STADSNIEUWS. YL1 AG GINGEN. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. Kerk cn School. Staten Generaal. Gemengd Nieuws. In verbnnd met deze maatregelen, zag do directie zich verplicht een gedeelte van haar personeel tegen 9 Februari a.s. te ontslaan, terwijl een ander gedeelte, met 't oog op da toekomst, wordt in dienst gehouden of op wachtgeld wordt gesteld. De overigen zullen hedenavond in een te houden vergadering bespreken hoe zij ver der optreden zullen. De sorteerders, pakkers en daglooners zijn niet aan den arbeid. V De assistent-resident C C. M. Henny, be doeld in het bericht van gisteren, is niet gevaarlijk gewond, zijn toestand is zeer be vredigend. (Stct.) Atjeh 1801—11)05. De Staatscourant bevat een Koninklijk besluit waarbjj aan allen die in de jaren •1901 tot en met 1905 deel hebben uitge maakt van de bezetting van Atjeh en ouder- hoovigheden ol daar op marineschepen heb ben gediend, de Atjeh-gesp, met het opschrift Atjeh 19011905" is toegekend. Vredesconferentie De Hnngsehe correspondent van de „Frankfurter Zeitung" heelt mgr. Giovan- nini, den zaakgelastigde van den paus in Den Haag, gevraagd of liet waar was, dat hij stappen gedaan had om voor den paus een uitnoodiging tot de vredesconferentie te verkrijgen. Het antwoord was be&lisi ontken nend. Hij had nooit «enigerlei opdracht daar toe gekregen. De Heilige Stoel zon zich ook niet gaarne aan een tweede weigering bloot stellen. De correspondent vroeg verder of de nun- cistuur in Den Haag na den dood van mgr. Tarnassi in 1902 onbezet was gebleven mgr. G-iovimnini is slechts secretaris der uuiiciatimr en zaakgelastigde -- omdat de Katholieken niet gedaan kunnen krijgen, dat er een NedcrlamHch gezant bij het Vaticaan wordt benoemd. Mgr. Giovarmini antwoordde, dat, naar zijn meening. de port voorloopig open blijft, omdat alle hoofden van gezant schappen in Den Haag tot het scheidsge recht behooren, en het met de waardigheid van een intermincuB moeilijk verecnigbaar zou zijn. daarvan uitgesloten 'te blijven. Tweede Kamer. „Het Volk" deelt mede, dat de heer Schaper aan den minister van landbouw enz. een vraag zal stellen naar den uitslag van het voornemen van het bestuur der rijksverzekeringsbank, om de ontduiking door de werkgevers van de aangifte van on gevallen tegen te gaan. Prov Staten-T#rklezlng. De Christelijk-historische kiesvereeniging te Katwijk aan Zee heeft tot candidnat ge steld voor de Provinciale Staten in het dis trict Leiderdorp den heer F. E. Meerburg, reeder en handelaar te Katwijk aan Zee. OVERSCHIE, 30 Jan. De 29 jarige schip persknecht .1. R. van hier, die den 2den Januari jl. hij werkzaamheden aan boord een slag van een runnar tegen het achterhoofd had gekregen, welke een schedelbreuk ten gevolge had, is gisteren in het zi kenhuis te Rotterdam overleden. KETHEL EN SPALAND, 31 Januari. De Stct. no. 26 bevat de statuten der weer- baarheidsvereeniging ^Samenwerking" alhier. De rede ran den Bnrgemeester. In ons nummer van gisteren hebben wij de rede van den Burgemeester, die deze als welkom in den nieuwen, jaarkring in den Raad uitsprak, in haar geheel opgenomen; wat vorm en inhoud betreft, was daarvoor onzes inziens wei reden. Daar waait ons uit die rede een adem van optimisme toe die wèl doet; dio cto verwach ting rechtvaardigt dat de heer Brants met opgewektheid en met zekerheid van slagen de zaken ter hand neemt die