gCT Jaargang Woensdag 6 Februari 1907 No. 12304 Zijn eigen Vrouw. Ken nisge y i r g. Gezien art. 15 dpr wet van den 26sten Mei 1870 (Staatsblad no 82) betrekkelijk de Grondbelarting, brengt ter kennis van de daarbij belanghebbenden, dut de staat, aan rende de uitkomsten van de metingen en jje krachtens art. 14 der aangehaalde wet ustgestelde schattingen van gebouwde- en ongebouwde eigendommen binnen deze ge meente gelegen, gedurende dertig dagen ter inzage op d« Secretarie (afdeeling A), is nedergelegd. En is hiervan afkondiging ge-ehied, waar het behoort, den 5den Februari 1907. Da Burgemeester voornoemd, M. A. BRANTS. BUmiNJLVm per Deze courant vet schijnt d agel ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en VI a ar ding en fl. 1.25. Franco post fl. 1.65. Piijs per w'ckVoor Schiedam en VIaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers cent. Aboonementen worden dago'iiks 'UnUgenomcn, Advertontiën voor het eerstvolgend nuznmer moeten des middags vóór een uur fan hot bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven.) Prijs der Advertontiën: Van 1o zegels £1.0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Grooto lotteers naar do plaats die zij innemen. Advextentiëzibij abonnement op voordeelige voozwaarden. Tarieve1" hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. Ln do nummers, die Dinsda g-, Donderdag-en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tol don prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intere. Telefoon voor de Redactie No. 123^ voor do Administratie No. 103. Schiedam, 5 Febr. 1907. FRANKRIJK. Een nieuwe circulaire van minister Briand bïijst er op dat een contract als door het episcopaat is opgesteld, waarbij het aan den bisschop staat den priester, met wien* gecon tracteerd is door een ander geheel willekeu rig te vervangen, van te voren onwettig is. Briand beroept zich tot staving hiervan alleen op het feit dat de priester bij name in een aangifte vermeld moet zijn volgens artikel vijf der wet van 1907 en dat dus iedere nieuwe priester door aangifte bij den burgemeester bekend moet zijn. Deze moeie- lijkheid kan echter, zegt Briand, worden op geheven, wanneer in plaats van een enkel priester een nssoclatie volgens de wet van 1901 het contract wil sluiten. De bedoeling van deze circulaire is blijkbaar om de Kerk zoetjesaan te brengen tot aanvaarding van hot nieuwe gedeelte der jongste wet op den ewedienst. Deze circulaire wordt beschouwd als een concessie aan de jongste verklaringen der bisschoppen. De staat erkent de geestelijke hiërarchie door toe te staan dat dc gemeen tebesturen onderhandelen met de pastoors, gemachtigd door de bisschoppen. Intusschen zal de pastoor niet kunnen bandelen alleen op last van den bisschop, maar tevens in opdracht van een „association eultuclle", aio de kerk tot nog toe weigerde te vormen. De kerk zal, nu de Fransche regeering van zins is om de geestelijke hiërarchie "te er kennen, zich niet langer verzetten tegen de associations cultuelles. Het Parijschc katholieke blad „la Croix" spreekt in een hoofdartikel op tevreden en zelfs optimistischen toon over de circulaire van minister Briandhet blad zegt, dat het laatste woord wel aan den Paus blijft, maar vindt twee principes van het bisschoppelijk in de circulaire erkend en verheugt Roman naar het Engelsch van FLORENCE WARDEN. 44) „Nieuws?" vroeg lady Susan. „Het beste wat er is," antwoordde de jonge vrouw op den man af. „Hij was dus blij je te zien?" „Heelemaal niet. Ilij is aldoor zoo norsch on onaangenaam mogelijk geweest." Haar vriendin staarde haar in de hoogste verbazing aan. Ja dat goed nieuws?" vroeg zij eindelijk Theodora knikte. „Dat geloof ik wel," antwoordde zij. „Ik 8.e.loof dat, hem kennende zooals ik doe, het a '«ergste zou zijn geweest, van mijn stand Punt tenminste, als hij heel beleefd was ge weest. Hij was gelijk de meest woeste beer men ontmoeten kon." «j begon vroolijk te lachen. Lady Susan zag haar nadenkend aan. „Jij zult het zelf zeker wel het best we- merkte zij op. „Maar voor een