STADSNIEUWS. BINNENLAND. TCechtzakeii. Kerk en School. Ned. Herv. Kerk. den mond van den man, wiens groote ijver en werkkracht door alle partijen in de Kamer woidt bewonderd. Wij kwamen even meqr op den be- ganen grond, (oen de heer Srneenge zijn beklag deed, dat de. collecteurs van de Staatsloterij zoo-vee! mogelijk hun loten binnen houden in do eerste 4 klassen (d i. zoolang er geen nieten trekken) om willige verkoopers te worden, /.oodra die afgeloo- pen zijn. aldus liegen de bedoeling des wetgevers de kans op prijzen van de deel nemers in die. loterij ernstig verminderende. De heer Srneenge bleek in deze een on derzoek in loco te hebben ingesteld, en hij was tot de bevinding gekomen, dat reeds tien dag na de. uitgifte der loten meer dan één collecteur beweerde te zijn „uitverkocht". Een van deze lieeren had hein zelfs gedreigd de deur uit te werpen, itoen hij aandrong op „een briefje". De Minister hoopte den naam van den vriendelijken. „gentleman" te vernemen. Dit zal gebeuren, en de delinquent kan ze- kor wezen oen ongemakkelijk standje of erger te krijgen. Maar of de Minister, die een onderzoek naar deze zaak reeds heeft doen aanvangen, heel veel zal bereiken is een andere, vraag. Do collecteurs, ver schuilen zich achter de reserve, die zij noodig hebben om hun vaste "klautert, dig in een der eerste *4 klassen uitloten, van een nieuw briefje te voorzien. En hoe wil iemand buiten het bedrijf, staande be palen hoe groot die reserve wezen moet? Een lijst van klanten is moeilijk te con- trolceren. Do belanghebbenden zullen zeker dezen Minister dank weten, dat hij eindelijk een "duidelijk kenmerk zal stellen voor de pen sioenaanspraak voo-r tijdelijke en zijrleling- sclic diensten, zoodat er in he.t vervo-lg geen verschil meer over de vraag zal kun nen bestaan, welke categorieën al of niet daartoe behooren. Donderdagmorgen 0111 10 uur werd liet debat over Birmenlandsche Zaken voort gezet, en is de liefde dag vol gepraat met Hooger en Middelbaar Onderwijs. Wij la ten kleine ven scheur voorbijgaan; de heer Foreest toonde met de* begrooting voor het zus ter-hospitium te Leiden in de hand aan, dat het Rijk duur bouwt. Na. do verzekering van den Minister, dat met do .wenken van Alkmaar'» afgevaardigde rer kening zou worden gehouden, trok deze een amendement 0111 den post met f5000 te verlagen, in. Het herbarium te Leiden, door den heer De Stue^rs bestreden als „onvoldoende toegelicht", werd voailoopig (door de Regeering teruggenomen. Maar het vroote feit bij Hooger Onder wijs was dat de vrij aanzienlijke posivoor den wederopbouw van jiet Universiteits gebouw zonder eenige» discussie onderden hamer doorging. Dat had men na de vrij uitvoerige bedenkingen daartegen in het .Voorloopig Verslag, waarin naar aanlei-, ding van den brand reeds gesproken werd ran opheffing, althans geleidelijke inkrimping, niet verwacht. In hoe verre deze houding der Kamer samenhangt met het feit, dat zoowel heer Lohman, als de heer Borgesius warme voorstanders zijn van het behoud dier Universiteit, wa gen wij niet te beslissen. Bij Middelbaar Onderwijs ontmoetten de heeren Bos en Noleais elkaar in hun aan vrage om subsidieering van het bijzonder middelbaar onderwijs, beiden in de over tuiging dat zulks het peil van ontwikkeling van ons volk zal verhoogen. Verder een langgerekte, op dit oogenblik tamelijk onnutte, redevoering over don nieuw aan te stellen inspecteur van het handelson derwijs. En toen kwam ieder, als naar gewoonte, op voor de een of andere middelbare school in zijn