60"° Jaargang. oensdag 12 December 1906. No. 12259 Bericht. J A C E T. "^ETJITENLA^I)^7~~"" De JBloemrLiiker, g g-' I SCHIEDAMSCHE COURANT Dezo courant verschijnt da gelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen Prijs per kwartaal: Voor S chied a m en VIaardingen fl. 1,25, Franco* per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Adver ten tien voor liet eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het hurean bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven.) Prijs der Advertentiën: Van 1regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Din sda g-, D onderdag- en Za ter dag avo nd verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. Zii, die zich met ingang- van 1 Januari a.s. op de „Schiedamsche Courant" abon- uceren, ontvangen do tot dien dainm verschijnende nummers gratis. De Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten dier jirovincio, dd. 26 November 1906, no. 78; Gelet op ari. 11 den wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87); Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij bovengenoemd besluit van Gede puteerde Staten de jacht op klein wild, met uitzondering van die on houtsnippen, in deze provincie wordt gesloten op Maan dag den 31 sten December 1 90G m.'t zonsondergang, blijvende het sc.'eten van houtsnippers en het in art. 15, sub litt. g dier wet bedoeld jachtbe drijf, van het vangen van houtsnippen met laat-, of valflouwenj toegelaten tot en met den 28sten Februari. 1907. Deze kennisgeving zal, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplakt, waait- zulks te doen gebruikelijk is, als-mede in het Provinciaal blad en in de Nederlandsche Stna'scourant worden geplaatst. 's Gravenhage, den oden December 1906, De Commissaris der Koningin voornoemd, PATJJN. Schiedam, 11 Dec. 190G. BELGIË. Koning Leopold heeft aan een corres pondent van de„New-York Publisher's Press Association" eenige verklaringen afgelegd over den lvongo-daut, waarvan de koning souverein is. Koning Leopold ontving den correspondent op zijn kasteel te Laekenen stond hem een onderhoud van een uur toe. De koning zeide gaarne het verzoek van den gezant te hebben ingewilligd om den correspondent te ontvangen, want hij koes terde groote bewondering voor de meeste Amerikaansehc bladen (voor de Emgelsche pers zal 's konings oordeel minder _gun- shg luiden 1); zij zijn oprecht en openhar tig en beoordeelen elk internationaal vraag stuk naar zijn waarde. Het isi merk,waardig, zei Leopold II, met hoeveel pleizier een zekere categorie van menschel! hun tijd zoek brengt met anderen te belasteren. Ik vei onderstel dat er niemand in Europa is die zwarter wordt afgeschilderd dan ik. Om mijn valsch- heid te omschrijven, heeft men termen ge bruikt die men in net gezelschap niet kan herhalen. Het schijnt dat ik een mon-dcr (ogre) ben, die onschuldige Afrikaaimche negers martel. Ik verbaas mij dat gij nog den moed hebt gevonden om mij toko- men opzoeken. Hebt gij geen revolver bij u, o£ zijt gij niet voorzien van een maliën kolder?..,. Niet!... Dat verwondert me. Gelooft gij dat het voorzichtig ig uw le ven aldus, bloot te stellen? Daarna ernstig wordend, beantwoordde de koning de gestelde vragen: De lieden, die ons aanvallen, zei hij moesten ons ten minste eenig gezond ver stand toekennen, zelfs al meenen zijd"' de humaniteit slechts in hun land bestaat en niet daarbuiten. Isi het. niet absurd, te beweren dat wij het volk van een vrijen staat laten mishandelen en vermoorden om onszelf te verrijken? Alsot een staat zich kon verrijken, wanneer de bevolking on gelukkig en in achterstand is 1 De waarheid is dat onze bestrijders bij bun lastercampagne belang hebbpn. Een zeker Amcrikaansch zendeling heeft on langs beschuldigingen tegen den Kongo- staat geformuleerd en viel mij persoonlijk heftig aan. Iemand schroef hem zijn taal te matigen, waarop hij antwoordde nooit in den Kongo te zijn geweest. Al zijn be schuldigingen waren