bui "staander klinkt het niet erg bevredigend.5 del l 'U'ster v'erder," zei Theodora vrien- Va knvijl zij Haar lmnd op den arm voo if15" vr'enc*'n 'egde, „vannacht heeft hij - 1 Jij eerst sedert zijn ziekte goed gesla- nnJ i! verhies ik te denken dat dit komt onid"t ik er was.» o heodora, jij brengt iemand buiten zich hom u l schiint 111'i toe dat je niet om behoort te geven, dat het eigenlijk niet zich daarover: de erkenning der hierarchic en de vrije beschikking der gemeenten over de kerkgebouwen. Uit de houding van het toonaangevend blad „Croix55 blijkt ook dat men in katho lieke kringen verlangt naar schikking om dat men terugdeinst voor de consequentie van den particulieren «eredienst. De radicale meerderheid in de Kamer zal echter minder gesticht zijn over Briand's tegemoetkoming aan de bisschoppen in het belang van den openbaren vrede. Het ge- heele kabinet zal echter Briand verdedigen Clémenceau en Guyot Dessaigne ondertee kenden mede de circulaire. De pastoors van Parijs zijn Maandagmid dag bijeengekomen in het instituut Carnot om kennis te nemen van de instructies van kardinaal Richard of n.l. allen te zemen of ieder afzonderlijk een verzoekschrift bij den prefect der Seine zal indienen om het gratis gebruik der kerken. Paus Pius ontving eergisteren de organi sators der feesten bij gelegenheid van zijn priesterlijk jubileum in September a.a., en 7eide: Mijn vurigste wensch is mijn jubi leum in vrede te vieren en alle katholieke naties tot vrede te zien komen. Dit verlan gen deed mij lankmoedig zijn tegenover Frankrijk. Ik hoop dat de hemel mij de troost zal schenken in Frankrijk den gods dienststrijd te zien geëindigd voor de viering van mijn priesterfeest. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. lord Crewe, dat de regeering weldra met voorstellen komen zal voor de hervorming van het Hoogerhuis. Frankrqk. Het Engelsche Koningspaar is, hoewel reizend als hertog en hei login van Lancas ter, met de exactitude des rois Zaterdag avond precies om G uur het Parijzer sta tion binnengestoomd. Aldaar ontvangen door den Engolsohen 'gezant te Parijs, Rertie deze vond nog even te voren de palmen- roode-looperversiering in hel station te koninklijk en liet de palmen inrukken waarna zij zich naar hot gezantschapshotel begaven, om des avonds naar het Cirque to gaan. Zondagmiddag kwam de hertog van Lan caster een bezoek brengen op het Elyséc, waar maar als Koning, daar hij met groot ceremonieel werd ontvangen Z.M. met Fallières, en tète h têle oen half uur zich onderhield. De monarch verliet daarop het presiden tieel paleis, na (het is de telegraaf die er met nadruk op wijst) de groeten verzocht te hebben aan mevrouw Fallières. Echter nauwelijks het Elyséc verlaten hebbend, stapten president en presidente in een staats- karos, om zich naar de Engelsche ambas sade te spoeden, waar zij beiden, den nu weder hertog van Lancaster geworden Ko ning Edward, en de hertogin kwamen be groeten. men echter, volgens den berichtgever van de „Times" aldaar, er volstrekt niet ge rust op, dat het hoofd der geheime politie ontslagen of zelfs maar gekortwiekt zal worden. Hij gaat nog steeds voort op de oude wijze. Vrijdagavond is de eigenaar van het bocch, waar het hout vandaan kwam, dat tot het geschil aanleiding had gegeven, in de Duitsche ambassade geko men om daar te verklaren dat hij eenige dagen geleden door Fehim pasja geyangen werd genomen en zoolang geslagen tot hij beloofd had den politiechef 20 proc van de opbrengst van zijn hout. af te dragen. De man verzocht oen schuilplaats in het gebouw der ambassade en heeft dit tol dusver nog niet duiven verlaten. Rusland. Dc pogingen, in hel werk gesteld om aansluiting te krijgen tusschen de Kadet- te n p art ij en het bloc der Russische linker zijde hebben schipbreuk geleden. Zondag i.l. hebben te Odessa bloedige vechtpartijen plaats gehad uisschen leden van de Joodsche zelfverdediging en gewa pende hooligans, die de Joodsche winkels begonnen te vernielen. Aan beide zijden vielen gewonden. De gevangen genomen le den der zelfverdediging werden aan den krijgsraad uitgeleverd. Dagelijks hebben to Odessa op straat aan vallen plaats, die toegeschreven worden aan den Bond der Russen. Deze vormt, benden die de veikie/.ingsbureaux belegeren om iede- ren Jood en liberaal, die komt stemmen den toegang te ontzeggen cn af te rossen. 