No. 12269 1 "raw tetaat alt DRIE Mei Eerste Blad. 6(T Jaargang Zondag 23 December 1306 Zijn eigen Vrouw. ""buitenland. ■n Bericht. 5 BINNENLAND^ i- te i- ij Deze courant verscfeijtat dagelijks,mol uitzondering ran Zon- en Feestdagen Prijs per kwartaalVoor Scliieda m en Vlaar dingen fl. 1.25. Franco' per post il. 1.65. Prijs per we 1:Voor Scliiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertenliën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een wr aan het bureau bezorgd zijn. Burenn: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven.) Prijs der Advertentiën: Van 1G regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën hij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven biervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan bet Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. Zij, die zich met 'agang van 1 Januari a.s. op de Schiedam.„Gre Courant" abon- nccreu, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Evenals andere jaren zullen ook dit jaar in de „Sehiedamsche Courant"die Maandagavond 31 December verschijnt, Hieuw jaarsgroeten kunnen ge plaatst worden tegen den prijs van VIJFTIG CENTS. Schiedam, 22 Dec. 190G. FRANKRIJK. De behandeling van de nieuwe wet op do regeling van den eoredienst, heeft giste ren in de Kamer aanleiding gegeven tot een heftig debat, maar de verslagen in de buitenlandsche bladen wijzen op de alge- keele overwinning van de regcering. Met een verpletterende meerderheid van bijna 250 stemmen is de nieuwe wet door de Kamer aangenomen. Ondanks de kleine intriges, die er togen Clémenceau opi touw waren gezet, door een kleine groep der uiterste linkerzijde, waarvan wij gisteren melding maakten, heeft het ministerie op nieuw i zijn macht bevestigd. De Kamer- litting van gisteren was vooral een suc ces voor den minister van eeredienst en onderwijs, Aristide Briand. Zijn indruk wekkend betoog heeft alle tegenstanders ontwapend. Briand's redevoering, komt op liet volgende neer: De minister constateerde, dat do wet van 1S05 door Rome werd verworpen, tegen do bijna eenstemmige opvatting van de Fran- sche geestelijkheid in. „Ik ken", zoide de minister, „geen erger knechtschap, dan (lat hetwelk Rome aan de Franschc katho lieken Jieeft opgelegd, terwijl de regeoring bun de vrijheid van eeredienst wilde ge ven, die hunne bladen eischten. De minis ter handhaafde de wettigheid der door de Kerk bestreden circulaire, die toch eigen lijk slechts een voorwendsel was. De minister trachtte in het licht te stel len, dat do toestand uitstekend is, want men beweerde, dal dc scheiding het land in beroering zou brengen, en toch is het overal rustig, daar het gcheele land en zelfs de meerderheid der katholieken met ie regcering zijn. Hij deelde daarop de Roman naar hef Engelsch van FLORENCE WARDEN. uw» twwK* wnaatagun ut ia bijzondere omstandigheden mede van het vertrek van den aartsbisschop' 'van Parijs; cr was een hevel uitgevaardigd om aan alle oude en zieke bisschoppen uitstel toe te staan, maar de bisschoppen, die vreesden den scljijn op' zich te laden, dat ze van de welwillendheid van de regeering gebruik hadden gemaakt, hadden hem verzocht hen te verdrijven. Een langdurig applaus volgde op deze woorden. Protesten rechts. Men vraagtdo namen der bisschoppen. Minister Clémen ceau bevestigt dat hij onbeperkt uitstel had toegestaan. BriandDe aartsbisschop van Parijs werd verdreven nadat een verzoek' daartoe ge komen was uit zijn paleis." Denys Cochin (cler.): Dat is een laag heid! Brisson, president der Kamer, roept De nys Cochin lot de orde. Briand zegt verder, dat de bisschoppen zich tot de regeering wendden, omdat ze bevreesd waren voor Rome. De regeering is er op voorbereid, dat het Vaticaan de. nieuwe wet zal verwerpen. De regeering kan in geencrlei onderhandelingen treden, zonder verraad te plegen; dit zou het land tot een burgeroorlog brengen. De Heilige Stoel liad venvacht, dat de