30. go-* Jaargang :US, Praatjes oier vee, welde ei ti val. Zondag 3 Februari 190? No. 1230 Tweede Blad Schilderachtige cijfers. IR. Was hij mislukt? J lil .62. de veel Het buitenste uiterlijk. 3000" 3000 2700 2800 3100 2G00 2600 2500 2500 3000 2200 1800 2000 4500 4000 3000 3200 3500 3500 3000 3000 3000 3000 3000 3000 2500 f 3500 3500 3300 2700 2800 2200 „4125 2500 2700 2800 2200 2400 2500 ffl. SCHBIEDUMSCH E C9UR.1U 't Friss Schie- ÏCTEL ENEN, peze courant vee schijnt dage! ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs P« kwartaalVoor Schiedam en VI a aiding en fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam on VI a ar ding on 10 cent Afzonderlijke nuimnors 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advcrtenliön voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een m feu het bureau bezorgd zyn. Bureau-Lange Haven Ho. 141 (hoek Korte Haren.) Prijs der Advertentiën: Van 1regels fl. 0,92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents por regel. Groote letters nam do plaats die zij innemen. Advert en tiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tariove" hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine ndvertentiën opgenomen tot den.prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het. Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor voor de Redactie No. 123. de Administratie No. 103. vrsafi sen VII. In een vorig artikel hebben wij o. m. dat wat de grootere steden aangaat koeten van politie vrij geregeld toenemen naarmate de stad grooter wordt en dat dit ook voor enkele kleinere steden waar is, waarbij zich echter toch nog het merkwaar dige verschijnsel voordeed, dat Delfzijl 5 en 6 maal zoo weinig voor zijn politie betaalt als de kleinere steden Zierikzee en Enk- huizen. Gaan wij nu in de eerste plaats de kosten van b e s t u ur derpol i tie eens na, dan krijgen wij voor onderstaande plaatsen de daarnevens staande cijfers voor den commis saris van politie, waaraan wij ter verge lijking de vroeger reeds meegedeelde cijfers voor salarissen van secretaris en ontvanger toevoegen. Salarissen. Groningen Haarlem Arnhem Nijmegen Dordrecht Leeuwarden Den Bosch Delft Zwolle Schiedam Gouda Alkmaar Middelburg Assen Commissaris. Secretaris. Ontvanger. nge« Wat in deze cijfers de aandacht trekt, is dat de Koningin, den Raad en de Gedepu teerde Staten gehoord, (art. 101 Gem.-wet), hier een andere salarisregeling geeft dan geldt voor de gemeenteambtenaren, waarvan de benoeming (zoonl niet het bedrag van het salaris) uitsluitend afhangt van 's raads in richten, in casu den secretaris en den ont vanger. Zoo zijn er zes gemeenten, die den ont vanger meer betalen dan den commissaris (tot 1525 meer toe). Drie betalen hun even veel, terwijl vier gemeenten d»n commissaris meer betalen. Schiedam betaalt evenveel aan secretaris en aan commissaris, Gronin gen anderhalf en Haarlem een en een deidc maal zoovee! nan eerstgenoemde dan aan den laatste. Nemen wij nu het aantal en de beloonin- gen van do inspecteurs aanbal salaris Groningen 4 5700 Haarlem 11 13150 Arnhem 4 4600 sera roble. midi n Ac- Bob chen. ionist Eeuw. lectr. Ame* -De kter- r. rette. 