te licit ra Jen Braraaf. 60s<c Jaargang Woensdag 19 September 1908 No. 12187 ~DE TROONREDE. Bericht. Mï/ne Eeeren. Het is Mij aangenaam Uwe zit ting wederom in persoon te openen. De toestand van het land en van de koloniën is in menig opzicht zeer bevredigend. De betrekkingen van Nederland met de buitenlandsche Mogendheden zijn van den meest vriendschappe- lijken aard. De hevige watervloeden op 12 Maart jl. hebben in de provinciën Zeeland en Friesland veel schade veroorzaakt. De hulpvaardigheid van Mijn volk verloochende zich ook dit maal niet. De uitkomsten van den landbouw mogen voldoende, die der veehou derij zelfs gunstig genoemd worden. Die van den tuinbouw zijn voor som- mige gewassen naar wensch, voor andere hier en daar minder voor- deelig. De ontwikkeling van handel en nijverheid geeft over het algemeen reden tot tevredenheid. De scheep vaartbeweging in de Nederlandsche havens blijft krachtig toenemen. In de uitkoursten van het scheepvaart bedrijf valt eenige verbetering waar te nemen. De regeling van den toestand in de zelf besturende landschappen op Celehes stelt nog hooge eisehenaan liet beleid en de volharding van de burgerlijke en militaire overheid 'in dat gewest. De weigering der be stuurders van Badoeng en Tabanan om aan de hun gestelde gematigde eischen te voldoen, heeft een gewa pend optreden tegen deze land schappen onvermijdelijk gemaakt. Land- en zeemacht in moederland en koloniën gaan voort zich met toewijding te kwijten van hare taak; ijver en plichtsbetrachting der bur gerlijke landsdienaren blijven te roemen. De ten vorigen jare op het gebied van lief rechtswezen aangekondigde wetsvoorstellen zijn in bewerking. Met name kan van de ontwerpen tot wijziging en aanvulling van het algemeene deel van het Wetboek van Strafrecht en tot herziening van de wetgeving betreffende de naam- looze vennootschappen de indiening eerlang worden tegemoet gezien. Wijders zullen U voorstellen wor den aangeboden tot wijziging der wet op het reebt van vereeniging en vergaderingtot het brengen van de noodige veranderingen in ver schillende wetboeken in verband met de invoering der aanhangige nadere regeling van het bewijs in burger lijke zaken; en tot snellere afdoe ning en vereenvoudigde berechting der strafzaken, waarvan de kanton rechter kennis neemt. In de woningwet zijn eenige wij zigingen wensckelijk gebleken, tot het aanbrengen waarvan U een voorstel zal worden gedaan, Eene wettelijke regeling ten aan zien der banken van leening is in voorbereiding. Yan de voorstellen tot duurzame versterking der opbrengst van 's rijks middelen zijn ter indiening gereed die ter samensmelting van de ver mogens en de bedrijfsbelasting tot ééne heffing onder den naam van inkomstenbelasting, ter verhooging van het zegelrecht op effecten en tot het treffen van den inbreng in naainlooze vennootschappen met een evenredig registratierecht. De ove rige ontwerpen, waaronder tot wij ziging der wet op het recht van successie en van overgang bij over lijden, tot heffing van een debiet- reeht op tabak en tot technische herziening van het tarief van invoer rechten zullen volgen. Yoorts be reiken U wetsontwerpen tot verla ging van den accijns op de suiker en tot verhooging van dien op het gedistilleerd. In den loop van dit zittingjaar zullen aan Uw bordeel worden on derworpen ontjverpen tot nadere wijziging der militiewet, tot aanvul ling en wijziging van eenige bepa lingen der lanchveerwet en tot in stelling van een 'fonds ter spoedige afwerking van de stelling van Am sterdam. Het groote nationale belang van afsluiting en gedeeltelijke droogleg ging van de Zuiderzee besef Ik ten volle. Ernstig wordt overwogen, of dit werk, wellicht aanvankelijk beperkt tot het maken van een enkelen pol der zonder voorafgaande afsluiting, reeds in de naaste toekomst ware aan te vatten. Ontwerpen van de toegezegde re