district, zeker wel een reden om zich af te vragen, of in deze de heer Rood- huyzen geen gelijk had, toen hij betoogde, dat hier toch de averechtsche weg werd gevolgd. Niet van uit de Kamer, zoo sprak hij, moet een aanvrage uitgaan, bijv. dat het Rijk een onverplichte gemeentelijke H. B. S. zal overnemen, maar het Rijk moet, voorgelicht door zijn adviseurs, zelf in deze do hand aan den ploeg slaan, en liefst alle die Hoogere Burgerscho len overnemendat zal èn het onderwijs, èn de salarieering der leeraren, die op meer dan één plaats bedroevend is, ten goede komen. Bij het Vakonderwijs verdedigde de Mi nister zich met succes tegen <je beschul diging dat hij daarvoor niet genoeg zou hebben gedaan. Hem viel dat niet moei lijk, want hij is met do subsidies daar voor zeer gul geweest, en hij houdt zich bezig met de reorganisatie van verschei den inrichtingen van technisch hcoger on derwijs. Bij Lager Onderwijs kwam de heer Van Wijnbergen weer op het bekende kweek-1 schoolbesluit terug en vroeg of de Minis ter, rekenende met de "Katholieke wen- schen, in deze zou willen toezeggen, dat genoemd pesluit vóór 1 April 1907 in, dien zin zou worden gewijzigd. De Minister gaf een zeer bevredigende belofte. Dat ver heugt ons; cr zijn zeker bepalingen in, die, hoe goed bedoeld ook, meer eischen dan in het belang van net, onderwijs noo dig is. De heer- Van, der Z.waag wilde ver scherping, 'de lieer'Lucasse verzach ting der Leerplichtwetwij houden het natuurlijk in deze mot, den eerste, maar het geval leert,, dat het ambt van. Minis ter niet in een rozentuin ligt. Een feilen aanval had de Minister Lp doorstaan van de hecaon Ketelaar, Ter Laan en Tydetnan, dat hij 11 iel genoeg voor hel onderwijs deeddaj hij zich te veel verschool achter do aaneenschakel ingscom- missie en ingreep noch in dc opleiding, liet schooltoezicht, do leerplichtwet, art. "21 der wet, of wa,t or meer jroote kwes ties op onderwijsgebied zijn. Wij zullen zeker niet zeggen, da,t die vei wijten ge heel ongegrond zijn, nuyir kunnen tocli met vreugde eonsta.teoren dat ook hier meer schijn dan wezen was. De Minister heeft op uitnomen de wijze uiteengezet, hoe overladen hij en a 11 e ambtenaren zijn met moeilijke kwesties, door de wijziging v:yi de Schoolwet door Dr. Kuypor, in het loven geroepen. Hij heeft daarbij een geloofsbelijdenis afge legd, die de beste hoop geeft, als men hem vier japr minister laat; terecht toon de hij ,%an, dat men ook in dit opzicht niet van hem moc.t vergen, dat hij ijzer met handen breken kan; hoe kan ik, zei de Minister bijv., al ben ik zelf een voorstander van de uitbreiding dor Leer plichtwet tot het 14de jamr, daarmee aan komen, waar ik zekerheid heb, dat daar door in deze Kamer geen meerderheid te vinden is? Merkwaardig is het,, dat de stemmen, dal er meer moest worden gedaan voor on derwijs, uitsluitend van de linkerzijde op gingen; wel een bewijs, zooals dc heer Ketelaar terecht opmerkte, dat zij zelfs tegenover een bevriend ministerie haar recht van kritiek niet opgeeftverder voor ons een heuglijk bewijs, idat, irn het oog dei; linkerzijde nimmer genoeg voor on derwijs kan worden gedaan; Na een tamelijk vinn|ig debat over de bevoegdheid van ilea Dirpcfeur van| het Rijksmuseum, om kunstwerken tijdelijk ai of niet op te bergen, bij welk debat de heer De Stoers natuurlijk een eerste rol vervulde, en een aapprijzing van den heer Merchant aan de Regeeriijfg, om iets meer te doen voor, de toonkunst, werd de be- grooting zonder hoofdelijke stemming aan,- genomen. De post wacht. Onze