Êfl r, Zaterdag 23 Februari 1907 No. 12319 jaargang HbHtenlanbT Zijn eigen Vrouw. Keiinisgevi en, ei löss, 0.75 •Ilehle) 0,95 zwerver 2,40 s eenei sderland /9.— VEL, sta K, 164. 311 K. Uil. BINNENLAND. V Celebes. ven e„ ter. 5. ƒ0.90 'Inunsi, 0.09 'rooien ïlchtei compleei Bfiing der ƒ259 stuk toordvjjt «Icoof, ta en kei- week. IJ1UN. ient per- vren t&u SCHIEDAMSGHE COURANT Deze courant verschijnt d ag e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs pc?r kwartaal: Voor Schiedam en Ylaardingcn II. 1.25. Franco ipei post fl. 1.C5. Prijs por weidt: Voor Schiedam on Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nu,miners 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. tiffl Advertentiën voor liet eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven.) Prijs der Advertentiën: Van 1—6 regels £1. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar do plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op 'voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsda g-,"Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tol den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor do Redactie No. voor do Administratie 123. No. 103. 1,50 icht- )een- .afel- van )ond stnk- 15 ct. Ider- a 45, nder AL, fl] 192. ree- ;aan Inrichtingen welke gevaar, «chade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester f.n Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet; Geven kennis aan de ingezetenen, dat op heden aan' de DIRECTIE van de GLAS FABRIEK „DE SCIIIE" en hare rechtver krijgenden vergunning verleend is tot u i t- üreiding dier fabriek, staande aan den Buitenhaven weg no. 1-16, kadaster sectie L. do. 1827, met een stoomwerktuig van 35 paardenkracht en een ketel met een ver- tvarmingsoppervlak van 29 AI2. Schiedam, den 21stcn Februari 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. A. BRANTS. De Secretaris v. LUIK L.S., Schiedam, 22 Febr. 1907. RUSLAND. Voor de tweede Doema waren tot gister* middag gekozen 355 afgevaardigden onder welke 62 behoorende tot de monarchisten partij, 28 tot de gematigden, 221 tot de linkerzijde en 44 tot de nationalisten. Van ie leden der rechterzijde zijn 27 monarchis ten, 18 Octobristenvan die dor linkerzijde 59 kndetten, 27 leden der arbeidspartij, 36 sociaal-democraten, 7 sociaal-revolutionairen. Het geheele aantal leden der Ryksdoema f bedraagt 524. Bij de verkiezingen moet het in sommige plaatsen als te Odessa en te Bakoe er heet toegaan, er wordt niet alleen aan de stembus een vreedzame strijd gevoerd met het stem biljet ir-tar ook hebben heusche gevechten op straat plaats. Woensdagavond is 't te Bakoe tusschen terroristen eu de politie tot een schietpartij gekomen Over en weer werden vijfhonderd schoten gelost, Eén agent werd gedood en fin gewond en drie terroristen werden ge Jood, terwijl vele voorbijgangers gewond werden. Velen werden in hechtenis genomen. Te Petersburg heerschte tijdens de ver kiezingen een buitengewoon kalme stem ming. De straten hadden het gewone aan zien. Er werd echter buitengewoon druk gestemd# Volgens geruchten, te St. Petersbuig in omloop, zouden er in de buurt van Odessa ware slachtingen hebben plaats gehad. Maar bet is onmogelijk inlichtingen hierover te krijgen daar de telegrafische gemeenschap tengevolge van den storm onderbroken is Een ander telegram uit Odessa klinkt eehrer heel anders. Het meldt Na de onlusten van Zondag in de straten, het pogrom in de joodsche wijk en de aan houding van ettelijke leden der Unie van 't Russische volk, heerroht nu betrekkelijke kalmte. Onder de vreemdelingen is een Oos tenrijker aangerand. De gouverneur verwacht onlusten bij de