L GOOL Izn. 0O,B Jaargang. No. 12264 J öinsdag 18 December 1906. VERKIEZING eenlid van denGemeenteraad Zijn eigen Vrouw, Bericht. STADS-ZIEKENHUIS. in District III. Voor de Donderdag a.s. te hou den herstemming voor de verkiezing van een lid van --.en Gemeenteraad in district III, ter vervulling der vaca ture G. VISSER Bz., bevelen wij met den meesten aandrang aan den Heer candidaat van de Vrijzinnig-De mocratische kiesvereeniging „Schie dam" en van de liberale kiesver- eeniging „Algemeen Belang", BUITENLAND. Al SCHIEDIMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, mol uiftzonderingvanZon-cnFeestdagen, Prijs per kwartaal: Voor Schied am en Vlaardingen fl. 1.25. Franco' «r post fl. 1.65. Prijp per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Ad verten tien voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een ullr aan bet bureau bezorgd zijn. Bureau: Lnngo Haven No. 141 (hoek Korte Haven.) Prijs der Advertentiën: Van 1—8 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsda g-, Donderdag- en Z aterdag avond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor do Administratie No. 103. Zij, die zich met ingang van 1 Januari a,s, op de „Schiedamsclie Courant" abon neren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. AANMES>TEDIX«. De Commissie van Administratie voor het Stads-Ziekenhuis te Schiedam, zal op "Vrij dag 21 December 1906, aanbesteden de levering gedurende het jaar 1907 van Yleescli, Yet, Brood, Melk en Krnidenlers-, Gratters- en Koloniale Waren, alles ten dienste van het Gosticht De inschrijvingsbiIjetten, zooveel mogelijk vergezeld van monsters, moeten op den dag der aanbesteding vóór 's middags 12 uren aan het Ziekenhuis bezorgd zijn. De voorwaarden van aanbesteding liggen aldaar ter lezing alle werkdagen des mor gens van 9 tot 12 uren. De Commissie voornoemd: M. A. BRANTS, Voorzitter. W. A. v. DOLDER Dz., Secr.-Penn. VAN Het stembureau is gevestigd in het Gym nastieklokaal aan den Buitenhavenweg en is geopend van 's morgens 8tot'savonds5uur. Zij die hun stemkaart zijn kwijt geraakt, hebben beschadigd ot niet mochten hebben ontvangen niettegenstaande zij kiesgerechtigd zijn, kunnen een andere kaart bekomen. Roman naar het Engelsch van FLORENCE WARDEN. Zonder kaart wordt niemand tot het stem bureau toegelaten. Men verzuime niet te gaan stemmen. Kiesrecht Is kiesplicht. Ga zoo mogelijk vóór één uur stemmen Schiedam, 17 Doe. 1906, FRANKRIJK. Dte Zondag, do roligieuse dag, is te Parijs rustig voorbijgegaan. Geen. enkele uittarting of ordeverstoring is voorgeko men, de godsdienstoefeningen hadden hun gewone verloop. Uit de provincies komt be richt van enkele sjioradischo incidenten. Dc dag van gisteren heeft de vrije uit oefening van den godsdienst, den waar borg door de Scbeidingswet gegeven, be vestigd. Nog steeds worden gr aangiften gedaan voor hot houden van godsdienstoefeningen in de Parijschc kerk St. Etienne-du-Mont, dc kapel te Grenoble, de kerken te Ajac- cio, Processen-verbaal ziijn opgemaakt te St.- Menehould, Avignon, Oahors, Dyon, St. ÏÏHëuX, Niort en in 5 kerken le F'oitiers. De aartsbisschop te Rennes werd na het opdragen der Mis door duizenden geloo- vigen naar- hiuis gebracht. De bisschop van Nancy protesteerde voor een groote me nigte tegetn de beschuldiging èen politie agent te hebben geslagen. Na de mis wilde 'men betoogingen houden, maar zij' wer den aanstonds onderdrukt. Enkele perso nen zijn gearresteerd, maar later weer op vrije voeten gesteld. IProces-verbaal is opgemaakt tegen den bisschop van Agan, die in de kathedraal de mis las zonder; verklaring te hebben afgelegd. Eveneens was zulks be,t geval in alle parochieën te Grenoble. In een ge hucht bij