u Ü8 Nicht van Je» Bmuraaf. 60"° laargang Zondag 2 September 1906. No. 12173 Eerste Blad Doze couran L verschijn I d ago 1 ij ks, mot uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedamen V1 a a r d in g en fl. 1.25, Fierce per post fl. 1.65. Prijs per week; Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lauge Haven No. 141 (hoek Korte Haven.) Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordcelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te hekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de Redactie No. 123. oor de Administratie No. 103. Bericht. Met 1 September is de Admini stratie van de Scliledamsclie Courant verplaatst naar Lange Haven 141 (hoek Korte Havenen aangesloten aan het telefoonnet onder nummer 103; de Kedactic blijft gevestigd Boterstraat en aangesloten onder no. 123. Openbare Herhalingsscholen voor Moisjes en voor Jongens. Aanmelding van leerlingen, die gewoon lager onderwijs genoten hebben, voor den as. cursus moet geschieden vóór den lO September a.s. bij het hoofd dier school. C. KERDEL, Lange Nieuwstraat. BUITENLAND. Schiedam, 1 Sopt. 1906. RUSLAND. Gisteren heeft to Petersburg een kroon raad plaats gevonden, waaraan in de hoofd stad veel boteekenis wordt gehecht, men verwacht niets minder, dan de alkondi- ging van de militaire dictatuur over ge heel Rusland. Na de jongste moordaan slagen zijn do reactionairen met woer- wraakplannon bezield. Stolypin is echter de man niet, om groote bloedbaden to or- ganisecren, wie aan dezo beulstaak ten deel za* vallen is nog niet te zeggen. De czaar heeft minister Stolypin aan geboden met zijn familie in het Winter paleis te komen wonen, ter mooidore vei ligheid voor hem en de zijnen. Volgende weck verhuist Stolypin naar hol Winfer- paleis. Het Petersburgsche Tolegraa[agentschap verklaart, -dat do op de Paiijsche beurs verspreide geruchten, volgons welke de mi nister-president Stolypin zou aftreden en graaf Witte weder het eorste-minister-schap op zich zou nemen, geheel ongegrond zijn. Een Laffan-boricht meldt, dat de solda ten van hot Semenowsky-rogiment in vree- selijke opgewondenheid vorkeoren wegens den dood van hun generaal Minn. „Men vreest", dat zij, ton einde Minn te wreken, s nachts een moordpartij zullen houden onder de politieke gevangenen in de vier Roman naar het Engelsch van AGNES en EGERTON CASTLE. 38) „Wel beste," ging do burggravin voort die zonder eenig mededoogen van het ver kregen voordeel gebruik maakte, ik vraag je, heeft hij je ooit met oen enkelen blik aangezien, vóór dien vrceselijken nacht in het donkere, gewelf? En ik zou wel eons wil ier weten hoe iemand verwachten kon, dat een verfijnde jonge man zooals hij, verliefd zou kunnen worden op zoo'n bruin, door de zon verbrand schepseltje als jij. Noen, mijn arm kind, neen, het is heter lat jc weet, hoe slechts een gevoel van rechtschapenheid en ridderlijkheid hem tot dit huwelijk ge dreven heeft en het zal je geen kwaad doen te bedenken dat ik het was en niet jij, die hij van Wellenshauson wilde weghalen." „Waarom is u dan niet gegaan, waarom heeft ji mij gc/ondcn om iicni vaarwel te zeggen.?" vroeg Sidonia ten laatste toonloos. „Omdat ik een dwaas was," barstte de burggravin los, door lmar naijver tot het uiterste gedreven. Op dit oogonblik scheen het haar toe dat ztj, door die opwelling van deugdzaamheid op den bewusten avond, haar gebecle leven verknoeid hnd. Zij knarsetandde van spijt, en haar gezicht droeg zulk een uitdrukking van Onbeschrijfelijke woede, dat Sidonia tenminste aan deze bewering geloof sloeg. Zij nam het verkreukelde briefje van de tafel. De slag die haar getroffen hnd en waardoor haar schoone luchtkasteel geheel vernietigd was, hnd haar verdoofd. Zij be- Petersburgsche gevangenissen. Dit bericht moet hoogstwaarschijnlijk aldus worden op gevat, dat de Regeering bezig is deze sol daten