"verkiezing ;S "0 Jaargang. Woensdag 19 December 1906, No. 12265 eenlid van den Gemeenteraad Zijn eigen Vrouw. in District III. Bericht. Voor de Donderdag a.s. te hou den herstemming voor de verkiezing van een lid van t en Gemeenteraad in district III, ter vervulling der vaca ture 6. VISSER Bz., bevelen wij met den meesten aandrang aan den Heer eandidaat van de Vrijzinnig-De mocratische kiesvereeniging „Schie dam" en van de liberale kiesver eeniging „Algemeen Belang". BUITENLAND. BINNENLAND. MSCHE Deze courant verschijn! da gelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post £1.1.G5. Prijs per week: Voor Schiedam cn Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertcntiön voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een het bureau bezorgd zijn. dut aan Bureau: Lango Haven No. 141 (hoek Korte Haven.) Prijs der Advertentiën: Van 1—regels 0. 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven biervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen, In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. latere. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. Zij, die zich met ingang van 1 Januari (,s. op de „Schiedamsehe Courant" abon neren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. VAN Het stembureau is gevestigd in het Gym nastieklokaal aan den Buitenhavenweg en is geopend van 's morgens 8 tot 's avonds 5 uur. Zij die hun stemkaart zijn kwijt geraakt, hebben beschadigd of niet mochten hebben ontvangen niettegenstaande zij kiesgerechtigd zijn, kunnen een andere kaart bekomen. Zonder kaart wordt niemand tot het stem- kreau toegelaten. Men verzuime niet te gaan stemmen. Kiesrecht Is kiesplicht. Ga zoo mogelijk vóór één uur stemmen. Schiedam, 18 Dcc. 1906. FRANKRIJK. Het vertrek van den aartsbisschop van Parijs, kardinaal llichard, uit zijn paleis naar de woning van het Kamerlid Denys Cochin, biachl gisteren oen groot aantal menschen op dc been. De meeste Parijsche pastoors, de bisschop van Versailles en en kele katholieke Kamerleden waren in hot paleis aanwezig. Builen stond een groote menigte, die gewijde liederen zong, afge wisseld door kroten als ,,Leve de kardi naal", „Leve de vrijheid!" Om lialftwec verscheen kardinaal llichard en zijn coad jutor mgr. Amelle. Dc menigte juichte, maar werd aanstonds stil cn de kardinaal gaf rijn zegen. Toen mgr. Richard in zijn rij tuig stapte werden de" paarden afgespan nen en werd bet rijtuig door jongelui voort getrokken. Do stoet bestond uit een paar duizend menschen, die langzaam voorttrek kend kerkliederen zongen. Denys Cochin ontving den kardinaal cn zijn gevolg in de vestibule. De kardinaal zegende opnieuw de menigte en trok zich daarop vermoeid terug in don grooten sa lon, waar ieder 'der aanwezigen den per soonlijken zegen van den aartsbisschop ont ving. Mgr. Amette sprak vanuit een venster de menigte op straat toe en bedankte voor de belooging ten gunste van den kardi naal. Geknield ontving de menigte 's pries ters zegen. Een aantal gardes te paarden to voet was de menigte gevolgd. De orde werd niet verstoord. In de kerk St. Francois Navier had ter gelegenheid van het vertrek van mgr. Ri chard uit zijn woning oen godsdienstplech tigheid plaats, geleid 'door den coadjutor mgr. Amette. Met staf en kruis in de hand beklom Amette den kanset en hield een korte redevoering om de gcloovigon te be danken voor de uiting hunner gevoelens, llij spoorde hen aan in hun houding te volharden om de rechten der kerk te ver dedigen. „Bidt voor de kerk van Frankrijk," zei de coadjutor, „want de ware katholie ken scheiden in hun hart niet het vader land van den godsdienst." Op dc redevoering volgde een bijzondere vereering van het H. Sacrament. Bij het verlaten van de kerk wilden eeriige jongelui wederom de paarden afspannen, maar de politie belette dit en in drafiee<l het rijtuig van mgr. Amette naar zijn wo ning in de rue Bourgogne. Enkele betoogingen hadden plaats voor de oude en nieuwe woning van den aarts- bissschop, en voor het Palais Bourbon. Zij worden door de „gardiens de la pais" juteengedroven. 