STADSNIEUWS." VLAAItDiyOEK. Kunst en Wetenschap. V Rechtzaken Gemengd Menws. V V >de If, Gr Mo Koloniën. Audiënties. üo gewone audiëntie van don minister van oorlog zal op Donderdag 3 Januari eerstkomende niet plaats hebben. Fin anti eel Nieuws. In do op 28 ctezer te 's Gravenhage ge houden buitengewone algemeene vergade ring van aandeelhouders van De Schevo- ningsche Bank, werd tot ontbinding dier vennootschap besloten en, overeenkomstig art. 37 der statuten, onder toezicht van den raad van commissarissen, de lieer L. Geleijnse te Schei eningen met de afwik keling der 'loopenric zaken belast. llnrgomeester-Kamerlld. Xaar wij vernemen heeft de Burgemeester dezer gemeente, dr. M, A. Brants thans be dankt voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. Do vele werkzaamheden die heide betrek kingen met zich brengen maakten het hem op den duur onmogelijk ze beide te blijven ver vuilen. Met groot genoegen hebben wij dit besluit, vernomen, omdat ook wij steeds van oordeel waren dat ën liet Kamerlidmaatschap en het burgemeestersambt den geheelen persoon eischen. t<\ van minstons één meter mot zand of asch worden bestrooid. Overtreding wordt gestraft met een geld boetes van ten hoogste f3. Er moet niet worden _g,ewach.t totdat de politie komt w a a r- schiuv«n, dat g,estrooid moet w o rd en. ^Zaterdagavond had wederom een „Flar- dniga"-avond plaats. De heer P. van West, hoofd der school te Y1 aaiding.er-Ainbaebt, deed aan de jongens een verhaak dat zeer in den smaak viel. Men kon bemerken dat de 'jongens het verhaal goed begre pen, daar zij met dje grootste belangstel ling zaten te luisteren. ♦Hoewel het jjs zeer slecht was, bewo gen zich gisteren toch vele liefheb bers (sters) van schaatsenrijden op 'cle ijs baan alliier. Ter eeloeenheid van hun 25-jarige diensl- vemillinc hij de firma H. A. M. Roelants werden heden een gouden horloge met gou den ketting namens de firma nangeboden aan .T. Bosman, chefdrukker en J. W. van Dijk, steriotypeur. Dokter Kis, Naar wij vernemen, zal het morgen 10 jaar geleden zijn dat dokter Ris zich als zoodanig hier vestigde. Bij de te 's-Gravenhage gehouden examens wiskunde -L. O. art. 65 is o. m, geslaagd de heer P. van Dijk van hier. Mevrouw Cosima Wagner heeft haar 69en jaardag in gunstigen gezondheidstoestand herdacht. Volgens bericht uit Bayrcuth aan de „M. X". Nachriehten" is thans het ge vaar geheel geweken. Eon tweetal Fransche medici, profes sor d'Arsonval en dr. Mouthier, hebben vol gens de „Matin", die er een hoofdartikel aan wijdt, een middel gevonden, om de ziek te, waaraan de overgroote meerderheid v het menschdom voor haar tijd bezwijkt, nl. verkalking der bloedvaten, te voorkomen of te genezen. Onder de geslaagden voor het examen Handenarbeid, afd. B, hout, op 2S en29 December 'te Amsterdam gehouden door de Vereen, ter Bevordering van het On derwijs in Handenarbeid, bevindt zich ook onze stadgenoot, de heer J. Koorengevel. De „Stet." bevat de wijzigingen in de statuten der Xaamlooze Vennootschap Schie- damsche Kunstsmederij en machinefabriek, voorheen G. J. Vincent Co., alhier. Polyhjmnia. Het Bestuur var. Polyhymnia" heeft met baar gemengde zangvereeniging de laat ste jaren er ernstig naar gestreefd Iets goeds, iets moois te geven bij haar uit voeringen. Om op die wijze te kunnen voortgaan^ behoeft het echter den steun van velen, en daarom heeft het zich thans fnet em circulaire tot de Schiedamsche burgerij gewend, tot uitbreiding van het ge tal van donateurs cn donatrices, waarvoor de contributie ten minste f 1.bedraagt. Van den heer H. Stooker, tailleur, ont vingen wij een maandkalender, die met een aardige plaat is versierd en, daardoor een plaatsje in de huiskamer verkrijgende, vel een goede reclame zal zijn. Op de werf van Gebr. van der Meer al hier zal de kiel worden gelegd voor een loggers chip voor den heer A de Haan, te Ylaardingen. Van een bierwagen der Griffioenbrou.