DWAZEN. 60"* laargang. Vrijdag 19 October 1906 No. 12213 LAIN DWEEH. KENNISGEYIN O. BUITENLAND SCHIEDAMSCHE COURANT. Deze coura.nL verschijnt d a g c 1 ij k s, me! uitzondering van Zon- en FeesIdagen. Prijs per kwartaalVoor S cliied a m en V1 a a r d in g c n fl. 1,25, Franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingcn 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen, Advertenliën voer het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korto Haven.) Prijs der Advertcntiën: Van 18 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 eenis. Reclames 30 cents per regel. Groole lettere naar de plaats die zij innemen. K Advertcntiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertcntiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan liet Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. ÉH (ZAKBOEKJES.) De Burgemeester van Schiedam, brengt ter kennis van de verlofgangers,, <jjü op 1 Augustus j.l. naar de Landweer zijn oveigegaan, dat hunne nieuwe land weerzakboekje s zijn ontvangen en doze zoo spoedig mogelijk, doch ia ieder govai voor den 25stcn dezer maand ter Gemeentesecretarie, afdeeling B, moeten worden afgehaald. Schiedam, den ISdon October 1906. Dc Burgemeester voornoemd, M. A. BRANTS inrichtingen welke gevaar, schade ol hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek: lo. van de firma J. J. MELCIIERS Wz„ om vergunning tot uitbreiding barer dis tillecrde Vij, staande aan den Noord- vestsinget nrs. 111113, kadaster sectie 11. no. 99, met een gasmotor van 7 paar denkracht; 2o. van Mcj.. E. 1». VERBOOM, om vergunning tot uitbreiding barer scheepstimmerwerf „Dc Hoop" aan de Lange Nieuwstraat no. 43, kadas ter sectie L. no. 570, door deze in te rich ten ook voor den bouw van ijzeren sche pen I 3o, van G. W. J. VAN DER BURG, om vergunning tot uitbreiding zijner scheepstimmerwerf, staande 's-Gra- vcland no. 75, kadaster sectic H. no. 63, door deze in te richten ook voor denhouw van ijzeren schepen; 4o.(van de firma A. F. SMULDERS, om vergunning tot uitbreiding barer ijzerfabriek, staande aan den Maasdijk no. 1, kadaster sectie L. no. 1843, door plaatsing van een stoomketel met een ver warmingsoppervlak van 250 M-. Gelet op de bepalingen der Hinderwet; Doen te weten: dat voormelde verzoeken met dc bijlagen op de secretarie der gemeente zijn ter visie gelegd; dat op Donderdag den Istcn November a.s. 'des middags ton 12 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwa ren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten; en dat gedurende drie dagen, vóór hot tijd- Roman naar het Duitsch van HANS IIOCIIFELDT. stip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waai hel behoort, den 18den October 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. Schiedam, 18 October 1906. RUSLAND. Volgens officieele opgave zijn de Doe- tna-verkiozingen vastgesteld op 28 Januari. Dc verkiezingscampagne zal een maand te voren beginnen. Dinsdag werden door de veldkrijgsraden te Rostoff 6 revolutionairen, te Riga 5, ie Libau 2, allen wegens plundering Ier dood veroordeeld. De krijgsraad te Kroonstad! heeft thans het vonnis uitgesproken over dc 195 van muiterij beschuldigde matrozen van den kruiser „Alexander ill". Vijf en veertig hunner werden vrijgesproken, enkelen tot zes jaren dwangarbeid en el# overigen tot gevangenisstraffen veroordeeld. De regcering heeft geweigerd de statu ten goed te keureu van de partij der vreed zame hervorming, waartoe ook graaf Iley- den behoort. Zelfs de conservatieve libera len vinden in de oogen der regeering geen genade. De regeering heeft besloten de kadetten- partij te beschouwen als een revolutionaire partij en de strengste maatregelen te ne men dc propaganda van het partijprogram ma, zooals dit op het congres te Helsing- fors is opgesteld, tegen te gaan. De ge wezen voorzitter van de Rijksdoema, de heer Moeromtsef, is geschorst als lid van do Moskouseho Zcmstwo en van de