brief moet weg. Morgen marine. Er ruischt eèp klagelijk lied in ouzo' po reu vaar „0, Moeder; die zeeman". Dit Ball. Aan een brief van een Schiedammer die de expeditie op Bali heeft medegemaakt ontleeneu wij het volgende: Den 15en September 's morgens 8 uur rukte de troep, waarbij onze stadgenoot zich bevond, uit om de omliggende kaïngongs te verkennen, toen tegen 10 uur het bivak werd aangevallen. Een regen van kogels, op den vijand neerslaande, doet honderden in het zand bijten, terwijl er van ons 4 gewond werden. Toen ging de vijand op de vlucht. Den 1 Gen nikten wij op Kesiman aan, de cavalerie werd daarbij terug geslagen, waar bij 5 paarden werden verwond. De meege nomen kleine kanonnen gaven den vijand flink antwoord, waarop zij weder de vlucht namen; wij kregen geen gewonden. Den 17n September werd uitgerust van de vermoeie nissen. Den lSen September was Kesiman door de kanonnen der schepen in brand ge schoten. Een spion werd gevangen genomen honderden Baliërs melden zich bij ons aan en bewijzen ons goede diensten. - Den 19en September zal mij eeuwig heu gen. Wij rukten op naar Kesiman; van de schepen werd dien dag niet geschoten. Hecht en links van den breeden weg werd opge marcheerd totdat wij aan een weg kwamen die daar dwars doorheen loopt. Alle huizen werden doorzochtvrouwen en kinderen er uit gehaald, bij tientallen kwamen moeders en kinderen op den eerstgenoemden weg langs de huizen zittenhet grootste gedeelte der troepen rukte voort. Alles ging zonder een woord te spreken. Wij allen stonden klaar om eiken aanval af te slaan. En jawel, rechte van den dwarsweg werden wij aangevallen, mannen met lansen gewa pend, jong en oud, honderden vrouwen, die allen gewapend met krissen. Al die men- schen waren ten doode gewijd, een witte hoofddoek en een witte lendedoek vormde de geheele kleeding van mannen en vrouwen. De geweren ratelden, en in 5 minuten lagen die menschen 5 ft 6 hoog op den weg. Niet &ên die kermde, hoe zwaar ook gewond, zij staken zich zelf den kris in de borst. Een jonge moeder, met twee kleine, naakte kinde ren, had een schot door het hoofd, zij was dood, doch de kinderen, onbewust daarvan, zochten nog de moedermelk. Vreeselijk was het om dat alles aan 1e zien, maar het moest! Twee-en-twintig dagen heeft dit leven ge duurd. Bij al die ellende kwam nog dat den dag na dit gevecht de varkens bij de lijken waren geweest. Wat ik verder ondervonden heb zal ik maar verzwijgen Concessit of gemeente-bedrijf. Gisteravond hield de afd. Schiedam van den Ned. Bond van gemeentewerklieden een openbare vergadering jn het Volks huis, waar als sprekers optraden de heeren rnr. Tasman en P. Schoonderwoerd, met het onderwerphet uitvoeren van gemeente werken in eigen beheer. Onder de aanwe zigen merkten, wij op de wethouders van Westendorp en Lagerwey, enkele Raads leden, directeur en andere ambtemuen van gemeentewerken. Mi-. Tasman zei te willen spreken over de vraag, of de gemeenten goed doen, wan neer zij een of ander bedrijf zich zien ont wikkelen, dit in eigen beheer te nemen of daarvoor concessie te veiiccncn. Spr. ij bedoel! alleen de bedrijven als de telefoon, tram, eleetrisch bedrijf, waterleiding, gas fabriek, en dergelijke. Spr. wensclit aan stonds to onderscheiden bedrijven waarbij winstmaken uitgesloten is of moest zijn en die waarbij zulks niet het geval is. Tot de eerste categorie behoort bijv. de wa tervoorziening, omdat liet algemeen belang, de volksgezondheid er direct bij betrok ken is; tot do tweede categorie behoort dc de telefoon, waarbij