"stadsnieuws. Christ. Gereformeerde Kerk. YL AARTONGEN. Kunst en Wetenschap. Kerk en School. Landbouw en Yeeteelt Sport. Gemengd Nienws. ken te Maastricht bezocht hnthlen. Met wa ren do weduwen Pnulissen en Kreinvors, Welke, na van alle arbeidsters hij het ver gulden, biscuitschilderen, drukken, overwer ken en vernisgeven, zoowel op Sphinx als Cérnmique, betrokken, persoonlijk daartoe toestemming gevraagd en verkregen te heb ben, uit haar aller (plus minus 1000 man)naam naar den minister zijn ge gaan, om dezen te verzoeken haar toeh de .verzekering te willen geven, dal de eerami sche fabireksarheid vuo de vrouwen niet zal verboden worden. Tin meer dan tevvcden zijn de heide vrou wen van haar llnagsehe reis teruggekomen, zóu tevreden, dat zij onmiddellijk den mor gen na haar aankomst alle de vrouwen, wier zaak zij aan het departement hadden bespro. ken, zijn gaan mededeelen, welke de gerust stellende woorden van den minister tegen over haar waren geweest. Bij een gesprek, dat wij in de gelegen heid waren met heide bovengenoemde •roti- wen te voeren, vernamen wij van-het ver loop dezer audiëntie het volgende: Tn het kabinet van Z. Exe. toegelaten en op haar gemak gesteld, deelde een der afge vaardigde vrouwen mede gehoord te hebben, dat er sprake was van genoodzaakt neerleg gen van den arbeid door vrouwen en meisjes in verschillende ateliers der cernmische fa brieken. Uit naam nu van over dc 1000 vrouwen en meisjes smeekten zij don minis ter, haar toch niet broodeloos te zullen ma ken, daar Terbod van den bedoelden cera- mischen arbeid cloor vrouwen, gelijk zou staan met de ellende ih vele huishoudens brengen. "Er waren er bovendien onder de vrouwen, die meer dan 5Ti, ja tot 37 jaren in de bewuste ateliers hadden gewerkt zon der in haar gezondheid ook maar cenigszins geschaad te zijn. "Wijders zagen zij. wat haaf betrof, niet in, dat de stoffen alleen voor vrouwen cn niet voor mannen giftig zouden zijn. De minister stelde haar gerust en deed cenigc belanglangstelle.ndc vragen, waaron der, hoeveel vrouwelijke personen er te Mans tricht wel werkzaam zijn bij het vergulden, drukken en biscuitscbilderen. Plet antwoord der vrouwen luidde: onge veer 700. Dan informeerde Z. Exc. hoe 't er in die werkplaatsen uitzag met de properheid. De vrouwen repliceerden -ze vertelden dat ons met den noodigen trots dat de minister gerust mocht komen kijkenhaar werkgelegenheden mochten gezien worden Dat. zei de de minister, was hij inderdaad van plan tc doen: hij zou ongetwijfeld op dc Maastriehtsche fabrieken eens een kijkje ko men nemen, hoewel hij nog geen bepaalden dag daarvoor had kunnen vaststellen. Ten slotte informeerde minister Veegens nog hoe het stond met de overkleederen. liet antwoord luidde hierop, dat zij (spreeksters) als vcrguldsters zulk een over kleed niet noodig hadden, doch dat de ar beidsters aan oven en verniskuip er allen van voorzien waren.- Dat waren ongeveer de voornaamste kwes ties, die tusschen minister en tabrieksnrbei- stersnfgevaardigden besproken werden. Met don meest aangenamen indruk verlie ten dc beide vrouwen, na een audiëntie van ongeveer een half uur, het kabinet, en togen niet eerder Mnastrichtwaarts om haar col lega's van de uitstekende ontvangst to gaan verhalen, dan nadat zij door mevrouw Rut gers op do vriendelijkste wijze in Den Plaag en Schevoningen waren rondgeleid. f..D- K.") De tweede Vredesconferentie. De Hoefijzer-correspondent van het „Hbh" schrijft ter aanvulling en verbetering van zijn