irïïïsüiïrwsT""™ YLlïÏÏiÜ O M. V Kerk en School. Landbouw en Yeeteelt. CJemengd Nieuws. Flnantleel Niemra. De uitslag van do uitgeschreven 31 geldleening, groot 890.000 ten laste der gemeente loeiden, was als volgt De leening is voltcekend en werd gegund tegen den koers van 9 lt Het Een bedekte buldo. anti.-rev. „Seliiedamsch deelt op een toon, waaruit ergernis klinkt, mede dat do „Sehied. Crt." van het oogen- blik dat dr. Brants hier als burgemeester optrad, telkens er op heelt aangedrongen dat deze als Kamerlid zou bodanken. „Onze Burgemeester heeft zich, aldus dat blad, gelukkig door dat geschrijf niet laten intimidecren of m. a. w. heeft er voor bedankt op commando van de „Schied. Crt." van zijn kamerzetel op to staan. Zooals een wijs cn bezadigd magistraat past, heeft hij kalm de zaak overlegd cn eerst eens gezien hoe het ging. De drukke zittingsweken voor Kerstmis hebben hem zeker tot het in zicht gebracht, dat het vervullen van beide ambten bezwaren heeft en daarop volgde zijn ontslagneming. Terecht heeft het anti-revolutionaire blad gezegd dat wij het bedanken als kamerlid door onzon burgemeester wensclielijk heb ben geacht vanaf het oogenblik dat deze als zoodanig hier kwam. Doch daaruit blijkt dan ook tevens dat hier de persoon van den burgemeester geheel buiten de kwestie staat. Wij achten de beide betrekkingen onver- eenigbaar, omdat èn het kamerlidmaatschap èn het ambt van burgemeester van Schie dam den gebeden persoon eischen, wil men althans die betrekkingen ven-uilen, zooals men dat van een ernstig man mag ver wachten. Het besluit van dr. Brants, dat trouwens ook door het „Schicd. Volksblad" wordt toegejuicht, heeft ons volkomen in het ge lijk gesteld. Wij danken onzen anti-revolutionairen col lega voor deze erkenning die een hulde is aan onze dadelijk uitgesproken meening. Wij zijn te weinig gewoon waardeering bij onze collega's te vinden, om niet even op dit zeldzame feit de aandacht te ves tigen. Wel vreemd. Ia ons Tweede Blad van heden vindt de lezer een ingezonden stukje inzake het weg nemen van de vlondertjes die deel uitmaak ten van den toegangsweg tot de woningen die ten noorden van het voormalige excer- citioveld aan de Konijnenbuurt staan. Wij zijn, naar aanleiding daarvan, den toestand eens wezen bezien en hebben aan de bewoners inlichtingen gevraagd. Daarbij werd ons verteld dat Donderdagmiddag, zon der eenige voorafgegane waarschuwing, die beide vlondertjes zijn weggebroken door werklieden der gemeente, daarmede den eenigen -vrijen toeangsweg tot de daarachter liggende woningen afsluitende. De bewoners, meer aan levensgevaar den kende dan men dit blijkbaar bij gemeente werken deed, hebben gezorgd, dat, wie ge woon was over die vlondertjes zijn weg te nomen, werd gewaarschuwd, zelfs zijn zij opgebleven totdat de postbesteller, die eiken avond daarlangs gaat, zou zijn gepasseerd. Daarvoor verdienen die menschen een woord van warme hulde. De burgers, die den toegang tot hun hui zen zagen afgesneden, zijn, gedeeltelijk langs de particuliere erven achter de woningen aan den Kooijnenbuurt naar huis gegaan, waartoe de bewoners daarvan welwillend verlof gaven, gedeeltelijk zijn zij over de heining geklommen, die de Konijnenbuurt van den weg waar hun huizen staan, afsluit. Een dier hoeren heeft thans een radicaal middel toegepast om aan den onhoudbaren toestand een eind te