De Kielt van flee Bnriipf. 60"" Jaargang Zaterdag 29 September 1906. No. 12196 een Onderwijzer met hoofdakte. BUITENLAND BINNENLAND, SCHIEDAM! CO.RÜ 11 Bezo courant verschijnt dage 1 ij ks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Scliieda m en VIaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per week; Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Ad verten tiën voor net eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korto Haven.) Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zjj innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde k'eine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. Aan de HERHALINGSSCHOOL VOOR JONGENS (hoofd de heer C. Kerdel) wordt gevraagd voor den cursus 4906 7, voor 4 uren per week, Solücitatiestukken in te zenden voor 6 October a.s, bij den Burgemeester. Schiedam, 28 Sopt. 1906. RUSLAND. Volgens berichten uit Berlijn is het ge rucht van Slolypin's aftreden onjuist. De czaar heeft zich in allen deele met het dom den minister dezer dagen ontwikkelde pro gram volkomen vereenigd. Zcoals men weet bestaat dit program in hooidzaak uit ver scherpte politie-maatregelende politie macht zal worden gereorganiseerd tot een politiek korps evenals ten tijde van Plehue. Stoljpin heeft nis geslepen staatsman weer een van zijn iisten te baat genomen; hij be looft den boeren verbetering van hun toe stand door uitgifte van land. Te Petersburg ia men echter van meening dnt Stolypm slechts een verkiezingsmanoouvre uitvoert om de boeren voor zicli te winnen. Aan een correspondent van de „New-York He rald" gaf de minister de verzekering dat hij iiberale hervormingen overeenkomstig het czarenrnanifest van 17 Oct. zal invoeren, maar eerst moet de overheid zijn gezag her stellen. De nieuwe Doemn-ledcn moeten „op rechte' patriotten" zijn (in den zin als door Stolypin bedoeid zijn deze de beruchte zwarte honderd). De onderteekenaars van het "VVy- borg-manifest' en de leden der. kadetten- partij die het manifest goedkeuren zijn revo lutionairen en kunnen niet in de nieuwe Doema gekozen worden. Verder sprak Stoly- pin zeer optimistisch over de Russische financiën, 't fs in Rusland „boter tot den boom" ais men Stoivpin's verklaringen leest en de minister sprak ten slotte or zijn ver wondering over uit dat sommige vreemde correspondenten dagelijks alarmeerende tij dingen uit Rusland naar hun couranten seinen. Uit Petersburg wordt dd. 27 dezer geseind dat de bladen aldaar melding maken van ernstige onlusten inde gouverne menten Koetaïs on Tambof. 1 Uit Askabad wordt gemeld dat de krijgs raad 137 soldaten, die deelnamen aan de muiterijen in Juni, tot verschillende gevan genisstraffen heeft veroordeeld Uit de militaire magazijnen te Odessa zijn eergisteren 150 geweren gestolen. Op den spoorweg MoskouRjasan werd een goede- Roman naar het Engelsch van AGNES en EGERTON CASTLE. rentrein door gewapenden aangehouden. Ver scheidene kisten met revolvers en patronen werden geroofd. Te Mitau is de schoolopzie ner Petroi'f op straat doodgeschoten, in de omgeving van Odessa zijn een Joodach ge zin van 4 personen en een christelijke fa milie van 3 personen uitgemoord. In Mos kou neemt de onveiligheid op straat weer toe. Dagelijks worden lijken gevonden, de moordenaars worden nimmer ontdekt. De uit plundering op straat, onder bedreiging met revolvers, is zoo alledaags geworden, dat de gevallen nauwelijks meer opzien baren, leder straatineident brengt een panic' te weeg, omdat de politie de macht heeft aanstonds van haar vuurwapens gebruik te maken. De „Rouskoje Slovo" zegt, dal twee poli tiehoofden in het Malmyie-district, gouver nement Viatka, door de boeren gedood wer den en een derde zwaar gekwetst. De boe- renonlusten nemen daar steeds grooter uit breiding. Acht agenten werden eveneens ge dood en talrijke anderen ontwapend en ver dreven. De rechterlijke autoriteiten, die laar Chalingie gezonden waren, moesten terug- keercn. Men is zonder bericht