vroegere mededeeling, door ons ook overge nomen, in zake de tweede vredesconferentie: Over hel program en over de toe tc treden mogendheden wordt nog steeds tusschen de verschillende kabinetten van gedachten ge wisseld renig bezwaar met het oog op den binnenlandsehen toestand van Rusland is tot dusver echter noch door Rusland zelf, noch door een andere mogendheid gemaakt, en er bestaat dus veel kans dat de confp- rentie bijeen zal kunnen komen in don oor- zomer van 1907 en dat de leden dan wel licht dc eerste-steenlegging van het V redes- paleis zullen kunnen bijwonen. De Eotterdamsche Trnmwegmaatscliappij. De RotterdamSche correspondent van het „Hbld." heeft getracht iets naders te weten te komen over het door ons gege ven bericht omtrent bovengenoemde maat schappij. Wat hij vernam' stemt overeen mol hetgeen wij mededeelden. Vei der schrijft "hij „Tevens doelde men ons ook iets naders mede omtrent de beleening, die gesloten was, tengevolge waarvan de R. T. M. de vrije beschikking over do aandeden R. E. T, 51. miste. „Terwijl in gewone omstandigheden iemand, die geld opneemt togen onderpand van effecten, oen steeds wisselende prolon gatie-rente over het hem] verstrekte bedrag verschuldigd is, waartegenover dan staat de vrije beschikking over de dimdenden der door ,hem in pand gegeven effecten, heeft de onderhavige beleening op andere voorwaarden plaats gehtai. De R. T. M. werd v .jgeste'd van het betalen van rente over hot opgenomen geld, maar verplicht te zich daartegenover oml afstand te doen van elk dividend boven de 4 pet., dat de heleende aandeden eventueel opbrachten. Het meerdere zou vloeien in de zakken van den beleener of liever de beloonster, want het is een maatschappij, vrij' vermoedelijk de Société Anonymo pour les Tramways de Rotterdam, „Om te welen wal dit is, moet men ook teruggaan tot.de dagen, waarop degemecnle Rotterdam dc nieuwe concessie aandeRol- terdamscho Tramwegmaatschappij verleen de. O.a. bevatten de voorwaarden toen ook de bepaling, dat de R. T. M. gerechtigd zou zijn, de haar verleende concessie aan een ander over te doen of Ie splitsen. Een der raadsleden, de heer Foraros, heeft toen o. m'. nog gewezen op het gevaar, dat hierdoor de exploitatie van hot nel wel eens in handen van buitenlanders zou kunnen overgaan, maar van de besluursta- fej schijnt dat gevaar denkbeeldig to zijn geacht, all hans er is niet. op ingegaan. La ter scheen hot gevaar werkelijkheid te worden, toen men hoorde, dat dc aanleg van het n.i en de leverantie der wagons grooteiuleels geschiedde door Belgen, die betaald werden met aandeden in de nieuw opgerichte Rotterd. Electa Tramwegmaat schappij, maar men troostte zich met do gedachte, dat de grootste helft van de aan deden in deze nieuwe maatschappij in han den was gebleven van do R. T. 51. Roe dit zij, de manipulatie ging toe als volgt. Voor het kapitaal der R. E. T. 51., dat op 4 niillioen gulden was bepaald, werd geen beroep op de geldmarkt gedaan. De groot ste helft der aandeelen nam)«de R, T. 51. voor inbreng der concessie en overname van het oude materiaal van het stadsnet, de kleinste helft kwam in handen van de te Brussel gevestigde Compagnie 5fuluelle de Tramways, als betaling voor den aan leg van de volledige installatie en de leve rantie der wagens. „Deze Compagnie 5Iutuelle is zelve geen nijverheidsonderneming, maar kan als het ware vergeleken worden met de in de pe troleum wereld beken de Asiatic Petroleum Co., die zorgt voor den afzet der