maum BINNENLAND. Tau hot Hof. Men meldt aan »Het Vnd." dat Z, K. H. de Prins de vorige week het ongeluk had van een der trappen ten paleize te vallen. Gelukkig bleek de val van niet zeer ern- stigen aard. V Prins Hendrik heeft aan M. te Denekamp voor een bijdrage in de kosten eener brei machine f25 geschonken. V Uit Apeldoorn wordt gemeld: II. M. de Koningin-Moeder zul Donderdagmorgen 0.56 per gewonen trein in hot salonrijtuig der N. C. S. Al. te Apeldoorn arriveeron. liet vertrek van II M, is bepaald op. Zaterdag middag te 1.29. Audiëntie ten ïïove. Hare Majesteit de Koningin zal den 31 Augustus audiëntie verleenen aan deletien Yan Haar dienstdoend Militaire Huis, aan dia van het Huis van Hare Majesteit de Koningin-Moeder en van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden, als ook aan de voorzitters der beide Kamers der Staten-Generaal, de ministers, hoofden van departementen, den vice-president vim den Raad van State, den commissaris dei- Koningin in do provincie Gelderland en den directeur van het Kabinet der Ko- uingin. Een speciale trein, van het paleis HetLoo en terug wordt door Hare Majesteit ter be schikking van bovenbedoelde dames en hoe ren gesteld. zamo oplossing van do moeilijkheden te geraken, is bij "besluit, van 7 April 1905 aan het lid van den Raad in N.-l., den voormaligen resident van Bali en Lombok, F. A. Liefrinck, opgedragen plaatselijk den toestand na te gaan. Zijn zending had ech ter niet hel gewenschte resultaat. Toen weid feitelijk tot de expeditie, de 5c in een tijdsverloop van ruim een halve eeuw, naar Hall besloten. De geringe hoop, dat lladoong het ultimatum zou aanvaarden, is niet verwezenlijkt. De samenstelling dor expeditionaire macht werd reeds in „De Telegraaf" medegedeeld. Ze bestaat o. a. uit drie bataljons infanterie, twee batte rijen artillerie, een peloton cavalerie en drie secties genietroepen, behalve trein, intendance en geneeskundigen dienst. Omtrent de houding van het eveneens vijandig gezinde Tabanan en Bangli die nen wij eerst nadere berichten af te waditen. "Verkiezing Prov. Staten. In het kiesdistrikt Gorinchem is van vrij zinnige zijde candidaat gesteld voor liet lid- maatschap-van de Provinciale Staten (vaca ture Van Slijpe) de heer B. Mijnliefl" steen fabrikant te Vianen. Door de Vrijzinnige Kiesvereeniging is tot candidaat voor de Provinciale Staten, district Gorinchem, gesteld de heer B. Mijnliefl', te Vianen. De heeren Noorduin te Gorinchem, Tor- becken te Vianen en Nieuwenhuyzen, te Leerdam hebben voor de hun aangeboden canditatuur bedankt. Dir. bel. luyoorr. en Ace. Hij Koninklijk besluit zijn benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijn zen te Gemetl, A. 51, II. Tonnaer, idem te Oudenbosch tot idem, to Breukelen, V. L. baron van Boetzolaer, idem te Buiksloot tot idem te Zwartsluis, A. S. Hennes, surnumerair der dir. bel., inv. en acc. uit de directie te Amsterdam; tot idem lo Hardenberg, W, A. Klaas- sou, surnumerair uit 'do dir. Rotterdam; lol idem' te Oosterwolde, jlir. IV. C. 51ol- lerus, surnumerair uit de dir. Zwolle; tot idem te Tubbergen, 11. F. Ilaims, surnumerair uit de directie Groningen; tot. ontvanger der invoerrechten en ac cijnzen te Büdel (station), .1. C. Lotgering, surnumerair uit de dir. Amsterdam; zijn, ingevolge de Wedinvenwet voor de ambtenaren 1S90, de volgende pensioenen verleend aan D. van Haaren, weil. WJ. .1. Schippers, kommies 1ste kl. bij 'srijks belastingen, f 302; 51. C. Coenen, wed. P. Clerkx, kommies lste kt. bij 's rijks belastingen, f-lÖG, STADSNIEUWS. 