l: dwazen 60'" Jaargang Donderdag 15 November 1906. No. 12236 BUITENLAND. Uit de Pers. SCHIEDAMSCHE COURANT Deze couran t vers oh ijiit <1 a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: voor S ch i ed a nx en VI aardingen fl. 1.25. Franco pCr pórt A- Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Ad verten tiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven.) Prijs der Ad verten tiën: Van 1G regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Ad verten tiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen, In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van. 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de Redactie No. 123. oor de Administratie No. 103. Schiedam, 14 Nov. 1906. FRANKRIJK. De Kamer hervatte gisteren de discussie die echter spoedig geëindigd zal zijn over de toepassing van de wet op de schei ding van Kerk en Staat, De clericale afgevaardigde der Seine, De- nvs-Cochin, vroeg het woord om te zeggen dat er geen andere manier is om katholiek te zijn, dan katholiek te zijn met den Paus, nelke woorden door de rechterzijde natuur lijk met applaus begroet werden. Do spre ker wees verder on de tegenspraak tusschen t«ee ministerieelc verklaringen, die van Vi vian!,' welke hot atheisme van den Staat proclameert en die van Briand, verklarende dat de staat eenvoudig anti-godsdienstig is. Denys Cochin rechtvaardigde,de discipline der katholieken, zij vormen de gehoorzame kudde van den Paus en hij verdedigde zijn geloofsgenooten tegen de besehuldiging van rebellie, want de Scheidingswet geeft rech ten en legt niemand lasten op. De katholie ken kunnen deze wet echter niet aanvaarden, naarom beproeft de regeering niet een toe nadering tot Rome tot siand te brengen? Rouariet: Waarom vraagt gij niet het ge meene recht? Denys-CochinDe regeering zou weigeren het ons toe te staan, haar doel is de ortho doxie te bestrijden. Ik vrees liet gemeene recht niet, indien het slechts zonder uitzon dering wordt toegepast. De afgevaardigde der Seine eindigde met zijn vertrouwen uit te spreken dat liet on wrikbare katholieke geloof alle vervolgingen zou overwinnen. Daarna beklom Jaurès, de leidei der socia listen de tribune en aanstonds spitste do ge lede Kamer de ooren. Jaurès - verklaarde getrouw te zullen blij ven, zooais Briand aan de. politiek van art. 4 Hij zal alles doen wat in zijn macht is dat de wet volledig (intégralemont) zal worden toegepast. Jaurès en zijn socialistische vrien dtri willen een eind maken aan dc reltgïeuse politiek om de sociale politiek ter. hand te nemen. Daarom stemmen de socialisten voor regeering. (Toejuichingen aan de uiterste linkerzijde.) Jaurès zegt volkomen vertrouwen te stel len in Briand omdat hij overtuigd is dat de minister de Scheidingswet zónder zwak heid en zonder geweld zal toepassen. (Ap plaus links.) Spr. vraagt aan Briand of deze meen! het recht te hebben, zonder de wet te schenden, de termijn voor de kerkgoede ren op een iaar to stellen. Indien de minis ter een jaar wacht zuilen er conflicten te vreezen zijn. De kerken zullen geopend blij ven, muar de gebouwen zullen aan een onge organiseerde kerk worden toevertrouwd. Onze tegenstanders blijven de bedreiging uiten van Roman naar het Duitsch van HANS HOCHFELDT. aanstaande vervolgingen. De gebeurtenissen zullen hen in 't ongelijk stellen. Volgens de encycliek kan do kerk niet anders doen dan hot gemeene recht aanvaarden. Sprekende over de vereeniging door kar dinaal Lccot gesticht, zegt spr. dat deze vereen, den minister wettig toeschijnt en vraagt of de wet van 1905 daarop wel toe gepast is. Op het bevestigend antwoord "an Briand zegt Jaurès zich te verwonderen dat door Rome nog geen afkeuring over Lecot's werk is uitgesproken. Jaurès eindigt, met te zeg gen dat als de Kerk geen vrede, maar oor log wil, de meerderheid er in berusten zal. Ilij vraagt ten slotte aan don minister om den termijn van Één jaar voor de kerkgoede ren le wijzigen. Minister