ff STADSNIEUWS. SÉ V Een nadere opgaVe stelt, Eet aantal Do crisis. Uit Den Haag meldt men aan Het Volk", dat daar in welingelichte kringen het gerucht gaat, dat, wijl niemand der door de Koningin gehoorde staatslieden kans -/iet een nieuw ministerie te vormen, het huidige ministei ie. met minister Staal inbegrepen, zal aanblijven. Chlnoezen In Indic. De „Hbl,'.'-correspondent te Hu tn via seint: MDe vereeniging „Tiong Wah Wek wan", welke soderi kort de scholen onder één leiding bracht, ontving op haar verzoek aan de Chineesche regeering om subsidie voor de aanstelling van oen Inspecteur tenant woord, dat China alle kosten zal dragon." Do Rijksverzekeringsbank Het bestuur der Rijksverzekeringsbank heeft een adres gezonden aan de Eerste Kamer der Staten-Gencraal, „waarin het zegt: -dat het gelezen heeft de rede dooi den jheer Stork, in de zitting der Eerste Kamer d.d. 11 Februari 1007 uitgespro ken, waarin hij zegt „zich aan te sluiten bij hot in de Nieuwe Courant" uitgespro ken oordeel, dat een ernstig onderzoek be hoort te worden ingesteld naar de be trouwbaarheid der geheimzinnige bureau cratische machten, wier ambtelijke ijver en naijver Tegen het particulier initiatief niets schijnt te ontzien zelfs niet de waarheid" en zulks naar aanleiding van de vei melding van vier gevallen, in de Hem or ie van Antwoord betreffende Hoofdstuk X der Staatshegrooting voor 1907, omtrent het verzuim van aangifte van ongevallen, voorgekomen in een on derneming, waarin zich de Nederlandsche Fabriek van Werktuigen en Spoorwegma- terieel te Amsterdam, heeft herkend dat het zich door de strekking der rede ,van den heer Stork gegriefd achten meer in hel bijzonder door de zooeven aangehaal de verklaring zich in zijn eer en goeden naam voelt aangetast; dat het "in geen enkel opzicht ooit aan de waarheid heeft tekort gedaan dat inderdaad de bedoelde werkgeefster zich in de vier genoemde gevallen naai de ernstige overtuiging van ons bestuur aan plichtverzuim heeft schuldig gemaakt; dal de afdoende bewijzen daarvoor be rusten in de dossiers betreffende deze ge vallen, ten kantore der Rijksverzekerings bank aanwezig; dat artikel 105 der Ongevallenwet 1901, waarbij aan de leden „van. het bestuur der Rijksverzekeringsbank nadrukkelijk de ver plichting is opgelegd tot geheimhouding van al hetgeen zij in. hun hoedanigheid vernemen, hun tot hun groot leedwezen verbiedt deze bewijzen aan de Eerste Kamer- over te leggen, doch dat het be stuur na kennisneming van het door den heer Stoik gesprokene, aan Zijne Excel lentie den Minister van Landbouw. Nijver heid. en Handel deswege een nota van in lichtingen heeft toegezonden; dat het bestuur inmiddels de smet, het door den heer Stork aangewreven, niet op zich wil laten rusten, maar tegenover Uwe Hooge Vergadering wenpchtc te ver klaren, dat het de aantijging van den heer Stork als volkomen lasterlijk verwerpt. Het adres is geteekend door de hoeren ft. Macalester Loup, H. P. "Berdenis van Berlekom en K. F. Koning. De .Nieuwe Ct." vraagt naar aanlei ding van, dit adres of in verband met den ongehoorden. toon, aangeslagen door rijks ambtenaren tegen een Eerste Kamerlid, de bureaucratie in Nederland nog een pu blieke zaak is, die op een publieke behan deling recht heeft Het blad protesteert tegen de handelwijze van ambtenaren, die beschuldigen en verdacht maken, terwijl zij weten dat zij 'hun gezegde niet waar zullen kunnen of mogen maken. Genootschap „Artis Natura Magistra". De secretaris is dagelijks van 1112 uur aan wezig aan hel Bureau voor