gelingen der ziekte- en ouderdoms- verzekering-, eerstgenoemde in ver band met wijziging der ongevallen wet, alsmede voorstellen ter uitbrei ding van de ongevallenverzekering tot zeelieden op koopvaardijschepen en ter voorkoming, zooveel doenlijk, van scheepsrampen, zullen U achter eenvolgens bereiken. Wettelijke bepalingen betreffen de den arbeidsduur en den nacht arbeid van volwassen mannen in bepaalde bedrijven worden voorbe reid. De voorschriften, bij-of krachtens de arbeids- en veiligheidswetten vast est eld, zullen aan herziening worden onderworpen. De krachtige pogingen om het evenwicht tussehen de inkomsten enuitgaven van Nederiandsch-Indiü te herstellen zijn niet zonder vrucht gebleven. Niettemin zal verdere ver ruiming van inkomsten noodig zijn om aan klimmende behoeften, die niet onbevredigd mogen worden ge laten, het hoofd te kunnen bieden. Het voorstel, strekkende ora aan Nederlandsch-Indië op financieel ge bied grootere zelfstandigheid te ver leen on, zal weldra worden inge diend. Uw hoogst gewichtige arbeid zij, onder Gods zegen, bevorderlijk aan de belangen des volks. Ik verklaar de gewone zitting van de Staten-Generaal te zijn geopend. BUITENLAND. i r n r T rr-j hïr SCHIEDAMSCHE COURANT Deze couninL vcrsbhijnl dagcl ijk,s,~mel uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingon fl. 1.25. Franco per post I!. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advcrlentiën voor liet cei'sLvolgond nummer moeten des middags vóór een uur aan hot bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven.) Zij, die zich met ingang van 1 October n.s. op de „Schiedamschc Courant" abon- neeron, ontvangen do tot dien datum verschijnende nummers gratis. II. Al. do Koningin, die zich bodenmiddag te 1 ure, vergezeld van Haar Doorluchtiger: Gemaal met het voor de opening van de vergadering der Staten-Genernal voorgeschre ven ceremonieel naar het gebomv van de Tweede Kamer begeven jieeft, hield de vol gende openingsrede Roman naar het Engelsch van AGNES en EGERTON CASTLE. 52) ,,De brief is geadresseerd aan den Aarts vijand en de correspondentie mot (pannen is nooit particulier," antwoordde de advocaat. „Bovendien" met een grijns, „bet is een van die nieuwenvetschc Fransciie envoioppes en alles wat Fransch is moet vervloekt, ver bannen en ten doode gedoemd worden. En kijk eens, de ouwel is in mijn Hand losge gaan. De wijze man ziet geen enkele wenk der voorzienigheid over het hoofd. Hallo, vat hebben we hier? O, lieve, kleine zoon van Venus, wat een aardig stukje rose pa pier. En wat een aardig damespootje. De ko- mng lieeft een goeden snuuik op liet punt van duifjes, wil ik wedden. Het is genoeg "iii'"iémand tot een volkomen republikein te maken. Tvranncn zullen geen moliopolie voor duiventillen hebben. Hm, geen datum en geen plaatsnaam De duif is voorzichtig dij diukte het velletje papier legen de lip- pmi- „Ik wou dat ik het schepseltje hier had! Luister, nat zij schrijd: „Meneer!" (een kool begin, zij schijnt boos te zijn). „Ik "Hoorde zeer boos op "u te zijn, maar helaas, "Von kan boosheid niet dwingen evenmin als liefde. Hoeveel beter zou het voor ons vrou wen zijn, wanneer het anders was!" (Aardig duifje, dubbelzinnig als elke advocalcnvcrkla- r|ng-) „Toch gevoel ik dal ik u vergiffenis ln"et schenken, al is bet alleen maar uit Plichtsbesef want ik zou inderdaad niet loyaal zijn wanneer ik voortging mij te ver- zetten tegen hem die mijn wettigen heer is. BettyP.S. (Aha, nu zuilen wij tot de kern van de zaak komen). „Begrijp wel, ik beloof niets. Maar begrijp ookU kunt komen en vergiffenis ontvangen zoo niet meer!" De jurist maakte zich gevoed in een mou wen stortvloed van woprden los te barsten toen de vioolspeler op gebiedenden toon zei de „Geef mij dien brief 1" Beiden zwegen. De vioolspeler, met het hoofd op de hand gesteund, zat op het rose velletje papier to