Briand verklaarde in antwoord op dc uitvoerige rede van Jaurès, dat hij diens meening niet deelde, dat de Paus al leen tegen de wet was, (wegens de financieele controle door de leeken uitgeoefend, maar dat hij ze verwierp in de meening, dat ze in ctrijd was met de leerstellingen der Kerk. Zich daarop tot de rechterzijde wen dend, zeido de minister: „Geeft den Paus den raad een verzoenende houding aan te nemenals burgers van dit land hebt gij niet het recht, uw belangstelling te ont houden aan den godsdienstvrede, het is mogelijk, dat u slechte raad is gegeven, maar in de encycliek is u door den Paus bevolen u rustig te houdenblijft gij rus tig, dan zult gij uwe godsdienstplichten kunnen vervullen, maar wanneer gij den raad van den Paus in den wind slaat en zult trachten do dweepzieke bevolking te gen de wet op te „zetten, dan zult gij komen te staan tegenover de wet in baar volle kracht." Tot de linkerzijde zeide minister Briand: „Wij verzoeken u om uw volle vertrouwen, zonder hetwelk het ons onmogelijk zal zijn onzen plicht te doen in het belang van Frankrijk. De voorzitter Brisson deelde mede, dat bij hem verschillende moties waren inge diend. Die van de radicalen Manjan, Messimy a., als volgt luidend: „De Kamer, de verklaring der regeering goedkeurinde, ver houwen stellende, in haar vast besluit om de wet op de scheiding onveranderd toe te passen, en iedere toevoeging verwerpend, gaat over tot de orde van den dag" wordt door minister-president Clómenceau overge nomen. liet eerste gedeelte: De Kamer keurt de verklaringen der regeering goed, wordt aangenomen mot -105 legen 113 stemmen. Het tweede gedeeUe met 110 tegen 1G0 stemmen, de gcheelg motie wordt aange nomen met 416 tegen 1G3, of met 253 stem men meerderheid. De volgende zittii wordt op morgen, Donderdag, bepaald. 35) „Met uw laatste bewering heeft u vol- omen gelijk," antwoordde ülrich, nadat A geruimen tijd had nagedacht, „cn Uc wil ?n probeeren of ik dit duel niet kan - versta mij goed, ik spreek v s,i uitsteKn," voegde hij er met verheffing \isu sent bij, terwijl zijn oogen van haat foukel- eB> „want ik zal en wil mijn wraak niet °Pgeven. Hij moet straf hebben." «Dat kan ook gebeuren zonder dat je aan het gevaar blootstelt do ar" hem "Kigeschoten te worden." „Maar een gerechtelijke straf is mij voer "«n schurk niet voldoende," merkte UlriJi ""g kokend van woede op. „Je bent een dwaas," was het ietwat nor se e antwoord van Tom. „In ieder geval J - da je mij belooft onder alle omstan- <-n Ket duel zoo lang te verschuiven o net gelukt is Amsteg's onschuld zonne- 's« te bewijzen. Eerst komen hij cn je 8 er aan de beurt en'dan eerst jou wraak." jua. (j®n korten strijd met zich zelf reikte Torn de hand. zij het; terwille Van Gertrude en ,Se8 zal ik mijn dorst naar wraak nog enig«v tijd onvervuld laten." en\a ?an nu "een Tk verwacht Boonsted v koop dtit mijn onderhoud met hem Wol ms'eë gunstige gevolgen zal hebben B.i neer, 'k je hulp noodig heb zal ik je ecn boodschap sturen." Met een krachtigen handdruk namen de beide mannen afscheid. Tom keek op de klok. Het was bijna twaalf uur, Boonsted kon dus ieder oogen- blik Komen. Naar den uitslag van dit on derhoud moest hij zijn verder gedrag tegen over Lorch regelen. Ilij lachte grimmig en dacht met een zeker welbehagen aan de strikken die hij wilde uitzetten om den slu iven vos te vangen. Het verzoek van Tom was den bankdirec teur Boonsted wel een beetje ongelegen ge komen, daar hij nog midden in de voorbe reidselen zat, die voor de partij noodig wa ren, die er dien avond gegeven zou worden in de feestzalen van het hotel Kaiserhof onder patronage van een tante van Ada Den volgenden dag kon men dan uitrusten en den dag daarop zou de bruiloft plaats hebben. Boonsted zwom om een gemeen plaats te gebruiken in een zee van zaligheid want hii had eindelijk het doel dat hij aan zijn eerzucht gesteld had, be reikt. VEERTIENDE HOOFDSTUK. De arrestatie van