De lit van den Btiripaf. 60"* Jaargang Vrijdag 31 Augustus 1906. No. 12171 Deze courant verschijnt dage'rijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor S c h i e d a m en V1 a a r <1 in g e n fl, 1.25. Franco per post fl, 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertenüën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Boterstraat 68. i Prijs der Advertentiën.: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar do plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot. den.priia van 40 cents per advertentie, hij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon No. 123. Morgen den Sisten Augustus zullen de BUREAUX. TEN RAADHUIZE te 19 uur gesloten worden. KENNISGEVING. Inrichtingen welke gevaar, schade of binder kunnen veroorzaken Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien hel verzoek van G. BRINKMAN, om vergunning tot oprichting van een koffiebranderij in het, pand staande aan de Vischmarkt no. 7, kadaster sectie C. nos. 377 en 378. Gelet op de bepalingen der Hinderwet; Doen te weten: dat voormeld verzoek met de bijlagen, op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd; dat op Donderdag den 13den September a.s. des middags ten 12 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwa ren tegen bet toestaan van. dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten; en dat gedurende drie dagen, vóór het tijd stip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, deni 30sten Augustus 190G. Burgemeester en Wethouders voornoemd., VISSER, L,B. De Secretaris, V. SICKENGA. BUITENLAND. Schiedam, 30 Aug. 1906. EUSLAND. De aanslag op don minister-president Sto lypin zal naar het blad „Struna" meldt geen wijziging ten gevolge hebben in de politiek der regeering. Dit is natuurlijk geen nieuws, het bedoelde regecringsbcleid is reactionair en 7,al zich door aanslagen nog verder op dien weg begeven. Stolypin moet den dag uit den aanslag aan een invloedrijk ex-Doernalid verklaard hebben dat naar zijn meening de nieuwe Doemn zal bestaan uit louter liberalen, die een kalme oppositie zullen vormen, maai' met wien te regeeren zal zijn. De minister er kent de ernst van 's lands toestand, maar hij zei daarover niet verwonderd te zijn, want hij had zulks voorzien. Tegenover Stolypin's beweren kunnen wij Roman naar het Engelech van AGNES en EGERTON CASTLE. 36) Maar een'regenachtige avond en nog een dosis van de dwaasheid van den krank zinnigen muzikant deden den weerhaan al weer draaien. Doch zij kon geen berouw hebben over de ingeving, die haar op het laatste oogenblik van plan had doen verande ren. Een nacht in do oubliette, zelfs met een charmanten metgezel, kwam volstrekt niet overeen met gravin Betty's begrippen van genot. En bovendien, daar zij niet op de hoogte was niet de ligging van het gevaar lijke gewelf zou het heel goed mogelijk zijn dat zij zich thans op dezen prachtigen dag met Bleven op den bodem van liet geheimzinnige meer bevond, zonder eikaars gezelschap te kunnen waardecren. Betty rilde over haar geheele mollige, gemakzuch tige lichaam. Gedurende den korten verlovingstijd van Sidonia verkeerde Bettv moer dan ooit in 'een toestand van onvoldaanheid en besluite loosheid. Daar was slechts één ding waarvan rij zeker was en dat was dat zij naar Cas- sel zou gaan. Daar was geen twijfel aan dat de rol van Blauwbaard door den burggraaf voor goed was uitgespeeld. Hij zat nu geheel onder de pantoffel van zijn Betty, En hoe wel Betty's voet klein was, kori zc er bijzon der hard cn ongedacht gevoelig mee trap pen, In het vervolg kon do echtgenoot, die den dood van zijn vrouw had beraamd, geen andere keuze hebben dan de slaaf van die zelfde vrouw te zijn. Wanneer bij slechts even tegen een barer wenschen durfde pro- de uitspraak stellen van een oud-Doernalid, dr. Rosenbaum, die in het „Journal de Gé- n&ve" verklaart dat de nieuwe Domna een nog heftiger revolutionair