van deze ambtenaars, en men vreest voor hun lot. Het gerucht loopt, dat 70 dorpen in opstand zijn. De Minister van Binnerdandsche Zaken is in briefwisseling met de gouverneurs van Kazan en Viatka. Toen men den gouverneur van Odessa, Knulbars, opmerkzaam maakte op de wan daden der „Russische mannen" (de officieele benaming voor de zwarte honderd) die de in- teüectuels en de Joden mishandelden, ant woordde de generaal dat de overheid onmo gelijk kon ingrijpen daar de studenten en de Joden de revolutie aanstoken, Ivaulbars, on der wiens goedkeuring do Jodenmoorden plaats hebben, zei voorts dat dc bevolking aldus gestraft is, daar zij de revolutionairen in haar midden toelaat in plants van ze aan de autoriteiten uit te leveren. De generaal gelooft niet, dnt er nieuwe botsingen zullen plaats hebben, maar zoo éón lid van den bond mocht vermoord worden, zou Odessa onmiddellijk in een bloedbad veranderd zijn. De gouverneur-generaal duldt geen liberale, zelfs geen gematigd-liberale vergaderingen in do stad, doch hij laat den hond der Rus sische mannen toe, tien vergaderlokalen te bezitten, wat als een aanmoediging tot het houden van pogroms wordl beschouwd. De werkliedenbondcn hebben in een proclamatie bekend gemaakt, dat zij de Joden tot hun laatsten druppel bloed zuilen verdedigen, in geval van nieuwe pogroms. liet „Neues Wiener Tagebl." meldt dat de oud-minister Docrnowo, die van zijn buitenlandsche reis te Petersburg is terug gekeerd, den grootvorst Nikolaas Nikolaje- witsj op de hoogte heeft gebracht met, het feit dat de politieke en financieele kringen in den vreemde de Russische regeering wan trouwen. Doernowo zal zijn ervaringen in den vreemde in een ministerraad toelichten. Men verwacht dan weer een nieuwe koers in de binnenlandsche politiek. De regeering zou, 't klinkt ongelooflijk, bewerkt hebben dat de veldkrijgsraden, die zulk bloedig werk verrichten, den toestand van opwinding heb ben verergerd en elke liberale hervorming be letten. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Engeland. Aan het slagsclrip „Hibemia" is bij1 het afvuren der groote kanonnen groote averij ontstaan. Vele matrozen werden gewond. Het schip moet voorloopig buiten dienst worden gesteld. Het schip kostte 18 mil- lloen gulden. België. Be oud-burgemeester Jan van Ryswyck, is gisteren onder zeer groote belangstelling te Antwerpen hegraven. Op het stadhuis was do lijkkist in een chapelle ardente ge plaatst, de menigte met dc autoriteiten voor op defileerde voorbij "de onder bloemen en kransen bedolven kist. Meer dan een uur duurde het voorbijtrekken der menschen, die al maar bloemen op de kist strooiden. Daarna werden de deuren van het stadhuis gesloten en de redevoeringen gehouden. Burgemeester Ilertogs bracht heL eerst wel sprekend hulde aan den doode. Anderen, onder wie Max Rooses. en prof. Paul Fré- dérieq, hielden daarna aanspraken. De Hollandschc Club was door verschei dene leden vertegenwoordigd en door den consul van Nederland, den lieer Van den Berg. Mr. Levy van Amsterdam, dr. Iüe- wiet de Jonge en anderen waren uit Holland overgekomen. Om drie uur werd de kist van het stad huis weggehaald en op straat'begroet door een eeresalvo. De menigte die op 'tiendui zenden wordt geschat, begeleidde den stoet, waaraan ook tal van vereonigingeu met vaandels deelnamen. Om halfzes arriveerde de lange rouw stoet op het kerkhof te Kiel, waar de kist in een groeve daalde naast het monument van Van "Ryswyck's vader. Aan het graf werden nog 2 redevoeringen gehouden door de hoeren De Boeck, raadslid van 'Boom', uit naam der liberalen, en door Albert Tyck, namens de vrijmetselaars. Daarna defileerde de menigte voorbij de groeve, velen wierpen bloemen op de kist. 61) HOOFDSTUK XXVII. liet lied van het woud. Sidonia sloop alleen naar een donker hoekje bij een der vensters. De beleediging die er in de woorden van haar tante lag op gesloten, dc beleediging van Jerome's blik ken, was zoo diep, dat liet