tot zoodanigen moord op te stoken. Dat zou dan de wraak der hureaukratie zijn voor de aanslagen van de laatste da gen-. Hol onderzoek' naar dc muiterij der lie- manning van de Pamjat-Azowa heeft uil- gebracht, dat de opstoker der matrozen de aalmoezenier is geweest, een man vin 65 jaar. Hij zal voor deri krijgsraad ko men. Men meldt uit Warschau, dat er daar J6 bataljons voetvolk en 12 sotnias kd zakken zijn aangekomen. Veel kolonisten uit Saratof en Samara, vreezende dc eerste slachtoffers te worden van de agrarische onlusten, trekken naar den vreemde, na tegen spotprijzen hunne goederen, huizen j en landbouwgereedschappen, verkocht te hebben. Kapitein Minalief, bevelhebber der 4e sot- nia kozakken, is te Mariopo) aangehouden wegens revolutionaire propaganda onderdo Kozakken. Hij is naar Odessa gebracht. Sedeit enkele dagen ontvluchten de Jo den in grooten getale Kischoneff, omdat de beruchte antisemiet Krocsjewan door woord en geschrift de bevolking tot Joden moord aanzet. Te Ivanofka in Saratoff, heeft de poli tie bij een arrestatie verscheidene personen gedood en gewond. 19 soldaten en 3 burgers tc' S.vcaborg, zijn terdoodveroordeeld, wegens deelname aan de muiterij. 33 soldaten kregen van 12 tot 15 jaren dwangarbeid, 33 anderen zijn naar strafbalaljons overgeplaatst, 195 sol daten kregen 3 tot 4 jaren gevangenisstraf, 298 3 of 4 maanden. Het liberale ex-Doema-lid Gilkin heeft van de „zwarte honderd" bericht gekregen, dat hij zal vermoord worden. De Spaansche consul te Warschau, Lenen- berg, ij door een soldaat van een patrouil le ernstig gewond. Do „Corrospondance Russc" bevat een verhaal van 2 kozakken te Toela, die ge straft waren, omdat ,zij een onderwijzer hadden afgeranseld, op hevel van den Czaar in vrijheid zijn gesteld en met eerbewijzen overladen. Te Moskou is aan de politie order ge geven onmiddellijk van de wapens gebruik Ie maken tegen verdachte personen. Samen scholingen zijn verboden. De spoorijjn Pe tersburgMoskoir wordt door een sterke Iroepenmacht bewaakt, uit vrees voor aan slagen. Up den politiechef van Samara, generaal Tsjerkaü, is een mislukte aanslag gepleegd door oproerige boeren. Generaal Giagolieff is tot gouverneur van Odessa benoemd in plaats van zijn zieken collega Karambosoff. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Frankrijk. De wet op de Zondagsrust zal morgen in werking treden. Deze wet gaf reeds aan leiding tot ernstige conflicten tusschen pa troons en arbeiders, in enkele vakken dreigt men inct staking, indien de pa troons de wet willen ontduiken. Vooral wordt onder db kelners en onder bakkers gezellen staking verwacht. Te Rouaan heb ben laatstgenoemden reeds de staking af gekondigd. Een 1000-tal hotelhouders en restaura teurs uit Parijs hebben gisteren een pro- lestmcetïng belegd tegen de wet op den wekelijkschen rustdag. De hoteliers drei gen ook met een massa-belooging voorliet Dalais-Bourbon, bij het weer bijeenkomen der Kamers. slag heeft gevraagd, omdat de te Konstan- tinopel vertoevende onderhandelaars over een Bulgaarsch-Turksch handelsverdrag Boew en Germanow, buiten hem om met andere diplomaten onderhandelingen van politieken aard. voerden. Wel werden zij naar huis geroepen, maar eerst nadat Nat- sjowitsj op krasse wijze zijn ontslag had ingediend. Naisjewilsj schijnt thans geheel genezen te zijn van zijn voorliefde voor eenige toe nadering tusschen Turkije bn Bulgarije. greep nog nauwelijks de positie waarin haar tante verkeerde, hoewel deze ze zoo schaam teloos luid uitgebazuind. Maar nu, met het bewijs van Steven's ware gevoelens in de hand, nam de schuld van Betty plotseling ware proporties aan voor haar oog. liet was monsterachtig! Dc burggravin van Wel- lonshausen, een getrouwde vrouw, op het punt haar trouwbelofte le verbroken, luiste rende naar woorden van liefde onder het dak van lmar echtgenoot! Tiet