stede lijke Docma aldaar, omdat een aamklacht tegen hem is ingediend wegens het onder reekenen van den Wiborgschen oproep. Golowin, de voorzitter van het Moskou- sche Zcmstwo-bcstuur, zal zich voor den rechter hebben te verantwoorden wegens deelname aan het congres te Uelsingfors, zonder verlof der regeering. Dc gisting onder de studenten te Peters- burg, Moskou cu Kief neemt bedenkelijke afmetingen aan. De overheid in die steden is voorbereid op o n I u s t e n, die van de hoogescholen zullen uitgaan. Londensche bladen vernemen uit Odes- sa dat dc Joden aldaar eon nieuwe ver volging vreezen op den verjaardag van den pogrom van verleden jaar. Tal van reizigers uit den trein van Riga naar Petersburg zijn gisteren gearresteerd wegens het dragen van wapenen. 2)r Eenigszins onaangenaam aangedaan cu met een klank van verwondering in zijn slem viel Ainsteg den spreker in de redo„Neemt nie niet kwalijk mijnheer, maar ik begrijp mot wat mijn particuliere zaken te maken hebben met „Laat u me even uitspreken." Boonsled legde veclbcteekcnend zijn hand op Amsteg'! arm. „Wanneer u mijn voorstel waarom ik u hier heb laten roepen accepteert, dan zijn plotseling alle finaneieelc moeilijkheden voor u uit den weg geruimd en kunt u, om het duidelijk te zeggen, desnoods reeds morgen huwen." Hij had de laatste woorden met buitenge- wonen klem uitgesproken ca zag den man tegenover hem scherp aan om den indruk dien ze op hem 'maakten, waar te nemen. De vooruitzichten die zich thans voor dezen openden, waren zoo schoon, dat ze hem bijna onbestaanbaar toeschenen. V oorloop ig nog slechts tijdelijk in staatsdienst, zag hij zijn toekomst weinig rooskleurig in en in ieder geval tie tijd, dat hij geheel onafhankelijk fou z'jn, niet zeer nabij. Hij had van kinds been af om zijn bestaan moeten strijden en ad de hoogte, waarop hij zich thans bevond, sechts schrede voor schrede met veel moeite L In zulk een strijd blijft weinig ge- cgenheid over om zijn fantasie den vrijen "■'gel te laten. Alleen zeer optimistische uren kunnen zich onder zulke omstandig heden uit den nevel van het lieden opheffen in het licht van een toekomst, die toch slechts zeer zelden in vervulling treedt. Tot die menschen behoorde echter noch Amsteg, noch zijn verlooide. Des te verrassender viel Boonsteds toespeling. De toon van zijn slem verried de grootste opwinding toen hij zcide „O, wat ik u bidden mag, zegt u me dan zonder omwegen wat ik doen moet om zulk ecu geluk tc bereiken." Boonslod had met innerlijke vreugde de opwinding van Amsteg bemerkt. De men- schcnkeimer had zich dus niet vergist toen hij aannam 'dat de bekoring van het goud voor alle karakters even sterk is, ook deze krachtige ernstige menscli werd er door be vangen zoodra zc hem maar van uit de verte werd getoond. Verruimd ademde de direk- leur op. „Bravo, bravo, zoo mug ik liet lioorcn," riep hij uit. Helder en duidelijk zonder lang er om been te praten recht op het doel al'. „Luister danllij leunde weer achterover in zijn schrijfstoe), nam een lineaal en begon daarmede to spelen, terwijl hij, onder het praten af en toe een loerenden blik op Am steg wierp. „De regeering is, zooals u nog beter zult weten dan ik, aan het zoeken naar een groot militair oefenterrein in onze provincie. Daar voor is al 10 millioeu mark door den Rijks dag toegestaan. Zij wil dat terrein tevens door een spoorlijn met de stad verbinden. Men heeft aan u persoonlijk de eerste opine- tingen voor deze lijn opgedragen. Een com missie waar u zelf lid van bent heeft in de afgeloopen wee Ir de verschillende terreinen in oogensehouw gepomen, do definitieve be- DUITS CKLAND. Dc „Berliner Lokal Anzciger" bevat een heel verbaal over een haast ongelooflijken dielmstreek, die een als Pruisisch kapitein verkleede schavuit in de voorstad Köpcnick bij Herlijn heeft uitgehaald. In het kort konten de feiten hierop neer; De geniale spitsboef requireerde in de uni form van kapitein een