llandelsinlich- tingen, Oude Brugsteeg te Amsterdam, tol het geven van inlichtingen, over alle aan gelegenheden, welke de tentoonstelling be treffen. De ten toon te stellen voorwerpen zijn uil de Kaapkolonie, Transvaal, Natal, Oranjerivier-Kolonie ,en Rhodesia afkom stig. Ook zullen geëxposeerd worden schilde rijen en foto's, terwijl brochures betrek king hebbende op elke kolonie, ter lezing zullen liggen. Vertegenwoordigers van de verschillen de regccringcn der bovengenoemde landen zullen op de tentoonstelling- aanwezig zijn om alle verlangde inlichtingen te ver schaffen. Tegen het Kco-MnltlinsSaiilsnie Odsternamiddag had in een der zalen van de Stadsgehoorzaal te Leiden de Se jaarvergadering plaats van de Vereeniging tot bestrijding van het Nieuw Malthusia nisme. Dr. II. Pinkhof!" wees er in zijn openings rede op dat er in het vorig jaar niet veel van de vereeniging is uitgegaan, maar verschil lende dingen zijn voorbereid. Uit de rekening en verantwoording van cfen wanrnemenden penningmeester mr, J. U. von Brie! Sasse bleek, dat het. saldo der rekening in het afgoloopen boekjaar bedroeg 330. De contributie over 1907 moet nog worden geïnd, waardoor nog een bedrag van 350 zal worden geïnd, zoodat na de uit gaven die nog moeten worden gedaan, de Vereeniging over ruim 500 zal hebben te beschikken. Tot leden van het hoofdbestuur werden herbenoemd de heeren dr. P. J. Barnouw, mr. J. C. von Briel Sasse, jhr. J. H. Seho- rer en G, Velthuijzen Jr. In de vacature F. C. de Bas werd be noemd jhr. mr. O. G. A. van Asch van Wijk. Hierna werden besprekingen gehouden over het te volgen werkprogramma. Een voorstel van mr. P. J. Aaiberse werd aan genomen om een propaganda-coinmissie te benoemen. De volgende jaarvergadering zal te Zwolle worden gehouden. Handels- en kantoorbedienden. De jaarlijkscne argemeene vergadering van afgevaardigden van de Federatie van handcis- en kantoorbediendenvereenigin- gen in Nederland zal 29 Maart a,s. te Utrecht worden gehouden. De Hngenholtz-treln. De directie der Holl. IJzeren Spoorweg- Maatschappij blijft op haar stuk staan, ten aanzien van den veelbesproken tiein 38. Op het eerste ontv/erp der zomerdienst regeling, aanvangende '1 Mei 1907, staat deze internationale trein aangegeven als niet stoppende te Haarlem. Men herinnert zich, dat een verzoek van den heer Hugenholtz indertijd tqn gevolge heeft gehad, dat de trein te Haarlem stopte alleen tot het uitlaten van reizigers. De directie heeft een vorig jaar ook ge poogd deze bepaling te doen vervallen, maar toen is dit niet geschied. (»0, Haarl. Ct.") Beurs voor den diamanthandel. In een vergadering van belanghebbenden te Amsterdam is breedvoerig besproken het plan tot stichting van een aan d&eischen des tijds beantwoordende beurs voor den diamanthandel, aangezien het tegenwoor dige gebouw tc klein is en niet op den zich uitbreidenden, handel is ingericht. Een commissie heeft een twaalftal perceelen in handen (Nieuwe Amslelstraat-Waterloo- plein), een ruimte aanbiedende van 650 M2. De totale kosten zijn begroot op f 350.000. Een besluit Is er niet genomen, maar aan. de commissie is opgedragen ver dere slappen te doen in verband met de gemaakte opmerkingen en bezwaren, ook betreffende het beschikbaar krijgen van het noodige kapitaal. Znld-Afrikaansche tentoonstelling:. De secretaris van het voorloopig comité v >or de tentoonstelling van Zuid-Afrikaan- s,:he producten, deelt mede, dat de ten toonstelling gehouden zal worden van 23 Maart tot 6 April in de zalen van het Hedennamiddag ten 2 uur werd door B en