karakter zal dra gen dan haar voorgangster. Als bewijs te meer kan gelden een tele gram uit Petersburg dd. 29 dezer waarin gemeld wordt, dat de uiterste partijen toebe reidselen maken voor de Doeinaverkiezingcn om de fout te herstellen toen zij de eerste Doemn boycotten. De „Köln. Ztg." gelooft, wat den aanslag op Stolypin betreft, niet aan een complot om de huidige regeering omver te werpen. Wat het leger aangaat meent de correspon dent dat éen tiende onbetrouwbaar is, in de marine wordt de beweging zeer gevaarlijk, maar er zijn geen leiders. De „Temps" weet ook mee te doelen dat de aanslag op Stolypin niet uitgaat van het bestuur der revolutionaire socialisten maar het werk is van een groep individuen, die zich maximalisten noemen, omdat zij eerst met het maximum van de eischen van het revolutionaire programma tevreden zijn. In het lijkenhuis van het Peter en Panls- hospitaa! liggen nog tien niet herkende lij ken, die van de ontploffing in Stolypin's villa afkomstig zijner zijn twee kinderen en één vrouw bij. Met Stolypin's zoontje schijnt het bevredigend te gaan. De correspondent van de „Magdb. Ztg." in St. Petersburg seint, dat de czaar' eerst Zondagnacht kennis kreeg van den Zaterdag omstreeks half vier gepleegden aanslag. Men had in de verwarring gewoonweg vergeten den czaar rapport te doen. Toen de keizer het verhaal kreeg, wilde hij het eerst niet gelooven, maar toen een ambtenaar der poli tie alle bizonderheden gaf, moest hij wel en brak i in tranen uit. De czarina hoorde eerst Zondag van het gebeurde. Do regeeringen van DuilseMand, Oosten rijk, Frankrijk, Groot-Brilannië, Veiroen. Staten, Italië, België en Japan hebben hun gelukwenschen gezonden aan Stolypin, en hun verontwaardiging over den aanslag betuigd. De begrafenis win. den generaal Mimi heef! gisteren zondei; incident plaats ge had in de kerk van hef Semen of sky-regi- meni. De kerk was omringd door sterke patrouilles soldaten en politic. Verscheidene grootvorsten namen deel aan den lijk dienst. In het kamp bij Peterhof werd ook een lijkdienst gehouden voor den doodgescho ten generaal, waaraan de czaar en dc cza rina deelnamen. Op de voordracht om! door de revolu tionairen vermoord te worden, staan thans o.a. kolonel Riman van het Semenofsky- reg., die zich bij den Moskouschen opstand zoo wreed aanstelde; Trepolf en Pobjedo- mostseff. testeeren, wist zij maar al te goed op welke wijze zij hom tot gehoorzaamheid zou bren gen, Zij wilde naar Cassel, zoodra dit bespotte lijk dwaze huwelijk gesloten was. Met een gebaar van groote verachting haalde dc burg gravin over de geheele zaak de schouders op. Hij was toch nog verschrikkelijk groen Een vervelende, domme, ongemanierde jon gen, die den slechten smaak durfde le heb ben Sidonia zelfs maar met een blik te ver waardigen, wanneer een Betty in de nabij heid wasDie de voorkeur kon geven aan zoo'n onopgevoede wildzang, door de zon ver brand, evenals de dorpskinderen, met wie zij zoo graag omging en met evenveel idee van de verfijnde beschaving van hot groote stads leven als de vrouw van don dorpsschoolmees ter Zij zou zich mooi aanstellen in Wee- nen 1 Een vreemde glans straalde in de blauwe oogen van de burggravin, die oogen, die den vreemdeling gewoonlijk in de grootste ver bazing en bewondering brachten door liet vreemd contrast van hun vergect-mij-niel- blauw met de donkore tint van haar huid. Maar gravin Betty glimlachte toeli vriende lijk tegen iedereen. Want hot was immers de huwelijksdag van barones Sidonia, de nicht van haar echtgenoot. Nimmer had de burcht op den dominee- renden rotstop mot zoo weinig plechtigheid eon bruid den weg van do hoofdpoort naar de voorvaderlijke kapel zien afleggen. Bij der gelijke gelegenheden waren er altijd groote feestelijkheden op het kasteel geweest, het gelui van feestklokken en het vreugdegedon- der der kanonschoten, die de lucht met kruit damp doortrokken, had men