14 personen werden gear resteerd, maar later weer op vrije voeten gesteld. .t, Dc bevolking te Saint Flour heeft plan zich heftig te verzetten tegen de uitdrij ving van den bisschop uit zijn paleis. De bisschop heeft verklaard dat hij als tijden uur gekomen is, vrijwillig zijn huis zal verlaten. De speciale commissaris Ducros uit St. Germain is gisteren in de kerk de Bray Dunes hij Duinkerken door de gcloovigon mishandeld. Ilij weid op stokslagen ge trakteerd cn moest met den veldwachter de kerk verlaten zonder gelegenheid te hebben gehad proces-verbaal op te maken tegen den pastoor die zonder aangifte had gepreekt. Dc commissie van administratie van den eeralienst heeft gisteren hel nieuwe wets ontwerp op de scheiding besproken. Enkele leden wenschtcn de onmiddellijke behande ling der artikelen betreffende dc overname der kerkelijke goederen cn de Kamer aan -stonds daarover te laten beslissen. GEMENGDE MEDEDEEL1NGEN. Rusland. De Petersburgsche correspondent van de Roman naar het Engelseh van FLORENCE WARDEN. 5) „Is dit," zoo vroeg hij, „de jonge man wet ffien u verloofd bent?" „Neen, eigenlijk niet," zeidc het meisje net een zwakke, angstige stem. „Maar hij wil toch met u trouwen?' „Ja, dat geloof ik wei." „Wat is hij? Een klerk, die anderhalf fond in dè week verdient?" Zij zeide niets en hij ging op bijna vader lijken toon voort „Mijn lieve kind, denk nu toch niet dat 'k impertinent ben. Ik vraag dat allemaal Mot uit louter nieuwsgierigheid. Nu, heb ik goed geraden?" „J...ja." j,Die anderhalf pond zal wel twee, mis schien drie worden, maar meer zeker niet. „Ik Zij werd meer en meer beangst. „Zoudt u niet graag de vrouw zjjn van oen rijk man, juffrouw Wije?" Theodora staarde verstomd naar haar be zoeker die haar zijn rug had toegedraaid. Hij keerde zich om en zag haar recht in het gezicht. „Veronderstel eens dat u de kans werd i oni een rijk man te huwen, iemand Me heel wat ouder was dan u, en ook niet Mjzondor knap of beminnelijk, wat zoudt u dan zeggen?" Theodora Begreep hem en werd vuurrood „M«mt u stamelde zij. mrnVTT-ji-,-TC 7r.TiangHgwiarrtiffatt-&rrtf« Hij knikte. „Een knap meisje, je hebt liet ineens be grepen," zeide hij. „Maar „Nu, wat is er voor een maar." „Ik, ik weet niet. Ik beu geheel buiten mij zelve, zoudt u werkelijk willen „Dat je mijn vrouw zult worden? Ja, juist. Je bent een heel knap meisje en je bent een goed meisje en ik ben verliefd op je. Ik kwam hier dezen middag met de be doeling om je dut te zeggen. Kom, zou de jonge man het te boven komen als je hem opgaf? Of is die opoffering tc groot voor je?" Theodora was echter tc verbaasd om cenig duidelijk antwoord uit te brengen. Zi_ durfde zelfs niet de blikken van haar merk- waardigen minnaar uithouden, maar keek naar liet venster, naar den vloer overal heen behalve naar zijn gelaat. Plotseling legde hij zijn hand zwaar op haar schouder. „Jk zal heel goed voor je zijn heel goed voor je," zei hij, terwijl zijn stem tot een gefluister daalde, zijn hartstochtelijken toon joeg het bloed naar haar wangen en deed haar adem versnellen. „Nu, waarom antwoordt jc niet? Je wilt toch niet „neen tegen me zeggen, daarvoor heb je een te gevoelig cn verstandig hart. Toen keek zij op en hij zag m haar ge laal dat vlugge begripsvermogen, dat lui haar had toegeschreven. - „Als het waar is als u waarlijk, wam- lijk met mij wilt huwen dan kan ik na tuurlijk niet neen zeggen; ik zou het ook niet durven," zeide zij. Dat is dus in orde. Nu mag ik je wel een kus geven, niet waar? En hij drukte Tribune" verneemt, dat de czaar definitief het plan van hervormingen ten behoeve der -loden heeft verworpen. De Russische anti- Jodenpartij jubelt. De toestand van admiraal Doebassof is bevredigend. Het gerechtelijk onderzoek heeft de iden titeit van de twee gepakte daders niet kun nen vaststellen. Men gelooft dat het studen ten zijn. Gistermorgen zijn beide onbekende daders terechtgesteld. Jn het Budmanow-kwartier te Moskou is een groote wapenbergplaats ontdekt. De poli tie vond 7 bommen en een poed dynamiet. 