Handel en Bedrijf. ALLERLEL MODERNE TROÜLODYTEN. V 0 OR DAM E S. ten op do bedreigde plaats aangewend ter bestrijding van het euvel. De gezagvoerder der „Mary Powell", kapt. A. E. Anderson, heeft met zijn systeem bereikt, dat gelijktijdig door het' geheele schip heen bekend wordt in welk gedeelte het gevaar is prils taan. Een serie van 12 waarschuwingsborden zoo ongeveer in hel soorl als in de hotels wordt gebruikt, om, van uit "all© kamera de bedienden te kunnen bellen zijn op verschillende punten in het schip aangebracht, alzoohet schip in 12 afdeelingen verdeel end e. Elk bord is voorzien van een 12-tal aanwij zers, dus voor élke afdeelirrg één. Hoven eiken wijzer 1st de naam! afgedrukt van een der 12 afdeelingen, bijv. bovendek-vóór, bovendek-achter, promenadedek, eetsalon rookkamer, linnenkamer, machinekamer, enz., enz. Onder elk bord is een drukknop aange bracht en er boven een settel, waarbij na tuurlijk wordt gezorgd, dal deze een toon geeft geheel verschillend van ale andere schellen. ■Wordt nu in eenig gedeelte gevaar van brJlnd ontdekt, dan heeft men r'echts op den knop onder het daar aanwezige lood te drukken, om' öyeraï door 't schip op hetzelfde oogeublik kenbaar te maken, dat in die afdeeling het gevaar schuilt.Door n.l. op dea knop te drukken draait op elk der 12 borden do wijzer om, waarop gedrukt staat do naam der afdeeling van waarbij hél sein is gegeven en begint, te gelijkertijd de schel te bellen. Waar zich dus o]) zoo'n oogenblik do officieren ook mochten bevinden, zij weten direct in welk gedeelte van het schip het onheil is ont staan en kunnen dan ook dadelijk denoo- dige maaliegelen treffen. Ook op de brug is een waarschuwings bord aangebracht, zoodat de verantwoor delijke persoon aldaar eveneens direct zijn maatregelen kan nemen, m. a. w. een zoo danigo manoeuvre uitvoeren, dat de brand het minste schade berokkent. HA&tBURG, 81 Ang. Potrolonm loco 7.Spiritus per 161/s Sept.'Oct. 151/s. Stemming kalm. BUDAPEST, 81 Aug Tarwe poi Oct. 14.30Maïs per Oct. Stemmingkalm. Tarwe HaiB. NEW-YORK, 31 Aug Aug. Sept. Oct. Deo 788/4,813/e Aug Sept. Oct. Deo. 558/4523/a Moi 841/g Hei. BUM Hoogwater to Schiedam. Sept. 1v.bj. 2.24 nam. 2: 8.15 8= n 4. 1 4: 4.43 3. 1 3.52 4 35 512 Hoogte van hefc water op de rivieren. Beriehton van 81 Aug. L08ITH, 8 nnr'smorg. 10.10 Gov. 0.SO 2! KOBLENZ, 6 uur 'b morg. 1.86 Gev 0.03 M TRIER, 9 war 'j morg. 0.02 Gev. 002 M KEULEN, IJ uur 's mors;. 1.67 Gev 0.1115. RÏÏHROBT, t' nnr more. 1.05 Gov 0 06 4P, Zon en Maan. Zoanopg. Sept. 2: 5.J3 v.m. onderg. 6.45 n,». n 85.15 6.43 r n n 5.1C 6.40 2 Sept. V. Maan. 10 Sept. L, Kwartier Familieberichten. (Uit eenige couranten.) Getrouwd: 30 Aug.: A. Witteb'oon en F. Swaab, Amsterdam. G. Calkoerr en G. II. toe Laer, Baarn, E. S. v. Mop- pos err G. Kattenburg, Amsterdam. C. Lindeboom' en M. E. Eeden, Amsterdam. L. N ij kerk en S. Kopuil, Amsterdam. J. J. Bakker Koiff Jr. en G. Colenbran der, Bussum. J. II. v. Houten en W. Bitter, Amsterdam. M. Ilabold en P. v. d. Velde, Amsterdam. Bevallen: '29 Aug. Sobelsv. Hoogh- wirikel, D., Lisse. M. SchenkVisser, E., Wieringerwaard. 