in hoofdzaak' is betrok ken individueel belang. Bij de bedrijven, waarbij geen winst gemaakt mag worden, mag geen sprake zijn wan -het geven in concessie: de gemeente moet deze in eigen beheer nemen. liet alles behêeischende argument tegen gemeente-exploitatie is dat deze duur is, duurder dan een paiticulieie onderneming. Spr's. inziens houdt dit argument geen steek. Door do reusachtige ontwikkeling van bovengenoemde bedrijven, als gasfa briek, electrischetram, enz., is zoovee! ka pitaal noodig, dat de ondernemer ai daile lijk wordt een naamlooze vennootschap) met aandeel houd ers. Hierdoor krijgt men dezelfde toestanden als bij gemeentelijk be heer. De vennootschap moet aanstellen beambten en directeur. Bij de naasting van bedrijven die voorheen in particuliere han den waren, gaat meestal het peisoneel en bloc over. Het. is niet te verdedigen dat een directeur in een naamlooze verin, niet evenzeer zijn best zou doen, na de naasting van het bcdiijf door de gemeente, wanneer het salaris hetzelfde blijft. De gemeente zal slechts dan de uitstekende krachten kunnen behouden, wanneer die evengoed bezoldigd worden, als zij in particuliere ondernemin gen zouden zijn. De gemeente heeft een groeten voorsprong op .den particulieren ondeinemer, omdat zij gemakkelijker en op voordeeliger condi ties aan geld voor haar bedrijven kan komen. De gemeente kan in den regel 1 of 1/2 procent lager rente krijgen dan de particulier, bijv. tegen 31/2 of 4 °/o, omdat de gemeente betere waarborgen, zelfs be- lastingverhooging, bieden kan aan de geld schieters. Bij uitbreiding van het bedrijf of bij het invoeren van nieuwigheden ontstaan in de particuliere onderneming ontzettende be zwaren, 0111 aan hieuw geld te komen. Vooral wanneer de concessie ten einde loopt, houden de concessionarissen op inet nieuw geld in hun zaak te steken, het bedrijf voldoet niet meer aan de meer dere behoefte en staat ten slotte stil. Te Berlijn weigert bijv. de elcctriciteitsmij. nieuwe aansluitingen te maken, zoolang, de gemeente de concessie niet verlengt, anders houdt die mij. zich hij hetgeen zij heeft. Bij het invoeren van electrische tractie te Amsterdam verklaarde de be staande tramwegmij. zich bereid het elee trisch bedrijf te openen mits de gemeente vergoeding voor de grootere onkosten bij paste. In dergelijke gevallen meent spr., dat de gemeente beter doet, het Bedrijf in eigen beheer te nemen. De uitkomsten van de gemeentebedrijven wijzen op' goede resultaten. Do Duinwatermij", te Amsterdam, gaf in 1895 f 64000 uitkeering, en '11 jaar- later, toen het bedrijf in gemeentelijke exploitatie was gekomen, steeg die uitkeering tot f 100.000. Ook uit financieel oogpunt is gemeentelijk beheer een voordeel. De gemeentefinan- ciën van Amsterdam drijven op' dit oogen blik op de uitkeeringen van de gemeente bedrijven, zoodat belastingverhooging daar niet noodig is. Wat do kwestie der arbeidsvoorwaarden aangaat, verdient gemeentelijk beheer de voorkeur omdat door behandeling in open bare raadsvergadering de publieke aan dacht er meer op gevestigd wordt De Bond van gemeentewerklieden geeft toe, dat met het overnemen van bedrijven door de gemeente, verbetering kwam in den toestand der werklieden. Het sociale belang wordt beter gediend in bedrijven onder gemeentelijk' beheer: nieuwigheden zullen door een concessionaris alleen dan worden ingevoerd, wanneer er voor hem geldelijk voordeel aan verbonden is. Spr. wijst ten slotte op een practisch bezwaar tegen het verleenen van conces sie. Er moet in dat geval