l 60*" laargang. Zaterdag 8 December 1906. No. 12256 f, a. M I ■1 1 Kennisgeving. V' Öe Bloemruiker. '4 Wh E. aii). BUITENLAND 1 v. mTr 'S- Se^eurd, Maar toch ik c niet; mijn avontuur is van geheel ande- n j;atJ dan jelui menschen denkt." Kom, geen lange inleiding," viel hem v H a,u'eur 'u de rede, do glazen opnieuw u end. „Allons steek van wal, en ais 'fc de s de hoog te af voer ito» courant verschijnt dagelijks, inet uitzondering van Zon- en F< *'dasen Prijs per kwartaalVoor Schiedam on Vlaardingen II. 1.25. Franco" per post fl. 1-G5. Prijs per woek: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor liet eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een nur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haveu No. 141 (hoek Korte Haven.) Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van de firma Gebrs. VAN DER WEER, om vergunning tot o p- richting een er inrichting voor den touw van ijzeren schepen, op het perceel open grond aanden Ilavendijk, kadaster sectie N. no. 12\; Gelet op de -bepalingen der Hinderwet; Doen te weten: dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd; dat op Donderdag den 20sten December as, des middags ten 12 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwa ren tegen het toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten; en dat gedurende drie dagen, vóór het tijd stip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 6den December 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA, Schiedam, 7 Dec. 1906. MAROKKO. Nadat alle mogendheden,, Duitsehland inbegrepen, hun goedkeuring hebben ge hecht aan de Fiapsch-Spaansche actiie te gen Marokko, is men, ar te Parijsi gerust op dat het incident op bevredigende wijze zal afloopen. ir^tusschen is men nieuws gierig te weten hoever die actie zal ga,an n.l. of sultan Ahriool Aziz gedwongen -/al worden tot loyale medewerking aan de hervormingen,, of de kalief-troover Raïsoeli gekortwiekt zal worden en eveneens de Roglii (pretendent). De interpellatie-Jaurès jn, de Franseihe Kamer over het ernstige Marokkaansche waagstuk had veel publiek gelokt. Alle diplomaten waren, aanwezig. De, regeerings- tafel zoowel als de leden dor Kamer wa ren voltallig. Jau'rès, de leider der socia,- iisten, verklaarde dat de, Franjsche regec- hng een gevaarlijk initiatief had genomen, alvorens overeenstemming met de andere Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven biervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Iutere. Telefoon oor de Redactie No. 123. oor de Administratie No. 103. 3918. cces jiden."! .e bil— A3 i) In een particulier vertrek van liet Pa- rqsche restaurant Tortoni, zat een groepje Ua tte^I °1 tien hecren, kunstenaars, schrij- ,c® en een paar groote kooplui, in een op gewonden gesprek bijeen, terwijl zij hun Jn dronken. „Van aanslagen-gespro- »c»> merkte een oud heer op, met gladgc- oren, scherp getcekend gezicht, dat den neelspeler verried, „jullie weet zeker niet, - o°k eens do held en het middelpunt "®°n gebeurtenis geweest ben?" 'hJ'j Carvieux? Wanneer? Hoe '™f>- vertel op!" zoo klonken verbaasde uit- pen en ongeduldige vragen door elkaar. «Als je de geschiedenis hooren wilt, kan dd vreemde avontuur wel vertellen," ant- fordde Carvieux, de vroegere ster dor Pa- jpera, „Bij mijn laatste gastreis naar oeite waard is, maak ik er een novelle san.' «Luister dan," zei Carvieux. „Het is nu !.nee<n! zeven jaar geleden, dat mijn tocn- ïge impresario een paar van dc hee- zullen zich den kleinen beweeglijken Eriquart nog wel herinneren mij J een groote reeks gastvoorstellingen in Triktt engageerde. sloot een contract onder zeer voprdee- hiogendhedcn verkregen was; men zal nu misschien gedwongen worden om ook an dere maatregelen te nemen. Spreker is be nieuwd te weten wat de icgeering zal doen, zoo de Marokkaansche minister van oorlog een duizendtal soldaten naar 'Lan ger zendt,; zal zij zich dan terugtrekken Hij is van meening, dat, men een beroep had moeten doen op de