15 gov sponde leden van den Bond der Russen drongen Zondagavond binnen in de bureaux van de partij der vreedzame her- vorir:-g. Duizenden verkiezingsbilletten en andere documenten werden gestolen. De beroemde Russische scheikundige Men- delejeff is overleden en zal op last van den czaar op staatskosten begraven worden. Engeland. In een redevoering te Stoke verklaarde gepast is nog altijd om hem te geven wan neer hij zich zoo slecht tegenover jou ge draagt Het doet er niet toe of ik om hem geef zoo lang ik het hem niet toon,55 zeide de jonge vrouw ernstig. „En dat heb ik niet gedaan. Al ben ik niet zoo onhebbelijk ge weest als hij, ik ben even koel geweest.55 „Maakte hij een soort verontschuldiging voor voor Tapperley Hal!?55 „Bill een verontschuldiging maken! Ik geloof dat hij mij eerder geworgd zou heb ben Zoo5n gevoel heb ik tenminste. Ik ver wacht niet dat hij een verontschuldiging zal maken „Wat verwacht je nu dat hij doen zal? „Een besluit nemen. En wanneer hij dat niet doet zal ik het- doen.55 „Dat is goed,55 knikte lady Susan. „Nu heb ik nog wat te vertellen. Daar komt van middag iemand hier, iemand die je liever niet hebt willen ontmoeten maar die je nu heel graag eens zou spreken.5' „Wie is het?55 „Lady May.55 Theodora zweeg. Zij wist dat dit bezoek heel belangrijk" was want het beteekende dat de familie van den graaf haar alles ver geven had, wat zij ook voor aandeel in. de zaak Dixon gehad mocht hebben en het be teekende ook dat Hamo hen had overtuigd dat zijn inzichten de juiste waren. En zonder het precies te weten voelde Theodora dat er een ware strijd gestreden zou worden tusschen wat zij als haar plicht beschouwde en wat anderen meenden dat goed was. Duitschland. Bij de gisteren gehouden 15 herstemmin gen werden gekozen 1 cons., 4 nat.-lib., 6 van het Centrum, 1 Bund der Landwirte. 1 vriyz. volkspartij, 2 soe.-dem. Gisteren wonnen de nat.-lib. er 2, de soc.- dem 1, het Centrum 4, de Landwirtebund 1 zetel. De nat,-lib. verloren 4, de cons. 1, het Centrum 1 zetel. In Bielefeld leed de vroegere minister van handel Moller met ongeveer 1900 stem men de nederlaag tegen een soc.-dem. Turkjje. Eenigen tijd geleden hadden de Duitsclie en de Engelsche gezant tc Konstaniinopel op zeer duidelijke wijze aan de Porte te verstaan gegeven, dat er een eind moest worden gemaakt aan de willekeurige han delingen van het hoofd der geheime po litie, Fehim pasja, die de maat zijner wan daden had volgemeten, toen hij op een aan -een Duitsoher toebehoorend. schip, gte- laden met dwarsliggers, beslag had gelegd. Het vertoog was tot dusverre zonder uit werking gebleven. Vrijdag j.l. heeft echter do Duitsoho gezant na het Selamlik weer een "udibntie bij den sultan gehad on hoogstwaarschijnlijk zal de ambassadeur van die gelegenheid gebruik hebben ge maakt om den Grooten Heer nogmaals op het hart te drukken, dat de euveldaden van Fehim pasja "thans uit moeten zijn In Turksche kringen te Konstaniinopel is HOOFDSTUK NV UI. Theodora zou dien dag meer nieuws hoe ren dan zij verwacht had. Hamo ïtostall had uitvoering gegeven aan zijn plan om een particulieren detective naar Tapperley Hall te zenden en deze man, die er in geslaagd was daar een plaats als huis knecht te krijgen had spoedig een groote hoeveelheid nieuwtjes bijeengezameld. En door het kaf van het koren te scheiden had hij daaruit een behoorlijke hoeveelheid be langrijke en gewichtige feiten te weten kun nen komen. In do eerste plaats had meneer Dixon hoewel hij slechts eenmaal op het landgoed geweest was en. oogenblikkelijk weer was ver dwenen toer hij er Octavia vond, geen enkele stap gedaan om haar aanspraken te bestrijden, maar hij had haar in het bezit van het landgoed gelat-en zonder daartegen krachtig te