Dï NiuM van den Bmwaaf. 60*" Jaargang. Zaterdag 6 October 1906. No. 12202 'f V van ie Lanilweer. I v KENNISGEVING. BUITENLAND. KENNISGEVING-. SCHIEDAMSCHI COURANT Deze courant verschijnt da gelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor S ch ied a m en VI aar din gen fl. 1.25. Franco' per post 1.85. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voer het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven.) Prijs der A dve r ten tiën: Van 1G rogels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Ad verten tiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen, In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intcre. Telefoon voor do Redactie No. 123. oor de Administratie No. 103. INSPECTIE DER Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het besluit, van den heer Com missaris dor Koningin in de provincie Zuiid- Holiand van 10 September j.l., A. no. 3543 (2de afd.) prov. blad no 83; brengen ter kennis van 'de belangheb benden dat de 'inspectie over 'de verlofgangers van de Landweer, lichting 1908 en van de overige latidweerplichtigcn die in 1906 niet onder de wapenen zijn geweest, bin nen deze gemeente, zal plaats hebben: voor het vrijwillig kader dor Landweer en voor de verlofgangers, wier geslachtsnamen beginnen met de letters A tot en met L, op Dinsdag, 20 November '1906, des voor- middags ten 91/2 uur; en voor hel vrijwillige kader der Land weer en voor de verlofgangers, wier ge slachtsnamen beginnen met dc lettors M tot en mot Z, op Woensdag 21 November 1906, des voormiddags ten 91/2 uur; op het terrein achter het! gebouw de St. Joris Doele, aan het Doelepleiri dat aan voorschreven onderzoek mits dien hehooren deel te ncmSen, eri daartoe bij deze woorden opgeroepen, omf pp bo- vbngemelden tijd en plaats te verschijnen, al de bovengenoemde- verlofgangers van de Landweer; Voorts worden belanghebbenden herinnerd aan na te melden artike len der Landweerwet: Art. 21. Het crimineel wetboek en het Reglement van krijgstucht voor het krijgsvolk te lande zijn op het personeel van de landweer, dat zich onder de wapenen bevindt, van toepassing, en, met opzicht tot de verschillende gevallen van de sertie, op het geheele landweerpersoneel. Dat personeel wordt geacht onder de wapenen te zijn: lo. zoolang het zich in werkelijken dienst bij eene afdeeling van de landweer o£ bi^ een der korpsen van het leger bevindt; 2o. geduiende den tijd dien het in artikel 29 bedoeld onderzoek duurt; 3o. in het algemeen, wanneer het in uniform is gekleed. Art. 31. De verlofganger verschijnt bij het onderzoek in uniform gekleed, en voorzien van de klee ding- en uitrustingstukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zakboekje en van zijn verlofpas. Art. 32. Behoudens het bepaalde in art. 21 kan een Roman naar het Engelsch van AGNES en EGERTON CASTLE. 67) Haar strafprcdicatic eindigde met den uitroep „Mijn hemel, zoo jong en zoo bedorven!" Be meeste van de woorden die. de deugd zame vrouw gebruikte waren onbegrijpelijk voor Sidonia, maar de uitdrukking in de oogen en de klank van de stem begreep zij maar al te goed. En toen de vrouw haar dreigde de nachtwacht te zullen loepen en haar tO' laten opsluiten ging hot meisje op do vlucht zonder te weten, waarheen zij zich wendde. Toen liet kloppen van haar hart en haar hijgende adem haar noodzaakten een oogen- blik stil te staan zag zij dat zij toevallig den goeden weg was ingeslagen. Zij bevond Zich op een met hoornen beplant plein. De verlichting was hier veel beter en in het imddeu van het plein verrees een groot standbeeld, Sidonia begreep dat doze plaats geen andere kon-zijn dan de Eriedrich Platz. Maar op, het oogonblik waarop zij stil hield, om even adem te scheppen voordat zij haar weg vervolgde naderde haar een niomv go- vatu'. Arm in arm een lied uitbrullende, zon der ook maar cenigszins wijs te houden, kwamen drie fantastisch gekleede gestalten tui een zijstraat het plein op waggelen en Stonden plotseling tegenover haar. liet bui- arrest van twee tot zes dagen, te ondergaan in de naastbij gelegen provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring, door don districtscom mandant worden opgelegd aan den verlofganger: lo. die zonder geldige reden niet hij het on derzoek verschijnt; 2o. die, daarbij verschenen zijnde, zonder gel dige reder niet voorzien is van de in het vorig artikel vermelde voorwerpen, 3o. wiens Weeding- of uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden be vonden 4o. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander behoorende, als de zijae vertoont. Art. 33. Is de verlofganger, wien krachtens het vorige artikel arrest is opgelegd, bij het onderzoek tegen woordig, dan kan hij dadelijk onder verzekerd geleide in arrest worden gebracht. Art. 34. Is hij niet tegenwoordig en onderwerpt hij zich niet aan de hom opgelegde straf, dan wordt hij, op schriftelijke aanvrage van den districts commandant, te richten aan den Burgemeester der woonplaats van dien verlofganger, aange houden en onder verzekerd geleide naar de naast bij gelegen provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring overgebracht. Onverminderd de straf in artikel 32 vermeld, is de verlofganger verplicht, op den daartoe door den districtscommandant te bepalen tijd en plaats en op de in artikel 31 voorgeschreven wijze voor hem te verschijnen om ie worden onderzocht. Art. 35. De verlofganger die zich bij herhaling schul dig maakt aan het feit sub 4o van artikel 32 bedoeld of niet oveieenkomstig artikel 34 voor don districtscommandant verschijnt, of, voor dezen verschenen zijnde, in liet geval verkeert, sub 2o en 3o van artikel 32 vermeld, wordt in werkelijken dienst geroepen en daarin gedurende ten hoogste drie maanden gehouden. Rn is hiervan afkondiging- geschied, waar het behoort, den 5dcn October 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. Inrichtingen welke gevaar, schade ol hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op ile bepalingen der Hinderwet; Geven kennis aan de ingezetenen, dat op heden aan M. A. C.- PERSOON en zijne rechtverkrijgenden verdunning verleend is tot uitbreiding zijner broed bakke rij, staande aan do Vlaardingerstraat no. 3, kadaster sectie C. nes. 235 en 236, meteen heelelucht-oven. Schiedam, 5 'October 1906. Burgemeester en Wethomlers voornoemd M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. tengewoon lange haar, de buitensporige Wee ding, de hooge rijlaarzen met sporen, de hooge muts en kletterende degens deden hen als studenten kennen. De Platz, met zijn «oliede, burgelijk fat soenlijke huizen, weerklonk door het gal mende dronkenmans gezang. Tc oordeelen naar dc kleei-en die zij droegen en naar de woorden van het lied dat zij uitgalmden, had den de heeren zich dien nacht overgegeven aan een oorlogszuchtig patriottisme. Mani lla zich te huiten gegaan te hebben aan wijnkan en gezang, waren de heeren niet bestand togen de nabijheid van een vrouwe lijk wezen, wat duidelijk werd toen zij liet meisje onder de schaduw der hoornen be merkten. „Een buit, een buit," riep een van de drie, die de leider van liet clubje scheen te zijn. Tiet was een jonge man van reusachtige gestalte mot vuurrood haar en langen rossen baard. Hij liet zijn metgezellen los, deed eenige stappen vooruit, greep Sidonia schert send bij de schouders en duwde haar onder het licht van de dielitbijzijnde lamp. Het woedende gebaar waarmee zij lmm van zich wierp bracht ongelukkig opnieuw de pracht van haar kleoding te voorschijn. Een oogonblik staarden de drie studenten haar zwijgend met open mond aan. Toen be gon degene van do drie die liet minst dron ken was, hij had oen mager impertinent ge zicht en een plechtig voorkomen, hard te lachen. „Een vogeltje uit do voliöre van den lyran," riep hij uit. „Een vreemde Fransche vogel. Bij alle gneeruliscerde krijgswetten, Schiedam, 5 Oct. 1906. RUSLAND. Een Reutel-telegram meldt dat de czaar, de czarina en hun kinderen gisteren te Pe terhof zijn teruggekeerd. De spoedige terug komst van den