maken, door eenvoudig een gedeelte van die heining af te zagen en weg te nemen. Het lijkt ons wel vreemd dat do ambte naar, die dit werk op last van het ge meentebestuur moest uitvoeren, zoo zon derling heeft gehandeld en het zai ons aan genaam zijn wanneer hij van het boven staande een bevredigende tegenspraak kan geven. Toonkunst. Maandagavond geeft de zangvereeniging der afd. Schiedam van de M. t. bev. der Toonkunst in Musia Sacrum haar eerste uitvoering in dit seizoen. Uitgevoerd zal worden „Kalanus" van Niels W. Gade en „ChrLius am Oelberge" van L. v. Beet hoven. Als solisten zullen daarbij hun medewer king verleenen mej, J. Weys, sopraan, van Leiden, de heer Frans Andreoli, tenor, van 's-Gravenhage, en de heer Hendrik C. v. Oort, baryton, van Utrecht. De heer A. Limbach zal de pianobegelei ding op zich nemen. Zooals men wet is de heer Georg Rijken directeur dezer zangvereeniging. vol smartelijk verlangen weer in het Para dijs te worden toegelaten. Daar kondigt haar een engel aan, dut die Peri vergiffenis vair schuld zul erlangen, die '3 Hemels liefste geschenk naar de poort van Eden brengt. De Peri snelt naar denaarde om dit liefste geschenk te ontdekken. Zij komt in het heerlijke lndië, waar echter juist do ver overaar Gazna alles te vuur en te zwaard verwoest. Eén jongeling nog slechts houdt, gloeiend van vaderlandsliefde, stand tegen den dwingeland, schiet zijn laatste» pijl af op den tyran, mist en boet zijn helden moed met het leven. De Peri vangt een droppel van zijn haitebloed op en brengt dien naar de poort van Eden. In het 2e drol treedt de Peri schuchter naar Eden's poort. Zij brengt, wat ze 't lief ste geschenk acht, het hart-ebloed van den held, mede. Maar de engel voegt haar toe: „Veel heiliger moet het geschenk zijn, dat u de poort des lichts zal openen." Nu snelt de Peri naar Eevpto. We staan aan den Nijl, waar de geniën van die rivier zich in een meesterlijk schilderend koor doen lïooron. De pest echter woedt in dit schoone land. Een jongeling, door deze doodolijke ziekte aangetast, ligt op het sterfbed. Zijn geliefde spoed, ondanks zijn waarschuwing, zich uaar hem toe, troost hem in zijn laatste oogenblikken en sterft, terwijl zo hem den laatsten kus geeft. De Peri vangt haar laat- sten ademtocht op, om dien naar de poort van het Paradijs te brengen. Van verre luisterend naar het effectvolle, heerlijke lied der Houri's vrouwelijke we zens, die in den Mohammednanschen hemel de zaligen bedienen 't welk deze zingen, terwijl ze Allah's troon met bloemen versie ren, nadert in het 3e deel de Peri. Zij brengt „den laatsten ademtocht der reinste, zelfverloochenende liefde", als verlossend ge schenk naar 's Hemels poort. Wederom echter zond de enge! haar naar de aarde terug om een nog heiliger geschenk te vin den. In het verre Syrië ontmoet ze een mis dadiger, die, geroerd door het zien van een biddend kind, voor het eerst na lange jaren tranen van innig berouw stort. Deze tranen openen eindelijk de Peri het Paradijs. mommie inhoudende vijf vreemde muntstuk ken bij Schtiierman a. d. Watertoren. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Gevestigd in het Beursgebouw. Geopend van. 91/2 tot 11 Va uur voormiddag. Telephoormummor 244. Gevraagde arbeidskrachten. Schoenmakers (of lialhvas). Sigarenmaker (vorm werken Slagersjongen. Trijs er. Verversjongen. Dienstbode. eu Barbicrsbediende -leerling. II alfw.