BINNENLAND. Tan hot hof. Z. K. II. Prins Hendrik komt niet Za terdag a.s, iai de residentie, zooals giste ren veird vermeld, doch Haandag 17 de zer, 's namiddags te -t vuur 32 min. plaat selijken tijd. II. M. de Koningin-Moeder werd gister avond bij Haar bezoek aan liet, concert der Kon. zangrereouiiging Cecilia, bij de Hofloge, die sedert 'de restauratie en be schildering van do gnooto zaal van het Gebouw" van Ku'nsten en Wetenschappen een beter aanzien beeft gekiregen, ontvan gen door den voorzitter tier Liedcrtajel, jhr. mr. AV. Röell, en den secretaris, den heer Nu yen. 10p deti bulconbahister voor Hr. Ms. plaats lag een ruiker. Met de gebruikelijke bcleefdhcidsbclui- gingcli werd II. M. door het ovextalrijke publiek begroet. Koningin Emma bleeJE slechts één uur, tot de pauze. Bij Ilaar vertrek eeni'ge pogc'nbükken in de ontvangkamer zich onderhoudende mot Cecilia's bestuur. Hot II. M. zich door den directeur, den heer Vóllmar, en be stuursleden. inlichten oixxtrexit de voorbe reiding en de oefeningen, die het instu- deeren van een koor als Foi vereischt. .V H. M. de Koningin-Moeder zal hedenavond in het Gebouw v. K. en W. de opvoering door de Opera-vereeniging van Die Entführung aus dem Serail bijwonen. Corps diplomatique. In hotel Den Ouden Doelen zijn aan gekomen "de gezant van Italië bij ons hof, do hertog de la Tour dl Cavello, en de Zweedsche gezant bij het Nedetrlandsche hof, baron G. Falkenberg. Consulaire berichten. Naar het „ïlbld." vernoemt, is in de plants van den heer Van Ilnxthausen tot consul-generaal van het Duitscbe rijk te Rot terdam benoemd de heer ARienaecker, wirklieher goheimer legationratli uit Ber lijn. Onze Kamerleden. Mr. P. C. J. llenriequin, lid van de Tweede Kamer voor Oostbmg, is, naar liet jjN. v. d. D." meldt, Dinsdag plotseling zeer ernstig ongesteld geworden. Naar aanleiding van de mededeebngen van den bijzonderen correspondent van ,,IIet Volk" omtrent de woningtoestanden en de liiiisinchistrieele ellende te Rijssen, heeft naar dat blad mededeelt de soc.-dem. Kamerfractie besloten den heer Van Isol naar Rijssen af te vaardigen, ten einde een onderzoek in te stellen en de resultaten daar van, indien noodig, nog bij de begroeiing van arbeid tor sprake te brengen. Statenverkiezing. Door de verbonden kerkelijke partijen in dit kiesdistrict zal bij de a.s. verkiezing van een lid der Prov. Staten (vac.-mr. L. van Andel) een enndidatuur worden aange boden aan den beer G. de Vor IIz. (christ.- bist.), te Vianen. Atjeh en Celehes. Blijkens uit Indië ontvangen telegrafische berichten zijn sedert de jongste:medé- deelingen dienaangaande in de Nederland- sche Staatscourant van 10 December 1906, No. 288 bij de Rrggsverrichtingen: a. in Atjeh en ondeiilioorigheden aan de gevolgen van zijn wonden over leden de sergeant F. G. Jacobsen; b. op Celebes: bij een patrouille in Lamoeroe, op 4 December 1906, licht, ^gewond, de zieken verpleger II. Geeraths en de fuselier L. Wfistcrop. Voorts werden in Atjeh en onderhoorig- heden, bij het in de lucht vliegen, op 5 December 1906, van hot, munitiemagazijn fe Tapa Toean, door zeifontsteking van springmiddelen, licht gewond, de fourir W. A, P. F. L. de Bok, de soldaat-ziekenver pleger A. L. Ileylen, alsmede de echtge- noote van den onderluitenant K. H. J. Hofman; en bij het derailleeren van een werk trein bewesten Padang Tidji, onbeduidend ge wond, de sergeant A. II. Axnmerlaan. Volkstelling. In de „Stct." (no. 291) zijn opgenomen Je nota's, uitgewisseld door Nederland cn Italië betreffende de wederzijdsche mededee- ling van gegevens verkregen bij algemecne volkstelling. Mr. F. S. Malan Bij het bestuur van den Nederlandschcn Journalistenkring bestaat het plan om den Zuid-Afrikaanscben collega, hoofdredacteur Malan, die thans te Amsterdam vertoeft, na mens de Nederlandseke Pers te ontvangen, De uitvoering dezer !