jonge bruidje was heel onschuldig maar onschuld is misschien de strengste rechter van alle. Zij zag dc vrouw van haar oom met een vernchtelijken blik aan. „liet is goed," zeide zij na een korte pauze, „laat mij alleen. Tk moet nadenken over wat mij te doen' Sitliat." Terwijl zij nog sprak stak zij het briefje in de plooien van haar bruidskleed. Het is altijd cenigszins ulnrmeerond een volkomen wraak te kunnen genieten. En dit dacht ook de burggravin (oen zij de deur sloot. Sidonia was zoo vreemd, zoo geheel andere dan zij haar altijd gekend had. Maar zij was te ver gegaan om te kunnen terugtre den en nu besloot zij te wachten tot zij de oogst zou binnenhalen van wat zij gezaaid had. HOOFDSTUK XVI. Gescheiden. Steven en zijn gastheer zaten zwijgend tegenover elkander. Na zijn uitbarsting van hilariteit was de burggraaf verzonken in een somber gepeins, terwijl hij de verschillende wijnsoorten op een waarlijk verontrustende wijze aansprak. Voorover in zijn stool ge bogen met de kin op .de borst, staarde hij recht voor, zich. ,uit ,met zijn met bloed be- Spanje. Volgens officieele berichten, is hel kalm in de stakingscentra Bilbao en Santander, maar de heftige tooneclen, die bij arbei ders vergaderingen plaats hebben, bewijzen dat de beweging voortduurt. De hakkersgezellen te Conmna zullen de algemeeno staking beginnen. Dui tschlond. Haldane, de Engelscho minister van oor log, is eergisteravond te Mariënbad aan gekomen. Volgens de „Daily Mail" komt Haldane als particulier op uitnoodiging van den keizer om de manoeuvres bij te wo nen. Haldane zei, dat hij liever de lcger- inslitulon en maritieme werkplaatsen een bezoek bracht, hetgeen de minister nu gaat doen. Prins Btilow presideerde gisteren de ver gadering van de Pruisische ministers. Voor de veiligheid van keizer Wilhelm tijdens zijn bezoek: aan Bnesiau zal de po litie op 5 September versterkt worden met 3 wachlrnoes'ters eti 45 dienders uit Ber lijn, 1 wachtmeester en 65 politic-agenten uit Posen on Slettin en 20 bereden gendar men der 6e gendarmeriebrigade. Naar verluidt, zal keizer Wilhelm dit jaar niet deelnemen aan de vlootmanoeuvresin do Nootdzee. Een Russisch eskader, bestaande uit de slagschepen „Cesarewilsj", „Slawa" en de kruiser „Bagalyr" is gisteren te Kiel.aan gekomen. B u 1 g a r ij e. Uit Sofia seint men aan de „Voss. Ztg." inans wordt bekend, dat de Bulgaarsche diplomatieke vertegenwoordiger in .Kon stantinopel, Nalsjewitsj, daarom zijn ont- loopen oogen, een beklagenswaardige massa waar machteloozc woede in kookte. Steven ergerde zich. Meer dan ooit nam hij een hooghartiger koel-lrotsche houding aan en hij wendde de oogen van zijn gast heer nf vol verachting en afschuw. Iloe kwam het dal een bloem als Sidonia op den zelfden stam was ontsproten? Hij was blij en vol tevredenheid over zichzelf dat hij haar uit deze omgeving kon wegnemen en overplanten naar een waar zij vrij bloeien en tieren kon. W ie weet aan wini zij haar anders uitgehuwd zouden hebben? Aan den een of anderen gunsteling dien de kanselier zeker uitgezocht zou hebben. Die oude dwaas Wie weet aan welken onbeschaafde» vlegel zij het reine kind zonder eenige bedenking zouden hebben overgegeven. Plotseling werd hij uit zijn overpeinzingen gewekt. Het was een zonderlinge melodie die zijn oor trof; zij werd half pizzicato, gespeeld. Hij meende voor zich te zien een berghelling, een vlakte, beide beschenen door de laatste stralen van de ondergaande zon Midden op den weg zat een jongeling met een somher gezicht op een mijlpaaltje en in de nabijheid lag een gebroken sjeeseen grijs paaid stond naast hem en de zwervende vioolspeler besteeg de berghelling. Een vogeltje zong en het paard knabbelde aan de jonge blaadjes in zijn nabijheid. Een beekje kabbelde zacht murmelend voorbij. O hoeveel vreemde dingen waren in zijn leven gekomen door het breken van