begrafenis van kapitein Zaloratot, gezagvoer der der stoomboot sMaria", die gisteren ge dood is. Naar aanleiding van de telegrafische mede- deelingen der consuls te Odessa, over levens gevaar van hun landgenooten, heeft de Oos- tenrijksehe gezant te Petersburg zich met vertoogen tot de regeering gewend, om aan te dringen op, bescherming. Oosteniijksche, Duitsehe en Italiaansche onderdanen worden op straat aangevallen Generaal Kaulbars heeft een proclamatie laten aanplakken, waarin hij de bevolking van Odes- a tracht gerust te stellen aangaande de plannen van de jzwarte bende". Te Sebastopol is gisteren een commissaris van politie door een bom zwaar gewond. Tot afgevaardigde naar de Rijksdoema is te Odessa gekozen de Israëliet Pergament. candidaat der kadetten, met 44 stemmen tegen 33 op den socialist Maliatowitsj. Berichten uit Rusland te Berlijn ontvan gen melden dat het comité uit den Bond der ware Russen, dat pogroms organiseert, besloten heeft den 27en dezer in geheel Rusland nieuwe Jodenmoorden op touw tc zetten. De roden daarvan is de uitslag dei- verkiezingen. De reactionairen willen trach ten de nieuwe Doema te doen verdagen. De overwinning der kadelten-partij te Pe tersburg is schitterend. De resultaten in 10 van de 12 districten geven 1<12 stemmen voor de kadetten op de 100 totaal uitge brachte stemmen. Professor Miljoekof, een der leiders der grondwettelijke democraten, verklaarde aan een redacteur van de „Slowo", dat zijn par tij alle mogelijke pogingen doet om een grondwettig bestuur in Rusland te vestigen. Stolypin hooft de erkenning zijner partij barsch afgewezen. Die onverzoenlijkheid zal een conflict niet de Doema onvermijdelijk maken. Plet is zeer wel mogelijk, zegt Mil- jockoff, dal de constit. democraten alle wet tige middelen uitgeput ziende, zich formeel zullen aansluiten bij de partijen der uiter-te linkerzijde, wier doel zuiver revolutionair is. De fusie van kadettou met revolutionairen zal de parlementaire strijd in een nationale omwenteling» beweging omzetten. Deze professor voorziet dus in de naaste toe komst een nieuwe, thans meer algemeene po ging tot omwenteling voor het tot stand brengen van een grondwettig bestuur. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Engeland. Alinisler Asquilh deelde gisteren in het Lagerhuis mede, dat de punten van behan deling voor de vredesconferentie te 's-Gra- venhage nog niet geheel en al zijn vastge steld. Lord Newton diende een wetsontwerp in op de hervorming van het Iioogerhuis. I'Iet ontwerp stelt beperking voor van het erfe lijk element, de benoeming van 100 peers voor het leven en andere wijzigingen. Men verwacht zeer belangwekkende verklaringen van de regeering over dezen maatregel bij de tweede lezing. Frankrijk. De Kamer heeft gisteren een wetsontwerp aangenomen, regelende het toezicht en de controle op Fransche en buitenlandsche on dernemingen van welken aard ook, die het sparen bevorderen met het oog op kapitali satie. de Boerenpartij „Het "Volk" zijn gekozen, (jrencraal Louis Botha is gekozen te Stam 'orton, tegenover den onofhankelijkea candi daat Wyndhnm en generaal Bevers hoeft te Turffontein eveneens de overwinning behaald op den candidaat der onafhankelijke». telegram terug met eerbiedige erkentelijk heid voor de door Hare Majesteit betoonde belangstelling. Roman naar het Engelsch van FLORENCE WARDEN. 59) „Ia er een vrouw in betrokken?" «Op het oogenblik niét, maar 'ik heb mij afgevraagd of dat niet nog komen kan. Dc persoon die we beiden op het oog bobben, - J zich zoo handig getoond in het zoeken f" rkrijgen van voordeel voor zichzelf, (lat aiet geloof dat zij eenig middel beneden ütch zou achten." .