-tiinrmerman IlalCw. koperslager. Jongen, v. kurkenfabr Jongens, Krullenjongen. Kunstsmeden. Schoenmakersjongen. Aan ge b. arbeidskrachten. Verver. Zakken- en dek- ktcedenmakors. Personen voor lichte werkzaamheden. Kindermeisjes. Naaiwerk aan huis gevraagd. Wasschen aan huis gevraagd. Bankwerker. Bakker. Gist werk er. Koperslager. Machin. gedipl. Machin .-bankwerker. Mach.-stoker. Molenaar. Pakhuisknecht. Schaver-hoorder. Smidsjongens. De directeur verzoekt aan hen die ver zuimden te berichten, of zij aan. een opge geven adres zijn geslaagd, bedoeld bericht ten spoedigste te bezorgen. "A.s. Woensdag 14 dezer zal'door diake nen der Ned. Hen", gemeente de jaarlijk sche winteicollecte worden gehouden. Zondagmorgen 10 uur zal in Jeruei, Lan ge Haven 16, de gewone samenkomst gehou den worden, terwijl 's avonds 7^ uur een buitengewone samenkomst zal plaats hebben onder leiding van den heer J. C. Ameaz. In het Evang. Luth. Kerkgebouw aan de Oranjestraat zal Zondagavond 6 uur voor zendingsvrienden optreden broeder A. Land- wehr, zendeling op de Batoe-eilanden, die mededeelingen zal doen uit zijn ervaringen. B. 1. T. M. In de ,,N. R. Ct." schrijft M. S. De toestand op 't Beursplein blijft ge vaarlijk en belachelijk Gevaarlijk voor voetgangers en rijtuigen, belachelijk voor den toeschouwer, die aldoor die ledige en halfiedige tramwagens ziet „rondrijden". Zou althans voor de lijn „Schiedam" het eindpunt niet verplaatst kunnen worden naar 't plein tusschen Gymnasium en Zie kenhuis? Dat zou de Blaak en het Beurspleinal vast met minstens 200 trams per dag ont lasten. En wil men „per se" de Schiedammers naar het Beursplein vervoeren, dan kon men hun een speciaal-overstapkaartje, koste loos, afgeven. Vannacht omstreeks 3i uur'ontdekte het personeel der branderij van de firma P. Mel- chers Co. aan de Nieuwe Haven bij het binnenkomen in de branderij, dat deze vol rook stond. Bij onderzoek bleek dat in de loods naast de branderij, die gebruikt wordt voor berg plaats van flesschen en voor timmermans werkplaats, de schaafbank cn de daarop lig gende timmermansgereedschappen in brand waren geraakt. Het personeel blusebte het vuur; de schaafbank en het gereedschap is gedeelte' lijk verbrand. De oorzaak is onbekend. Gisteren meldden wij dat 3 personen uit Rotterdam waren overgebracht naar hier als verdacht van diefstal van een lading hout. Bedoeld hout was weggenomen van de werf der firma Vies Zn. te Rotterdam en gelegen aan de Noordvest alhier, en was overgebracht in een schuit die naar Nieu- werkerk a. d. ÏJsel voer, waar heden het hout zou worden verkocht. Deze verkooping is natuurlijk niet doorgegaan. net onderzoek in deze zaak duurt nog steeds voort. Twee der verdachten werden heden uit arrest ontslagen terwijl de derde zich nog steeds in arrest bevindt. Das Paraflfes miS dl* Perl. Dinsdagavond zal Gemengd Koor boven-1 staande compositie van Robert Schumann I ten gehoore brengen. Wij meenen hun, die j van dit werk willen genieten, geen ondienst j te doen met een kort overzicht van den in houd van het gedicht, dat aan. de compo- I sitie ten grondslag is gelegd. Vooraf ga de herinnering, dat Peri's in de Oostersche j mythologie schoone, bovenaardsche wezens zijn, die wegens een vergrijp uit het Para dijs verbannen werden. Het le deel begint met de mededeeling 1 cenig geld bij W. Broere, Brugwachter aan dat een Peri voor de Poort van Eden staat, I den Spoorbrug Orerschiescheweg, een porte- Sevandea voorwerpen. Aa» het commissariaat van politi» rijn als gevonden aangegeven; Een rozenkrans, een sleutel. Terug te bekemen aan de volgende adres sen: Een sleutel bij v. d. Thoolen, Plocgstraat 31; een R.