gevoel van ver ontwaardiging dat haar vervulde alle andere gevoelens uitsloot. Maar terwijl zij daar stond, eenzaam te midden der menigte, "werd haar hoofd weer langzamerhand helder. Zij ging liet gebeurde nog eens in gedachten na en een onzegbare maar alles overweldigende vrees maakte zich van haar meester. Ge woonlijk was zij vlug genoeg van begrip cn dezen avond was zij geprikkeld en opgewon den, zoodat zij helderder was dan anders, Zij merkte vreemde dingen om zich op. Zij verkeerde in gevaar, waarvan wist zij niet, ffiaar het was iets vrceselijks, iets onnoeme lijks. De blikken die de koning en d'Albignac °P haar geworpen hadden, do blik van ver standhouding dien zij gewisseld hadden en de buitengewone haast van haar oom om haar huwelijk te ontkennen en de openlijke belee diging van haar tante, waren als zooveel bliksemstralen die haar toonden hoe een af grond aan haar voeten gaapten. Zij had geen enkelen vriend in de wereld tot wien zij zich zou kunnen wenden, behalve den man, die Vereen igde Staten. Booker Washington, de bekende zwarte beschermeling van Roosevelt, hoeft een oproeping laten verschijnen, waarin hij voorstelt een conferentie tussehen vertegen woordigers van het blanke en zwarte ras te houden, ten einde den tegenwoordigen toestand 'te verbeteren. Hij' beveelt de lie- gel's to Atlanta en elders aan, zich zelf bedwang op te leggen en geen wedervergel ding te oefenen. Hendrik te Dresden. Het bezoek cluurdeeen goed half uur. A Blijkens een telegram' uit Dresden aan het „N. v. d. D." deed Koningin Wilhelmina met haar gemaal gisteren een korten rit langs den Elbo-oever. C u b a. De Amerikaansche afgevaardigden Taft en Bacon zijn erin geslaagd de regeorings- parlij, door bedreiging met een militair bestuur tol na de verkiezingen, te doen afzien van den eisch dat de insurgonten do wapens moeten neerleggen. De opstan delingen wilden natuurlijk van het neer leggen der wapens niets weten en vooral de kleurlingen verklaarden hun wapens te zullen behouden tot aan het sluiten van den vrede. Taft verklaarde in een interview dat de troepen der Verccnigde Staten tiaar de Cu- baansche wateren zijn gebracht met hot oog op evenLucolo onlusten. Als het noo- dig was zouden de Vereen. Staten niet al leen te Havanna en te Cicnfucgos troepen aan land brengen, maar ook op andere pun ten om do orde op het gehcele eiland te bewaien. De wijziging in de houding der gematigd liberalen, de huidige regeeringsparlij, was een groote voldoening voor Taft: hij meent dat de vrede zeer nabij is. De voorstanders van annexatie te New- York Verwachten eiken dag de inlerventie- procla'matie van Roosevelt, 'maar liet 'kri tieke oogenblik schijnt nog niet gekomen te zijn. Jap an. De „Éclair" verneemt, uit Tokio dat mar kies Ito en de maarschalken Yamagalaen Oyama den prinsentitel zullen ontvangen en admiraal Togo markies zal worden. Ook andere officieren die zich in den oorlog hebben onderscheiden, zullen dergelijke eer bewijzen krijgen. i Consulaten. De heer Van der Hoop, laatstelijk con sul-generaal te Kaapstad, thans met verlof hier ter stede, wordt binnenkort geplaatst te Calcutta, mot den persoonlijken titel van consul-generaal. Raad van State. Openbare vergadering van den Raad van State, afdccling voor de geschillen van be stuur, op Woensdag 3 October 1906, des voormiddags te elf uren. Ball. Ter aanvulling van de gisteren medege deelde telegrammen ontkenen wc aan de „N. R. Ct." nog, dat er 675 geweren, 23 lila's en de inhoud van een kruitmagazijn in Badocng zijn ingeleverd. B u 1 g a r ij e. Te Sofia vertoeft sedert 3 dagen de Al- baneesche pretendent Wadro Castriotti, die een propagandareis gemaakt heeft door Mon tenegro, Dalmatië, het "kustland en Servië. Castriotti verklaarde Bulgarije in geval van conflict inel Turkije, te zullen bijstaan met 50000 Albaneezen. haar niet liefhad, en een armen, zwervenden muzikant, die zich nu naar alle waarschijn lijkheid ergens op een der Thuringsche