republiek tot Ver volging zou overgaan, maar de regeering heelt hare plannen verijdeld. De minister somde daarna alle concessies op', (lie aan de Kerk zijn gedaan. Verder zcido hij: „Wat de regeering thans brengt is noch definitief, noch absoluut,.maar wij kunnen niet in een periode van uitstel blijven", en verzocht hij om de broederlijke medewerking van alle republikeinen. Briand besluit aldus„De taak der re geering is zwaar. Laten wij de politiek van liberaliteit en vrijheid blijven volgen. Zij heeft gemaakt, dat wij liet geheele land met ons hebben. Verg geen maatregelen van weerwraak van ons. Steunt ons." Alle ministers en vele Kamerleden drukken Briand- de hand. De algemeene beraad slagingen werden daarop gesloten. De urgen tie voor de behandeling der artikelen werd aangenomen met 141 stemmen tegen 117. Verschillende amendementen werden ver worpen; de eerste paragraaf van art. 1 on eveneens art. 2, werden aangenomen met 400 stommen legen 178. Om Judfticn gisteravond nam de Kamer dc geheele wel aan met 413 stemmen voor en 166 stemmen tegen. Vrijdag komt de Kamer weer bijeen. In de protestn.ota van den Paus aan do Mogendheden over de inbeslagname van het archief van mgir. Montagnini, wijst de Paus op hot ongehoorde van, dergelijke prak tijken, lot dusver zonder voorbeeld bij be schaafde naties., wan,t zelfs wanneer de di plomatieke betrekkingen (u.sschcn twee lan den afgebroken, waren, bleef men den Heiligen Stoel eerbiedigen cn eveneens de archieven van, de buitenlandsche ver tegenwoordigers. De Heilige Stoel pro testeert eveneens tegen de schending van het onbetwistbare recht van den Paus-sou- verein, onafscheidelijk verbonden aan zijn verheven ambt, om zich direct of dooi be paalde tusschonpersonen in verbinding te stellen met de katholieken, bisschoppen zoo wel als geloovigen. De kardinaal,-staats secretaris voegt daaraan toe, dat zelfs geen schijn van waarheid is in hetgeen de Firan- sche regeering heeft beweerd ton einde de wettigheid van baar daden goed te piraten. De vertegenwoordigers van den Heiligen Stoel ontvingen bovendien een circulaire, waarin dc redenen worden aangegeven voor de houding door den Heiligen Stoel aan genomen tegenover de Fransche regcering, in zake de toepassing van de wet van 1905. Deze, circulaire eindigt met den uit spraak, dat de Heilige Stoel niets anders vervulde dan zijn plicht, toen hij aan de Fransche geestelijkheid de bekende instruc ties gaf. Wanneer de regeering bezield zou zijn van rechtvaardiger gevoelens jegens dc Kerk en voor deze een toestand zou schep pen, die haar essentieele rechten niet zou krenken, zou de Heilige Stoel, zonder nog het beginsel der scheiding te aanvaarden, zich zulk een toestand laten welgevallen, ten einde erger kwaad te verhoeden, zoo als hij reeds in andere landen heeft ge daan. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Hij keek haar half boos, half verlegen aan. «Wat bent u toch een coquette, mevrouw Dixon, Zij keek weer op met ecu glimlach maar niet met' denzelfden glimlach van straks. ..Nu dat verwijt heb ik toch niet ver diend," zcide zii. „Ik vertel u openhartig nat ik u zie en uw geheele familie wanneer ik niemand anders zie. Ik zal u de reden daarvan vertellenhet is omdat u de jvste^ mensch waart die mij eenige vriende lijkheid bewees en mij alles zoo gemakkelijk an aangenaam mogelijk maakte. „..O, wat mijn overige familie betreft," zei <!J ongeduldig, „er is niets waar zij zich ffleer op beroemen dan op het feit dat zij "flensten zijn dio u ontdekt hebben." i.Nu en wat hebt u dan meer gedaan?" vroeg Theodora met de vrijmoedige stoul- <ad van een verwend meisje. „Ik! Maar mevrouw Dixon, heb ik u Uttt aangebeden?" »Nu ja, maar dat tel ik niet mee. U hebt aangebeden, en ik veronderstel, meer omdat u er plezier in had om zulks te doen, an on^a' u 'let niet kon nalaten. In elk jjeva' ik niét in waarom ik meer dank J-n verschuldigd aan u 'dan aan de anderen