30 leden der revolutionaire organisatie wer den gearresteerd. Te Warschau is het arbeiderscomitó van de PooUche socialisten gearresteerd. Het lantal arrestanten bedraagt 63. Zondag werd te Warschau een inspecteur van politie op straat doodgeschoten. Engeland. In het Lagerhuis deelde minister-pres. Campbell Bannerman gisteren mede, dat de voorstellen, die op de Ilaagsche conferentie behandeld zullen worden, zorgvuldig worden nagegaan door de regcering. De onderstaatssecretaris Van koloniën Winstop Churchill deed uitvoerige ntededee- lingen over het toekennen van zelfbestuur aan de Oranje-kolonie. De nieuwe grond wet voor die kolonie is vrijwel gelijk aan de nieuwe grondwet voor de Transvaal. De heer Churchill verklaarde te hopen, dat het eerste parlement in den volgenden herfst te Bloemfontein bijeen zou komen, luj voeg de hieraan toe, dat do regeering afziet van alle aanspraken op oorlogsschatting, zoowel van Transvaal als van de Oranje-kolonie. Mi uister Robertson deelde mede, dat in verband met de ongeregeldheden van 4 No vember onder de stokers te Portsmouth, de admiraliteit had besloten twee officieren te ontheffen van hun bevelvoering en een derde officier te schoreen wegens gebrek ran flinkheid van optreden bij de ongere geldheden en gemis aan zelfbedwang. Het vonnis van den aanlegger der ongeregeld lieden is teruggebracht van vijf op drie jaar dwangarbeid. De „Tribune" meldt het aftreden van den heer Ellis als onderminister van Indië, cn zegt dat de minister voor Ierland, Bryce, waarschijnlijk den post van gezant te Wash ington zal aanvaarden. Het blad meent, dat Churchill groote kans heeft thans in het kabinet te worden opge nomen. Nog andere wijzigingen in het kabi net zijn spoedig te wachten. Volgens de „Nottingham Daily Express" zon dc opvolger van den heer Ellis, de heer Walter Runceman, secretaris van den „Local Government Board", zijn. Oostenrijk. Onder de postbeambten in Oostenrijk hoerseht gisting en ontevredenheid wegens het niet invoeren van de beloofde loonsver- hooging. De postbeambten van de -15 hooid- postdistrieten hebben Zaterdag besloten tot olijk verzet d.w.z. zij zullen in den druk ken tijd van Kerstmis en Nieuwjaar alle reglementen naar den letter toepassen. Dit verzet" is door de sociaal-democratische par tij georgnniseoid. 20.000 postbeambten zul len eraan deelnemen, alleen te Weenen 5000. Duitschland. Te Kiel is gisteren in tegenwoordigheid van den keizer en de keizerin het slagschip „Schleswig-IIolstein" van stapel geloopen. Hertog Ernst Günther van Schleswijk-IIol- stein hield de feestrede. De invoer van levende varkens uit Dene marken, Zweden en Noorwegen, is wegens het heerschen van veeziekten onder de var kens in genoemde landen, %*erboden, meldt de „Reichsanzeiger". De hertog van Cumberland heeft ver klaard in antwoord op een voorstel van den Brunswijkschen Landdag, dat hij zijn aan spraken op de kroon van Hannover niet heeft opgegeven, maar dat hij deze aanspra ken zeer goed vercenigbaar acht mot een onvoorwaardelijke erkenning van de grond wet van het Rijk. Hij streeft naar verwe zenlijking van zijn aanspraak op dc kroon van Hannover slechts en alleen door een vrijwillige daad van den Duilschen keizer en het Duitsche rijk. Het besluit van den Bondsraad van 2 Juli 1S85 was alleen ge richt tegen zijn persoon en niet tegen zijn huis; de uitsluiting van zijn jongsten zoon is dus totaal ongegrond. Tiet „Reichsge- richt" moet