BINNENLAND. STADSNIEUWS. VLAARDINGEN. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. Kerk en School. Staten Generaal. „Toen nu de politieke slrandroovers hoor den van dien inspecteur, die liever zijn ont slag nam, dan de bezuiniging door den Mi nister ingevoerd to helpen uitvoeren, hieven zij een vervaarlijk geschreeuw aan, roepen de dat het land in gevaar was, nu 4000 manschappen vier maanden vroeger naar huis gezonden werden. „Zij zullen niet meer loe ren koken, dweilen, schrobben, poetsen en do minderen zijn van liet Deutsche Militiir riepen zij met groote verontwaardiging on zij dachten door luid geschreeuw den Mi nister to intimideeren. „Maar deze had het politieke vaarwater bestudeerd en wist zijn koers. „Hij lachte de politieke strandroovers uit en gii.g zijn weg. „En het volk voelde zijn vertrouwen in de Regeering versterken en om alle reden tot klagen weg te nemen, zond het ter ver vanging van de -1000 jonge mannen, die thuis noode konden gemist worden, -1000 oude vrouwen, die hun leven lang gekookt, gedweild en geboend hadden eu deze schrob den er lustig op los. „Zoo werd het vaderland weder gered." „Land en Volk", het orgaan van den Vrijz.-Dom, Bond. merkt nog op, dat in de laatste dagen de opstelling der troepen in den strijd togen Oorlog geheel oewijzigd is. „De strijd heeft een veel priucipieeler be- teekenis verkregen. „Het gaat niet langer om handhaven of loslaten van Minister Staal, op grond van al dan niet voldoende draagkracht zijner hervormingsplannonhet gaat om do veel gewichtiger vraag of al dan niet her vormd worden zal. Het blad besluit zijn beschouwing aldus: „De vrienden van het behoud, ,,Do Neder lander" en geestverwanten, zij willen voort kruipen den weg, die sinds jaren ons liet in het moeras. „De Minister "Staal zet den eersten stap op een anderen wegnaar verhoojring der weerbaarheid met verlichting van lasten. „Aldus is de strijd ontbrand. „Het conservatisme heeft alle kans op hulp van de hooge politiek. „Wie zal het winnende politiek of het volksbelang?" V. D. in de „Amh, Ct.": „Zoolang niet aan de geheele mannelijke bevolking des lands de defensie en aan (Tie in de grensdistricten de dekkinst der mobi lisatie is opsedratren, kunnen wij ons door de zinlooze phrnseologie der militairisten in den slaap laten wiegen en miilioenon blijven offeren, maar onze verdediging is jammer lijk verzorgd. Eerst wanneer 't zoover is, dat bv, te Enschedé, Arnhem, Nijmegen binnen enkele uren oenige duizenden mannen staan, blakend van geestdrift en bewust van hun kracht, kunnen we gerust zijn. Nu niet. „Ook hier kan Zwitserland ons veel leeren. Daar heeft men een stelsel van mobiliseeren, dat voor kleine Staten het éénig juiste is. Plaatselijke of districtsgowijze mobilisatie van de weerbare bevolking, ziedaar waar wij heen moeten. En verder „Waarlijk, al dat gejeremieer over de in krimping van het blijvend gedeelte is louter phraseologio. Onze defensie wint er geen zier mee. Een klein vólk is nu eenmaal ver plicht elk weerbaar man weerplichtig te ma ken. Ts 'dit geschied en daan-oor te ijve ren is dure plicht van ieder Nederlander, maar vooral van ieder inspecteur van een der wapens van ons leger - dan is het on- verschillig, of er een paar duizend_ man nl of niet in de kazernes verblijf houden. Dan is het volk wakker. Zoolang dit niet is ge schied -en dit is helaas het geval -geeft het niets, of wij hier en daar een handjevol mannen do wacht laten houden. Daarom is do afschaffing van het blijvend gedeelte een wer.sehelijke maatregel, daar zij den Staat een financieele opoffering minder en 'den mannen een korter verblijf in do kazerne brengt." Hofbericht. H. M. de Koningin -Moeder denkt voor terugkeer naar de residentie tot het laatst van deze of uiterlijk tot het begin dor \ol- gende maand op het Loo to vertoeven Tan het hof. Bij de gisteren door het hof gehouden jachtpartijen onder Wenum eu Lie-ssel zijn ongeveer 1G0 hazen geschoten. Dc jagers dejeuneerden in een tent aan den Elbergcr- weg en dineerden ten hove. 