- werij brak vanmorgen bij het oprijden naax de goederenloods van de Holl. Spoor de as van het rechterachtenviel, zoodat een andere wagen moest worden ontboden om den gebrokene te vervangen. De 50-jarige Jan 'Deijl, wonende aan den Rotterdamschen dijk, kreeg vanmorgen om streeks 11 uur bij het afladen van een handwagen een der boomen tegen de kin, waardoor hij ernstig verwond werd. Ja het Ziekenhuis is hij verbonden. De hier woonachtige H. v. d. Kruit, die in. een groot aantal gemeenten reeds toe vallen, voorwendde om in een ziekenhuis te worden, opgenomen, doch in pjen laa*-~ sten. tijd daarmede scheen te zijn opge houden,, is nu weer in Delft in het zie kenhuis opgenomen, omdat hij door een toeval getroffen werd. De Directie van Circus Pflaging te Rot terdam verzoekt ons te melden dat de be zoekers na afloop van het programma met den voorlaatsten trein nog kunnen vertrek ken. Politie. De ingezetenen worden herinnerd aan het volgende artikel uit de politieverorde ning leder hoofdbewoner van eenig gebouwd eigendom, ieder gebruiker van eenig afge sloten onbebouwd erf, ieder eigenaar, be heerder of gebruiker van eenig onbewoond gebouwd eigendom of van eenig ongebruikt, afgesloten, onbebouwd erf, is, wanneer; de straten glad zijn, verplicht te zorgen, dat de kleine steenen of trottoirs, het pad vóór of langs zijn gebouwd of erf, of on afgesloten gedeelte van stoepen, ter breed- zou het hun uitgereikt ontwerp van arbeidsr voorwaarden een definitief contract zijn, waaromtrent geen overleg meer mogelijk was en dat binnen. 8 of 14 dagen geteekend weer moest worden ingeleverd op straffe van ontslag. Deze voorstelling van zaken is ook door het bestuur der Loopersver- eeniging volgehouden in een ingezonden stuk in „liet Volk". Zij is echter volgens de commissie geheel in strijd met de waar heid. Tegelijk met de overhandiging van het ontwerp-contract aan de loopers, en loopsters werd aan het bestuur der Loo- peravereeniging 'n schrijven gericht, waar in mededeeling gevraagd werd van moge lijke bedenkingen. De Loopersvereeniging vroeg in antwoord hierop een bijeenkomst, waarvan de datum later bepaald zou wor den en die nu gehouden is. Op grond Van deze briefwisseling vroeg nu de commissie van beheer van het be stuur de verklaring, dat het van den aan vang af wist, dat het aangeboden contract niet anders was dan een. ontwerp en dat overleg daarover was aangeboden en aan vaard. De aanwezige bestuursleden weigerden deze verklaring te doen, waarop "de com missie mededeelde, dat, wijl het 'bestuur een juiste voorstelling der feilen, die voor overleg een noodzakelijke vereischto is, niet wilde aanvaarden, verdere besprekingen aldus onmogelijk werden gemaakt. Do bijeenkomst werd daarna opgeheven. 2o. Jurgens wordt ontslagen me! 26 ve- ken loonsuitkeering. 3o. Savelkoul moet zijn woorden omtrent de aan de fabriek gebruikt wordende grond stoffen intrekken. B. en W. stelden tevens den cisch, dat loeide partijen zich gezamenlijk over deze voorstellen zouden uitspreken. De stakers hebben geweigerd op deze voor stellen in to gaan (voornamelijk om liet onder sub 2 genoemde), de directie kon or zich mede vereonigon. Weldadigheidszegels Naar men, verneemt, zijn er "tot heden te Amsterdam van. de weldadigboidszegels, uitgegeven ten bate van de ,,Vereeniging 'tol bestrijding van Tuberculose", voor föG.OQO verkocht, waarvan, de helft aan de vereeivging zou ten goede komen. De zegels