-K. kerkboekje bij v. d. Kmijt, Spoorstraat 8; een kinderschoentje bij Bij- loo, Oosterstraat 58een houten paal (spier) bij v. Vliet, Hoofdstraat 7een woorden boekje bij Vervoort, Hoogstraat 45 een fietspomp bij Burger, Raam 21/4; een cein tuur bij Krommenhoek, Helenastraat 33 een beursje met eenig geld bij v. d, Kruijt, Singel 18411; een portemonnaie met 'Heden verscheen het rapport der com missie uit de afdeeling Vlaardingen van Volksonderwijs in zake de wijze van toela ting tot de Burgeravondschool alhier. Zooals de meesten zich zullen herinneren werd de commissie ingesteld om een preadvies uit te brongen naar aanleiding van de in October j.l. ingekomen adressen der ouders van afge wezenen voor de B. A. S. en van „Vlaar dingen's Bomvkring". De conclusie der commissie is, dat zij adviseert: allen, die den vereischten leeftijd hebben bereikt, voorloopig voor de B. A. S aan te nemende eerste klasse te splitsen in een afdeeling A en, een afdeeling B na een vast te stellen proeftijd te beslissen welke leerlingen tot de afdeeling A en welke tot de afdeeling B kunnen worden toege laten. "Gisteravond hield de heer H. M. Dek king van Rotterdam voor een tftlrijk opge komen en zeer dankbaar publiek een nuts- lezing in de zaal „Harmonie" met het on derwerpL'Aiglon (het Arendsjong), van Edm. Rostand (metrische vertaling van den spreker). Gelijk hekend is wordt de eenige zoon van Napoleon Banoparte uit zijn tweede hu welijk met Maria Louis van Oostenrijk het „Arendsjong" genoemd. Met veel talent droeg spreker het drama voor, dat in 18301832 aan het Oostenrijksche hof is afgespeeld, waar staatsbelangen oorzaak wa ren dat des keizers zoon. verhinderd werd naar Frankrijk terug te keeren. De jonge Bonaparte overleed te Weenen op 20-jarigen leeftijd. De jaarlijksche algemeene vergadering van de Vereeniging van Christelijke Onder wijzers en Onderwijzeressen in Nederland en do Overzeesche Bezittingen zal plaats hebben te Hilversum op 21 en 22 Mei. Voorzitter is de heer J. C. Wirta Czn., districtsschoolopziener te Winschoten.. Te vens zullen, op genoemde dagen te Hilver sum de jaarlijksche vergaderingen gehouden worden van de Vereeniging Barnabas, ten dienste van weduwen en weezen van Chr. on derwijzers, president de heer M. Wiegnnd, van Amsterdamvan Johannes, ton dienste van pensionneering van oude Chr. onderwij zers, voorzitter de heer J. Jansen; van Lu- kas, ten dienste van Chr, onderwijzers, die aan tuberculose lijden, president de heer L. II. Brants. In den laatsten tijd hebben zich bij de hoofdvereeniging weder 78 nieuwe manne lijke leden en 47 vrouwelijken leden aange sloten, waarvan 15 leden voor de afdeeling in Nederl.-Indië. Het lid van het hoofdbestuur, do heer Emous, van Amsterdam ,is aan de beurt van aftreden. Kruisbesmeeldauw. Blijkens ingekomen ambtsberichten heeft de terecht zoozeer gevreesde Amerikaan- sche kruisbes-meeldauw (American Goose berry Mildew), welke, in tegenstelling met de Europeesche kruisbes-meeldauw, ook do bes zelve aantast, zich vertoond in ver scheidene Europeesche Rijken. 