's Middags deden de Koninginnen met de prinses van Bentheim con rijtoer naar Hoog Soeren. Do opperstalmeester Bentinek mende, naast dc Koningin gezeten. Gisteren hebben de prinsessen van Bent heim per automobiel oen bezoek aan Arnhem, Oostcrboek en Zutphen gebracht. Om half vijf keerden zij terug. Heden is er groote jachtpartij, waaraan Prins Hendrik en de Prins van Benthem deelnemen, onder Ploog Soeren en Elspeet. Onze Marine. Hr. Ms. pantserdekschip „Tromp", 14 dezer van Nieuwedicp maar West-Indiö vertrokken, zal de volgcri.de havens aan doen: Algiers, aankomst 20, vertrek 24 Nov.; Port-Said, aankomst en. vertrek 30 Nov.; Perim,{^aankomst en, vertrek5 Dec.; Colombo, aankomst 14 Doe., vertrek 19 Dec. Ridderorde. Bij Kon. besluit vai\ 9 dezer is benoepid tot ridder in de orde vanv Oranje-Nassau, H. Franken, Sr., ite Amsterdam, voorzit ter van het uitvoerend comité der Inter nationale Bakkerijtentoonstelling te Am sterdam 1906. Bij Kon. besluit van 5 dezer is dc hoofd inspecteur van, administratie bij de zee macht .T. W. Groencyk bevorderd tot of ficier in de orde van, Oranjc-Nassau. Raad van State. Openbare vergadering van den Baad van State, afdecling voor. dc geschillen, van bestuur, op Woensdag 21 dezer, des voormiddags te elE uun\ Ministerieel bezoek. Naar wij vernomen heeft de minister van Financiën Woensdag 's Rijks Maat te Utrecht bezocht eu aldaar onder anderen eenigc werklieden te woord gestaan, vermoe delijk om zich persoonlijk op de hoogte ie stellen van den toestand der werklieden aldaar. („U. IX") S. Tuglni. f Hedenvoormiddag is in het R. K. Zie kenhuis te 's-Gravenhage, waarin hij vóór conige weken een operatie had ondergaan, overleden dc Itaüaansche gezant aldaar de heer S. Tttginl, die na ruim 40-jarigen dienst nog in dit jaar zijn gozantselmpsbe- tirckking zou neerleggen, welke hij sedert 1902 alhier vervulde. De overledene had hier veler sympathie en was aan zijn post zeer gehecht door zijn huwelijk met een Nederlandsehe vrouw. Eerste Kamer. Onderzccsche boot. De minister acht dc beleekcnis der on derzeebooten nog niet zoodanig vaststaan de, dat daarin Teeds nu aanleiding zoude gevonden mogen worden om eenigc ver mindering van het thans noodig geoordeel de zware materieel in overweging te ne men. Ook door den minister wordt het be treurd, dat de luitenant tor zee le klasse P. Koster, die in korten tijd met de Luc- tor et Emorgo" zulke uitstekende resul taten wist te bereiken, don zeedienst zal verlaten. Hij is echter vast overtuigd, dat er in het korps officieren van de Nederlandsehe zeemacht voldoende mannen zullen ge vonden worden, die in bekwaamheid, ijver en toewijding voor genoemden verdienste lijken officier, ook wat de ie moeilijke laak betreft, niet zullen onderdoen en hem weldra "n bekwaamheid ïn de behande ling der onderzeeboot zullen evenaren. Gaarne zal do minister do inwilliging van een eventueel verzoek yan den luitenant ter zee le klasse P. Koster, tot benoe ming als buitengewoon luitenant ter zee der le klasse bij de inarjne-Teservo, zoo veel mogelijk trachten te bevorderen. Blijkens de memorie van antwoord op het voorloopig verslag over het ontwerp van wet tot verhooging van het Vie hoofd stuk der staatsbegrooting voor het dienst jaar 1906 was het den minister van ma rine aangenaam te ontwaren, dat algemeen voldoening werd uitgesproken over de wij- zo, waarop do onderzeeboot aan de ge stelde cisehen heeft voldaan. Dat met deze boot nog niet een volmaakt wapen is ver kregen, zal hij allerminst ontkennen, doch hij meent wel tc kunnen verzekeren, dat zij het beste is, wat men op dit oogenblik in deze afmetingen kan bekomen. Omtrent de ooTzaak van het gebeurde met de Fransche onderzeeboot „Lutin" kan