STADSNIEUWS."^" venhage teruggekeerd in ket Hótel des In- des. Consulaire berichten. Bij Kon. Beri. is aan den heer J. G. d'An- dria eervol ontslag verleend uit zijne betrok king van vice-consul der Nederlanden te Gallipoli (Turkije). liet vice-consulaat te genoemder plaatse is met ingang van dien datum opgeheven. Audiënties. De gewone audiëntie van den minister van buitenlandsrhe zaken zal Vrijdag niet plaats hebben. Prof. mr. IT. v. d. Ylugt. Prof. mr. "W. van der Ylugt, te Leiden, heeft om gezondheidsredenen bedankt als voorzitter van het Alg. Ned. Verbond. (Ned.) Yisscherijschool te Umnidoii. Tot directeur van de visscherijschool te Umuiden is gister benoemdde heer 11. Bakker, Ie officier aan boord van 't stoom schip ^Olatkyrre", te Botterdam, rapport betreffende het naar haar eigen land terugzenden van prostituees van vreemden landaard, aan te nomen liet Congres 1 in sloot tot bestudeering var. do middelen, die zonden kunnen leiden tot verhindering van bet aanwerven van buitenlnmlsoho vrouws personen met onzedelijke bedoelingen, on tot de zedelijke verheffing der offers van de prostitutie en van het over do grenzen bren gen. Het congres werd daarna gesloten. In 1907 komf het Congres te Madrid l ijt-en. G. Ylssor Hz. Naar wij vernemen beeft de heer G. Visser Bz., die vóór een paar weken het wethouderschap neerlegde, thans ook ontslag genorpen als lid tan den Gemeenteraad. Nu de nieuwe wethoudersbenoeming heeft plaats gehad, is het motief voor zijn voorloopig aanblijven vervallen. Verkiezing te Leidon. De verkiezingscampagne in zake het lid maatschap van de Tweede Kantor, werd gis ter voortgezet door een grooto openbare ver gadering in de Stadszaal, waar ditmaal als spreker optrad mr. M. Mondeis, cundidaat der sociaal-democraten. De zaal was ook titans zeer talrijk bezet en er heersehte een buitengewoon opgewekte stemming. Xa een inleidend woord van mr. D. A. Van Eek, die de bijeenkomst presideerde en er den nadruk op vestigde, dat het wen- sehelijk ware zooveel mogelijk stemmen op mr. M. uit te brengen, ter wille van het be lang der arbeidende klasse, heklom laatst genoemde het spreekgestoelte en werd met daverend applaus begroet. Spr. begon zijn rede met een scherpe phi- iippica tegen het kapitalisme, dat er belang hij had de macht en beschikking over staat en maatschappij in handen te honden van een kleine groep. Daartegenover stond de grooto massa, deze moest weerbaar worden gemaakt voor den grooten strijd die haar in de toekomst wachtte. Uitvoerig werden de tekortKomingen van de burgerlijke partijen, zonder onderscheid tegenover den arbeidenden stand, aan scher pe critiek onderworpen. Daarna werd de leuze der antithese besproken en deze leuze een fortuintje genoemd, die noch door de liberale noch door de kerkelijke partijen in der. eerstvoigenden tijd gaarne zou worden semist. Verder werden do werkstakingen in En schedé, Tilburg en Leiden besproken en be weerd. dat fabrikanten en bazen, onverschil lig welke staatkundige of godsdienstige rich ting toegedaan, ten allen tijde tirannen te genover hun ondergeschikten zich hebben ïetoond. De solidariteit der Leidsche tim- merwerklieden werd hierbij door spr. hooge- lijk geroemd. (Stormachtige toejuiching viel na deze tirade den spr ten deel). Daarna Bij de gisteren te Rotterdam gehouden examens vrjje- en ordeoefeningen is o. m. ge slaagd mej. S. M. Juffermans van hier. Werd gewezen op de tekortkomingen, ook van liberale zijde, op het gebied van onder wijs en sociale wetgeving, en het o. a. ge lukkig genoemd, "Hat het arbeiderscontract althans niet tot wet is