60"° Jaargang Vrijdag 12 October 1906 No. 12207 SCHRIKBEWIND. Deze courant verschijn t d a g e 1 ij k s, snel uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoer Schiedam en VI a ar din gen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weck: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Adverlentiën voor het eerstvolgend nummer moeien des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven.) Prijs der A d ver ten tiën: Van ,1—6 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Adverlentiën bij abonnement op voordeclLge voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsda g-, Donderdag- en Zaterdag avond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon v' oor de Redactie No. 123. oor de Administratie No. 103. KENNISGEVING. Inrichtingen welke gevaar, «citatie of binder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van A. HOOGENBDE- ZEM, om, vergunning tot uitbreiding zijner brander ij, staande aan den Velle- yestsingej no. 3, kadaster seclie II. no. 397, met een stoomwaLerkctel met een verwar mingsoppervlak van 10 M2. Gelet op de bepalingen der Hinderwet; Doen te weten: dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd; dat op Donderdag den 25sten October as. des middags ten 12 ure, ten raadhui ze gelegenheid zal worden gegeven om bezwa ren tegen het toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten; en dat gedurende drie dagen, vóór liet tijd stip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den llden October 1906, Burgemeester en Weihouders voornoemd, M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. BIJITENLANI) Schiedam, 11 Oct. 1906. RUSLAND. In de citadel van Warschau zijn Maandag vier terroristen door een krijgsraad ter dood veroordeeld en dadelijk opgehangen. Twee anderen werden gefusilleerd. Tc Garwolin in liet gouvernement Siedlee zijn vijf terroristen door een krijgsraad ver oordeeld om te worden doodgeschoten. Ook dit vonnis werd dadelijk uitgevoerd. Te Lodz, de groote Poolsche fabrieksstad, zijn 5 terroristen door den veldkrijgsraad terdood veroordeeld en gefusilleerd. Tijdens de bijeenkomst van de veldkrijgs- raden hebben de arbeiders in alle fabrieken het werk nedergelegd. Er heerschic groote opgewondenheid, vele straten waren door mi iitairen afgezet. Te Bendzin,' gouv. Piotrokow, werden 5 terroristen, wegens gewapend verzet bij een poging tot arrestatie, terdood veroordeeld en doodgeschoten. Een bekend dagbladschrijver Godomski, Schets uit het hedendaagsche Rusland, door W. KOCHANOWSKI. directeur van de „Gazcta Poleka" te War schau is gisteren op straat doodgeschoten. Volgens een bericht uit Tiflis is prins Jasou Pavlenoff vermoord ia een dorp van het district Gorki. De moordenaars konden vluchten. De boeren laten het lijk op den weg liggen. Men herinnert er aan dat de oom van den prins, prins Gregori, in Juni 1.1. werd vermoord en dat hel lijk tien dagen op den weg bleef liggen eer het begraven werd. In de Wassili Ostrof te Petersburg zijn door de politie een aantal personen gearres teerd die bezig waren bommen te vullen. De „Times" verhaalt dat soldaten bij het vertrek van den czaar aan boord van zijn jacht, op den czaar geschoten hebben. De Engelsche deputatie, die een hulde-adres aan graaf Moeromtseff, oud Doemn-voorzitter, gaat aanbieden, zal toch naar Petersburg gaan. Ondanks de oppositie ook in Engelsche kringen zal de deputatie, volgens Reuter, a.s. Vrijdag naar Peters burg vertrekken. Van een bezoek aan Mos kou is afgezien. Naar verluidt heeft de Rus sische regeering geprotesteerd tegen liet be zoek der deputatie, maar lord Grey, de minis ter van buitenï. zaken moet geantwoord heb ben dat het een strikt particuliere kwestie gold. Intusschen moet Grey aan de deputatie een waarschuwend woord hebben" gericht in verband met de gevolgen van mogelijke aan slagen of incidenten die den Britten zouden kunnen overkomen. De bommenvrees