>etooging is opgedra gen aan het bestuur van de vereen, „de Amsterdamsche Pers, de ontvangst zal waar schijnlijk Maandag a.s. plaats hebben. De burgemeester van Zeist. De burgemeester van Zeist, mr. Patijn, heeft gisteren aan den Gemeenteiaad mee gedeeld de missive waarbij hjj aan II. M. de Koningin verzocht zijn aanvrage om ontslag te mogen intrekken. Dit besluit is het gevolg geweest van de sympathiebetuigingen, die de heer Patijn in de laatste weken heeft mogen ontvangen. De 18 nieuw ingekomen klachten tegen dokter Bendien, den gemeentegeneesheer, zijn in handen gesteld van een nieuwe commissie van onderzoek, daar de andere commissie zich slechts kon bezig houden niet het onderzoeken der vroeger in haan handen gestelde klachten. STADSNIEUWS. Ambachtsschool Gisteravond had in Musis de vergade ring plaats belegd door de Commissie uit do beide Kamers van Arbeid, ter bespre king der wensehclijkheid van de oprich ting een er Ambaehtsschool-verceniging. Deze vergadering werd bijgewoond door een aantal werklieden, patroons, raadsleden en hët college van B. en V. mot uitzon- doring van den Burgemeester, die waar schijnlijk door het bijwonen der zitting van de Tycede Kamei', verhinderd was deze vergadering bij te wonen. Nadat de lieer Sc he lierman, voor zitter der Commissie, do vergadering met een kort inleidend woord had geopend, verkreeg de lieer II. J. de Groot van 's-Gravenhage, Inspecteur van het Am- bachtsondenvijs, het wooul. Spr. stehle voorop, dat hij hier met sprak als Inspecteur, maar als particulier. Dan tot zijn onderwerp' overgaande, wees spr. er met voldoening op', dat de belangstelling voor vakonderwijs moer en meer alge meen wordt en niet enkel zich in een bepaald deel van het volk vertoont liet gevolg daarvan is, dat achtereenvolgens in verschillende gemeenten Ambachtsscholen werden opgelicht, zoodat er nu reeds 45 bestaan, terwijl ook' het vnkteekenondenvijs moer en meer zich uilbrcidt en daaivoor reeds 160 scholen bestaan. Spr. wijst er op, hoe tijdens hot gikle- wezen de patroon de voorman was in zijn werkplaats en do leerling daar opgeleid werd in het vak; doch de eischen van den tegenwoordigen lijd zijn fcn voorden patroon èn voor don werkman geheel ver anderd met de verandering in de maat schappij zelve, zoodat de patroon ver plicht is in den kortst mogelijkon lijd zoo veel mogelijk werk te leveren; voor een vakopleiding in do werkplaats is geen tijd meer Beschikbaar, zoodat de noodzakelijk heid naar voren is gedrongen de vakop leiding elders te verschaffen. Minister Thorbecke heeft hij zijn Onder wijswetten do belangen van dit onderwijs niet vergeten, en daarin opgenomen de hurgterdag- en burgeravondscholen. De bur geravondscholen beantwoordden door haar te uitgebreid progralnma niet aan de eischen, en eerst na de reorganisatie, waar bij de speciale vakbelangen bij det onder wijs op den voorgrond werden geplaatst, hebben die scholen een grooten toeloop van leerlingen gekregen, waaruit bleek, dat de belanghebbenden, de werklieden, het nut