gegrond op verhaaltjes die men hem had gedaan. Op die wijze zijn de meeste bewijzen tegen den Kongo bijgebracht, terwijl door sommige schrij vers op zichzelf staande feiten zijn opge blazen om een groot requisitoir te hou den tegen de „wr-eedheden van den Kon- gostaat". De lasteringen worden zoo dik wijls herhaald, dat de lasteraars ten laat ste aan hun eigen leugens gaan gelooven. Omtient de waarheid en de leugens in de beschuldigingen tegen den Kongo, rei Leo pold II niet te betwisten dat er in het ver leden wel eens gerechtelijke dwalingen waren voorgekomen en mishandelingen, 'risschien moorden hebben plaats geluid, L. bewijs daarvoor zijn de talrijke vervolgingen legen personen door de Kongo ju-titie ingesteld. Maar ik ontken, zei de koning, dat niet alle •mogelijke pogingen zijn ggMiiut om een eind te maken aan de slechte behandeling der In boorlingen, niet alleen door blanken, maar ook door hun stamverwanten zelf, die sedeit duizenden jaren niets anders deden dan elkaar vermoorden, opeten ot als slaven ver- koopen. Geen enkele ïvgeoiing is er nog in ge slaagd allo misbruiken uit den weg te rui men. De bestrijders van den Kongo moesten liever de pogingen steunen om aldaar be schaving te brengen, om de zwarten te too- nen dat de christenen werkelijk goede be doelingen jegens hun nua-ten hebben. Het voorbeeld van hen die den balk in hun eigen oogen niet ziende de Kongo-regec- ring aanvallen, zal de beschaving zeer wei nig bevorderen. De vreeselijke gevolgen der pukken in Midden-Afrika hebben wij bestreden door vaccinatie, wij maakten een eind aan de sla vernij, eveneens aan den invoer van sterken drank, wij hebben de scheepvaart ontwik keld, spoorwegen aangelegd, de telegraaf en de automobiel ingevoerd. Dat is slechts het begin van ons werk. Wij hebben de bar- haarschheid tot een minimum teruggebracht en bestrijden thans de vreeselijke slaapziek te onder de negers. Tiet is absoluut onwaar dat ik een groot fortuin in den Kongo heb verzameld. Ik heb geen enkelen stuiver voordeel uit den Kongo gelrokken, integendeel heb ik groote sommen, verscheidene millioenen dollars be steed, zoodat de Kongo mij heeft verarmd. Buitendien waarvoor zou ik schatten verza melen, ik hen oud, de 70 gepasseerd, mijn aardbehc leven gaat ten einde Mijn in komsten voldoen aan mijn behoeften, meer verlang ik niet. Ik ben geen zakenman, besloot dc ko ning, ik ben een vorst wien de welvaart van zijn onderdanen zeer ter hurte gaat. De maagdelijke oerstaat in Afrika is herschapen in een georganiseerd land en heeft thans een ontvangst van 10 miilioen dollar. De Kongo heeft rijke bronnen o. a. de caout chouc. Do Onafhankelijke Staat is deelge noot in verschillende ondernemingen in den Kongovan de opbrengst daarvan wordt de nationale schuld afbetaald. Mijn belooning is alleen de vooruitgang aan den Kongo te zien in 't behing van België en van de bescha ving." GEMENGDE MEDEDEEL1NGEN. o-.vuvuu, iiiutniaau muu, u !10g gelegenheid hebben alles weer goed te taken. Nietwaar het zou toch werkelijk Ie juin- 7,11 n. nla „Een beetje iooneelkoorts," zei hij met Mn zuurzoet lachje. „Nu ja, mijn publiek '3 het wel tamelijk goed gewend, maar u meneer, een lid van de l'arijwhe Opera, u hebt toch waarlijk niets to vreezen. Ik weet het, uw stem is inderdaad, ju, hoe zal ik zeggen „Verwenscht heesch," viel ik hem bitter in de rede. „Neen, dat niet, lieve hemel neen, alleen een beetje, een beetje - hm gevoileerd. Inderdaad enfin, u zult maken. N mer zijn, als ■- Ik haalde verlicht adem, toen ik veilig en wel mijn kleedkamer bereikt had en mij ongestoord verkleeden kon. Toen wierp ik mij wanhopig op de kleine sofa neer en wachtte op het sein. Eindelijk. Ik besloot mijn opwinding met inspanning van alle krachten te overwinnen. Maar wat «elpen de schoonste voornemens tegen de zwakheden der tnensehelijke natuur! Aanvankelijk ging alles goed. Ben blik in do loge overtuigde mij, dat er geen per zonen meer bijgekomen waren. Toen ik och kr op Gretehen, toen zij uit de kerk kwam, toeliep om haar te groeten en mijn begelei- !"