81 Augustus. Ue parade, ter gelegenheid van den ver jaardag van H. M. de Koningin in het Ma- Corps diplomatique. iieveld te 's-Gravenhage te houden, zal wor- Ter gelegenheid van de doopplechtigheid (\en geïnspecteerd door den luitenant-generaal T. van Ermer Scherer, gouverneur der residen tie, en onder commando staan van den ko lonel baron van Voorst tot Voorst, comman dant van het regiment grenadiers en jagers. van het kind van den Duitschen Kroonprins, •wapperde heden de vlag van het Duitsche Rijk van de woning van den gezant van Duitschland aan den Vijverberg te s'-Gra- vehhage. Onze Marine. Het pancseischip „Tromp" is gisteren van Stockholm en het pantserschip „Piet Hein' van Kopenhagen te Nieuwediep aange komen. Audiënties. Do gewone audiënties van de ministers van. Binnenlandsche Zaken en van Water staat zullen op Zaterdag 1 September e.k. niet plaats hebben. een Credlet voor Koninklijk bezoek. Aan Burg. en Weth van Leeuwarden is een crediet van f 2000 toegestaan, voor ont vangst van de leden der Koninklijke Fami lie, voor het geval deze gevolg mochten geven aan de uitnoodiging, om de onthulling van het standbeeld van Graaf Willem Lode- wijk van Nassau bij te wonen. Samenwerking Christelijke Schoolver- eeuiglngen. Men schrjjt't aan de „Arnh. Ct." Er worden pogingen gedaan om samen werking te verkrijgen van Mie bestaande Christelijke schoolvereenigingen in Neder land. In verband daarmede is een com- Onza Kamerleden. Het kamerlid mr. P. J. Troelstra brengt gedeelte var. zijn vacantiee weer door op de Friesche nieren. Hij heeft een zeilvaar- missie van twee leden uit het hoofdbestuur tuig afgehuurd, waarmee hij, vergezeld van van de vereen, van Chi. Ondeiwijzeis zijn familie verschillende plaatsen bezoekt. en Onderwijzeressen in Nederland en de Overzeesche Bezittingen" gekozen, om'een reorganisatieplan van deze vereeniging te ontwerpen, en voorts een commissie uit het hoofdbestuur om na te gaan of er nog Bij de te 's-Gravenhage gehouden examens Fransch L. O. is o. ni. geslaagd de lieer D. Lamers Jr. alhier. De Stct. (no. 200) bevat de statuten van de naaml. vennootschap sConstructiewerk- plaatsen, machinefabriek en scheepswerf, voorheen H T. Landman Zoon, te Scliie dam. Doelliet vervaardigen van en den handel in stoomwerktuigen, ijzerconsiructies, kappen, bruggen en stoomketels, en zulks ter voortzetting van de zaken, tot dusverre door de comparanten de heeren Adrianus Corne lls Landman en Hendrikus Johannes Alarie Landman, te zamen onder de firma H. T. Landman Zoon gedreven. Duur ongeveer 20 jaren. Kapitaalf 200,000, in 200 aan- deelen. Yoorloopig worden slechts uitgegeven '100 aandeelen, welke alle zijn geplaatst Inbreng ter volstorting van 18 aandeelen huizen, ingericht tot smederij, enz. Het bestuur dei- vennootschap is opgedragen aan 2 directeu ren, onder toezicht van minstens 1 en hoog stens 3 commisarissen. Voor de le maal be noemd tot directeuren de heeren H. J- M. Landman en H, Th. Landman A.