een contract of overeenkomst gemaakt worden voor langen tijd, en niets is moeilijker dan dat. De moeilijkheid schuilt daarin, dat men op het oogenblik' van het maken van het con tract niet kan voorzien, wat er gebeuren zal over 25 jaren. Absoluut onmogelijk acht spr. het een goede concessie te ma ken; het maken van een goed bestek voor een, twee of drie jaren is mogelijk', maar goede, bindende bepalingen voor langer tijd perken onmogelijk. Spr. hoogt, ilat de be weging'voor gemeen le-exploilatie hoe lan ger hoo meer in kracht zal toenemen, zoodat alle bedrijven van monopolischen aard door do gemeente in eigen beheer zul len worden genomen. De heer, Schoonderwoerd, voor zitter van den Boiyl van, gemeentjewerk- lieden, zegt dat het meermalen gelukt is na te gaan dat bij zeer, groofe uitbestede werken de aannjemer groot .voordeel, had en de gemeenfe gr,oote schade leed. Spr. beschouwt daarna do voordeden vaaj eigen beheer, uit een sociaal, financieel en politiek oogpunt. De goedkoope werkkrach ten (polderjongen)-i) der aaimemeis zijn niet in 't voordeel van dc wiaykcliers, omdat hun koopkracht gering is. Een, sociale wanverhouding is de slechte bezoldiging der opzichters, waarvan, aannemers som tijds gebruik maken. Aannemers als Vol- ker en Bos krijgen te Rotterdam het beste werk en de gemeentewerklieden' bet slecht ste. Y'v 'Skev en Bos z. it ten voor 30 mil- lioen in de llot tenia im,c be schuld, Spr. gaat de toestanden aan gemeentewerken in Amsterdam, den Hang, Utrecht en Rot terdam in 'l koit na. Rij' de meeste aan bestedingen heerseht zijns inziens eengioo- te janboel, iedere aansprakelijke amb.snaar heeft zijn eigen leveran cieir. In, Schiedam is het voorgekomen dat een bokkingrooker de aannemer was van liet; straatwerk. Spr. wijst op de sltóchtc toestanden in de kee- ten en het lage gehalte (ter uit Brabant en Zeelandi gerccru teerde werklieden De bckisltingbetalemte burgers zijn; de ilupe, wanneer de gemeente door de aannemers bedrogen wordt. Ten stol te spooit spr. aan deze maatschappelijke kwaal in wijden kring bekend te maken. Enkele aanwezigen Hielden, eenige vragen. De lieer K 011 in g vroeg waar het' Har- plus der gemaakte winst blijft aan hot eind der concessie, waarvoor zijns inziens geen eigenaar is'. De heer M. C, M. d,e Groot' wijst op het luieren door gemeten te-werklieden- en vraagt een middel 0111 clo gemcente-ambte- 11 aren t,c prikkelen tot meerderen, arbeid. De heer P. de Bruin had naast; do ver dediging van het beginsel van gemeentelijk beheer gaarne een aansporing 'gehoord tot liet in praktijk brengen daarvan. Deb. wijst op de waterleiding alhier, die in'gc- meentelijk beheer niets' beter gaat dan bet eerste het beste particuliere behoor, ge meente-reiniging dito. Vcirs'chillende stra ten zijn particulier bezit, in die straten hecrs'cht een onhoudbare toestand, een is er zelfs voor het verkee'r afgesloten. Beide sprekeis l:-e;uit,\voorde'n de vra gen wat "liet luieren betreft, zegt de heer Schoonderwoerd dal, zulks' in particuliere bedrijven zeer groot is1, de patroon wil dat dc werkman .