als scheidsrechterlijk college in deze zaak uitspraak doen. Zweden. Hamburgsche bladen melden dat koning Oscar op het uiterste ligt. De hartslag is zeer zwak. T u r k ij e. De bladen te Konstantinope! spreken niet van don militairen-opstand maar publiceeren een iradé van den sultan, waarbij een zeker aantal soldaten van het garnizoen in de hoofdstad naar huis worden gezonden wegens het eindigen van hun diensttijd. Zij zullen hun achterstallige soldij ontvangen. Ook wor den vele matrozen met groot verlof gezonden Dit besluit heeft natuurlijk ten doel de ontevredenheid onder het garnizoen te kal- meeren. Marokko. Een vertegenwoordiger van de Matin" heeft Raïsocli in zijn rotsnest opgezocht en met hem over den toestand gespxoken. De gewezen roover moet zich als volgt heb ben uitgelaten: Sedert dertig of veertig jaren zendt Europa zijn schepen hierheen, zonder dat wij ons daarover in het minst ongerust hebben gemaakt. Maar de thans gezonden schepen bergen donkere plannen. Deze schepen zullen door ons niet worden geduld. Ik heb aan den Maghzen geschre- en en ik zal ook bij de gezantschappen protesteeren en binnen vijf dagen zullen de schepen verdwijnen. Ten slotte verklaar de Raïsoeli nog, dat, indien de uit Fez afgezonden soldaten zijn bevelen in den wind mochten slaan, hij ze met behulp van de Andsjera's zou bestrijden. Zu id-Af rika. Uit Johannesburg wordt geseind dat er een gerechtelijke dwaling aan het licht is ge komen, die ecu onschuldige het leven heeft gekost. Twee jaren geleden werd een expe ditie uitgerust naar Portugeesch gebied om een schat te zoeken die er tijdens den Boe renoorlog zou zijn verborgen. Een zekere Vannickerk werd op de expeditie vermist, later vond men een geraamte met een kogel in het hoofd. Een ander lid der expeditie, Schwarz, van lvrtigcrsdorp, werd van moord verdacht en terechtgesteld op vage gronden, hoewel hij zijn onschuld volhield. Thans is gebleken dat Vannickerk nog leeft en dat het geraamte afkomstig moet zijn geweest van con. Kaffer. De zaak mankt groote sen satie en wordt als een stevig argument tegen de doodstraf gebruikt. Een onderzoek is in gesteld naar de oorzaak van hot stilzwijgen van Vannickerk, hetgeen aan een onschul dige het leven kostte. Vereen igd c Staten. Uit Washing ton wordt bericht, dat dc com missie voor den aanleg van het Panama- kanaal bekend heeft gemaakt, dat buitcn- landsche firma's geen leveranties zullen mogen doen ton behoeve van dit kanaal. De commissie behoudt zicli eveneens het recht voor alle 'verzoeken van buitenlan ders om mede to mogen dingen, van de hand te wijzen. Mochten er dientengevolge geen aannemelijke aanbiedingen inkomen, dan heeft do commissie het plan het ka naal voor eigen rekening aan te leggen. haar een kus op de lippen. Zij kuste hem niet terugzij ontving die omhelzing werk tuiglijk, nauwelijk in staat zijnde de groote verandering in haar geluk en haar toekomst tc beseffen. „Denk er aan," zei hij vriendelijk tegen haar lachende, en verheugd over den een voud en do bescheidenheid in het ge dra, van het meisje, „ik ben geen engel, ik ben vroeger reeds gehuwd geweest, en nrijn eer ste vrouw kon mij niet verdragen. Tenslotte toen ik naar Amerika ging, wilde zij niet mee en ofschoon ik haar geregeld geld zond heb ik haar nooit weer gezien voordat zij stierf. Misschien zult ge niet vee! meer van mij houden." „Ik -— ik denk dat ik dankbaar behoor de te zijn," stamelde Theodora. En zij keek ten slotte naar hem met een blik uit haar prachtige oogen, waaruit dui delijk bleek, dat zij hem begreep en waarin zooveel waardeering lag opgesloten, dat de voldoening van den heer Dixon over zijn keus, meer dan verdubbeld was. „Tk zal je zoo gelukkig maken als een vogeltje en zoo groot als een koningin," zeide hij. „En luister nu eens, maar schrik niet. Ik moet den 29sten naar Parijs en Milaan. Ik