60*" Jaargang, Zondag 28 October 1906. No. 12221 Tweede Blad. Uit de Tweede Kamer. Een romantisch© ge schiedenis. Deze courant verschijnt d a ge 1 ij ks,met uitzondering van Zon- en Feestdagen Prijs per kwartaal: Voer Sc li ied a m en V! a ar d in gen 1 25 Franco per post fl. 1.65. ai c Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingcn 10'cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën vooi het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven.) Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die D ins da g-, D on de r d ag-en Z a te rd ag a vo n d verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon V 1 v voor de Redactie No. 123. oor de Administratie No. 103. Eene korte zitting, die van Dinsdag 1.1., maar eene zitting met een gaatje. Het ont werp van den Minister van Marine tot reor ganisatie van het corps mariniers werd door de Tweede Kamer verworpen. De mariniers zijn uit den tijd, dat is eene waarheid die niet ontkend kan worden, al zal deze droeve overweging het hart van menige voiksschoone doen breken. Aan de verwachting, dat ze zouden kunnen uitmaken een zelfstandig expeditiecorps hebben ze niet beantwoord, en met de nieuwe veebt- middelen die de wetenschap onze marine ver strekt heeft, is hun rol van vechtsoldaten aan boord uitgespeeld. Het corps mariniers heeft dan ook oen langzame» dood. Den hoer Thomson was dit een te martelend schouwspel en hij wilde af schaffing in eens in plaats van voortzetting van het langzame proceswaartegen het ont werp slechts geeft opheffing van het afzon derlijke officierenkorps, zonder voor goed van de mariniers zeiven afstand te willen doen. Wij zullen niet zeggen, dat dit ontwerp van alle halfslachtigheid is vrij te pleiten wij zijn er niet blind voor, dat Minister Cohen Stuart alles is behalve een inan van hot woord; wij geven gaarne toe dat zijne wijze van sproken, die hem maar al te vaak onverstaanbaar maakt, niet direct er op aan gelegd is, om de Kamer te boeien, te over tuigen of te vermurwen. Maar of er nu in derdaad voldoende reden' was om het ontwerp je verwerpen, om in deze feitelijk onder geschikte zaak de regeling niet aan het beleid van den Minister over te laten, dat wagen wij te betwijfelen. En dat zou ook niet geschied zijn, als de rechterzijde niet haar spelletje van deloyale oppositie, wat ze ook reeds bij het ontwerp-Fock, terugkoop Van landerijen, gespoeld heeft, niet had herhaald. De rechterzijde stemde als één man tegen, waaruit een kind kan begrijpen, dat bier een politiek werd gevoerd van een bepaald zeer lang allooiwat gewicht ter wprcld heeft bij zulk eene zuiver technische zaak het openbaringsgeloof in de schaal te leggen? Meer en meer zien wij in den laatste» tijd, dat wanneer liet blijkt, dat er aan de linker zijde eenige tegenstemmers tegen een ont,- werpje van de Rcgeering zullen zijn, dc rech terzijde dit eene welkome gelegenheid vindt om zich als één man daarbij aan te sluiten, verheugd in staat gesteld te zijn het gehate Kabinet een speldenprikje toe te brengen. Dat is deloyale oppositie van de ergste soort, en dwaarin schuilt bovendien een groot gevaar. En wel dit, dat de linkerzijde, in billijken tegenweer hare objectieve critiek laat varen en minstcriecl zal worden in den slechten zin des woords. Hadden toch dc drie vrijzinnig-democra ten Limburg, Marehant cn Ketelaar en de Liberale Unieman dc heer Thomson kunnen „Ik geloof niet aan het romantische in ie wereld. Ik heb er genoog naar gezocht en ik heb het nooit gevonden. Ik heb het er werkelijk niet ver door gebracht. Kijk IT,ij maar eens aan!" Do spreker was een kleine armoedige man vuil en bestoven; hij zat tegen een dijk aan en strekte zijn zwarte han den uit om de aandacht op zich te ves- Lgen. De twee mannen, tot wie hij sprak, zagen er even weinig verzorgd uit als hij. De naam van den spreker was Samuel Green, hij die naast hem zat, een klein, vroonjk oud man heette Timothy Cam- Pmn; de derde, die er zeer zwaarmoedig mtzag, was Peter Ledcott. Ma, wat zullen we er aan doen ant woordde de laatste. „Wij hebben al van aUes geprobeerd en tot