petro- leum, die geleverd word! door de ver schillende ondernemingen, die bij haar be trokken zijn. Zoo heeft blijkbaar een aan tal fabrieken in België de Compagnie 5In- tuelle opgericht, die afzet zocht voor het door do in haar vcreonigde fabrieken ge leverde materiaal, Hieruit is dan ook waarschijnlijk le verklaren, dat de motor wagens, die hier geleidelijk in dienst wor den gesteld, van verschillende Belgische fa brieken afkomstig zijn. „Het spreekt vanzelf, dat 'die Compag nie 5Iulelle haai- bestelingen niet kon be talen met 'aandeelen en vandaar dat zij dat bezit, zijnde dus één aandeel minder dan 2 millioen gulden, overbracht in een nieuwe te Brussel gevestigde maatschappij met een kapitaal van 9 millioen francsde aandeelen werden dus toen al getaxeerd op ca. 200 pet. Deze vennootschap, heeten- de Société Anonyme pour les Tramways de Rotterdam, zag voor belangrijke bedragen onder haar aandeelhouders paiaisseeren, niet de Rolterdamsche Tramwegmaatschap pij, maar wel haar commissarissen en di recteur, zijnde de heeren mp. J. Knotten belt, C. H. van Damt H- F- P- K- R. van Hasselt en II. F. Guichart. "VVat nu met de andere 2 millioen plus één aandceli is ge beurd, ligt in het duister. "Wellicht evenwel dat de beleening heeft plaats gehad gedeel telijk om' de oude. aandeelhouders der Rotterd. Tramwegmaalschappij een enkele uitkeering van 100 pet. op hun aandeelen te doen. „Deze laatstcn hebben dus niet zoozeer te klagen. De eenigen, die van deze tot dusver zeer geheim! gehouden manipulatie het slachtoffer worden, zijn. de gemeente, die zich thans tegenover een buitenland- schen exploitant ziet geplaatst, maar voor al ook zij, die terecht van oordeel, dat nu met de exploitatie der Elecfrische werke lijk wordt begonnen, belangrijke winsten daarvan kunnen worden venvacht, in goed vertrouwen op het vermeende aandeeion- bezit der R. T. 51. in die onderneming, tegen koersen van 350 pet. en hooger aan deelen in die maatschappij hebben ge kocht. Zij krijgen nooit meer dan 4 pet. over 2 millioen, tenvijl het overige vloeit in de zakken van de aandeelhouders der Sociélé Anonyme, de vermoedelijke belecn- sler dor 2 millioen. De waarde der R.T. M.-aandeelen hangt dus uitsluitend af van de uitkomsten der exploitatie van de net ten op de Zuid-lloll. eilanden en enkele andere paardentramwegen, maar Mijven koud van het te verwachten groot vervoer per electrische." Zeewevhigsvrerken. Men schrijft uit Vlissingen De vorige week vertoefde in ons land eene' commissie van Engelsche ingenieurs uit Huil met de opdracht de diverse zeeweringswerken in Nederland te bestudeeren. De heeren wer den o.a. aan den Hoek van Holland rond geleid door den ingenieur van den water staat H. "W. van Oordt te Rotterdam. Ook Zeeland werd bezocht, >vaar de inlichtingen werden verstrekt door den ingenieur van den waterstaat, Van Druyvenstein te Ylissingen. Zeer trok de aandacht de zeewering van beton volgens systeem rule Muralt" aangelegd voor het Grand Hotel. Ook de "Westkappel- sche zeedijk maakte op de Engelschen een grootschen indruk. Op waterbouwkundig ge bied heeft ons land blijkbaar nog steeds een goeden naam. Fonds tot verzekering tegen werkloosheid. De raadsleden Loopuit, Tak en Yliegente Amsterdam, hebben op voordracht tot op richting van een fonds tot verzekering tegen werkloosheid, een aantal amendementen in gediend, tot strekking hebbende de gemeen tehulp in dezen niet te bepalen uitsluitend tot de bouwvakken, den toeslag te brengen van f0.50 op 10.75 