internationale ver antwoordelijkheid. Volgens hem zou Duitsch- land, steun zoeken in. de Muzehnansehe strijdmacht en deze trachten te doen ge- looven, dat Frankrijk haar vijand is. Pichon, de minister van Luitenl, zaken, herinnert aan de voorgeschiedenis der Ma rokkaansche kwestie en dc onlangs ge pleegde aanslagen op Firanschen en Alge- rijencn en aan de verklaring, geteekend door alle mogendheden, ook DuitschlanÜ en Oostenrijk, welke aan het Maghzen (de Marokkaansche regeering) werd gericht om op te komen tegen de Willekeurige han delingen van Raïsoeli. De bedoelingen van Frankrijk en Spanje zijn loyaal en geheel en al in overeenstemming met de acte van Algésiras. Het verdrag, gesloten voor een Firansch-Spaansch optreden, werd daarna aan alle regeeringen toegezonden en lokte nergens tegenspraak uit. De twee regeeiringen hebben voorzorgen genomen te gen de gevaren, die het gevolg van "de anarchie kunnen zijn. Alleen als het drin gend noodzakelijk is, zal er een interven tie plaats hebben. „Wat er ook voor slechte tijdingen ver spreid zijn," zoo vervolgde de minister, „wij hebben in ons gematigd optreden niets veranderd. Men moet ons niet kun nen beschuldigen, dat we een begeerig oog slaan op Marokko. (Toejuichingen). De minister bracht daarna hulde aan de Muzelmansche bevolking, die gevoelig is voor een goede behandeling. De Marok kaansche stammen zijn niet 'oorlogszuch tig, maar begeerig, voordeel te halen du handelsondernemingen. „liet is een girootc voldoening voor ons een overeenkomst 'te hebben gesloten met een, groot volk, dat rqchten op Marokko heeft en welks vriend schap wij op hoogen prijs prijs stellen. (Levendige toejuichingen,) 'Onze huitenlandsche politiek, zei Pichon verder, zal niet gaan buiten, de grenzen, die dc regeer 1 ng heeft getrokken iT1 ^ver- eenstemming met de acte van Algésiras, die Firankrijk's rechten erkent en don vrede waarborgt Er piag zelfs niet worden ver ondersteld, dat wij den vrede zouden wen schcn te verstoren. Frankrijk vervolgtin kalmte zijn weg, het kan geen vrees wek ken, want het vreest zelf niets. Wij wen- sehen slechts een vrede, gepaard met waardigheid. Onze buitenlandsche politiek is gebonden door internationale verdragen, maar steunt op vriendschappelijke betrek kingen, die van groote waarde voor ons waren, toen het ea' op aan kwam, om wel te doen begrijpen, welke de wezen lijke behoeften waren van onze politiek. (Levendige toejuichingen.) Do voorzitter Brisson deelde mee dat hij 2 moties ontvangen had, een van Jau- rós, luidendDe Kamer, besloten, de acte van Algésiras te eerbiedigen, naar de let ter ,en paar den geest, keirrt elke avontuur lijke politiek af en ,gaat over tot de orde van den dag. De tweede motie van den radicaal Grosdidier luidt: „De 'Kamer,ver trouwen stellend in de regoering voorde uitvoering van/het verdrag van Algésiras, met handhaving van "de rechten die daar uit voortspiuiten on, ter bescherming van de veiligheid haretr landslieden,, en iedere toevoeging verwerpend, gaat over tot de orde van dcrn, dag." De pripritoit van de Unotio-Jaurès wordt verworpen met 456 tegen, 87 stommen. Tijdens de stemming over tte motie- Grosdidier werd minister Pichon, hartelijk geluk gcwcnscht De motie-Grosclidier wordt aangekomen met 457 legen 56 stemmen. Met algemeene stemmen, (537) wordt daarna door de Kamer de acte van, Algé siras goedgekeurd en de bitting opgeheven. De Fransch-Spaansche nota omtrent de actie tegen Marokko, behelst in hoofdzaak het volgende: De gebeurtenissen van den jongsten tijd in de streek van 'Langer kunnen aanlei ding geven tot de vrees, dat vreemdelin gen geen voldoende waarborgen meer heb ben voor hun veiligheid. Mocht de toe stand verergeren, dan zou de instelling „dor politie, zooals die dooa- de acte van Algésiras is bepaald, een dringende nood zakelijkheid worden. Frankrijk en "Spanje zouden dan maatregelen moeten nemen om de organisatie daarvan te verhaasten on der de voorwaarden, door de mogciukhe- den bepaald. Ten einde