_ng aan te bieden, richtte zich plotseling aiï olik met onweerstaanbare macht op de noodlottige loge en b ;t bloed stolde mij in de Rusland. De „Hamburger Nachrichtcn" meldt dat de commandant van Abo (Finland) gear resteerd is wegens verduistering van li/h iniUioen roebel, waarvan een halt mii lioen aan het Roode Kruis* toekwam. Vader Johan van rcroonstadt, de won derdoende pope1, heeft Zaterdag in een ver gadering van „don Boud der Russen" te Petersburg, het vaandel gezegend. Op de bijeenkomst wcirdon de grondwet en de Poema veioordadd, Witte werd eetn verra der genoemd, een der spiekers hield een rede, waarin hij tot Jodcin,vei volgingcn op hitste. Na afloop hield de bond een gqi tocht door de straten en werd door een volksmenigte uitgejouwd met kreten, als: „weg met de zwarte ber.de!" zoeken Je amendementen en bloc naar het lloogerhuis teiug te zenden, omdat door deze het goheele stelsel en de hoofdbedoe ling van de wet te niet worden gedaan. ,Wij wenschen", zcide de minister, „de wet niet te aanvaarden in haar tegen woor- digen vorm. (Toejuichingen.) „Wanneer het lloogerhuis de thans in gediende amendementen of wijzigingen in denzelfdcn geest blijft handhaven, moet de wet worden opgegeven; neemt het llooger huis echter de amendementen terug en wil het de strekking der nieuwe amendemen ten, die het daarvoor in de plaats zal stel len, beperken, dan is er nog hoop". Minis ter Birrell deed toen mededeclirig van ver schillende concessies, die de regiering ge neigd was onder deze omstandigheden in overweging te nemen. Het lloogerhuis verwierp gisteren niet 1-13 tegen 43 stemmen het wetsontwerp op het meervoudig kiesrecht, waarbij wordt bepaald, dat iemand die het stemrecht voor het par lement in meer dan één district bezit, slechts in een enkel district zal mogen stemmen. liet wetsontwerp, dat van de regeering is uitge gaan, was in het Lagerhuis aangenomen met 333 stemmen tegen 104. F r a n k r ij k. De Kamer kwam naar aanleiding van minister Picquart's verklaring, dat hij de verantwoordelijkheid voor het naar hui3 zen den der lichting 1903 niet wilde dragen, terug op een vroeger genomen besluit en nam een motie aan, waarbij alleen de sol daten, die voor het onderhoud van hun fami lie onontbeerlijk zijn, muil- lniis worden ge zonden. uitvloeisel van onze macht en van de per soonlijkheid van onzen souverein, die de achting van allen geniet en eindelijk van de continuïteit van onze politiek, die over al vertrouwen inboezemt. De minister ver klaarde daarop, dat er volkomen overeen stemming heerscht tussrhen hem en de de legatie, wat de voornaamste doeleinden be treft, naar welke de buitenlnndsche poli tiek van Oostenrijk-Hongarije moet slre- \en. In den Balkan legt zij geen egoïstische eerzucht aan den dag. De minister deelde verder mede, dat de diplomatie bestudeert do invoering van het Hongaarsche publieke recht in de gemeenschappelijke takken van dienst voor Oostenrijk en lïongorije. Marokko. De Dtiitsche Rijksdag heeft gisteren na weinig beteekenende discussie dc acte van Algéairas aangenomen. In den Spaanschen Senaat een vraag be antwoordende heeft de minister van btiiten- landsehe zaken Perez Caballo gezegd, dat aan het gemeenschappelijk optreden van Frankrijk en Spanje in Marokko genuerlei overeenkomst ten grondslag ligt, nmar wel de noodzakelijkheid om leven en eigendom van de landslieden te beschermen. Duitechland. De v 1 cesclmood-iuitorpe 11 ailiej die van daag in defci Rijksdag ge,houden wordt, zal niét veel veffitstóffigen brengen. Do iegee- ri'ngejn de>r bondsstaten hebben reeds ver klaard dat opening dor grenzen in ver band mot mond- en klauwzeor, dat vooral onder het Belgische vee heerscht, niet voor dcclig zou zijn. Uverigens moet de sta tistick uitwijzen, dat een vloeschduurte eigenlijk niet bestaat Graaf Posadowsky en de nieuwe Prui sische minister van landbouw