-Cz. Voor de le maal tot commissaris benoemd de lieer A. C. Landman. door do zonde verbroken is, is het 'dool der zending. Als wij wnarachliglijk bidden, kan ons Hart en onze beurs niet gesloten blijven. Daarna gaat ds. van Veelo voor in liet gebed, gezongen wordt ps. -12, le vore. Do eerste spreker, ds. 11. II. Veder (Rotterdam B),* aan bot woord komend, wenscht •ecnige oogenbLikken de aandacht lo bepalen tot 't gebed voorde Zending, lil 't gebed van don Christus is geen enkel ter rein uitgesloten, zooals do apostel zegt. Gods woord leert ons, daL hel. gebed een kracht is, spr. iioemL daaivan talrijke voor beelden. De apostel Jacobus zegt, het ge bed des rechtvaardigen vermag veel. Je zus verklaarde, zijn apostelen uitzenden de, de oogst is wol groot, maar de arbei ders weinigen, maar bidt. liet gebed is een krachtig middel Lot uitbreiding uui Gods Koningrijk, Voor do zending is het. gebed nog altijd een dringende behoefte, om on zen ijver aan te vuren. liet werk der zending is geen werk van medelijden, maar een werk van plicht, een goddelijke roeping. Do missionarissen in den vreemde zouden, gevraagd wat wij doen mocslcn, antwoordenbidt voor ons. Hel gebed is het touw in den klokkelorcn des hemels, heeft eenmaal een Christen gezegd. Bedenk dal de zendingsklok moet blijven luiden. Spant gij1 daanloe uw ziele- kraeM in, spoort, spr. aan. Luther noem de het gebed het voornaamste stuk dei- dankbaarheid. "Wij zullen bidden voorliet werk der zending, als' dank voor Gods ge nade. Zullen wij dan niet bidden, vraagt spr. voor heiden en mohamedaan, dal zij mede-neerknielen voor Gods troon? Spr. noemt heL zendingsgebed een belijdenis des geloofs in God, een gebed in de hoop op de toekomst. Onze koloniën, zegt spr., zijn ons niet in bezit gegeven, maar wij heb ben ze in leenbrnik om ze voor den eeuwi gen Vorst Jezus Christus te veioveren. Het zen'dingsgebed is een belijdenis dei- liefde, biddende spreken wij onze liefde uit tot de heidenen en mohmnedanen. Uw geld wordt voor de zending ge- viangd, zegt spr. ten slotte, maar niet min- dei en bovenal het gebed. Gezongen weid Psalm! 72, 5e en 10e vers. Een collecte had daarna plaats, waarvoor ds. Veder nog een aanbevelend woord sprak. Personalia. Maandagavond zijn aan het hotel ,,De Nieuwe Doelen" te Middelburg afgestapt me vrouw Pierpont Morgan, haar twee dochters, j mogelijkheid bestaaL om op enkele punten verder gezelschap en bediendengersoneel. De te> kom<m tot samenwerking van alle Chris- heer Morgan was verhinderd mee te komen. telijke schoolvereenigingen. Heden werd per automobiel een bezoek aan Veere en Domburg gebracht en Woensdag bestaat het voornemen de merkwaardigheden van Middelbar» te bezichtigen. De Amerikaanschf- dames blijven tot Don derdag te Middelburg. (,,Midb. Ct.") Graaf toe Moltke, De Commandant van Berlijn, Luitenant- Generaal Graaf von Moltke, blijft nog eeni- ge dagen in de Resedentie doorbrengen. Bali. Nat. Chr. Geh.-Onth. Vei-. Men seint ons uit Amsterdam Onder leiding van ds. Van den Broek, pre dikant te Schiedam, wordt heden en morgen alhier de 26ste algemeene vergadering ge houden der Nationale Christen Geheelont- houders-Vereeniging, waarin tevens het 25- jarig bestaan der vereeniging wordt herdacht. Na gebed en gemeenschappelijk lied opende de voorzitter de vergadering die door ruim 300 mannen en vrouwen bezocht wordt, met dank aan God voor hetgeen hij in, voor en door deze vereeniging had gedaan. Spr. dankte De zendingsdag in den tuin der S. O. V. werd gedurende de morgen- en middagbijeen komsten bezocht door omstreeks 2500 per sonen. Een 20-tal predikanten zoo van hier als elders was mede tegenwoordig. Op de glasfabriek van de firma J. C. van Deventer kreeg Coenraad Rosman, wonende Rotterdamsche Dijk bij het uitnemen van flesschen een snij wond in den linkerpols. De betonbewerker Klaas van de Jacht, wo nende te Rotterdam, Izaak Rubrechtstraat, had Zaterdag terwijl hij op het nieuwe werk van de in "aanbouw zijnde gemeenteschool aan de Mauritsstraat alhier bezig was met het stellen