erkenden van de theoretische opleiding dei- toekomstige werklieden. Ook Schiedam heeft de burgeravondschool voor 8 jaren op aandrang van spr. gereorganiseerd en daarvan de resultaten ondervonden. Maar naast de theoretische opleiding behoorde te staan do praktische opleiding om de jongelieden tot bekwame vakmcnschen voor te bereiden. Aan de fabriek der firma Stork te Hengelo en aan de „Konink lijke" te Amsterdam, is werkelijk gelegen heid gegeven voor praktische opleiding der jongelieden, en de resultaten daarvan zijn uitstekend. Maar zoo iels kan alleen door grooto kapitalen geschieden. In verschillende landen is getracht een betere vakopleiding te veikvijgen in de werkplaats, door aan patroon en leeilingen bepaalde verplichtingen op te leggen, doch, al is daardoor werkelijk wel verbetering ge kregen, voldoende is de vakopleiding nog niet. In Duitscbland bestaat een 4-jarige opleiding voor den vakleerling, die aan het einde daarvan een proefstuk moet leveren om zijn diploma als gezel te kunnen ver krijgen, doch met dat proefstuk schijnt ook al 'onderling te worden gehandeld. De duidelijkste vcrooideeling van deze wet telijke regeling vindt men in Baden, waar patroons woiden opgezocht die speciaal be last worden met de opleiding van leerlin gen in hun werkplaats. Hier te lande is de vakopleiding het best verzorgd in Drenlhe, waar bestaat een ver eeniging voor vakopleiding, in het leven leven geroepen cn later gereorganiseerd door den heer Smeenge, die den leerlin gen gelegenheid geeft naast de theoreti sche ook de praktische opleiding in hun vak te ontvangen. Om een betrouwbaren maatstaf te ver krijgen van de resultaten van het Am- bachtsonclenvijè hier te lande, heeft spre ker staten ontworpen, waarop jaarlijksch wordt ingevuld wat de leerling na het verlaten der school op1 do werkplaats ver diend dadelijk', na 1 jaar en na 2-jaar, of de leerling bij den zelfden patroon is gebleven, of hij in het vak is gebleven. De antwoorden in die staten geven het beste bewijs van de goede resultaten van het vakonderwijs. En al moge men nu, ook! kunnen wijzen op leerlingen, waarbij minder goede resul taten zijn verkregen, dan antwoordt spr. daarop': op alle scholen vindt men goede, middelmatige en slechte leerlingen, dus ook o'p de Ambachtsscholen. Ten slotte wijst spr. er op, dat bij op richting van een ambachtsschool de ver eeniging k'an rekenen op' een rijkssubsidie tot ten hoogste 50 der kosten, een pro vinciale subsidie van 15 o/o tot ten hoogste 13500, zoodat' pet ontbrekende moet ge vonden worden uit de baten der vereeni ging, het schoolgeld en gemcentcsubsidie. Het Rijk stelt alleen de voorwaarden aan zijn subsidie, dat op de school ook leer lingen kosteloos kunnen worden toegela ten. Spr. hoopt dat zijn causerie de overtui ging zal hebben gevestigd dat betere vak opleiding noodzakelijk is en dat hetwen- schelijk is, dat in Schiedam, met Vlaar- dingen en Overschie in de onmiddellijke nabijheid, behoort le worden op'gericht een flinke Ambachtsschool. De beer M o u w ens vraagt, of bij op richting eener Ambachtsschool de subsidiën aan de particuliere vakteokcnscholen geen gevaar loopen. Die vakteckenscholen moe- ton blijven bestaan, omdat een groot aan tal jongelieden van de Ambachtsschool geen gebruik zullen kunnen maken, omdat het "gezin waartoe zij behooren, hun verdien sten niet kan missen. De heer v. Leeuwen wil gaarne mede werken aan het verkrijgen hier van een