30 Aug.: W. D. Jonker—v. Trierum, Bloemendaal. Overleden: 29 Aug.S. D. Granaat, 74 j., Amsterdam. J. Walraven, 25 j., Gennep. R. Feitli, 85 j., Hilversum. H. Lniting, 46 j., Amsterdam. BiLDERDiJK. Ben 7den September zal het honderd- vijftig jaar geleden zijn, dat Bilderdijk te Amsterdam werd geboren. Zijn vereerders deden hun best, om dit ïeit door 't ge heele land feestelijk te doen herdonken; inaar ondanks allo pogingen van de tal rijke feestcommissie werd de lust. om tot die feestviering mee Ie werken, niet alge meen. Al wordt Bilderdijk door sommigen, zooals Dr. H. C. Muller, zijn vurigen be wonderaar, onze grootste (lichter genoemd en stellen zij homi in menig opzicht ver boven Vondel, het Ncderlandsche volk is het daarmee nog niet eens. liet kent den dichter bijna niet. Zon tot die 'onbekendheid misschien ook bijdragen, dat er in zijn persoon zoo wei- mg aantrekkelijks voor ons is? Een man van groote geleerdheid, veelomvattende kon tos en een verbazend gemak van verzen maken, had hij in zijn karakter veel eigen schappen, die afstoolen. Zijn opvoeding heeft daartoe meegewerkt. Hij had geen vroolijko jeugd, een stroeve, onhandelbare vader en een driftige moe der maakten liet ouderlijk huis tot een ver van aangename verblijfplaats. Daarbij kwam dat hij op zijn vijfde jaar, door een trap op zijn, voet, zoodanig werd gekwetst, dat hij twaalf jaar lang mm da ziekenkamer werd gekluisterd en eerst op zijn achttien de jaar met een verminkten voet on een ondermijnd gestel weer onder de men sehen kwam. „Het leven is mij van zoo lang mij heugt, pijnlijk, lastig en ledig gevallenIk heb altijd lichamelijk, zedelijk en verstandelijk veel geleden, en hierop komt allesi neer.... „Een oogenblik van tevredenheid met mijn gevoel herinner ik mij niet, en geloof ik niet, ooit gehad te hebben." In deze woor den gaf hij'eens lucht aan zijn sombere gemoedsstemming. Bovendien wasi hij door zijn droeve jeugd een zeer onpraktisch inensoh in de maat schappij geworden. Ilij zegt van zichzelf, dat hij was: „iemand in alle zaken van het gemeene leven stupide, dom, onbedre ven, onwetend." Zijn leergierigheid kende echter geen grenzen en in den tijd van zijin ziekte legde Hij zich met alle macht op de wetenschap toe, waardoor zijn verzen in later tijd een ongewone diepte verkregen. Hij studeerde in de rechtsgeleerdheid en vestigde £ich na de voltooiing zijner stu die als advokaal in den Haag, waar bij steeds de vurige vriend bleef van Willem V. Toen Bilderdijk, na de uitwijking van den stadhouder naar Engeland, den eed niet wou afleggen aan de nieuwe regee- ring, werd henii gelast bet land te mimen. De hertog van Bronswijk legde denHol- landselxen balling een jaargeld toe, maar dit was Bilderdijk, die de waarde van bet geld niet kende, niet voldoende. Hij nam dus zijn toevlucht lot 'les geven en men staat verbaasd over bet groot aantal vak ken, waarin bij als onderwijzer kon op treden. In 1806 mocht Bilderdijk niet alleen naar het. vaderland ferugkeeren, maar werd hij zelfs gekozen om Bodewijk Napo leon in onze taal te onderwijzen. De ko ning was zeer met hem ingenomen on overlaadde hem mei weldaden, waar voor de dichter zich hiet altijd dankbaar loonde. Toen ons land een deel van Frankrijk werd, brak voor Bilderdijk een kommer volle tijd aan; hij verkeerde in den groot- sten geldelijken nood. Gelukkig kwam daar na 1811 verbetering in. Ilij kreeg een kleine toelage van de nieuwe regeering en werkte bard om| er