in dezen geest te handelen hebben de twee regeeringen besloten om een zeemacht naar Tanger te zenden, sterk genoeg om in alle ge- beuilelijkheden te kunnen optreden. Naar omstandigheden kunnen dan de Fransche en Spaansche gezanten, na tpt, overeen stemming gekomen te zijn met hun col lega's van het turps diplomatique te Tan ger, de ontscheping bevelen van die-de tachementen, noodig voor dc handhaving van de orde. In het, geval van een aan val kunn,en de gezantpn van Frankrijken Spanje de ontscheping dringend verklaren. De detachementen, zullen zoo spoedig mo gelijk en dadelijk uptlaj, de politie instaat zal zijn haa,r funptjen te aanvaarden, we der ingescheept worden,. der van het Kongowerk, zei zich niet te kun nen vereenigen met de tegenwoordige poli tiek, daar de vrijheid van handelen en de oplossing der hand werkerskwestie de eerste levensvoorwaarden zijn voor de koloiiien. Hij verklaarde zich een beslist tegenstan der van gedwongen arbeid en zeidc. dat het gevaarlijk is als het gezag en de admini stratie in dezelfde hand vercenigd zijn. De absolute souvereiniteit van den koning over den Kongostaat werd door de mogend heden plechtig erkend, maar onder zekere voorwaarden, in. de eerste plaats de vrij heid van handel. Wal voor België van be lang is, is de mogelijkheid van annexatie en de voorwaarden, waaronder deze kan plaats hebben. Beernaerfc bestreed daarna de beschouwin gen van den liberaal Iïuysmans en wijst er nog uitdrukkelijk op, dat het in den Kongo behaalde succes te danken is aan de volhar ding van den koning, maar ook aan de mede werking van kloeke'Belgen en daarna geeft hij het moreele standpunt aan van den ko ning als Belgisch soeverein. Hij acht de annexatie van den Kongo- staat voordeelig voor België, het loslaten van dien Staat zou voor België een leeken van verval zijn, maar de Kongo zelf moest aan België licht verschaffen. „Ik verzoek de Kamer," zoo besloot hij. „nog tijdens het leven van den koning en onder diens leiding, stappen te doen voor de overname." Paul Janson van de radicale linker zijde is van oordeel, dat de Kongostaat dc acte van Berlijn niet heeft geschonden, maar dat hij een ruimer en gezonder opvat ting had kunnen tooncn voor de vrijheid van den handel. Hij spieekt van het pers bureau, dat betaald wordt met het goud van den Kongo en noemt dit een ongezonde instelling. Belcië moet groot zijn door zijn eerbied voor het recht en niet door het uitbuiten van negers. Bij het politiek debat over de koloniën dienen dubbelzinnigheden vermeden te worden spr. eindigde daarop met een rechtsgeleerde uiteenzetting van de kwestie der annexatie. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. BELGIË. lige voorwaarden, kreeg twee maanden ver lof van de directie der opera en scheepte mij hot was begin October in gezel schap van mijn impresario naar New-York in. Van daar reisde ik naar alle kustplaat sen van eenige betcekcnis ia do Vereenigde Staten tot Ncw-Orleans. Toen verder naar de prachtige stad Mexico. Volgens mijn reis programma zou ik dan naar de naaste ha venplaats, Veracruee, trekken en van-daar naar Europa terugkeeren. In Mexico kwam ik mijn verplichtingen na en was juist op het punt naar Vera cruee te gaan, toen ik van het stoomboot- agentschfip, waarbij ik reeds een kajuit be sproken had, een telegram ontving, waarin mij werd meegedeeld, dat do boot, wegens machinereparatie, die niet uitgesteld kon wor den, eerst over vier dagen zou afvaren. Zoo was ik dus gedwongen nog een paar dagen langer dan oorspronkelijk het plan was, in Mexico te blijven, want het sprak van zelf, dat ik den tijd, dien ik wachten moest, lie ver in de amusante, drukke hoofdstad, dan in het vervelende, stoffige, aan koortskie- men rijke nest Veracruee wou doorbrengen. Tk verheugde mij op een paar prettige da gen van rust en absoluut nietsdoen na de inspanning van de reis, die verscheidene weken geduurd had. Ik was echter te Mexico in kennis ge komen met een plaatselijk iheateragent, die