twaalftal militairen, spoorde met hen naar Köpenick, liet er den burgemeester en ontvanger arresteeren en naar Berlijn overbrengen en maakte zich uit de voeten met het bedrag van 4000 Mark, dat de gemeentekas bevatte. Aan het Berlijtoéhe blad onlleoncn we nu de volgende bijzonderheden: Nadat uitgeko men was, dat de heelc zaak een brutale die- venstroek was, werden beide autoriteiten te Berlijn in vrijheid gelaten. Burgemeester Langerhaus zelf \ertclt het volgende: Ik zat te ongeveer halfvijf in mijn bureau, toen plotseling de deur werd geopend en ecu officier, vergezeld van twee grenadiers, bin nentrad, die mij mededeelde, dat ik op hevel des keizers werd gevangen genomen en da delijk naar Berlijn vervoerd. Toen de bur gemeester hem zijn „Bevel tot inheehlcnis- name" Ier inzage vroeg, antwoordde de kapitein: „Mijn legitimatie zijn deze solda- fen De rest zult a aan de Nieuwe Wacht tc Berlijn hooren, waarheen ik u onmiddellijk moet - doen transporteeren. De burgemeester voerde er tegen in, dat hij reserve-officier was, waarop de pseudo- kapitein hem zijn eerewoord liet geven, dut hij onderweg niet zou trachten te vluchten, Op hevel van den keizer moest hij dade lijk naar de hoofdwacht te Berlijn gebracht worden. Op dezelfde wijze werd de ontvanger ten raadhuize in hechtenis genomen. Men dwong hem al het geld dat in de gemeentekas was ongeveer 4000 mk., voor den kapitein uit te tellen, die in naam van den keizer deze som in beslag nam en bij zich stak. Nadat dc burgemeester en de ontvanger op deze wijze gevangen waren genomen en de vermetele pscudo-kapitein dc 4000 mk. op zak had, liet hij de gevangenen, omringd door hun schremnde vrouwen en bewaakt door poli! ie en grenadiers, in drie gesloten rijtuigen naar Berlijn vertrekken, waar zij na twee uur ongeveer aankwamen. Ilti zelf nam vriendelijk afscheid van zijn grenadiers, nadat hij elk op een glas hier en een boter ham als belooning voor bun gehoorzaamheid en lnm moed onthaald bad. De gauwdief stapte op den trein en is spoorloos verdwenen. De geheele zaak is een grandiose spitsboeveiistrcek, een kostelijk staaltje van den militairen heilstaat m Duitschland, waar alles buigt voor „das Militiir". Dit grapje heeft veel van een operette-vertooning, waarin een aantal men schen aardig bij den neus worden genomen, maar nu dc andere gevallen dat men door slissing moet reeds eergisteren genomen zijn en alleen do keizerlijke goedkeuring vnog be hoeven. Men heeft een en ander vooiloopig nog strikt geheim gehouden, niet waar?" Hij zag Amsteg vragend aan. Deze had met gespannen aandacht toegeluisterd, zijn gelaatsuitdrukking was daarbij langzamer-» hand ernstiger geworden, ten laatste vloog nog een kort glimlachje over zijn gezicht en dan antwoordde hij droogjes. „Zeker." Boonsted ging levendig verder. „Nu zult u kunnen begrijpen dat het voor een man van zaken van. de grootste betee- kenis zou zijn thans reeds hiervan op de hoogte te komen. Met lichten spot in zijn'flinke gelaatstrek ken, knikte Amsteg. „Natuurlijk, wam een kapitalist zou hel terrein, waar de regeering het oog op heeft, dan zco-spoedig mogelijk onderhands koopen, misschien ook wel de streken waar de spoor baan door gelegd .moet worden enz. enz. Do bankdirecteur had den spot en den toon van den spreker schijnbaar in liet go- heel niet opgemerkt zijn eigen belang in do zaak nam zijn gedachten geheel in beslag en terwijl hij zich tevreden lachend in -Ie handen wreef riep hij vroolijk uit: „Waarlijk, in u heeft een handelsman zijn carrière misgeloopen Ilij boog laar Amsteg toe en ging op gedempte» toon ver der: „Dan wilt u ook begrijpen dat een kani- talist aan hem die hem dat geheim zou ont hullen, graag feu som van, nu laten we zeg gen van 100,000 Mark, op staande® voet zou betalen Hij zag Amsteg scherp aan met een be- teekenisvol lachje. Deze deinsde even terug, do streken van het almachtige Militiir er niet genadig afkomt. Het moet gebeurd zijn