W. aanbesteed de levering van gegoten ijzeren trottoirkolken, putranden, straatkol- ken en balusters in, 4 perceelèn; perceel I 70 trottoirkolkenperceel II 20 putranden met geribd deksel; perceel III 10 straatkol- ken met rooster en perceel IV 20 balusters, Hiervoor waren de navolgende biljetten ingekomen: Kon. Ned. G rofsmederij te Leiden 1 15.30, II 10.45, III 16.10, IV ƒ6.30. Deventer Ijzergieterij Nering Bógel Co. I 11 21.80, 111 IV ƒ6.40. II. Versteeg te Ilardinxveld, I II 17.30, III IV ƒ4.75. Penn Bauduin te Dordrecht, I 24, II 20, III 19.50, IV 5.40'. P, Rinkers, Ouder Amstel, f 21.50, II 22.50, Til 25, IV f 5.40. A. A. Verings te Bergen op Zoom, I 16.70, IT III 4.95. Na ai nl ooze Vennootschap Metaal en IJzel- gieterij Spoor Wijnoort Co. te Den Haag, I ƒ17.150, II f 18.40, III ƒ22.10, IV 6.50. Doetinchemsche Ijzergieterij Snoeck Co. te Doetinchem, I 17.25, II IS.35, III IV 6.60. De gunning is nog aangehouden. Bureau voor Arbeidsrecht. Gedurende het vierde kwartaal werden behandeld 57 zaken, welke als volgt verdeeld waren ongevallenwet 8, militie 7, lounge- schillen 11, belastingzaken 21, burgerlijke zaken 4, schuldvorderingen 4, vereenigings- zaken 1, erfenis 1. Over het le kwartaal werden behandeld 37 gevallen, over het 2e kwart. 41, over het 3e kwart, 98, over het 4e kwart. 57, totaal in het afgeloopen jaar 233 gevallen. Het Bureau is gevestigdNieuwstraat 28 en geopend 's Woensdagsavonds van 81/3 10 uur. De adviezen worden verstrekt aan leden van bij den Schied. Bestuurdersbond aange sloten vereenigingen tegen betaling van f 0.10, aan anderen tegen betaling van f 0,30. Vanmiddag ljj uur is de 12-jarige Jacs. Rensman, wonende in de Kethelstraat, bij het springen over een -kuil in de Warande gevallen en wel zoodanig, dat hij daarbij het rechterbeen onder de knie brak. Na eerst in de Broederschool binnengebracht te zijn is hij daarna op advies van den dokter naar het Ziekenhuis vervoerd. Anti-revolutionaire Partqdag. Avondvergadering. Tn de gisteravond in de S. O. V. gehou den openbare vergadering van den Anti- revoi. Partijdag alhier, welke niet uitsluitend voor de ,,reehtsche pers" toegankelijk was, trad als spreker op ds. A. S. Talma met het onderwerpSociale wetgeving. Spr. wijst erop dat die titel eigenlijk te veel omvattend is, want hij zal b.v. niet spreken over agrarische wetgeving, voor welk onderwerp een oncpiête-commissie door de legeering is ingesteldevenmin dvur de Middenstsuidswetgevinu waarvoor een staats commissie inbindt. Maar spr. zal zich mem speciaal beper ken tot die sociale \wtgo\ing die belrolt de loonarbeiders bij handel, nijverheid en klein bedrijf. Maar vooraf wil spi. de vraag beantwoor den: wat is sociale wetgeving. En daarbij dient in de eerste plaats gezegd zvaarop die gericht is, waarbij men tweeërlei bedoelingen moet onderscheiden. In de eerste plaats kan men met de sociale wetgev ing bedoelen om met. behulp der staatsmacht oen andere maatschappij in liet leven te roepenin de tweede plaats om op den grondslag der bestaande maatschappij een einde to maken aan de misstanden die in de maatschappij bestaan, voor zoover die liggen binnen het bereik des wetgevers. En allo verstandige menschon zullen, naar sprekcr's meening, de laatste soort ia toe passing willen gebracht zien. Spr. betoogt daarbij dat ook het sociaal-democratisch standpunt aan dc sociale wetgeving dien tweeden eïseh stelt, want menig element in redevoeringen door de voormannen dier par tij geven daarvoor het bewijs en ook met liet Marxisme wordt zóó gepredikt, in af wijking