in de naaste toekomst in het belang der gemeente tot stand zullen worden gebrachteen geloof in do ontwikkeling en wederopbloei onzer ge meente, die ook de twijfelmoedigen opbeurt. Tn de mcdedeelingen die de Burgemeester deed omtrent hetgeen die naaste toekomst zal moeten brengen, wenschen wij een paar pun ten te relevc-eren, die ons bijzonder aange naam zijn geweest, omdat ze zaken betref fen op wier tot standkoming wij meermalen en geruimen tijd geleden reeds hebben aan gedrongen. En daarbij wijzen wij in de eerste plaats op de te bouwen electrische centrale. In ons nummer van 15/1G November 1903 en van 7 October 1906 hebben wij uitvoerig de wenschelijkheid en noodzakelijkheid betoogd dat hier een electrische centrale als bron van licht en kracht z.ou worden gebouwd. De ontwikkeling der industrie ei.-eht dit zéér dringend. Ook hier geldt het: „men moof de bakens verzetten al? het tij verloopt" want de groot-indu.rtrieelen zullen hun eigen installatie maken als niet spoedig de ge meente deze zaak ter hand neemt. Wij hopen daarom zeer dat voorsteilen dienaangaande zeer spoedig den Raad zullen bereiken. Een tweede punt dat ons aangenaam trof was liet toekomstbeeld dat de Burgemeester schetste omtrent de Broorsvest, waarbij een plantsoen werd gezien op de plaats waar thans de molens worden afgebroken. Rij o n 7. e beschouwingen voegden wij daarbij den wensch dat de daar staande schooi mede zou verdwijnen en ook het koolasehpad langs de begraafplaats in een be.hoorlijken toe stand zou worden gebracht, zoodat de ge- hoele Broer.-,vest een aaneenschakeling zou vormen van groen en bloemen. Wie ach ting wil winnen moei zich zelf achten cn daarbij waken voor een goed verzorgd uiter lijk dfit maakt den eersten indruk reeds sn nstig. Een derde punt dat ons welkom in de ooren klonk was we] de mededceling dat ..in de eerstvolgende raadszitting het zoo ge- wichtige Orirtmutbreiding=pInn der Gemeen- ..te, met zijn havenwerken, met zijn uitge- .breid rioleering.ssteDel. met zijn spoorlijn- .verbindingen, ter vaststelling zullen wor gden aangeboden". De dringendo noodzakelijkheid van elk dezer onderwerpen hebben wij meermalen be toogd en wij juichen het toe dat. de vervul ling onzer wensch reeds zóó nabij is. Is een maal het rioleeringsvraagstuk in het singel- kwartier tot oplossing gebracht, dan zal ook de school aan de Broersvert verdwijnen en ook daardoor een einde worden gemaakt aan een onhoudbaren toestand en die tevens zal strekken tot verfraaiing der gemeente daar ter plaatse. Van den inhoud der rede van onzen bur gemeester in de eerste zitting van 1907 hebben wij met blijdschap Keunis genomen en nemen dankbaar acte vnn de daarin ge dane toezeggingen. Blijkens vorenstaande kennisgeving mag morgen den goheelen dag en Zaterdag tot 11 uur v.m. weer de straat geboend worden. Vergadering— lioodhnljzen Wij herinneren nog even te dezer plaatse aan de openbare vergadering, die heden avond zal gehouden worden door de liberale propagandaelub in de S. O. V., waarin de heer A. Roodlniyzen, lid der Tweede Kamer en secretaris der Liberale Unie, als spreker zal optreden. Debat wordt gewenseht, zoonis de oproeping vermeldt, en die wensch zal zeker wel door de voormannen van andere partijen worden vervuld. Het zal dus wel een belangrijke avond zijn. Morgen, Vrijdagavond, zal in het gebousv der Spoelingvereetiiging een vergadering plaats