6Cr laargang Dinsdag 4 September 906, 1)6 Nickl m fa Bitmraaf. No. 12174 lï e r i cht. BUITENLAND. SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijn! <1 a g e I ij ks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor S ch ie d a m en V 1 aard in gen fl. 1.25. Franco per post II. 1,05. Prijs per weckVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummer-. 2 cent Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertenliën voor hel eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange lïaven No. 141 (hoek Korte Haven.) Prijs der Advertentiën: Van 1—6 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames SO cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen, In de nummers, die Binsda g-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. Met 1 September Is de Admini stratie van de Schledamsehe Courant verplaatst naar Lange Haven 141 fhoek Korte Haven) en aangesloten aan het telefoonnet onder nummer 103de lledactle blijft gevestigd Boterstraat OS en aangesloten onder no. 123. Schiedam, 3 Sopt. 1906. RUSLAND. De schijnbare kalmte die gevolgd is op de aanslagen van 25 Augustus, is van korten duur geweest: opnieuw heeft het terrorisme Blijk gegeven van krachtig leven, door ver scheidene nieuwe aanslagen. Gisteren, Zon dag, is er te Petersburg een bom gewor pen tegen agenten van politie op het Grovno- plein. 5 personen werden gewond. De politie schoot op de aanvallers, die de vlucht namen. Tijdens de botsing met een volksmenigte, wer den zoowel aan die zijde als aan den kant der politie meerderen gewond. Romazoft', president val het gerechtshof te Toeln is in zijn villa gedood door een individu die hem 8 kogels in het lijf schoot. De moordenaar ontkwam. In Polen hebben de terroristen opnieuw bloedige daden bedrevenTe Badom heeft een bende revolutionairen een regeerings- ambtcnaar aangevallen die van een verkoo- ping kwam en een groote som geld bij zich droeg. Drie der begeleidende soldaten werden gedood, de ambtenaar wist to ontsnappen. Te Warschau is gisteren weer eens een politie-agcnt doodgeschoten en zijn 2 solda ten gevaarlijk gewond. De revolutionairen Le Lodz hebhen de Poolsche onderwijzers doen weten, dat zij gedood zullen worden indien zij de kinderen in de Russische taal les geven. Te Lomza zijn 18 bnmdewijndepots gesloten. Te Moskou is een individu gearresteerd die geweerpatronen in een leege pompoen smokkelde. Tn het doip Katdowskn nabij Moskou trok een detachement politie-dicnaars cr op uit een revolutionair comité te arres- teeren. De politie werd door een bende gewa pende arbeiders overvallen en alle dienders werden gedood. Te Petersburg heeft de politie een revolu- tionnair-socialist gevangen genomen, die naar alle waarschijnlijkheid hij den aanslag op Siolypin betrokken is geweest. Op het oogenblik, dat de officieren hem naderden, verscheurde en verslond hij een papier, dat hij uit zijn zak had gehaald. Maar de politie Roman naar het Engelsch van AGNES en EGERTON CASTLE. 39) Even plotseling als hij begonnen was deed hij de muziek zwijgen. „Vaarwel kameraad,' zei de hij en Steven «lacht, dat, wanneer er tranen in zijn oogen gestaan hadden, de smartelijke uitdrukking er van minder ondraaglijk zou zijn geweest. „Ga gauw naar je bruid terug, ongeduldige jongen," voegde hij er op ernstigen toon hij. „Een beetje ongeduld is goed, maar wees niet hl te ongeduldig." Hij nam zijn viool onder den arm en daal de met vluggen, kraelitigen stap het rots achtige pad nf. De torenklok sloeg het halve uur en de sl»g weergalmde lang in do hooge lucht. Hij moest nu nog een geheel lang kwar tier wachten; zooals de burggravin gezegd had, zou Sidonia eerst binnen een uur ge rend zijn. „O, kameraad, blijf nog even," riep de jonge man. Do vioolspeler wuifde tot renig antwoord met de hand. In nderlinge haast daalde hij het steile rotspad af. „Ik heb je nog zooveel te zeggen," riep Steven weer. Ilij zette de hand voor den mond en riep luid: „Wanneer zullen we 'dkaar weer ontmoeten?" Ce vioolspeler bleef plotseling staan. Hij was reeds ver weg, want hij was met onge lofelijke snelheid voortgegaan. Hij wuifde «net een fantastische» zwaai den hoed boven het hoofd, Toon verdween hij achtereen groot rotsblok en was voorgoed uit het gezicht. «Iel scheen Steven toe dat dit een vaarwel was, dat weinig goeds kon beloven. En in een zonderling gedrukte stemming begaf hij Mi weer nnar de poort van den burcht, wist de stukken terug te krijgen en zij slaugde er in het document, dat een be langrijke aanwijzing inhield over de organi satie van den aanslag tegen Stolypin, te ont cijferen. Van een mislukten aanslag op Doernowo, den ex-minister van binnenl. zaken wordt het volgende gemeld uit Bern, de hoofdstad van Zwitserland Een jonge Russische vrouw heeft in een hotel te Interlaken eemge schoten gelost op een Franschman, die onge veer een uur na den aanslag is overleden. De moordenares is gevangen genomen. Zij bekende, de opdracht le hebben ge kregen, Doernowo van het leven te berooven. De getroffene heet Charles Muller, rente nier te Parijs, oud 74 jaar. Ilij logeerde daar sinds den 14en Augustus, vergezeld van zijn zoon en diens gouvernante. De vrouw, die den aanslag heeft gepleegtl, is 22 jaar oud en was vier dagen geleden gearri veerd. Zij had zich laten inschrijven omlei den naam Staffard. Deze misdaad heeft in de vreemdelingen kolonie veel ontroering verwekt. De moordenares van Charles Mulder te Interlaken geeft blijk van groote koelbloedig heid. Haar naam is nog niet bekend, maar zij moet tot een Poolsche adelsfamilie behoo- ren. Zij zei erge spijt te hebben van haar ver gissing om in plaats van Doernowo een vreedzamen Elzasser to treffen, maar zij was overtuigd dat Doernowo niet aan den dood zou ontsnappen. Zij zal voor een Zwit- sersche rechtbank terechtstaan. De vrouw die generaal Minn doodschoot zal voor den krijgsraad le Peterslnng terechtstaan. Generaal Tropoff heet volgens den een ziek, volgens den anderen berichtgever in ongenade gevallen. Men schrijft aan de revolutionairen het romantische plan toe om den czarewitsj op te lichten, ten einde van den czaar de be loofde hervormingen te kunnen afdwingen. De Berlijnsehe berichtgever van de „Petit Bleu" maakt melding van dit gerucht. Alle fracties en groepen der socialisten en revolutionairen le Petersburg hebben volgens een telegram van 2 dezer uit de Russische hoofdstad, de handen ineengeletjd en een ge meenschappelijk bureau gesticht. In buiten gewone gevallen zal dit bureau zich veran deren in een „comité voor het algemeen wel zijn" en de leiding nemen der revolutionaire actie. Te Irkoet.sk, de hoofdstad van Siherie, is in u i t ér ij uitgebroken onder de sap peur,-. De muiters joegen hun officieren weg. Eerst toen het regiment uit Yeaisseisk dreig de hen met snelvuurkanonnen te zullen be schieten, gaven de muiters zich over. 137 man werden gearresteerd. Agrarische oalus- leder ander man die het gewaagd zou heb ben hem tc belecdigen, te berispen of te bevelen, zooals deze zwerver zoo dikwijls ge daan had, zou Steven zonder eenigo beden king tegen den grond geslagen hebben. Waarin lag de beloovering? Ilij had macht over alles wat met hem in aanraking kwam. En het was waar welk een wonder lijke gave bezat hijAan zijn tusschen- komst had Steven ook zijn bruid te danken Zijn hart begon sneller te kloppen toen hij aan Sidonia dacht ca bij verhaastte den stap. Mei snelle en toch eeibiodige schreden trad de bruidegom liet vertrek binnen. Maar toen hij zijn bruidje aanzag bleef bij verwon derd en verschrikt staan. Sidonia zat op een stoel met hooge rugleuning els op een rech terstoel. Haar gelaat was bleek en ernstig; haar oogen hadden een uitdrukking vnn ver wijt en toom. „Ik hen blij dat u hier komt, heer graaf," zcide zij op lang/amen, duidelijke» toon. „Want ik wil li zeggen, dat ik weiger met u te gann." Het bloed steeg Steven naar hot hoofd. „Ik begrijp je niet," zeide hij, onbewust dezelfde woorden kiezend, die zij een dogen- blik te voren in haar gesprek met de burg gravin gebruikt had. Daar klonk een plotse linge toorn in zijn stem. De houding die Sidonia aannam was' zoo on vei wacht en zoo zonderling, dat hij er zijn zelfbehcersehing geheel door verloor. Zijn eerste opwelling