaar, omdat 't souvenirs waren aan een jubilé en zij van hoogen prijs zijn. Be storm De-storm, die Zaterdagmiddag onverwacht opstak, heeft het tentoonstellingsterrein te Beverwijk ongenadig toegetakeld. De monumentale poort aan de z.g. Schans ging plotseling overstag en verpletterde een wagen, die er juist onderdoor ging. De voerman bleef ongedeerd. Een groot wonder. Van alle tenten scheurden de zeilen. Veel deelen van tenten gingen verloren, twee ten ten vielen om en eenige andere konden slechts met groote moeite gered worden. Dank zij de duchtige constructie van het hoofdgebouw bleef dat staan, evenals de tribune, en die is nu zoo geschoord, dat er gebeure kan wat wil. Alle overgebleven tenten hangen in tou wen en kunnen er dus nu ,ooi'. tegen. Wie zou denken, dat Dinsdag de tentoon stelling niet zal kunnen doorgaan, rekent ze ker buiten de energie van jhr. Gevers, den voorzitter, eri den architect, den heer G. Roger. TIeele ploegen volk zijn reeds aangenomen, die Zondag 9 uur aan den arbeid gaan, en heden konden de inzenders gerust ko men, de ruïne van Zaterdagavond zal dan' veranderd zijn in een model tentoonstellings terrein. Een trein van de stoomtram van de H. IJ. S. AI. is Zaterdagnamiddag tusschen de Duinstraat en de Groothertoginnelaan, Den Haag, wegens groote zandverstuiving, gede railleerd. Beide sporen werden versperd. De treinen tusschen Scheveningen, Anna Pau- lownastraat en het station Scheveningen kon den niet rijden. Te Scheveningen woei Zaterdagochtend een krachtige Zuid-Wester storm die tot den namiddag telkens in hevigheid toenam. De stormbal hing aan den vuurtoren. Tegen 1 uur deed een windstoot 6 palen, bestemd voor het afsteken van het vuurwerk, omval len twee er van braken. De badstoelen aan het strand zijn bij bet onstuimige weder ledig. Op den Kneuterdijk te 's-Gravenhage brak een boom doormidden. De kruin viel op een boeren wagen, achter den voerman, v.oodat dezer er met den schrik afkwam. De kennis te Zaandam heeft zich slecht ingezet. Gelukkig zijn geen menschen daar van schuld. De storm, die Zaterdagmiddag plotseling opstak, greep enkele tenten met zoodanige kracht aan, dat geen enkele der op den Burcht geplaatste tenten geopend kon zijn. Van verscheidene tenten moesten de zeilen worden weggenomen en uit andere werd ver wijderd wat schade kon beloopen. De vergiftigingszaak onder Ten Boer. Aangaande de vergiftigingszaak te Grau- wedijk onder Ten Boer, verneemt de „Pr. 'Gron. Ct." in haar nummer van Zaterdag nog het volgende Ongeveer 8 dagen geleden deden zich bij

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2