wat bij te v;erdienen. De terugkomst van hel huis van Oranje werd natuurlijk door Bilderdijk met geest drift begroet; al bracht die hem' persoon lijk niet zooveel- voordeel aan, ais Inj er van verwacht had. Dit lag niet aan den koning. Deze deed zijn best om hem tot hoogleeraar in de Vaderlandsche Letteren en Geschiedenis aan het Amsterdamsche Athenaeum te doen benoemen, maar bet l' mocht niet gelukken en de dichter verliet diep gekrenkt Amsterdam, om te Leiden privaatcolleges te gaan geven. Hij wist de jongelieden, die zijn lessen volgden, mee te sleepen, maar de onver schilligheid, die het groote publiek eerst voor hem getoond had, ging langzamer hand over in onwil, bitterheid en vijand schap, toen men vreesde, dat hij denk beelden voortplantte, die men voor Koik en Staat bedenkelijk acht Ie. Was dus zijn verblijf te. Leiden in het eerst een tijdperk van ritst en betrekkelijke tevredenheid, ten slotte werd door dehcev- schonde meening omtrent hem zijn leven niet veraangenaamd en zijn karakter niet verdraagzamer. Ilij kon hel eindelijk in Leiden niet meer uithouden en verhuisde naar Haarlem, waar hij in 1830 zijn vromv moest verliezen. Daarna had Hij alle veer kracht verloren; met verlangen zag hij uit naar den dood, die in 1831 een eind aan zijn moeilevol bestaan maakte. Zijn leven was zeker niet gelukkig te noe men, wat vooral te wijten was aan zijn prikkelbare natuur, een gevolg van zijn slechte gezondheid. Uet was hem) een behoefte zijn gevoel in verzen uit te storten. Dit viel hem ge makkelijk, daar hij' een meesterschap over den vorm bezat als weinigen. Hij bad dat verkregen door voortdurende oefening, o.a. het op allerlei wijzen overbrengen van gedichten uit. andere talen in do onze. Er is geen vak van poëzie, waaraan hij zich niet. gewijd heeft; maar bij voorkeur was hij lyrisch dichter. Ook in zuiver be schrijvende poëzie muntte bij uit. Zijn heerschappij over de taal was bewonderens waardig. Toch, ondanks dit alles, zijn diepte van gedachte, rijkdom van gemoed en van fan tasie is zijn werk nooit veel gelezen. Men kon het niet goed verdragen, dat Hij, wiens eigen leven verre van onberispelijk was, als streng zedemees ter wou optreden. Den mcnsch van den dichter scheiden, ging niet gemakkelijk, waarhij nog kwam, dat de overtuiging, waarvoor hij met zoo groote felheid streed, niet do gemeene was. Een dichter van buitengewoon groot talent is Bilderdijk ongetwijfeld geweest; een populair dichter was hij niet. De werking van het zeeklimaat komt aan de kust nog niet genoeg te', (nar rechtdaarom richtte men badplaatsen op in eilanden midden in zee. En s<dert eeni ge jaren gaal men nog verder, men wil op zee zelf zijn. Aan zieken en herstellenden wordt aan geraden een langduriger) tocht op een schip to maken. Vroeger, toen de schepen ten opzichte van de hygiëne nog veel te wen- schon over lieten, toen een lange zeereis met ontberingen van allerlei aard gepaard ging, toen slecht drinkwater en gebrekkige slaapruimle allerlei ziekten in de hand werkten, was daaraan niet to denken. Nu bestaan deze gebreken niet, meer. Reizen op do groote, moderne paSsagiersboo- teti zijn zoo gemakkelijk en aangenaam, dat men ze eenvoudig voor zijn genoegen onderneemt, en grdole maatschappijen heb ben booten uitgerust, uitsluitend