was boosheid. „Wat bedoel je?" vroeg bij op autoritaiven toon. Staal kan niet tegen vuursteen slaan, zon der dat er vonken vliegen. Een sterk ont wikkeld gevoel van zelfbewustzijn en trots hadden zij heide. Sidonia had zicli in haar kinderlijke on schuld misschien voorgesteld dal hij bedroefd zou zijn, klagen, aan haar voeten vallen. Maar nu hij zóó handelde werd haar ge kwetste ijdelheid opnieuw gewond. Verschil len zijn gaande in het gouvernement Kazan, een van de weinige streken waar tot nog toe alles rustig was. Gewapende lieden hebben aanvallen ge daan op de kassiers van de goederenstations te Helsingfors en te Tor-la. De een werd voor 19.000 roebel, de ander voor 2000 roebel bestolen. In den Kaukasus zijn Armeniërs en Tar taren weer op groote schaal aan bet vechten in de districten Samiskan, Jevanshir, Va- mucssurk en Jebrailsk. 4 dorpen zijn plat gebrand, een groote fabriek is verwoest. Uil Natiesjevan komen onrustbarende berichten Te Petersburg heeft een onbekende revol verschoten gelost tegen het Italiaansche con- Bulaalgebouw, met hel doel zegt men de vreemde mogendheden tol interventie in den binnenlandsellen toestand te dwingen. Tusschenkomst kan niet van Rome uitgaan, maar wel van Parijs en Londen, maar voor eerst zal daarvan niet veel komen. Van vei. billende oorlogsschepen .te Se- basiopol zij-, kanonnen ontvreemd. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Fr ankrrjk. De permanente commissie van geestelijken door de bisschoppen benoemd, heeft gisteren te Parijs de noodige maatregelen getroffen voor do tweede bisschoppenvergadering op a.s. Dinsdag. Vandaag komen de IS com missieleden weer bijeen. De pauselijke encycliek en de brief van kardinaal Richard waarbij gehoorzaamheid aan den Paus werd beloofd, zijn gisteren in alle kerken te Parijs voorgelezen. De leger-manoeuvres in het Oise-gebied zijn wegens de warmte afgelast. Italië. Zuterdag hebben alle paters Jezuieten zich in het Gernmansche college te Rome ver- eenigcl om een nieuwen generaal der Je/.uie- ten-orde te kiezen. Er waren 78 paters uit alle landen der wereld onder voorzitterschap van den waarn. generaal pater Freddi. De eerste bijeenkomsten zijn slechts vooi- loopig: zooals dc kardinaal&vergaderingen bij de pauskeuze. Dc vei kiezing zal minstens 8 dagen duren en de proclamatie van den nieuwen generaal geschieden op S Septem ber, Maria Geboorte of op 9 Sept. liet feest van den heiligen Pieter Claver, een Jezuiet- zendeüng. De verkiezingen hebben in het diepste ge heim plaats, men gelooft dat pater Freddi, die door den overleden generaal als zijn op volger is aangewezen thans tot hoofd der Jezuieten-orde zal worden uitverkoren. lende gevoelens maakten zich van haar meester. Zij haatte hom op dat oogenblik bijna. Onder zijn trotschen blik, zijn hoog hartig bevel, verkoos zij niet eea verklaring van haar woorden tc geven, veel minder te klagen. „Het is voldoende," zeide zij koel, „als je begrijpt, dat wij nu scheiden. Ik ga niet met je mee. Ga heen en vergeet mij." „Sidoniariep hij uit. Alle andere ge voelens maakten plaats voor verregaande verwondering. Vreemd genoeg kwam hot geen oogenblik in hem op om te trachten de waarheid te gissen. Ilij luid schaamte gevoeld dat hij zoo zwak was geweest onder dc verleiding van de burggravin te bezwijken, maar een gevoel van schuld kon niet achterblijven, waar hij wist, dat hij volkomen vrij was geweest van den wensch om tc zondigen. Ilij staarde op Sidonia's gelaat, waarop zich een zenuwach tige trek vertoonde. Zij lachte verachtelijk. „Meneer, n heeft alles gedaan wat do eer van u verlangde. Dat is meer dan wildoen de. Wij behoeven elkaar niet met mooie woor den voor den gek te houden. De situatie is zeer duidelijk en wij zullen scheiden Bij deze onbegrijpelijke woorden maakte 'n vreeselijke achterdocht zich van hein mees ter. Ilij dacht et niet aan het voor en tegen daarvan te ovenvgen cn hetgeen hij wist te vergelijken met wat hij niet begreep. Al leen deze ééne gedachte: ..Had zij liefde geveinsd en hem gehuwd, alleen om dc be dreigde eer van haar naam le redden? Of erger nog, was misschien alles (en