czaar wordt eensdeels ver klaard uit hot feit dat het keizerlijk jacht niet op een langdurige rek wa» ingericht, anderdeels zal dc czaar een oproep tot het volk richten in verband met do verkiezin gen voor do nieuwe Doenia, In regeering«- cn hofkringen houdt men het voor wensche- lijk dal de czaar vóór de, verkiezingen een „vaderlijk woord" tot de kiezers richt om de opgewonden gemoederen tot rust te bron- gen. De actie ''er verkTezingsagenten, door Stolypin uitgezonden om vooral reactionaire stemmen te werven, schijnt niet het ge- wcnschto resultaat te hebben gehad, nu wordt het eens geprobeerd met een czaren- manifest om dc mensehen er van te overtui gen niets dan reactionairen te kiezen, daar de komende Rijksdoema in het verdere lot van Rusland een groote rol zal hebben te spelen; de beloften van 17(30 Oct. 1905 moeten nu worden vervuld, zoo luidt de „on wrikbare wil" van den keizer: de toekom stige Doemaleden moeten dus venulcl zijn au de hooge verantwoordelijke taak die hen wacht, liet nieuw te verwachten manifest zal zich, vaag als alle cznrcnproclamaties tot nog toe waren, waarschijnlijk tot boven staande zinsneden beperken en het is niet te verwachten dat de komende Rijksdoema alleen daardoor een gewillig werktuig zal worden in de handen van de reactie. De staatkundige politic te Petersburg treedt thans met alle kracht op tel onder drukking van het schrikbewind. Zoo heeft ze Woensdag een inval gedaan in het instituut van ingenieurs, dat hekend staat als het middenpunt van revolutionnahc propaganda, en- daar een groote hoeveel heid ontplofbare stoffen in beslag geno men. Vier studenten van de Rijksschool voor ingenieurs zijn in hechtenis genomen. In verschillende laboratoria ontdekte de politie bommen en dientengevolge werden ook weder een aantal personen achter slot en grendel gebracht. In de woning van een student to Peters- burg zijn 40, volgens andere lozing 29 bom men ontdekt. Dit gaf de politie aanleiding tot den inval in het ingenioursinstituut. De gearresteerden zullen voor den veldkrijgsraad te Schliisselburg terechtstaan. Aan moordaanslagen geen gebrek: In een straat te Moskou werd Woensdagmorgen de officier Driankofsky doodgeschoten. De moordenaar ontkwam. De „Petit Bleu" meldt dat een jonge vrouw den aanslag pleegde on den officier met 2 revolverscho ten doodde. Zij had blijkbaar medeplich tigen in de kazerne, waar de moord ge schiedde, en kon zoodoende ontvluchten. Mot behulp van twee ladders kon zij zich over een muur uit de voelen maken. Te Simbirsk werd gisteren een bom ge worpen naar generaal Starynkewitsj, die slechts, licht aan de hand werd gewond. Te Tiflis werd een hom geworpen bij het Wo- rontzef-standbeeld. Een officier werd gedood, een gewond, enkele burgers bekwamen kwetsuren. De Pétroïï-entrepots op de Oltowsky Jende to Petersburg werden geplunderd. Een der bewakers werd gedood. Te Kielcc zijn 3 terroristen ter dood veroor deeld en terechtgesteld. Dat maakt 16 execu ties binnen 14 chigon Til dc laatste vier maanden moeten in de straten van Warschau, 164 personen zijn gedood en 576 gewond. Ondanks de instel ling der krijgsraden met kort proces in alle Poolsclte provinciën, duren de politieke moorden en diefstallen dagelijks voort. Te Lodz deden de terroristen aan oen huiseigenaar weten dat, zoo hij zijn buis ver kocht, om er een gevangenis in' te richten, zij het lui is zouden doen in de lucht springen. Tc Petersburg, Tiflis, Rostof en Warschau zijn op den betaaldag voor de ambtmanen gewapende bendon de lokalen van de ont vangers binnengedrongen en hebben overal aanzienlijke sommen geld geroofd. Het socialistische blad „Nnrod" te Pe tersburg is in beslag genomen. De hoofd redacteur ging de gevangenis in. De bladen maken molding van een toename der agra rische onlusten. In het gouv. Nofgorod i.s de woning van een Zemstwolid vernield. Een grootgrondbezitter in het gouv. Kka- lerinoslaf biedt 32000 desjatinen land te koop aan voor de boeren, op voorwaarde dat elke boer 4 desjatinen krijgt. De regeering heeft de kroonlanden in het Altaï-gehiod ter beschikking gesteld om aan de hoeren - - te verkoopen. Of er veel vraag naar zal zijn is twijfelachtig daar het Altnï-gebied ligt in hel vërverwijderde Siberië Alex Goctskjof die door vele Octobristen, wegens steun aan do regeering, werd ver loochend, is weer tot voorzitter van de Oe- tobristen-partij herkozen. 