zijn^ verkrijgbaar tot 3 Ja nuari en geldig tot 31 Januari. Dc Hooge Raad verwierp heden het cassa tieberoep van A. v. d. A. te 's-Gravenhage, door het gerechtshof aldaar veroordeeld tot 3 maanden wegens medeplichtigheid aan den bekenden postzegeldiefstal ten nadeele van het Rijk door middel van een vulschcn sleutel. Door H. J. S. alhier, veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf wegens poging tot dood slag, gepleegd op zijn vroegeren compagnon, is cassatie aangeteekend. Wegens een zeer ernstige ongesteldheid was advocaat-generaal mr. Noyon heden ver hinderd de zitting van den Hoogen Raad bij te wonen, weshalve advocaat-generaal jhr. mr. Rethaan Macaré hem verving en voor een der conclusies namens zijn ambtgenoot 14 dagen uitstel aanvroeg. lJsberichten. De rivier voor'Rotterdam was hedenlx)- ven de spoorbruggen geheel mei zwaar drijfijs bedekt. De stoombootdiensten op de bovenrivieren zijn geheel-gestaakt, zoo mede de diensten naar de Zujd-Holiand- sehe en Zeeu,wsche eilanden,. De vaart naar zee is geheel vrij; van tijd tot tijd is e? zelfs blank water, zoodat de gr-oote stoomschepen ongehinderd den Nieuwen Waterweg kunnen binnenloopen. De Amsterdamsche pakschujtdienst jser Zondag in geslaagd, den dienst tusschen Amsterdam en Rotterdam nog te onder houden met behulp van het sleepbootje „Tijdgeest". De scheepvaart op de groote rivieren, Rijn, Waal en Maas vermindert met den dag. Bij vriezend weer wordt verwacht dat de ijsmassaas zich spoedig zullen vastzet ten, maar hedenmiddag dooide het krach tig, zoodat waarschijnlijk van een alge- heele stopzetting der vaart voorloopig geen sprake is. Ir. Rijn en Waal gaat veel zwaar drijfijs. De rivier de Maas is vol drijfijs. Ruim twee derde der breedte is door dichten, ijsgang bezet, zoodat de overtocht met de veerpont, alsook dn de gemeenten Oeffeit, Linden en 'Boxmeer is moebon gestaakt worden. De rivier de Lek is bij Culemborg voor drievierde gedeelte overdekt met zwaar drijfijs. Overtocht gaat moeilijk per roei boot en over 'de spoorbrug. De dienst van het stoombootveer Stavo renEnkhuizen is wegens de vorst, tot nadere aankondiging gestaakt. Urk was Vrijdag van de buitenwereld af gesloten. De Urkerboot, die 's middags van Enkhuizen zou vertrekken, zag geen kans door het ijs heen te breken. Zaterdag is de stoombootdienst Gouda 'Rotterdam gestaakt. Collecte voor werkloozen, Men meldt ons uit 's-Gravenhage Namens het Comité van dames en heeren, dat zich gevormd had om een collecte te houden ten bate van de werkloozen, deden de heeren Ds. Simon van der Aa en G. Rochussen, mede dat deze collecte heeft op gebracht 4710.19A. Dc loopers van tHet Volk", <Ovar de arbeidsvoorwaarden van de loopers van „Het Volk" is een bijeenkomst gehouden door "de commissie van beheer, den directeur en het bestuur der Ver. van Loopers(sters) van „Het Volk". Alvorens de beraadslagingen aanvingen, werd er door de commissie op gewezen, dat van de zijde der loopers in verschillende pers organen de voorstelling was gegeven, als Er is staking in de draadnngelfabriek van de gebroeders van Thiel te Helmond. De spijkermakers hebben zich mot de draad trekkers solidair verklaard, zoodat het be drijf stil ligt. In het geheel zijn 61 personen bij deze staking betrokken. De Ned. R.