afschu welijke samenzwering? Een stoim van ver ontwaardiging kookte in lietn. Zijn gelaat was bloedrood. In twee groote stappen was hij bij haar. Dreigend klonk zijn stem toen hij uitriep: „-Te bent mijn vrouw mijn vrotnv. .Te behoort mij toe. ,1e moet doen zooals ik verkies, zooals ik beveel Zijn blik deed haar beven van vrees. Kind Duitschland. Volgens de „Berl. Xeueste Nachr." is tusschen Billow en Podbielski weer alles koek en ei. „Pod" zal, naar verluidt, .de firma Tippelskerk desuvoueeren en in zijn ambt gehandhaafd worden. Pod's aanwezigheid bij den doop van 's keizers kleinzoon, bewees dat hij vast in den zadel zat. De bonnnenvrees heeft het Berlijnsehe pu blick te pakken. Op aanwijzing van een schuitenvoerder heeft de politie enkele toe risten gearresteerd, die een bom naar een standbeeld hadden geworpenBii onderzoek bleek dat bedoelde reizigers brood aan de zwanen hadden toegeworpen. Turkije. Uit Konstantinopel wordt gemeld dat de sultan Zaterdag niet de gewone audiëntie heeft verleend na de selamlik, omdat hij zich niet wilde vermoeien aan den vooravond van den 40 jaardag van zijn troonsbestijging. 22 Sept. wordt Abdoel Humid 65 jaren. Van do volkomen genezing van den „beheer- scher der geloovigen" is natuurlijk geen woord waar. ZuiidrAf rika. De „Times" verneemt uit Kaapstad dat twee Europeanen, Smith en Iluey, in hech tenis zijn genomen op grond dat zij te Port Nolloth munitie verkocht zouden hebben aan llotlenlotten. De beklaagden zijn niet tegen borgtocht vrijgelaten. Vereenigde Staten. De besprekingen van de rede van den de- mocratischen candidant Bryan in de Ncw- Yorksclie binden zijn over het algemeen wei nig welwillend tegenover dezen. De „New-York Times", die zich eerst zeer waardeerend over den lieer Bryan had uit gelaten, verklaart thans dat deze niet meer optreedt als democraat, maar als de stichter van een nieuwe nationale partij, doordat hij een nieuw revolution nail1 beginsel predikt. De New-York Herald" verklaart, dat het onmogelijk zou zijn de denkbeelden van den boer Bryan ten opzichte van de annexatie der spoorwegen door den Staat te vei wezen lijken. De „New-York Sun" beweert dat, hoe po pulair hij ook moge zijn, Brvan nooit tol pre sident gekozen zal worden. De „Evening Post" eindelijk oordeelt, cfat de plannen van den heer Bryan, „weinig verheven van opvatting en gevaarlijk in de uitvoering" zijn. liet s.s. „Charleston" dat zoek was is met den stuatssecr. Root aan boord, Zaterdag in do Chiloensche havenstad Loto aangekomen. als zij was, beefde zij terug voor iets in zijn gedrag, waaraan zij geen naam kon geven, doch dat onzegbaar beleedigend voor haar was. Zij logde dc- band op het hart om liet stormachtig kloppen daarvan te bedwingen en deze beweging deed het briefje van tante Betty, dat zij daar verborgen had, ritselen. Haar verontwaardiging kreeg weer de over hand. Zij wierp het hoofd achterover en mat hem met een hooghartigen blik van liet hoofd tot dc voeten. Zwijgend bleef zij zoo staan, terwijl zij trachtte voor zichzelf tot klaar heid tc komen. Tn haar onbekendheid met het leven, haar ingeboren trots, met haar hart van een vrouw en den geest van een kind, kon het niet ander.-, of zij moest tot geheel verkeerde gevolgtrekkingen komen. Wanneer dit huwelijk van zijn kant niet gesloten was uit een zuivere opwelling van ridderlijke zelfopoffering een denkbeeld dat op zichzelf reeds ondraaglijk beleedigend was waarom zou hij dan nu wcnscheu haar bij zich te houden tegen haar wil, nu aan de vormen was voldaan? Wat kon zij \oor hem zijn, wanneer hij haar niet lief had? En hoe kon hij van haar houden, wan neer hij verliefd was op Betty? Plotseling stond haar weer duidelijk dien avond voor oogen, waarop hij en Betty samen gedanst en gecoquetleerd hadden. Hij had toen geen enkelen blik voor de kleine Sidonia van het houtvcslershuh over gehad. O, het was waar, hij had Betty liefgehad van het begin af. En zij, Sidonia, had zich laten winnen door een paar achtelooze woorden en dit alles was slechts geweest om (e voldoen aan dc denkbeelden die in 'de wereld heerschen over decorum cn eergevoel. Zij