voor plei- z.ierreizen. Vele overspannenen en zwak ken, die aan zulke tochten deelnamen, deden daardoor do ondervinding op, dat hun gezondheid daar veel baat hij' vond. Deze plezier- en weeldebooten kunnen dus in zekeren zin reeds sanatoria genoemd woiden. Ze hebben ook dit, voor op die to lande, dat ze zich naar het jaargetijde kunnen voegen, 's Zomers zoeken ze de noordelijke zeeën op, varen langs de kust van Noorwegen tot de, Noordkaap of tot Spitsbergen en als het hij ons winter wordt, kunnen zo de Zuidelijke zeeën gaan bevaren. Jammer, dat die reizen zoo heel "kostbaar zijn. Men kwam nu in den laatsten tijd op de gedachte om! booten uit te rosten, die uitsluitend voor de gezondheid zouden die nen. In Duilschland heeft zich een ver- eeniging tot stichting van Duiischescheeps- sanatoria gevormd; do schepen, die ze uit zendt, mogen slechts lijders aan lichte ongesteldheden en herstellenden opnemen. Voor dat doel worden nieuwe schepen ge bouwd, die aan alle eischen der hygiëne voldoen. Ook wordt voot afleiding en ver strooiing gezorgd: men heeft gelegenheid lot vischvangsl, lotografeeren en het be- studceren van dieren. SANATORIA OP ZEE. „Naar Zee!" In de achttiende eeuw werd dit aan zieken en herstellenden aangera den. Engeland gaf er den eersten stoot toe; dit zeevarend volk had dan ook natuur lijk volop gelegenheid gehad den gunstigen invloed van het zeeklimaat en der zoeba den te leeien kennen. Langzamerhand kwam men overal tot de overtuiging, dat. hetzee klimaat gunstig op de gezondheid werkt. Het bevordert den eetlusL en den slaap. Maar niet leder kan hot verdragen. Wie aan de zeekust heretelling zoekt, moet goede organen bezitten. De schrijvers der oudheid noemen meer malen Troglodylen, volkeren, die helgroot ste deel van hun leven in onderaaiylsclie holen doorbrengen. Dat er echter in Zuid- Ttmis, slechts een dagreis van de onder Fransch bestuur staande oase Gabes noj zulke Trogtodyten zijn, was tol voor kor ten tijd nog onbekend. De Duitsche 011- deizoekingsreiziger Trager heeft die Tro- glodyten van „Maimata" bezocht en de uitkomsten van zijn onderzoek bekend ge maakt. Het land van Mafmarna is heuvel achtig, maar onderscheidt zich overigens in niets van de woestijn. Men hoort er geen geluid. Plotseling staat men aan den rand van een breede en diepe schacht met loodrecht afdalende wanden: de woning van die merkwaardige holbewoners. Meer dan 200 van zulke 10 tot 20 M. diepe holen vormen het dorp. Een lange, 011- deraardsche gang, die van huilen nauwe lijks zichtbaar is, voert naar hol inwen dige. De open plaats is het. belangrijkste deel dezer holen; daaromheen zijn de vertrekken, veestallen enz. gerangschikt. Op die plaats wordt het leven voornamelijk geleid. Daar spelen de kinderen ondeklei- neie huisdieren; daar wordt gekookt, ge geten, gewassehen en worden de huise lijke bezigheden verricht. De donkere ho len dienen slechte 0111 er in te slapen, Eth- nologisch blijken deze troglodylen (le na komelingen der oude bewoners van Ber ber, die door de Aralreren verdreven wor den. verandering der klimaten op de aarde. Hij meent, dat in de vroegste tijden de aard bol was omringd door een dichte atmos- pheer van waterachtige vloeistof, waar door de zonnehitte niet kon heendringen, maar de groote hitte van de aarde