dat jaren geleden een krankzinnige kapitein zijn compagnie gelastte met gepakte» uuisel een bruisende rivier over te zwemmen. Toen de manschappen weigerden dit bevel op te volgen en den met de sabel dreigenden ka pitein ontwapenden, werd de geheele com pagnie in het tuchthuis opgeborgen, waar eenige stierven. De oude keizer weigerde elke gratie; eerst de tegenwoordige keizer bevrijdde de laatstcn van die ongelukkige» uit het tuchthuis. Nog vermakelijker wordt de schelmstreek, als men weet dat de gauwdief een prachtig militair voorkomen had: hij was naar schat ting 50 jaar oud, scheef gebouwd, met kromme, boenen, de uniform zat hem slob berig. Sommige Berlijn sche bladen noemen den gewannden kapitein krankzinnig, maar daar aan kan met recht getwijfeld worden, want liet optreden van den man getuigt juist voor zijn gezond verstand. liet „Berliner Tagehlatt" zegt over het geval 't volgende: De schavuit heeft een zeer juisten kijk gehad op het zieleleven van den Druisischen soldaat die, in oinoorwaar- delijke gehoorzaamheid gedrild, hij het zien van de kapiteinsuniform alle oordeel ver liest. Evenzoo zakken de twijfel, de toorn en het zelfbewustzijn van een burgemeester voor een uniform in elkaar, ohchoon, vol gens de verklaringen van de getuigen, de man dio haarrtlroeg, er uit zag, alsof llij zoo uit het tuchthuis was gekomen. De conservatieve bladen drijven den spot met de Koperiiicksche overlieden, die zich lieten gevangen nemen en bestelen door mili tairen. Slechts in tijd van oorlog of tijdens den staat van beleg slaat de militaire over heid ook in Duitschland boven liet burger lijk gezag. Op het station te Rixdorf zijn de kleeren en den degen van den pseudo-kapitein terug gevonden. Keizer Wilhelm heeft telegrafisch rapport gevraagd over deze fameuze zaak. GEMENGDE MEDE DEELINGEN. F r a n k r ij k. Minister-president Sarrien is reeds sinds langen tijd ongesteld en daar zijn genees lieer van oordeel was, dat hij niet langer dc leiding der zaken op zich kon nemen zonder gevaar voor zijn gezondheid! ver klaarde Sarrien gistermiddag aan president Fftllières, dat hij van niecning is, dat zijn lichamelijke kracht hom niet langer in staat zou stellen zijn functies te blijven waarne men. Maar op aandringen van president Fallières en het verzoek van dc yiienden van Sarrien zou door dezen op hel oogen blik het besluit om af te treden nog niet als definitief worden beschouwd; mocht maar zich dadelijk neer beliecrscliende en den verzoeker van het hoofd tot de voeten opnemend, zeide hij op scherpen toon. „Een heel aardige schadeloosstelling voor hem, die zich aan zoo'n schurkenstreek zou willen schuldig maken Daarop sprong hij opgewonden op, en zette heftig den stoel op zij, terwijl hij naar zijn hoed greep. Boonsted was vcrbleekend ook opgestaan. Zulk een ontvangst van zijn voorstel had llij zich niet kunnen denken maar toch slaagde hij er in zijn inwendige woedo dadelijk weer meester te worden en gedwongen lachend, zeide hij„Maat- mijn waarde heer, u gebruikt een geheel verkeer de qualifieatie: leder is tot zichzelf het naaste in deze wereld Niemand kan er ooit een woord van te welen komen. Wie zoo'n voorstel van de hand wees zou toch een dwaas zijn Met onbeschrijfelijke verachting zag Ara steg den directeur aan. •„Er moei dan toch nog een groot aantal van die dwazen zijn, die de eer hooger stel len dan zulk een wijze van geld verdienen dwazen, dio bij zulk een voorstel zich moeten inhouden om hem, die het voorstel doet, niet direct tegen den grond te slaan. - Wij begrijpen elkaar tlains volkomen - nietwaar mijnheer? Ik heb de eer u te groe ten. llij wendde zich snel otn en verliet de kamer. Boonsted had den vertrekkende met onder drukte woedo en haat nagestaard. Deze menscli had het gewaagd hem, den door zijn rijkdom zoo machtigen en invloedrijken bankdirecteur te weerstaan en hem brutaal weg te dreigen hem tegen don grond te slaan. Opgewonden liep hij zijn