1, aan- s«n jord- ling: cis., ents De sneeuw ^viel tegen do ramen van fe studeerkamer van '3en predikant. Het een heel koude Januari-avond, en de wereld lag bedekt onder een mantel van sneeuw. Binnen in de pastorie was het 'hl en vredig; alleen in de studeerkamer bewoog zich iemand. De predikant liep in de Heine ruimte op en neer mot gebogen hoofd en de handen op den rug Zijn ge- Wt droeg de sporen, van een inwendigen j|Nd, zijn oogen stonden somber. Hot ge keurde njot dikwijls, dat Langton zich aw droefheid overgaf, wat hij'"dien avond ^5®kwara slechts zelden bijhem - op. «jj droeg de gevolgen van zijn eigen andeling; nu had een artikel in een raht hem de oude pijn' weer opnieuw doen W t en streed er, tevergeefs tegen. gaf het hem nu, of hij' zich al her- 1,? i .^udge jaren geleden het go- hem had toegelachen? Wat gaf het cm of hij er al aan dacht, dat hij in o wereld had kunnen vooruitkomen, dat 5 z|jn schitterende loopbaan aan de uni- ersiteit door iets beters en, grootershad feen doen volgen dan het stille loven een ^onbekend dorpsdominee? letsbe- B Hij lachte bitter, terwijl hij op en iWr "eP, en voor zich zag, wat hij had krijn, als - I""as de man van zijn jaar geweest tt 0 universiteit. Men voorspelde hem •.bitterende toekomst, en men zag a's naaTi Demand, die het ver kit Maar ze hadden gerekend de idealistische hoedanigheden, die aantal 4 4 3 salaris f 4700 4600 2950 Nijmegen Dordrecht Leeuwarden Den Bosch Delft 4 4200 Zwolle 2 2200 Schiedam 2 2650 Gouda 1 1200 Alkmaar 1 900 Middelburg 3 2100 Assen Leeuwarden is hier bizonder goedkoop uit, Haarlem bizonder duur, zoo duur bijna als Arnhem, Nijmegen en Dordt samen, die met hun drieën dan ook maar één inspectcui meer hebben dan in de rijk geïnspecteerde stad van Sint Bavo. Wij geven nu twee andere posten op de politierekening, die ook voor vergelijking vatbaar zijn: het aantal agenten, den post der salarissen van de agenten en dien voor ldeeding en uitrusting. Wij krijgen dan het volgende staatje: Politie. Aant. agenten, Salaris Kosten plantsoen-, agenten, kleeding veldwaihteri veldw. en uit enz. enz. rusting. Groningen 118 f 72,550 9025 Haarlem 96 75,320 9060 Arnhem 89 60,025 6000 Nijmegen 86 53,425 Dordrecht 64 42,569 4480 Leeuwarden 51 30,334 4042 Den Bosch „22,7-10 4025 Delft 40 25,250 3400 Zwolle 35 20,950 2990 Schiedam 36 30,110 335 Schiedam 36 30,110 3350 Gouda 23 14,250 „2050 Alkmaar 23 14,530 „1S25 Middelburg 26 14,990 20S9 Assen 1100 Bij dit staatje zij aangeteeknd, dat het salariscijfer voor Den Bosch niet opgaat, om dat daarin niet begrepen zijn de hoofdagen ten, en dat het Schiedamscho cijfer voor het aanbal agenten blijkens de begrootingen niet zonder meer met dat van de andere gemeen ten vergeleken kan worden. Nog zij aan ge- teekend, dat Arnhem voor oen reorganisatie der politie staat, waarvoor op „onvoorziene uitgaven" 16,000 is uitgeliokken. In het algemeen trekt hot de aandacht, dat hier het aantal agenten en de kosten van uitrusting geleidelijk afnemen naarmate het aantal inworens kleiner wordt. Voor de sala rissen is dat niet in dezelfde mate het ge val, doch ook hier zijn niet de groote en onverwachte verschillen, die wij bij andere posten herhaaldelijk gevonden hebben. Overigens moeten wij er nog de aandacht op vestigen, dat vooral het aantal agenten niet precies vaststaat, omdat de grens tus- schen vast en los personeel niet overal even scherp en niet overal op dezelfde plaats is getrokken. (Wordt vervolgd.) m den man sluimerden. Alen sprak soms over hem als over een enthousiast en een hervormer, maar hij was de knapste man van zijn "jaar en genoot als zoodanig hun bewondering. Toch waren enkelen niet verbaasd, toon ze hoorden van do daad, die een eind maakte