Dt Nitlt van tien Bnrnraaf. 60"" Jaargang Dinsdag 25 September 1906 No. 1219 Deze courant verschijnt dage 1 ij ks,met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs por bvattaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco' per post fl. 1.65. Prijs per weck: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een Bur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven.) Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar 'de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Don derdag-en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, hij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de i voor de A Bedactie No. 123, Administratie No. 103. Bericht. Zij, die zich mot ingang van 1 October a.s. op de „Schiedamsche Courant" abon- neeren, ontvangen de tot dien datum vorschijnende nummers gratis. BUITENLAND. Schiedam, 24 Sept. -1906. RUSLAND. Do ministers Stolypin en Iswolski zijn den czaar aanboord van zijn jacht op de Finsche kust, de wekelijksche rapporten gaan voorlezen over den toestand in bin nen- en buitenland. De czarina zal, naar verluidt, met 'den kleinen grootvorst Alexis, naar het Deen- sche hoi vertrekken, totdat de revolutio naire woelingen voorgoed bedaard zijn. Men vreest n.l. dat de revolutionairen 'den „dauphin" der Romanoffs zuilen trachten te ontvoeren. De czaar heeft met zijn familie Donder dag en Vrijdag uilstapjes gemaakt op do eilanden in den Finschen archipel, de czaar nam deel aan een jachtpartij. Sedert Don- terdag ligt het keizerlijke jacht te Ryen- Tylar voor anker. Te Peterhot worden strenge maatregelen genomen. Een driedubbel' cordon van ca valeristen omgeeft het paleis. Kozakken wachten zijn op 6 pas afstand geplaatst. Alle straten in de stad worden nauwgezet bewaakt. Auto's mogen niet rijden. 12 personen zijn gearresteerd in verband met den aanslag op Stolypin, Allien hebben hun medeplichtigheid erkend. 7 personen zijn in hechtenis genomen tijdens de begra fenis van Trepoff, omdat'ze wat luid hun voldoening te kennen hadden gegeven over het opstappen van dezen reactionair. Te Petersburg zijn Zaterdag drie \Vinkels geplunderd. Er vielen 2 dooden en 2 ge wonden. Ook te Moskou hebben verscheidene diefstallen met gebruikmaking van vuurwa pens plaats gehad. Een vergadering van edellieden in liet gouv, Koersk heeft meL meerderheid van stemmen besloten 3 oud-leden van deüoc- ma van de ranglijst der edellieden te schrap pen, o.a. prins Dolgoroekof, die tot de oud ste Russische families behoort: de Dolgo- roekof's zijn van ouderen adel dan de czaar. De reactionaire maatregel is genomen om dat die Boemaleden het Wyborg-manifest onderteekenden. Om' de verkiezing van socialisten in de toekomstige Doema l© yoorkomen, heeft de politieprefekt van Petersburg de arbeiders verboden kiesmannen aan te wijzen, onder voorwendsel dat 'de tegeering den raad van arbeidersafgevaaxdigden als revolutionaire vereeniging beschouwt. Te Moskou wordt den arbeiders oveneons verboden van hun kiesrecht gebruik te maken. De bisschop van Lublin, die dezer da gen Siedlce bezocht, werd er ontvangen met het zinnebeeld der Poolsche royalis ten, als een uiting van nationalisme te gen de Russen, 6 October zullen de constit. democraten te Petersburg een congres houden op klei ne schaal en in een particulier huis. Vol gens de „Times" zal het partij-congres toch te Stockholm, plaats hebben. De Octobristen zullen te Kazan vergade ren onder speciale vergunning van minis ter Stolypin. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Engeland, Chamberlain zal, naar thans uit Londen wordt gemeld, den winter doorbrengen te Beaulieu in de Riviera. België. Jan van Ryswyck, oud-burgemeester van Antwerpen, is Zondagmiddag Le Testelt, waar hij sedert maanden ziek lag, overleden. In 1876 werd hij advocaat, 27 Mei 1878 trad hij in het politieke leven als lid van de provinciale staten van Antwerpen. In October 1881 werd hij raadslid van Ant werpen hij was daarbij! leeraar in de rechts wetenschap te Lierre, dn 1889 wethouder van onderwijs, werd Van Ry&wyck in 1892 tot den gewichtigen post van burgemeester van Antwerpen geroepen. De liberale burgerva der was de afgod der Antwerpenaars, schrijft dc „Petit Bleu". Ilij' Belichaamde in hun oogen de geest der oude Ylaamsche stad en meer dan eens gebeurde het dat zelfs zijn politieke tegenstanders in hem! ilen va der, den magistraat der metropolis huldig den. De overledene was officier in de Leo poldsorde en gedecoreerd met nog een me nigte andere orden. Roman naar het Engelsch van AGNES en EGERTON CASTLE. 57) „Tanteriep het meisje verontwaardigd ujt, met een zijdelingschen blik op de mo- i-iste. Hoe kon tante Betty zoo harteloos lachen, hoe durfde zij zulke intieme zaken in tegenwoordigheid van een vreemde behan delen „Houd je maar kalm," zeide de andere uame, „zij verstaat geen woord van dc bar baarsdie taal die wij spreken, daar voor is 2ij veel te veel een Francaise. En nu over dien yerrader. Daar, je worclt alweer beur telings rood cn bleek, malle meidJe kunt fllks in een paar woorden afspreken. Of hij wenscht de erfgename mee te voeren, óf hij is tevreden met jou beslissing. Natuurlijk heeft hij je brief ontvangen. Groote hemel, kind, we hebben de zaak immers wel hon derdmaal van te voren besproken. En boven oien, deze gelegenheid is niet geschikt om melodramatisch bij te worden. De hemel weet dat^ het volstrekt niet mijn bedoeling is mij ei' in te mengen, het staat geheel aan jou te beslissen, of je nietigverklaring wilt of niet. Maar ik wil wedden veertig tegen een dat hij der is gekomen om te protesteeien. Ah- ik ben de jonge Weensche edellieden, zij kun ',en geen geld genoeg hebben. Bepaald, nie- Vrouw Athenias, ik zal dezen hoed houden." Hij was te mooi om hem zelfs ook maar een oogenblik van haar hoofd to nemen. bidoniu klemde zenuwachtig de handen in- dTder woord dat haar tante met zooveel schijnbare achteloosheid daarheen wierp kwet- Me haar tot in het diepste van haar ziel. ken van rouw voor het ongeluk dien mor gen een patroon overkomen, van alle ver dere betooging al te zien. Zij merkten op, dat de verantwoordelijkheid van het on geluk voor rekening der autoriteiten komt, die de wet op den wekelijkschen rustdag niet toepasten. In de overige wijken van Parijs waren de meeste winkels gesloten. Duitschland. Het „Meteor'Mncident is gesloten, naar uit Londen wordt gemeld, zonder dat dc diplomatie ermee gemoeid is. De Duitsclie ambassade te Londen heeft do feiten, vol gens Britschc lezing, verzameld en naar Berlijn gezonden. De geheele zaak' berust op een misverstand. De kapitein van de „Meteor" wilde het anker uitwerpen op een plaats, die alléén voor Engelsche oor logsschepen is bestemd. De Duitsche kran ten hebben het geval erg opgeblazen. Turkije. Na het selamlik van Vrijdag ontving de sultan den Ooslenrijk-Hongaarschen, den Russischen en den Iialiaanschen gezant. De sultan, die er zeer goed. uitzag, verklaarde dat prof. v. Dergmann hem voor geheel en al hersteld had verklaard. nieuw het slachtoffer geworden van de ne gers, waarop dc blanke bevolking een raz zia Meld op de kleurlingen. Negers en ne gerinnen werden van omnibussen op straat geworpen, mol stokken doodgeslagen cn ineL steenen verwond, In een straat in de negerwijk werden de huizen geplunderd. De jacht oj negers werd tol in de buiten wijken en in den omtrek der stad voort gezet; men schat het aantal gedoode ne gers op 25 a 30. De gouverneur riep de militie op om do orde te herstellen, maar in den tusschen- tijd was de afschuwelijke moord- en roof partij reeds gebeurd. F r a n k r ij k. Gisteren hebben vele winkelbedienden te Parijs weer een betooging gehouden tegen de patroons, die hun winkels op Zondag willen openen. De eigenaar Lepiètre, van het magazijn Ilailes de Ménilmontant aan den boulevard