hebben van het voorloopig bestuur der vereeniging »de Ambachtsschool voor Schiedam en omstreken" met een aantal door hen uitgenoodigden tot het vormen eener propaganda-commissie voor die ver eeniging en om leden aan te wer en. Mochten er onder onze lezers zjjn die zulk een uitnoodiging niet hebben ontvangen en toch veel voelen voor de idéé om hier een Ambachtsschool te stichten, dan kunnen we hun gerust aanbevelen naar die vergadering heen te gaan, daar ze dan zeer welkom zuilen zijn. Het is toch ontegenzeggelijk waar, dat, wil men iets tot stand brengen, men er voor moet strijden en alles aanwenden om te slagen. Muziekschool. Het wa? vroeger aan de muziekschool het gebvuïk om elk jaar de leerlingen door voordrachten in hel openbaar, proeven te doen geven van do resultaten van het on derwijs. In de laatste jaren is met die gewoonte gebroken, zeker ook in het be lang van 'het onderwijs, daar, zooais be grijpelijk is, met de voorbereiding van zulk een „examen" veel tijd gemoeid gnat en daardoor de geregelde leergang wel eens onderbroken wordt. Toch is het in hel belang van de school noodig, zoo nu en dan teekencn van le ven te geven. Sedert Mei 1905 had geen „examen" plaats en het zal dus de ouders en ook de leerlingen zelven, welkom ge weest zijn, Jat gisteren zulk een voor drachtavond plaats had. Werd gewoonlijk aangevangen met de elementaire zangklassen, ditmaal en zeker tot aller leedwezen, moesten die voordrach ten door gebrek aan leerlingen (er zijner slechts zes) achterwege blijven. Wel is dit zeer te betreuren, daar juist deze klas sen de levensbron voor de school uitma ken en welk onderwijs in de beginselen der muziek zoo nuttig is, ook voor hen die later een instrument willen bespelen. De 2e en 3e piano-klasse openden met een drietal goed gekozen vierhandige stuk jes, die wel maatvast, doch nog kleurloos werden gespeeld, waarna een veelbelooven- de leerlinge met stukken van Schumarm- Löw en vooral in de Etude van Moskowski zeer knap spel deed hooren. De 4e"en 5e klassen dezer afdeeling vereenigden zich in een vierhandige „Huldigungsmarech" van Grieg, wijselijk nog maar in een mak tem po genomen, doch daardoor wel wat ge rekt. De J,l'iano-solo"-klas-,e was slechts door één zegge één leerlinge vertegen woordigd, die met de Gavotte in E van B.ich, en een bevallig stukje „Pierrette" van Chaminade de oei van deze afdeeling door accuraat spel wint Js redden. De viool-klasse leverde vijf voordrach ten een Schlurntnerlied van Riedung en er-u „Schidlercon'eert van Seitz, grooten- deels zuiver in toon gespeeld, wat voor aanvangers op dit instrument al heel wal zeggen wil. minder gelukkig gekozen en ten opzichte van de zuiverheid blijkbaar moeilijk voor leerlingen uitvoerbaar, was het „Concertini" voor twee violen van Ruber. Een dankbaaider en goed '"voorge dragen muziekstuk was de „Fantasie pas torale" van Singelée, waar den leerling ook gelegenheid is gegeven zich te bekwa men in. het maken van „flageolettoonen". De begeleiding dezer viool-solo's ge schiedde knap handig door enkele leerlin gen der pianoklasse. Zeven maal deden de vijf solo-zangleer- lingen zich hooren. Een zuiver sopraantje en een toekomstige altstem met voor drachtszin. gaven door liederen van Ver hulst, Brambach, C. van Renncs, benevens in een tweetal duetten van Schumann en Rubinstein blijken van ontluikende zang talenten. Het lied uit „Figaro" en