STADSNIEUWS. f 2422.77% 2400.- 2100.- 8403.97 9000.- 400.- 100,— 40074.— 1400.— 100.— 12050 1150 9000, 100.- 100.- 11050.- 1100.- 600.— f 600, 40.— 643.77 - 40- 40, YL AARDINGEN. 2000.- 250.— Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. KerE en School. Ned. Herv. Kerk. Landbouw en Yeeteelt, Gemengd Nieuws. Generaal Bergansins. De toestand van generaal Bergansins blijft steeds ernstig. De naclit, was minder Rustig. Ball. Do correspondent te Batavia van de „Tel." seint De marine heeft D en Pass a r in brand gestoken. De algemeene opmarseh daarheen geschiedde gisterochtend. Den Pa ss ar is do verblijfplaats uiu den hoofdvorst \an Badoeng. Op ons kaartje (zie nummer van 1(1 Sep tember) kan men Den Pus a r, de hoofd plaats van Badoeng, vinden nabij de Oo-te- lijko kust. De landing geschiedde, '/ooals men weet, bij Sanoen, dat ligt aan de monding der rivier, waaraan Den Passar gelegen B, Kauier vacature-Leiden In verschillende kringen te Leiden wordt vermoed dat van antirevolutionaire en katho lieke zijde de oud-minister dr. A. Kuyper zal worden aangewezen om dc candidatuur te aanvaarden. Be wervelstorm te Hongkong. De minister van Buitenlandsche Zaken be richt, dat blijkens van het consulaat-generaal der Nederlanden te Hongkong ontvangen telegrafisch bericht bij den aldaar gewoed hebbenden hevigen wervelstorm door Neder landei's noch lichamelijk noch stoffelijk scha de is geleden. Handel en Consulaatwezen. Minister Veegens schrijft in de toelich ting tot do Begi'ooting van zijn Departe ment over de zelfstandige Handelsafdceling, die zal worden gevormd: „Aan het hoofd van die afdceling zal mot goedvinden van zijn ambtgenoot van Bui tenlandsche Zaken de bevoegdheid worden toegekend zich rechtstreeks met de con sulaire ambtenaren in verbinding te stel len, opdat de gegevens, die voor onzen handel van belang zijn, zoo snel mogelijk ter beschikking van belanghebbenden kun nen worden gesteld. „Eveneens is het de bedoeling aan die afdeeling op Ie dragen de bewerking en de verspreiding van de consulaire berich ten, alsmede het verzamelen en uitgeven van die gegevens en rapporten, welke voor He economische ontwikkeling van Neder land van belang kunnen worden geacht. „Over de wijze, waarop en hoe deze mededeelingen zullen worden gepubliceerd, jvenscht ondergeteekende hier ter plaatse niet te zeer in details af te dalen. Hij kan zich echter geheel vereenigen met hetgeen te dezen aanzien door beide commissies in het midden is gebracht. Als algemeen be ginsel zal derhalve worden aangenomen, dat de berichten snel, in handig ïormaat en in gemakkelijk te raadplegen vorm zul len verschijnen, bijv. in den geest als de geschriften, uitgaande van de Directie van den Landbouw, terwijl de berichten van meer actueelen aard wekelijks zullen ge publiceerd worden. Als voorbeeld hiervan wordt verwezen naar het Belgische Bul letin Commercial, alsmede naar de Brit se he Board of Trade Journal". den kunnen samenwerken, wier beginsel, dat der Engelsche free libraries wasvan de bur gerij voor dc geheele burgerij zijn en geen bock weren om zijn politieke of godsdien stige strekking. Na oen uitvoerige discussie verklaarden allo tor vergadering vertegenwoordigde boe- erijen, zich voor hel inrichten van een Ne- derlundseh Centraal bureau, dat .verzamel plaats eu vraagbaak zal zijn, stappen zal doen om, mocht dit noodig blijken, de ver