de minister uit gebrek aan gegevens geen oordcel uitspieken. Of er voor sommige onderdeden dei- boot door den bouwmeester of door de Electric Boat Company patentrechten zijn betaald, kan hij niet met zekerheid mede- deden. Dat echter de prijs van de boot meer bedraagt dan de bouwkosten, ver hoogd met eon redelijke winst, is duidelijk, daar in den koopprijs ook het. recht is begrepen, om de boot zelf of door andoren te doen maken. Tweede Kamer. Een gedeelte van de Tweede Kamerzit ting van heden werd in de loge van den president bijgewoond door den heer Hjalmar Brarting, sociafil-deniocnUFch lid van den Zweedschen Rijksdag. Mr. Troelstra verstrekte lieni verschillende inlichtingen. Terugkoop particuliere landerijen op Java, Dc commissie van rapporteurs voor de bc- grooüng van Nederl.-Indië, voor het dienst jaar 1907, stelt voor in de begrooting in to voegen eon postkosten van opnemingen en taxaties ten behoeve van de terugbrenging van particuliere landerijen op Java aan den lande, en daartoe de begrooting van hoofd stuk II te verhoogen met ƒ25.000. In de toelichting zegt de commissie van rapporteurs o. n., dat de gehouden stem mingen over het wetsontweip nopens terug brenging van particuliere landerijen op Java tot het domein, niet als zuivere uitdrukkin gen van het gevoelen der Kamer beschouwd kunnen worden. Evenwel meent de com missie te kunnen zeggen, dat de groote meerderheid der Kamer terugbrenging van de particuliere landerijen in handen van den lande wenschelijk acht. Om deze reden heeft de commissie gemeend, geen voorstel te moeten doen tot den aankoop van een bepaald land. Tereen. voor Trouwenkiesrecht. De 13e algemccnc vergadering derVer- eeniging voor vrouwenkiesrecht zal Zon dag 10 December te Rotterdam worden ge houden. Don, daaraan voorafgaanden dag zal het internationaal congres voor 1908 besproken worden. 1 Tolkswocrbnarheld. Het plan bestaat om d.oor een, 14-lal afdeclingon van dc verceniging Volksweer baarheid, in vereeivigiifg mat de Neder landsehe Wcerh aarheids-Veirecniging, te zamen ongeveer 600 man, op don twee den Kerstdag een, groote propaganda-bij- ccnkomst te houden, te Zwolle. Na eerst in de buurt Van, Wczep een eenvoudige velddienstoefening gehouden te hebben, zal er door dc stad, Zwolle gemarcheerd worden. Er gaat dien dag een, extra-trein van Utrecht naar Zwolle en, van Zwolle terug naar UI recht. OYERSClllE, 16 Nov. Toen gister avond do melkboer Groeneveg, wonende aan den Kleiweg alhier, met paard en rij tuig, waarin vrouw en kinderen zaten, huis waarts keerde, hoorde hij nabij de water- nuu'hine van den polder Zestienhoven oen angstig hulpgeroep. Groencweg snelde oi lmen en vond aldaar in dc sloot liggen ccn bejaarden man dien hij spoedig met behulp van den machinist Merlins op het droge en in de machinekamer bracht. De polilie in- üusschen gewaarschuwd, heeft den man. per wagen naar de politiewacht gebracht en lmin daar van droge kloeten voorzien en, aange zien do man uitermate dronken wits, ge neeskundige lmin ingeroepen. Hedenmiddag verkeerde de man waarschijnlijk van liet koude had en de vele gebruikte spiritualiën nog in zoodanigen toestand, dat hij liet lied nog niet kon verlaten. Voor zoover men uil zijn verklaringen kan opmaken, zoude het zijn de 63-jarige Arie Bakker, verblijvende in liet logement de Postduif aan de Docle- s trant te Delft. Cnrsns Keilerl. taal en schrijven. Door don Schiedamsehen Bestuursders- bond is voor de leden der bij den S. B. B. aangesloten vereenigingeu de gelegenheid opengesteld een cursus te volgen in Nederl. taal en schrijven. Ruim een dertigtal deelnemers hebben zich aangemeld, welke Donderdagavond jl. de proefles hebben medegemaakt. Een drie tal onderwijzers hebben de leiding van den cursus op zich genomen. TVie nog den cursus wenschen te volgen, kunnen a.s. Donderdagavond de les, welke voorloopig gegeven