van ijzerwerk het ongeluk daarbij mis te stappen en daardoor te vallen en met de hand neer te komen op een ijzeren staaf, waardoor hij zich kwetste. Van den gouverneur-generaal van -veder- vert egellwoordigers der zustervereenigin- landsch-lndië is bij het ministerie van Kolo- gen Nederland en Engeland voor hunne niën telegrafisch bericht ontvangen, dat van tegenwoordigheid. Er zijn thans 164 afdee- het zelfbestuur van. Badoeng een weigerend i;rigen me^ ongeveer 7500 leden. In het afge- antwoord is ontvangen op de eischen, die in loopen jaar traden 28 afdeelingen toe en de maand Juli j.l. aan de bestuurders van de werden er 14 ontbonden. De ontvangsten be- Balischc landschappen Badoeng en Tabanan droegen f3686 waaronder f1900 als rijks als eindbeslissing in de hangende geschillen subsidie. De kas heeft een klein batig saldo, werden gesteld, bij welke gelegenheid hun - tevens de gevolgen van een verder verzet ver- Bond >an Vroedvrouwen, den voorgehouden. Onder voorzitterschap van mej. 1-. de Kadt hield de Bond van vrouwelijke ver- In aansluiting aan het onderschrift bij loskundigen in Nederland gistervoormid- het gister door ons ontvangen telegram dag in een der redoutezalen van het co- uit Batavia, waarin werd medegedeeld, dat mediegobouw te -Maastricht zijn 9c alge- de door de'regeering gestelde eischen door moene vergadering. Ongeveer een zestig- Badoeng zijn~geweigerd, brengen vrji nog tal dames namen aan die vergadering, wei- het volgende omtrent deze kwestie, die kc voor de pers niet toegankelijk, was, deel. aanleiding is geworden tot 'het zenden van Behandeld werden o. a. de navolgende voor een expeditie, in herinnering. stellen: I rCvïei 1904 strandde nabij de Badoeng- Het hoofdbestuur henoeme een coinmis- sche 'ankerplaats San oer een te Bandjer- sie om te onderzoeken wat kan worden massin thuis bahoorende schoener „Sri gedaan om do positie der vroedvrouwen Koemala", en werd door de Badoengsche in Nederland te verbeterende Bond wende bevolking'beroofd. Aangezien bleek, dat zich tot de regeering en verzoeke haar, die berooving het gevolg was van plicht- strenge maatregelen te nemen tegen het verzuim van het zelfbestuur (de politieke veelvuldig opwekken van abortus door de zich noemende Neo-Malthusiaansche des kundigen. Voorstel: do toetreding tot de onderlinge Verzekeringsmaatschappij van vrouwelijke verloskundigen in Nederland tegen de gel delijke gevolgen van invaliditeit te verbin den. aan het lidmaatschap van den Bond. Het hoofdbestuur zoeke inlichtingen in te winnen in hoeverre de nieuwe verze ild een opwekkend slotwoord beëindigt spr. zijn rede. Gezongen wordt versi 14 van psalm 68. Ds. L. C. Kreijt van Berkel noemde het aangenaam te spreken over de leiding des Heeren in hel, werk dor Zending. Deze leiding beslaat, cn rust op deze belijdenis dat de Hcere over alle dingen regeert. 'Deze regeering is noodzakelijk, God leidt |ook het work der zending, een der schal- [men van den keten in Gods regeering, hi 'de zending streven wij naar het doel: de verheerlijking in Gods naam. Hoedanig de leiding des Ileeren zich openbaart? De lleere geeft ons zijn leiding te kennen in het kleine, in het gewone, maar ook in het grootc, in lioL wonder bare, zooals het werken dpi- apostelen. Ook in het werk der zending thans doet God wonderen. Zendeling Van Hasselt ver haalt hoe op wonderbare wijze zijn leven beschermd werd Legen moordachtige Dajaks, In Gods wooul wordt ook do leiding des Heeren in hot kleine getee-kend, strekken de lot verheerlijking