van dien naam, werd door dc betoogers bedreigd, omdat zijn winkel open was, de man schrikte en bleef door een beroerte getroffen, op do plaats dood. De politie wist de betoogers en de nieuwsgierigen uiteen te drijven. De win kelbedienden trokken naar de arbeidsbeurs en namen met algemeene stemmen een motie aan, waarin zij beloofden, als tee- Kreta. Ue meerderheid der Kamer zal slechts gedeeltelik de hervormingsplannen der mo gendheden goedkeuren. In het adres van antwoord wordt den wenseh uitgesproken, dat prins George te Kreta blijft of vervan gen zal worden door een anderen prins uit het Grieksche koningshuis. In de Kamer hebben eenige leden dei- oppositie twist gekiegen en gingen elkaar te lijf. De gendarmen moesten ten slotte de zaal ontruimen. Te Apocorono wordt ben nieuwe oproe rige beweging voorbereid. Aan het hoofd slaan de voorstanders van annexatie bij' Griekenland. Zij1 zullen trachten, het ver trek van prins George te beletten. Zaïmis, de nieuwbenoemde hooge com missaris, zal zich dezer dagen naar Kanea begeven. Prins George, de afgetreden gouverneur, zal 'Dinsdag te Athene aankomen. C u b a. Taft, de Amerikaansche minister van oorlog, heeft in een interview verklaard te gelooven, aan een oplossing van het ge schil zonder Amerikaansche interventie. In dien zin moet Taft van president Roo sevelt een telegram hebben ontvangen. Palma en zijn ministers hebben ontslag genomen, luidt een gerucht uit Havanna. Interventie van de Verecnigde Staten is onvermijdelijk. Zondag werd uit Havanna geseind, dat het einde van den opstand nabij was. De Verecnigde Staten zullen niet lusschen- beiden komen. Taft, Bacon, en een 20- tal insurgentenleiders hebben Zaterdag avond een conferentie gehouden, waar door de liberalen een commissie van 7 leden werd benoemd, die met volmacht over den vrede zal beraadslagen. De leden van dit comité zijn eertijds gevangengeno men zamenzweerders, die op parool zijn vrijgelaten, o. a. Zayas en de voornaam ste opstandelingen-generaals, zooais Guer- ra en Gomez. Taft verklaarde, dat de opstandelingen den vrede wenschen. Gisteren heeft het vre- descomité met Palma's vertegenwoordigd s beraadslaagd. 1500 Amerikaansche zeesol daten zijn te Havanna ontscheept. Zij zul len naar het kamp te Colomhio gaan, voor het geval, dat de opstandelingen ontevreden over de vredesonderhandelingen, de slad zouden aanvallen. Vereenigde Staten. Te Atlanta, de hoofdstad van Georgië, een der Zuidelijke Stalen, heeft Zaterdag een deel der blanke bevolking op vreese- lijke wijze Ie keer gegaan tegen do negers. Sedert verscheidene weken heerschte er verbittering onder d© blanken wegens het aanranden van blanke vrouwen door ne gers. 4 vrouwen waren dezer dagen op- „ICom eens hier, beste meid," zeide Betty op moederlijken toon, „en laat mij in vredesnaam je haar wat opstrijken. Genade, kind, en wat een japon heb je aan, zou je niet even een andere aantrekken?" „Neen," antwoordde het meisje dof en ging met looden schoenen naar de toilet tafel van haar tante om het haar een beetje in orde te brengen. Maar zij lette, niet op wat zij deed. Betty keek over haar schouder. De beide gezichtjes weerspiegelden zich in het glas naast elkaar. Sidcnia was in haar eigen oogen tenminste leelijk. Betty vond dat schijnbaar ook, want zij riep uit, met een voorkomen van groote edelmoedigheid en wijsheid „Ik zou wel met je mee willen gaan, lieve enge', om je te helpen, maar na al wat er gepasseerd is geloof ik dat het maar heter is, wanneer hij me niet ziet. Boven dien, wie weet? Je kunt het misschien nog wel bijleggen. Maar werkelijk, Sidonia, je moet je toch een beetje opknap_pen," Niettegenstaande de burggravin aan me vrouw Athenias alle kennis van de Duitsche taal had ontzegd, was deze toch in staat ge weest liet geheele onderhoud vrij nauwkeu rig te volgen. Zii merkte nu op een eigen- aardigen, half onderdanigen, half familiaren