verheven, zooais het ontwerp er van oorspronkelijk door mr. Drucker was ontworpen. Het ontwerp van wet tot .verzorging van den arbeider op den ouden dag" werd door spr. ten strengste veroordeeld en gewezen op de groote onbil lijkheid, dat de werkman zelf zou moeten bijdragen in 'de kosten voor zijn pensioen. Zoowei van kerkelijke als van vrijzinnige zijde werden de belangen van den arbeider in dit opzicht schromelijk miskend. Als ini- nimum-eisch ton deze mocht worden ge vergd, dat den arbmder op zijn ouden dag werd uitgekeerd wat hem in zijn jonge jaren ontegenzeggelijk was te kort gedaan. Eén rechtvaardige belastingwetgeving was volgens spr., ook van de tegenwoordige .Re geering niet tc verwachten, hij wees er op duf de arbeider in zake belastingen on evenredig hoog tegenover de bezittende klns.-e wordt gedrukt. De vermogens- en bedrijfsbelasting werden vervolgens door spr. in den breede behan deld en beweerd, dat vooral de progre=-ie bij eerstgemelde belasting voor de grooie kapi talen veel te gering was gesteld. Ook werden nog besproken de bepalingen der "Woningwet, welke door spr. werd er kend niet het slechtste product van sociale wetgeving werd genoemd. Ten slotte werd do arbeidende klasse er op gewezen, dat het kapitalisme de vijand h welke den kleinen man uitbuit en aanbe volen eigen klassepoiitiek tc volgen en niet den liberaal te stommen, maar hun stem uit te brengen op den sociaal-democraat. Spr. wijst er ten slotte op, en verzocht er uitdrukkelijk melding van te maken, dat het onjuist was de bewering van dr. De "V isser, dat bij de 'behandeling van de wet op de militaire krijgstucht de sociaal-democraten de eenige waren geweest, die gestemd had den tegen een amendement om strafbaar te stellen het uitvloeken en uitschelden van den mindere door de meerderen. De behande ling dezer zaak. indertijd in de Kamer, wordt door spr. voor juistheid uitvoerig medegedeeld, en er op gewezen, dat buiten de sociaal-democraten ook 13 liberalen tegen bet amendement hebben gestemd. Congres tegen meisjes-handel. Gistermiddag hield het congres te Parijs zijn laatste zitting. De Nederlandsche afge vaardigde de Graaf drong er op aan zijn Hoog1 bezoek. lieden mocht onze gemeente zich ver heugen in liet bezoek van een aantal hoo- go regeerïngspersoncn, die door de Directie der Oxygeniumfabriek, aan den Buitenha- veinveg alhier, zijn uitgenoorligd om. nu haar fabriek een groote uitbreiding heeft ondergaan, deze te komen bezichtigen. Te 1.14 kwamen uit 's-Gravenhage aan het station alhier aan: de min. van Lnnrib., Nijverh. en Handel, mr. J. D. Veegens, de minister van Waterstaat, prof. <T. Krans, de commissaris der Koningin in deze provincie mr. «T. G. Pntijn, de griffier der Provinciale Staten, mr. Tnvenraat, de administrateur van het Dept. van Lnndb., Handel en Xijv., mr. dr. J. Ij. A. Salverda de Grave, de referendaris mr. dr. Ch. M. A. Biileveld, de hoofdcommies mr. J. C. A. Everwijn en do commies J. W. G. Coops; voorts een 12-tal professoren uit Delft en Leiden, de voorzit ter der Mij. van Nijverheid, de voorzitter en secretaris van het Kon. Instituut van In genieurs, de Inspecteur van den arbeid, dr. A. Kuyper en diens adjunct, de heer Straat man. Deze bezoekers werden op het station gecomplimenteerd door den gedelegeerd commissaris der Oxygenium fabriek, den heer Andre Meeuwsen, waarna de op het Stationsplein gereedstaande rijtuigen wei' den bestegen, die de hooge en talrijke be zoekers naar de fabriek bractnen. Daar waren reeds aanwezig de genoo digden uit deze gemeentede burgemeester, dr. M. A. Brants, de secretaris, mr. V. Sicken- ga, de