nog toe ging het ons vrij goed, maar geloot mij, Samuel reen, het romantische brengt ook al geen geld op." b „Daar ben ik nog zoo zeker niet van," meikte de oudste van de drie op, terwijl 0 zijn ouden hoed naar achter zette en 'P baard streelde. „Kijk maar eensnaar lnP vader; hij zei altijd, dat hij nooit zou trouwen en hij deed het ook niet,. een veertig jaar was, toen liep hij fens langs een winkel, hij keek naar bin- vermoeden, dat de rechterzijde hier poli tieke winst op het oog had, en in troebel water zou visschen, wij zeggen niet dat ze anders gestemd zouden hebben, maar meenen toch dat ze dan de stem, die ze over dit ondergeschikte ontwerpje uitbrach ten, nog wel eens uit een politiek oog punt hadden bekeken. Waren toch die 4 stemmen andersom uitgebracht; het ontwerp ware aangeno men. Dat zou. o. i. ooft fret geval geweest zijn, als Vrijdag 19 October de Kamer nog tot stemming had kunnen komen. Niets gevaarlijker dan een Kamer, die tegen haar berekening nog een aparte dag voor zoo'n zaakje moet terugkomen, en er dan eens recht voor gaat zitten. Den Minister scheen de uitslag min of meer te verbazen. Als Zijne Excellentie niet een nieuw man in de politiek ware, had hij dat wel zien. aankomen, maar de kronkelpaden der politieke gangen worden in het ronde zeemansleven niet geleerd. Ten slotte kwam het ontwerp lot. wijzi ging van de wet op dc Postspaarbank, dat verleden week reeds van de agenda was afgevoerd om maar klaar te komen, wat helaas niet lukte, weer op de prop pen. Wij krijgen nu net als in België Staats schuldboekjes. De inlegger in de Post spaarbank zal eene inschrijving kunnen hebben op de Nationale Werkelijke Schuld en dus in plaats van 213/16, 3 percent van zijne ingelegde gelden maken. Daar tegenover staat, dat hij de risico loopt, dat hem, doordat bij opvrage van 'de in gelegde gelderr terugbetaald wordt naar de koers van den dag, hij hij daling daar van zijrr ingelegd kapitaaltje ietwat zal ziert verminderen. Maar voor 3on Staat zelf rijst de vraag: Hoe zal de Rijkspost spaarbank zdchzclve tegen dat koersverschil dekken? 'Over de wijze waarop dit geschieden zou ontspon zich een hoogst interessant debat tussehen den Minister van Finan ciën en den heer Parijn. Hier waren bei den als oud-administrateur van de Gene rale Thesaurie in hun element, hier wa ren zeer zakelijke en hoogstaande betoogen. Rij den hoor Parijn stopd op den voor grond, dat ook de Rijkspostspaarbank zou kunnen meewerken om de koers van onze Nationale "Schuldbrieven hoog te houden, die in de laatste jaren door verminderden aankoop 'niet weinig zijn gedrukt. Die ver minderde aankoop is in hoofdzaak hot ge volg van do borgtoclitcnwel, die een eind heeft gemaakt aan den eisch dat de ze- kerheidsstelling van den ambtenaar moest wezen een inschrijving op het Grootboek cn de verlaging van dc meerderjarigheid van 23 op 21 jaar, waardoor de recht hebbenden twee jaren eerder hunne o_p het Grootboek ingeschreven kapitalen lich ten. Minister dc Meester voerde tegen dat alles aan, dat niet door kunstmatige middelen ons krediet hoog moest gehouden worden, maar door solicd beheer onzer fi- nen en zag achter de toonbank een net vrouwtje, hij ging den winkel in, kocht er iets voor een stuiver en was meteen voor zijn leven geborgen, daar zij een weduwe was en hem wel wou hebben. Ja, er worden heel wat romans afgespeeld." Deze drie mannen waren door het on geluk langen tijd bijeengehoudenovereen komst in hun aard had hen voor 'teerst bijeengebracht en deed hen iets uitsteken boven andere vagebonden. Een heeleu zo mer hadden zij samen omgezworven, en zonder zorgen geleefd, daar zij niet ver der dachten dan den dag van. heden. Maar nu svas het avond en zij hadden geen ander uitzicht dan den nacht inde open lucht door te brengen. Zelfs devroo- lijke Trinnothy Campion zag daar tegenop, hoe dapper hij 'zich ook voordeed. Het was echter nog geen nacht, en er kon voor dien tijd nog heel. wat gebeuren. Op dat oogenblik zag Peter Ledcott een stukje papier op den weg fladderen. Hij keek er onverschillig naar, totdat liet juist naar hem toegevoerd