toon, r- „Wanneer de jonge dame een gewichtig be zoek venvacht, moet zij bepaald wat toilet maken. Kijk eens, wanneer mademoiselle het mij veroorlooft, wil ik haar een hoed laten zien die voor die gelegenheid bijzonder geschikt is. Iets dat jong is, jong, meisjes achtig en toch coquetgeen enkele heer die eenigen smaak heeft zou mademoiselle kun nen weerstaan, wanneer zij kon besluiten dezen hoed te dragen J ap an. Uit een brief in de „Voss. ZeiL." verne men wij, dat op 4 Aug. j.l. te Tokio op de begraafplaats der vreemdelingen een Japan- sche lijkdienst is gehouden tpr core van wijlen den Pruisischen generaal Meckel, die het Japan sche leger naar Jluitscli model heeft ingericht en onder wjens leerlingen vele generaals zijn geweest clio de Japan- sche troepen in den oorlog tegen Rusland hebben aangevoerd. Een aantal van zijn leerlingen waren opgekomen. Tot hen be hoorde niet generaal Kodania,, de Japan- sche Moltke in den jongsten oorlog, die hel woord zou hebben gevoerd. Hij over leed 14 dagen vóór de plechtigheid. De toe spraak, die hij reeds had opgesteld, werd door generaal lzuclii voorgelezen, en maak te diepen indruk: zij schreef aan generaal Meckel voor een groot deel dc behaalde overwinningen toe. Ter zijner eere zal ook een standbeeld worden opgericht vóór de militaire academie te Tokio. MNNESLAm Hofberichten. Hare Majesteit do Koningin on Z. K. H, do Prins vertrokken hedennamiddag onder het strengste incognito naar het. landgoed 'Albrechlsberg bij Dresden, ten einde aldaar eenige weken te vertoeven onder den ti tel van graaf en gravin van Buren. Hare Majesteit wordt vergezeld door ba ronesse van Hardcnbroek van Bergambacht, grootmecsteresse; bars. Sloot van Alaxx- vcld, hofdame; baron van Ilardenbrookvan Bergambacht, opperkamerheerkapitein van Hoogstraten, adjudant; baron de Vos van Sleenwijk, referendaris bij liet kabinet der Koningin, Z. K. 11. wordt vergezeld door zijn ad judant luiL. ter zee le kl, jhr. llooft Graaf land. Z. K. H. de Prinses von Wied, geb. Prin ses Pauline van Wurlemborg, zal weldra op Soestdijk aankomen, ten einde eenigen tijd bij II. M. de Koningin-Moedor to lo geeree. De hertogin van Albany, de moeder van do thans op Soestdijk verblijf houdende Prinses von 'lecK, wordt mede aldaar ver wacht. Van hot Hof. Omstreeks half een is Zaterdagmiddag II. M. dc Koningin-Moeder, niet Hare lo geergasten, de Vorstin 'en den Vorst van Teek, in de residentie aangekomen, om een bezoek Le brengen aan H. Af. de Ko ningin, vóór haar vertrek naar het bui tenland. 11. At. de Koningin kwam persoonlijk aan het Staatsspoorstalion Haar Moeder en do Engelsche gasten verwelkomen. Een aller hartelijkste begroeting had lusschcn hen op liet plankier plaats. Ter verwelkoming waren mede aanwe zig in de eerste plaats de Engelsche ge zant bij ons Hof, sir Henry Howard, met vrouw cn dochters. Voorts de gouverneur der residentie, generaal van Ermel Scherer, cn de waarnemende burgemeester, dr. Mou- ton. Hare Alajesteit de Koningin stelde laatstbedoelde Ncdcrlandsche autoriteiten aan de prinses en den prins van Teek voor. Daarna had de voorstelling plaats van Sidonia stampte ongeduldig met den voet op den grond. Laat me toch met rust, jelui allemaal t" riep zij uit en ging naar de deur. Wat haar van alles het diepst had getrof fen, was de aanblik van Betty, zoo mooi, zoo bekoorlijk met haar nieuw kostuum en daarnaast zii zelf Sidonia, leelijk! onhan dig, slecht gekleed de arme Sidonia, met vie Steven was getrouwd zonder liefde! Betty's woorden„het is boter dat hij mij niet ziet," klonken haar onophoudelijk met kinderlijke volharding in de ooren. Zij riep zich den blik en den glimlach te binnen waarmee Betty nadruk op haar woorden had gelegd, terwijl zij zich met welgevallen in den spiegel beschouwde. Sidonia had nooit vermoed dat zulk een storm van passie in haar boezem zou kun nen woeden. HOOFDSTUK XXV. Taal die de gedachten