gehoord, terwij' van de torens de oude gee-len-blimwe banie ren wapperden. .Voorname gasten, die dan in Er bestaat weinig kans dal generaal Ska- lon, gouverneur van Warschau, in staat zal zijn zijn ambtsbezigheden weer te lier- vatten, tengevolge van GBe verwondingen bekomen in den aanslag van 18 Aug. Ge neraal Rennenkampf is voorloopig in zijn plaats benoemd. Men verwacht, dat hij (le meest gestrenge maatregelen zal nemen om do orde te handhaven. Dinsdagmiddag is wederom een inspec teur van politie vermoord. De dader ont snapte. Di mzclfden dag werden er door de pa trouilles honderden voorbijgangers) gefouil leerd om! 'le zien of zij geen wapens hij zich droegen. Do bladen te Petersburg melden dat Ska- lon als gouverneur van Warschau vervan gen is door 'generaal Orloff, die hel tegen do Japanners moest afleggen, maar die in de oproerige Baltische provinciesi zoo vrecselijk huishield. Het 'dorp Nordovo in het gouv. Tambof is door oproerige boeren platgebrand. 2000 personen zijn dakloos. DUITSCHLAND. De doopplechtigheid te P o tsdam. Gisteravond had in het nieuwe paleis bij Potsdam in de tot een doopkapel ver anderde Jaspisgalerij1 de plechtige doop plaats van den zoon van het kroonprin- senpaar. De oppprhofpredikcr Dryander hield een toespraak en doopte daarna het kind met de namen Wilhelm Friedrich Franz Josef Christian Olaf. Na do plechtigheid begaf men zich naar de marmerzaal, waar een galadiner gehou den werd. Daarbij bracht de keizer een hoera uit op den doopeling. Na tafel hiel den de vorstelijke personen cercle, waarna zij zich te negen uur in hun vertrekken te rugtrokken. Allo Pruisische ministers, ook von Podbielski, woonden de doopplechtig heid bij. Te Potsdam en te Berlijn waren straten en huizen rijkelijk met vlaggen versierd. Volgens de voorschriften is hot doopen ecu ingewikkelde plechtigheid, waarbij 'te genwoordig zijn behalve de leden der ko ninklijke familie en de huilenlandsche pe ten met hun. gevolg, ook 'de gezanten en de voornaamste leden der hofhouding, de vorstelijke personen en de militaire en civiele ambtenaren mot, den titel van excel lentie. Voordat, do doopplechtigheid be gint, vereenigen "fle voornaamste gasten zich in de aangewezen zalen van liet pa leis Ie Potsdam; zij' wouden dan naar de kapel geleid en daar opgesteld om! liet al- grooten getale op Wellenshausen werden uit genood igd, hadden er hun orgiën gevierd en de inwoners van het dorpje Wellenshausen luidden met succes mof de groote heeren ge wedijverd. Dc schitterende verhalen van de huwelijken op Wellenshausen Werden over verteld van vader op zoon, om aldus in de dankbare nagedachtenis der dorpelingen be waard te worden. Maar deze laatste bruid van het geslacht, hoewel zij erfgename was van al de eigen dommen daarvan, begaf zich rustig van haar kamer naar het altaar, terwijl alleen de al taarschel haar schreden begeleidde, en alleen de kreten van een paar dorpskinderen, die zich warm geloopen hadden om den rotstop nog op tijd te bereiken, begroetten haar. De gasten waren ook spoedig geteld. Alleen de Iioutvcstersmocdcr, met tranen en glimlachjes, was gekomen om het huwelijk van het jonge meisje bij te wonen. Er was eenvoudig geen tijd geweest om de noodigc toebereidselen te maken tot een groot feest en gasten uit te noodigen. Do bruidegom had het zoo gewild en niemand durfde zich tegen hem verzetten. Niettegenstaande echter de afwezigheid van hoogc gasten, niettegenstaande het vermijden van alle praal, was de huwelijksplechtigheid, streng en eenvoudig als ze was, indrukwek kend genoeg. Do heide hoofdpersonen ge voelden diep den ernst van het oogenblik. Dit 'waren ook de gedachten van den viool speler die neerknielde tusschen het praal graf van den grootste dor oude "Wellens- hausers en den muur van de kapel. Hij had geweigerd als gast tegenwoordig tc zijn hoe wel de eerezetel door Sidonia zelf voor heiii was gereed gemaakt cn Stoven hem