Bordeaux werd dp rpas gelezen in een particuliere woning. Abbé Gayrand, een bekend Kamerlid, is voor 'den commissaris van politie te St. Etienne moeten verschijnen wegens het opdragen van 'de Mis in de kerk St. Fran cois Rógis. Te Marseille zijn 74 pirocessen-verbaal opgemaakt in verscliillende kerken. Ook te Rouaan. Te RhcimS worden 15 pastoors gerechtelijk vervolgd wegens scheiding van do wet ran 1881. Verscheidene geestclij Ken hebben gisteren van den kansel ge protesteerd tegen oo onderdrukking der Fransdie katholieken, waar hun Belgische en de 'Duitsche geloofsgenooten algcheele vrijliedd genieten. Te Lyon zijn verscheidene processen- verbaal opgemaakt. Te Amiens werd een beüooging gehou den Vjoor bet buis van. de-n bisschop. Eer tegen-befooging van vrijdenkers volgde, maar de politie dreef de betoogers uiteen «Wel, ik moet toch iets doen om u ook inderdaad te toonen dat ik spijt heb van ffiijn gedrag," zeide hij. „U zoudt u niet behoeven te overwerken." Zijn vriendelijkheid weid grooter bij iede- Kn keer dat hij iets tot haar zeide. Het ®eisje had bepaald indruk op hem gemaakt en hij wilde beslist iets voor iiaar doen. „Dank u," zeide zij, iets meer gereser veerd. Mijnheer Dixon zag naar den vloer en keek daarna het meisje aan. Zij zag er be koorlijk uit. „VVat kan ik dan voor u doen?" vroeg hij kort. Zij aarzelde. ,.„U weet wat ik u gevraagd heb," zeide zij daarop, zoo zacht, zoo vriendelijk, dat de woorden hem nis muziek in de opren klon ken. „Ik kwam alleen om een goed woordje v°or mijn armen vader te doen, dat was alles." „Geef mij pen en papier," zeide mijnheer Dixon, met zijn zakelijke kortheid. Het meisjo sprong op om hem te gehoor zamen, snelde de kamer uit en kwam met Shnsterende oogen terug. Zij deed den man «enken aan vogels en bloemen en juweclen, aan alle mogelijke, mooie en glanzende din- 8®. Hij nam de benoodigdheden van haar aat> en zette zich voor het kleine tafeltje bl) net raam. „Is dat goed zoo?" zeide hij, terwijl hij liet meisje een paar regels in do handen gaf, die zij met moeite kon ontcijferen. „Indien dc heer Thomas Wije op mijn kantoor wil terugkomen, zal ik zijn salaris verdubbelen. William Dixon." Het gelaat van het meisje straalde meer dan ooit. „U bent goed," zeide ze met half ge smoorde stem. De heer Dixon gevoelde zich daar nog zoo zeker niet vpn, toen hij zeide: „Aptopos, hoeveel is zijn loon, zijn salaris?" „Twee pond." „Dan zullen we er vier van maken, mis schien kunt u dan af en toe eens met hem de stad in gaan en en Hij voleindigde den zin niet. „Ik weet niet hoe ik bedanken aal," zeide zij, nog steeds met half gevouwen handen staande, denkende aan haar vader en wat die wel van het groote nieuws zeggen zou Mijnheer Dixon, die reeds was gaan staan en zijn hoed had opgenomen, gereed om lo vertrekken, zeide kortaf: „Geeft u mij een kus." De kleur van haar wangen, de tinteling in haar oogen verdwenen plotseling, tege lijkertijd, evenals toen in het kantoor. En terwijl zij het hoofd in den nek wieipn zeide zij als een beleedigde waardigheid met groote beslistheid „Natuurlijk niet." Mijnheer Dixon ging naar de deur. „Zooals u wilt," zeide hij onverschillig, terwijl hij zijn schouders ophaalde. „Adieu, juffrouw Wije." En zonder haar weer aan te zien, was hij de deur uitgegaan en liep met groote haast over de straat: Mgr. Ameit.be, coadjutor van kardinaal Riclmrd spreekt het bericht beslist liegen dat de kardinaal, tevens aartsbisschop van Parijs, de aangftt» a,oor leoken zou goed keuren. Een beslissing op dat punt zojf in strijd zijn mot den wil van den Paus, die uitdrukkelijk het d,oen van aangiften erbiedt. De regeering zal dus de aangiften d,oor leeken, ZjOoals in verscheidene