met de leer die voor 60 jaren werd verkondigdHet gehccle wereldleven is liet resultaat van hot oeeonomisch, van het ont- wikkelingrieven der maatschappij. De sociale wetgeving is een onderdeel van de sociale hervorming. Tot recht begrip wijst spr. erop dat het hart van het. geheele arbeidersvraagstuk dit is: In onzen tijd, d.w.z. sedert de laatst vcr- loopen eemv, is er een breede kring van loon arbeiders opgekomen, die in het maatschap- pelijlft leven nog niet gevonden heeft, de plmïïs die daaraan toekomt. Er zijn wel al tijd arbeiders geweest, maar dat aparte ka rakter van dien stand, van de mensehen die altijd aangewezen zuilen blijven om loon arbeider te zijn, is een eigenschap van dezen tijd. Vroeger was het een normale toestand dat de gezel baas werddaar schuilt het ver schil. Dit feit blijkt ook bij de vele gehou den besprekingen over de invaliditeits- en ouderdomsverzekeringonder alle bezwaren die daartegen zijn aangevoerd is nooit ge hoord dit bezwaar dat de jonge arbeider bijdraagt om later uitkeeringen te krijgen bij invaliditeit of bij hoogen leeftijd, waar uit de verwachting spreekt dat hij steeds arbeider zal blijven. En dit is tevens de oor zaak van die uitbreiding van het vereeni- gingsleven. De onzekerheid van bestaan van den ar beid maakt dat hij door verzekering zich wil dekken tegen de gevolgen daarvan. Die on zekerheid is een gevolg van de voortbren gingswijze: Aan de cene zijde de arbeid, aan de andere zijde de arbeidsmiddelen, waarover de arbeid niet dc beschikking heeft; men moet die arbeidsmiddelen onder het bereik brengen van den arbeid. Om dit probleem op te lossen is noodig de arbeidsorganisatie. De arbeider is aan den patroon gebonden door de arbeidsover eenkomst hij moet arbeiden voor zijn be staan, de patroon kan ieder oogenblik de toestanden zoo zien veranderen in zijn be drijf, dat hij zich moet hoeden voor elke last op dat bedrijf. Die bedrijfsloestand is gevaarlijk voor den arbeider, maar ook voor het gansche volk want al dragen de ouders de grootste last, ook het kind gevoeit den druk. De Staal moet dus hier ingrijpen, al is hij daarbij binnen zekere grenzen beperkt, en hij heeft dit ook gedaaner is een ontwerp ingediend voor arbeidsovereenkomsten. Wel hebben de socialisten daartegen gestemd, maar toen de Eerste Kamer dit verwierp, hebben zij dit afgekeurd. Dat ontwerp be perkte wel is waar «enigszins de iiu.ll ducele vrijheid, maar dat was omdat geheele vrijheid nadeelig zou kunnen zijn. De Staat heeft voorts ingegrepen met de veiligheids wet, do beperkingen van atbeid voor vrou wen en kinderen, nachtarbeid en om aan die regeling nog meer uitbreiding to geven, verwacht spr. veel steun van de ongevallen wet en de eventueele ziekte" erzekoringswet. Voorts heeft de Staat een taak ten op zichte van loon' en arbeidsduur. liet doel dier regelingen moet zijn den arbeider te verzekeren tegenover -'e risico van invalidi teit, dat is het geheele of gedeeltelijke ge brek aan arbeidswaarde, opdat hij ook dan „zijn brood" heeft. Want de arbeider moet zijn eigen brood eten, de ervaring heeft geleerd dat het krijgen den mensch Verlaagt en den gever 'tot tirannie brengt. De sociale hervorming moet er dan ook op bedacht zijn. de zelfstandigheid van de arbeiders te bewaren. Dit leert ook de sociaal-democratie die den. arbeider wil laten betalen voor zijn ziek te- en invaliditeitsverzekering, maar alleen de ouderdomsverzekering wil zij van den Staat geheel. Spr. is daarentegen van meening dat, waar het loon uit het bedrijf komt, ook de verzekeringspremie