en den duur van 50 op 60 dagen enz. Het Duitsche gistsyndicaat is thans tot stand gekomen. De onderhandelingen, waar aan het meerendeel der gisthandelaren in Duitschlond deelnamen, zijn tot een goed eind gebracht, zoodat is opgericht de »Bond van Duitsche gistfabrikanten", gevestigd te Ber lijn. De bond is opgericht voorloopig voor 2 jaar, alzoo eindigende '1 October 1908. Op de gisteren te Rotterdam gehouden Internationale tentoonstelling van honden, behaalde de heer L, Jurgens van hier, in de klassen voor dashonden drie 2e prijzen. Vriendenkring. Gisteravond had in de zaal der S. 0. V. de nationale wedstrijd, plaats in komische voordrachten en duellen, ui.tgovhroven door de 1 omredvereoniging „Vriendenkring" Ier gelegenheid van haar 10-jarig bestaan. De zaal was tot achierin gevuld met be langstellend publiek, dal den ganschen avond met de grootste aandacht de ver se,billende voordrachten volgde. De heer J. 51. Yoorhu Ijzen, president der feestvierende vereeniging, opende den wed strijd met een welkomstwoord aan allen, in het bijzonder aan de juryleden, die zoo bereidwillig hun taak op zich genome) had den. Hij wees er vervolgens op, huo door de vereoniging in den aanvang getwijfeld weid aan het welslagen van een wedstrijd, maar dc uitkomsten overtroffen verre de verwachtingen, zoodat door luting uitge maakt moest worden wie aan den wed strijd zouden kunnen deelnemen. Ook het groot e publiek in do zaal beschouwde hij als een succes voor „Vriendenkring", en hij twijfelde er niet aan, waar alles zoo sa menwerkte, kon het niet anders, of het moest voor allen een aangename avond worden. Hierna werd met de voordrachten aan gevangen. Hot eerst, kwam', de aide ding komische voordrachten aan de beurt, waarbij bleek dat de jury geen gemakkelijke taak zou heb fc.m, daar allen met succes hun nummers voordroegen. De prijzen in deze afdeeling werden be haald als volgt le prijs, groote verguld zjlveren medaille, door den heer B. IJeinrich, Rotterdam, met (Mijns Vaders les", van 51. Dumas: 2e pr., verguld zilveren medaille, door den heer 51. den Hertog, Rotterdam', met „llan- nesko van DrumpL", van J. Melkers; 3c pr. verguld 'zilveren medaille, door den heer 1. J. Schafthuizen, Schiedam', met „Ondank is 's werelds loon", van Abr, de Winter; 4e pr., zilveren medaille, door den heer II. van Asten, Schiedam', met „Kiest Kobus", van J. v. d. Laar; terwijl nog een eervolle vermelding werd toegekend aan den heer P. G. 5Iulder, Gorinohenk die uitkwam! met „Komiekelingen en Jurianen", van Abr. de Winter. De zangersprijs, zilveren medaille, in deze beschikbaar gesteld, werd bij loting tus schen de heeren B. Heinrich en J. J. Schall- huizen, aan laatstgenoemde toegekend. Alle prijzen werden met nlgemcene slem- men toegekend. Na de pauze volgde de afdeeling Duetten. De uitslag van dezen wedstrijd was: le prijsverguld zilveren medaille, de beer en mtej. L. SteenhouwerHeijue, met „Pieter en Jtargot", van L. „Steenhou wer; 2e prijsverguld zilveren medaille, de heer L. P. Brinkman en mej. de Heijne, Rotterdam, meL „Ilel vertrek van den re- eruut", van Solser en Hesse; 3e prijs:zil veren medaille, de heer en mej. P. G. Schaap, Rotterdam!, met „Hans en 5Iama", van Solser en Hesse. Do zilveren medaille voor do boste zan geres werd toegekend aan mtej. Steenhou werIleijne. Een groote zilveren medaille, welke ter beschikking was gesteld van de jury, werd door haar toegekend aan den hesten zan ger in dc duettenafdeeling, en als zoodanig bekroonde