wordt in het gebouw „Constantie" ('s avonds half negen) aan melden. Ook zij, die in het geheel niet lezen en schrijven kunnen, kunnen zich nog aanmelden. De S. B. B. hoopt nog op goeden grond, dat van gemeentewege een of meer lokalen voor het doel zullen, beschikbaar worden ge steld. Hedenmorgen ann de vischmarkt aange voerd schol, bot en voorn, de prijzen waren voor schol vanaf 0.400.75, bot vanaf ƒ0.201.15, voorn vanaf 0.100.45. Alles per koop. Lijst van brieven en briefkaarten van het postkantoor alhier, geadresseerd aan onbe kenden over de le helft der maand Nov. Brieven. N. van Deel Rotterdam. Jonkvrouw van Citters Zeist, id. id. Briefkaart. P. Visser Rotterdam. Buitenland. Briefkaart. Mej. Gelder Interlaken. Op Zaterdag 1 December 1906 des na middags te 2 uur zuilen op het raadhuis in het openbaar worden verpacht eenige per- eeelen gemeenteland en het grasgewas langs de lloogelaan, Iloflaan, den Hofsingel en Schiedamscheweg. De voorwaarden der verpachting liggen ter secretarie ter lezing. De zitting van den militieraad zal voor deze gemeente, nismede voor de gemeente Vlanrdinger-Ambacht, Maassluis en Maas land, worden gehouden te 's-Gravenhage op Donderdag, den 20 December a.s. Door dc arr. rechtbank te Rotterdam is de inhechtenisneming gelast van den ha- rmghandelnar J. X. S. alhier. Hij is hedenmorgen door de politic naar het huis van bewaring te Rotterdam over gebracht. 'Door clou keurmeester aan de vischmarkt is hedenmorgen afgekeurd een partijtje schel- visch. Lijst van brieven en briefkaarten van bet postkantoor alhier, geadresseerd aan onbe kenden over de le helft der maand Nov. Brieven. Mej. M. J. Dorp, 's-Gravenhage. Briefkaarten Zonder adres. W. Berkenfelder, Amsterdam. Mej A. Treese, 's-Hage. Mej. Reese, Rotterdam. P. Snoodjjk, Budel of Weert. Buitenland. Brief. A. C. Wolferen, Ruhrort. Gisteravond had in do zaal Diligentin te 's-Gravenhage het 60c concert plaats van het strijkorkest Euterpe aldaar, waarin tevens het 15-jarig bestaan der Vereeniging herdacht werd. Voor dozen bijzonderen avond had een dameskoor onder leiding van Arnold Spoel, bonevens de dames Marie Rasser, Betsy van Hasselt, Baartje Enthoven en Amalia Mid ler en do heer Jan van Rijsselherg van Schiedam, hun welwillende medewerking verleend. Hot uitgebreide progrnbumi werd geopend met do Holberg-suite van Grieg, die door het orkest goed ccspeeld werd, zoo.ds we dat gewoon zijn. Na de pauze kregen we Niels W, Gmle's Der Kinder Christ-Abend en bovendien werkte liet orkest nog mee aan Am Traunsce van Fred. Thieriot voor bariton en driestemmig vrouwenkoor en aan het vrouwenkoor uit Mann's voltooi de opera „Melaenis". Het succes voor allen was zeer groot en geen wonder er werd goed gezongen en gespeeld. Mej. Marie Rnsser had voor do voor dracht. van haar liederen applaus en bloe men in te oogsten, evenals het trio Betsy van Hasselt, Saartie Enthoven en Amalia Mül- ler voor de cantate van Willem dc Ifann, Die drie Oraziën, en de lieer Rijsselherg voor de liederen van Van Duiise, Het Geu zenvendel op de thuismnvsch, Mann, Jonge Liefde en Amlric-sen, Hanrlemsrh üedeko. (aan een „toetje", Draallied van Andriessen, kou onze stadgenoot niet ontkomen). De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van II. J. Schimmel' zal Zater dag te 2 uren te Bussum geschieden in den grootsten eenvoud. Er zullen geen toespra ken gehouden worden. Ook worden geen bloemen verwacht. De heer Otto Zcegors, wiens tooneel- werkon „Tragische Leven,s" en „Het Juk" men zich nog wel zal herinneren, is be zig de laatste hand te leggen, aan 'n nieuw stuk, getiteld: „Het Gouden Kalf", een spel van onzen tijd, in vier bedrijven. Dit werk is reeds door oen on.zer too- neelgezelschappen ter opvböring aangeno men en zal dat seizoen, nog, v'oor het voetlicht verschijnen. Naar men ons meldt belooft de Intern. Tentoonstelling van