werd, toen strekte hij de hand udit, nam het op, vouwde het glad en begon te lezen. Samuel Green was bezig zijn pijp aan ti stoken Timothy Campion lag achter over op den dijk mot zijn hoed over de oogen getrokken, toen een plotselinge uit roep van Peter Ledcott hen beiden deed opkijken. Zij zagen, dat Peter met alle aandacht naar iets in het stukje krant keek, en het nanciën. Daarenboven had hij geen zeg gen over de geldbelegging van de Rijks postspaarbank; het oordeel daarover kwam 'ftan den Raad van Toezicht 'toe, die en hier ontmoetten de twee financieele specialiteiten elkaar wel dezelfde in zichten zou hebben als de heer Parijn. Het ontwerp werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen, en de Kamer ging uiteen tot 6 November, waarop de groote begrootingsstrijd zal aanvangen. Of uit dien strijd alle ministers levend zullen uitgaan, zal de tijd loeren. TE YEEL TACT. Men klaagt en terecht over de on hebbelijkheid van den gemiddelden Neder lander. Men beweert, dat deze bandeloos heid steeds toeneemt. En telkens wanneer een vreemdeling in een Nederlandsclie stad daarmee minder aangenaam kennis maakt en het resultaat van zijn kennismaking pu bliceert, roepen de Nederlandsclie bladen aeli cn wee en bedekken zij liet hoofd met asch. Over de oorzaken van die onhebbelijk heid is men het niet geheel eens. De een spreekt van een fout, die voortvoleïl uit deze onze nationale goede eigenschap„onafhan kelijkheidszin", de ander zoekt de verkla ring in achteruitgang van godsdienstzin of in verkeerd begrepen propaganda voor radi cale denkbeelden. Zonder op de waarde dezer oorzaken te willen afdingen willen wij toch op een andere oorzaak wijzen: op de laks heid, veelal tact genaamd, waarmee vooral onze gemeentelijke strafverordeningen de strafbepalingen waarmee het groote publiek tocli liet meest In aanraking komt wor den gehandhaafd. Het is verbazingwekkend met welk een vrijmoedigheid tegenwoordig de overheid be palingen maakt, waarvan zij de nakoming niet afdwing1". Nu spreekt het vanzelf, dat men bij de toepassing van wetten cn verordeningen een zekere hoeveelheid tact moet aanwenden. Dat men, heden een strafbepaling invoerend, niet al morgen ais een wildeman op overtreders- jacht moet gaan, kan gereedclijk worden toe gegeven. Doch van don tact, die eerst lang zamerhand en met verstand de wetstoepas sing vordert tot den tact, die vraagt dat de overheid zooveel oogen mogelijk toediukke, wanneer overtredingen gepleegd worden, is een i.celo stap. En toch wordt die stap in dc overgroote meerderheid der Nederlandsclie gemeenten gedaan. Ja men gaat nóg verder dan wat hier dc uiterste grens scheen, men maakt een systeem van dit niet-willcn zien van overtredingen. Men verspreidt meer en meer dc leer dat b.v. strafverordeningen er in 't algemeen zijn om de overheid een wapen in handen te geven, wanneer een gegeven euvel al tc erg woedt. En zoo kloppen de Mietjes en Grietjes bij voorkeur kleeden, wanneer het niet mag, en liederlijke taal uitslaan, voorbijgangers ovcr- tclkcns weer overlas. Zij keken in groote spanning naar hem; ieder voelde dat het betrekking moest hebben op die belangrijke vraag naar voedsel cn een onderkomen, waarover zij daar juist gesproken hadden. „Wat lees je toch?" vroeg Timothy on geduldig, „Luister goed, vrienden," zei Peter Led colt, zonder de oogen vim het papier op te slaan. „Als dit nu niet romantisch is, weet ik het niet. Luister maar." Hij kuchte, spreid de de krant uit on keek er weer naar. „Ik luister met al mijn verstand," zoi Samuel Green, „maar ïk hoor niets." „Het gaat jou aan, Samuel," zei Peter langzaam, „en je zult er geld uitslaan." „Haast je maar niet," merkte Samuel sarcastisch op. „Luister dan," herhaalde Poter plechtig. „Samuel Green. Als dit onder de oogen komt van Samuel Green, die vijftien, jaar geleden in een boozo bui en een nieuw pak wegliep, van Hope Cottage, Chamley Junction, wordt hij verzocht, daar terug te koeren. Hij zal er hartelijk verwelkomd worden en aLle boosheid zal vergeten zijn. Het licht voor het oude venster zal hem den weg wijzen. Mocht