Amsteg, die bewees dat do autoriteiten niet geneigd waren de zaak van het terrein in den doofpot te slop pen, was niet in staat geweest Boonsted's luim te bederven, evenmin nis de mededee- ling van Menzingen dat de arrestatie bad plaats gehad op grond van een anonieme aanklacht, die ingezonden was tegelijk inet een schets van Amsteg's hand. Boonsted was in het eerste oogenblik wel onaange naam verrast geweest en had inwendig Lorch's onbegrijpelijke lichtzinnigheid ver vloekt, daar door diens zorgeloosheid de schets in handen was gekomen van een GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Rusland. Het bestuur der revolutionnaire socialis ten te Petersburg heeft besloten zich gedu rende de aanstaande verkiezingen voor dc Rijksdoema van alle terroristische hande lingen te onthouden. Op bevel vau den czaar worden te Krasnoïe Selo en Eydtkuhnen aan de Prui sische grens stations voor draadlooze tele grafie gesticht om ingeval een nieuwe sta ing van telegrafisten mocht uitbreken, de verbinding van Petersburg met de buiten wereld te kunnen onderhouden. De Great Northern Telegraph Comp. zal een nieuwe zeekabel leggen van de Russische havenstad Libau naar Denemarken. Te New-York is een Joden-comité gesticht onder leiding van de heeren Straus en Jacob Schiff om de burgerlijke cn godsdienstige rechten der Joden te beschermen, overal waar zij worden aangevallen en ze te ver overen waar zij nog niet bestaan. Het comité houdt er een kas op na van een millioen dollar, ten dienste ook van de vervolgde Joden in Rusland. Graaf Witte is naar Petersburg terugge veerd en hij verklaarde aan or, Dillon, den met hem hevriendefl correspondent van de „Daily Telegraph", dat er absoluut geen sprake van is dat hij de regeering weer in handen zal nemen. Reeds zijn „zwakke ge zondheid" verbiedt hem zulks. Witte keerde naar Petersburg terug om de leugens der reactionairen die verklaarden dat hij niet durfde terugkeeren, te ontzenuwen. Witte vreest niet voor de revolutionairen omdat hij een voorstander van hervormingen is. De correspondent meldt dat Witte weer spoedig naar Brussel zal terugkeeren, waar zijn dochter is, Witte ziet er slecht uit, hij spreekt heesch en moeilijk. Engeland. In het Lagerhuis werd eergisteren het wetsontwerp op het grondbezit behandeld, hetgeen 19 uien duurde. Het Huis ging gis termorgen om 10 uur uiteen, nadat er over den lijd, die aan icderen spreker zou worden toegestaan, overeenstemming was verkre gen tusschen de oppositie cn de regeering. Te 3 uur kwam het Iluis weder bijeen en werd de behandeling horvat. lormorgen in tegenwoordigheid van het kei- erlijk echtpaar, den prins-regent, alle Beier- sche prinsen en prinsessen de plechtige eer st e-steenlegging plaats van het Duitsclie museum voor meesterwerken der techniek. Keizer Wilhelm schonk voor het museum n doorsncdc-model van een linieschip van i nieuwste type. De Rijksdag werd gisteren geopend. De vrijzinnigen en sociaaldemocraten dienden nterpellaties in bclreflrnde den vleesch- nood. De vrijzinnigen stelden den Rijkskan selier de vraag of hij geneigd zou zijn, met behoud van doeltreffende maatregelen tegen overbrenging van veeziekten, do grenzen open te stellen en door verlaging of ophef fing van de invoerrechten op vee en door afschaffing van de invoerrechten op vee- oeder aan den nood tegemoet te komen. De interpellaties zullen worden behandeld na dc benoeming van een nieuwen minister an landbouw. De „Koln. Ztg." meldt omtrent de maat regelen, die de regeering zal nemen om aan de duurte van hot vleesoh een einde te ma ken, dat, naar alle verwachting, de toevoer buitenlandsch vleesch zal worden ver gemakkelijkt, doordat de regeering zal toe staan, dat aan de grens slachthuizen worden opgericht, waarin het van hot buitenland in gevoerde vee dadelijk kan worden geslacht en ter verzending gereed gemaakt. Der.e maatregel zou vooral worden toegepast aan de Nederlandse he grens. De „Miinchener Neueste