'Belanghebbenden wordt daarom ernstig aanbevolen lo. vooreerst geen kruisbessen of kruis besstruiken te betrekken uit hot buiten land 2o, bij elk hun onbekend of verdacht ziektegeval van de kruisbes, zich aanstonds om inlichtingen te wenden 'to-t 'don direc teur van het Instituut voor phytopathologle te [Wageninge®. („Stot,") Stakingen. Te Rijsscn is thans een bemiddelings- commissio werkzaam, bestaande uitdohee- ren Van Vliet, Ilovy, Aalberse en ïlenri Polak, die gisteren een onderhoud hebben gehad met de leiders der" werklieden en van Jaar gegaan zijn naar het kantoor dei- firma Ter Horst en Co,, waar zij te drie uur werden ontvangen. Het resultaat der bespreking was voorloopig niet groot. Van daar dat de vier Roeten gisteren nog naar Almelo zijn vertrokken om heden oen twee de onderhoud mot de firma te hebben. Ds. II, C. Hogerzeil te Vorden schrijft in de „Standaard" een verzoek om steun voor de stakende wevers to Rijssen. Persoonlijk heb ik de zaken onderzocht, schrijft "ds. II., en gezien, dat de toestanden in menig op zicht treurig zijn voor de arbeiders-. Bij een langen werktijd (11 uur per dag of met inbegrip van 't poetsen op Zaterdag 65 uur per weck) en bij een ongezonden arbeid wordt gemiddeld door cle wevers niet meer dan 6 17 gulden in de week verdiend. En denk daar nu bij 'dat diezelf de menschen ook nog op 't land moeten werken, 's morgens vroeg en 's avonds laat, wanneer zij terugkomen uit de fabriek. Wat kan er op die wijze terecht komen van de Christelijke opvoeding? De volwassene vrou welijke personen krijgen in de spinnerij in den regel een weekloon van f3.50 tot f 5.terwijl de kinderen beneden 16 jaar niet meer ontvangen dan f2.tot f3.- 't Blijkt dan ook dat men te Rijssen het laagste loon en den langsten arbeidsduur van heel Overijsel aantreft. Van dat loon moet alles betaald worden; huis- enland- huur, voedsel, Weeding, enz. Ieder begrijpt wel dat 't bijna onmogelijk is om van zulk een loon rond te komen en te vol doen aan de roeping, wolk eon vader heeft le vervullen tegenover zjjn huisge.jn. Nu zouden de arbeiders te Rjjsf'-n 'tzoo gaarne anders willen, en daarom hebben zij voor de verschillende branches 20, 15, 10 en 5 procent loonsverhooging gevraagd. Dit verzoek is geweigerd en sinds dien tijd is de staking uitgebroken, het laatste middel wat den arbeiders overbleef. Er wordt derhalve in dezen tijd door de circa IOOO sitakers niets verdiend, geen geld komt in 't huisgezin, en als er niet geholpen wordt, dan ziet 't er droevig voor hen uit Vergeet 't niet, wij zijn in den winter en daar te Rjjssen wonen mannen vrouwen on kinderen, die in Run schamele woning gebrek gaan lijden, indien zij geen hulp krijgen. Welnu, laten de Christenen in ons land zorgen dat hun broeders en zusters financieel flink gesteund worden en laten zij doen als de barmhartige Sa maritaan in de gelijkenis. Gaarne verklaart ds. Hogerzeil zich be reid giften te ontvangen. Gisteravond is met oen kleine meerder heid verworpen het voorstel, ingekomen bij do Coöperatieve Winkelvereeniging te Rijssen om gelden uit de kas aan hetsta- kingscomité af te staan. Het dividend dier vereeniging weid vastgesteld op 19 pet. Uitkeering vindt binnen eenige dagen plaats. Naar het „Dev. Dgbl." verneemt, zal de Koninklijke Deventer Tapijtfabriek Maandag het bedrijf hervatten. In de vergadering van de Kamer