moet al gewerkt hebbeneen der leden van de deputatie, het parlementslid Donald Smeaton, heeft zich teruggetrokken. De overige leden der deputatie zijn de hoerenG. Scott Ro bertson, IT. J. Montgomery, W. C. Stead- man, M. H. W. Massingham, II. IT. Nevi- son, Pethie Lawrence, Mac Cullam Scott en Ayliner Maude, vertaler der werken van Tolstoj, die tevens als tolk dienst doet. Indien op het laatste moment het bezoek der Engelschen nog afspringt, zal men de Russen verzoeken naar Londen te komen om het adres, waarin duidelijk de hoop wordt uitgesproken op een spocdigen triomf van de vrijheid in Rusland, in ontvangst te nemen. In dat geval zouden de betoogingen te Lon den bij het bezoek der kadetten-leiders van niet minder groote beteelccnls zijn dan het Engelsche bezoek aan Petersburg. De raad van professoren van de Petcrs- burgsehc hoogeschooï heeft mot 20 tegen 16 stemmen besloten de Britsche legatie te out vangen. Uit Rome wordt d.d. 10 dezer geseind dat het gerucht van de komst van een Ita- liaansche parlementaire deputatie te Mos kou, om een sympathie-betuiging over te brengen aan de Russische vooruitstrevenden, van allen grond ontbloot is. Het officieele telegraafagentschnp te Pe tersburg geeft uittreksels van het behandelde op het cadetten-e ongreste Helsing- f o r s. Begrijpelijkerwijs zijn die berichten eerst voor het Russische volk pasklaar ge maakt, maar bovendien hebben alle bladen hun eigen volledige telegrammen over het verhandelde, zoodat men er zich in Peters- burg over verwondert, waarom het congres niet in Rusland heeft mogen samenkomen, aangezien nu het resultaat hetzelfde is. De motie, die op het congres waarschijn lijk het grootste stemmenaantal op zich zal vereenigen, luidt als volgt liet congres acht het oogenblik nog niet gekomen voor den lijdelijken weerstand op groote schaal, voornamelijk wat betreft het weigeren der recruten om in 1906 ouder de wapenen te komen, hoewel het ten volle het principe van het Wiborgsche manifest blijft handhaven. De treurige gevolgen, die voor de bevol ing zouden ontstaan, indien deze maatregel geen succes had, hebben het congres er toe gebracht af te zien van het voornemen, het olk er toe op te wekken. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Tegen den avond begon men te schieten, In de nauwe straten klonken de schoten dof en vulden de schemerachtige, mistige atmos feer met ten benauwenden kruitdamp. Hier en daar brandden nog gaslantaarns, de electrische booglampen waren reeds uitge doofd. In de smalle, luage straal, waar het vuren begonnen as, was geen mensch meer le zien; er heerschte geheimzinnige, huive ringwekkende stilte. De omtrekken der hooge huizen namen zeldzame gestalten aan, om weven door zwarte schaduwen en sombere nevelsluiers. De anders zoo helder en vrien delijk verlichte venstens bleven nu donker en slechts op de hoogste verdieping dooie hier en daar, vluchtig en flikkerend, een mat lichtschijnsel op. De winkels die om dezen tijd in volle licht baadden, waren ge sloten en met planken gebarricadeerd. De schoten dreunden al maar door, het gevecht nani in heftigheid toe. Op elke los barsting volgde onmiddellijk een geeïroodc run rat.reep die snel door de' duisternis schoot on dan iets kleins maar krachtigs bolste ogelijkertijd tegen dc lmizenmuur, viel klet terend op het trottoir of vloog met zacht, melancholiek suizen ergens heen in den duis teren nacht. Dun volgde meestal een zwaar moedig, smartelijk kreunen of een schrille, verschrikkelijke doodsgil. Het was angst wekkend, afschuwelijk in die straat. Maar daarginds, waar deze hoofdverkeers ader der groote stad met de parkwegen van de boulevards kruiste, stond oen groepje men schmi, zich verschuilend in de donkere por tiek van een deftig, steenen huis. Als er een smartgil na een schot weer door de lucht trilde en hen bereikte, ontsnapten den men sehen telkens een diepe zucht. Een kleine, dikke