uw moeder en uw zuster bijvoorbeeld." i>Nü, dat is erger dan onvriendelijk dat 18 De stijve, koele vriendelijkheden van May te vergelijken met mijn vuur, mijn liefdeMaar u hebt. geen hart dat is uw eenig, maar ernstig gebrek." „Daar ben ik nog zoo zeker niet van, dat het een gebrek van mij is," zei Theodora peinzend. „U bezit toch een hart, denk ik." „Mevrouw DixonZou ik zulke gevoe lens voor u kunnen koesteren, als ik geen hart had?" „Nu, dan zullen wij zoggen dat u or een hebt, het schijnt u echter dtoevig te stem men." „DroevigDat moogt u niet zeggen. Dat maakt mij rampzalig om mijn hart to wijden aan iemand, door wie het niet naar waarde wordt geschat „Waarom het dan aan te bieden? Kom, laat ons ernstig zijn. Wanneer u uw hart op deze manier in scherts aanbied, dan ac cepteer ik het. met genoegen; ik speel er moe en kaats het weer naar u terug. Dat zijn de regels van het spel. Indien u het in vollen ernst aanbood, dan zou ik moeten „Wat moeten." „Niet thuis zijn dat is alles." liamo zag haar aan niet een gekatsuit drukking, waarin zuivere bewondering, geen spoor van hartstocht lag, terwijl die bewon dering om de overhand streed met een nei ging tot humor. „liet is een treurige positie voor mij,' zcide hij op klagenden toon, „te moeten lachen, nu ik meer lust heb om te huilen. „Ik geloof niet dat u daar werkelijk .lust in hebt. Roode oogeuDat is net iets voor uWij vrouwen huilen zelfs tegenwoordig niet meer, wij..." „Nu, wat doet u?" Zij zag op, met oogen waar louter ver wijt uit sprak. Wanordelijkheden te Moskou en in de omgeving maken een verlenging van den „staat van buitengewone bescherming" noo- dig. Een oekase in dien zin is deze week uit gevaardigd. Dc- hoogeschool werd Donderdag reeds gesloten tot Nieuwjaar. Rusland. Hongersnood en ziekten maken snelle vor deringen in de provincies waar gebrek heeracht. De toestand wordt bovendien ver ergerd door het uitbreken van onlusten on der de vertwijfelde boeren. Er zijn in Rusland in deze tijden weinig zaken, die 't goed gaat; tot die weinige be hoort de s aats-brandewijnverkoop. In Oc tober bracht die 50 millioen roebel zuivere winst op, d. i. 7 millioen roebel meer dan verleden jaar October. In de eerste tien maanden van het jaar bedroeg het zuivere inkomen uit den verkoop 552 millioen roe bel of G9 millioen roebel meer dan in dat rak verleden jaar. Te Radom is gisteren Werner, do han delsschol ier, die den kolonel van de regee- ringsgendnrmerie Zondag met een bom wond de, waarop de dood gevolgd is, na kort ge ding ter dood veroordeeld en terecht gesteld. In Radom en omstreken is daarop de alge meene werkstaking uitgebroken De Doema-verkiezingen zijn vos'^esteU op 19 Februari. De verkiezingen voor ren Kaukasus, Centraal-Azië en Siberië zullen later gehouden worden. Engeland. In de troonrede, waarin de verdaging van het Parlement wordt medegedeeld, wordt herinnerd aan het huwelijk van de nicht van koning Edward met koning Alfonso, hun ge lukkige redding bij den legen hen gepleeg- den aanslag, en hel bezoek van den ko ning en do koningin van Noorwegen. De betrekkingen met buitenlandsche mogend heden blijven voortdurend van vriendschap- pelijken aardverder vermeldt do troonrede het sluiten van het verdrag van Algesiras, de merkbare verbetering in den toestand van Kreta, de voortdurende aandacht, die dooi de mogendheden wordt gewijd aan een traps gewijze invoering van hervormingen in Mace donië, de sluiting van het Abessynisch ver drag, de verschillende overeenkomsten over grensregelingen in Afrika, die over den handel in dranken in Afrika, het op handen zijnde bezoek van den emir van Afghanistan in Indië, dat een onmiskenbaar bewij voor zijn vriendschappelijke gezindheid je gens Groot-Britannië is, verder de instel ling van een verantwoordelijke regeering in den Transvaal en de spoedige invoering daarvan in ls Oranje-kolonie, en geeft daarna de hoop te kennen, dat dc nieuwe regeeringsvorm