„O Bill, maar het zou toch vreesclijk Zljfl te .hooren dat «Dat ik verbonden was aan een atl oplichtersbende. Dacht je daaraan?'1 «O neen, neen, niet precies." »N u, ik dacht er in ieder geval wel aan," antwoordde hij koeltjes. Ben oogenblik bleef bet stil, toen zei Thco- zacht »Ik ben benieuwd hoelang het nog zal voordat we iets weten.' „Niet heel lang,' 'sten toon. „Ik heb zoo'n idee dat alles nu Jj za' gaan- Wat zal jij in dien hts- cnhjd doen? Wanneer je het kunt uit en zou ik graag willen dat je bij lady an bleeft. Wanneer een tweede storm :Tlfln boo{3 losbarst en ik geloof waarschijnlijk is zal het beter wanneer je bent bij een vrouw mot een wumkelbare positie zooals zij. En hoor l-mi "j !k 'l0'' i° n'<J moeilijker ma- door je to komen bezoeken. Ik ben SL?rantTF.deIiik voor do bres, die ons heeft"0 'n r'i van vrienden geschoten antwoordde hij op be- Duitechland. De Rijksdag-fracties der Vrijzinnige Volks partij, der Vrijzinnige Vereeniging en der Dunsche Volkspartij, hebben met haadha- ring van de fracties en van haar organisaties, ten behoeve van de samenwex-king in den Rijksdag besloten tot gemeenschappelijk optreden. Wegens hun weigering om een collega tc groeten., hebben drie leeraren aan een burgerschool te Leipzig voor den schoolraad terecht gestaan. Deze nam aan, dat de groet geen privaat-zaak, doch een ambtelijke aan gelegenheid is, en heeft zijn uitspraak in dier voege gesteld, dat, wanneer de drie schuldigen weigerachtig blijven zich te „be teren", zij ontslagen zullen worden. In leeraarskringen heeft deze beslissing groot opzien gebaard. De Poolsche schoolstaking is allengs aan het verminderen. In West-Pruisen sta ken thans nog op 223 scholen 7089 kinde ren, tegen 7719 op 241 scholen voor 14 dagen geleden. De overplaatsing van den Poolschen proost Piotrowitsj van Gnesen naar Skal- iniezze, wordt als een straf beschouwd, daal de proost in Gnesen, waar hij wegens ophit sing tot de schoolstaking tot 2 maanden ge vangenisstraf was veroordeeld, zich onmoge lijk gemaakt had. Onder de Poten heerscht hierover groote opwinding, daar Piotrowitsj als de ziet van de schoolstaking gold. „Maak je over mij niet ongerust Bill. Dat komt wel in orde. De onaangcnaai heden met lady Susan zijn gauw voorbij en wanneer men van andere zijden een beetje boos op mij is, zal ik daar bij wijze van afwisseling blij om zijn. Het verveelt me dat men ten koste van jou een martelares van mij maakte. Ik wou dat zij mij beschouwden als een medeplichtige bij jou misdrijven, wat zij ook mogen zijn. De afwisseling zon mij bepaald goed-doen." Zij trachtte opgewekt te zijn. Zij glim lachte tegen hem en deed dapper pogingen hem op to beuren. Maar in werkelijkheid waren zij beide heel somber gestemd bij de gedachte dat nieuwe wolken zichboven hun hoofd samenpakten. Juist nu het publiek de groote firmn- ciecle krach vergeten was, dreigde een nieuw schandaal van een ongewone, opwindende soort, on alweer in verband met den naam van William Dixon. Zij gevoelden dat. het voor den financier erger zou zijn, wanneer uitkwam dat hij de echtgenoot was van een dievegge of een medeplichtige van dieven dan de val van zijn hooge positie in de city. „Luister eens, Theo," zei Dixon plotse ling, toon zij een paar minuten bet plein hadden rondgeloopen, „wanneer het aller ergste komt en het ontwijfelbaar bewezen is dat dit ellendige mensch werkelijk mijn vrouw is, wanneer wij aan deze waarheid niet kunnen ontsnappen en ontdekken dat zij werkelijk is wat ik begin te gelooven de vriendin en medeplichtige van monschen als dien Farley en dien anderen kerel Sa muel Kemp. dan moet je mij