protesteeren. In de tweede plaats, hoewel hij niet op het landgoed terugkeerde, kwamen zijn on dergeschikten, Brinekman, Finland en Brown, er van tijd tot tijd en de laatste bracht zelfs zijn vrouw mee. In de derde plaats was het een onbetwist baar feit dat mevrouw Dixon bevelen uit deelde, de loonen der dienstboden uitbetaa de, contracten met pachters afsloot en zich in ieder opzicht gedroeg alsof het landgoed haar wettig eigendom was. Do naburige families brachten haar geen bezoeken, want het gerucht over het twijfel achtige in haar positie had zich als een loo pend vuurtje verspreid. MaarJiet scheen dat zij zich deze veronachtzaming niet bijzonder Z u i d-A f r i k a. De Engelsche regeering heeft uit Pieter- Maritzburg bevestiging ontvangen van de berichten, dat er in Swaziland onlusten zijn uitgebroken. De Swazi's dooden alle kudden, zooals" de Natalsche rebellen verleden jaar ook deden. De toestand eischt ernstige aan dacht De regeering van Natal is op alle gebeurlijkheden voorbereid. BINNENLAND. Tan het hof. Naar wij vernemen, bestaat bjj het kerk bestuur der Ned. Herv. gemeente te Rotter dam het voornemen II. M. de Koningin uit te noodigen tot bijwoning van de plechtige inwyding van de naar H. M. genoemde Koninginnekerk, waartoe voorloopig is vast gesteld Maandag 1 April, den tweeden Paasehdag. De eerste godsdienstoefening bij gelegen he-d van de inwijding zal geleid worden door ds. B. Ten Kate. en het intern stalpersoneel e. a. op het Ko ninklijk zomerverblijf Het Loo 233,750). In de Mem. van Toel. merkt de minister van financiën op, dat weliswaar dc Grondwet beperkt de kosten van onderhoud der zo mer- en winterverblijven tot een maximum van f 50,000 5s jaars, doch het in gereed heid brengen van noodzakelijk gebleken ge heel nieuwe inrichtingen niet kan beschouwd worden als onderhoud, gelijk blijkens het V. V. op het wetsontwerp 190G vrij alge meen als juist werd erkend. De Minister kan met het plan der com missie voor den bouw in zijn geheel mede- gaan, wijl het, naar zijn stellige overtuiging, voldoet aan do billijke eischen voor een, on getwijfeld noodzakelijke vernieuwing vernieu wing van do in bijna alle opzichten, zeer ondeugdelijke inrichtingen op Het Loo, die thans tot verblijf, stalling en berging dienst doen en wijl bovendien dit plan in zijn eind cijfer ad f 425.000 bij vergelijking met hol vroegere een besparing geeft van f 200,ODO. De uitvoering van dit plan zal zijn te ver doelen over drie jaren, zoo dat 11/20 der kosten komen ten laste van het loopendo jaar, 6/20 ten laste van het dienstjaar 1908 en 3/20 ten laste van den dienst 1909. Tc zijner tijd zal een beslissing moeten worden genomen over de bestemming van den paleisvleugel, waarin thans 'de stalinrich ting ten deele is ondergebracht. Audiënties. De gewone audiënties van d»> ministers van Marine, Financiën en Koloniën zullen resp. op Donderdag 7 en Vrijdag 8 Febr niet plaats hebben. Personalia. De oud-minister de lieer Cremer is dezer dagen met zijn echtgenoote te Penang aan gekomen. Van daaruit zal een bezoek ge bracht worden aan Deli en Atjeh. Prov Staten-Terkiezlny. Naar wij vernemen moet de heer dr. E. F. van Dissel hebben besloten zich, wegens hoogen leeftijd, bij zijn aanstaande aftreding als lid van de Provinciale Staten van Zuid- Holland voor het district Leiden voor een herbenoeming als zoodanig niet beschikbaar te stellen. (Vad.) Tweede Kamer. Een wetsontwerp is ingediend tot aanvul ling en verhooging van het Ie Hoofdstuk der Staalsbegrooting 1907 tot stichting van nieuwe gebouwen, dienende tot stallen, koets huis, woningen voor den onderstalmeester Grondwetsherziening, (Vervolg.) Een ander voorschrift strekt, dat de wet zal zorg dragen, dat de verwaarloozing door den gemeenteraad van de gemeentehuishou- ding ophoude. Aan de beginselen van de openbaarheid der Raadsvergadering en van de onaihanke- hjkheid der leden wordt een plaats in de Grondwet gegeven. De voorgestelde wijziging van art. 161 strekt in hoofdzaaklo. de toelaatbaarheid eener spoediger en minder omslachtige