staren. De advocaat wierp zich met ware woede op een nieuwen stapel brieven. liet opperhoofd van het Cabinet Noir snurkte lustig. De filosoof en kerkelijke leider was r.og in diep gepeins verzonken over de slechte' kwaliteit van den wijn. „Tin," riep de jurist niet een verrukten schreeuw uit, „een anderen brief van het rose duifje! Dezelfde hand, hetzelfde papieren dezelfde enveloppe en geadresseerd aan nie mand minder dan den grooten kanselier Wel- lensliausen 1 'Ook te lleilogorstad. Kijk me maar niet zoo boos aan, beste minstreel, ik zeg je dat deze vrouw Beslist geen brief kan ver. egelen 1" Steven iiicï het hoofd op. Hij hoorde het papier in de hand van den jurist ritselen, toen kwam een andere uitroej) „Uitstekend, op mijn woord, uitstekend 1 Luister man, wat je gebreken ook mogen zijn, je kunt tenminste lachen Pal ais de Bollevuo, Kassei. „Nooit Betty, burggravin van "WVllonhauson." „Donders 1 Het is zijn vrouw Hoor je dat, vriend? Het is zijn vrouw. „Nooit!" schrijft zij hem. O, het duifje heeft klauwen en zij knn pikken ook." Prijs der Ad verten tiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Ad ver ten tii ën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. ïn de nummers, die D i n s d a g-, Donderdag- on Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advortcntiën opgenomen tot den prijs van 40 oents per advertentie, bij vooruitbetaling aan liet. Bureau te voldoen. Intorc. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. Iü3, Zoo ligt dan weer de Troonrede, dat be langrijke tot vele en velerlei commentaren aanleiding gevende staatsstuk voor ons, en ook nu weer zal een ieder met de grootste belangstelling van den inhoud kennis nemen. Zonder iets van de bovenmatige vroolijk- heid te verloonen, die van hem verwacht scheen te worden, leunde de vioolspeler over de tafel en nam met een vastberaden bewe ging den ander den brief uit do handen. I)c jurist staarde hem aan en stamelde iets over belecdiging. „Ga voort met je werk vriend," zeide de muzikant, glimlachend. „Het tweede vonnis is nog niet ontdekt. De" morgen zal spoedi aanbreken en het is wenschelijk voor jelui vóór den dageraad op weg naar Góttingen te zijn," HOOFDSTUK NXTII. i i -nrxrv:*" De aanhef bevat ditmaal een herinnering, aan de ziekte die Hare Majesteit heeft ge troffen, terwijl in de volgende paragraaf de hulpvaardigheid van het volk wordt herdacht bij de rampen die Zeeland en Friesland door de watervloeden hebben getroffen. Dan volgen de gebruikelijke mededeelingen omtrent landbouw, veehouderij, tuinbouw, handel, nijverheid en scheepvaart benevens de mededeelingen omtrent den ernstigen toe stand op Celebes en Bali en de uitzending der expeditie naar laatst genoemd eiland. Met lof wordt voorts gesproken over leger en vloot en de burgerlijke ambtenaren in moederland en koloniën. De wetsontwerpen die worden toegezegd zijn velen en daaronder zeer belangrijke. Van de ten vorigen jare reeds aangekondigde wijzigingen van het wetboek van strafrecht en de wet op Naaml. Vennootschappen wordt gezegd dat zij in bewerking zijn. Voorts zullen worden aangeboden een wijziging der wet op het recht van vereeniging en ver gadering, een wijziging van verschillende wetten, noodig geworden door de aanhan gige nadere regeling van het bewijs in bur gerlijke zaken. De toezegging van een ontwerp tot snel lere afdoening en vereenvoudigde berechting der strafzaken, waarvan de kantonrechter kennis neemt, zeker met voldoening worden ontvangen. De ^wijzigingen, die bij de toepassing der woningwet zijn noodig gebleken, zullen wor den voorgesteld. Daarmede kan dus verwacht worden dat de woningwet meer practiseh nut zal gaan afwerpen. Een wettelijke regeling, ten aanzien der banken van leening, die in voorbereiding is, zal beantwoorden aan de wensehen van hen die tegen de huizen van koop met recht van wederinkoop ageeren. Op