het Pauius-aria „Gott sei rnii gnadig", dit laat ste door den jeugdigen zanger reeds met bewustzijn van voordracht en muzikale in- tensie gezongen, behooren evenals het duet uil Don Juan tot een gebied, dat door aanvangzangers op een proefavond als deze nog niet kan betreden worden; aan deze zangstukken worden voor een goede uitvoering cisehen gesteld, waaraan deze uitvoerenden zeer natuurlijk nog niet kun nen voldoen. I 1 Bijzonder voldoen ae ongekunstelde en zuivere zang in de Ballade van Gounod, en „Das Echo" van Schuberl, terwijl de laat ste optredende soliste door twee mooie lie deren van Schubert toonde door, zeker vol ijverige, studie reeds een geschoolde wijze van zingen machtig tc zijn, welke haar tot een talentvolle ontwikkeling zal doen rijpen. Wat op eik gebied dezen avond Is ten gehoore gebracht, heeft 'ons de overtui ging gegeven, dat aan goede onderwijs krachten de leerlingen zijn toevertrouwd. De hoeren Andreoli, Bezemer en Smalbroek hebben getoond hun roeping met ernst te vervullen. Met een woord van opwekking in hel belang der school werd door den heer llonnerlage de aanwezigen, onder wie wij den nestor der oprichters, Dr. Yaillant, opmerkten, dank gezegd voor de belang stelling en werd 'dezen avond met een dansje door de jongelui besloten. De banier der tooneelveveenigiupr Vrien denkring", vervaardigd door mej. Westhui.-- alhier, L tentoongesteld in de étalage van den meubel winkel der finna Bal—Gabel. Door J. Kruines, wonende in de Pulters- hookschestraat is gisteravond op het z.g. Kamp een Meikever gevangen. Het zachte weer van de laatste dagen kan dat beestje moeilijk in de war hebben gebracht. Bij de politic moet do opsporing verzocht zijn van den 4S-jatigen smid W. deM., die sedert 19 Januari uit de echtelijke wo ning aan de Pernissche straat alhier zou wmdon vermist. Men vermoedt, dat den man een ongeluk is overkomen. Rij de gisteren te Rotterdam gehouden algemcene vergadering van aandeelhouders der N. V. »Pe Dogger maatschappij" tot uitoefening van de zeevisscherij, gevestigd te Vlaardingen, heeft d» balans en de winst en verliesrekening over het afgeloopen boek jaar 1906 goedgekeurd en het dividend vast gesteld op t 150 per aandeel. Directie en commissarissen werden gemachtigd tot den bouw van een nieuw stoomschip. Esperanto. Onder den naam „Internacia Socia Revue" is no. 1 van het internationale maandschrift verschenen. Het merkwaardige van dit inter nationale tijdschrift is. dat hot. geheel in Esperanto is geredigeerd. Reeds nu telt het blad mèdewerkers uit 23 nationaliteiten (Ja pan en China inbegrepen), 18 teekenuars Beloofden medewerking. Voor ons land is correspondent de heer J. L. Bruvn, uit Js-Gravenhage. Dit eerste no. bevat o. m. correspondenties over de Bociale beweging uit 13 landen. Men meldt ons uit Rotterdam: De strafzaak Frans Bland van den Berg gewezen directeur der Zuid-Hollandsche Hypotheekbank en ex-notaris te Rottei- dam. Er heerscht voor deze „zaak groote bc langstelling, zoowel van de zijde van het publick, dat in een oogwenk de publieke tribune vulde, als bij de pers, voor welke de president de beleefdheid bad extra-plaat sen te doen reserveeren. De rechtbank is samengesteld ais volgt: mr. J. II. van Meurs, president; nir. G. T. J. de Jong, en mr. L. E. Visser, rech ters; mr. C. G. 't Hooft, substituut-griffier; mr. Josseliu de Jong, subst.