„uren maakt". In dc vak organisatie groeit het verantwoordelijk heidsgevoel, spr. wijst op Rotterdam, waar de org. een keurkorps van werklui heeft gevormd, dat zeer goed en hard werkt. De voorzitter brengt dank aam de sprekers en sluit daarop de vergade,ring. Yan het hof. II. M. de Koningin heeft den pluimgraaf op het Koninklijk Domein Het Loo, Coers, de eeremedaille in brons van de Huisorde van Oranje toegekend. Pauislainisme in onze Oost. De correspondent te Konstantinopel van de „N. E. Ct." schrijft dd. 10 December: Vier kinderen vnn Java de oudste is nauwelijks veertien jaren zijn verleden week hier aangekomen met pelgrims voor de bedevaart van dit jaar. Zij luidden natuurlijk geen paspoorten van het Nederlandsch-In- disehe gouvernement. Die vier jongens, hun aankomst was van te voren aangekondigd geworden, werden ontvangen aan boord van de Egyptische mailboot door lieden van Jildiz. Zij zijn dadelijk geplaatst als kadet- ten in de militaire school van Pancaldi (de Turksche Militaire Academie), waar op 't oogenblik nog zes andere Nederlandsch-In- disehe inboorlingen hun opleiding ontvangen tot kapitein in het Keizerlijk Ottomaansche leger. Na tot dien rang bevorderd te zijn en eenigo weken in hun uniform hier ter stede rondgeloopen te hebben, worden ze dan in die hoedanigheid naar buiten gezon den „ter leering der onwetenden". De Ne- derlandsch-Indiërs komen aldus in hun dor pen, enz. terug. Op 't oogenblik moeten zich in onze Oost- Indische koloniën bevinden het is na tuurlijk hier niet na te gaan, wanneer een dier bizondcre zendelingen sterft of geen toe ken van leven meer geeft vier en twin tig personen die aan de bijzondere school voor inlandsche grooten, door sultan Abdul- Hamid op aanzetten van het Panislamie- tische hoofdkwartier geopend, hun desbetref fende opleiding ontvangen hebben. R. K Herstellingsoorilen. Naar de „Tijd." verneemt, is aan do pas opgerichte Vereeniging tot stichting van R. K. Herstellingsoorden, voor longlijders en zwakke kinderen door een geestelijke te Amsterdam, de toezegging gedaan van een)gift van f2250, door een katholiek in N.-Brabanl een gift geschonken van f1000 en door een dame te Utrecht een van f500. Belastingheffing te Zaandam. Het is wij algemeeat bekend, dn,t de ge meente Zaandam oen. tamelijk hooge in komstenbelasting heft. De aftrek bedraagt er f400 en f25 voor elk kind, zoodat een inkomen van f450 ïceds, belastbaar is. Het percentage voor dit inkomen bedraagt reeds 4, zoodat het minimum bekisting f2 is. Voor £500 is het f4, voor 1550 f6, voor f600 f8, enz., zoodat de stijging vrij belangrijk en, sterk is. Hot vroegere raadslid, de heer Hendels, heeft reeds getracht daarin verbetering te brengen door een voorstel! in te dienen, waardoor de belasting voor inkomens tot f1450 werd verlaagd. Burg. en Weth. kon den zich echter niet met dit voorstel ver eenigen, omdat het reeds tamelijk zwaar drukte op inkomen^, van f1450 tot f 3000 dus op den reeds zwaar heksten, midden stand. Zij stellen daarom voor, het voorstel- Hendels te verwerpen, en bieden den ge meenteraad een nieuw voorstel aim be. oogende een verlaging van inkomens tot f 2300. Om daartoe te genaken, stellen zij allereerst voor, den aftrek voor levens onderhoud te brengen op £500 en dien voor het bezit van kinderen op f25 voor één kind f75 voor 2, f 150 voor 3, f950 voor -1 kinderen, en vervolgens f 100 moer voor elk meerder kind. Verder stellen zij voor te beginnen met een heffing van 2 procent en deze allengs 1e doen toenemen tot een maximum van 5, 6 procent. Diit maximum wordt bereikt bij inkomens van 20100 en hooger. Bij aanneming van dit voorstel krijgt men 0. a. de volgende resultaten: Inkomen 450 vroeger f 2. - 550 - G - 700 -12.- -1000 -24.— -2000 -G4.30 enz., enz. De druk op de hoogere inkomens wordt niet veel grootor. Van £40000 is liet f2088 en stal het worden f2174,, van föOOOO £2638 en £27.34, van f60000 f3188 en f3294, alzoo een verschil van cvem 100, nu nihil. f 1.- - 4.