we gen bevond en vroolijke liedjes speelde ter begeleiding van zijn eigen ongeneeslijke me lancholie. Zij had liet zichzelf niet willen bekennen maar gedurende de twee laatste dagen had het gevoel haar achtervolgd dat Steven mis schien neen zeker de gelegenheid zou aangrijpen om haar te ontmoeten. Zij kende genoeg van de gebruiken aan liet hof van Jerome om te weten dat liet hem niet moei lijk zou vallen aan liet hof voorgesteld te worden, wanneer hij dat verlangde. De kleine koning hield er van groote pracht voor vreemdelingen ten toon te spreiden en met klinkende namen te paradeeren. Voor een Waldorff Kielmansegg zouden de deuren wijd, wagenwijd worden opengezet. Maar hoe zij ook zocht onder de elegant geklecde menigte, die zich lachend en schert send door de zaal bewoog, geen spoor kon zij ontdekken van het fier opgeheven hoofd. Een vizioen van zijn hartstochtelijk, bleek gelaat was in haar herinnering blijven leven. Zij zag Steven voortdurend voor zich, zooals hij bij hun laatste ontmoeting voor haar had gestaan. Hij zou als een reus boven dc lompe Westfalen, boven deze popperige Franschen en Corsicanen hebben uitgestoken. Zijn ge stalte zou ben allen met bewondering en af gunst hebben vervuld. O. zij zou zijn blik gevoeld hebben te midden van duizend paar andere oogen. Zij wist het maar al te goed, de arme Sidonia, hoe haar polsen geklopt zouden hebbenZij kreeg een gevoel van zwakheid en duizeling. Wanneer hij iets om baar gaf moest bij toch gekomen zijn. Wan- naar hij zoo bezorgd was voor baar eer, zoo- alfc hij gisteren met zulke mooie woorden betoogd had, zou hij in het paleis moeten zijn om over zijn vrouw te waken, om haar te beschermen. Zij drukte de handen voor de oogen, want het lichtgeschittcr om haar heen werd on verdraaglijk. Terwijl zij daar tegen de gor dijnen van het venster in den hoek stond, begon het orkest, dat aan het eind der zaal half verborgen achter bloemen en planten was opgesteld, een luchtige Frnnschc melodie te spelen, waardoor zij zich nog ellendiger gevoelde. De woorden van haar oom, „de akten be treffende de nietigverklaring zijn reeds opge maakt," gonsden haar in de ooren op dc maat der muziek. Het waren bijna dezelfde woorden die zij Steven voor de voeten had geworpen, maar ze kregen nu een nieuwe bctcekenis voor haar. Ze klonken haar wreed en harteloos toe. En toon de horens de melodie van de violen overnamen schenen ze de woorden uit te gillen, die haar van schaamte wel in den grond hadden kunnen doen zinken„Een onzinnig sentimenteel stukje, half gemeend spoedig berouwd, tenminste aan éën zijde De handteekening van graaf Kielmansegg zal weldra gezet worden Hoe was het mogelijk dat iemand zoo hul poloos cn zoo verlaten kon zijn? Zelfs de kleine kruipende dieren in het bosch hadden nog een hol waarin zij zich konden verher- gen wanneer zij achtervolgd on gepijnigd werden." O, het bosch, het heerlijke groene bosch Hoe verlangde zij daarnaar hij de gedachte aan het groene bladerdak, dc lanen van den nehoomen die hun lange schaduwen op het pad wierpen, het dichte, donkere, kreupelhout Tan hot Hof. De prinses van Wied kwam gisteravond om half acht per automobiel ten paleizo Soestdijk. Do Koningin-Moeder ontving haar gast op het hordes. Yoritelljk Echtpaar ln het buitenland. De Koning van Saksen, die gisteren te rugkeerde van een pacht-uitstapje vaneen paar dagen, hoeft in den namiddag, ver gezeld van een adjudant, een bezoek ge bracht aan Koningin Wilhelmina en Prins Gesneuveld op Ball. Bij de famile te Rolde is bericht ontvan gen, dat de sergeant van het Indische leger II. A. Wever hij dc expeditie naar En- doeng op Bali is gesneuveld. Oud-minister H. Dyserinck. f De heer H. Dyserinck, oud-minister van marine, is Donderdagmorgen j.l. in -don ouderdom van ruim 68 jaxen te Rhenen (Geld.) overleden. Kamer vacature —Leiden. De groopvergadering der Vrijzinnige Kies- vereeniging te Leiden heeft als voorloopige candidalen voor het lidmaatschap