v. Ainiiil Oriewen zullen du interpellatie beant woorden. In de provincie Posen zijn tol dusverre 250 burgemeesters, wethouders en leden \au het schooltoezicht, naar aanleiding van den schoolstrijd, ontslagen. aderen, want juist traden een zwartgekleede dame en een lieer binnen, die na wcdeizijd- sche begroetingen met de twee reeds aan wezige gasten plaats namen. In de hand der dame schitterde een groote bouquet witte rozen. fk was stiif van schrik, fk bracht geen woord geluid meer o\cr de lippen. Mijn baret viel mij uit de hand. Fatist stond als een domino jongen tegen over Gretehen, die tevergeefs wachtte dat zij toegesproken werd. liet moet een overweldigend komieke aanblik geweest zijn, want het publiek barst te in een oorverdoovend gelach uit, dat in mijn oor klonk, als het ritlschen der zee in dat van een drenkeling. De dirigent moest aftikken. Hoe lang deze verwarring duurde, weet ik niet. Ik speelde c.i zong ri-delijk ve der, mechanisch als in een droom, maar onafgebroken hing mijn koortsachtige blik aan de tegen het halfduister van de zaal c-chel afstekem e bouquet van rozen. Toen ik 1 et tooneel verliet, was ik zoo uitgeput en nmr geest en lichaam gebroken, dat ik niet meer kon. Ik verzocht daarom den directeur, mij bij het publiek wegens plotselinge ongesteldheid te verontschuldigen en de voorstelling af te breken of mijn rol door den een of anderen plaatsvervanger te doen afzien. De directeur echter, ofschoon ten zeerste gebelgd over het voorloopige fiasco, smeekte en drong cr zoo lang op aan, dat ik ten slotte er in toeuemde, verder te spelen. „Nu komt uw groote cavatinc," zeide lil] nog' ten slotte, l'.die kan alles weer goed maken." Engeland. Het Lagerhuis heeft gisteren de onder wijswet, zooals ze door het lloogerhuis is gewijzigd, in behandeling genomen. Vóór het debat deelde minister Birrell mede, onder luid gejuich der miiiisterieole partij, dat ile regeering had besloten het Huis te ver- De eavatine liet woord trof mijn oor als een donder slag. Het verschrikkelijke oogenblik der be slissing naderde. En nu nu begint de derde note. Voor spel. Dan treedt Sicbel op. En dun dan - Ik kon mijn zenuwen bijna niet beheer» sehen. Afijn hoofd brandde. Neen, voor mijn oogen zal geen moord gepleegd worden, wanneer ik het met twee woorden vei hinde ren kan nog is het tijd. Maar dat is verraad. Zij zullen zich wre ken, vreesclijk bloedig wieken, vreoselijk bloed ig wreken! En kan de gouverneur, wiens leven ik redden wil, mij beschermen tegen de dolken en de kogels der samenzweerders? Zelfs wan neer ik het daarop liet aankomen, zou het -Gun niet zeer opvallend schijnen, dat ik na zoolang geaarzeld te hebben op liet laatste oogenblik den aanslag trachtte te verijdelen? Moest hierdoor niet de verdenking ontstaan, dat ik met de samenzweerders in een of andere verbinding stond? Zij hadden het handig aangepakt. Zij hadden mij in hun macht Ik ging weder voor het kijkgat staan. Mijn blik viel terstond op den schitterenden ruiker van witte rozen, die nu vóór de dame op don rand der loge lag. Eu zij, de zwart gekleede dame zat daar kalm en sluipte be haaglijk een glas ij swat er. O, die cllendigen. Zij lachen en schertsen - en daarnaast ligt reeds goedverborgen het moordwerktuig gereed voor de bloedige daad. Tk keek naar den witten ruiker, tot mij de oogen pijn deden. Toen begaf ik mij achter het tooneel en ging op een stoel zitten. Oostenrij k-H o n g ar ij o. Aerenthnl, minister van buitcnlundschc zaken, gaf aait de llongaarsehe delegatie een overzicht van de buiteulandsche politiek van Oostenrijk-IIougarije. llij zeide „De posi tie der Oostenrijksch-Hongaarsclie monar chie in het Europecsch btuteneoncert is een Vereenigde Staten. Volgens de, „Tinnes" wint de beweging tegen de Japanners in Calilorniö in kracht. Do hegthoofdon stellen zich reeds niet meer tevreden met de uitsluiting dor jonge Ja panners uit de, scholen, maar dringen ex- bij de spoorwegmaatschappijen op