18 politieke gevangenen zijn uil do ge vangenis te Elisabetgrat ontvlucht. Een Rus smell blad berekent dat sedert Fehr. 1905 aanslagen zijn gepleegd op 1*421 hooge en lagere ambtenaren, officieren en grondbc zitlers. Gisteren zijn 6 5 0 politieke gevangenen op transport gesteld n a ar Si 11 e r i On der hen waren 41 vrouwen, 3f Joden en vele soldaten. Officieel be V e s f i gd-1 e k o r l. De Temps" meldt dat de minis lor van financiën Kokofzeff in een vertrouwelijk rapport aan den min.-pres. Stolypin zich, beklaagt over zijn collega's, in 't bijzonder dien van oorlog, welke geen rekening hou den met den moeilijken toesland, waarin zich de Russische schatkist bevindt. Ko het is een buit voor ilcngeno die het vangt. „Mevrouw," ging hij voort in slecht Pranscli, terwijl hij een overdreven diepe buiging maakte en Sidonia'» hand nam. die hij tegen zijn hart legde, „mevrouw, zoek be scherming hij mij." „Neen, neen, bij mij," viel de derde hem in de rede. Hij strekte zijn arm uit en lichtte haar kin op met een paar vochtige vingers die naar tabak roken. Sidonia was een oogenhlik versteend van schrik geweest, daar zij inaar al te goed ge voelde hoe hulpeloos zij was. klaar nu nikte zij zich opnieuw los en giltïe luid om hulp, in de hoop dat de wacht haar hoorei) zou. Haar kreet word beantwoord door luid ge schreeuw en geroep en nu verscheen met luid geklank van gespoorde laarzen en rin kelende degens een nieuw detachement stu denten, die haar aanvallers kwamen versier ken. Sidonia bevond zich in het midden van een troep lachende, schreeuwende, vechtende dronken studenten, die weldra een kring oin haar vormden en stampende en. zingende om haar heen sprongen. Een van hen verbrak plotseling den cirkel en naderde haar. „Een kus, mademoiselle, een leve West falen." Bij deze laatste heleedigiug maakte de vrees van hef meisje plaats voor een alles overweldigenden toorn. Zij gaf den bmtalen indringer zulk een hevigen slag in hel ge zicht, dat de reus, die (och a! niet te vast op zijn boenen stond, achteruit waggelde en gevallen zou zijn wanneer een hulpvaardige kameraad hem niet op dc been had gehou den. Een brullend gelach steeg uil do rest van den troop op. Maar toen Sidonia dc kap van haar man tel terugwierp en hen in zuiver Duitsch toesprak, volgde er een doodclijke stilte op hel geschreeuw. De aanblik van dit meisje met haar goudblond haar, dat daar, zoo heel jong nog, onbeschermd in hun midden stond vervulde hen mol schaamte, die te dieper word naarmate de woorden die,in veront waardiging van Sidonia's lippen vloeiden, tot hun beneveld brein doordrongen. Zij waren woeste, bnndelooze jongens, maar in den grond van hun hart toch niet kwaad. En hier stond een meisje, een dame, en wat moer was, een landgenoote die hun in hurj eigen taal, hun geliefd Duitsch vertelde wat zij van hen dacht. Zij was ei- altijd trotseh op geweest een Duitsche te zijn, maar nu schaamde zij zich. Zij schaamde zich wanneer zij er aan dacht dat Duitschers zich zoo tegenover een vrouw konden gedragen En dat nog wel studenten, „edclingcn van geest. patriotten zooals zij zich noemden die de Fransellen zulk een schouwspel aan boden. Zij was uit liet paleis daarginds ge vlucht, omdat zij meende dat het geen ge schikte verblijfplaats was voor een goede Gcrmaansche vrouw, maar nu wist zij dat zij to midden dor Franschen verlegen ge woest zou zijn Hier ontsnapte een dof gekreun aan een student die minder dronken of meer gevoe lig was dan dc rest. Jn ieder geval was hij de eerste die'de bittere beteekenis van dit verwijt liegroep. Zijn uiting van schaamte werd hier en daar in den kring herhaald kofzeff vraagt