-K. Metaalbcwerkersbond heeft zich deze staking aangetrokken. Zaterdag Huisindustrie afgeschaft. De firma Ter Horst heeft besloten, de huisindustrie af te schaffen. Deze huisindustrie, bestaat in het nazien van jute-zakken, die in de fabrieken machi naal zijn vervaardigd. Het is ten noodzake lijk aanhangsel der jute-industrie, maar vol gens deskundigen evenmin ala het thans af geschafte'hand weven een winstgevend bedrijf en er zal nu waarschijnlijk in de fabrieken op andere wijze in worden voorzien. Naar de „Tel." voorts verneemt, zullen vele weduwen die anders niet aan de fabrie ken waren verbonden en door deze huisin dustrie eenige guldens per week konden ver dienen, met dit besluit der firma niet inge nomen zijn. Toch gelooven we, dat het met het oog op de volksgezondheid een etap in de goede richting ia. Ijsvermaak. Men meldt ona uit 's-Gravenhage Dank zij de zorgen der Zuid-Hollanda:,he IJsvereeniging waren Molensloot-, Schenk en andere vaarten in orde gebracht en velen bonden gisteren aan voor het maken van een tocht in de richting Leiden, In het Haagsche Bosch genoten duizenden wandelaars van den prachtigen aanblik, dien de natuur in haar majestueuzen wintertooi bood. H. M. de Koningin en. Z. K. H. deden ieder in een met twee paarden bespannen slede aan het wintervermaak mede. Stakingen. Men «ehrijft uit Rijssen dd 29 Dec. *an de „Tel." Zuster Zielstra, particulier verpleegster al hier, zet het werk, door meiVan Kol be gonnen, voort n' het bezighouden en ont wikkelen der jeugdige arbeidsters door cur susvergaderingen. Zij stelt zich voor in de eerste plaats met haar to behandelen de be ginselen der gezondheidsleer. De staking heeft nu reeds bijna 4 weken geduurd eu de toestand blijft onveranderd dezelfde. De stakers vergaderen alle dagen op geregelde tijden en wanordelijkheden vullen niet voor. Merkwaardig ia het, dat de win kelstand unaniem tegen de fabrikanten is. Dit komt, omdat men de firma Ter Horst verdenkt den coöperatieven winkel opgericht te hebben, een znak, die in korte jaren een zc-er hooge vlucht heeft genomen en waar jaarlijks voor meer dan 15Ö.000 wordt omgezet. Natuurlijk is dit voor de winke liers een harde slag. We hadden over deze kwestie een onder houd met de heeren Ter Horst en deze ver klaarden ons uitdrukkelijk, dat zij met de oprichting van de coöperatie niets te maken hadden en er ook niet financieel in waren betrokken. We voerden verschillende bewijzen, aan, die we hier en daar hadden opgevangen, om de vermoedens der winkeliers te staven, doch deze werden alle op voldoende wijze door de firmanten weerlegd, zoodat we het kantoor verlieten met de vaste overtuiging, dat de firma Ter Horst de coöperatie wel niet heeft tegengewerkt, doch er ook in geen enkel opzicht bij is betrokken. Na afloop van de algemeene vergadering van den Bond van Nederlandsche Onderwij zers te 's-Gravenhage werd een collecte ge houden voor de stakende arbeiders te Rija- sen, die 71.33 opbracht. De „Msb." heeft ter plaatse inlichtingen ingewonnen omtrent het gerucht als zou de sigarenfabriek der firma José Tinchant y Gonzales zijn gesloten en overgebracht naar Antwerpen. Van bevoegde zijde werd verzekerd, dat alle gezegden omtrent deze overplaatsing zijn gegrond op geruchten. De fabriek is nog in werking met eenig personeel der pnkkerijsigarenmakers zijn echter niet aan het werk. In zake de staking aan do Deventer Tapijtfabriek hebben B. en W. de volgende voorstellen aan beide partijen gedaan: lo. Van Lem blijft ontslagen met ze» we ken loonsuitkeering; hebben ruim 300 kolemverkers in dienst der Steenkolen-handclsvcreeniging te Rotterdam, gestaakt wegens het weigeren van uitbetalen voor een verloren gang- De lossing der booten ondervindt veel vertra ging- Sneeuwmonumenten, Een Hagenaar, de heer M. S., Sweelinck- straat, heeft een twintigtal werkloozen aan het werk gezet om op zijn kosten een sneeuw huis te bouwen aau de Groothertoginnelaan. Vandaag zal daarin een bus geplaatst rer- den, waarin, mag men hopen, velen een gave zullen storten. De opbrengst komt, naar men ons meldt, ten