verbergt. Steven's geduld was uitgeput. Hij strekte de hand uit in het vaste besluit om einde lijk te bellen. Maar hij gaf geen gei olg aan dit voornemen daar juist op dit oogenblik de deur geopend word. Ilij wendde zich om en zag Sidonia in de opening staan. Het scheen wel alsof, niettegenstaande al les, deze beide jeugdige nienschcn nog niet rijp waren om het geluk der liefde te sma ken. Hun trots, hun groote gevoeligheid en prikkelbaarheid, hun onredelijke verwachtin gen en eischen wierpen een onoverkomelijke scheidsmuur tusschen hen op. Steven, die den vorigni avond zoo vurig naar zijn bruidje verlangd had, die nog dien zelfden morgen heen was getogen om haar terug te winnen in een teedere, opgewekte, alle hmderpalen-overwinnen-willcndc stem ming, gevoelde hoe zijn ongeduld van de laatste tien minuten steeg tol toorn onder Sidonia's besehuldigenden blik. Ilun oogen ontmoetten elkaar als het scherp stalen lem met van twee zwaarden. Beiden gevoelden tegelijk afkeer van de houding, die cle tegen partij aannam. „O, hij houdt niet van mij," weerklonk liet in het hart van het jonge meisje. „Zij heeft mij nooit lief gehad," zeide do man tot zichzelf in somberen trots. „Ik ben éen driedubbele dwaas geweest!" Maar dacht zij, dat zij met een Wal- dorlf-Kielnianscgg zou kunnen spelen, dat zij hem slachtoffer zou kunnen maken van een lage intrige, een conventioneel huwelijk, en hem dan op zij zetten als een afgedankt stuk speelgoed? Neen, hij had ook zijn rechten, hij moest zijn eer verdedigen cn niet op deze wijze kon de zaak een einde nemen. Sidonia sprak het eerste. „"Wat brengt je hier?" vroeg zij. Zijn toon klonk hard toen hij antwoordde „Ómdat het tijd is dat deze dwaasheid ophoudt. Omdat je mijn vrouw bent. Omdat je mijn naam draagt. Omdat jon eer de mijne is en ik niet wil dat ie ie in dc we reld beweegt met geen betere bescherming dan burggravin Betty." Zijn verachtelijke toon, zijn twijfel kwetste baar dieper dan zij kon verdragen. „Wel zeker," riep zij uil met een vcrach- telijken lach, „maar het is nog niet eens zoo lang geleden, dat je maar al te veel lust hadt haar je eigen eer toe te vertrouwen. De vioolspeler had dus gelijk gehad. Betty had hem een streek gespeeld. Als een blik semstraal schoot de gedachte hem door het hoofd, maar in zijn blinden toom begreep hij het volle gewicht daarvan niet. Sidonia ging vooit, terwijl zij vergeefs trachtte haar stem eenige vastheid te geven. „Je spreekt over eer. Is het niet strijdig met je eer op deze wijze over haar te spre ken? Is het edelmoedig?" „Edelmoedig?" herhaalde hij. „Wil jij mij edelmoedigheid leeren, jij die mij uit je nabijheid verdreven hebt, zonder mij eenige uitlegging te geven, zonder mij gelegenheid te geven lot eenige verklaring, nadat we pas een uur getrouwd waren?" „Welnu, ik luister. Geef dan een verkla ring. Haar stem, haar geheele optreden was heftig en gebiedend. Tiaar vingers zochten haastig in het tnschie dat zij op zijde droeg Het tastbaar bewijs van haar onge luk was daar verborgen. Zii legde het briefje voor hem op tafel en streek het glad zoonis Betty het voor haar had gladgestreken op haar huwelijksdag in de torenkamer van den burcht Wellenshausen. Steven wierp een snel len blik op bet stukje papier, een toornige ontkenning zweefde hem op de lippen, maar hij bedwong zich met een bitteren lach cn haalde dc schouders op. „Zeg haar de waarheid," was de raad van den vioolspeler geweest. Het zou niet zoo heel moeilijk zijn geweest baar te ver tellen op welke rots hun scheepje dreigde te stranden. Toch. zweeg hij, terwijl een toor nige lach om ziin lippen speelde. Alles wat in hein was verzette zich tegen liet hoog hartig bevel van het meisje. Zijn trots alleen zou hem hebben doen verstommen, maar er was nog iets sterkers dat hom terug hield. (Wordt vtrvolgd.) SCHIEDAMISCUIE ÜRÜÜT

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 1