kerken is1 geschied, als ongeldig moeten beschouwen en alle priesters, die in de kerk de piis bedienen, moeten vervolgen. In een communiqué aan de bladen te Rome verklaart kardinaal Merry del Val, dat de Frnnsclie regeering openlijk haar vijandschap jegens den Paus heeft geloond. Frankrijk bezit geen wet, die vrijheid verleent aan een godsdienst die de Schei- dingswet niet aanvaardt. Een werkelijke wet en eon waarachtige vrijheid zijn noodig in plaats van willekeurige ministerieele cir culaires. De huiszoeking bij mgr. Montagnini en zijn uitzetting hadden ten doel, dc we reld te doen gelooven, dat de geconfisceerde documenten strekten om verschillende val- sche geruchten te bevestigen, o. a. dat een gedeelte van het episcopaat en de geestelijk heid gereed was om de verklaringen te tee kenen. Dat is onjuist. De tegenstand richt zich overigens niet op de geëischte verkla ring voor de godsdienstige verecnigingen, maar wel tegen den geest, waarvan de ge- heele circulaire van M. Briand is doortrok ken. De regeering heeft bij de Kamer een wetsontwerp ingediend, waarin de voorwaar den wot den neergelegd waarop de gods dienst vrijelijk mag worden uitgeoefend. De Seheidingswet van 1905 wordt in haar ge heel gehandhaafd. De godsdienst kan uitge oefend worden lo. door vcreenigingen over eenkomstig de wet van 1905, welke vereen alle rechten behouden haar door die wet toegekend, 2o. door vereen, volgens de wet van 1901; 3o. op persoonlijk initiatief; vol gens de wet van 1881. De Staat, de departementen en de ge meenten, eigenaars der gebouwen der aarts bisschoppen, bisschopen, pastorieën of semi naries zullen aanstonds de vrije beschikking over die schouwen terugkrijgen, die zij kun nen inrichten als stichtingen van liefdadig heid of ziekenhuizen. De pensioenen voor geestelijken die bet roods genieten, zullen niet worden afgeschaft, met hot oog op den hoogen leeftijd der priesters. De belooningen aan 13.000 geestelijken zullen in plaats van 8 jaren, maar 4 jaren worden uitbetaald waar geen associations eultuelles zijn opge richt. Gistermiddag werd te Rome in de huurt van het Famese-plcin een anti-clericalebe- fooging gehouden. Enkele Kamerleden na men er aan deel'. Men riep' „Leve Frank rijk!" Een socialist beklom bet standbeeld van Giordano Bruno en hield 'nredevoering ten gunste van het apti-ckricalisme. P.o- Mlie en tr.oepen dreven ten slotte de be toogers uiteen. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Rusland, Op den oud-gouverneur van Moskou, ad miraal Doebassof, niet op den tcgenwoor- digen gouverneur zooals Zaterdag abusieve lijk werd gemeld, is een bomaanslag ge pleegd. De admiraal wandelde in het Tail risehe park te Moskou, achtervolgd door 3 individuen. Ieder van hen schoot zijn revol ver tweemaal op hem af, zonder hein tc ra ken. Daarop werd een bom geworpen die den admiraal licht aan den voet kwetste. De agenten der geheime politie wisten een der vluchtende daders te pakken, toen een an der nog een bom wieip, die zonder onheilen ontplofte. Toen werd nog een aanvaller ge arresteerd. Beiden zijn jonge mannen, nau welijks 20 jaren oud. Dc admiiaal kon te voet huiswaarts keeren. De derde aanvaller wist te ontkomen. Een leerling van het gymnasium die voorbij de plaats van den aanslag kwam werd door een kogel g ewond. Het is reeds de tweede maal dat op Doebasof een aanslag wordt ge pleegd in dit jaar. De admiiaal was, zooals men zich zal herinneren, de man die met wreede hand den December-opstand te Mos kou onderdrukte. Het dochtertje van minister Stolypïn, dal indertijd zwaar werd gewond bij den aan slag op het Apothekers-eiland, lijdt thans aan een hevige longontsteking. De genees- heeren hebben