daaruit moet worden be taald omdat het een deel van het loon, de wegneming van een drukkende zorg is. Maar al werd het uit de schatkist betaald, dan nog zou het bedrijf den last dragen om dat dit de schatkist hoofdzakelijk vult. Alleen bij den aanvang zou de wijze van premiebetaling van invloed kunnen zijn voor den werkman of het bedrijf maar, waar het in cijfers feitelijk hetzelfde blijft, zou de door gaande ontwikkeling dat verschil toch weer wegdoezelen. Echter is voor die verzekering krachtige staatshulp noodzakelijk, wat trouwens door opvolgende ministers is erkendminister Leiy achtte daarvoor noodig 2 millioen, rni- tiRler Kuypcr 0 millioen en minister We gens vroeg alleen voor de ouderdomsverzeke ring millioen, waarbij dan nog zou moeten komen de steun aan de invulidileits-verzcke- ring. Spr. meent dat men na hot gesprokene wel zal begrijpen dat hij absoluut is tegen stnutsponsionnoering. De verzekering is een verzorger van anno mensehen wat overigens niets heeft te maken met liet arbeidersvraagstuk op zich zelve. De vraag blijft of het wonscholijk is 0111 uitbreiding ie geven aan de beperking dor arbeidsvrijheid tot alle volwassenen in alle bed rij. en. Spr. gelooft dat men daartoe wel zal moeten komen, zij het ook niet dadelijk. Ook do S. D. A. P. is in den loop der tijden wijzer geworden en heeft b.v. baar S-uren eiscli verhoogd tot een 10-urigcn. Maar wanneer de lasten op het bedrijf worden verzwaard dan zal het, daartoe in staat moeten worden gesteld door fiscale rechten die het bedrijf in den concurrentie strijd steunen. Spr. herhaalt ten slotte dat de arbeid gesteund moet worden in zijn orga nisatie die uit de arbeiders zelf moet zijn voortgekomen en daarbij wijst spr. de "plaats aan die de Kauors van Arbeid behooren in te nemen. Met een gloedvolle peroratie besluit spr. zijn keurige rede. Van de gelegenheid tot debat wordt ge bruik gemaakt door mr. J. A. Levy van Amsterdam. Deze brengt den heer Talma hulde voor zijn keurig gestyleerde met gloed uitgesproken rede, waarin veel is dat spr., wat den inhoud betreft, kan onderschrij ven. Daarin kwam heel veel voor dat eigen dom is van iedere staatkundige partij, voor zooverre niet gericht tegen de S. D. A. P. Veel kan spr. van het door den heer Ta.'ma gesprokene onderschrijven omdat het betrof ulgemeene beginselen van Staatsbe stuur, waarvan niet mag worden afgeweken, tenzij men in het belang van een speciale klasse of groep van menselien de belangen van een ander dee! m de waagschaal wil stellen. Maar, vraagt spr., moet die groep worden aangeduid met het woord „stand"? Meemmlcn heeft - de inleider gesproken van den arbeidersstand en hij noemde het zelfs een signalvir van onzen tijd. Hier zou spr. den inleider ongaarne willen volgen hij ontkent dat <r in een constitutioneelen staat standen zijn, alle staatsburgers zijn daarin gelijk gerechtigd voor de wet. Dat. woord is ook gevaarlijk, omdat het voedsel kan g»ven aan die meening dat er in onze maatschappij een klassenstrijd bestaat; het begrip van standen is onwaar, het komt alleen voort uit de maatschappelijke indee ling. Wat de edelmoedige utopie der sociaal- democratie betreft,, zegt spr. dat als hij zich kon denken dat die utopie, dat ideaal wer kelijkheid kiln worden, hij die gaarne zou toejuichen, omdst. daarin zooveel mogelijk aan ieder wordt verzekerd de welvaart die mogelijk en reehmatig is. Maar zij draagt de kiem der ontbinding in zich. Het is spr. opgevallen dat tussehen het lste gedeelte van do rede des inleiders en het slot een betreurenswaardige