kamer op hij er echter bij blijven volharden, dan zou Vrijdag aan den ministerraad daarvan of ficieel kennis worden gegeven, In staatkundige kringen is men van oor deel, fiat er een ministericele crisis zal ontstaan. Clémenceau zal waarschijnlijk met de vor ming van een nieuw kabinet worden belast. Het sensatie-bericht dat onlangs de ron de deed, dat de keizer van Annain (Oost- Azië) Than Taf krankzinnig was geworden, is thans bevestigd. Loygues, de minister van koloniën, deelde in den ministerraad mede dat de keizer verscheidene zijner vrouwen had doodgeschoten en gemarteld, hij schoot ook op zijn eerste-minister, maar liet schot miste. De krankzinnige vorst is thans onder bewaking gestold en zal spoe dig worden afgezet. In 'tkort is gister melding gemaakt van de onderzeeboot „Lutin", gezonken te Bi ze vla. op do kust van Tunis. 2 oflieieren, 12 man en 2 leerling-machinisten bevinden zich in do hooi. Juli 1905 zonk op de iccdevan Bizerta de omlerzecsche boot ..Farfadet" door het weigeren van de sluitklep. Vier en twintig uur lang verdedigde de. beman ning zich tegen den indringenden vloed. Onvoldoende reddingsmiddelen maakten al le hulp vergeefs. Thans, een jaar later, zinkt er van de drie te Bizerta overgeble ven booten weer een, de „Lutin". De „Farfadet" lag tien meter onderden zeespiegel, de „Lutin" thans 35 meter. De hoop op redding van de opvarenden is op gegeven, nadut bij woeste zee pogingen daartoe zijn in het werk gesteld. Admiraal Bclievuc leidde Woensdag hel bergings werk, maar toL nog toe is men er niet in geslaagd de gezonken boot te ontdekken. Latere berichten melden dal do duiker! de „Lutin" ontdekt hebben, maar zij ver klaarden 'dat niet alleen de bemanning- reeds is omgekomen, maar dat liet schip onmogelijk zal gelicht kunnen worden. De Engelsche admiraal zond een paar schepen van zijn vlooi. De Franschc minister van marine Thomson is gisteravond naar Bi zerta vertrokken. Onder de 16 opvarenden bevindt zicli ook de vaandrig Millot, een generaalszoon en luitenant Fajoux, wiens moeder ernstig ziek werd, toen zij de doodstijding van haar zoon hoorde. Italië, De advocaat Pulameughi Ctispi, neef van den overleden grooten staatsman van dien naam, publiceert in zijn blad, de Romein- sche Diario, brokstukken van de gedenk schriften van Crispi, waaruit zou blijken, dat, in tegenspraak met het beweerde In de mémoires van Fou Hohenlohe, Bis marck volstrekt geen nadere aansluiting met Rusland heeft gewild. en neer, plotseling bleef hij staan, door een onaangename gedachte opgeschrikt. „Als Amsteg eens gebruik maakte van dit onder houd? Als llij Bah, daar behoefde hij zich niet ongerust over te maken. Amsteg had hem immers zijn woord gegeven daar over absoluut liet stilzwijgen te zullen bewa ren en dergelijke dwazen plegen altijd en onder alle omstandigheden hun woord te houden. Maar zou daarom nu dit prachtige zaakje onmogelijk zijn? Dat zou toch hemel tergend zijn. Te midden van het mnnnureeren des direc- teure kwam een bediende binnen, dut de hoofdredacteur van een kort geleden opge richte Beurs- en Ihmdclscoiirant, zekere doc tor Loreli, hem wen«chte te spreken. Boonsted keek aangenaam verrast op. Dat scheen hem een wenk van het toeval. Die Lorch was een individu dat hem blindelings volgde en zijn helmBm altijd wilde voor staan, omdat het hem voordeel opleverde, ilij ontving den bezoeker die hem amicaal tegemoet trad met grooje hartelijkheid. Lorch was het type van een elcganten man van de wereld, een beetje blasé. Zijn donker haar. waarvan hij overigens nog slechts weinig voorradig had, was zorgvuldig gefriseerd, zijn scherpe zwarte oogen werden door een gouden pince-nez verborgen, de sterk krullende snor hoven de volle zinne lijke lippen gai aan het uiterlijk van den ruim dertigjarigen iets flinks en zelfbewusts, dat met zijn geheele wijze van optreden strookte. (Wordt vorvelfd.)

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 1