weinig hoop op haar be houd. De Russische regeering weigert elke schadevergoeding aan buitenlanders, voor hot nadeel door hem geleden bij de revolu tionnaire onlusten. Vrijdag j.l. heeft te Moskou con buiten gewoon druk bezochte vergadering der Oc- tobristen plaats gehad, die ook word bij gewoond door vertegenwoordigers van dc Kadelten, de partij der vreedzame hervor ming en van andere partijen. De Retersburgselie Oclobrist Pasjkin, be toogde dat door het weinig vaderlandlievende optreden der Ivadotten tusschen ben en de Octobristen vijandschap was ontstaan. liet verwijt dat de Octobristen de regeering steunden, noemde hij een lasterpraatjewel hield de Bond rekening met de moeilijk heden, waarmee het werk van het ministe rie gepaard gaat en erkent ze, dat minister Stolypin een oprecht man is. In de aan staande Doema wil de partij niet de re geering bestrijden, maar iets tot stand trachten te brengen. Hij verklaarde, dat- er samenhang bad bestaan tusschen kadel ten en revolutionairen, zoodat dun ook de Wiborgsche oproep niet door oen plotselinge opwelling was ontstaan, maar hel logLch ge volg was geweest van de houding der paitij. Sprekers van de kadettenpartij trachtten te bewijzen dat de onvruchtbaarheid van don arbeid der eerste Doema aan de regoc- ring te wijten was. Prins E. Troebetzkoj (partij der vreed zame hervorming) verweet dc Octobririen, lat zij niet kras genoeg optraden tegen de regeering en tevens veroordeelde hij de houding der kadetten met de verklaring, dat tusschen zijn partij en de anti-natio nale kadetten een kloof gaapt, die niet te overbruggen is. De katoenspinnerijen te Lodz, die 35.000 arbeiders werk geven, zullen vanaf 29 dezer worden gesloten, indien de arbeiders de voor waarden der patroons niet aanvaarden. Te Czensfochau zijn dc vorige week 5 ter roristen doodgeschoten. Tc Warschau één. 0 gewapende bandieten zijn Zaterdag avond in een alleenstaande villa nabij Pe tersburg binnengedrongen en bobben den eigenaar onder bedreiging goederen voor een waarde van 2000 roebel afhandig ge maakt. De „Roess" bevestigt dat graaf Witte zich niet meer in den politieken strijd zal mengen. Ilij wordt geen candidaat voor de Doeina. Theodora gevoelde zich onvoldaan, onplci- zierig gestemd. Waarom was ze zoo dwaas geweest? vioeg ze zich zelve af. Waarom bad ze hom niet dien kus gegeven, waar hij om vroeg? Er zat toch niets kwaads in zulk oen vraag van oen man die zooveel ouder was dan zijeen man die bij haar was gekomen met dc goedo bedoeling om zijn hardheid goed to maken Maar al redeneerde zij, in haar ontstem ming op deze wijze mot zich zelf, in baar binnenste was zij zich bewust, dat haar in stinct juist was geweest en dat zij goed had gedaan met het hem te weigcien. Op zeer gebrekkige onvolledige wijze ver telde zij dc geschiedenis van het bc/.oek toen haar vader thuis kwam en loonde hem het papier dat mijnheer Dixon had getcckend. Nu was Thomas Wije een klein, nietig kereltje, maar hij was volstrekt niet gek en hij begon dadelijk met aandrang naar bij zonderheden omtrent het bezoek tc vragen. De vraag, clie mijnheer Dixon had gedaan cn het antwoord dat zij er op had gegeven verzweeg ze zoo lang mogelijk. Maar len slotte kwam het er uit want haar vader ver moedde het wel. Do kleine man zag zijn dochter scherp en onderzoekend in het mooie gezichtje. „Heb jo op je woord van eer geweigerd?" „Ja ja." „Dat is goed, mijn kind. Daar gaat het dan!" En hij nam het papier en verscheurde het en wierp de snippers in het vuur. „O, papa, wat doet u?" „Ik verdien niet meer dan twee pond in de week," zeide hij, „en ik verkies ook niet meer te ontvangen." „O, maar wat moeten we dan beginnen?" „Ik heb een tijdelijke