zelf, die in die atmospheer was opgesloten, maakte, dat zelfs de poolstreken een warm klimaat hadden. Toen de oceanen langza merhand afkoelden, werden de atmosphe- risuhe dampen minder 'dicht, de zonne stralen drongen er door heen, en onder den invloed daarvan werden de klimaten der aarde in zonen verdeeld. Gedurende liet afkoelingsproc.es, en voor de invloed der zonnewarmte overheerschend werd op de aardoppervlakte, hcersehle er het ijs- tijdperk. HET EPIGRAM. Onze taal heeft het woord Epigram uit hei. Grieksch overgenomen en er de be- leekenis van verruimd. In liet Grieksch was epigram nauw verwant mei epigraaf en epitaaf; hef beleekende een kort vers, waarin een enkele gedachte schoon was uitgedrukt. Bij ons werd het woord toe- gepasl op een zeer kort, geestig gedicht met een scherp gezegde aan het, eind. Eu zoo werd hot ook gebruikt voor een geestig gezegde in proza of poëzie. Een aardige grap kan men geen epi gram noemen tenzij' er ietsi van de scherpte van een tweegevecht in is. Het epigram moet iets) van het onver wachte van een vlug toegebrachten slag hebben. Het inoet iemand plotseling schaak mat zetten. Voltaire sprak er een uit, toen hij' ant woordde, nadat men er hem opmerkzaam op had gemaakt, dat do man, dien hij prees, hem altijd afkamde„misschien ver gissen we ons beiden." Niet juist een epigram maar wol verma kelijk was het antwoord, dat Sheridan gaf aan een weinig aantrekkelijke dame, aan wie hij beloofd had met haar te gaan wandelen, maar aan wie hij zijn belofte niet had kunnen houden, omdat het was gaan regenen. Wat later werd het goed weer en de dame zag, hoe Sheridan alleen uitging. „O, meneer Sheridan," zei ze, „het is opgeklaard." „Ja," antwoordde hij', „het is genoeg opgeklaard voor één, maar niet voor twee." ONBEKENDE AFORISTEN. Een gids: „Veel menschen verstaan uit stekend de kunst, belangstelling te toonen in wat hen verveelt." Een uilgever: „Sommige schrijvers wil len veel geld verdienen met hun ideaal streven en willen bovendien, dat wij hen zoo lang advorteeren, tot ze onster felijk zijn." Een lantaarnopsteker: „In iederen staat vindt men een groot aantal menschen, die 't liefst alle lichten zouden willen uit- dooven." Een postbode: „Minnebrieven brengen minder geluk dan gcldbneven." Een gymhasl„Er zijn edhtgemooten, die jaar in, jaar ui! zijsprongen maken." EEN REUZENSTAD. De Londensdhe statistieken mei hun ver bazend giwolo getallen doen ons altijd weer Verstomd staan. De bevolking van hel graaf schap Londen bedraagt 4.648.950. Destra- ten van Londen hadden iin November van het vorige jaar met elkaar een lengtevan 2051 Engclsclhle mijlen. Op de trams wordt eten geweldige menschen menigte vervoord; in het jaar 1904 ongleveer 157 millioen mensoliien. Do omn libusmnatschappij ver voerde meer dan 216 inillioen passagiers. Het postverkeer wordt door de volgende getallen uitgedrukt: Bezorgde brieven 730.600.000, briefkaarten 147, pakketten on geveer 17, telegrammen meer dan 28 mil lioen en de post heeft 45705 personen in dienst.. De schulden van den graafsehaps- raad beliepen den l.'lden Maart 1903 onge veer 783 milliioen gutden. BEKROONDE MOEITE. Frankrijk bezit, in den Osiris-prijs een prikkel van beteekenis voor hen die zich wijden aan wetenschap, letterkunde of kunst. Deze wordt om