Ambachtswerktuigen in 1907 te Amsterdam te houden, een zeer belangrijke te worden. O. m. zal de dia mantbewerking zeer volledie worden geëx poseerd, verder een atelier voor hoedenbe- werking, handelsweverijen, machinale weve rij. Het tentoonstellingscomité mocht zieh ook verheugen in den krachtigen steun van den Minister van Buitenlandsche Zaken en van de buitenlandsche consulaten tc Am sterdam. Ook de Nederlandsehe Kamers van Koophandel in den vreemde, evenals onze consuls, werken krachtig mede tot het te verwachten welslagen. Belanghebbenden kunnen zich voor in schrijvingsbiljetten enz. wenden tot den alge- meenen secretaris mr. Th. Muiter Massis, Heerengracht 357 te Amsterdam. Volgens médedeeling van den consul-gene raal van Uruguay is het medisch Congres te Montevideo uitgesteld tot 17 Maart '07 en de opening van de tentoonstelling van hygiëne vastgesteld op 12 Januari e.k. Hollandsche Hypotheekbank. 1 (Venmig.) Get. Izak Heorcn Jr., kantoorbediende van de Associatiekas, alsnu gehoord, geeft een overzicht van de wijze van gold stor ten en deponeeren van gelden tusschende Hollandsche Hypotheekbank en de eerst genoemde bank, en deelt de verschillende geldopname van de beide beklaagden mee. Get. N.F. Roos, beambte der Nederl. Bank, deelde mede, dat op 28 Aug. 1896 oen assignatie gehaald was van flS0.710 en op 20 April 1898 f 95.000. Hierna werd weer voorgeroepen get. Visser, die "mededeelde, dat de eerste ve rificatie van de Ho!!. Hypotheekbank plaats vond op 30 April 1896 en vervolgens 31 Mei 1896, en 30 Juli 1896, toen metNel- lestyn, en door deze mede voor accoord onderteekend word. Met deze eerste verificatie wordt be doeld de verificaties na do eerste ontdek king der verduistering van f30,000. Hot kasboek en de kas klopten steeds uit stekend. Get. Vas Visser deelde vorder nog mede, dat het reglement der Holl. Hypotheek bank een kasgeld van 10 mille toeliet. Dit werd dc 'dagclijksche kas genoemd. Bckl. dc Montigny maakte echter be zwaar tegen een zoo laag gesteld kas geld, hetgeen tengevolge had datin.de verga dering van 20 April 1898 besloten werd de kas te verhoogen tot eon zoodanig be drag als Commissarissen Van Toezicht noo dig achtten. Hierna word de zitting tot 2 uur ge schorst. Na de pauze werd De Geer gevraagd of de pandbrieven indertijd door hom aan van Hengel gegeven en die reeds uitgeloot wa ren of Van Hengel dit door beklaagde te weten was gekomen. De Geer antwoordde daarvan niets gezegd te hebben. Als nu wordt gehoord get. P. K. J. Perk, lid der firma A. Cramer, die mededeelde dat de overleden firmant reeds mot de Holl. Hyp. Bank heeft zaken gemaakt. Get. had met de Bank een prolongatie van f25,000 gesloten, onder onderpand van verschillende buitenlandsche effecten, die echter meermalen door andere effecten verwisseld werden. De post werd ton slot- to afgelost op 23 Sopt. 1903. Het bedrag was toen aan Do Geer ter luind gesteld, die deze niet verantwoord heeft. De Geer erkende dit. Verder werd op 30 Nov. nog een post van f25,000, door get. gesloten, ook hier bij worden dikwijls de onderpanden geruild. Do prolongatie werd op 30 Dec. 1903 af. gelost en zoo werden nog 3 prolongation door gel. afgesloten en afgelost, doch bij geen dezer weidende ontvangen gelden dia or Do 'Geer aan dc Bank boanjtwoord De Geer bekende ook deze posten te heb ben afgesloten ten name van de Bank De aflossingen hebben plaats geluid, maar dfo gelden heeft hij ten eigen, bate gebezigd. Get. A. C. J. ïieken, procuratiehouder van 'de firma A. Cramer, bevestigt de ver klaringen van zijn patroon. Nog even word getuige Cramer gehoord in verband met _pun! 6 dor aanklacht te gen De Geer, verduistering van IHi- nois spooraandcelen, Loebc,hooiende aan de firma D. Utermark en. Oo. en, vervol gens werd dc behandeling der zaak ver daagd tot Dinsdag a.s. Ned. Heuv. Kerk. A a n g e n, o m e n het beroep te Zoeter- wonde (Z.