groot moedig zijn donker pak en purperen kousen had aangeboden. „Het doet er niet toe, ik zal toch in jelui nabijheid zijn, kinderen," had hij het bruids- taar. Boven dit 'altaar, als doopvont, in gericht, wordt, een karmpzijnroodon troon hemel opgeslagen. Zoodra allen hun plaat sen hebben ingenomen, wordt de doope ling in plechtstaligcn. optocht binnenge bracht. IHj wordt 'gedragen door de opper- hofmecsteren, begeleid door twee hofda mes, die de sleep van het 'doopkleed vast houden; de heide pages en de kamerheer van dienst der kroonprinses sluiten den stoeh Aan do deur van de kapel geeft do opperhofmeesteres den doopeling, over aan een ongehuwde prinsesi uit het Pruisische koningshuis, en deze' geeft het kind weer over aan den lioogsten der aanwezige gas ten, den koning of den hoogst in. rang zijnden peel. De officieel» personen, die niet vooraf naar de kapel zijn geleid, vol gen don doopstoet. De peet, aan wien hot kind is overhan digd, houdt dit gedurende de geheele doop plechtigheid vast; hij het toedienen van het Sacrament des Doops loggen allo aan wezige, peten do hand op het kind. Zoodra het kind gedoopt is, overhandigt de peet, die het draagt, hel weer aan do ongehuwde prinses, eni deze weer aan de opperhofmeesteres, die het nu in do ar men der moeder legt, "welke aan de rech terzijde van het altaar gezeten is./ Het is somtijds voorgekomen, dat de grootmoeder fan den doopeling dezen van den peet overnam cn aan, de moeder gaf. Heeft de moeder het kind in den arm, dan worden moeder en kind door denhof prediker ingezegend. En dan wordt dc doo peling weggeleid, geheel' op dezelfde wijze als hij werd binnengebracht. "De opperhof meesteres legt het kind in de troonzaal in de paradewieg. Daarheen begeeft zich dan de moeder van het kind, en neemt op een stoel naast "de wieg plaats. Alle gasten defileeren dan langs- de wieg en maken een buiging voor dc moeder. Het défilé wordt gevolgd door een gala diner. Aan de familietafel zitten dc ko ninklijke gasten en de leden der vorste lijke familie; de overige gasten zitten aan de maarschalks tafel. Met dit ceremonieel werd op t> Maart 1859, des namiddags te 1 uur, de tegen woordige keizer Wilhelm gedoopt. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Engeland. Lady Campbell Bannerman, de vrouw van den minister-president, ligt te Mnrien- bnd levensgevaarlijk ziek. Frankrijk. Parijsche bladen melden dat commandant Alfred Dreyfus definitief besloten heeft niet gaar beloofd. En van uit zijn verborgen hoekje ontsnapte niets aan zijn scherpen blik. Het deed zijn hart goed te zien met welk een uitdrukking van teederheid de brui degom zich tot zijn bruidje wendde. Het scheen hem toe dat Sidonia er nimmer kin derlijker liad uitgezien dan op dit oogen blik. Zij was gedurende de geheele plech tigheid kalm en opgewekt. Hij wist dat de muziek die hij dezen morgen bij het opgaan dor zon voor haar gemaakt had, haar nog in de ooren klonk. Bij den aanblik van haar blond kopje on der den bruidsluier sloot de zwerver zijn rustelooze oogen gedurende een paar secon den. Smart en vreugde streden in zijn hart om den voorrang. Smart om wat geweest was, vreugde om wat komen zou, Voor don buigendcu notaris van Helm- stadt in zijn snuifkleurig costuum was de burggraaf in zijn glinsterende kanseliers uniform een ontzagwekkende persoonlijkheid. Hij sloeg de oogen neer voor den blik van zijn excellentie. De mogelijkheid kwam geen oogenblik in hem op dat de flauwste wenk uit de oogen van de burggravin zulk een jeugdige lieftallige verschijning leek zij den drogen man der wet voldoende was den groolcn Wellenshausen te doen sidderen als een riet. Kurz de Jager floot tusschen de tanden toen hij den bruidsstoet de kerk zag verla ten. Hij wendde zich tot de kamenier Eliza, die „toevallig" naast hem stond. „Je meesteres heeft het spel verloren," zei hij plagend tot liet Fransche meisje. „Geen sprake van," was