wethouders, P. M. J. A. Lagerwey en J. 11. van "Westendorp J.Dz., benevens eenige andere autoriteiten in "deze ge meente. Ter ontvangst van de aankomende gas ten waren aan de fabriek aanwezig de heeren v. d. Ploeg, president-commissaris der Maatschappij, en de bestuursleden, de heeren Van Wissen, den Bossers en au der Grient. De heeren werden daarna geleid naar het kantoor der Directie, waar ook do overige genoodigden zich reeds hadden ver- eenigd. Nadat enkele voorstellingen hadden plaats gehad, werd het woord gevoerd door den president-commissaris, den heer v. d. Ploeg. Na de beide ministers en verdere aan wezigen namens commissarissen dank te hebben gebracht vooar het voldoen aan de uitnoodiging, geeft spr. een overzicht van de ontwikkeling der toepassing van zuur stof en waterstof en demonstreert hij de inrichting der fabriek, <le fabricage enz. Hierna voerde het woord de gedelcgeeid commissaris, de lieer Andre Meeuwsen. Hooggeachte heeren, aldus spr.Deze fa briek. waarin ik do eer zal hebben u rond te leiden, is in 1899-1900 ingericht, in een tijd, dat het gebruik van zuurstof en waterstof hier 'te lande nog vrijwel onbe kend was. \Yel paste men reeds in 't bui tenland hier en daar de knalgasvlam toe bij het wellen en soldeeren van metalen, welke bewerking ik al dadelijk als van groot gewicht voor ue metaal-industrie be schouwde, doch de toepassing op modiscr gebied verkeerde nog in "t eerste stadium, onulat mannen als: Prof. v. Leyden, Dr. Thiriar, Driiger e. a. hunne vindingen nog niet hadden uitgewerkt. Met groote moeite werd het gebruik van zuurstof en waterstof meer on meer door ons bekend gemaakt en konden wij allengs op een geregelde afname en vaste clien tele rekenen. Thans is de aflevering onzer gassen ruim tienmaal zoo groot als in het eerste jaar van het bestaan dezer fabriek. Dc gunstige ligging van Schiedam als industrie-stad doet vooral onzen export toenemen en het doet me een genoegen te kunnen zeggen, dat onze heilaanbren gende zuurstof thans wordt afgeleverd tot zelfs in Australië. Veel zuurstof wordt door ons gezonden naar België, Zweden, Noorwegen,'Rusland, Denemarken enz. en voornamelijk naar Duitschland, alwaar men niettegenstaande de hooge invoerrechten, sedert 1 Maart van 'dit jaar op gecompri meerde gassen geheven, zich om de groote zuiverheid daarvan niet heeft kunnen los maken en men voortgaat onze zuurstof in de ziekenhuizen aldaar toe te passen en er liet tegen opziet, die hooge invoerrech ten te betalen om onze producten te kun nen gebruiken. Dit is een succes, waarop ik meende wel uwe aandacht te mogen vestigen. Door dc grooie toename onzer bestellin gen was de fabriek, zooais deze in 1809 werd ingericht, allengs te klein geworden en toen gedurende de laatste winters het tag- en nactitbedrijf moest worden inge voerd. werd tevens besloten tol uitbreiding en werden nieuwe gebouwen en machines aangekocht, welke laatste onze fabrioks- capacitoit tot het drievoudige deden stijgen. Met deze uitbreiding ging ook uitbreiding van bot personeel gepaard. Daar wij uitsluitend zuurstof en water stof cn de daarvoor benoodigde toestellen maken en het gebruik ervan aan onze cliënten demonstrecren, aan wie wij de verdere toepassing en bet gebruik onzer gassen in hunne bedrijven overlaten, heb ben wij geen uitgebreid personeel.Ik kan er intussehen met vreugde op wijzen, dat het personeel, waarmede de fabriek voor bijna 7 jaren aanving, 1iog voltallig aanwezig is eu de kern vormt van de vele goede krachten die, waar noodig, denkend en zelfstandig handelend, ccn zóó uitmun tende samenwerking