het gebied van belastingen zijn thans mededeelingen gedaan die den sluier opheffen waarachter minister De Meester totnogtoe zijn plannen heeft verborgen. Behalve de ver eeniging van vermogens- en bedrijfsbelasting vinden wij in de financieele paragraaf ver hooging van zegelrecht op effecten en het heffen van den inbreng in naainlooze vennoot schappen, heffingen dus die het kapitaalbe zit belasten. Deze ontwerpen zijn ter indie ning gereed. Later zullen dan nog volgen wijziging van het recht van successie en overgang en de technische herziening van het tarief; voorts een ontwerp tot heffing van een debietrecht op tabak, wat een geheel nieuwe bron van inkomsten zal zijn. De accijns op de suiker zal verlaagd, die op het gedistilleerd verhoogd woi'den. Mei betrekking tot de verdediging van het Rijk zien wij voorstellen aangekondigd tot nadere regeling der militiewet en landweer- wet, en tot instelling van een fonds ter spoedige afwerking der stelling Amsterdam. Van meer productieve» aard zijn de plan nen omtrent een gedeeltelijke drooglegging der Zuiderzee, waarvan de uitvoering reeds voor de naaste toekomst bestemd schijnt. De koninklijke post. - - 7"| Steven die reeds opmerkzaam was gewor den, toen Betty's naam voor de eerste maal genoemd werd, keerde zich nu ntet een ge voel van geestelijke on lichamelijke verplich ting beide op de harde sofa om. liet troos tende nieuwtje dat liet Betty was die de aan dacht van koning Jerome in beslag nam viel als balsem op zijn door jaloorschheid gewon de ziel. Zijn gedachten dwaalden ui', en zijn aandacht verflauwde. Hij viel zonder het zelf te merken in slaap, want hij was plot seling weer terug op den ouden burcht van Wellenshauson in gezelschap van Sidonia zijn bruidje. Zij zat op den stoel met hooge rug leuning en was gekleed in haar trouwkleed, juist zooals hij haar het laatst gezien had. Maarzij glimlachte tegen hem „Tk heb je brief ontvangen, het was alles een vergissing, een groote vergissing," zeide zij tot hem. En toen hij opsprong om haar in zijn armen te sluiten, veranderde haar gezicht n>et de fan tastische grilligheid van droomen. Het werd rood, verwrongen, juist zooals het gezicht van den droniken student, llaar stem'veranderde ook, ze werd ruw en haar woorden werden ondcrbioken door een hatelijk gelach. „Je hebt nooit van me gehouden," zeide die stem, „dut is mij nu duidelijkJc meende het goed met mij, dat weet ik. Maar hot is niet goed. Zulk een huwelijk als het onze kan niet goed zijn, voor God noch mcnschen. Wanneer ik alles van te voren geweten en begrepen had zou ik liever gestorven zijn dan toe te stemmen. Maar het is nog niet te laat. Tante Betty zegt dat ons huwelijk geen huwelijk is en zij ïs geheel op de hoogte met je Oostenrijksche wetgeving. Oom Ludo heeft den raad van eenige advocaten voor mij ingewonnen en heel spoedig kunnen wij beidon vrij zijn. Neen, ik wil je niet zien. Ik wil je nooit terug zien." Steven ging rechtop zitten en oj) dat oogenblik had er een incident plaats. De vioolspeler sloop als een kat om de tafel en greep plotseling den student aam In zijn ijzen.» greep verlamde de hand die den brief vasthield Do jurist brulde alsof de beul de handen reeds on hem gelegd had. Barbarossa werd wakke: en schreeuwde „verraad 1" terwijl dc theoloog met den lecgen wijnkan op den grond rolde en daar onbeweeglijk bleef lig gen. Bnrbarossa viel den vioolspeler aan. Sto ven sprong van de sofa op. Zelfs met tffin hand (zijn linkerarm was nog zwak), werd hij zulk een dronken irtdi vidu gemakkelijk do baas. Hij gaf don man oen slag die hem de vioolspeler deed losla ten en deze lmd nu gelegenheid een appeltje te schillen met den jurist. Zijn eerste werl was te zorgen dat. hij den brief in handen kreeg. Een flauwe blos vertoonde zich op de Ook dit de ziek te- breiding jaar vermeld de troonrede weer uit en