Ambachtsschool, waarvan hij de wensehc lijkheid onderschrijft, maar naar zijn mee ning zal die bier bij particulier initiatief niel aan de eischen beantwoorden, omdat de lasten zullen drukken op een te beperk ten kring. llij zou daarom wenschen de slichting van een .gemeentelijke, ambachtsschool, cn wil een motie voorstellen, waarbij' 'de Ver gadering de Commissie uit de Ks. v. A. uitnoodigt stappen te doen om bij den Gemeenteraad aan te dringen dat hier door do Gemeente een Ambachtsschool zal wor den opgerichl. De hoer v. Westendorp vraagt, waarom alle Ambachtsscholen steeds door particuliere vereenigingen worden gesticht. De hoer de Groot antwoordt aan den hoor Mouwens, dat de vakteekenscho- len zeker moeten blijven voortbestaan en hij gelooft bok niet, dat de subsidiën die deze scholen nu ontvangen, zullen worden ingetrokken omdat subsidie wordt gegeven aan een ambachtsschool. Aan den heer v. Westcndorp ant woordt spr., dat het Rijk geen subsidie geeft aan gemeentelijke Ambachts scholen, en w e 1 aan particuliere vereeni gingen die zoo'n school in het leven roepen. Er bestaat geen enkelen grond om te ver wachten, dat van dit sedert jaren inge nomen standpunt zal worden afgeweken. Dit kan tevens, meent spr., dienen als antwoord aan den heerdr, v. Leeuwen, die een Ambachtsschool wenschclijk ach! en door zijn motie de vervulling van zijn eigen wenschen zou uitstellen zonder eenig praktisch nut Ook spr. zou willen, dat die scholen werden gesticht door de Gemeen te, maar dit zou geen voordeel geven aan die school en een groot nadeel aan de gemeente. Aanvankelijk verklaarde de Commissie zich bereid deze motie in stemming te brengen, maar b'ij de daarop' volgende be sprekingen bleek, dat met die motie de vergadering een pn zuivere uitspraak zou moeten .doen. Ook al zou men liever zien, dat die school een gemeenteschool was, dan nog moet men in het belang der school tegen de motie stemmen, die slechts noodeloos uitstel kan opleveren. Na de mededeclingen van den heer de Groot toch is duidelijk gebleken, dat, wanneer die school gesticht wordt door oen vereeniging, het Rijk 50 en de provin cie 15 o/o der kosten betaald, zoodat de Gemeente slechts zal hebben te betalen 35 o/o, verminderd met de opbrengst der schoolgelden en de baten der ver eeniging, terwijl zij anders do volle 100 o/0 verminderd met de schoolgelden zal hebben te betalen. Na een vrij langdurige bespreking trekt de heer dr. v. Leeuwen zijn motie in, zullende hij op een andere plaats, daarop nog terugkomen. Do vergadering wordt hierna met dank aan den spreker en de aanwezigen geslo ten. Na afloop der vergadering gaven zich 60 personen voorloopig op als lid der ver eeniging Ambachtsschool, I)e sStct." (no. 291) bevat de statuten van de afd. Schiedam der Nationale Chris ten Geheel onthouders-vereeniging" alhier. De Groene busjes Men schrijft ons: Gisterenmiddag werden de groene busjes opgehaald en verheugden wij ons rcecls op de ontvangst. Zouden er weer zulke aardige verrassingen in zijn, zooals een bon voor kerst timpen, voor een tulband enz. en hoeveel er wel in ieder busje zijn zal? Er is heel svat noodig voor twee feestjes waar v. ij zoo graag nog een paar enkele oud-patientjes bij vragen, want wij villen een vroolijk avondje en willen dan opgewekte gezichten zien. Maar hoe ik gebromd heb toen de busjes open waren. De meesten waren be droevend leeg; menig busje had een héél jaar gehangen waar niet eens 75 ct. uit kwamzelfs bedroeg een twee hééle cen ten. maar daar mag 't nooit meer hangen. Uitzondering maakt echter een busje dat ergens in den Tuinkan hangt, maar ik ver moed dat de eigenaar 't busje op een goed plaatsje heeft hangen en '1 er den binnen- tredenden vaak aan herinner.. Als zij allen cuns zoo zwaar waren geweest't Is zoo prettig ais wij na een St.