aan al zijn eerzuch tige plannen voor de toekomst. Langton was een wees en hij "was op gevoed door zijn voogd, dio, zelf predi kant in het Noorden van Engeland, vurig hoopte dat zijn pupil in zijn voetstappen zou treden. Rawson was zeer trotsch op het succes van den jongen man evenals Agatha, zijn eenig kind. „Ik heb altijd gezegd, dat je 't ver zou brengen," schreef ze hom, „het is zoo prettig om te kunnen herinneren „he,b ik 't niet gezegd", als 't iets goods bevat. En we zijn verbazend trotsch op je." Dit alles vermeerderde bet gevoel van blijdschap en geluk in de dagen van Lang- tons succes; er kwam een verandering in. toen hij een telegram ontving, dat hem onmiddellijk naar de pastorie ontbood. Rawson was ernstig ziek en er was geen tijd te verliezen. Langton vertrok dus van do universiteit en kwam nog in lijd om het laaste verzoek van zijn stervenden voogd te hooren. „Je zult voor Agatha zorgen?" fluis terde hy met moeite, „en als je hier mijn plaats wilde vervullen zou ik gelukkig sterven Zijn stem begaf hem, en met een brok in zijif keel beloofde Langton toen de zorg voor het oude huis en voor Aga tha op zich te nemen. Hy dacht or niet over wat _hü eetlaan Een en. ander over de verpleging van om vee en wat daarmede samenhangt. (Vervolg). Reeds bij herhaling heb ik gelegenheid gehad, in verband met het behandelde onder werp, ente wijzen, hoe de regeering door het \tispreiden van eenvoudige brochures de vakkennis bij land- en tuinbouwer tracht te verbeteren en te vergrooten. Vooral daar om acht ik dit van gioot belang, wijl het lezen van zulke kleine ge&ehriiten allicht aan leiding geeft tot het wisselen van gedachten over hot erin behandelde, wat later dan ook weer oorzaak kan zijn, dat hetzelfde onder werp met deskundigen wordt besproken. Do brochures moeten echter in dc eerste plaats gelezen worden en vandaar mijn herhaalde aanspormg, toch kennis van den inhoud dier brochures te nemen. Om de kosten behoeft men het niet te laten, want. gratis worden zulke brochures verspreid. Wendt het be stuur eener landbouw- of tuinbouwvereeni- ging zich tot het ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handel, afdeeling Landbouw, zoo ontvangt het op aanvraag meerdere exemplaren kosteloos ter verspreiding onder zijn leden. Willen de brochures echter ge lezen worden, zoo dienen ze de te behande len zaken goed duidelijk uitéén te zetten, maar dit moet tevens beknopt en eenvoudig gedaan worden. Is zoo'n werkje dan boven dien vlot geschreven, zoodat het zich gemak kelijk laat lezen, dan is er veel kans, dat het eenmaal ter hand genomen niet zal blij ven bij een vluchtig in of doorzien, maar werkelijk geheel gelezen zal worden. In den loop van 1905 is er vanwege dc afdeeling Landbouw een brochure, hande lend over de schurftziekte bij schapen, ver spreid, die werkelijk aan de bovengestelde eischen beantwoord, ze is in elk opzicht le zenswaardig. De bij de lezers van liet Landbouw-week- blad zeker welbekende districts-veenrts A. van Leeuwen is er de schrijver van. In een tiental bladzijden behandelt hij de oorzaak, den aard, de verspreiding, der ziek te en geeft de middelen aan ter voorkoming en bestrijding ervan. Dit alles is gedaan be knopt en eenvoudig en toch zoo, dat men een goed inzicht krijgt in al wat op deze ziekte betrekking heeft. Het is voor niet des kundigen een leerzaam boekje; dringend beveel ik bet ter lezing aan. Gelukkig is het aantal gevallen