zou dus in den morgen van den 29ste met je in het huwelijk willen treden." Theodora sidderde. „Dat is nog slechts tien dagensta melde zij. „Dat is meer dan voldoende. Je zult geen bruidsmeisjes of van die andere tier- lantijntjes noodig hebben, niet waar?" „O neen." „Dat is dus in orde. En je kunt je uitzet dan nog wel later koopen. Dan zul je er ook meer pleizier in hebben, je hebt er dan al den tijd moe. Koop je thans echter een reis kleed en wat je meer noodig hebt en ik zal je morgen afhalen om een mantel te koopen en eenige kleinigheden die je nog zult noo dig hebben. En nu ga ik heen. Ik wil papa nog liever niet zien. Jij kunt hem alles beter vertellen dan ik. Kom morgen precies om twaalf uur op het "Vietoriastation, daar zullen wij een rijtuig nemen naar Regent- street of naar een andere winkelstraat en dan gebruiken wij onzen lunch bij Savoy. Vaarwel. Geef me een kus, Theo." Deze vertrouwelijkheid met haar naam, verbaasde haar. Maar het was karakteristiek van den man dat hij reeds besloten had om haar bij dien korten naam te noemen. Vijf minuten later was hij vertrokken, en zij zat ontsteld en buiten adem in den met leder bekleeden stoel met de gebroken voeren. Den 29sten waren zij getrouwd en op reis naar Parijs; veertien dagen later waren zij in Engeland terug en hadden een geheelen vleugel met de vorstelijkste vertrek ken van een der rijkste en grootste Londen- sche hotels betrokken. Mijnheer Dixon had zichzelf nauwelijks tijd gegund om enkele happen van een uit muntend dineï te gebruiken of hij moest zich alweer haasten om op lijd in Bruton- street te zijn, waar hij een van de directeu ren van een pas opgerichte vennootsclinp zou ontmoeten. Onderweg werd hij opgehouden door een volksoploop. Er werd geroepen houdt den dief en mijnheer Dixon, die altijd overal hij wilde zijn, opende het portier van zijn rij tuig en riep tot mijnheer Brinckman, die hem vergezelde, kom, stap, uit, laat ons loo- pen. Met die woorden stond hij reeds op straat. China. 1S0.000 Chineozen hebben besloten de kosten voor den eerodienst der overledenen te bestemmen voor openbaar onderwijs. 20.000 pond sterling komen aldus ten bate van het onderwijs. Hofbericht. IT. M. de Koningin heeft heden te paleize te dinecrenBaron Sirtema van Grovestins, grootmeester, en mevrouw, baron Bontinck, opper-stalmeester, cn mevr.bar. Snoucknert van Schauburg, thesaurier, en mevrouwba ron Van Pallandt Neerrijnen, opper-ceremo- Een massa volk volgde een man, die de ruit van een juwelierswinkel had stuk gesla gen en zich een handvol diamanten had toe geëigend. Door de voorbStomende acliter- ilgers werd een klein teer vrouwtje, met een zwak, fijnbesneden gezichtje, dat bij de deur van een winkel stond, omvergeloopcn. De financier en zijn metgezel zagen het vlak voor zien gebeuren. Mijnheer Dixon, die zijn tegenwoordigheid van geest nooit verloor en ook sterk genoeg was om liet volk op zij te dringen, snelde naar liet vrouwtje toe en hielp haar overeind. Het was een armzalig, tenger figuurtje, maar netjes aangekleed en toen hij haar had opgetild zeide zij, met gebroken stem „Dank u." Mijnheer Dixon slaakte een kreet van ver wondering. Hij deinsde terug, zag haar recht in de zachte, blauwe oogen en sta melde daarop met gedempte stem „Qctavia! Nog in leven! Wat 'De vrouw keerde zich om, nam zijn gelaat snel op en snelde daarop heen, spoedig uit het oog verloren te midden van de drukte. William Dixon keerde tot zijn metgezel terug, bleek als een lijk. „Wie, wie was dat?" vroeg Brinckmann. Het antwoord klonk zacht, alsof het met moeite werd uitgebracht, omdat woede en verbazing in des sprekers binnenste om het meesterschap streden. „De hemel weet wie en wat ze thans is maar zij was dc vrouw waarmede ik twintig jaar geleden in de Parishkerk getrouwd ben. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 1