van Hem. Jezus ging in alle stilheid zijn weg, zijn dienaren wa- leu eenvoudige visscliers. De geschiedenis van het Godsrijk ver- loont geen lichtspoor van menschelijke grootheid, maar een goddelijk licht-in het kleine. In het kleine vooral komt desdlee- ren hand le voorschijn, ook thans waar deze Zendingsdag verlicht wordt door Gods zon. Door eenvoudige prediking werd hethei- dr-rid om uit Europa verdreven, waardoor landen en volken 'n geheel ander aanzije kre gen. Door de kleine middelen van een voudige apostelen worden door God groote dingen gedaan. Alct Gods leiding in het werk der zen ding, die in het kleine uitkomt, hebben wij te rekenen. Het gevaar bestaat, ontmoe digd le worden in liet. kleine werk dei- zending, 140 zendelingen hebben een ar beidsveld in Indië, waar 40 millioen men- schen wonen. Maar spr. betoogt dat de Heer steeds in het kleine, in de stilte werkt, doch het groote daardoor geboren wordt. Daarom mag er geen ontmoediging of traagheid wezen. Daarna werd gezongen" Psalm 72, het 8e en laatste vers. contracten, verbieden uitdrukkelijk het plun deren van gestrande schepen), werd be sloten het zelfbestuur te verplichten den eigenaar van 'het scïiip (een Chinees) de schade te vergoeden; en de som' Fepaaid op 3000 rijksdaalders. Bij de door den re sident met den radja van Badoeng gehou den besprekingen, bleek deze niet genegen aan de eischen te voldoen, waarop hem werd aangezegd, dat, indien de som' Met keringswei invloed zal oefenen op de po- uiterlijk óp 5 Januari 1905 zou zijn afge- sitie der vroedvrouwen; voorts het bestaan- dragen, dwangmiddelen zouden worden toe- j de Tijdschrift voor Pracüsche Verloskunde gepast. Daarop werd, 7 Januari, 1905, het te maken tot een Bondsblad en dat de landschap gesloten voor allen in* en uit- Bond zich aansluit® aan het Nationaal Bu- voer van de zeezijde, daaronder begrepen het beletten van 'het visschersbedrijf. Ons optreden vond bij de overige Balische vor sten, met uitzondering van dien van Taba nan, die 'door familiebetrekkingen met de radja's van Badoeng verbonden js, bijval en medewerking. Ten einde, zoo mogelijk, lot een vreed reau voor vrouwenarbeid en aansluiting bij den Nationalen Vrouwenraad. Voorstel Overijssel. De Bond stelle aJles in het werk, wat lot wering van onbe voegd uitoefenen der verloskunde kan lei den. Na afloop der vergadering werd een rijtoer naar Valkenburg gedaan. Gisternamiddag heeft in de woning van den bakker v. Apeldoorn aan de Hoogstraat 'n begin van brand plaats gehad. Een brandend petroleum toestel waarop een ketel met water, stond op een kast en nu schijnt een kind dat daar op den grond speelde aan een deurtje te hebben getrokken, waardoor het petroleum stel viel. Het kind kreeg het kokende water over het lijf -waardoor het brandwonden be kwam aan de zitdeelen, de linkerarm en de linkerzijde van het hoofd. Door het vlam vatten der uitstortende petroleum verspreidden de vlammen zich wel doch werden spoedig gedoofd. Eenige kleedingstukken die te drogen hingen en een paar boeken verbrandden ter wijl de zoldering bladderde. Door een bewoner van de Verlengde Maria- straat is aangifte gedaan dat met een flobert zou zijn geschoten door de ruiten van de bovenachterkamer, waarbij de kogel ook een gaatje in het gordijn had gemaakt. De politie spoorde den dader, den 14-jarigen F. G-, in den buurt woonachtig, op. waarna liet bleek dat deze met een zakpistool op musselien had geschoten en bij ongeluk de raam had geraakt. Het pistool is in beslag genomen. Classicale