van schurfzickte niet zeer groot; in 1905 waren bekend 402 gevallen tegen 070 in 1904. Vergelijkt men deze getallen mot die voor de jaren 1806 en 1307, toen het aantal geval len respectievelijk 15480 en 23625 be droeg, dan mogen we tevreden zijn. Toch zijn de getallen voor 1005 en 1904 lang nog niet hijzonder gunstig. In de jiren 1893 en 1804 bedroeg het aantal gevallen slechts 328 en 380, terwijl het totaal aantal scha- had, voor de begrafenis voorbij was, en hij genoodzaakt was schikkingen te tref fen niet alleen voor zijn eigen toekomst, maar ook voor het ouderlooze meisje. Zij was alleen in do wereld; ze had alleen verre bloedverwanten, en ze zag er tegen op in den eersten tijd bij een neef van baar vader te moeten gaan. „Ik moet hier terugkomen als je hier bent, Giles," zei ze in tranen, maar met het vertrouwen, dat ze altijd in ha ar ouden speelmakker had gesteld. „Natuurlijk kom je terug, Agatha," zei hij. En toen wel dit was het begin van het eirul. Hij volgde Rawson op en trouwde met Agatha. Hij hield van haar, zeker, maar hij had ook medelijden met haar om wat zij ver loren had. Voor Agatha was lnj alles en hy begon zijn nieuw leven gelukkig ge noeg. Toen kwam het verlangen naar wal had kunnen zijn; de geestelijke hongeren dorst naar do aantrekkelijkheden van het letterkundig leven, waarop hij gehoopt hadhet gevoel van gebondenheid, dat hem nu en dan overviel en het verlangen om do ketens te verbreken en een jaar of tien terug te gaan. ■Op dezen winteravond vervolgde het hem onweerstaanbaar. Hij dacht dat hij die oude droorncn he d diep bad begraven, zoo- dat zij nooit meer boven zouden komen, maar daar waren ze weer. Men zei, dat hij mislukt was. ITij wist dat en die we tenschap voegde bitterheid bij zijn ver driet. AVaar hij eerst gewonnen had om zich daarna terug te trekken waren anderen geslaagd; zij maalden zich naam en fortuin, terwijl hij pen op bet oogenblik ongeveer 600.000 bedraagt waren er in die gunstiger jarer bijna 100.000 meer. Er bestaat dus nog wel degelijk reden den landbouwer voor te lich ten omtrent dc bestrijding der schurft ziekte. Het aantal schapen in ons land vei min dert in de laatste 40 jaren "eregeld. Telde onze veestapel in 1S67 nog ruim 1 millioen schapen, tegenwoordig telt ze bijna 400.000 schapen minder. Deze teruggang is aan ver schillende oorzaken te wijten. Behalve een verminderden uitvoer naar het buitenland komt als een der oorzaken ook in aanmer- het gebruik van hulpmeststoffen. Op eerste gezicht, moge dit vreemd blijken, king het maar bet is toch zeer goed te verklaren, als men aan de steeds toenemende ontginningen onzer heidevelden denkt. Vroeger vereischte die ontginningen heel wat kapitaal, niet alleen aan arbeidsloon, maar ook aan meststoffen. Do aankoop en het transport ervan veroorzaakten uitgaven, die door de schrale opbrengsten in de eerste jaren slechts spaarzaam werden vergoed. We! werd door bemesting met compost en stal mest de structuur van den bodem snel ver beterd en nam de vruchtbaarheid toe, maar het er ingestoken kapitaal wierp in den aan vang geen of zeer geringe rente af. Toen echter het gebruik van hulpmeststof fen, gepaard aan een zoogenaamde groen- bemesting, in de praktijk goede uitkomsten gaf, was de weg geopend om op grooter schaal de ontginningen aan te vatten. Tn de eerste plaats werd door de groonbemosting de grond buitengewoon verrijkt met humas- vormende en plantenvoodende stoffen en het