in den steel laten." ..O neen Bill. Mijn hart zou breken," Neen kind. dat zal het niet. Wat heb je nu voor een levenJe weet niet in welke positie je verkeert, of je een getrouwde In het Transvaalscho Iioogerhuis (Wetge vende Raad) zijn, naar de „Daily Mail" uit Johannesburg verneemt, benoemd II. Craw ford, L. G. Curtis, W< Palrympjc, G. J. Dutoit, R. Fcotham, IV. Grant, Max Lan- germann, W. A. Martin. Purchns, Raitt, A. G. Robertson, Roux, John. Roy, Van der Merwe en Wolmarans, vijftien te zarnen. De Jolmnnesbnrgscbe correspondent van de „Tribune" voorspelde gisterenavond al 3e zegepraal van dc Boerenpartij „het Volk" en de nationalisten, on de nederlaag der pro gressievere Deze zullen vermoedelijk slechts twintig zetels krijgen. „Het Volk" en de na tionalisten krijgen samen waarschijnlijk een meerderheid van twaalf stemmen. De arhei derspnrtij heeft de Randlordpartij reeds drie zetels afgewonnen. Te Londen las Be heer Bam. voorzitter van het bestuur voor dc Zuid-Afrikaansche tentoonstelling, aan het feestmaal dat hij gaf, een teleeram voor uit Transvaal met de eer ste uitkomsten van do verkiezingen. Hij noemde die gunstig voor dc toekomst van het land, aangezien zij het gevolg zijn van het samengaan Mer nationaliteiten, dat lei den zal tot een verbond van Zuid Afrikaan- sche staten. (Toejuiching.) Winston Churchill sprak ook uit naam van Lord Elgin, die afwezig was. Hij voor spelde Zuid-Afrika een groote toekomst, wanneer de nationaliteiten er werkelijk sa mengaan. Hij wenschte de tentoonstelling een volkomen succes toe. II. M. de Koningin heeft gisteren in gehoor ontvangen den tijdelijk voorzitter van den Ministerraad, den heer De Meester, Minister van Financiën. Z. IC. II. de Prins begaf zich hedenoch tend ongeveer 9 uur per auto naar den Iloek van Holland. Do Prins naar Wassenaar. Z. K. II. de Prins heeft zich gistermor gen, onmiddellijk na het vernemen van het bericht van de stranding van een schip on der Wassenaar, daarheen begeven. Ministerraad. Gistermiddag is er een Ministerraad gehouden. buitengewone Naar wij vernemen komt de Ministerraad heden wederom bijeen. Generaal II P. Staal Bij K. B. den generaal-majoor II. P. Staal, laatste sous-chef van den genenden stuf, op is aan den minister van oorlog, lijk zijn den Z u i d-A f r i k a. Van de parlementsverkiezingen in Trans vaal is thans bekend dat 16 candidate» van vrouw bent of nietDe hemel weet dat ik je niet zou willen opgeven wanneer ik nog een sprankje hoop had, maar ik voor mij vind zoo iets misselijks, zoo iets afkccrwek- kends in een schandaal als er stellig kom zou, dat ik er voor terughuiver de scha duw daarvan op jou te laten vallen. Wan neer jk dit geweten had, wanneer ik het ook maar in dc verte zou kunnen vermoeden zou ik nooit je van Richmond geschaakt hebben zoouls ik gedaan heb. Ik zou je bij de Unvei thvvaifes gelaten hebben." Daar was zoovee! vastberadenheid in zijn woorden, hij legde zooveel nadruk op wat hij zeide, dat Theodora verschrikte en voel de hoe de tranen haar in de oogen sprongen. „Wat Bill, na alles wat jc gezegd bobt!" „Ia," antwoordde hij ernstig. „Ik geloof niet dat ik bon wat je een onzelfzuchtige kérel zoudt noemen en zoo lang er een straal tje hoop was dat ik je zou kunnen behou den heb ik gevochten en gestreden. Maar hot denkbeeld dat jou naam in die ellen dige zaak betrokken zal worden en dat je in dezelfde onmogelijke positie zult blijven, be halve dut men ook jou zal aanzien wanneer er gesproken wordt, over die beroerde histo rie met de vrouw die denzelfden naam ge dragen heeft neen daar mag ik niet aan denken. Het maakt me ellendig, ik zon geen raad weten. Ik voel