nauwelijks van mijn oponthoud gehoord had. of hij deed mij het voorstel in Zacatecas, de hoofdplaats van de provincie van dien naam, een gastvoorstelling te geven. Mijn impresario was er eerst tegen, want hij vond liet honorarium niet hoog genoeg in verband met de moeilijke en lastige reis. Ik zelf wist niet wat te doen. De agent hield echter niet Gisteren zette de Kamer het Kongo-debat voort. De elericaal Beernacrt, een voorstan- op hij voorspelde mij een schitterend succes en streelde zoodoende mijn ijdclheid. „Gij weet niet," zeide hij, „hoe de goede lieden in Zacatecas zich veidieugen zullen, eens zoo'n beroemd tenor te hooren. Want de tenor van de stadsschouwburg daar, is maar een heel middelmatig zangerhij houdt zich nog slechts door protectie staande; hij is een vriend van den gouverneur of van een prefect, weet ik watNu, afgesproken?" Ik stemde eindelijk toe. Eriquart contrac teerde met den agent, maar hij was er niet toe te bewegen met mij mee te gaan. De tocht was volstrekt niet naar zijn zin, ein delijk vertelde hij mij dat hij een ongeluk vreesde, zonder te weten wat. Ik lachte hem uit, maar later speet het mij, dat ik niet naar hem geluisterd had. Ik arriveerde behouden in Zacatecas, be zocht 's morgens de zilvergroeven, waaraan de stad haar beroemdheid en haar rijkdom Eo danken heeft en stelde mij daarna aan den directeur der stadsschouwburg voor. Hij ontving mij allervriendelijkst en deelde mij mee, dat hij, daar ik nog denzelfdcn avond als „Faust" zou optreden, de repetitie op één uur 's middags luid vastgesteld. Daarna ging ik lunchen en keerde toen naar mijn hotel terug, om wat te rusten en dan mijn garderobe voor 's avonds in orde te brengen. Ik ging op een divan liggen en viel in slaap. Een geklop op de deur stoorde mijn slaap. Tk sprong op het begon al aardig don ker te worden. Vóór ik, nog slaapdronken, binnen kon roepen, werd de deur geopend en kwam een man de knmer binnen. „Pardon, meneer," begon hij in zeer zui ver Fransch, zonder echter tien hoed af te Rusland. De commissie van onderzoek naar het schafidüft! der griianleverlng heeft gistere" tr Petersburg vergaderd onder leiding, van Go- loebeff. De zaak zal grondig onderzocht wor den, maar aan de pers zal slechts het eind rapport worden bekend gemaakt. Gocrko, adjunct van den minister van bin- ncnlandschc zaken, die in verband mot de bekende Lidwall-aangelegenheid ontslag heeft verzocht, deelt in de „Nowoje Wremja" mede, dat hij rta afloop van het onderzoek dezer zaak een aanklacht zal indienen legen de bladen, die hem van ongepaste hande lingen hebben beschuldigd. nemen, „wanneer ik ongenoodigd uw kamer binnentreed. Maar er staan menschen in de gang en ik wil liever niet opgemerkt wor den." Ik was intusschen volkomen wakker ge worden en nam den indringer nauwkeurig op; ik kon in het halfdonker, dat in de kamer hcerschte, slechts een lange, in een fietscapo gehulde gestalte onderscheiden cn een door een langen zwarten baard omlijst gezicht, overschaduwd door een breedge randen sombrero. Ik ging naar de gaslamp, die in 't midden der kamer stond, om wat meer licht te maken. De vreemde trad mij in den weg. „Dat is niet noodig," merkte hij met een lichte buiging op en op beleefden maar beslisten toon. „Mijnbeer," riep ik tamelijk geërgerd over het ongegeneerd optreden van den man, „wat ik in mijn kamer voor noodig of niet noodig houd" „Staat alleen aan u te beoordeelen," ant woordde hij, met een nieuwe buiging. „Maar ik verzoek u toch dringend eerst de reden van mijn zonderling schijnend verlangen te willen aanhooren." Het spreken van den vreemde verried den beschaafden man. „"Wat wenscht u dan?" vroeg ik, met een uilnoodigcnd gebaar op den naasten stoel wijzend. Mijn bezoeker zag eerst voorzichtig in de knmer rond. „Niemand kan ons hier toch beluisteren," vroeg hij met gedempte stem. „Wees daaromtrent niet bezorgd," ant woordde ik. „Maar," ging ik toen met- een veelzeggenden blik op zijn hoed, dien hij nog altijd op het hoofd