voor de groenbemesting dienende gewas kan door de aanwending van een matige bemes ting met hulpmeststoffen verkregen worden. Nu brengt ook het vervoer van hulpmeststof fen kosten met zich. Bedenkt men echter dat in het laatste geval het vervoer nog niet zooveel honderden kilo's beloopt, nis het. bij den aanvoer van stalmest d u i- zenden bedraagt, dan springt het verschil sterk in bet oog. Het verschil in transport kosten hij ontginningen van ecnige betee- kenis vormt op zieh zelf al oen aardig kapi taal. Met bet gebruik van hulpmeststoffen nam ook de ontginning toe, en waar de heidevelden inkrimpen, verdwijnen ook de schepers met hun talrijke schaapskudden. Al leen in de provincie Drente is in de 5 laat ste jaren liet getal heidesohapon met 30.000 verminderd, alzoo een janrlijksche achteruit gang van 607)0 schapen en dat op een be volking in. die provincie, niet half zoo groot als de bevolking van Rotterdam. En zoo is het in al onze heidestreken. In ons geheelc land daalde sedert 1900 het getal heidescha- pen van ruim 220.000 op ïuim 140.000, dus een gemiddelde jaarlijksehe verminde ring van ruim 150.000 schapen. ,,A!!e verandering is geen verbetering", zal allicht de „herder" zeggen, doch wan neer we de bruine hei met haar eigenaardige In die treurige overdenkingen werd hij gestoord. De deur werd zachtjes geopend en zijn vrouw kwam binnen. Het licht Vein de lamp scheen op haar lief gelaat Agatha Rawson had nog niets van haar aantrekkelijkheid verloren, en de jaren, die voorbijgegaan waren, hadden haar in nemendheid nog vermeerderd. „Zul je niet langer werken, Giles?" vroeg ze, „het is al zoo laat, en werken na middernacht is niet goed voor je." Hij keek haar glimlachend aan. Zij mocht nooit die gedachten van hem aan zijn verleden kennen. „Ik moet alleen nog maar een brief af maken," zei hij VTOolijk. „Wat een avond, Agatha! Ik herinner me niet ooit zoo'n storm te hebben bijgewoond. Ik ben bang, dat er ongelukken zullen gebeuren." Ze knikte en haar man maakte zijn brief af en hield op met werken. Hij dacht met een, gevoel van berouw aan wat hij bezat, zijn vrouw en kind, Zoolang ze gelukkig met elkaar waren, kon hij toch niet mislukt "heeten, „Is er geen mogelijkheid om vandaag nog verder te gaan?" „Neen, meneer. Er is geen kans op. We zijn ingesneeuwd en de dichtstbijzijnde stad ligt mijlen ver." Sir Philip Maynard mompelde iets bin nensmonds en keek knorrig om zich heen Een tegenwerking in zijn plannen was heel onaangenaam voor een man, die steeds oen gunsteling was van de fortuin. Alles wat hij ondernam gelukte hem; hij was een gelukkig man. Vanaf den dag waar op hy aam de universiteit een mooie be- bokooid ijklieid voor den natuurliefhebber, zien veranderd in oen welig roggeveld, dan noemen we dat vooruitganghondoiden vin den een bestaan, waar voorheen tientallen slechts een kommerlijk stuk brood verdien den. En de schapenmest van voorheen, waar mede de magere bouwgronden in die stroken bemest werden? Sterk verminderd, maar niet tot schade van dat bouwlandde Hulp- mest heeft zijn werk voortgezet en ook daar de oogsten verhoogd en de zandboer tot meer dere welvaart gebracht. Voorloopig acht ik de verdringing der hcideschapen nog geen ramp. Het heide-schaap is een ras dat men nooit heeft getracht door kruising met andere rassen te verbeteren, het is nog onver- valscht; maal'zal langzamerhand ver dwijnen. Waar men op ontgonnen gronden schapen wil houden, daar