wanverhou ding bestond. De povere praktijk past niet aan de breede theorie. De heer Talma heeft terecht gewezen op dc honderdduizenden arbeiders met him onzekere toekomrt en een budget waarvan niet bet. minste af kan zon der rampen te veroorzaken. Dat is werkellijk liet probleem dat oplos sing Vraagt. En spr. zat^ mei spanning te. luisteren hoe de inleider dit. zou willen verhelpen. De Staat heeft daarbij .oen taak, zoo zei h.ij, maar iwolkc? En liet antwoord, toonde de povere pi;akt,vjk; de heer Talma zegt dat do Staat zich, moet o.n fch'ou de n, dat hij de verzekering ni'et moot betalen; hij legt den premielast, dien de Slaat voorschrijft, op het bedrijf, dat niet altijd dien last kan dingen, en daar zijn de arbeiders, ion wiens behoeve die last [wordt opgelegd., dc dupe Van. Ten slotte wijst spi^. op hej. verkeerde om. godsdienst en poli(ie(k .dooreen te men gen, zooals prpf, Fabius en in _he,t alge meen de .a 11 ti -ge vo 1 u ti 0 rm a i re n dóen. De heep Talma repliceert op de ver schillend© opmerkingen, daarbij ?ijn mee ning nader, verdedigende, waarna de ver gadering met gebed werd gesloten, zooals die ook, met gebed was geopend. Een collecte voor de stakers en uitge- slolenen te Rijssen bracht £19.66 op. Een vreeselijke ramp heeft hedenmorgen in de vroegte aan den Hoek van Holland plaats gegrepen, een ramp die een onfzet- tenden indruk za! maken in binnen- en bui tenland en die rouw zal brengen in een groot aantal families. De Ilarwicliboot „Berlin", die gisteravond uit Engeland vertrok en te 6 uur aan den Hoek van Holland geregeld aankomt, is door een tot nog toe onbekende oorzaak in den hevigen storm buiten do goede richting •geraakt en op den Noorderpier gesmakt. Tegen 5 uur, zoo hoorden wij, was het schip in noordelijke richting voorbij den Hoek gevaren om daarna te wenden en de veilige haven op te zoeken. Helaas, die verwachting is niet'vervuld. In plaats van in de haven liep het schip te veel langs de kust, waarschijnlijk ten gevolge van het breken van de stuurinrich ting of een roerketting en werd op de noor derpier geworpen. Te 5j- uur had dit vree slijk ongeval plaats. Tevergeefs ging de reddingsboot „President van Heel" naar bui len om hulp te verleenen, doch zeft cu'slon waren zóó geweldig dat het zelfmoord J zijn geweest liet schip te naderen. Te 7j uur brak het whip midden door het voorste gedeelte stortte in den mond v den Nieuwen Waterweg, medenemende het grootste doel der passagiers en bemanning. De Berlin zat juist op do kop van de Noorderpier buiten de lichto^tand. fm schip brak af juist ter hoogte van dc tm chinckainor achter dc beide schoorstenen dio nog gedeeltelijk boven water uitsteken' Van het achterschip is nog maar een klein gedeelte zichtbaar. En de passagiers? Helaas, de meest ontzettenlde gevoW heeft deze ramp 'gehad. Van de TCW die aan boord zijn), is tot hedenmiddag uur slechts 1 behouden. Deze is eeitpas- sagier, oen scheepskapitein^- die uit En' geland nlaar Holland kwam om zijn schip tn halen, dat 'te 'Amsterdam ligt. Ook hit is met hel voorschip in dcnr Nieuwen Wa. torweg gestort, maar heeft zich weten tc' bemachtigen plaMken, waarop hij zich drijvende hield, ent 'zwemmende naar bin- non wist te komen. Dc reddingsboot heeft" hem opgevischt, Nog een tiental menschen werden daar aan boord gehaald en naar wal gebracht Een vrouw was daarbij, dig een arm miste; zij leefde nog &n werd met nog een man en den .bovengenoemden kapitein naar het Hotel 'Americain gebracht, waar geneeskundige hulp hen Wachtte; doch helaas, twee hunner konden niet behou- den blijven en stierven kort na hun aan komst aldaar. De kapitein is weder bijge- komen en kon vanmiddag weer spreken hoewel hij natuurlijk voorloopig rustig ge', laten en in bed gehouden, moest worden. 