tegenwoordigers der aangesloten inrichtingen ter conferentie op tc roepen en de besluiten an zulk een conferentie zal uitvoeren. Op oorstel van Groningen werd daarna met al gemeene stommen hot bestuur der Por- dreditsche leeszaal, do oudste inrichting van ion aard in ons laad, nitgonoodigd, het cen traal bureau te willen vormen, welke uit- noodiging door Dordrecht werd aangenomen. Zoowel de aangesloten vereenigingeii als par ticulieren, die buiten het gebied dier in- iclitingen openbare leeszalen willen oprich ten kunnen zich dus om inlichtingen wenden tot het bestuur der Openbare Leeszaal ca Bibliotheek te Dordrecht." Voorts werd een regeling getroffen ten aanzien van het ruilen van „dubbelen" door de leeszalen onderling. Besloten werd het centraal bureau uit te noodigen in Den Hang stappen te doen om \oor dc leeszalen gratis exemplaren te vetkrijgen van de boe ken enz., uitgegeven door of namens de de partementen van algemeen bestuur en ook overigens zooveel mogelijk steun van rege ringswege te ontvangen. Eindelijk werden een reeks aangelegen heden van huishoudelijken aard besproken, die vaak tot opgewekte gedachteitwisseling aanleiding gaven. Uit de S. D. A. P, De Vereeniging van soc.-democr. gemeen teraadsleden houdt een algemeene vergade ring op Zondag 14 October te Utrecht. De agenda luidt aldus: Bestuursverkie zing. Bestuursvoorstel tot uitgifte van een maandblad. De verhouding der werklieden en ambtenaren tot de gemeente; ingeleid door Ter Laan. De watervoorziening ten platten lande; ingeleid door een ingenieur. De ver zekering tegen werkloosheid; ingeleid door Oudegeest. Het woningvraagstuk in verband met grondpolitiekinleider nader te melden. („Het V.") Onze vloot. Wegens het van stapel loopen van het pantserschip „Heemskerck", is de vergade ring der vereeniging „Onze Vloot", in Di ligentia, uitgesteld tot Zaterdag 6 October, Vereen, De Dageraad. In een bijeenkomst, die Zondag 14 Oc tober in het Paleis voor Volksvlijt te Am sterdam zal worden gehouden ter herdenking van liet 50-jarig bestaan van de Veieeniging De Dageraad, zal het wooul worden gevoerd door mevr. W. Drucker en de hoeren mr. S v. Houten, A. II. Gerhard, E. Domein Nic-u wenhuis en dr. Frowein. Openbare leeszalen. Maandag 1,1, is te Utrecht in het Hotel de la Station een conferentie gehouden van vertegenwoordigers van openbare leeszalen en bibliotheken in Nederland en van belang stellenden. Vertegenwoordigd waren de open bare leeszalen en bibliotheken te Dordrecht, 's-Gravenhage, Leeuwarden en Groningen, de openbare leeszaal te Utrecht en de gemeente leeszaal te Botterdam, terwijl belangstellen den uit Haarlem en Zwolle de vergadering bijwoonden. Do inrichting te Groningen, die tot deze bijeenkomst het initiatief had genomen, en wier voorzitter, het 1ste kamerlid de heer J E. Scholten, de vergadering leidde, had deze conferentie bijeengeroepen, naar werd uiteen gezet, om tusschen de meest nog nieuwe Ne derlandsclie „free libraries" voeling te doen houden, opdat zij van eikaars ervaringen zouden kunnen leeren en gemeenschappelijk zoude kunnen optreden, waar dat noodig bleek. De uitnoodigende vereeniging had bij haar uitrioodiging op den voorgrond gesteld, dat alleen die leeszalen en boekerijen hier zou- Gemeenteraad, Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam' op Vrijdag 28 September a. s., des namiddags 2 uur ten Raadhuize. De