zij den heer L. Steenhouwer. Ook deze prijzen werden met algerneene stemmen toegekend. De voordrachten in beide afdeeliugen werden geaccompagneerd cloor den heer De Leur, van hier. Hiermee was de wedstrijd afgeloopcn cn zouden de prijzen uitgereikt worden. Nadat alle dednemeuden op het tooned om' de jury verzameld waren, nam de heer Horn, voorz. der jury, het woord, en zeido dat de jury jn do lc afdeeling lang had moeten beraden, in de 2e afd. was zij cell ier zeer spoedig klaar. In dc afdeeling duet ten had zij over het algemeen meer ver wacht, hoewel de le prijs-winners hier bij zonder hadden uitgeblonken. Oorspronke lijk had de jury geaarzeld den 3en pr, toe te kennen, maar op aandringen van het bestuur der feestvierende veroenigingi had zij dit toch gedaan. Hierna wensehte spr. de bekroonden geluk met hun overwinning, hen aansporende op den ingeslagen weg voort te gaan. Dan, het woord richtende tot de vereeniging „Vriendenkring", wenseh te hij dat ook zij) zou voortgaan op den weg, welken zij nu bewandelde, en hij hoopte, dat, g's er wederom' 10 jaar voorbij zullen zijn gegaan, zij wederom zulk een feest mocht organisecren, cn dal zij dan wederom zulk een aandachtig, belangstel lend publiek mocht hebben als op dezon avond. De heer Voorhuijzen bracht hierna den dank der vereeniging aan allen die het feest zoo goed hadden doen slagen, cn sprak de hoop uil, dat, mocht „Vriendenkring" we derom' een "dergelijk feest organisecren, zij de jury wederom! zoo bereidwillig mocht vinden als ditmaal. Een gezellig hal besloot dezen feestavond. Zaterdagnacht is ten nadeele van P. van der Stadt aan den Rotterdamsellen dijk uil een naast zijn onbewoond pand staand konij nenhok ontvreemd twee konijnen, '1 zwart en wit en 1 grijs en wit. Hedenmorgen is, verdacht van den diefstal, aangehouden .1 J. B alhier wonende.*Hij is in bewaring gesteld, terwijl proces-verbaal wordt opgemaakt. Hedenmorgen om 10 uur had oori van een drielal kinderen hoi ongeluk om, al spelende, in het Spuifennaal te vallen. Een der daar bezig zijnde arbeiders aarzelde niet zich gekleed te water te begeven mismaak te het genoegen liet meisje te redden. Hot. programma van het kerkconcert he denavond te 8.15 uur te geven in het ge bouw van den Ned. Protestantenbond is als volgt: 1. Prelude (orgel), Bach, 2. Laudn- ïmts te (Atts der Grossen 5Ies.se in C. Moll) 5Iozart3. Sonate in F Uur No. 1 Bene detto 5Iarcello; 'I. Adagio (orgel) 5. Sarabande mul Gavotte, D. Popper; (1. a. Nu zijt wollokomc (Oud-TIoll. Lied.), The- dotns, 1>. Immannei (Kirchcnliod mis dom loten Jahrhundcrt,), E. Nössler; 7. Noc turne, TC. Romberg; S. Aria nus dor Pfingstcantnto (Fiir Sopraan met Cello-und Orgolbegleitung.J, Bnch. Een merkwaardige halo. 11. schrijft in de „Zutph, CL": Hoewel dc kleine kring oml liet hemel lichaam', wat de zon betreft, verreweg hel meest wordt gezien, komen toch ook daar bij één of meer der verdere onderdeden van den halo, hetzij afzonderlijk, hetzij ge lijktijdig met dien kring, nogai eens v-oor. Het verschijnsel bepaalt zich echter ten opzichte der maan, in den regel tol. den kleinen kring. Een meer uitgebreide halo rondom de maan, zooals deze Vrijdagavond tus schen halfnegen en kwart ovqr tien zicht baar was, is dan ook oen groote zeldzaam heid, te meer daar ook de krans gelijk tijdig werd gezien. Deze laatste bestond uit een scherp afgeteekenden cirkelvormigen ring, ter breedte van ongeveer de helft der maanschijf, helder violet gekleurd, dat 'de maan omsloot, met roeden buitenrand. De grootste bovenste helft van den kring was nu eens meei', dan minder goed te onderscheiden, de beide bijmanen waren gedurende eenigen tijd te zien, evenals de hovenraakhoog aan don kring, niet dc bolle zijde naar het hem'ellichaam gekeerd. De kring om de maan is zelden gekleurd, doch deze had thans bij do samenvalling mot den boog, een in het oogvallenden bruin- rooden tint. De halo werd teweeggebracht door la gere vederwolken uit het Zuiden, 'do krans door hoogere vederwolken uit het ,Z.