van grooten invloed zal zijn, niet alleen voor het verzekeren van den vrede en den voorspoed in beide kolonies, maar ook van de eenheid en de kracht dezer bezittingenten slotte wordt gewezen op de verbetering van den toestand in Ier land en bij een terugblik op den in deze zit ting verrichten arbeid leedwezen betuigd over de moeilijkheden, voortgesproten uit de thans nog niet opgeloste onderwijskwestie. Het plan tot verbinding van Engeland en Frankrijk door oen tunned onder het Ka naal door begint vastcren vorm aan te nemen. Een wetsontwerp is te dezer zake bij het Parlement ingediend. Etr is con nieuwe maatschappij opgericht mot een kapitaal van 200 millioen gld., "verschil lende Engelsche en Fransche spoonveg- mijen zijn deelneemsters van diemaalschij Een Londensche naamloozo vennootschap met 200 millioen Irs. kapitaal, dio de En gelsche aandeden vertegenwoordigt, zal het werk halverwege uitvoeren, een Fran sche maatschappij de andere helft. Er zul len twee evenwijdige tunnels gegraven wor den tot een gezamenlijke lengte onderzee van 24 mijlen, en met do toegangen onder and meegerekend, van 30 mijlen (48K.M.). Men berekent het eerste jaar bijna ld/a millioen reizigers te vervoeren met den spoorweg „Caldover" (CalaisDover). Elec- trischo motoren, die voor het vervoer die nen, zullen stroom ontvangen van groote centrales, die ook voor verlichting en saam- geperste lucht zorgen. Wannp.sr de spoorlijn, die men in Grie kenland aanlegt, en de nieuwe tunnel klaar zijn, zal de, Indische post 26 uren vroe ger in Engeland kunnen aankomen. Frankrijk. De Senaat nam gisteren een motie aan, waarin instemming wordt betuigd met de verklaringen van den minister van marine over de uitbreiding der vloot mei C slag schepen. Italië. De. erfgenamen van mgr. Adami te Ro me, die zijn fortuin, van 4 millioen aan do Fransche geestelijkheid heeft vermaakt, zullejn, n,aar de „Petit Bleu" verneemt, voor de^ rechtbank de ongeldigheid van dit testament bepleiten, Do minister van. financiën, Majorana, zal na NieiuwjaaT een, wetsontwerp indienen om aan ie,der dor 60S Italiaansche volks vertegenwoordigers een bezoldiging van 6000 lire per jaar toe te kennen. „Wij doen dc slechte dingen, die gij ons hebt geleerd, cn „Wat voor slechte dingen dan?" „Wij zeggen u de vrouwelijke waar digheid „Om op ons punt van uitgang terug te komen," zeide liamo, „acht u uzelf iu het geheel niet vatbaar voor zoo iets als harts tocht?" „Onvatbaar er voor? Natuurlijk niet. Maar is niet 66n hartstocht voldoende vooi iedere vrouw?" Hij zag haar peinzend aan. „Indien u cr mij van kond overtuigen dat uw koelheid alleen het gevolg is van een passie voor iemand anders, dan zou ik vol daan zijn." „Welnu, ik zal u een geheim toever trouwen," zeide Theodora, wier wangen licht gloeiden en wier oogen schitterden van- op winding. Tk zal het je vertellen omdat je liet- niet weet, want je zult het nooit ra den. Ik koester een gloeiende passie voor mijn eigen man. Daar!" „Toch niet' waar?" „Werkelijk." „Al had ik don gcheelen dag door blijven raden clan zou ik daar niet op gekomen zijn," zcide liamo overtuigd. Ik beschouw de u, wij allen beschouwden u als de dame die in een glazen kastje werd gehouden. En nu te denken dat u verliefd bent op hem, die u zoo in een kastje houdt, dat is be paald verbluffend." „Dat geloof ik," zeide Theodora lachend en blozend „voor u tenminste, die nooit de moeite neemt het innerlijke der zaken te be schouwen." „Nu, dat- doet u toch ook niet," zeide hij vriendelijk. Theodora hield op met lachen. Oostenrij k-II ongar (j e. Het Oostcnrijkschc Hoerenhuis heeft het kiesrechtwetsontwerp, dat algemeen kiesrecht in Oostenrijk zal brengen, in behandeling genomen. Ondanks, de tegemoetkomingen der Oos- tenrijksche posUlirectie zijn de postbeamb ten in geheel Oo-lonrijk gistermorgen te 6 uur niet liet lijdelijk verzet begonnen, voornamelijk inci liet doel den dienst voor de Kerstdagen