Nachricliten" meldt, dat de proeven door de Duitsclie ma- ine genomen met de eerste onderzeosche boot een zoo goed gevolg had, dat bij de eerstvolgende begrooting crediefen voor den aanbouw van nieuwe booten van hetzelfde type zullen worden aangevraagd Volgens het „Tagehlatt" >s het aantal Poolsche schoolkinderen dat zich tegen het Duitsclie godsdienstonderwijs verzet 100.000, en wel 40.000 in Oost-Pruisen en GO.000 in de provincie Posen. België. De zittingen van het parlement zijn ge opend. Prins Albert legde in den Senaat den gebruikelijken eed af en werd daarop geïnstalleerd als senator. Duitsch land. Op het Hohleninsel le München" had gis- derde, die de groote bcleekenïs daarvan be grepen had en daarop do aanklacht had in gezonden. Maar .ernstig verontrust gevoelde hij zich verder niet over deze zaak. Hij kon er onder geen enkele omstandigheid na deel van hebben, daar hij met een gerust ge weten zweren kon, dat hij van Amsteg geen enkele mededceling ontvangen had. En hij zou eenvoudig ontkennen dat hij de schets ooit gezien had desnoods was hij voor een valschen eed ook niet bang. Hij had aan Lorch telefonisch medege deeld wat hij van Menzingen gehoord had en cr eenige bittere opmerkingen aan het adres van zijn medeplichtige aan toegevoegd doch deze had hem doodonverschillig mee gedoeld dat hij reeds van de gehccle zaak op de hoogte was. Overigens moest zijn ge eerde vriend maar geen grijze haren krijgen over dit geval, want dat was geheel over bodig. De geheele zaak, do schets inbegre pen, ging hun niets aan. Op evontueelc vra gen van de autoriteiten kondon zij antwoor den dat zij van niets wisten. Dc koelbloe dige, eenigszins spottende woorden van Lorch hadden Boonsted zijn gewone bedaard heid geheel hergeven. liet lot van Amsteg liet dezen egoist ge heel koud, sterker nog, hij gunde den jon gen man een straf voor de beslistheid waar mee deze zijn voorstellen had afgeslagen Het kwam daardoor ook geen oogenblik in hem op naar den rechter van instructie te gaan zooals hij aan Menzingen beloofd had Met een vergenoegd lachje kwam hij bij Tom binnen, in de verwachting, dat deze hem over belangrijke handelszaken zou wil len spreken. Ilun kleine onecnigheid had hij midden in zijn geluksroes reeds lang vergeten en bovendien behoefde, volgens zijn meening, zooiets niet te verhinderen een uitstrekken over de geheele streek tusschen Tanger en Larasj. Pichon de Fnmsche minister van buiten!, zaken deelde in den ministerraad mede dat Spanje, Engeland en Frankrijk hadden lipsloten geen acht te slaan op de bezwaren van de Maglizen tegen de acte van Algé- siras. Marokko. Volgens een bericht uit Tanger van de ..Exchange Telegraph Company" zal de En gelscbe Kanaal-vloot, zoodra ze te G! hraltar levensmiddelen en ammunitie heeft ingenomen, naar Tanger vertrekken voor een bclooging in de Marokkaansehe wateren, gemeenschappelijk niet de Fransche vloot. Raisoeli ziet zijn pogingen met gunstigen uitslag bekroond. Volgens een Ilavas-be richt heeft hij een officieelen brief van den sultan ontvangen, waarbij hij benoemd wordt tot pasja van Arzila en omliggende provincies; zijn machtsgebied zou zich dan handelszaak tusschen hen beidon in het reine te brengen. Ilij knikte Tom bij het binnentreden genoeglijk toe en verzocht hem met zijn mededeelingen zoo kort mo gelijk to zijn daar zijn bruidje op hem wachtte. „Ik zal mijn best doen zoo kort moge lijk to zijn," antwoordde Tom, terwijl hij Boonsted uitnoodigde plaats tc nemen en zelf tegenover hem ging zitten. Hij fixeerde hem sterk en vroeg toen plotseling zonder eenige inleiding: „Hoeveel heeft Lorch eigenlijk als bcloo- uilig voor het overbrengen van Amsteg's schels van u gekregen?" Boonsted, vloog overeind alsof hij een zweepslag had gekregen, doch trachtte «ogen blikkelijk zijn zelfbeheersching te herwin nen terwijl hij op onzekeren toon uitbracht „Ik ik begrijp u niet." Tom lachte goedmoedig. „Maar waarde directeur, speel nu toch met