had, voort, „wilt ge uw hoed niet afzetten?" Kort rm den aanslag op den politic-com missaris Cheremetief te Petersburg, werd aan zijn. vrouw een pakje ter hand gesteld, dat een dolk bevatte met de bijvoeging: ,Ter herinnering aan den organisator van het pogrom te Bjelostok" en verder de handteekening van den in Mei te Peters- burg vermoorden admiraal Koesmitsj. Engeland. liet Hoogerhuis nam gisteren in dorde lezing de onderwijswet aan met 105 stemmen tegen 28. De minderheid bestond uit katho- liekmi en pairs van de uiterste Anglikaan- sche richting. De wet zal in haar zeer gc- wijzigden vorm op 10 Dec. weder in het Lagerhuis behandeld worden. In staatkun dige kringen is men thans de meening toe gedaan, dat nog wel overeenstemming zal worden verkregen tussclien de fwee huizen. Italië. In de gistermorgen gehouden consistorie hield de Paus een toespraak, waarin hij zijn diep leedwezen uitsprak over den st-orm van ;ebeurtenissen, zoo innig bedroevend voor de Heilige Kerk. „Maar", zoo verklaarde Z. TI., „ons geloof blijft onwankelbaar, wij hebben een krachtig vertrouwen in de hulp van Christus. Dc eendracht, die bloeit in de katholieke wereld strekt ons tot troostonze blikken moeten we broederlijk wenden naar de bisschojipen, die het diepst worden ge troffen door de lage handelingen hunner tegenstanders". Duits chland. 12 dezer zal de interpellatie over den vloeschnoocl in den Rijksdag beantwoord worden. De raad van bestuur der staatsspoorwegen beeft in zijn zitting van gisteren met groote meerderheid liet voorstel der regeering aan genomen, dat bedoelt den vervoerprijs van pas geslacht vee als stukgoed of per wagon lading te verlagen. Vereenigde Staten. In zijn jaarlijksch rapport verzocht de staatssecretaris voor de marine de onmid dellijke goedkeuring van het congres voor den bouw van twee slagschepen van hel grootste soort, inplaats van een, zooals eerst was voorgesteld en voor den bouw van twee slagschepen van 1 9.000 ton inplnals van het eene, dot reeds toegestaan is. Aan de „New-York Herald" wordt uit Washington geseind dat Japan tevreden is over de boodschap van Roosevelt en de diplomatieke klacht heeft ingetrokken. Aan president Roosevelt wordt de zorg overge laten om de bewoordingen vast tè stellen van het lusschen de Unie regoering cn Cali fornia noodige vergelijk. President Roosevelt heeft, volgens een telegram uit Washington, de vertegenwoor digers van Californië in het Congres over „Dank antwoordde de toegesprokene, zonder op mijn duidelijkcn wenk acht te ge ven en nam op den aangeboden stoel plaats, •zoodat hij met den rug naar de beide ven sters gekeerd zat, „ik za! u niet lang las tig vallen." „Dat moet ik u ook vriendelijk verzoe ken," zeide ik, eveneens plaats nemend met een blik op de klok, ..ik moet zoo dadelijk naar den schouwburg, ik ben namelijk „Herbert Carvieux, eerste tenor van de Parijsche Opera," viel mijn bezoeker mij in de rede. „Wat mijn familienaam aangaat, sta mij toe u dien te verzwijgen. Ilij doet niets tor zake. De broeders mijner vereeni- ging noemen mij Sturanzo." „Welke verceniging?" vroeg ik verbaasd. „Ik meen de verceniging der broeders van het witte licht, een verceniging van koene, vastberaden mannen, die zich ten doel gesteld hebben den tegenwoordigen gouver neur van Zacatecas, een tj ran en volksver drukker, te dooden. ..Te doodenIk sprong verschrikt op. Een blinkende horizontale streep vertoonde zich een oogenblik tusschen de lippen van Sturanzo. „Wees maar niet bang," antwoord de hij, „wij zijn geen gewone moordenaars, maar strijden voor recht en gerechtigheid. Ik verzoek u in mij geen vijand te zien." „En wanneer ik dat toch doe," merkte ik op, „en naar buiten loop en u laat arres teeren?" „U zult de deur niet levend bereiken," antwoordde Sturanzo koel, en ik bemerkte dat hij de vuist onder den mantel balde. Tk gevoelde mij niets op mijn gemak, dat wil ik wel bekennen. „Mag ik u nog een maal vragen" (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 1