be rechting van lichte overtredingen, op het voorbeeld van de Duitsche „Slrafbcïehle", boven twijfel te verheffen; 2o. don wetgever vrij te laten in andere dan strafzaken de langwijlige formaliteit der voorlezing van het vonnis in zijn geheel te doen vervallen. De voordracht van de Tweede Kamer voor het lidmaatschap van den Hoogen Raad «enschl de Staatscommissie te doen verval len, omdat zij een-groore politieke vergade ring daartoe ongeschikt acht en het voor schrift de deur opent voor partijinvloeden op de samenstelling van het hoogste rechtscol lege. Aanstelling voor het leven en regeling der bezoldiging bij de wet acht de Commis sie voldoende waarborgen voor een onaf hankelijkheid van de Regeering. Nog wordt voorgesteld de beslissing om trent Grondwetsherziening na antbinding der Kamera, behoudens 5a Konings bekrach tiging op te dragen aan de nieuwe Kamers in vcreenigde vergadering, welke bij gewone meerderheid tot aanneming kan besluiten, aantrok, evenmin als de steclsgewijze, ach terdochtige en wantrouwende blikken die in haar richting werden geworpen zoo dikwijls als zij zich vertoonde. Maar aan den anderen kant kon men ook niet zeggen dat zij genoegen vond in haar nieuwe levenswijze of dat- de meer voorname positie, die zij thans bekleedde, haar voldoe ning schonk. Integendeel, 5t grootste gedeelte van haar tijd bracht zij door opgesloten in een kleine kamer, met gesloten ramen en een vuurtje brandende in den haard, terwijl al do schoonheid en pracht van het pas nieuw gemeubileerde huis en de heerlijke omgeving baar weinig belangstelling sche nen in te boezemen. Men merkte op dat zij nooit brieven schreef of ontving en dat zij altijd in zekere spanning scheen te wachten op iets dat ge beuren of op iemand die komen zou. Het openen van een deur, het minste gedruiscli deed haar oogenblikkelijk het hoofd wenden in de richting van het geluid met een haas tige beweging die het resultaat kon zijn van een aangenaam verwachten of van vrees. Maar wat het ook zijn mocht, in ieder geval was het karakteristiek en belangrijk. Niemand hield van haar. Zij was niet be paald onvriendelijk, maar zij was blijkbaar niet gewend aan een stoet bedienden en de aanblik er van scheen haar te irriteeren Zij wilde niet door een kamenier geholpen worden en gaf er de voorkeur aan gedurende haar maaltijden niet bediend te worden. Zij at langzaam en had de zuinige en spaarzame gewoonten van iemand die aan. de grootste armoede gewend was geweest; zij zamelde alle kruimelt|es zorgvuldig in haar hand en schraapte ieder vezeltje vleesch van het been van een karbonade. Het maakte haar ellendig twee kaarsen to zien branden wanneer één liclit genoeg zou geven. Zoodra de bedienden de kamer verlaten hadden ging zij rond en blies voorzichtig alle kaarsen uit en keek met bezorgde blik ken naar de brandstof die verteerd werd, als het vuur hard brandde. Deze kleine eigenaardigheden, waarvan er geen enkele aan de scherpe oogen van de dienstboden ontsnapte, waren voldoende om den spot der ondergeschikten op te wekken en de droge, harde, onsympathieke manier waarop zij met aspirant-pa „liters onderhan delde en dc algeheele onverschilligheid die zij aan den dag legde voor den tuin, de broei kassen en de stallen maakten, den onaange- namen indruk die zij maakte volledig. Het rapport van den. detective dat in bij zonderheden aan Hamo Rostall werd meege deeld, overtuigde dezen laatste dat de ouw werkelijk de echtgenoote van William ..on was en dat ze te zeer was ingenomen, met den overgang van armoede tot welgesteldheid dan dat zij zich veel over de onverschillig heid van haar man zou bekommeren. Hamo had zijn zuster in zijn vertrouwen genomen daar de wetenschap, dat de waar heid omtrent Theodora5s weigering om Tap perley Hall als een geschenk te aanvaarden, lady May had bekeerd en haar verachting voor de vrouw van den financier had plaats gemaakt voor bewondering. f Wordt vervolgd.) p DE BURGB u EE SITE'S VAN SO lil K II K U, SCHIEDAMSCHE COURANT

Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 1