werkkring gekregen Engeland. De „Dreadnought", liet grootste Britsche slagschip is tijdens de manoeuvres op een wrak geslooton. De averij moet in hel dok worden hersteld. Duitschland. De „Vpss. Ztg." melidt dat het Duitsche leger opnieuw zal bewapend worden', waar voor op de bcgroofing, die door den nieu wen Rijksdag moet worden vastgesteld, biet minder dan 3,273000 nvark is uifge- Lrpkkcn voor proeven met riicnwe wape nen. Totaal zal voor de nieuwe bewape ning 57 iniUipen mark gevraagd woulen, vpor geweren en kanonnen, de vorige le- gerbegrooting wees een cijfer aan van 38 mdlilioen. Te Kiel is Zaterdag de eerste Duilsche onderzeesche boot „U 1" in dienst ge steld. Het Noorsche koningspaar is Zaterdag te Berlijn aangekomen cn aan het Wild- voor anderhalf pond. YVe zullen wat zuinig moeten zijn, dat is alles." En hij wilde geen woord meer over do zaak hooren. Een week ging voorbij en den volgenden Zaterdagmiddag hoorde Theodora wederom een rijtuig m de straat komen aanrollen. Zo vermoedde wie in aantocht was en vol gens het uitdrukkelijk verlangen van haar vader gaf ze het dienstmeisje last te zeggen dat zij niet thuis was. Do dunne muurtjes maakten alle geluid verstaanbaar en Theodora hoorde dan ook duidelijk hor mijnheer Dixon uit het rijtuig stapte, in het portiek trad en aan de bel liok. „Is juffrouw Wije thuis?" „Neen mijnheer, do juffrouw is niet thuis." „O, ik geloof toch van wel, ik zal maar oven binnenkomen. Dank jo." net volgende oogenblik had mijnheer Dixon kort en hard aan de deur van de woonkamer geklopt en was, zonder antwoord te wachten binnengekomen. „HéRent u niet thuis voor mij juf frouw Wije? Hoe komt dat zoo? Wat is or nu over gebleven van al die dankbaarheid, die u zoo vriendelijk waart mij te betuigen toen ik dc vorige maal bij u kwam?" Dc arme Theodora wist niet waar ze blij ven zou van schaamte, vooral omdat zijn gelaat eon uitdrukking had, die zij nooit ge zien hrd en niet verklaren kon. „Ik was dankbaar; ik ben dank baar," stamelde zij. „En papa? Ts die ook dankbaar? Ik heb hem nog niet zien verschijnen?" „O, hij kon niet. Hij was heusch erg dank baar voor uw aanbod, maar hij had al een andere betrekking gevonden." „Voor vier pond in de week?" Theodora aarzelde. Mijnheer Dixon haalde de schouders op. „liet doet ook niet ter zake. Ilij kan na tuurlijk doen wat hij wil, maar voor 11 zal het wel verschil maken, vrees ik." Zij gaf geeu antwoord. Inderdaad zij ge voelde liet verschil van inkomsten in liet kleine huishoudentje als iets, waarmee reke ning moest worden gehouden. „En vertelt u me nu eens, waarom wil dot u mij niet ontvangen? Ik bedoel «aar- om mocht ik niet binnengelaten worden? Waart u'zoo bang voor me?" „O, mijnheer Dixon, natuurlijk niet. U waart zoo vriendelijk." „Ik was tc vriendelijk of niet vriendelijk op dc goede manier zeker. U en uw vader beschouwen mij zoo'n beetje als de groote, slechte man uit de stuivers-romans. Maar daar hebt u toch ongelijk in gehad. Al wat ik bedoeide was mijn ruw gedrag weer goed te maken cn dat zal ik nu doen ook." „Dat hebt u al gedaan, mijnheer Dixon. Uw aanbod aan mijn vader was heel mooi, te mooi, dacht hij." „Ah, zit hem daar de knoop. Hij dacht zeker dat ik onbehoorlijke bedoelingen had. Dat begreep ik wel. Maar mag ik u eens een paar vragen doen?" Theodora, die overbluft was door zijn wijze van optreden, die beslist en kort aan gebonden, manr volstrekt niet onvriendelijk was, antwoordde flauwtjes: „Jawel, zeker," en wachtte. Ilij was niet gaan zitten en wandelde dc kleine kamer op en neer. Hij nam een por tret in een morastandaard van den schoor steen. Het was van een sKnken, jongen man. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 1