mij geen verstoppertje, wat ik U bid den mag. Ik ben immers precies van de ge Iieelc zaak op de hoogte gesteld." „Dan heeft men u eenvoudig voor den gek gehouden," antwoordde Boonsted op doffen toon. „Lieve hemel," lachte Tom, afwerend do hand opstekend, „ik weet uit de beste bron dat Lorch zijn' vriend Amsteg de bedoelde schets ontstolen en daarna aan u gegeven heeft." i „Dat is niet waar," riep Boonsted opge wonden. „Maar waarde directeur, weet u dan nog niet maar het is waar u heeft tegenwoor dig meer tc doen dan zich om zulke dingen te bekommeren. Ik wilde maar zeggen dat Loreh vanmorgen voor den rechter van in structie reeds bekend heeft. U moet name- Politiek gedoe. „De Nederlander" opent den beslissen- den strijd. Vóótr generaal Smeding, „dezen gewonden licld, gewond in zijn positie, omdat hij de stem van zijn plicht volgde, on gewond in zijn hart, omdat neergehaald werd wat hij had helpen opb-ouwen". En tegen den Minister van Oorlog, „die zich haastte den inspecteur te doen vallen en den nobclen e-rnsl van diens daad niet bleek te kunnen waarde eren". Ten bate van het „land, welks defensie door dit politiek gedoe in gevaar komt." Politiek gedoe? Coed, maar aan welke zijde? Aan dc zijde van den Minister van Oor log, van het Kabinet, van 'de .partijen die het steunen? De Minister van Oorlog is van oordeel, dat het blijvend gedeelte kan worden ont beerd. l)e inspecteur der cavalerie isvan ander oordeel en vraagt zijn ontslag, om dat hij thans de verantwoordelijkheid voor zijn wapen niet langer meent te kunnen dragen. En onder verantwoordelijkheid van den Minister wordt dit ontslag door Hare Majesteit verleend. AVaar schuilt hier „politiek"? In op rechte, zakelijke overtuiging des Ministers kan. zij niet gelegen zijn. Maar wel aan de overzij. „Zij ei1 straks een Kamer schrijft De Nederlander" die rekenschap weet te vragen zonder aanzien des yersoo'ns, en weet te treffen waar hel noodig is." Ziehier een invloedrijk orgaan der rech terzijde, dat, specificerend op de hulp van een der linke rfraetiën, van die der oud- liberalen, aan 'het Kabinet iu zijn Minister van Oorlog een belangrijk échec hoopt toe to brengen. Wij zouden geneigd zijn ook bij „De Nederlander" louter zakelijke motieven te veronderstellen, ware het niet, dat dit blad de toon van nuchterheid, die zijn ar tikelen pleegt te sieren, ditmaal geheel be- gijf; dat dit blad aan den Minister van Oorlog, een man bij uitnemendheid on politiek, niets minder dan „politiek gedoe" verwijt. Met volle kracht spat dit verwijt thans op „De Nederlander" zelve terug. lijk weten dat hij gearresteerd is onge veer een uur geleden." „Wat? Lorch gearresteerdEn hij heeft bekend riep Boonsted, terwijl hij doods bleek werd. „O, die ellendige zwakkeling Tom glimlachte tevreden. Boonsted was werkelijk in de onhandige val geloopen, die liij had .gesteld, misschien juist omdat ze zoo onhandig - was. Ilij had boni toch voor handiger en slagvaardiger gehoudenOp kalmen vriendelijkcn toon zeide Tom daarop tot den verschrikten man: „Lorch heeft zich ook te dom en te groen aangesteld. U weet toch immers wel dat de anonieme aanklacht van Amsteg van hem was uitgegaan." „Geen woord wist ik daarvan," riep Boonsted driftig. „Ilij beweerde dat hij de schets die ik hem teruggegeven had ner gens weer kon vinden en ze dus verloren moest hebben." Ilij knarste van woede op de tanden. „Die ellendeling heeft me dus bedrogen „Ja, ja." lachte Tom, „men kan nooit voorzichtig genoeg zijn in de keuze van zijn vrienden Boonstod liep met groote stappen de ka mer op en neer en veegde zich met den ge- pnrfunieerden zakdoek het angstzweet van liet voorhoofd." „Daardoor heeft dc kerel mij in groot ge vaar gebracht," kreunde hij bijna. „Wel neen, u niet, waarde directeur, alleen zichzelf," meende Tom onverstoor baar kalm. „Ilij is er natuurlijk ieelijk ingevlogen." Boonsted overlegde een oogenblik. t (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 1