doen ontstaan, dat de uitoefening van dit niet zorg te behartigen bedrijf, zonder storing of wrijving volko men tot haar recht komt. Bij een goeden geest paart zich bij ons personeel een sterk ontwikkeld plichtsbe sef, hetwelk voornamelijk duidelijk uitkwam in dc tijden toen nacht- on dagbedrijf was ingevoerd, toen n.L de zooveel zwaardere aak over dezelfde geoefende krachten moest worden verdeeld. Het Bestuur on zer Vennootschap heeft niet geaarzeld het personeel van don aanvang af te doen deelen in de winsten en werd o.a. over boekjaar 1905 onder liet personeel ver deeld 1/10 van hetgeen aan aandeelhou ders werd uitgekeerd, vormende 21/» a4 weken extra loon. Terugkomende op den verkoop onzer producten zij opgemerkt, dat het niet ge makkelijk was, hier Le lande de toepassing op medisch gebied door Ic voeren. Het groote nut werd dan ook eerst meer al gemeen ingezien, toen wij in Juli van 1904 op het Geneeskundig Congres te Breda een expositie hielden van Zuurstof-inhallatie- Toestellen voor long- cn asthma-lijders, zuur- stof-chloroform-narcose-nmparaten, zuurstof- koffers voor 't toepassen van zuurstof bij het redden van drenkelingen, verstikten, enz. Later voegde zich daarbij do toepassing der zuurstof in de mijnen, door personen met reddingswerken belast, in de gelegen heid te stellen, in toestellen geheel van de buitenlucht afgesloten, 1.5 uur te kun nen verblijven en zuurstof te kunnen toe dienen aan de bedwelmden, waarhij de le vensgeesten niet geheel geweken zijn. Een drietal dergelijke inrichtingen van het sys- teem-Rotli-Driiger mochten wij reeds afle veren aan de Staatsmijnen te Heerlen, ter wijl de Petroleum- en Benzine-Etablisse- menten te Rotterdam voor het laten afda len harer werklieden in 'de met gassen gevulde tanks, zich dergelijke toestellen aanschaffen. Het gebruik van zuurstof-naicose-toestei- len is thans in grootere ziekenhuizen al gemeen, 8at van zuurstof-inhallalie-appa- raten ook bij particulieren, terwijl onze zuurstof-koffers reeds vele nuttige diensten hebben bewezen, en door het tijdig toedie nen van onze zuurstof reeds vele menschen- ievens in den loop der laatste jaren zijn behouden. Onze gassen worden echter en dat nog we! in veel grootere mate toege past voor technische doeleinden, n.i. voor het wellen, soldeeren en afsnijden van me talen, waaruit verschillende interessante metaalbewerkingen ontstonden, die ik u dadelijk hoop te doen zien. Van den laat- ston tijd dateert ook de combinatie der zuurstof-acetyleenvlam, welke aan de punt van den brander een kleinen blauwen ke gel vertoont, aan welks spits een tempe ratuur heerscht van 3600 gr. en die na genoeg geheel uit kooioxyde en waterslof bestaat, uit reduceerendc gassen, dus waar mede men niet de kans loopt, de metalen te verbranden. 7,cer merkwaardig tnag ook hceten, het doorsnijden van zware ijzeren platen en buizen, door middel eencr knal gas-steekvlam, waaromheen een zuurstof- stroom het verbranden van 't ijzer verge makkelijkt en de kracht van die zuurstof- stroom het overblijvende ijzer-oxyde wég- blaast, zoodat men een verrassend gave gleuf in het metaal ziet ontstaan. In groote hoeveelheden wordt zuurstof cn waterstof gebruikt voor 't z.g. naad loos ineenwellen van vaten, kannen, re servoirs, tanks, bussen cn de veie grootere en kleinere petroleum tanks, die men da gelijks den inhoud ziet vervoeren, zijn te genwoordig bijna alle z.g. naadloos met onze "knaigasvlam geweld. Ook in de ve locipede- en bramlkasten-industrie worden onze gassen toegepast. Naast dit gebruik op velerlei gebied van tcchnischen aard worden onze