23 lijken waren reeds gevischt of aaii land gespoeld. Wij hebben er zien liggen op het strand, de oogen ..wijd geopend en. starend als in wanhoop, enkelen bebloed en verwot»d, allen vreesplijk om aan te zien. Diep treurig, dat schouwspel; die jonge mannfen, krach'ig gebouwd, daar zielloos nederliggenü, in een enkel moment ver nietigd, en) met hen misschien het be staan', het geluk van een'gezin! Alle lijken werden/ per brancard of op wagen's maar het station' gebracht, waar een wachtkamer was ingericht om do stoffelijke overblijfselen op te nemen vaj hen dio nog kort te- vonen krachtig eg gezond waren. Daar eegst gevoelde men hét ontzetten de van dezen ramp; waaa men het oog liet rusten, lijken en nog eons lijken. Eon jong meisje, misschien 20 jaren oud, lag daar eveneens, haan lange zwarte haren hingen los langs haar heen,, maan. ook voor jeugd, schoonheid on geslacht heelt de 'dood geen eerbied. Ruwe kerels, soldaten, spoorpersoneel, mannen ea vrouwen, die daar even bin nenstapten of Haar hun diensten verleen den, niet één, die niet diep geroeid was, geen man die tiaar anders dan bloots hoofds binnentrad, niemand die niet/luis- iterend sprpk om althans 'ia den, dood bun rust, niet te storen. Onder de passagiers is een opera-gezel schap, bestaande uit 35-personen, onder directie Van Einest Van Dijk, die van Londen naar Damstadt moeten. Eeavaa het geselschap, Frans Denningcr, is door cpn bijzonder toeval aan' dezen tragischen dood ontsnapt, dooTdat hij "te laat in Har wich was om met deze boot mede te gaan Hij is nu over Antwerpen aangeko men. Vanmiddag is- er nog een' plank aange spoeld waarop! stond dat; er zich nog 15 levende personen in de sm0kin.g- roora bevonden. De „President v. Heel" is vanmiddag te U/a uur opnieuw uitgegaan om te trach ten het schip te bereiken. Zal het geluk ken? Wel was de zee iets minder woest en had de wind iets van zijn geweldige kracht verloren,en men hoopte ook dat het water zoover zou terugloopen dat men langs de pier het wrak zou kunnen be reiken. In de grootste spanning wordt natuur lijk het resultaat van dezen tocht afge wacht. Ook de sleepboot, „Wod-an" is naar buiten gegaan om te 'trachten' de npn- schen, zoo zij nog levend zijn, hulp te verleenen. Vreeselijk moeten de uren geweest zijn die verliepen sedert de "stranding te 5*/i uur en Tiet doorbreiken en in zee storteuj van de ong-elukkigtfn. ie 71/2 uur. Twee lange uiten hefbben zij daar óp het voor schip gestaan, de handeli) wringend en hulp roepend, tureinde naar de schepen die binnenkwamen en hen zagen en be seften lioei .noodig hulp was, maar 'die geen hulp kondein brengen,, wilden zij zelf niet te gronde gaan. Vifeesölijk ^noet hetgeweest zijn, zo» dicht zich bij het plfand te weten en toch zich nog dichter te weiten hijgden dood. Daar heeft Van morgein een ramp u® den Hoek Van Holland plaats gdgtep®, zóó groot als er nog hieUs voorgevallen,'A ramp die nog jaren lang in, heft geheugen zal blijven vooral bij hen, diel aan de uiter ste punt h,ebbe&i geslaan Van, de rivier die zooveel welvaart voor Nederland aan brengt, d'ie is gehveest aan de zee, waar aan Nederland is ontworsteld, maar die telkens nog weler eens toont de grenzet- looze kracht en pracht) waarmede vü het menschdom kan teisteren.

Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2