-off. van jus titie (openbaar ministerie). Verdediger: mr. II. M. A. Schadee. De beklaagde Bland van den Berg wordt binnengeleid'. Doordat het huis van arrest onmiddellijk aan de rechtbank grenst, was men hier verschoond van hel onverkwik kelijke feit, dat daar buiten het publiek zich verdringt om den beklaagde met der. gevangeniswagen te zien aanvoeren Dos te grooter was de spanning in de recht zaal, vooral op de publieke tribune om den beklaagde te zien. De president verklaart do openbare te rechtzitting voor geopend. Binnengeleid bleek beklaagde Bland van den Berg er wel veranderd uit te zien zijn houding, vroeger fier, was conigszins gebogen, en hij was grijs geworden. Uiter lijk scheen hij kalm, hoewel er heel wat in hem zal «zijn omgegaan. De beklaagde staat op om te antwoor den op de gebruikelijke vragen betreffende de identiteit van zijn persoon. Met fieersche stom beantwoordde hij de eerste vragen van den president betref fende zijn identiteit. Alsdan is het woord pan den griffier ter voorlezing van liet bevel van verwij zing. Op verzoek van het O. Af, werden ver schillende stukken voorgelezen. Yoorts werd medegedeeld dat door het O. AI. 22 getuigen waren gedagvaard a charge en 1 a decharge. Daarop ving het getuigenverhoor aan. Set naspel van de T>Evcrtsen" voor da Alkmaarsche rechtbank. In het proces in zake de „Evertsen" heeft de Officier van Justitie beden con clusie genomen. Zooals we indertijd hebben medegedeeld, is door de „Stoombootrecderij voor het slepen van schepen aan het Nicuwcdiop en te IJmuiden van en naar zee, geves tigd te Amsterdam (boekhouders de boe ren A. D. zur ARihlen en C. E. zur Mühlcn)" een vordering ingesteld tegen don Staal der Nederlanden tot betaling van f 120,000 voor hulpbetoon bij do stranding der,.Evert sen", en door den heer \V. van Kijk, on dernemer van een slccpbootdienst te Schie dam, een dergelijke vordering ten bedrage van f 20.000. Als procureurs zijn opgetreden voorden eersten eischer, mr. AY. C. Bosman, voor don tweedon mr, A. Prins, terwijl mr. K A. Cohen Stuart in beide zaken de pi oen reiir van den Staat der Nederlanden is. in de conclusie van antwoord werd ecu aanzienlijk lager bedrag aangeboden, n.l. aan den eersten eischer f25,000 en aan den tweeden f 4000. Den lOden Januari werden de pleidooien gehouden. Air. Philips, voor de firma zur Aftilden optredende en mr. Th jet voor den heoi Van Eijk, betoogden, dat het bediag, resp. door de eischers gevraagd, geenszins te hoog was, terwijl mr. Alouthaan voor den Staat dor Nederlanden optredende, de eischen belachelijk groot noemde. In zijn conclusie vraagt do Off. van Just toekenning van f30.000.aan de Stoom bootrecderij (zur ARihlen) cn van f7000.— |'an v. Eijk, de kosten door partijen geza menlijk te dragen. Hij achtte voorlichting van deskundigen alsnog gewenseht. Uitspraak over 6 weken. Het gerechtshof te Amsterdam wees giste ren arrest in de strafzaak tegen den Utrecht schnn student, die door de rechtbank ti Utrecht wegens wederspannigheid was ver oordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. Hot hof verminderde deze straf tot 50 boete, subsidiair 20 dagen hechtenis. Voor dc 4e Kamer voor Strafzaken der Amsterdamschc rechtbank stonden heden terecht Christiaan Yeltmeijer, sjouwerman en Johannes Winkelman, schippersknecht, beiden geboren en wonende te Hilversum beschuldigd van afdreiging en poging tot moord. De