-H.) door don heer J. Nauta Az., cand. to Ypecolsga (Fr.). Bedankt voor het beroep te Ilooge- veen door ds. E. AV air molts te Ter Aa (Utr.). Doopsgezinde Gemeente. Bij de Verecnigdc Doopsgezinde gemeen te te Haarlem is ter voorziening in de va cature prof. Elhorst, beroepen ds. A.Bin- nerts S.Gz., te Rotterdam. Hooger Onderwijs. Aan de universiteit te Amsterdam is be vorderd tot doctor in de arlsenijberaidkun- de op proefschrift De belangrijkste ziekten, van kool in, Noord-Holland, de heer H. Quanjer, geboren, te Enkhuizen, Aan de Technische Hoogeschool te Delft promoveerde heden tot doctor in, de tech nische wetenschappen, de heer E. H. M. Beekman Mzn„ M. I., te 's-Gravenhage, op èen proefschrift getiteld: Geschiedenis der Systematische Mineralogie. Aan de, universiteit te -Leiden is cam laude bevorderd tot doctor in de godge leerdheid de heer G. J. Heering, geboren te; Pasoeroean, ng het in het openbaar verdedigen van, een proefschrift getiteld: „Onderzoek naar het wezen van het ze delijk oordeel." Te Groningen zijn bevorderd tot arts de heeren J. L. Siemen^, geboren te Hoo- gezaiul, e'n, P. B. "Wcsterhuis, geboren te Uithuizen. Tot rector van het Utrechtsoh Studen tencorps is gekozen, de heer G. C. J. van Ree'nen„ en tot ab-actis de heer A. Brand. Lager Onderwijs. Door het Ned. Ond. Gen., afd. 's-Gra venhage I, is aan den Raad een adres ge richt, waarin te kennen gegeven wordt, dat zij met belangstelling kennis genomen heeft van de Lager-onderwijs-commissie inzake af schaffing der klasse-examens en de sala- rieering der onderwijzers. Adress. geeft als haar meening te kennen, dat het maximum salaris van den onderwijzer zonder hoofd akte niet minder behoort te zijn dan dat van den klerk in dienst der gemeente en dat van den onderwijzer met hoofdaete niet minder dan dat van den adj.-commies. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 15 November. (Vervolg.) Indische bcgrooting. De heer .VAN KARNEBEEK is van oordeel, dat door dit amendement de Eerste Kamer niet vrij is in haar beslissing. Bo vendien is een groot verschil van ineening gebleken over de middelen tot verbeterin gen van dc misstanden op de particuliere landerijen en zoo is spr. meer geniegd tot afschaffing (met of zonder schadeloosstel ling) van de s-ouvereine rechten van de landeigenaren. Spr. wil een nader onderzoek en stelt daarom voor aan het amendement toe te voegen een zinsnede waardoor de toegestane gelden ook gebezigd kunnen wor den „ten behoeve van het op andere wijze verbeteren van op zulke landerijen heer- schcnde misstanden. Bij het debat dat zich over deze amende menten ontspon, betoogde o. a. de heer TYDEMAN, dat ten onrechte gesproken wordt van „souvereine rechten" van de land eigenaren. Spreker was vóór het amendement der commissie en tegen het voorstel van den heer Van Karnebeek. Al het geld dat besteed zou worden op de wijze zooals die afgevaardigde 't wensehte, zou weggeworpen geld zijn'. De heer DE WAAL MALEFIJT be streed het amendement der Commissie om do strekking welke er aan ten grondslag ligt. Zijns inziens zijn er wel andere midde len om zoo noodig verbetering te brengen in de toestanden op de particuliere lan derijen. Bovendien vroeg spr. of de minister wel zooveel geld noodig heeft om in de aangege ven richting werkzaam te zijn. De MINISTER verklaarde het geld niet noodig te hebben. De Indische Regeering is met kracht werkzaam aan een plan tot ont eigening van particuliere landerijen en de Minister hoopte spoedig daartoe een voorstel te kunnen indienen. De Minister verzoekt dus aan de C. v. R. haar amendement 'n te trekken. De heer PIER SON voldeed aan het ver zoek, tengevolge waarvan natuurlijk ook Nan Kamebeek's voorstel was vervullen en deze aangelegenheid was afgehandeld. Bij de onderwijsafdeeling bestreed de heer

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2