gassen ook nog .toegepast voor projeetieverlichting en tot vulling van luchtballons, 't Spreekt vanzelf, dat ge wone luchtballons, ter wille van de kos ten, slechts lichtgas zullen gebruiken, doch waar het er op aankomt een groote bewe gelijkheid aan" de ballons te geven wordt de zeer lichte waterstof toegepast. Zoo voorzien wij daarvan de Iloilandsche en de Belgische Genie cn wij zijn thans in onderhandeling mot twee vreemde mogend heden betreffende een contract-afsluiting voor de aflevering gedurende eenige ja ren van waterstof. Deze mogendheden zijn ver genoeg verwijderd om de toepassing dier waterstof niet tegen ons zeil gekeerd te zien. Wanneer u voortdurend hoort spreken over zuurstof en waterstof, is hol u wel duidelijk, dat wij hier hoewel ieder gas op zichzelf ongevaarlijk in gccombinoer- den toestand een zeer gevaarlijk gassen- mengsel zouden fabricoeren. Dat vermengen wordt echter behoorlijk voorkomen. Wij zorgen steeds, de gacsen te scheiden en wat op waterstof betrek king heeft rood, en wat op zuurstof be trekking liceft zwart te verven, terwijl de sluitingen der stalen cylinders, waarin de gassen tot 125 atm. gecomprimeerd wor den, niet aan elkander passen. De heer inspecteur van den arbeid,wiens welwillende wenken wij daarin steeds heb ben opgevolgd cn wiens tegenwoordigheid hier wij op hoogen prijs stellen, zal "tech ier wei met ons eens zijn, dat goede maat regelen getroffen zijn om gevaar te voor komen. Wat de fabiiieksinrichling zelve betreft, zij het mij vergund, u met een enkel woord toe te lichten, hetgeen wij de eer hebben n iin de fabriek te doen zien. In de eer ste plaats 'de machinekamer, waarin twee electrische dynamo-machines worden be wogen door een stoommachine van 60 P.K. en een zuiggas-motor van 80 «i 100 P.K. In uwe tegenwoordigheid zal deze motor worden aangezet om lo doen zien, dat, uit een oogpunt van arbeidsveiligheid beschouwd, hierbij geen gevaar bestaat. Door het lokaal gaande, waarin zich dc generators tot fabricage van het vocdings- gas bevinden, komen we in de 2 pompen- kamers, in de eerste waarvan de zuurstof en dc tweede (dus van elkander geschei den) de waterstof tot een .dichtheid van 125 atmosfeeren in naartoe speciaal ver vaardigde stalen cylinders wordt gecoin primcerd. Van daaruit op de binnenplaats der fabriek komende, ziet u daarversehil- lende hoeveelheden dier stalen cylinders (fabrikaat Maimesmann) van divetse groot te, ter verzending naar vergelegen landen gereed. Tussehen de beide gashouders door gaande in de electrolyse-zaal komende, ziet u daar een batterij van 60 electrolyseurs, die, terwijl voor enkele jaren, toen de zware electrische, stroomen nog niet be kend waren, men in de Laboratoria slechts met enkele kubieke centimeters zuurstof en waterstof kon voortbrengen, ons thans per uur ruim 40.000 liter zuurstof en ruim 80.000 liter waterstof opleveren. Uit de elcctrolyse-zaal komen wij in het lokaal waar u liet wellen en soldeeren m. a'. w. het industrieel gebruik onzer gas sen wordt gedemonstreerd. U ziet daar o. a. het wellen der naden eener brandkast, het doorsnijden eenerö" ijzeren stoombuis, het herstellen van een gebroken ijzeren rooster, enz,, alsmede een kleine expositie van koperen en ijzeren machinedeelen met de knaigasvlam bewerkt Van daaruit hoop ik u te mogen voeren naar ons laboratorium, waar thans een expositie van toestellen tot het gebruik van zuurstof op medisch gebied is bijeen gebracht. Deze toestellen hebben alle be trekking op het gebruik van zuurstof. Daar het laboratorium grenst aan ouzo kanto ren, hoop ik u daarin nog, zoolang uw