van Arbeid voor het Visscfiersbedrijf te Ammer- stol, waar de zaak der staking van de visschers behandeld is, is men tot een ver gelijk gekomen, waarbij de eischen der vis schers zijn ingewilligd. De staking is dientengevolge opgeheven. De directie der /Ocean Company te Am sterdam, waar 200 havenarbeiders staken, doet pogingen nieuw vast personeel te werven. Met 50 man zal do maatschij. on afhankelijk staan tegenover "do losse ar beiders. Gisteravond kwamen in d'Geelvinck bij een de besturen van de organisaties, be trokken bij het havenbedrijf, ter bespreking van het hangende geschil aan do Maat schappij „De Oceaan". Dezo bijeenkomst was zoer talrijk bezocht en strikt huishou delijk. Na een beraadslaging van eenigo.uren ging hot bestuur van „Recht en Plicht" met een door de vergadering versteekt man daat naar de huishoudelijke bijeenkomst der stakers in loot lokaal ,,De Jontg" aan do Achterburgwal, ten einde met 'de orga nisatie van uurwerkers te confereeron over het in d'Geelvinck genomen besluit. Tot bij halfeen in den nacht werden de be sprekingen hier voortgezet met 'dit resul taat, dat besloten werd hedenmorgen bij het bestuur dei- Vereeniging van Werkgevers in het scheepvaartgebied een voorstel in te dienen namens alle organisaties van werk lieden in het bouwbedrijf, in welk voor stel nieuwe punten zijn vervat, dio hope lijk zullen kunnen lijden tot een spoedige oplossing van het geschil. Men achtte de tekst "van diit voorstel niet voor publicatie in do Pers vatbaar, alvo rens het in 't bezit kan worden gerekend van de Werkge vers-Vereeni-ging Het „Hbld," meldt dat hedenmorgen bij de „/Decaan" 30 werklieden in vasten dienst zijn gesteld. Nog 20 plaatsen moe ten aangevuld worden, tot hedenavond be staat er voor do stakers gelegenheid zich aan te melden. Aan het s.s. „Jason" werd met 4 ploegen gewerkt. Het voorstel van de gecomh Iwstuursvor- gndering van de org. dei' havenarbeiders,, aan do Werkgevers-vereeniging toegezonden, luidt: De gecombineerde bestuursvergadering van organisaties in het havenbedrijf ge- houden 11 Januari 1907 in d'Geelvinck heeft na gehouden besprekingen kennisge nomen van het geschil aan do „Oceaan" en is van oordeel, dat 'de werklieden aan deze lijn volkomen in hun recht zijn. Om der eerlijkheids wille stellen zij voor een commissie te doen benoemen, die de kwes tie zal onderzoeken en daarna beslissen of hetgeen onze organisaties van oordeel zijn, al dan niet gerechtvaardigd is Zoo door de Werkgeversvereniging hierin kan word,en toegestemd,, zal' do arbeid onmid dellijk worden herval onder voor-waarde, dat tijdens het onderzoek geen vaste ar beiders zullen worden aangesteld, dieniet volgens de ranglijst in aanmerking daar voor komen, derhalve geen ranctmemnat- regelen zullen worden genomen. Men meldt ons nader uit Amsterdam: In een vergadering van werkgevers is besloten om het verzoek tot een nadpr ondprzoek door een gemengde commissie niet toe te staan. Een woe teünj. De beruchte Harm van H., 44 jaar oud, die een groot deel van zijn leven reeda in. de gevangenis heeft doorgebracht, heeft gister avond aan het Zuiderdicp te Gronigen weer eens op zijn gewone btobaarsehe wijze huis gehouden. Hij ging het sclwersalon van den heer Kruger binnen en verlangde geschoren te worden. Doch deze was niet op zulke clien tèle gesteld en weigerde hem van dienst te zijn, wnaiop do