Zcndlngsdag. Morgensamenkomst. Heden had alhier, onder begunstiging van prachtig zomerweer, de classicale Zendingsdag plaats. Een zeer talrijke scha re, voor het meerendeel dames, vulde den tuin van de Officieren-Vereeniging. De morgensamenkomst werd te ruim 10 uur geopend door ds. van Veelo (Rot terdam! B), een krasse oude man van bijna 70 jaren, voorzitter van de class. Zendings commissie. Gezongen werd psalm 865, be geleid door de muziekvereen. Crescendo, Chaxlois, directeur do heer A. Jordaans. Ds. van Veelo hoopte in zijn openingswoord o. m., dat men in de vreeze en tot ver heerlijking yan God zou mogen samenzijn. AVe hebben, zei'spr., in het besef van het doel van onze bijeenkomst te denken aan onzen dierbaren Christus, den zendeling bij uitnemendheid. Hij zegt, wanneer gij bidt, bidt dan Onze Vader die in de He melen is. Het gebed geeft den leiddraad voor de zending. De herstelling van de harmonie tusschen hemel en, aarde, die Ds. P. C. Kost e i' van 'Maassluis sprak vervolgens over: hel wederopleven van de zending in de 19e eeuw tegenover den toenemenden afval in die eeuw. Dit uit gebreid cn veelomvattend onderwerp wenscht spr. te beperken tot de wederop leving der zending in ons vaderland en den arbeid der zending in onze overzeesche bezittingen. Steeds moet voor oogen wor den gehouden dat die bezittingen onder onze hoede zijn gesteld om' het Koningrijk Gods uit te breiden. Reeds in vroege tij den was de koophandel een groote bron van welvaart, in 't laatst der 16e eeuw kregen onze voorvaderen vasten voet in Oost-Indië, door toedoen van Oklenbarne- velt werd in 1602 de Oost-Indische com pagnie gesticht. Steeds verder breidde deze compagnie haar macht uit. In 1621 ver richtte de West-Indische compagnie een zelfde werk in Amerika. Niet alleen de koopmansbelangen, maar ook de belangen van den Godsdienst wer den behartigd. 'De Staten gaven te kennen dal het christendom door de compagnieën moest woi a uitgebreid, ook ter verdrjj- ♦Ving van de Roornsche leer, die in die overzeesche gewesten door de Portugee- zen was gebracht. Sedert de compagnieën het winstbejag op den voorgrond plaatsten, ging er op geestelijk en zedelijk gebied weinig kracht meer vair haar uit. Wat zou er van den arbeid der Zending geworden zijn, indien de He ere zich dien arbeid niet had aan getrokken? vraagt spr. In de 19e eeuw, toen de geest des ongeloofs zich krachtig verhief, waarin de kerk al meer en meer haar belijdenis verzaakte, brak er voor de zending een nieuw tijdperk aan. Van bijzondere personen en vereenigingen ging een nieuwe beweging uit. In Engeland werd in het laatst der 18e eeuw het Lóndensche Zendelinggenootschap opgericht, waarna spoedig het Ncdoriandsch genootschap volg de. Eerst samenwerkende, worden in 1814 de koloniën in Oost-Indië, door bel Ned. Zendelinggenootschap bewerkt, allereerst de Molukkcn, later het Oostelijk deel van Java en 'i N. 0, van Celebes. Land en be volking in die streken hebben een nieuwe gedaante gekregen, de arbeid van 's Hee ren knechten is met rijken zegen bekroond. Na ontbinding van het Ned. Zendeling genootschap werd in 1858 het RoLtor- dantsch Zendingsgenootschap, het volgend jaar het Uirechtsehe Genootschap opgericht, die onder de Soendaneezen en Papoea's werkten. lfeL comité voor In- en Uitwen dige Zending stichtte ten Z. van Batavia een school voor inlandschó. evangelisten. Voorts wijst spr. op den zendingsarbeid onder de Dajaks op Borneo, en onder de Bataks op Sumatra. Door Doopsgezinden en Lulherschc zendingsver. werd veel ge daan. Gods woord verwekte in de 19e eeuw steeds mannen voor het zendingswerk, niet het minst, van de gereformeerde kerken, tin 1873 zond bet Chr. Gcref. Zendingsge nootschap ^ijn eersten zendeling uit naar Batavia. Op Java en Soemba werd onder- leiding van ds, Donner do zendingsarbeid voortgezet. In Mei 1859 reeds werd dooi de Chr. Gcref. Zendingsverceniging opMid- den-.Tava gewerkt en bleef onverpoosd ar beiden. In 1892 namen -de gereformeerde kerken hol zendingswerk over. 5Iiddagsamenkomst. 