een wiel op den Thuringsehcn straatwegSteven sprong op. De vioolspeler wilde hom door deze me lodk zeker roepen. Goed, hij zou komen. De burggraaf bewoog zicli niet en sloc. de oogen niet op, toen zijn neef de kamer verliet. Steven vond den vioolspeler op het pad dat Servië. Koning Peter is, op een rondreis door zijn land. To Kladowo werd hiij dooreen Rooineensche missie begroet. Het bezoek had ten doel een. vriendschapsbetuiging van Carol van Roemenië. Turkije. Sedert de laatste weken zijn tengevolge van incidenten tusschen soldalen aan de grens van Bulgarije minder vredelievende vertoogen gericht tusschen Sofia en Kon- slantinopel. Volgens Duitsche berichten neemt de Porto maatregelen om de grens krachtig te versterken. Voor het samen trekken van troepen heeft de Porto aan do spoorwegmijen. bevolen al hun rollend materiaal beschikbaar te houden. 100 wa gons zijn naar de Bulgaarsche grens go- zonden, 30 wagons waren geladen met paarden, stukken veldgeschut cn schiet voorraad. Gisteravond zijn nog weer 130 wagons met krijgsbehoeften uit Adriano- pel vertrokken, o. a, werden do nieuwe Kruppsche snelvuurkanonncn naar het wes ten vervoerd. De „Kreuzztg." negint een serie artike len, waarin de wederzijdsche strijdkrach ten van Turkije on Bulgarije worden ver geleken. P e r z ië. In het rijk van den sjah is het nog niet pluis. De Engelscho regec'ring heeft 2 oor Jogsschepen naar de Perzische Golf gezon den met het oog op de troebelen inPorziè Vereen igde Staten. Bryan, do democratische candidaat voor het presidentschap, is gisteren in eendoor 10000 personen bezochte meeting in Ma dison Square te New-York gehuldigd. Uit Santiago wordt gemeld dal men geen bericht heeft van het s.s. „Charleston' waarmee Elihu Root, minister van bmlenl. zaken, zou aaiiKomen. Ook is er geen be richt van den kruiser „Zanteno", die op izoek was naar de „Charleston". Nu gaat een torpedo-boot beide schepen opzoeken. Men vieest een ongeluk. bergafwaarts leidde. Niettegenstaande de oude man rustig op eon rotsblok zat, was er iets in zijn gebecle voorkomen, dal van op-reis-gaan sprak. Hij was alleen. De klank van zijn muziek vermocht dien dag op Wellenshausen niets. De geest der bedienden was vervuld van het feestmaal, waaraan zij zich te goed konden doen bij gelegenheid van het huwelijk van barones Sidonia. Een uitdrukking van droef heid vloog even over het gelaat van den jongen man. Hij begon een wonderlijke toe genegenheid voor zijn zonderlingen makker te koesteren. ,.lk wist dat je mij vaarwel kwam zeg gen. Wil je niet wachten, totdat wij ook weggaan?" De vioolspeler richtte zijn rustelooze oogen naar dc plaats waar de witte straatweg de velden verliet en zich in liet donkere groen van het bosch verloor „Neen, ik moet gaan," antwoordde hij naar Steven dacht op woesten toon. „Zonder Sidonia eerst te zien?" riep de jonge man uit. De vioolspeler lachte luid. Ilij speelde nu een rustelooze, zonderlinge melodie en terwijl Steven er naar luisterde welde een groot ver langen in hem op om ook nu maar dadelijk te kunnen heenga® „Twee mooie muildieren staan op jc te wachten," zeide de muzikant met een snellen blik. Zij hebben dien van Sidonia met bloem kransen omhangen. En die van jou is tnet rood leer opgetuigd. Luister je kunt de bel lotjes hooren rinkelen. Zij zijn ongeduldig Zij wachten op jelui. Wel bruidegom, waarom aarzel je nog? Jc hadt moeten heengaan zoodra het huwelijk gesloten was!" Cuba. De berichten omtrent den opstand op Cuba worden er niet geruststellen Ier op. Men vreest op het eiland algemeen, dat dp regeering der Vereenigde Staten ver plicht zal zijn tusschonbeidc te komen, maar verwacht toch, dal dit slechts het geval zal zijn om' de orde le bewaren tij dens de aanslaande verkiezingen. Bij het ministerie van huitenlandschc za ken le Washington is een klacht ingeko men van den directeur van