-Nicokas- of Kerst feest aan de patiënten kunnen zeggen ,,'t is alles door de groene busjes." O dat gevraag en dat gebedel't is een verschrikkelijk vervelend werk maar 't schijnt noodig te zijn en de menschen moe ten maar weer opgepord worden. Vèör *t op halen schreven wij vorige jaren altijd een stukje in de courant; 't is verstandiger dit ieder jaar te doen ofschoon 't vervelende lectuur is! Aan groote ziekenhuizen is een commissie verbonden tot verspreiding van boeken, bloe men, vruchten cn 't geven van feestjes.- 't Schiedunische ziekenhuis is daar te klein voor, maar menigeen kan daar aan tege moet komen door 't zenden van boeken, tijd schriften, bloemen en vruchten. (Ook al weer na een aansporing) kregen wij eenige jaren geleden speelgoed, maar zieke kindertjes maken dat ook stuk. Ieder jaar houden moeders van welgestelde kinde ren schoonmaak in hun oven olie speelgoed kast kan daar niet ieder jaar iets uit gemist worden voor onze kleintjes? maar 't mag niet stuk zijn. Bijna alles kan dienst doen; weinig leven makende muziekdoosjes die ze zelf kunnen opdraaien zijn misschien nog 't meest geliefkoosde speelgoed. Wij hebben er één gehad maar eindelijk is dat nu sink gedraaid. Hoeveel malen dat ééne doosje c-ch- tei gedraaid en' plezier gegeven heeft? Ach, neen dat kunnen de moeders wier kinderen zooveel speelgoed hebben toch niet begrijpen. Als ik dan .eens denk aan die verrukke lijke kinderziekenzalen in Londen en Parijs; een der zusters vertelde dat als hun iels ont brak een dame met een schaal eenige uren op een hoek van een drukke straat ging staan en dan stroomde het in die schaal. Laat ieder die een busje ontvangt nu eens zijn best doen dat de busjes volgend jaar met verrassingen en veel geld gevuld zijn dus plaats ze zéé dat ieder ze ziet en wekt elkander op dat de zieken in 't ziekenhuis niet vergoten worden. Gisteren heelt de electrische tram', die Dinsdag proefritten deed op de lijn Beurs— Delft-haven, zijn ritten uitgestrekt tot Schie dam. Twee maal werd tot hier doorgereden. Heden zagen wij dat de geleidingen nog eens werdm gecontroleerd, waarbij de werklieden van ade rijdende stelling gebruik maakten Aanvankelijk was het bepaald dat reeds morgen (Vrijdag) de stoomtram door de electrische zou vervangen worden, maar nu schijnt dat tot Maandag te zullen moeten wachten. VLAARUINGEN. Gisteravond heeft de heer Braam, direc teur der bad- en zweminrichting te Rot terdam, in een openbare vergadering, belegd door het Bestuur der Vlaardingsche Bad en Zweminrichting, het nut bepleit van een goede, aan billijke eischen voldoende bad en zweminrichting alhier. Een ontwerp daarvoor van den heer Bos, bouwkundige alhier, van een dergelijke in richting aan den Maasoever, werd ter be zichtiging der aanvragers gesteld. Kunst en Wetenschap. Toonetl-censuur. Door de heeren Frans Mijnssen eu mr. Frans Coenen, respectievelijk voorzitter en secretaris der Commissie, benoemd door de Ned. Ver. van Letterkundigen tot onderzoek naar de werking van Art. 188 Gemeente wet, hebben aan den minister van binnen- landsche zaken een adres