iemand iets over hem kunnen mededcelen, dan zal hij daar een grooten dienst mee bewijzen. S. G." Peter keek van de krant op en ont moette Samuel Green's blik. „Je hebt daar nooit over gesproken," zei hij. last aandoen, het geregeld straatverkeer hin deren is de dagelijksclie bezigheid onzer .straatjeugd, overtuigd als deze is, dat een bekeuring toch maar hooge uitzondering is. Ja ook onder het beschaafde publiek zijn er velen die in deze zelfde overtuiging dagelijks overtredingen plegen. Wat mo'4 er nu onder zulke omstandig heden van de orde komen? lloe kan het ver bazing wekken, dat de meeste vooral de jeug dige overtreders dien tact voor lafheid hou den en zeker geen eerbied hebben voor een overheid die zoo laf is? Alen vraagt om het euvel der baldadig heid te koeren allerlei nieuwe wetten en ver ordeningen, men vraagt berechting door een politierechter en invoering van lijfstraffen. Als men eens begon met de bestaande ver ordeningen toe te passen zonder al den tact, die tegenwoordig de hoogste wijsheid is. Natuurlijk zou men zoo al spoedig tot de ontdekking komen, dat verscheiden veror deningen verouderd of overdreven streng zijn. Doch zou dat een bezwaar zijn? Zou liet niet veeleer een voordeel zijn, dat men eens schoonmaak ging houden in het oud papieren magazijn onzer rijks- en gemeente- wetgeving? Dat eens eenige karrevrachten platonische wetgeving gebracht werden naar een vernielingsplaats van oud papier? Zou het alleen nl niet een nullige aansporing zijn voor onze vroede vaderen om wat vom/.Ich- tiger te zijn bij het maken van wetsbepa lingen? Want hoe wonderlijk kan men met veror deningen omspringenAlen denke eens aan liet onderzoek naar de verordeningen ten op zichte van liet vervoer van vleesch van ver dachte herkomst onder het ressort der ge zondheidscommissie te Tiel, waaruit bicek, dat wel alle gemeenten verordeningen had den, doch dat nergens zorg werd gedragen voor de naleving der verordening. Alen denke aan die merkwaardige ontdekking, onlang-, in een groot dorp gedaan, dat alle mest vaalten juist daar waren, waar zij volgens een plaatselijke verordening niet mochten zijn. Alen denke eens aan de vele wetten, wij noemen b.v. de geneeskundige wetten en de Zondagswet, die niet of slechts gedeeltelijk gehandhaafd worden. Wil men nog een sterk' en eigenaardig staaltje: dan wijzen wij op een der groot ste gemeenten van Nederland, met een uit stekende administratie en een Hinken ge meenteraad, die een jaar of vijf geleden een rijwielverordening uitvaardigde, welke 14 dagen na de uitvaardiging door niemand, noch door wielerende leden van het college van B. en W„ noch door den commissaris van politie, de inspecteurs of de wieleren de agenten kon woijden opgevolgd. Is dat niet allerzotst? En toch, welke is de gemeente, in Neder land, die niet vele van zulke verordeningen kan aanwijzen, waaraan niet de hand wordt gehouden of hoogstens alléén dan, wan neer het „al te erg wordt". Aten denke zich eens een dcrgelijken toe stand in een particuliere zaak, een ver- eeniging of een huisgezin. Hoe zou men „Ik word er ook niet mee bedoeld," anl- womdde Samuel. „Ik hob van mijn leven geen nieuw pak bezeten; en. Chamley Junc tion „Kijk eens," riep Timothy Campion, ter wijl hij zijn arm uitstrekte in de richting van een wegwijzer, ,,'t wordt nu nog ro mantischer 1" Daar stond op dien wegwijzer„Naar Chamley Junction, twee en een halve mijl." Een paar minuten keken dc drie mannen elkaar zwijgend aan; Peter keek naar de advertentie en daarna naar den wegwijzer. Samuel nam zijn hoed al en waaide zich daarmee. „Ik ben het niet," zei hij nog eens weer, „maar ik ben er toch wel wat raar van." „Kijk," zoi Timothy, terwijl hij aan zijn baard trok on eon steentje wegschopte, „zij willen Samuel Green zien en die is hier. Vijftien jaar brengen heel wat verandering in een mensch. Zij vragen naar een Sa muel Green, wij kunnen dien leveren." „Dat is allemaal goed en wel voor jou, omdat jij Samuel Green niet bent. Maar als de echte nu eens voor den draad kwam, dan zou ik er Icelijk mee zitten." 