een Amcri- kaansche onderneming nabij Cienfucgos. IHj beklaagt zich er over dat dc opstandelin gen hem levensmiddelen hebben ontroofd cn. zijn paarden hebben meegenomen. Dit is de eerste klacht die inkomt, en ze wijst er op, dat 'de opstandelingen inderdaad plan hebben dc tussclienkomst van vreem den in het huidige conflict af te dwingen, zooals zo reeds eerder hebben bedreigd. Door thans de Amerikaansche onderda nen to Lenadcelen, hopen zij de Vereenig de Sinten te dwingen tusschenbeide te ko men. De regcering ie Washington heeft der Cubaansche regcering verzocht de vreem delingen te beschermen, maar het. is zeer do vraag of deze daartoe in staat zal zijn. Het draagt bovendien al heel weinig lot een eendrachtig en krachtig optredendcr regeering bij, dat er een groot verschil van meening beslaat tusschen den president Paltna on den vice-president Capoü. Inliet paleis heeft een der laatste dagen oeti hef tige uitbarsting tusschen beiden plaatsge had. Palma beschuldigde Capoli een ver rader le zijn, waarop deze antwoordde, dat Palma e'en president was zonder gezag. Overigens gelooft men algemeen, dat Ca-, poli aan do zijde der opstandelingen staat. Bovendien heeft nog een andere hotsing tusschen officicele personen plaats gehad. Toen de Spaansche gezant. De Alaga in zijn hotel aan tafel zal, merkte hij ineen gesprek op, dat de dood van gonoraalBan- dera niet meer of minder was dan een moord. Kapitein Cardenos, de adjudant van president Palma, die daarbij' tegenwoordig was, protesteerde tegen deze uitdrukking en gebruikte daarbij een voor den gezant bcleedigeiule uitdrukking. De gezant dreig de naar liladrid terug te keeren, indien kapitein Cardenos niet van het paleis werd weggezonden. Deze werd toen terstond weer bij zijn regiment gedetacheerd. Men bericht, dat een bloedig gevecht heeft pTaats gehad te Altemisa, waarvan do uilslag nog niet bekend is. Een telegram uit Havanna aan dc Lon- densche bladen, meldt, dat een compagnie veldwachters na een gevecht met dc op standelingen in de provincie Havanna, plicht was terug le trekken. Het. aantal op standelingen zou een ernstig gevaar zijn voor de Cubaansche hoofdstad. „Zij kleedt zich woordde Steven, voor de reis," ant- „Kijk, daar ginds bij de brug staal je rij tuig. Jo kunt de zon op dc tuigen der paar den zien schitteren. Wanneer je zulke goede ooren had als ik, zou je de paarden kunnen hooren trappelen. Zij zijn ook ongeduldig. Maar het zal de bruid moeite kosten afscheid van den ouden burcht te nemen, en wie 'zou er aan denken een dame tot haast aan te manen? Ik zal ver, ver weg zijn, voordat jelui beiden er aan denkt te vertrekken. Neen, houd mij niet terug. Ik ben meer onge duldig om te vertrekken dan dc paarden, die daar staan te trappelen en op de gebitten bijten; meer ongeduldig zelfs dan jij, kame raad, op je huwelijksdag." „Wanneer ik er ooit aan twijfelde," dacht Steven onrustig, „dan ben ik er nu zeker van dat de arme kerel niet is zooals andere mensehen. Zijn diepliggende oogen gloeien ik vrees dat onze vriend krankzinnig is. De ander zag hem aan en knikte met zijn zonderlinge gave van de gedachten van an deren te raden. „Je hebt gelijk, ik ben krankzinnig," zei de hij, „en ik dank God, want voor wijze monselion is het een zeldzaam vervelende we reld, graaf. En jij met je gezondheid en wijs heid en vervelendheid hebt veel geleerd, en iets dat de moeite waard is 0111 van mijn krankzinnigheid te loeren. Ja, je hebt iets beters geleerd dan wetenschap, dat zal je moeten toegeven." En terwijl Steven hem half verschrift, half beleedigd aanstaarde, begon de vioolspeler, glimlachend en met schitte rende oogen, de melodie te spelen, waarmee hij hom bij hun eerste ontmoeting op den straatweg had begroet. (ffordt vervolgd, j SCHIEDAMSCHE COURANT Sfe •TffSSÖKgSiÏTr?

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 1