stukken liggen ter visie voor de Raads leden. De schildersknccht P. G. Teidhorst, wo nende aan de Nieuwe Haven en werkzaam bij II. Ververs, had, terwijl hij bozig was met do beschildering van kozijnen het ongeluk in eeti spijker te trappen. Doordien de voet opzwol moest hij zich onder geneeskundige behandeling atollen. Op de glasfabriek van de firma Th. C. Melehers had H. Brugman, bezig zijnde met het ledig maken van een pot, liet ongeluk daarbij gloeiend glas togen zijn been te krij gen on hierdoor een brandwond te bekomen. A. Bot, werkman op een zandzuiger bij de opspuitingen aan de Maas klemde zich den middelvinger bij het leggen van do pers buizen. Hedenmorgen werd aan de visehmarkt aan gevoerd schol, tong, voorn en paling; dc prijzen waren voor schol vanaf 0,45 tot 1.774, tong vanaf 0.07.1 'tot 1.87-1, voorn vanaf ƒ0.10 tot 0.35, paling van 0.20 tot 0.97-1. Alles per koop. uitgaven zooals Gemeentebegrooting 1907 Hierbij geven wij de die onder de hoofdstukken en artikelen zijn gebracht. De cijfers in de eerste kolom geven aan de werkelijke uitgaven in 1905, die in de tweede kolom de begrootingscjjfers voor 1900 en inde laatste kolom de raming voor 1907 Hoofdstuk VIII. Kosten van het armwezen, mitsgaders subsidiën en bijdragen aan onderscheidene daarmede in verband staande instellingen. 1-46. Belooning van doctoren, heelmeesters, vroedmeesters, vroedvrouwen, enz 147. Kosten van overbrenging, plaatsing en verpleging van arme krankzinnigen 148. Aandeel van het rijk en de provincie in* de bijdragen van particulieren in de verplegingsk, van arme krankz. 149. Kosten van orthopedische behandeling van onvermogenden '150. Subsidiën aan Godshuizen 151. Subsidiën aan armbesturen. Totaal van het Villste Hoofdstuk f 23100.74l/2 24800.— f 23450- Hoofdstuk IX. Kosten voor landbouw, handel en nijverheid 152. Kosten der Kamer van koophandel en fabrieken 153. Kosten ter zake van den ijk en herijk der malen en gewichten 154. Kosten wegens net uitoefenen van con- tróle op de echtheid van Schiedamsche jenever 155. Kosten v. d. gemeentelijke arbeidsbeurs Totaal van het IXde Hoofdstuk 1443.71 1300.-- f 1510. 648.80 19491 440.— 250.- 600.- 10.- 500, 400.- HoofdstukX. Kosten van het beheer en onderhoud der bezittingen. 156. Grondlasten 157 Dijk- en polderlasten 158. Erfpachten, grondrenten enz. •159. Kosten van brandverzekering der ge bouwen 160. Onderhoud en administratie van bezit tingen, niet voor den publieken dienst gebruikt of van werken en inrichtin gen geheel of voor een groot gedeelte buiten de gemeente gelegen 161. Kosten vallende op verhuringen en ver- koopingen 162. Kosten van het innen van rente wegens inschrijvingen op de grootboeken der Nationale Schuld 2909.72 135.381/2 - 144.50 - 3705.631/2 - 119.571/2 - 8.15 - 2900.— 150 445.— 650.— 3170.-- 100.- 3100, - 150, - 219, 750, 2910, 100, Totaal van het Xde Hoofdstuk f 7666 731/2 7155.7269, 163. Renten van geldieeningen 164. Aflossing van geldieeningen. Totaal van het Xlde Hoofdstuk Hoofdstuk XI. Rente en aflossing. 70632 911/2 76946.- 11000.— - 12000.- 80070, - 14000- 81632.911/2 88945.— f 94070, 165 Pensioenen 166. Wachtgelden 167. Premtën en andere door de gemeente ingevolge de Ongevallenwet te betalen kosten 168 Uitkeering aan nagelaten betrekkingen van gemeente-ambtenaren en werk lieden, ingevolge Raadsbesluit van den 18n; Februari 1903, tot een maximum van ƒ500.