-westen. De lucht werd "togen kwart voor tien geheel bedekt door lagere bewolking, die uit hot Z.-westen kwam] overzetten, die het verschijnsel aan het oog onttrok. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te 5Iakkinga (Fr.) do heer J. Boonstra, cand. to Tolbert; to Ober gum (loez.) ds. W. Jong te Garrelsveer; te Sleen de heer J. S. King, cand. le Utrecht; te Voorhout (bij Leiden) de heer J. A. Barbas, cand, to Haarlem'. Geuef. Kerken. Beroepen te Scherpen zeel ds. .T. Schoonhoven te Noord- en Zuid-Scliarwou- de c. a. Ds. A. van der Sluijs, te Renkurn', heeft wegens gezondheidsredenen met 1 Not em ber zijn emeritaat aangevraagd. Bedankt voor het beroep te Zalk c.a. cloor ds. G. II. de Jonge le Zonnemaire. Beroepen to Noordeloos- de heer P. de Groot, cand. te Gouda. Waalsciie gemeente. lieden, 5Iaandag, vierde ds. L. Bressou, predikant hij de "Waalsche gemeente te Rot terdam, den dag waarop hij vóór 25 ja ren te Rotterdam' beroepen werd, terwijl hij 1 November a.s. zijn 40-jarig jubilé als predikant hoopt te vieren. Op 21-jarigen leeftijd werd hij 1 Novem ber 18G6 te Straatsburg gepromoveerd en negen maanden later beroepen te Grate- loup. Daar vervulde hij hel predikambt lot 1869, toen hij naar Tonncins beroepen werd. Daar heelt hij zijn ambt vervuld lot 1880. 51ooilijke lijden heeft hij' daar door gemaakt, vooral tijdens den Fransch-Duit- schcn oorlog. Na don oorlog werd hij op 30-50 plaatsen tegelijk beroepen, maar bleef te Tonncins. In 1873 ontving hij een beroep naar Rot terdam, waarvoor hij toen echter bedankte. Toen in 18S0 dit. beroep herhaald werd, nam hij het aan en kwam daarop in 1881 naar Rotterdam'. Dat men dit voor dengeachlen leorary zoo heuglijk dubbele feest niet onopgemerkt voorhij zou laten gaan. laat zich begrijpen. 'Op den dag van heden ontving; ,hij be zoeken van kerkeraad, comité enz., die hom hun geluk wens ch en kwamen brengen, terwijl ook een menigte bloemstukken ge tuigden van dc sympathie, welke hij ge- niet. De groole feestviering is echter bepaald op 1 November bij de herdenking van zijn 10-jarig predikantschap. Hooger Onderwijs. Aan de universiteit lo Groningen slaag de voor het doctoraal examen, in do rechts wetenschap 2de ged. E. J. baron van lm. hoff. Naar wij vernemen zal van 27 November tot 3 December in het gebouw voor kunsten en wetenschappen te Rotterdam, een zeer groo'e tentoonstelling van pluimvee gehouden worden Honden. Dc Kynologen-Club „Rotterdam" organi seerde gister weder een éendaagsche honden- tentoonstelling in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen tc Botterdam. Hol is thans de derde door haar uitgeschreven en dat zij juist heeft gezien dat die éónchingseho tentoonstellingen do weg was welken men te volgen bad om de hondensport op de beste wijze te bevorderen, is bij deze gelegenheid andermaal gebleken, want het aantal inzen dingen overtrof in aanzienlijke mate weder dc voorgaande. Er waren niet minder dun rutin 500 honden