onverlaat niet alleen do rui ten van bet salon met zijn stok verbrijzelde, maar ook de echtgenoote van den heer Kru ger een slag op het hoofd gaf, zoodat ge neeskundige hulp moest worden ingeroepen. De woesteling werd later in de slaapstee, waar hij gehuisvest was, door de politie gearresteerd en in verzekerde bewaring ge bracht. („N, Gron. Ct,") Ongeluk. Vrijdagmiddag pm halftwee werd op het Stationsplein, te Leiden, een twaalfjarige jongen overreden door de Katwijk'sche stoomtram. Zijn linker knieschijf werd ge heel verbrijzeld. Ilij werd ter behandeling opgenomen in het academisch ziekenhuis, waar hem het Been boven de knie werd af gezet. De club de Dienfaitance. Het bekende huis in de Vondelstraat t« Amsterdam schijnt verlaten. Een briefje ver meldt dat de zaak „tijdelijk" gesloten is. Troo»t voor groothoofdigen. Een troost voor menschen met e®n groot hoofd voert dr. A. J. C. Snijders, teZut- phen, in de „Natuur" aan. Een groot hoofd ia fixer erna populaire omschrijving voor wat do schrijver noemt „oen hoofd met een grooten horizontalen omtrek." In een voordracht, door Buschau uit Ber lijn op de alg. vergmtering der Vereeniging van Duitschie anth.ro po-logen to Groifswald gehouden, zette deze uiteen, dat dit een toeken is van. iboogere verstand-elijko be gaafdheid, zooale ook Galton en Venn door hun onderzoekingen hebben bewezen. Deze geleerden verriobttm n.l. schedel- metingen bij B134 studenten van de uni versiteit to Cambridge en vergeleken de ge vonden afmetingen met de cijfers, welke bij do examens behaald werden. Zij von den daarbij het interessante fcit, dat do 487 studenten, die bij bet eand examen don eersten graad behaalden, een grooteren scliedolomtrek hadden dan de 913 studen ten, die den. tweeden graad verkregen, en dat de 734 met-geslaagden do kleinste hoofden hadden, hoowel cr ten opzichte van de gemiddelde liohaamsafmotingen en den leeftijd tusschen de drie groepen merkbaar- verschil bestond, integendeel:do studenten van de laatstgenoemde groep wa ren in het algemeen physiek"hog het meest ontwikkeld. Vachkle en Pelletièr verrichtten derge lijke onderzoekingen in Frankrijk bij leer lingen van de lagere scholen in het de partement der Seine. Z\j vonden insgelijks duidelijke verschillen tusschen do schedel afmetingen van intelligentie en niet-intelli- gento kinderen. Het halve product van do drie hoofdmetingen, van het hoofd, dus do vermoedelijke inhoud van den schedel, be droeg" bij: intelligente 8-jarige jongens 1607.7, niet-infceligente 8-j. jongens 1527.8, intelligente 9-j. jongens- 1635.5, niet-intel- ligente 9-j. jongens 1603.2, intelligente 11-j- jongens 1721.5, niet-intelligcnte 11-j. jon gens 1693.0. De uitkomsten bij de meisjes kwamen daarmede in hoofdzaak overeen. De metingen van schedels van schoolkin deren door Matnegka te Pxaag gaven een dergelijk resultaat- Bij deze „hóófden-kwestie" leggen na tuurlijk ook de orviutngen der hoedenma kers 'gewicht in de schaal. Het volgende aardige tabelletje werd, als volgreeks van den verkoop van hoeden, door <len_ eigenaar eeneir hoedenfabriek in Duitschland aan den anthropoloog Amnion medegedeeld bij hoeden tot d-en prijs van Mark 3 6 7 12 24 was het meest vertegen- ■woordigd No. 56 57 59 60 61 was 'tgemiddelde nummer: 54 55 56 57 68 Er moeten dus toch wel zekere betrek'

Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2