— per sterfgeval 169. Tegemoetkoming aan directeuren en leeraren bij het M. O. in de bijdragen voor het rijkspensioen Totaal van het Xllde Hoofdstuk Hoofdstuk XII. Pensioenen en wachtgelden 9015.45 - 8250 10828.— f 10672.— 2875.68 2500.- 237.50 - 1000.- 4000.- 710, f 12211.13 14328— f 44382.— 125.— 350- Hoofds tuk XIII. Andere uitgaven niet onder de vorige hoofdstukken behoorende. 170. Voorschotten aan ambtenaren der ge meente teneinde daaruit voorloopig kleine betalingen, ten behoeve der gemeente te doen 171 Kosten vallende op het voeren van ge dingen ■172. Kosten van rechtskundig of ander des kundig onderzoek 173. Kosten vallende op aanbestedingen 174. Kosten voor het uitsteken, onderhouden 175. Uitkeeringen aan de polderbesturen of voormalige ambachten van lloogenban en Mathenesse 176. Kosten wegens het te Amsterdam be taalbaar stellen van vervallen coupons en uitgelote obligajiën van aangegane geldieeningen 400 309.88 140 44 195. 194.36 50.— 250.— 250.— 200.— 195, 250, 350,— 50.— 250.- 250.— 200.— 195- De bom KW. 21 welke gister met het stoomschip „Batavier VI" op zee ter hoogte van Katwijk in aanvaring is geweest, is gisteravond door de slecpbooten Vlaardingcn en Kijkduin op sleeptouw genomen, den Nieuwen Waterweg binnengebracht en bij de Nieuwe Viaardingsche Haven te Vlaardin gcn aan den grond gezet. De bom had zoo aanzienlijke schade bekomen dat zij slechts op de lading drijvende was gebleven. te bezigen lantaarn, doch' alleen dat die een helder wit licht naar voren moei uit- stralen. Waar rif niet bewezen was "dal, dé door den heer M. gebruikte lantaarn dit niet deed, sprak do kantonrechter hem| vrij. De door P. de Josselin de Jong nagela ten schilderijen, tcckeningen en studies en de verdere inhoud „van zijn atelier zullen in de maand November, onder directie van de heeren Tersteeg, in Puleliri Studio, wor den tentoongesteld en in veiling gebracht. Hoogstwaarschijnlijk zal de volgende week in den Kon. Schouwburg te Amsterdam een voorstelling1 worden gegeven doorliet gezelschap van de Italiaansehe Kinder opera, die onder leiding; yan prof. Guerra, uit Milaan, een tournée door Europa maakt en in Rusland, Oostenrijk en Duitschland voorstellingen heeft gegeven. Over ons land gaat hel gezelschap naar'Frankrijk. Opgi .ml zou worden Somriabule oT II barbie re di Sevilla. Een internationale tentoonstelling in 1908? Naar de „Tel." verneemt zal, in de op 2 October a. s. te houden vergadering van het bestuur van den Ned. Bond van vor- eenigingen van den Handoldrijvemden en Industrieelen Middenstand, de samenstel ling worden bekend gemaakt van de com niissie voor dc internationale middenstands- tentoonstelling, in 1908 le Amsterdam te houden. Deze commissie krijgt tot. taak de tentoonstelling voor te bereiden en volle dige plannen te ontwerpen. Zij dient ver volgens deze plannen in aan 'het. midden standscongres van 1907, welk congres in hoogste gezag de beslissing krijgt of de in ternationale tentoonstelling in 1908 al dan niet zal worden gehouden. Cléo de Mérode komt bij de Opéra Co- mique. Zij zal debuteeren in een mytholo gisch ballet van Georges Cain en F. Thomé, Ook voor de derde Kamer der rechtbank te Amsterdam is een zaak van de Holland- sche Hypotheekbank aanhangig. De Banque de l'Union Parisienne vordert nl. betaling van coupons van gesignaleerde pandbrieven. Tegen deze vordering heeft de Hollandsche