- -11,50 -58.50 Centrale Raad van Beroep, (Ongevallenverzekering.) In de gisteren te Utrecht gehouden open bare terechtzitting had do uitspraak plaats in het hooger beroep1 van de wed. M. do L., geb. C. W„ te Vlaardingen, tegen do uit spraak van den Raad van Beroep te Rot terdam, waarbij haar is ontzegd liarevoi- dering om schadeloosstelling ingevolge ait. 23 Ongevallenwet 1901, ter zake het aan haar echtgenoot overkomen ongeval met doodelijken afloop. Eischerosse's man, in dienst als machinist, liet een veertje van de machine vallen in een put, hij ging met zijn boist op dc d.oarover liggende rooster liggen om naar het veertje te zoeken; opstaande gevoelde hij zich onwel, begon te braken en stierf binnen een paar uur. De Raad overwoog, dat, waar niet blijkt dat hij door cenig uitwendig geweld is getroffen, noch ook van eenige buitengewone krachtsin spanning, niet bewezen is, dat de plotse linge dood moet worden toegeschreven aan een bedrijfsongeval. De Centrale Raad be vestigde de uitspraak. Voor den kantonrechter te Deventer heb ben terecht gestaan A. E. en J. B., beiden kooplieden aldaar. Beklaagden hebben in den morgen vnn 4 October den rijksumbtenaur G. ter Poor ter, die een benaderde koe zou wegleiden, met een kameraad door de geheele stad ge volgd, klaarblijkelijk met het doel, om ge waar te worden waar en aan wien de koe zou worden afgeleverd. Beklaagden deden zulks in opdracht der Deventer slagersvereeniging, die op deze wijze, haars inziens verkeerde v«benadering, zooveel mogelijk wil tegengaan. Immers, wanneer de naam van den kooper van bena derd vee bekend wordt, dan ondervindt de/.e hiervan veel moeilijkheden en schade ran de zijde der genoemde vereeniging. Benaderd vee wil dun ook nog wel worden gekocht, doe.b zeer in het geheim. Wordt bekend^ waar en wien het benaderde vee wordt be zorgd, dan zal deze niet koopen. De commie zen geraken daardoor dikwijls in grooten last met benaderd vee. Zoo ook ditmaal. Reeds dagen te voren was getracht het stuk vee in kwestie te ver- koopen, doch ook toen was dit door het op last der vereeniging b. g. posten belet ge worden. In den morgen van 4 October zou het nogmaals geprobeerd worden, maar ook toen stonden beiden posten er weer. Deze volgden de commiezen Ter Poorter en De Jong, waarvan de eerste waarschuwde niet te volgen. Dit was tevergeefs en nu maakte Ter Poorten procesverbaal op wegens over treding van art. 426bis wetboek van straf recht. De ambtenaar O. M. achtte liet hinder lijke van het volgen bewezen. Het O, M. wilde geen te lichte straf eischen, waar het in deze daad zag een weloverlegd pogen 0111 de werking van een orgaan van den staat tegen te gnan, de staat werd door deze ma nier van doen gehinderd. Het eischic der halve tegen eiken beklaagde een hechtenis van 7 dagen. Als verdediger trad op mr. H. J- Jor- dens, uit Deventer. („Z. Ct-") Ds1. J, Beijea-, te Nunen (class. Eindho ven) beeft om gezondheidsredenen emeri taat aangevraagd, in te gaan 1 Mei a.s. Beroepen te Deventer ds. R. dc Roe1' te Culemborg; te Exmoria en Allinga- wier de heer P. Bootsma, cand. te Njj- land; te Moerkapelle ds. J. Goslinga to Haarlo; -te Heem se (toer.) de heer J. de Zwaan, cn.rul. te 's-Gravenhage; h Weert JjLimb.) ds. F. G. Moeton, om. prod, te Ermejo. Hoog En Onderwijs. Beyordeu'd tot doctor in de rechtsweten schap aap de, universiteit te Leiden, na liet verdedigen van stellingen, de heer E. Itesselink, geboren te Arnhem. "Aan do uiuvejraiteit te Utrecht is geslaagd

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 6