goede aan het Leger des Ileils, Het kunstwerk van sneeuwbouw is de moeite waard om gezien te worden zegt dc „Haagsche Ct." De „Alkmaarsche Ct." had oen wedstrijd uitgeschreven in het maken van sneeuwmo- numenten, vervaardigd door de Alkmaarscho jeugd. Er waren werkelijk goede stukken bijde Amsterdamsche beurs met een groote scheur, mooie busten, molens, forten, ja zelfs een pantserschip. Do jongens en meisjes kregen boekge schenken als prijzenonder het werk kre gen allen chocolade en koek. De jeugd bleek een ernstige opvatting van haar taak te hebben, de „Alk Ct." schrijft ervan: Hier zat er een met een fijn. mesje de kantjes van een keurig fort te besnijden, daar mat iemand met een liniaaltje de steentjes van een fontein af, elders maakte men met behulp van sigarenkistjes spoor- wegwaggons, die in den tunnel kwamen te staan. Een kerk had een heusehe wijzer plaat en wijzer s (van een wekker) en oen blinkend haantje-stond er op den foren. Van bordpapier hadden ze een kerkraam uitge sneden en daar maakten ze nu de ramen mee in de sneeuwkerk. Enkele jongens had den thuis keurige opschriften gemaakt, zoo dat men kon lezen, dat die fraaie torpedo boot „Jupiter" heette, dut die groote hoop sneeuw voorsteld O, Alkmaarsch dialect „de Amersfoortsche Kaay", dat men hier zag het „monument te Bergen", daar den „Èimplontuunel". Verhoogde vleeschprijzen. Men meldt dat in een bijeenkomst van vleeschlrouwers, te 's-Gravenhage, met algemeene stemmen een motie is aangeno men, waarin wordt verklaard, dat do orij zen van het vleesch, zoowel van rund- als kalfsvleesch, niet in verhouding zijn tot de thans bestaande hooge venprijzen, en zij het daarom noodig en wenseheliik achtten, de prijzen van het rund- en kalfsvleesch dien overeenkomstig te verhoogen. Een berucht inbreker gesnapt. Toen, Zaterdagavond, het echtpaar Boom aan, de Rozengracht te Amsterdam, waar van. de man werkzaam is als bestelleren de vrouw liet beroep vant besteedster uit oefent, zich aan tafel wilde begeven, waar schuwde do vrouw plotseling haar man, dat zij eenig gerucht in het aangrenzend vertrek, dat als voorkamer dienst doot, meemlc te hoóren. De heer Boom had do dour van deze kamer even te voren als naar gewoonte afgesloten en stelde dus zijn vrouw gerust met de vérzekering, dat toch niemand in dien tussclientijd zich toe gang had kunnen verschaffen. De vrouw was echten- 'niet gerust cn begaf zich ze kerheidshalve naar het voorvertrek. Zij opende de deur op een kier cn ontdekte dat inderdaad zich iemand schuil trachtte te houden. Haar man snelde toe en vernam van den ongenooden gast, dat hij inde woning verdwaald'was geraakt cn bad hem er uit te laten. Toen hieraan niet voldaan werd, trachtte bij met oen inbrekerswerk tuig het paneel van de deur te vermor zelen, doch voordat hij zich bevrijden kon kwam een politie-agcnt, door dc buren in middels gewaarschuwd, toesnellen. De in breker bleek een der beruchtste bekendén der justitie te zijn. Hij heet Hykman en heeft de'omstreken van Den Haag en Delft meermalen onveilig gemaakt. Ilij is pas uit tlo strafgevanegnis in Den Ilaag ont slagen. („Tlbld.") Een zeldzaamheid. Als iets zeldzaams wordt vermeld, dat niet tegenstaande de witte pauwen in den dieren tuin te 's-Gravenhage den winter in een buitenkooi moeten doorbrengen, de hen 25 Dec. een ei heeft gelegd en dit 27 Dcc. door een tweede gevolgd ia. Karig loon. liet „Deventer Dagbl." bericht ƒ2.10 per week is in dezen tijd het loon der boerenarbeiders te Ruurlo. Eet daar muar spek van. Valsehe munt. Dezer dagen is te Nijmegen valsch geld o. a. een rijksdaalder en een gulden uitgegeven. Het mocht aan de recherche ge lukken do vermoedelijke