Off. van Just, eischte tegen den eer sten beklaagde 2 jaar en tegen don twee den 9 maanden. Uitspraak 12 Febr. Nep. Herv. Kerk. Beroepen: te Sneek ds. Th, H, Ph. vnn l'apendrecht te Siiedrech! (verbetering) te Berkenwoude (toe/..) ds. C. W. Ilago te Nieuw-Vosmeer; te Zuiliehem en Xiemvnai (toez.) ds. D. Th. Keek te Est. te Sybranduburen c. a. ds. F. J. Folp- niers, te Kootcnte Oudewnter, ds. D. E. J. Hupkes, te Waddingsveentc Urk ftoez.) ds. C. Vlasblom, te Cothen te Wclsrijp en Bajum, ds. M. Woudstra, te Ilarich. Geref. Keuken. Beroepen: te Schoondijke de heer J. 'do Vries, cand. te Warfum; te Andel de heer H, L. Both, candidnat te Bezooien. Bedankt: voor het beroep tc Hildam door den heer J. de Vries, cand. te War- fum. OUD-GEREFOnMEERDE KeRK. Bedankt: voor het beroep te Krabben- dijke door ds. J. R. van Oordt. te Terneu- zen. Hooger Onderwijs. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht is be vorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift: „Kippeneiwit bij konijnen, de heer U. Bakker, geb. te Utrecht en tot doc tor in de rechtswetenschappen de heer Joh. J, de Vries.' Aan de rijks-universiteit te Utrecht is bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op „Stellingen", de heer J. J. de Vries, geb, te Amahey (Ned.-Indië)en tot docter in de rechtswetenschappen de heer G. Renchlin. Aan de universiteit te Groningen is gis teren op stellingen bevorderd tot doctor in rechtswetenschap de heer E. D. II. Schut ter Wzn„ geboren te Groningen. EERSTE KAMER. lilting van Donderdag 31 Januari. Bij de voortzetting van het Algemeen Begrootingsdebnt constateerde de AIINISTER VAN FINAN CIËN, de sprekers van gister nader beant woordende, nogmaals dat de ziekenfondsen een belangrijke rol zullen spelen bij de ziekteverzekering en herhaalde hij dat de Regeering bereid is tot gemeen, overleg ten einde zoo noodig het wetsontwerp te wijzi gen in die richting. Uitvoerig beantwoordde de Min. vervol gens do bezwaren vnn den heer Van Nierop tegen de splitsing van de gewone en de buitengewone uitgaven waarna het algemeen debat gesloten werd. Bij Hoofdstuk TI (Tlooge Colleges van Staat enz.) zegt do heer REEKERS daar tegen te zullen stemmen hoofdzakelijk om de kwestie van het analytisch verslag, dat afzonderlijk aan het oordeel van de Eerste Ivamer had moeten zijn onderworpen. Wat het analytisch verslag zelf betreft, acht spre ker dit nutteloos en het zul een bron van aanmerkingen en teleurstellingen worden. Dc heer VAN WELDEREN RENGERg sluit zich aan bij de aanmerking van den heer Reekers maar zou zijn stem doen afhan gen van nadere Hegeeringsiuliohtingen hoopt dat niet- tot uitvoering zal worden overgegaan. De heer VERAIEULEN sloot zich in hoofdzaak bij de vorige sprekers aan ct) brengt hulde aan «le Nndcrlandsche pers die zulk knap werk levert als, naar fpre'. kor'» meening. niet zoo deugdelijk door ambtenaren zal zijn te leveren. Do heer VAN HOUTEN achtte de II„„ delingen" voldoende. Hoofdstuk II werd aangenomen met 23 tegen 10 stemmen. Bij de behandeling van „Buitenlandsclio Zaken" ontwikkelde de heer RATIUSEX bezwaren tegen de consulaire regeling 4 bepleitte nauwer verband met den diploma- tieken dienst. Na beantwoording door den Alinister werd dit hoofdstuk goedgekeurd. Bij de Justitie!jogrooting drong de hoer VAN ZINNICQ BERGMANN krachtig aan op partieoie wetswijziging tor bestrijding der pornografie, bestreed