der Tweede Kamer op de groslijst geplaatst den heer II. Pa'ul, civiel-ingenieur aldaar, mot 57 stemmen, en jlir. mr. Smissaert, te 's-Gravenhago, met 20 stemmen. Op een aantal andere personen waren nog verschillende stemmen uitgebracht. In een algemcenc vergadering derkies- vereeniging zal de definitieve keuze wor den gedaan. Staatscommissie. De Minister van Financiën hoeft gister middag geïnstalleerdde Staatscommissie voor het vraagstuk van de registratie en de hypotheken. De minister hield daarbij een toespraak, waarin hij besprak de punten die door de commissie zullen moeten worden behan deld. De Minister sprak de beste wenschen uit voor liet welslagen van 'de taak der com missie en verklaarde haai' daarna ge ïnstalleerd. waar zelfs dc meest ervaren jager van de streek een opgejaagd iiert niet had kunnen achtervolgenDe dageraad in het bosch, met het gekweel der ontwakende vogelsviooltjes in het mos, met de dauw nog parelend op hun fluwcelen blaadjes en de heerlijke frissche, vrije mor genwind! Zonsondergang in het bosch, wan neer een lijster nog zijn laatste liedje zong op de bovenste tak van een ouden denne- booinDe geur van het avondeten, dat de houtvestcrsinoeder gereed maakte voor de jongens, die allen zoo gezond cn zoo flink en zoo hongerig waren. En op dit oogen blik wie weet zat misschien'wel de vioolspeler in het hoekje bij den haard en speelde. Dc tonen van zijn muziek, vroolijk en droevig, teer of spottend, drongen naar buiten en stierven in het bosch weg Sidonia vergat zichzelf, vergat haar eigen smart. Zij zag de zonsopgang in het bosch, zij gevoelde den nvondvredc. Plotseling schrikte zij op uit haar droomc- rijen in het stille boschje. Zij opende de oogen wijd en streek zich met de hand over het voorhoofd. Zij moest zeker nog droomen En toch zou zij er op hebben willen zweren dat zij de klank van de viool van den zwer ver hoorde. Dien toon, zoo diep, zoo zacht, zoo onvergelijkelijk schoon, kon bij boven alle onderscheiden. Het orkest speelde de triviale Fransche melodie niet meer. Daar klonk alleen nog een zachte melodie, ja, het was dat berglied, dat zij eens gekend had als „haar melodie". O, wanneer zij niet droomde, moest zij krankzinnig zijn Zij hield den adem in. De melodie speelde voort. Boven het, gelach cn gepraat, ja het was waar, het was haar melodie, zij werd geroepen, ongetwijfeld, dringend, als een ge fluisterde boodschap. Nauwelijks wetende wat zii deed verliet zij haar schuilplaats en ging snel door tus sehen de menigte, die baar onverschillig was, in de richting van het geluid. Met een enkele uitzondering hadden de leden van het orkest hun platform verlaten. Achter een groep hooge palmen speelde een eenzame muzikant zacht op zijn viool alsof hij voor zichzelf repeteerde. Sidonia duwde de bladeren van een palm wat terzijde. De speler zag ophun oogen ontmoetten elkaar en Sidonia vergat ver baasd te zijn. Zij dacht dat zij dit reeds lang had moeten weten, llij was gekomen, om haar te redden. Een waar vriend 1 „Ik wist dat jij het was," zeide zij. Zij lachte hem tussehen de groene bladeren toe en haar oogen begonnen tc schitteren. Hoe had zij ooit kunnen denken dat de viool speler haar in den steek zou laten? Zij had hem noodig en natuurlijk was hij gekomen Maar de vioolspeler glimlachte niet terug. Zijn gezicht zoo donker onder het gepoe derde haar, zoo vreemd bij de met veel zil ver en tres gegarneerde uniform van Je rome's hoforkest stond zeer ernstig. „Sidonia, mevrouw Sidonia, waarom is u hier?" Hij sprak op droevigen toon cn on bewust gaven zijn vingers een zwaarmoe dige begeleiding aan zijn woorden. Sidonia zag hem met haar onschuldigen blik aan. Zii was eenigszins gekrenkt dat hij haar berispte, hij die altijd alles even uitmuntend en goed had gevonden wat zij verkoos te doen. Toch deed het haar genoe gen dat hij haar mevrouw noemde in plaats van mademoiselle, (Wordt vervolgd.I

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 1