haar antweiwd. „Het is jou meester, beste jongen, die dit maal een mal figuur geslagen heeft." Zij 'klapte opgewonden in de handen. „O, wat zullen we een heerlijken tijd in Cassel hebbeu." actief in het leger te gaan dienen. Begin October zal hij ontslag nomen. Clémenceau, minister van binnonl. zaken, die thans te Berlijn is, verklaarde aan oen dagblad-correspondent dat hij streng incog nito reist en geen officicele bezoeken /.al afleggen. Gisteravond bezocht Clémenceau de opera. De „Action" meldt dat Clémenceau bij zijn thuiskomst een groote wijziging in de ad ministratie za! brengen. Zooals men weet is de minister op bezuinigen uit en zal hij ver schillende baantjes aan zijn ministerie af schaffen. Spanje. De directeur van de gevangenis tc Ceuta (Marokko) is door een gevangene, oen anar chist, met een messteek gedood. Na Bilbao is de kuststad Santander ten prooi aan een uitgebreide staking. Alle fabrie ken in de stad zijn stop gezet. Te Cnnnirgo vernielden de stakers den mijnspoorweg. Een escndron is spoorslags naar Cainargo ver trokken. In den omtrek van Bilbao had gisteren een arbeidersmeeting plaats. De voorwaar den der patroons werden verworpen en tot voortzetting der staking besloten. Duitschland. Prins Bülow zal zich inhet begin van Sep tember weer naar Norderney begeven. Van daar gaat hij een korten tijd doorbrengen te Homburg. Dit jaar zul Bülow niet aan de keizerma- noeuvres te Liegnitz deelnemen. Keizer Wilhelm zal in den loop van dit jaar een bezoek brengen aan Posen, om zich persoonlijk te overtuigen van den opbouw van het keizerlijk paleis aldaar. De politie te Posen is met hot plan van don keizer reeds in kennis gestold. Noorwegen. De uitslag der Stortliingverkiezingcn zijn tot nog toe: gekozen 37 regeeringscandi- daten, 11 oppositie-leden en 7 socialisten. Er moeten 70 herstemmingen plaats hebben. Cuba. Volgens berichten nit Cuba krijgt de op stand groote uitbreiding, vooral te Pinar del Rio. Reeds zijn de opstandelingen tot op 50 K.M. afstands van Santiago doorge drongen. Er worden nieuwe militietroepen opgeroepen. De tabaksplanters, die hun velden ernstig bedreigd zien door de troebelen, moeten hot plan hebben te onderhandelen met den in- surgenten-generan! Guerni om de vijandelijk heden te beëindigen. Men zou moeilijk kunnen zeggen dat het bruiloftsmaal in opgewektheid werd genoten. Steven gaf zich het voorkomen van iemand die een groote gunst bewijst, nu hij weer aan de tafel van zijn would-bc moordenaar plaats nam. Zijn beleefdheid was bepaald overwel digend. Nadat de burggraaf den eersten be ker Sillery op de gezondheid van liet jonge paar geledigd had, trachtte hij door een groote mate van jovialiteit goed te maken wat hij bedorven had. Het resultaat er van was, gezien Steven's ijzige welwillendheid, allertreurigst. Maar wanneer de bruid en bruidegom samen spra ken al was het over de geringste kleinigheid, konden ze hun vreugde niet verbergen. En burggravin Betty bespiedde hen met een blik die voortdurend een meer staulachtigen glans kreeg. Zij had in een tamelijk goed humeur aan de tafel plaats genomen, want haar amber kleurig satijnen toilet stond haar uitstekend en de tuinen en avenues van Cassel kwamen voortdurend nader. Maar neef Kielmansegg behandelde haar op dezelfde hooghartige ma nier als hij het zijn gastheer deed. De meest verleidelijke wijze, waarop zij den schouder ophaalde, de vriendelijke blikken dr zij hom toezond werden ontvangen met een ijskoude beleefdheid, neen zelfs en haar ijdellieid werd bij de ontdekking ten diepste ge wond zij zag duidelijk dat zijn gelaat een uitdrukking van verveling droeg, wan neer hij verplicht was zich om te wenden en te luisteren naar haar fluisterende woorden, waarmee zij herinneringen bij hem trachtte op te wekken en een verlangen naar wat had kunnen zijn. Wordt vervolgd SCHIEDAMSCHE COURANT m

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 1