was nooit iets voor hem geweest, dat was duidelijk. Ilij was vriendelijk voor haar geweest en toe gevend, maar nu herinnerde zij zich dat hij haar nimmer gezegd had dat hij haar lief had. En zij, dwaas die zij was, had nooit begrepen, zelfs met Betty's voorbeeld om Na een officieele ontvangst reisde Root met zijn familie naar Santiago. Cuba. Een Reuter-telegram uit Havana zegt dat ,de toestand duisterder is dan ooit. sedert liet uitbreken van den opstand. Het be richt, dat de opstand in de provincie San tiago gioot nadeel veroorzaakt, wordt hier officieel ontkend, maar bevestigd door par ticuliere berichten. In het district Cardenas werd gevochten, tot nog toet was het in dat district rustig. De opstandelingen voeren hun bedreiging uil, en trachten door beschadiging van do eigendommen van, inwoners van vreemde nationaliteit een interventie van ecaiigo andere mogendheid, speciaal van. de Ver eenigde Staten, uit to lokken. Do aanvra gen om! Bescherming, die bij het Ameri- kaansche gezantschap te Havana inkomen van Amerikanen, die op Cuba wonen of daar bezittingen hebben, nemen steeds toe. Twee groote suikerfabrieken zijn geplun derd; de werktuigen werden onbruikbaar gemaakt en de paarden weggevoerd, waar voor de opstandelingen slechts waardeloos papiergeld van hun eigen maaksel inde plaats gaven. Op tabaksvelden in de pro vincie Pinar dei Rio is groote schade aangericht. De Duif.sellers die te Havana verblijf hou den, krijgen van htm gezantschap slechts ontwakende antwoorden op hun aanvragen om bescherming, en zijn, volgens een „Laf- fan"-bcrich(, van plan, zich onmiddellijk tot de regeering te Berlijn te wenden om te vragen te hunner bescherming een kruiser to zendon. Aan het Engelsche gezantschap regent het bezoeken en brieven van Engelsdie on- deulanen, die verontrust zijn door de be dreigingen van de 'hoofden der opstande lingen, die er van spreken de eigendom men der vreemdelingen aan te tasten, wan neer de Cubaansche regecring niet voor den lOden Seplembei met hen in onder handeling was getreden. Vooral hebben de directeuren der Engelsche spoorwegen met kracht geprotesteerd legen de schade, door de opstandelingen aan hun materieel toegebracht. Tegenover dit alles blijft dc Cubaansche regecring zich naar buiten steeds even op timistisch toanen' en vertelt, dat de op roerige provincies steeds meer tot rust komen, De klachten der vreemdelingen zijn echter meet' waard dan officieele be richten. haar te leeren, dat menschen met elkaar zouden kunnen trouwen zonder elkaar lief te hebben .Zij had haar overvloed van liefde over hem uitgestort en het weinige armzalige verguldsel, waarmee hij zijn woorden had versierd, had zij voor echt goud aangezien. Maar nu, waarom zag hij haar nu aan met zulke schitterende, haitstochtelijkc oogen? Waarom zou deze „arme, ridderlijke jonge' man," zooals Betty hem had genoemd, op haar als zijn eigendom beslag willen hj i en dat op zulk een brutalen toon? Weer klonk Betty's stem haar in de ooren, met de veelzeggende opmerking „Natuurlijk, lieveling, kon hij er heel wat mee winnen, dat is een feit." „Je kunt mijn gek! krijgen, wanneer je wilt en ik ben heel rijk zooals je weet wanneer je maar heengaat. Ga!" riep zij plotseling uit, Zij beefde van het hoofd tot de voeten. Maar in haar oogen las de jonge man het zelfde onwankelbare besluit dat ook uit haar stem sprak En alsof de kleine slanke hand Hein een doodelijken slag had toegebracht, ging Steven Lee, graaf Kielmansegg, een paar stappen achteruit. Het bloed vloeide langzaam uit zijn gelaat weg en 1 iet het doodsbleek. Hij bleef een oogenblik staan, boog, wendde zich om cn ging naar de deur. Op den drempel zag hij haar nog eenmaal aan. Ilot was een vaarwel en in zijn blik was evenveel diep gewonde trots en hevig ver wijl tc lezen als eerst in den haren. Toen werd de deur zacht gesloten en zij hoorde hem langzaam den steencn wenteltrap afgaan. Zij zag naar haar trouwring en racende dat haar hart zou breken. Maar zij bleet stil zit ten en deed geen poging hem terug te roe pen. (Wordt vervolgd,)

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 1