daders te arrestee- ren, nl. den Duitscher A. V., die wegens het maken van valsehe munt in de gevange nis te Sieburg was opgesloten maar wist te ontvluchten, on zijn vrouw, welke, zooals ook hier het geval was, het valsehe geld uitgaf. Hondsdolheid. De hondsdolheid schijnt te Cuyk nog slecht te willen verdwijnen. Zaterdagmiddag werd namelijk door de ingezetenen, wonende in de kom dezer gemeente, wederom een hond doodgeschoten, welke ernstige teekencn van dolheid gaf. Het cadaver is ter onder zoek opgezonden. Teleurstelling. De „Zulf. Ct." meldt dat het Gelder- sche dorpje, waar een burgemeestersplaats vacant is, Didöm heet. De Knmerafgevaar- digdc, die door ecu verzonnen telegram in den waan werd gebracht dal hij benoemd was tot burgemeester en deswege een gloeiende fuif gaf, ia de heer Kolkman, af gevaardigde voor Rhenen. 'Branden. Zondagmorgen to half zeven ontstond, vermoedelijk tengevolge van hard stoken der kachel, 'begin van brand in de Frioschf doopsgezinde kerk 'te Zaandam (Westzijde). I^eeds had 'de bekapping van de geheel van ïiout gebouwde 'kerk vuur gevat, toon het aan den 'koster mot behulp van politie en eenige voorbijgangers gelukte het vuur to blusschen, waardoor "de dienst te 10 uur zonder stoornis 'kon worden gehouden. Eeji ontzettende brand, vernielde giste ren in 'een half uur tijds volkomen de grec te, modemagazijnen van Cohri en Don nay in de Rue Neuve te Brussel. Van hei groote magazijn is_ slechts "een puinhoop over. Verschillende naburige huizen geraakten jn brand, 'doch de, brandweer was in staai den brand 'te beperken. De materieele schade is aanzienlijk. Oeslerver gifliging Uit Chalons sur Saöne word't gemeld dal de heer Cogucgniot, directeur van hel bid „Nouvellisto du Morvan", overleden lo na het gebruik van vergiftigde oesters. Ver scheidene zijner vrienden, die aan den maaltijd deelnamen, werden ziek. pc ZCM \}H no ne 6 tel de mi fi Spoorwegongelukken. Vrijdag is een trein van Aberdeen uaa| Dundee in Schotland in botsing gekomei met een rageerenden trein. Twee wagons, dig stampvol reizigers zaten, werden vernield] De berichten spraken van 16 dooden ei een 30-tal gewonden. Later zijn 6 der wonden bezweken, onder wie de liberal Sehotsche afgevaardigde Black, wien beid beenen werden verbrijzeld. Nabij Rouaan (Frankrijk) hopen twee goc derentrcinen op elkaar. Een conducteur werk gedood en twee baanwachters gewond. Op den Baltimore-Ohio-spoorweg (Vereen Staten) kwam het gisteren tot een treinboi sing, waardoor 38 personen gedood en 5 gewond werden. De sneltrein van Hamburg naar Keu lep kwam gisteren bij Ottersberg in bol sing me,t een goederentrein. Van lietposi cn treinpersoneel werden vier pesrsonci gedood, vijf zwaar cn zes licht gewond Dc luxe-trein FrankfurtKeulen kwan bij Bruchl in botsing met een goederen trein; een remmer word gedood, een rei ziger gewond. Binnen en buiten. De conducteur tot een dame, die van lie volle achterbalcon in den niet minder vol len wagen wil gaanNee, dame, dat gaa niet. Die binne binne, binne binne; die buit binne, binne buite Oost-Indle. Kola Radja, 18 November: Een paar dagen geleden verliet eonmo bielc colonne van het 2e garnizoensbatal jon onder majoor Smith onze vestiging met eèn opdracht, waarvan de strekking zoo veel mogeljjk verborgen is gehouden, doch waarvan, naar men mij mededeelt, Roeseb of Samarkaling het einddoel is. In hoe verre dit bericht juist is weet ik niot, doch een tocht daarheen cn een eenigs zins lang verblijf 'is ook daar zeer ,ge wenscht. Wenscheu we deze colonne op haar zeer waarschijnlijk moeitevollen tocht een daaraan geëvenredigd succes toe.

Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2