tijd het u toelaat, vercenigd te zien. Ton slotte, hooggeachte heeren, hoop ik, lat gij van uw zeer gewaardeerd bezoek aan deze fabriek tot bereiding van water stof cn zuurstof, een gunstigen indruk zult willen medenemen. Lord Kelvin heeft gezegd, dat in 4 iib eeuwen de zuurstof uit de dampkringslucht verdwenen zou zijn en onze nakomelingen niet meer kunnen leven. Ken troost is het, dat zij dan hun toevlucht kunnen nemen tot andere bewaarplaatsen van zuuistof dan de lucht. Wij zijn echter humaan genoeg te hopen, dat de berekening van do drager in de gelegenheid stellen ia do meest vergiftige atmosfeer zich vrij te be wogen toestellen tot redding van hendio bewusteloos zijn door verstikking, van drenkelingen enz.; voorts Lnhnlatietooslol- len voor long- en hartlijders, waarbij de zuurstof kan worden vercenigd met ver schillende medicamenten, welke dèpatiënt behoeft. Ook waren er toestellen voor nar. cosc-mengsels, zooals zuurstof met chloio- form, met ether of mot beide. Voorts was daar een apparaat; om h.v. voor con bioscope kalklicht-projcctics tc maken. Ook van de toepassing van do fa- brieksprodukten in de industrie werden voor beelden geleverd eri proeven gedanu, o. n. door zuurstof met acetyleen en zuurstof mot waterstof waardoor een eoorme hitte kon worden ontwikkeld; voorts liet doorsnijden vim ijzer met een zuurstof straal, h.v, Indmi f pnntserpiuten, profielijzer e. d. g. Ook werd getoond liet door samenvloeiing verhinden van roodkooper met ijzer, cn rood koper met geel koper. Met do grootste belangstelling werden zoo wel de tentoongestelde voorwerpen nis de nf- gokgde proeven bezien en ge.volgd en menig woord van ingenomenheid mocht de directie van de Bezoekers onlvangeai, en menige vraag gaf blijk van de groote belangstel ling zo jwol van de ministers als van dc veie technici. Dan wenl teruggekeerd naar de Direc tiekamer, waar, na aanbieding der cham pagne, het woord word gevoerd door mi nister Yeegens. Het was spr. "een aangename plicht om ook namens zijn collega dank te brengen aan Commissarissen en Directie voor ds hoogst belangrijke bezichtiging dezer fa briek. Zulke bezoeken zijn, bij uitzondering eens een bloem op het ministerieele pad, dat ni,et altijd met rozen is bezaaid. De uitleggingen, die wij hebben gehoord en de toepassingen die wij hebben gezien van de productie der fabriek, geven een denkbeeld van de bijzondere betcekenis dezer sedert eenige jaren inhcemsche in dustrie, die spr. hoopt dat dit zal blijven. Wij hebben gezien voor hoeveel doelein den deze producten worden aangewend ten behoeve der industrie en der hulpbe hoevende menschheid. En daarbij heeft men zeker met groot genoegen gehoord hoe een toenemende at- zet deze producten brengt naar alle dee len der wereld. Alen kan spreken van een oud-Schiedaiii, dat klaagt en ook wel reden beeft tot kla gen en van een verjongd Schiedam, dat met frissche krachten en herlevende ener- de toekomst tegemoet gaat en Schie- om zen geleerde falen zal cn dat de toekom stige' „zuurstof-fabrikanten" len onrechte op een „gouden tijd" zullen kunnen reke nen, waarin alleen door hun „welwillende" tusschenkomst „de zuurstof" zou verkrijg baar zijn. Dan werd de fabriek bezichtigd. Men be gaf zich daartoe in de eerste plaats naai de machinekamer, waar een groote gas motor van 100 I, P.K. een dynamo drijft, wier electrische sti,. n het water in zijn samenstellende gassen ontbindt. Naast de machinekamer bevindt zich een inrichting waar het gas wordt gestookt, dat den motor tot beweegkracht dient. Toon de bezoekers in de machinekamer kwamen, stond de motor stil