de drie jaar verleend aan „de ontdekking of het werk van de meeste waarde voor het algemeen belang in dien tijd tol stand gebracht." De prijs werd het eerst gegeven aan Dr. Roux, van de Pas teur-inrichting, voor zijn serum voorcroup; deze gaf het geld aan liet. instituut voor verdere onderzoekingen. Nu verkreeg de heer Sorel, lid der Academie, den prijs voor zijn monumentaal werk over Europa en de "Fransche Revolutie, waarvan het achtste of laatste deel juist, was verschenen. Dan een swaor IJzer dat maer op den Bout geleglu werd!. Huijgens. De beweerde voorkeur voor anderen ar beid dan ons werd opgedragen, is niet zel den afkeer van allen arbeid. Mullatuli. '011 is de tijd die vast Het meeste z.eggen heeft in menschelijke zaecken. Vondel. Het geld, dat stomi is, maakt recht dat krom is; maakt zotte wijzen en jonge grijzen. Gezelle. Niet ruwe, maar geslepen steenen Tien kostelijcken glans verbenen. Een puicksteen is wel slijpens vaert. Vondel. Die sich kleedt in slechte waer. Kleedt zich tweemaal in een jaor. Huijgens. WAARZEGGEN, Het is een schoone kunst, die van uit iemands hand zijn lot te lezen. „Ik zie," zei de jonge, bekoorlijke waar zegster op oen wokladigheidsbazaar, „dat n verloofd is." Het, blonde meisje, tot. wie ze dit zei, bloosde en knikte schuchter: „Ja." „Ik zie," ging de waarzegster voo-rl, „dat u nog slechts eenige dagen verloofd is, en uw verloofde een knappe jonge man van 27 jaar is. Een zeer knappe man." „Ja." „Ik zie, dat hij een vreemdeling is, een buitenlander, een Rus." „Ja!" Eu dan beschroomd_,,Hoe. weet u dat alles? Leest u'dat werkelijk in mijn hand?" „Neen," antwoordde de bekoorlijke waar zegster. „Maar ik zie den verlovingsring aan uw vinger, dien ik hem voor eenige dagen teruggezonden heb." VERANDERING VAN KLIMAAT. T)c heer Marsden Manson deelde on langs in de Phllosophische Maatschappij te Washington zijn theorie mede omtrent de Vriendin: „Wat kreeg je van je man voor je verjaardag?" Jonge vrouw (droevig): „Niets." Vriendin: „Hoe Kwam dat zoo?" Jonge vrouw (snikkend)„Hij' vroeg me wat ik wou hebben; ik zei, dat ik "hem even liefhad als hij' me niets gal en hij nam dat letterlijk op." A.: „Als ik het dus goed begrijp, is het grondbeginsel van het. socialisme met je broeder te "deeien." B.: „Dat begrijp je niet goed. Het grond beginsel is, je broeder met je ie laten dee ien." „Heeft u varkensvleesoh noodig?" vroeg een slager aan iemand, die met aandacht voor zijn winkel naar een Half varken stond te kijken. „Neen, ik storul alleen maar 1e denken wanneer n de andere helft van het var ken zou slachten." GRAVIN VAN WARWICK. Lady Warwick, van boog adellijke ge boorte, is de meest bekende onder deEn- gelsohe vrouwelijke socialisten. Zij was een schoonheid en is nu nog heel mooi, hoe wel ze in de veertig is, en heeft veel ge daan om! de oogen barer landgenooten te openen. 