in de war te doen loopen. Wordt onmiddellijk na Kerstmis niet aan hun verlangen voldaan, dan zullen ze op 20 December opnieuw beginnen met het ver zet, tot al hun eischen zijn ingewilligd. De regeering heeft intusschen maatregelen genomen voor den geregclden voortgang van den dienst. l)e begrcotfngsdebatteu. Onder de belangstellenden die tijdens do avond- en nachtzitting van gisteren in de loges der Tweede Kamer tot hel einde der vergadering aanwezig waren, bevonden zich jhr. Van Geen," Kamerheer en particulier secretaris van II. M. de Koningin, en jhr. mr. Van Wecde, hofmaarschalk van II. M. de Koningin-Moeder. Hygiënisch Congres. Naar „De Ingenieur" verneemt, heeft do Regeering van Uruguay prof. G. II. van „Neen," zeide zij. „Tk houdt van uw wijze om het leven to beschouwen, net te doen alsof cr niets onder do oppervlakte dei- dingen verborgen is. Ik ben in zoo'n geheel andere atmosfeer opgegroeid, de atmosfeer van werkelijkheid, waar iedere illusie tot dc onmogelijkheden behoorde, dat liet heerlijk nieuw on frisch is om door uw oogen te kijken en de wereld te zien zooals ze niet is. Maar ik gevoel, wr.t u naar ik veronder stel, niet gevoelt, dat er daaronder een wer kelijke wereld met werkelijke emoties bestaat en blijft bestaan. En al het werkelijk ge voel dat ik bezit is gegeven aan den man die mij toeschijnt do incarnatie van edel moedigheid en macht cn van alles dat een uian behoort lo zijn? Laat ons nu niet lan ger ernstig zijn." Maar Hamo was cenigszins ontsteld Theo dora was mot zooveel entrain de wereld van vreugde en weelde ingetreden, zij had haar geheim zoo streng bewaard, dat niemand begrip had vm de -gevoelens waarmede zij den man beschouwde die haar uit de ellende van haar vroeger bestaan had opgeheven in de volte van leven en genot. Haar waar genot maskeerde haar werke lijke gevoelens en het gemak waarmede zij de wijze van spreken van haar nieuwe ken nissen had overgenomen, de eenvoud waar mede zij lnm uitdrukking tot de bare had gemankt met behoud van haar eigene wijze van denken voltooide de deceptie, die ze on willekeurig had doen ontstaan. Theodora beminde en bewonderde haar echtgenoot, ja ze aanbad hem, terwijl de heele wereld het als niets beschouwde, dan als een noodzakelijk middel om een groot doel te bereiken, een leven van weelde en vermaak. En deze algemeene opinie over hun ver houding werd nog versterkt doorliet feit, dat naarmate het verder in de lente kwam en de heer Dixon meer en meer te doen kreeg met de groote vennootschap, die lüj in het leven had geroepen en waarvan hij do stu wende kracht was, zijn vrouw indien rijd, nu zij overal toegang had gekregen in de voor haar zoo nieuwe wereld, dikwijls alleen moest gaan om zonder hem haar sociale plichten te vervullen. Vragen stellen deed ze nooit, zij trachtte nooit meer te weten te komen omtrent de zaken van haar man als deze haar wilde ver tellen. En als deze haar meer had willen vertollen, dan toch zou het twijfelachtig zijn geweest of zij het had begrepen. Dergelijke zaïcen rekende ze evenals Grieksch en He- breeuwsch uitsluitend tot de competentie t van het sterker geslacht en hot was duidelijk, dat William Dixon graag had, dat ze in deze meening volhardde. Indien dus haar meeningen cenigszins luchthartig waren, indien ze zich meer aan trok van een of ander nieuw modefje dan van dc Oostersche kwestie of van een rijzing of daling in nitraat-aandeelen, dan was dat juist de levensopvatting, die haar man het liefst bij zijn vrouw zag. En hij vond het veel prettiger om te zien hoe op haar ge laat een vriendelijke glimlach kwam, terwijl zij geen vragen deed, wanneer hij moe en afgemat thuis kwam, dan dat zij hem onder worpen had, zooals sommige vrouwen dat zouden doen, aan een reeks opgewonden- vra gen, aan een soort verhoor, dat rijker zon zijn geweest aan woorden dan aan wijs! -,;d. (Wordt vervolgd.j

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 1