vrouw, een keukenmeid uit de buurt, sloeg haastig een kruis en vroeg met door angst halfverstikte stem: „Wat is er toch eigenlijk aan de hand vadertje?" Dan klonk haar weemoedige klacht: „O, mijn God, mijn God!" Een groote, breedgeschouderde koetsier die in zijn korten schapenpels naast haar stond, stootte met beving in zijn stem hor tend uit: „D... daar wordt gemoord en geplun derd." Ofschoon de geweerschoten reeds in de nabijheid vielen, werd het aantal toeschou wers In de poort niet minder. Slopen er en kelen angstig weg, aanstonds kwamen andc ren uit de duistere zijstraten naderbij om zich beangst en nieuwsgierig bij het groepje aan te sluiten. Ontsteld krompen zij bij elk schot ineen, maar toch moesten zij hun ge dachten, hun vrees aan hun rnedemcnschen kenbaar maken. De toestand was zoo onge woon, zoo zeldzaam, dat niemand nog juist over den ernst van den toestand kon den ken. Toen echter een afdceling Kozakken voorbij rende, stoof de kleine schaar uiteen cn kwam niet weer bijeen voor de laatste woeste ruiter om den hoek der straat ver dwenen was. Opeens hielden de geweerschoten op, maar hier en daar in de verte dreunde elke twee Engeland. Er bestaat op Newfoundland opgewonden heid over de overeenkomst in zake do vis- scherij tusschen Groot-Britannie en de Ver- eenigde Staten gesloten, welke opwinding een ernstig karakter aanneemt. De Newfound landers beweren dat de Britsche regeering oor Amerika is gaan hukken, zonder eerst dc regeering van Newfoundland te raadple gen. Deze laatste dreigt de Amerikaansche ichegen, die de visscherïjwetten overtreden, te zullen in beslag nemen inplaats van te beboeten. Twee koloniale kruisers hebben last gekregen in de wateren van Newfoundland te kruisen. De geestelijkheid van Newfound land dringt bij de koloniale regeermg op krachtige maatregelen aan, die ten doel zou den moeten hebben de overeenkomst krachte loos te maken. Frankrijk. Jaurès deelt in de „Humanilé" mede, dat hij bij de socialistische partij zooveel steun heeft gevonden, dat het dadelijk gevaar voor ophouden d<w uitgave bezworen is. Hij schrijft nu een openbare vergadering op Zaterdag uit, om middelen te beramen het blad te behouden. Ter beëindiging van de uitsluiting te Ver- viers die 20000 textielarbeiders oinvat, is thans een commissie van twaalven benoemd bestaande uit 6 werkgevers en 6 werklieden die morgen alle klachten en voorstellen be treffende den leek-out zullen onderzoeken. Duitschland. De „Nordd. Allgem. Zeitung" publiceert do briefwisseling, gevoerd tusschen keizer Wilhelm, den hertog van Cumberland en den rijkskanselier, uit welke blijkt, dat dc hertog of drie minuten een zware, donderende slag en een weerzinwekkend hoongelach klonk in het duister. Men schoot met kanonnen. Een dichte, natte sneeuw begon in krin gen uit den pikzwarten hemel te vallen en stemde de met angst vervulde harten der men schen nog droeviger en banger. zich bereid heeft verklaard voor zich en zijn oudsten zoon afstand te doen van zijn regec- ingsrechten in Brunswijk, wanneer er geen bezwaren mochten bestaan tegen de aanvaar ding der regeering door zijn jongsten zoon en aan hem en zijn oudsten zoon weder het •echt van opvolging zou komen bij het uit sterven van de linie van zijn jongsten zoon. Iveizer Wilhelm en de rijkskanselier gaven een weigerend antwoord, daar in den be- staanden rechtstoestand door het schrijven van den hertog niets was gewijzigd. De „Ilheinisch-Westfalischc Zeitung" deelt mede, dat de mijneigenaren den eisch der mijnarbeiders om het loon met 15 te erhoogen, gladweg van de hand zullen wijzen. De gun-tige stand van zaken heeft, volgens hun beweren, reeds voordeel aan de arbeiders gebracht en voor de duurte der levensmiddelen is de regeering ver antwoordelijk. Een nadere loonsverhooging zou op zijn vroegst in April kunnen intre den, wanneer dan de prijs der kolen mocht stijgen. Het blad voegt aan het boven staande