dringend de groote uitgaven te stoppen. De minister geeft vervolgens een overzicht van den financieelen toestand in 190(5 wees het staatsbudget een tekort aan van mimi Sll millioen, roebel. De lee ning vim April verschafte 677 miflioen en met de rijksontvangsten maakte dat een totaal van 836 millioen, dus een overschot van 25 millioen. Maar nieuwe uitgaven heb ben weer een déficit doen ontstaan, (lat reeds 155 millioen heelt bereikt. Zelfs ais hel land rustig was, zou dit tekort zeer moeilijk zijn te dekken. Het eenige redmid del is volgens ROKoIzeff bezuiniging op oorlog, marine en politie en dat ineen, tijd waarin het czarisme zijn soldaten en agenten zoo noodig heeft! Het rapport-Ko- kofzeff eindigt piot het financieele stelsel af te keuren, waarbij, zooals geschiedt, steeds nieuwe uitgaven worden gedaan zon der dal. tegelijk een nieuwe bron van in komsten wordt geopend. Hei. is dwaasheid op die wijze voort te gaan, zegt'Kokofzeff. Bovendien is bet onmogelijk op dit oogen hlik oen nieuwe builenlandsche lecning te sluiten. Economische crisis. De Warsehauschc correspondent van de „JPclit Bleu" geeft een somber verbaal van den economische» toestand in Polen. In de laatste 18 maanden heerseht er op han dels- en industrieel gebied een geweldige crisis. De industrieejeu durven geen groote bestellingen aan, uit vrees dat stakingen ol branden hen beletten zullen, ze uit 'te voeren. De prijzen zijn ènormj gestegen en daardoor wordt het de Russische industrie bijna onmogelijk om togen het buitenland te concurrceren. De inning der belastingen gaat met groote moeite gepaard, £olüs de aanhangers van Stolypin zijn niet bij machte hun belasting te voldoen. In Rus land is de politie belast met den gerechte- lijken verkoop van goederen wegens belas tingschuld, maar er worden ternauwernood fcoopers gevonden, de mensclten zijn eens deels ook bang vo-or represailles der ter roristen, die erop rekenen door met-beta ling der belastingen het staatsbankroet te verhaasten. De weinig optimistische beschouwingen van den correspondent eindigen met een verwijzing naar bet vooruitzicht dat Rus land nog voor het eind van dit jaar niet aan een staatsbankroet zal kunnen ontko men. In verband met het exposé van den mi nister van financiën over den Slechten toe stand der rijksgeldmiddelen wint de be schouwing van den „Pelit Bleu"-correspon- dent wel aan waarde. GEMENGDE MEPEDEELINGEN. Duitschland. De „Freisinnige Ztg." maakt melding van nieuwe koloniale schandalen, waarbij een groep ambtenaren in de Duitsche kolonie Togo (Wesl-Afrika) betrokken zijn. De luisterenden gaven teekenen van berouw. Dc studenten verspreidden zich, een paar namen groetend de pet af en een geschuifel van voeten werd geboord, terwijl de mecsten van hen zich beschaamd en uit het veld ge slagen verwijderden. Sidonia stond nog op dezelfde plaats met hoog opgeheven hoofd en gloeiende wangen, terwijl verontwaardiging en minachting nog uit haar oogen straalden. En nu verscheen, mol de ironie van het noodlot, de hulp die haar enkele oogenblikken te voren zooveel waard geweest zou zijn, doch die nu totaal overbodig was. Een reusachtige nachtwaker niet een lan taarn in de eene hand en een hellebaard, waarmee hij met regelmatige tussclienpoozen op de «traatsteenen stiet, in de andere, kwam op hen toeloopcn. „Kom hoeren, kom heeren, dit is geen manier van u te gedragen. Geen Inwaai in de straten, als ik u verzoeken mag. Fat soenlijke menscheii behoorden op dien tijd van den dag in bed te liggen. Uit elkaar heeren, ieder zijns weegs. En wat dit meisje hier betreft Hij liet bet licht op Sidonia's gelaat val len en zweeg in de hoogste verbazing. Maar zij bad in zijn woorden bet welbekende Thu- ringsche dialect gehoord. „Ach goede vriend," riep zij uit in dit zelfde dialect, terwijl zij beide banden naar hem uitstrekte, „kom je ook uit Tburingen Dan ben ik veilig. Deze Westfalen hebben mij, een onbeschermde vrouw, vanavond zwaar belcedigdJ (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 1