gericht, waarin zij mededeclen dat uit liet commissierap port blijkt dat art. 1SS verouderd en uiterst nadeelig in zijn werking is, omdat het de zaak van liet Tooneel (en trouwens van alle openbare samenkomsten met kunstbedoelin gen) enkel regelt van een laag politie-stand- ptint uit. Door de toepassing van art. 188, waarbij hel den burgemeesters wordt vrijge- luten elk ecu eigen inzicht en uitlegging te hebben van de woorden publieke orde en zedelijkheid lijden tooneelschrijvers, toonecl- spelers en theateronderncmers voortdurend groote schade. Adressanten verzoeken daarom wijziging van art. 18 8 der gemeentewet in dien zin dat de zaken van het Tooneel voortaan ge scheiden worden van die det- herbergen en openbare huizen van ontucht en in zijn open bare werking geregeld op een wijze, die toont de waarheid en het belang voor onze samen leving van het Tooneel ten volle te beseffen. Is een wijziging ondoenlijk, dan verzoeken adressanten een aanschrijving vanwege den minister nnn de burgemeesteis, opdat in bet vervolg het niet meer mogelijk zij, dat een kleine groep, door het gemakkelijke en grove middel der ordeverstoring bewerkt, dat een grootere verstoken blijft van het materieel voordeel, van het geestesgenot en de verruiming van inzicht, die een tooneel- voorstelling kan verschaffen. Het bestuur der Bilderdijk-commissie deelt per circulaire zijn plan mede om met de bescheiden der Bilderdijk-ten toonstelling te Amsterdam een Bilderdijk-archief te stichten. Een bedrag van minstens 5000 gl. is noodig om een groot deel der tentoongestelde Bil- derdijkiana in een archief bijeen te houden. Intusschen heeft de Bilderdij k-herdenking een tekort opgeleverd, dat echter door be stuursleden gedekt is. Allen die iets voor het beoogde doel overhebben, zenden hun bedragen elke gift is welkom zegt de commissie aan den penningmeester mr. O. W. Wormser, Singel 230, Amsterdam, Cosima Wagner, de 69 jarige weduwe van den grooten componist Richard Wagner, is thans zeer ernstig ziek. Zjj is overge bracht naar het kasteel Langenburg te Bayreuth. Hulflschinsky, een' Berlijnscli schilderijen- liefhebber, heeft voor vier honderd vijf en twintig duizend (425,000) mark van den kunsthandelaar Sedelmayer le Parit- gekocht een goed geconserveerde schilderij van Rafaël uit het jaar 1514, den"broeder van paus Leo X voorstellend. Daarmede heeft de koop-er alle van Amerikaan'sché zijde geboden prijzen overtroefd, UN- R. Ct.") Rechtzaken. Hollandsche Hypotheekbank. (Vervolg.) Veertiende Zitting. Grootcr dan nog ooit tc voren, was van- iiioigen de menigte die zich reeds lang vóór tienen voor de deuren der tereehtzaal ver drong, om te trachten een plaatsje te 1>C. machtigen. Ef kon dan ook, toen allen bin- nou waren, werkelijk niemand meer bij; ule advocaten moesten op de getuigenbank, veie rmididuten voor de gereserveerde plaatsen op Je publieke tribune een plaatsje zoeken. In gespannen stilte hield de advocaat van beklaagde J. J. lo Fèvi'c de Montigny, mr. J. Knppeyne van de Coppello, ziin pleidooi. De verdediger besloot met op vele ver- 1 zuchtende omstandigheden tc wijzen en 'j drong aim op vermindering van straf. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage ver nietigde heden het vonnis van de Recht bank to Zierikzee, waarbij de gemeente veldwachter to Drcischor, II. Th. K., tot zes jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens doodslag, geploegd op zijn huis- vrouw. Het Hof verklaarde bekl. schuldig aan poging tot doodslag en verooideel- de hem deswege tot acht jaar gevangenis straf. Een giftmengster. In de gisteren gehouden buitengewone zitting d«r Arr. rechtbank te Groningen werd behandeld de bekende vergiftigings zaak te Grauwedijk. Daarvoor stond terecht Jantje vim dor V., geboren tc Ten Boer, 20 Maart 1887, dienstbode, wonende te Grauwedijk, thans gedetineerd in 'het huis van bewaring te Groningen, tor zake, dat zij te Grauwedijk, gemeente tea Boer, opzettelijk en voorbe- dachtelijk vergif heeft gemengd in voed sel, dat zij wist dat zou woiden gebruikt door Wicher Huisman en door zijn vrouw Grietje Alkema, die beiden kort na bet gebruik daarvan zijn gestorven. Beklaagde zei de In het vetrhoor, dat zij niet de bedoeling had gehad om de ma schen te dooden, maar om ze ziek te maken. Uit het getuigenvedioor bleek echter, dat beklaagde vooraf had geïnfonneerd bij de andere leden van het personeel van den landbouwer hoeveel rattenkruit demensch eigenlijk wel kan verdragen. Volgens de getuigen heeft zij 'de vraag gedaan, zonder dat daarvoor eenige aan leiding bestond; volgens beklaagde,omdat het gesprek juist over vergif liep. Het Openbaar Ministerie achtte het mis drijf bewezen en eischte wegens twee mis drijven van moord levenslange gevangenis straf. Als verdediger trad op mr. B. Hes te Groningen, De rechtbank te Assen heefc den jeug digen T, B„ te Emmer Compnseiuim, we gens brandstichting veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf, terwijl li jaar werd geeiseht tegen II. B., tc Nieuw-Schoonebcek, we gens diefstal van een koe in een Duitsch grensplaatsje. Staten Generaal. TWEEDE KAMER, Avondzitting van Woensdag 12 December. Bij de behandeling van Hoofdstuk VIIA (Nationale Schuld) zette de MIN. VAN FINANCléN "uiteen waaioni in 1905 mets wegens rente van vlottende schuld aan het moederland door Indië is gerestitueerd. Na dat Indië 40 millioen had genoten bleek het nog noodig 10 millioen tc creeeren aan vlot tende schuld in schatkiripromcssen. De Ka mer zal daarover van den Minister van Kolo niën nog een nota van wijziging ontvangen. liet hooldstuk werd goedgekeurd. Bij de behandeling van de begrooting voor Financiën betoogde de heer P1ERSON do wensehclijk heid om de geheeie procedure bij de Kin* denvetten vrij van zegel te doen zijn; en de noodzakelijkheid van een dringende herzie ning der comptabiliteitswet, en in verband hiermede van een beter stelsel van controle over de staatsuitgaven. Een wettelijke regeling op dit punt achtte spr. dringend noodig. Het preventieve Helse! moet verlaten en door een repressief stelsel vervangen worden. Zonder dat is geen af doende verbetering aan te brengen. In de ingediende ontwerpen in 1900 heeft de Minister een basis om deze moeilijke materie te regelen. De heer TROELSTRA besprak de Driel- sehe vischkwestie en de daarover gevoerde procedures om te conclhdeeren dat de Staat onbillijk en onrechtvaardig was geweest je gens do inwoners van Drie!, die daarover verbitterd zijn. Nadat de heer DOLK had gewezen op het ontbreken van periodieke verhoogingen in do nieuwe tractemontsregeling voor de ambtenaren van de Departementen van Al gemeen Bestuur, verdedigde de heer TREUB liet denkbeeld om de verschuldigde din. belastingen te doen ophalen, zoo ook om j legenheid te geven tot betaling door middel van p o s t w i s a e 1 b en k b a a n ij- 3k

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2