nog'toe, dat de mijneigenaren wel bereid zijn met Tuin arbeiders besprekin gen te houden, maar waarschijnlijk niet met de organisaties. T u r k ij e. Een redacteur van de „Gazette de Lau sanne" die te Athene gegevens verzamelt over den toestand_ in Macedonië heeft in Grieksche kringen den indruk gekregen dat men een Turksch-Buigaarsehen oorlog in ver band met Macedonië verwacht. Uit particu liere berichten uit Konstantinopel en Sofia moet ook blijken dat een oorlog op den Balkan aanstaande is, wellicht in de komende lente. De militaire maatregelen van Bulgarije en Turkije aan de grens zijn het voorspel van vijandelijkheden, die natuurlijk tot op het laatste moment officieel gelogenstraft worden. Uit Konstantinopel wordt aan het „Berl. Tagebl." gemeld dat sedert 8 dagen geen nieuwe redif-bataljons zijn opgeroepen, maar de Porte heeft in Rusland en in Hongarije groote bestellingen van paarden gedaan. Ko lonel Chefika, oud-huzaren-officier te Bonn is naar Odessa vertrokken om alle beschik bare paarden te koopen voor het Turksche leger. Ook in Anatolië worden veel paar den aangekocht tegen hooge prijzen door de Turksche regeering. ten scheuring ie brengen in de partij „Het Volk", die, naar men meent, door Duitsch geld. ondersteund wordt. De Boerenleiders verwachten geen troebelen in de toekomst, omdat de zaken peter gaan dan vóór den oorlog. Slechls Beijews, Marifz Sirmts en enkclo andere onverzoenlijke Boeion rei zen het land af om, oen nieuwen oorlog over twee of drie jaren te doen uitbreken. De partij „Het Volk" is good georganiseerd en zal de meeste vertegenwoordigers heb ben in het parlement, de leiders spreken openlijk over den steun, dien zij van Dui'schland ontvangen. Verscheidene Duit- sche officieren, die tegen de Ilerero's voch ten, hebben zich in Kaapkolonie gevesügd en verklarenïadat spoedig een groolc oor log tusschen Duitschland en Engeland zal uitbreken, die in Zuid-Afrika zal uitgevoch ten worden De Boeren zouden zich "dan onder Duits chc vlag scharen. Duitsche spionnen zijn in Kaapkolonie en in Transvaal ijverig in de weer. Ver scheidene Kaapsche Boeren hebben iu de laatste jaren veel geld verdiend hij het helpen van de Duits die troepen hij den opstand in ïlercro-land, daarom, zijn zij Duitsch- en niet Engelschgezind. Cuba. De eerste ongeregeldheden sinds de in terventie door de Yereenigdc Staten, luidden te Guines, op dertig mijlen ten zuid-oosten van Havana, plaats. Een troepenafdeeling rukte de stad bin nen en trachtte een bende vrijwilligers te ontwapenen. In het daarop volgende go- vecht werden vier soldaten ernstig gewond. Gouverneur Taft heeft kwijtschelding ver leend van alle straten voor misdaden, ge pleegd naar aanleiding van de revolutie, ook voor den moord op den congressist Velluen- das in 1905. Taft's opvolger Magoon is reeds te Ha vana aangekomen. Z u i d-A f r i k a. Een particulier bericht uit Pretoria aan dc „Daily Mail" geeft bijzónderheden over den huidigen politieken toestand in den Transvaal. Iedereen* wacht in spanning op het begin van het verantwoordelijk zelfbe stuur. De Boeren zullen .een sterke meer derheid bezitten in hel nieuwe parlement. Men vermoedt dat Boeren .en Engelschen gezamenlijk zullen stemmen op sir Richard Solomon als eerste minister. Deze zal trach- Kalm en vreedzaam zag het er daaven tegen uit in de kleine, helder verlichte wo ning van den jongen dokter Nikolai Iwano- witsch Trubin. Zooevcn had inen thee ge dronken. De sympathieke vrouw van den arts, Alexandra Wassiljewna, zat in het salon en speelde haar lievelingswals. Het was ouderwelsche melodieuse muziek, die zij gaarne speelde omdat er dierbare herinnerin gen aan verbonden waren. In gepeins ver zonken lachte zij stil-gelukkig. Do groote lamp verspreidde een helder, vriendelijk schijnsel, en des te onaangenaam en donker het buiten was, des te behaaglijker wus liet in deze warme, comfortabele woning. De