's5!iddags te 2 uur werd de bijeenkomst geopend met het zingen van ps. 33: 1. Ds. J. J. 5tiedcma van Charlois smak daar op over do beteekeni» van den fnedischen dienst voor do zending. Hij' begon met te zeggen dat, toen het ongeloof en liet so cialisme zich verified, den raad werd ge geven dat men door de maag het hart moest bereiken. Door alle gebrek en el lende zijn do mensclien ongevoelig voor lende zijn de menschen ongevoelig voor het evangelie. Spr, inoonL dat deze raad zoo gegeven niet afdoende is. Het bevel des Heeren eischl barmhartigheid, die ont vankelijk maakt voor hel woord des Heeren. De medische dienst houdt zich niet al leen met de maag, maar met bet lichaam r menschen bezig en werd ingesteld in verband met den .zendingsarbeid. De me dische dienst moet als uitvloeisel, ais een onderdeel van het zendingswerk worden beschouwd. De arbeid van Christus' Kerk is barm hartigheid, maar waarom wordt daarbij nu medische hulp genoemd? Vooral voor onze koloniën is deze kwestie van jjroot belang, omdat o.a. Java mcL 28 millioen inwoners slechts heeft 42 burgerlijke ge- n'eesheeren, 16 officieren van gezondheid en 68 doklcrs-djawa of inlandsche dok ters. Op 180.000 menschen 1 geneesheer of, naar denzelfden maatstaf, voor Rotter dam 2 doktoren. De meeste doktoren wo nen in do. groote steden, zoodat de toe stand van geneeskundige hulp voor de in landers treurig is. Spr. schetst in hetkort hoe dc kranke Javanen door kwakzalvers of z.g. heiligen worden behandeld, waar uit blijkt dat hot bezorgen van medische hulp aan de Javanen geen weelde is. De kerken dringen daarom! sterk aan op meer dere en betere medische hulp aan de Ja vanen. Ligt het op den weg der kerken? De on kosten voor den zendelingen dienst, voor de scholon zijn reeds zoo groot. Jezus Christus was altijd met innerlijke ontfer ming bewogen over de kranken van lichaam en dat, past in deze dagen aan de zend boden des Heeren, dat past tegenover den Javaan. De Javaan buigt, kruipt voor den Hol lander, maar hij' heeft de jaren van ver drukking niet vergelen en gelooft den Hol lander ook niet, als hij! spreekt van zijn godsdienst. De zendeling moet het vertrou wen zien te winnen van den inlander, dat hij komt uit liefde tot zijn God en tot heil van den Javaan. De geneeskundige dienst zal den zendingsarbeid kunnen ver sterken. Dr. Schemer, die thans1 ziek ligt, heeft daartoe den grooten stoot gegeVen met zijn Pc t r on e 11 a-hos pi t. aal, le Djokja. De Javaan noemt daarom dr. Schemerden „doktor die helpt". Bij het winnen van den Javaan voor het Evangelie, speelde de geneeskundige hulp een groole rol. Voorïoopig is het wegens do kosten onmo gelijk, zegt spr., om! te Banjoemaas, waar dr. Ruijssenaars werkt, een hospitaal te slichten. Maar spr. hoopt dat, wanneer alle kerken in Zuid-Holland samenwerken, er een ziekenhuis zal komen. Spr. smeekt den zegen af over den me- dischen dienst onder de Jayanen en wekt j I U.UUL UCAC YCi ncnu.

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2