en na een heldere uiteenzetting der inrichting werd hij in beweging gebracht mot behulp van samengeperste lucht. In een derde afdeeling werden bezich tigd de electrolyseurs, ijzeren waterbakken, waardoor de electrische stroom door de zoo- cven genoemde dynamo wordt gevoerd, waardoor het water zich scha' It in water stofgas cn zuurstofgas, dat langs buizen wordt gevoerd over meters naar de gas- compressors. Door de geheele fabriek is alles wat de zuurstof betreft rood en wat de waterstof betreft zwart geverfd. Dan werden bezichtigd de machinerieën benoodigd om de ijzeren flesschen met de gassen te vullen, die daarin tot een span ning van 125 atmosfeeren worden gebracht. Door de Directie was voor dit bezoek gereed gemaakt een fraaie expositie van de toepassingen der producten harer fa briek. Daar waren keurige toestellen geëta leerd, reddingsapparaten, zooals die o. a. te Courrières zijn gebruikt en die den gie dam wel zal terugbrengen op haar be langrijke plaats in "de rij der industrieele gemeenten. Spr. wenscht deze fabriek toe dat zij zal blijven voortgaan zich te ontwikkelen in het belang van menschheid en nijver heid. Dan neemt dr. Brants, burgomecstenlc zer gemeente, het woord. De uitnoodiging rot Dezichtiging dezer fabriek hebben B. en W. met genoegen ont vangen en daaraan gaarne gevolg gegeven cn het is der gemeente Schiedam een eer zoovele hooge autoriteiten als gasten bin nen haar muren te mogen ontvangen. Spr. wijst op de heldere verklaring van het geziene, die voor de technici onderdo bezoekers en zeer zeker vooral voor de an dere welkom was en dó laatsten weer te rugvoerden naar hun studietijd. Spr. wees er voorts op, hoe de grooie kracht van If. en O. was gebleken en die als IKen O zoowel als II 2 O van zoo groo te bcteekenis is; een kracht waarvan mis schien enkelen wel eens vreesden dat zij aan de haar boheersehende macht zou ontspringen. Spr. wenschte den Commissarissen en Directie toe, dat dc fabriek tot nog hoo- geren bloei en ontwikkeling moge geraken. De bezoekers die uit andere plaatsen voor dit bezoek waren hiergekomen bestegen ve der de rijtuigen en vertrokken mot den trein van 3.31 naar Den Haag terug. De verschillende afdeeiingen der fabriek waven ter gelegenheid van dit hooge bezoek door de firma Gebrs. Jleausar op smaakvolle wijze met donker pluche drapcricn cn licht satijnen afscheidingen versierd, waardoor de verschillende vertrekken een zeer aardig aan zien hadden verkregen. Spool's Vocaal-Ensemble. De laatste maai, dat in de Groote Keik een uitvoering van dit zanggezelschap plaats vond, was in April 1903; wol werd lii dén Officieren-Tuin verleden jaar een concert gegeven, doch ondervond aldaar zoo weinig belangstelling, dat de directie begreep, wilde men hier ter stedo me meer succes slagen, de Grooto Kerk plaats is welke zich bijzonder goed leent voor vertolking dezer Gewijde Muziek. "t Was goed' gezien, want er waren gis teren zeer velen opgekomen om van deze zangen, welke zoo eigenaardig, slechts m het kerkgebouw tot bun recht komen, genieten. En de hoorders zullen wel allen voldaan zijn, want het uitstekend geschoo- de koor heeft het beste van zijn krachten onder de leiding van hun bekwamen recteur, don heer Arnold Spool, gegeven. Het spreekt wel vanzelf, niet alle kuns is volmaakt, en zoo ook hier slaagde o eene beter dan het andere. Met „Bede voor het Vaderland", viW Valerius, het in de laatste jaren zoo po pulair geworden lied, werd de zang 8- opend en kon men ook in het (kli*r0[) volgende koor „Ehre sei. Gott') van Bol te

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2