vingers der jonge vrouw gleden ge oefend over de toetsen, hot instrument deed een welluidende, lieflijke maar toch weemoe dige muziek hooren. Nikolai Iwanowitseli zat intusschen in een kamer daarnaast, zijn studeervertrek, en las in een wetenschappelijk boek. Somtijds gaven de welbekende ionen der muziek aan zijn ernilige gedachten een andere richting. Hij streek dan met de hand over zijn ver standig gelaat en keek glimlachend over zijn boek heen. Tegelijk dacht hij natuurlijk ook aan zijn vrouw en weer lachte hij tevreden. Wat waren zo beiden toch gelukkig met elkaar De lieflijke, schoone muziek bracht hen de onbezorgde dagen hunner jeugd en jonge lingsjaren in herinnering, hun onvergetelijke wittebroodsweken, de dagen van zonnige hoop en idyllisch geluk, van gelukzalige, jeugdige geestdrift. Dat die dagen zoo spoe dig vervlogen, stemde hen weer weemoedig. Maar snel vlogen die lichte wolkjes van onte vredenheid weer heen, want zij wisten dat zij met dat al toch niets verloren. Vloeide hun tegenwoordig leven niet over van geluk, om dat zij elkaar beminden, omdat zij binnen korf een hoopvolle tijd tegemoet gingen, een blijde verwachting, die hun beider leven nog rijker en gelukkiger zou inaken. Dit vooruitzicht vervulde het jonge vrouwtje nu weer met zoo'n levendige vreug de, dat zij er noodzakelijk haar man deelge noot van maken moest. Zij onderbrak haar spel en sloop zachtjes naar de deur, die naar het studeervertrek van haar man leidde. Zonder dat hij het merkte, liep zij op de teetten naar zijn stoel en bedekte opeens de oogen van den al te ijverigen dokter met ham- kleine, rozige handen. „Ach jij lievelingriep hij uit, on willekeurig schrikkend. Dan greep hij haar handje en bracht het snel aan zijn lippen. „Wat doe je hier? Studeer je weer?" vroeg zij. „Ja, ik lees dit boek." Hij nam het op en toonde haar den titel. „Het is erg inte ressant." ij wilde baar kort den inhoud meedee- len en evenzoo zijn afwijkend oordeel, maai de jonge vrouw luisterde nauwelijks naar hem. Zij bemerkte dat zijn vloeipapier vuil BINNENLAND, Van het Hof. II. M. de Koningin-Moeder is voornemens tot 20 November ten paleize Soestdijk te verblijven, om zich alsdan naar de resi dentie Le begeven. Onzo Marine. De minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat Hl', Ms. pantser- dekschip »Kortenaer" 10 dezer te Curapao s teruggekeerd. Blijkens bij het departement van mari ne ontvangen bericht is Ilr. Ms. panlser- dekschip Friesland, onder bevel van den kapitein ter zee R. O. J. Verschoor, 10 de zer te Algiers aangeholpen, („Stel.") was en nam zich voor, hem een nieuw te be zorgen. Zij keek lachend in zijn ernstige, heldere oogen en motst denken aan den tijd Jat zij hem als student in zijn grijze, versle ten litewka (uniforn) had loeren kennen, zijn groote, trouwbar1 ige oogen schitterden nog evenals toen van jeugdigen overmoed. „Wat scheelt er aan?" vroeg hij toen hij haar lach bemerkte. „O, niets ga maar door." „Ja, maar je luistert heelomaal niet!" Zij lachte vroolijk, maar zij viel hem een oogenblik later in de rede „Maar Kolja, je moet een nieuw vloei papier hebben Kijk eens, wat is dat al bevlekt Hij logde zijn boek weg en zei, eveneens lachend „Ja, natuurlijk, dat is noodig! En heb je mooi piano gespeeld? Ik hoorde het." „Ja. weet je, liefsie, ik gevoel mij zoo gelukkig!" Hij trok zijn vrouw voorzichtig naar zich toe cn kuste lmar op den half-geogenden, lachenden mond. „Kom, liefste," zei hij toen, „nu moet ge mij wat voorspelen." Zij stonden op en traden het salon binnen. Alexandra Wassiljewna zette zich voor hel klavier en speelde. Somtijds keek zij ter sluiks naar haar man, hij zat in een ge makkelijke leunstoel onder het vriendelijke lamplicht en luisterde in zoet gepeins, ter wijl in zijn geest zijn vroeger leven de revue passeerde. (Worit vervolgd.) SCHIEDAMSCHE COURANT

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 1