ouderdoiiisverzekering, der ongevallen-verzekering cn de voorkoming van scheepsrampen, wetsontwer pen die reeds te lang op zich hebben doen wachten. In voorbereiding is een regeling voor ar beidsduur cn nachtarbeid van volwassen mannen in bepaalde bedrijven, een voortzet ting dus der wettelijke bescherming van vrou wen en kinderen. Voorts een herziening van arbeids- on veilgheidswelten. ,A1 deze regelingen zullen den arbeider ten goede kunnen komen. Met de financieele regeling der Indische financiën zal worden voortgegaan lot herstel van het evenwicht tussehen ontvangsten cn uitgaven waartoe de inkomsten zullen moeten worden versterkt. Op welke wijze dit zal ge schieden wordt niet medegedeeld. Het voor ste! om meerdere zelfstandigheid aan do In dische financiën te verloonen, zal weldra worden ingediend. In deze troonrede wordt noch dc grond wetsherziening, noch liet stemrecht genoemd, zoodat men le dezen opzichte zich zn! moe ten tevreden stellen met de toezeggingen in de eerste Troonrede gedaan. De strekking van do sobere militaire paragraaf zal ook gevonden moeten worden in die van het vorig jaar. Schiedam, IS Sopt. '1906. RUSLAND. In do buitenlandsche pers is men liet er nog niet over cons dat Trcpoff, de plotseling overleden paleiscommandanl van Pcterhof, een natuurlijken dood is gestorven. Volgens een draadborielit uit Petersburg is de ware oorzaak van Trepoff's dood vergiftiging door cyaankali. De Berlijnsche correspondent van de „Wescr Ztg." seint: De tijding dat Trc poff geen natuurlijke dood is gestorven is onjuist. Het is waar dat men den czaar van den plotselhigen dood van den generaal eerst op de hoogte bracht toen hij aan boord was van zijn jacht. Aanstonds is de czaar daarop naar Peterhof teruggekeerd. Trepoïf werd in 1S55 geboren uit onaan zienlijke ouders. Men zegt dat zijn vader een bastaard van oen der grootvorsten was, het geen de gunsten van het hof zouden verkla ren. Als gewoon soldaat trad Trcpoff in het leger, maar kwam later bij de politie. Bij dc onderdrukking der Poolsehe opstanden was hij de rechterhand van MoornwTeff, don oplmnger, Trcpoff onderscheidde zich ook in den laatslcn Russisch-Turkschen oorlog. Nogmaals wordt in de bladen bevestigd dat Trepolf na den val van Witte een po litiek dood man was. Minister Stolypm, die. evenals Trcpoff, doorging voor een voorstander van hervor mingen in liberalen zin, is door de feiten wangeik van den muzikant cn zijn neusvleu gels trilden bij zijn snelle ademhaling, maar overigens scheen hij volmaakt kalm tc zijn. Steven was dan ook niet weinig verwonderd hem met den grootsten alkeer, toorn en ver achting to hooren uitroepen: „Palsambleu, wat verveelt me dit! Dron ken zwijnenWeg inet hen naar een hok Rol jou vriend weg, graaf, en smijt hem de trappen af. Al doet- je schouder pijn, je hebt tenminste gezonde boenen en rijlaarzen De wijn, die zoo lang een prikkelenden in vloed op den jurist scheen te hebben uitge oefend. scheen hem nu plotseling in een ver- teedordc stemming te brengen. De vioolspeler hield hem nog bij den arm, maar hij wendde zich plotseling om, sloeg beide armen om den hals van den muzikant, omhelsde hem met den uitroep, „o, jij beste, oude jongen 1" en vertoonde een plotselinge neiging om op zijn schouder in tc slapen. „Bah," riep de vioolspeler uit cn rukte zich los met een, wat Steven toescheen, ver rassende heftigheid. Hij sjouwde den dron ken jurist toen naar de gang. De deur van een leegc slaapkamer waar liet maanlicht naar binnen scheen, stond uitnoodigend open. Daarin wierp hij den kerel cn wierp den dogen met den bandelier en don tabakszak op het snorkende lichaam. Steven volgde volmaakt ernstig het voor beeld van zijn vriend, maar met een greintje meer zachtzinnigheid legde hij zijn last neer op een voeren bed, dat in den bock van de kamer stond. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 1