ingezonden. ITet laat zich clan ook we! begrijpen dut de eigenaars hun kostbare exemplaren lie ver voor één dag exposeeron dan gedurende drie of vier dagen zooals bij vroegere ten toonstellingen eisch was. Niet. alleen toch dat de kosten voor hen zooveel grooler waren, maar de honden kwamen ook door dit lange verblijf in zulk een geheel vreemde omgeving en onder Zulk een oorvredoovend geraas in veel minder conditie terug, hoe goed ook de verzorging van de zijde van het bestuur was. Uit alle oorden des lands waren pracht exemplaren ingezonden. Zooals te begrijpen spande Rotterdam de kroon met 122 inzen ders en 109 inzendingen, doch ook 's-Gra- vonhage en omstreken mocht een woordje meepraten. Vandaar worden cloor 70 inzen ders niet minder dan 99 honden geëxpo seerd. Uit Schiedam werden door 7 inzenders 8 honden ingezonden. Zooals zich laat begrijpen had de jury een reuzentaak te vervullen wat betreft de keuring dezer ruim 530 honden. Het ter rein voor het gebouw leende zich daartoe echter uitmuntend. Daar waren nl. een vijf tal ruime ringen gemaakt en had ook het publiek alle gelegenheid rondom die ringen plaats te nemen. De belangstelling van het publiek hield gelijken tred met. de groote inzending. Den geheelen dag cloor was het or zeer druk. In alle opzichten raag dus ook deze ten toonstelling weder uitmuntend geslaagd ge noemd worden. Aan de NederlancLchn Automobiel-club, gevestigd tc 's-G raven huge, is, blijkens reso lutie van don Jlinister van Financiën, ver gunning verleend tot afgifte van identiteits kaarten voor motorrijwielen. Genoemde club heeft haar bevoegdheid overgedragen aan de Automobile Club do France te Parijs; Auto mobiele Club do Beigique te Brussel; Auto mobile Club of Great Britain and Ireland to LondenKaiserlieher Automobile-Club tc BerlijnAittomobile-Club do Suisse to Gon&ve, doch behoudt de bevoegdheid om zelve identiteitskaarten te verstrekken aan haar in het buitenland gevestigde leden. Zaterdag hadden op Long Island bij New- York de auto-wedstrijden plaats om den Vamlerbilt-beker. Ivlen schat hol aantal be zoekers op 200.000. Er werd gereden over een afstand van 480 K.II, 5 Ameriknan- sche auto's namen deel aan 'den wed strijd, maar de Europeesche automobielen hebben hun superioriteit schitterend bewe zen: Op 60 mijlen van hot doel lielen do Europeesche deelnemers alle Amerikanen op een aanzienlijken afstand achter zich. Een Franschman, Wagner, op een Dar- racq-auto, kwam eerste aan, dan volgde -de Italiaan Lancia. Jenalzy, de bekende Duitsche chauffeur, kwami 5e aan. Verschillende ongelukkonhadden bij de wedstrijden plaats: Door een gebrek aan het stuur van zijn auto, reed de Italiaan Weilschotl tegen een hek, waarachter het publiek stond. Vele jongens kwamen inet de machine in aanraking on een hun ner werd zwaar verwond. Do Amerikaan Tracy slipte met zijn auto en liep op een clubje van drie mannen en een jongen in. J)e jongen brak zijn been. De drie mannen zijn levensgevaarlijk ge kwetst. Elliott Fitz Shcppard (Frankr). tuimelde met zijn auto in een put en verwondde een toeschouwer zwaar; de man is later aan zijn wonden overleden. Tengevolge van deze ongelukken heeft het comité voor de automobiehvedstrijden be sloten geen courses meer te houden op Long Island, Ou.dat hot dam- onmogelijk is do toeschouwers op behoorlijken af stand te houden. Een kasteel verbrand. Het „N. v. d. D'." meldt omtrent den brand in het kasteel BroekhuizenVrij-

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2