den kosteloozen rechtsbijstand en hoopte dat niet zal worden toegegeven aan den aandrang tot uitgeven vnn een gevangenismirnnt. Wil men het geboefte ook politiek ontwikkelen, men ver- schafte den gevangenen het analytisch Ka- merversing. (Luid gelach.) De Rotterdamschc omnibus De directie der Alnatseh. Algemeen Ver voer te Rotterdam deelt mede," dat de op heffing van den punrdenomiuhusdienst reeds vóór den brand beslist wn~, aangezien toen de electrische installatie en de centrale ver warming van de garage en werkplaatsen, die een geregeld loopen der motorbussen mo- gelijk zouden maken, bijna gereed waren, Na de ramp is getracht om. ter wille vnn het personeel, met de paardenbussen en dn overgebleven motorbii-spn dien dienst gaan de le houden, wat echter nog, algezien van geldelijke offers, een onmogelijkheid blijkt met de gebrekkige inrichtingen die tenge volge van den brand ten dienste staan. Er is daarom be.-lotcn tot schorsing von den bestaanden dicn«-t. totdat nieuwe gara ges en werkplaat=en en nieuw materiaal aeroed zullen zijn, terwijl inmiddels hel materiaal der paardenbussen zal worden ver kocht. Staking. Toen gistermorgen te Eindhoven de sta kers der firma Tinchant een poosje het werk op de sigarenfabriek hervat hadden, ont stond geschil met den fabriok.-chef, die ver langde dat de sigaren, waarover éérst de sta king ontstaan wa-, zonder naden zouden worden afgewerkt, dire z.g. gladde dekafwer- king. Tevens ontUng iedere sigarenmaker voor het maken van dit werk slechts 5 vor men, terwijl er Hl toegezegd waren. Daar ook de meesterknecht der mikkers en sor teerders word aangezegd, dat hij ontslagen was, wegens zijn lidmaatschap der organisatie van de pakkers cn sorteerders, besloten enkele werklieden opnieuw den arbeid neer to leggen, en in staking te gaan. Rustig verlieten zij de fabriek en ver spreidden zich door de stad. De fabriek is echter in werking. Gistermiddag had te Rijssen een vergade ring plaats van niet-stakenden. Er waren 280 personen opgekomen, minder dan zich eerst hadden bereid verklaard den arbeid te willen hervatten. Hiervan verklaarden zich ongeveer 210 bereid alle werkzaamheden in de oude fabriek te verrichten, waarbij nog enkele bazen en vaste arbeiders moeten ge teld worden. Dit besluit zal aan de firman ten worden medegedeeld. De 8-urendag in de diamantindustrie. Onder de .diamantbewerkers tc Antwer pen en Amsterdam heerscht een stroo ming om te komen tot den 8 uren-werk dag. Gisteravond werd in het Paleis voor Volksvlijt tc Amsterdam eon ledenvergade ring gehouden van den A. N. D. B, ter bespreking van liet voorste! van het Bonds- bestuur (dit voorstel kwam tot stand in samenwerking met het bestuur van de Amst. Juweliers vereeniging) om 1200 nieu we leerlingen tot het vak toe te laten en den 8-urigcn arbeidsdag in te voeren. Er bleek een vrij krachtige oppositie te zijn onder de 3000 aanwezige leden. Heden avond wordt een tweede Bondsvergadering gehouden voor de leden die gisteravond niet aanwezig kondon zijn. Yrijdag zal de uitslag der stemming be kend zijn. Do Juweliersvereeniging vergadert Alarm- dag a.s. in hot American-hotel. Woningbouw te Deventer. Van regeeringswege is aan de gemeente Deventer een voorschot verstrekt van 1180,000 voor woningbouw aldaar. Speelhol gesloten. De Derbyclub to Vaals is nu door de P'"

Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2