zal een zwaarder vleesclischnap meer op zijn plmts zijn. ITet heideschaap is, wanneer het r' od verpleegd wordt, een levendig en goed gebouwd dier; bet heeft een fijnen lichaamsbouw en wordt dan ook niet zwaar. De krachtige horenS op den fijnen kop, door een sierlijk gebogen hals goed hoog gedragen, de fijne pootjes, dat alles geeft aan het dier iets vlugs, dat aantrekt en bekoort. ITet vleesch is smake lijk en door kenners om zijn wilds maak zeer geprezen. Ook leent het zich vrij goed voor het mesten, doch daar het. te licht blijft, moet hot onder doen voor de zwaar dere vleeschschnpen. De vruchtbaarheid en melkrijkheid zijn niet groot en deze twee nadeden worden door de vorige eigenschap pen niet vergoed. Het best voldoen zo^nog, wanneer ze in goede weiden kunnen gemest worden, wat in Friesland en in de Betuwe nog veel gedaan wordt. Het Friesche schaap is een geheel ander type dan het voorgaande. ITet is een echt melkschaap met groote vruchtbaarheiddo geschiktheid voor mesten mist het en dit ia wel jammer. Dit oorspronkelijk type ver dwijnt ook langzamerhand door kruising met Engelsche schapen, waardoor de geschikt heid voor vleesch- on vctannzetting meer op den voorgrond komt. Het oorspronkelijk schaap is groot, gerekt en hoog op do poo- ten. Kop, staait en pooten zijn onbewold en steeds wit; terwijl de groote, slappe ooren meer hangen dan staan. Toch komen onder de Friesche schapen groepen voor van meer gedrongen vorm, mot een wolkuif op den kop en meer bewolden stnurt en pooten. Het zijn de zoogenaamde bokjes, en vee! lichter dan de overigen. Tu&schen het groote Friesche melkschaap en de hokjes treft men een overgangsvorm aan, wel gedrongen van vorm doch zwaarder dan de laatstgenoemden. Dezen tusschenvorm treft men in onze om geving nog al eens aan. De vruchtbaarheid bij het friesche schaap is zoo groot, dat worpen van 2 en 3 lammeren geen uitzonde ring, maar regel zijn. Meer dan eens heeft men worpen van 4 lammeren en bij een trekking had gekregen, die opengekomen was door wat hij noemde de idiote dwaas heid van een ander, was alles goed met hem gegaan en hij rustte nu op zijn lau weren, bijna een millionair, dank zij een groote erfenis, en een man wiens woord wet was in zaken "van letterkunde en schoono kunsten. Nu bevond hij zich op weg naar huis en werd plotseling door de sneeuw opgehouden. Hij keerde zich naar zijn bediende, die in een eerbiedige houding naast hem stond. „Wat is dat voor een dorp? Ik zie daar een toren." „Ik zal het eens vragen, meneer." - Sir Philip wachtte ongeduldig. „Het dorp heet Chalford, meneer," zei de bediende bij zijn terugkomst; „een klein dorpje, zooals men my zei, maar er is een herberg en een postkantoor," „Hm! De wandeling er heen is niet ver, denk ik? Alles is bctei dan hier in de kou do wachten, Zorg jij voor do bagage, Symes, en kom mij dan maar achterop. Öc zal den nacht in de herberg doorbren gen. De hemel geve, dat er ordentelykebod den zijn 1" De avond viol, en de besneeuwde weg was niet aangenaam te bewandelen, maar Sir Philip liep door, den toren in het oog houdende. Even voor hij aan het dorp was, haalde een dogcart hom in. Hij hoorde zijn naam noemen, zag, toen hij opkeek, een lang man in geestelijke kleeding, die de teugels hield. „Langton," riep hij verbaasd uit. „Wie zou er aan gedacht hebben je hier aan het eindje der wereld te vinden?" «es .-i 'fe IR.?

Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 5