aan om, evenals in de Zuidelijke staten van Ame rika voor de negers geschiedt, Voor 'de "Japanners afzonderlijke compartimenten in de treinen beschikbaar te stellen. In publieke bijeenkomsten wordt th; Bood schap van president Roosevelt fel geeri- tiseerd en zelfs mannen va» naam voor spellen een spoedig uitbreken der vijande lijkheden tusschen Amerika en Jivpan. De bladen doelen mede, d.ilt volgens uit Hono lulu ontvangen berichten, twee regimenten Japainners met hun officieren vermomd op do suikerplaulajges te, Hawaï arbeiden. Zooats we reeds mededeelden, hestaiat en- een nauw verband tusschen het optreden tegen de Japalnnexs in Californië en do houding der vakvereenigingen te San Fran cisco. De berichtgever van de „Times" aldaar verhaalt, dat hij op zijn vraag aan een arbeidersleider, wat er zou gebeuren als ejr eens duizend Japanners aan het wefk werden gezet om de pulnlioopen van San Fkancisco op te ruimen, ten antwoord kreeg: „Duizend moorden". En toch be staat cfr lo San Francisco groot gebrek tuin werkkrachten. V enezuela. In de republiek van den stervenden pre sident Gastro, bijgenaamd den „aap der An- De derde acte begon. Ik opende en sloot afwisselend de bran dende oogen, in mijn slapen hamerde en bonsde het, en ik werd duizelig, Een glas water, dat ik mij had laten brengen, trilde zoo in mijn hand, dat ik bijna de helft van den inhoud op den grond stortte. Reeds gaf de régisseur liet eerste tee ken. Met moeite stond ik op. Nog mn poosje en ik trad met Mephisto den uin van Gretehen binnen. Wederom trok met suggestieve kracht de ruiker mijn aandacht. Mephi-to gaat weg ik treed naar voren, zing met onzekere stem het recitatief en nu begint het orchest met de inleidende ma ten van de eavatine. Nog een stap voor waarts een rilling gaat door mijn lichaam dan reikt de dame in dc loge den rui ker aan den achter haar zittenden lieer en nadat zij den gouverneur nog iets toegefluis terd heeft, brengt zij den binocle voor de oogen. De beide andere heeren volgen ham- voorbeeld en nu staat plotseling de lieer met den ruiker snel van zijn stoel op en woelt niet de rechterhand diep in dc bloemen. Nu is het voorbij met mijn zelfbeheer- sching. Ik snel voor het voetlicht, een bloedige nevel komt voor mijn oogen, ik werp mijn armen in de lucht en schreeuw met een stem, waarin al de pijniging en schrik der laatste uren ligt opgesloten: „Houdt hem! Moordenaar [Moordenaar!" De nevel wordt donkerder, een oogenblik verbeeldde ik mij den ruiker te zien bewo gen en nog eenmaal gil ik..11 ij vermoordt iiotnHoudt hem! Iloudt hem!" Ik meen nog meer gegil te hooren, mijn knieën knikken liet wordt mij geheel duister voor de oogen - slag op het voorhoofd bewustzijn, ik voel een zwaren - dan verlies ik het Toen ik weder tot mijzelf kwam, bevond ik mij in het bed van mijl hotelkamer. Ik richtte mij op eu zag om mij heen: Heldere zonneschijn viel door bet venster. Een vrouw in een eenvoudig donkergrijs kleed zat naast mijn bed en stelde zich aan mij, toen zij mijn ontwaken bemerkte in gebrekkig Frunsch voor, als een verpleeg ster van het stadsziekenhuis. Toen helde zij dea kellner en wisselde eenige woorden met hem in het Spaunsch. Ik meende tot mijn verbazing den naam van mijn impressano Eriquart te hooren uit spreken. De kellner vertrok. „Heb ik goed gehoord?" vroeg ik de ver pleegster, „noemde u zooeven niet den naam F.riquart? Is hij dan hier?" „Zoo is het," antwoordde de vrouw. De theater-directeur verwittigde den heet- Eri quart van uw ongeval, waarop deze onmid dellijk uit Mexico is overgekomen. Hij lo geert in het hotel en ik heb hem laten ver zoeken, op uw kamer te komen." Langzamerhand herinnerde ik mij het ge beurde, „En wist dc gouverneur den aan slag uf te weren?" vroeg ik in spanning. „Van welken aanslag spreekt u?" „Van welken? Natuurlijk van dien, welke gisteravond hij do operavoorstelling gepleegd werd." (Slot volgt.}

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 1