Hypotheekbank zich gisteren bij conclusie van antwoord verdedigd door te betoogen, dat zij tot betaling van die coupons niet verplicht is. Hierna werd de zaak 14 dagen uitgesteld voor conclusie van repliek. („Hbld.") Voor 't kantongerecht te Den Haag kon men gisteren een man op twee krukken naar het zondaarslessenaarlje zien strom pelen, een man, in de kracht van zijn le ven nog, vroeger herhaaldelijk wegens stroo perij veroordeeld en die gisteren nog in verzet kwam tegen niet minder dan der tien vonnissen wegens strooperij. Op zijn. jongsten strooptocht m do dui nen, toen hij nog gauw een door de stoom tram doorsneden weg wilde oversteken werd hij door de tratri gegrepen en werd hem eert been afgereden. En nu kwam' hij deemoedig vragen om vermindering van de straffen van 13 maal f 5 of f 65, hem; opgelegd bij vonnissen die sedert hem! dit ongeluk getroffen had. door den kantonrechter geveld waren. En het openbaar ministerie, waargeno men door mr. Bruyn, ondanks het verle den van dezen beklaagde deernis gevoe lende niet hom, flu het noodlot hem zoo zwaar getroffen had, leende een willig oor aan die bede en vroeg vernietiging van de vroeger gevelde vonnissen en vermin dering van de boeion 'tot een aanmerke lijk lager bedrag. Do kantonrechter, mr. van Raalte, [ver maande den man ernstig, nu oen beter le ven in te gaan, waar itij gezien had, hoe 't noodlot -ook als wreker van ongerech tighcid kan optreden. De man beloofde dat ernstig. Totaal van het XlIIde Hoofdstuk 4334.68 4545.— 4545.- Het hof te Arnhem heeft gisteren, na in raadkamer vergadert te zijn geweest, onmic dellijk uitspraak gedaan in de zaak van den godsdienstonderwijzer K„ uit Brummen, en hem vrijgesproken. In zake de vordering van de Ned.IIerv. gemeente te 's-IIago tegen een aangeslagene in de kerkelijke belasting, is thans bepaald dat ter terechtzitting van het kantonge recht van 19 Oct. a. s. de zaak mondeling door do gemachtigden van partijen zal worden toegelicht. De kantonrechter te Haarlem! deed gis- teren uitspraak in de zaak van den. heer M. te Bloetnendaal, die was verbaliseerd omdat hij' fiets had gereden met als licht een lampion, rood, wit èn blauw geschil derd, waarvan licht uitstraalde door hel witte deel. Het betrof hier de kwestie of zoo'n lampion was een lantaarn zooals de Motorwet die eischt. De kantonrechter over woog dat artikel 20 van de Motorwet 'niets bepaalt omtrent vorm en grondstof van de De justitie te Ilcerenveen htoefl de in structie geopend legen K. te Jottre, die aan den burgemeester aldaar verklaarde, de schrijver te zijn van den brief aan den bur gemeester van Vlaardingcn, in welk schrij ven de heer Brandenburg, directeur der gasfabriek te Joure, sollicitant naar een der gelijke betrekking to Vlaardingcn, in een zeer ongunstig daglicht werd gesteld. De heer R. is o. a. ook door den rechter van instructie gehoord. Valschheid in geschrifte. Bij vonnis der rechtbank tc Maastricht van 30 Mei j.l. werd do heer A. J. S me ets, oud 83 jaar, gemeen te-secretaris te Val kenburg, schuldig verklaard aan valsch heid. in geschrifte en bet gebruik maken daarvan, en veroordeeld tot een m'aaiid gevangenisstraf, met ontzetting voor den tijd van vijf jaren van "het rcclit otn| het ambt van gemeente-secretaris te bekleeden. Gisteren deed het gerechtshof te 's-Her- togcnbosch uitspraak in deze appèlzaak, waarin het 0. 