1 Haar naam was een der eerste adellijke namen, die boven een winkel in Bond- street verscheen, en groot was de beweging, die hierdoor veroorzaakt werd. Het was een winkel, waar handwerken verkocht werden en velen vonden het hoogst onge- pasl, daarboven zulk een naam' te lezen. Zij zelf was rijk en ook haar echtgenoot bezat een fortuin. Waarom moest zij dan anderen het brood uit den mond nemen, om' aan haar geestkracht cn werklust uiting te geven? Waarom kon ze die niet gebrui ken voor paardrijden, babbelen of flirten? vroegen haar veroordeelaars. In al die kunsten was ze ongeëvenaard. Den winkel had ze echter niet opgericht oin haar eigen inkomen te vermeerderen, of 0111 haar werklust te bevredigen, maar alleen (en voordoele van de boeren op haar bezitting. Het werk, dat daar vervaardigd was, werd in den winkel verkocht en de winst werd voor de instandhouding der zaak en ten voordeele van de werksters gebruikt. De naam der gravin was een lokvink voor (le koopers. In den loop van den lijd verdwenen de woorden„gedre ven door de gravin van Warwick" en de winkel wordt door een ander beheerd, hoe wel laaf Warwick er nog levendig belang in stelt en er invloed op oefent. Waarschijnlijk bracht haar filantropie haar lot het socialisme; doordat ze haar medemenschcn wilde helpen, zag ze het verkeerde van den maatschappclijken toe stand. Natuurlijk haalde zij: zich veel vijanden op (len hals. Het. socialisme behoort in Engeland niet. tot den goeden toon; opzijn hoogst mag men daar liberaal zijn. Eenigen tijd geleden werd gemeld, dat zij baar juweel en verkocht had om) te helpen aan haar medemenschen een nieuwe wereld van vrijheid te verschaffen. Dit wekte de algemeene verontwaardiging. Men maakte haar daad belachelijk. Maar de gravin van Warwick heeft altijd gevoel voor humor gehad. Kennis, gevoel voor humor en filosofie zullen haar ongetwij feld helpen om, ondanks alle tegenwerking, voort te gaan met het ondersteunen van de zaak, die ze voorstaat. Maar al mocht zij besluiten zicli terug te trekken van hef werk, dat men haar 7.00 moeilijk maakt, dan blijft er nog ge noeg voor haar to doen over. Op haar landgoed in Essex liceft ze een school waar jongens en meisjes voor landbouw worden opgeleid. Die school bestaat reeds tien jaar en lady Warwick schreel er over: ■Vijftien uur per week worden aan de wetenschap gewijd; en men onderwijst hier niet alleen op (lo ouderwctsche manier met boeken en schoolborden, maar met prak tisch werk in laboratorium] en op het veld. Iedere jongen heelt zijn eigen tuintje, waar bij leert groenten verhouwen, terwijl de meisjes leeren bloemkweekcn, snoeien en enten. Do jongens leeren ook denbosclr- bouw, terwijl de meisjes leeren koken, naaien en huishouden." Deze school is nieL zoo bekend als het lady Warwick-College te Reading, een school voor meisjes alleen. Daar leeren meisjes hoenderteelt, zuivelbereiding, liet verzor gen "an moes- en bloemtuin. Hieruit, is voortgekomen de Engelsche Vrouwelijke Maatschappij van Landbouw, die een krant uitgeeft, waarvan de gravin redactrice is. Bovendien munt de gravin uit in paard rijden on jagen, is ze een ondernemende automobielrijdsters en een hekend schrijf ster. Haar hoek „Warwick Castle and Its Earls" is een goede 'bijdrage voor de his torische letterkunde. Het is dus duidelijk, dat, hoe haar po litiek leven op den duur zal zijn, de gravin niet voor verveling zal hebben to vree zen, noch dat ze verdwijnen zal van het toonecl der Engelsche samenleving. NEDERLANDSCRE WIJSHEID. Een kleinjön hamer, snel gedreven, heeft meer macht. EEN ENGELSCHE BRUILOFT. De zoon van den bekenden Chamberlain is onlangs met mejuffrouw Ivy Dundas

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 7