1 __,,Lalen we het cr maar op wagen," zei Peter. „Je kunt niet weten, misschien ben je de echte wel. Laten we hem samen tluiis brengen, Timothy, hoe eerder hij er is, hoe beter." Dus werd Samuel Green, ondanks zijn tegenwerpingen, voortgeleid naar Chamley Junction. Toen zij die plaats bereikt had- lachen over den patroon, het bestuur, het gezinshoofd, dat voortdurend allerlei bepa lingen maakte en stiaf bedreigde en toch nooit of sleclifs bij hooge uitzondering zulk ecu bepaling uitvoerde cn straf toepaste. Iedereen begrijpt, dal dit ondenkbaar zou zijn. Maar kan dan de overheid uit een verkeerd tactgevoel ditzelfde wel ongeslra.fl doen Neen natuurlijk. De eerbied verdwijnt, de orde Iaat te wenschcn over, waar rechts zekerheid moest zijn, ontstaat groote wille keur. Hel publiek bcdrijpt dien tact niet, het eigeit zich en terecht dat aan sommige verordeningen of wetsbepalingen (wij denken nu b.v. aan dc bepaling tegen do wielrijders en over de lantaarnvoeren- do voertuigen) zoo streng de hand wordt gehouden, terwijl andere alleen voor den dag werden gehaald als het in de kraam van een of andere politieautoriteit, hetzij agent of burgemeester, te pas kbml. Zoodoende verzet liet publiek zich maar al te veel tegen de ordebewaarders, die, dank zij al die taalvoorschriften als kleine Nero's hot in hun hand hebben plotseling een slachtoffer te maken door bet te voor schijn holen van een of andere verordening. Hoe men dan ook de zaak beschouwt, altijd ziet men weer de bezwaren van het stelsel, dat onhebbelijkheid, bandeloosheid cn gemis aan eerbied voor de autoriteit in de hand werkt en dat de politie onnoo- dig zwak en onbemind maakt, doordat het een bedenkelijke mate van werkelijke rechts onzekerheid in het leven roept. En (och woekert onder den schoonen' schijn van tactvol optreden dit kwaad steeds' verder voort. En tocli vraagt men zich verbaasd af, hoe de Hollander op straat zoo tactloos optreedt, tenvijl zijn overheid den gebeden dag den tact als een afgod aanbidt. BINNENLAND, De Koningin in Duitsclilaixl. Reuter seint uit Eisenach: Koningin Wiihelmina en Prins Hendrik zijn gisteravond uil Dresden hier aangeko men om een bezoek te brengen aan den Groothertog van Saksen, die zijn Gasten aan het station heeli ontvangen. Het Noorsclie koninklijk echtpaar. - Het koninklijk Engclsche jacht „Victoria and Albert" wordt 9 November te Vlissin- gen ter rcedc verwacht cn komt dan 10 November in de haven om aan de zuide lijke ponton ligplaats to nemen. Zondag 11 November worden per extra-trein aldaar verwacht de Nooisclie Koning en Koningin, om zich aan boord van de „Victoria and Albert" in te schepen op' hun doorreis naar Londen. Het jacht zal door twee kruisers begeleid worden. G,N. R. CL") den, begon hot al donker te worden en om wel te bevroeden redenen wilden zij niet naar Hope Cottage vragen. Zij liepen dus wat rond, totdat Peter, die watvoor- uügetoopen was, dc twee anderen wenkte. Samuels hart zonk in zijn schoenen, maar de twee vrienden trokken hem voort, tot bij een hekje waarop zij de woorden „Hope Cottage" lazen. Daar zagen zij voor een van de vensters ook het, in de adverten tie vermelde lichtje, dat de drie zwervers vriendelijk toelachte. Dadelijk greep Peter Samuel bij dc handhij kreeg tranen van blijdschap in do oogen, Timothy Campion voerde een dansje uit op den weg, en be weerde, dat hij ctensluclit rook; Samuel Green was liet tegenovergestelde van op gewonden. „Ik kan er best voo-r achter de tralies komen," sprak hij, „Als de echte Samuel Green nu eens lang en donker was?" ver onderstelde hij. Want hij was klein en blond. „Wol, dan zeggen wij maar, dat de zon in de vreemde landen je haar heeft doen OjibLceken en je zelf een beetje ineen geschrompeld," antwoordde Timothy. „Kom maar meel" De deur werd op hun kloppen geopend, en een groote, sterke man stond in de opening, hen aan to kijken. Als Samuel Green alleen was geweest, zou hij waar schijnlijk zijn weggeloopen, maar zijn vrien den hielden hem vast. Dus bracht liij uit, wat ze hem voorgezegd hadden: SCHIEDAMSCHE COURANT

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 5