51. bij' genoemd Ilof had ge- eischt vernietiging van het vonnis der recht bank te 51aastricht, schuldig verklaring van beklaagde aan de hierboven genoemde mis drijven en veroordeeling tot een dag ge vangenisstraf cn ontzetting uit zij'n ambt voor den tijd van vijf jaren, liet ilof heelt beklaagde vrijgesproken. Het Classicaal bestuur te Arnhem! heeft het besluit van den kerkeraad te Brum men, waarbij aan den Godsdienstonderwij zer C. K„ zonder dat dit door hemj ver zocht was, eervol ontslag is verleend, ver nietigd, en wel op grond, dat iemand, die provisioneel is geschorst wegens een te gen hem aanhangige rechtszaak, hangende deze procedure, niet ontslagen mag worden, C. K. is thans door het hof te Arnhem' vrijgesproken. Beroepen te Benningbroek en Nibbix- woud ds. J. W. Boort te De Rijp. Doopsgezinde Gemeente. A an ge no men het beroep to Warns door den heer P. M. Heringa, prop. te Groenlo. Oud-Gereformeerde Kerk. Beroepen te Middelburg! ds. J. R.van Oordt te Ter Neuzen. Hooöer Onderwijs. Aan de universiteit te Utrecht is het examen doet geneesk. afgelegd door A. Hondriks. UI' Gisteren werd door den „directeur-gene raal van den Landbouw, vergezeld van een ambtenaar van de directie van den Landbouw en van den Rijkstuinbouwleeraar te Alk maar, onder leiding van de besturen der vereenigdo kool bouwers, een bezoek gebracht aan de koolstreken in Noord-Holland. Nadat des morgens reeds vroegtijdig de vei ling te Broek-op-Langendijk bijgewoond was, worden per motorboot zoowel de verschillen de akkers, die thans zoozeer door een ziekte, hekend onder den naam van draaihart lijden, bezichtigd, als de verschillende proefvelden, welke zijn aangelegd, ter bestrijding van ziek ten of ter verbetering van de cultuur. 'a Avonds vertrokken de heeren per rijtuig van Koedijk weder naar Alkmaar. Malversaties aan de Zuid-Hollandsche Hypotheekbank. Bij de rechtbank' te Rotterdam is een aanvrage tot faillietverklaring ingekomen van F. Bland van den Berg, gevangen ge nomen directeur der Zuid-Hollandsche Hy potheekbank. De lieer Bland van den Berg heeft be langrijke grondbezittingen te Loosduinen. Op de Beurs te Rotterdam werden gis teren, evenals eergisteren, de aandeelen Zuid-Holl. Hypotheekbank gratis verhandeld. Do directie dor Zuid-Holl. HypothoekbanK heeft le kennen gegeven, voorloopig geen ^aandeelen op naam; van nieuwe houders te zullen overschrijven; blijkbaar in ver band met de verplichting tot bijs'torting op de aandeelen. Stakingen. De Alg. Nederlandsche Timimerliedenbond heeft gisteren een manifest verspreid, om duidelijk te maken, hoe de schuld van de staking alleen bij de patroons berust. De gezellen hebben, om) tot een oplos sing te geraken, eikel bemiddeling aanvaard, de patroons willen daarvan niets weten, al vonden zij Ban toch! ook na 17 weken strijd een loonregeling noodig. Dochi die loonregeling wilden, zij eerst geven, nadat de gezellen aan. het werk zij'n gegaan. Deze averechtsche mtethode wordt toege past omdat de eer aer patroons daarmede gemoeid is'. De gezellen vragen nu aan de burgerij, of dit een kwestie is, wier op lossing moet worden verschoven, omdat de patroons er een zoogenaamde eerezaak van maken en daarom de burgerij schade moet lijden en de arbeiders ontbering. Ten slotte wordt een beroep gedaan op de burgerij, om hapr invloed op de patroons te doen gelden.

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2