dat je behoort te doen waf je vrienden je aanraden, dat je mij den bons moet geven en trachten iemand te krijgen met. oen meer fatsoenlijken naam om voor je te zorgen en jc te beschermen. „Ik begrijp je," antwoordde Theodora trotscb, „do last die mijn bc=tnan je ver oorzaakt verveelt je." „Juist, dat. is het precies," antwoordde hij droog. „Iedereen kan dat met een hal ven oogopslag zien, is het niet?" Zij stak de hand onder zijn arm. „O Bill, wat ben je toch eigenlijk slecht Yan het hof. De automobiel waarmede de Prins, ver gezeld door den len-luit. Baron van Heem stra, tijdelijk adjudant, den tocht naar den Iloek van Holland deed, was Z. K. II. aan. geboden door den eigenaar baron van Pal- landt van Duinrell, te Wassenaar, die tevens het voertuig bestuurde. g'sté il. M. de Koningin-Moeder heeft ren, direct na het ontvangen van de tijding betreffende de ramp van de Ilarwichboot, een telegram doen zenden naar de firma lludig en Pielers Ie Rotterdam, agenten van de Ilarwiehlijn, waarin Ilarer Afajesteit's op- echte deelneming wordt betuigd met de ontzettende ramp die in de eerste plaats de opvarenden ,maar ook de Maatschappij heeft gelroffen. Hare Majesteit ontving van de firma een om tegen me te praten alsof ik dat zou kun nen doen." „Maar kindje, ik ben je man niet en bent mijn vrouw niet.' „Maar je bent toch vroeger mijn man geweest, is het niet?" vroeg zij, terwijl zij haar kopje oj) zij Hield om hem te kunnen aanzien. „Ja zeker, dat heb (k tenminste gedacht. „Nu luister dan eens. Ik zal denken dat ik je weduwe ben. En ik zal den hemel dan ken, dat ik gelukkiger ben dan wcrl weduwen, omdat zij haar man nooit kunnen spreken cn ik wel en ik -zal hem spre ken ook." Di.von achtte zichzeli niet wat men noemt oèn overgevoelig man en hij werd ook niet als zoodanig beschouwd. Maar de loeder woorden, half .schertsend, huif droevig, die van de lippen kwamen der schoone vrouw die hij lieflmd, ontnamen hem zijn zelfbe heersehing. Hij voelde dat hij haar aanbad en alles wat Hij op dat oogenblik kon zeggen was wat iedere andere man in zijn omstandigheid gezegd zou hebben en hij stamelde op nauwe lijks hoorbaren en heesclien toon „Mijn lieveling, mijn lieveling." Zii liepen oen oogenblik zwijgend voort en toen vroeg Theodora plotseling: „Waardoor kwam jij op de gedachte dat zij in deze zaak betrokken moest zijn?" „Twee of drie omstandigheden. In de eerste plaats is het weer valschheid in ge schrifte. zie je niet. Eerst met die stukken en nu met dit briefje. Alles op dezelfde methode. Het is denkbaar dat zij wol eens schrif! van jou gezien heeft. Daarvoor is ge legenheid genoeg geweest, want zij is in het huis van Pnrklane geweest en zij kent de menschen die jij het driemanschap noemt, me haar heel onschuldig geholpen kunnen hebben wanneer" zij verlangde jou schrift te verzoek een eervol ontslag verleend uit militairen dienst, en is aan voornoem den opper-officier dank betuigd voor do veeljarige en belangrijke diensten, dooi" hem aan den lande bewezen. Blijkens een uit Nederlandsch-Indiê bij het ministerie van koloniën ontvangen tele gram is op 19 dezer een bergbenting te Kndjang in Letta (Celebes en otlderhoorig- heden) vermeesterd en zijn daarbij licht ge wond twee Europeesche en twee inlandsche militairen beneden den rang van officier. De vijand liet 8 dooden achter, waaronder hoofden en voorts S geweren en 2 don derbussen. Nienxv-truinca De correspondent van de „N, R. Ct." te Batavia seint De vijandige bevolking in het achterland van Fakfnk is grootcndecls onderworpen en heeft geweren ingeleverd. De drie hoofdleiders van den Ilongi-tocht uit bolut Len zijn gevangen genomen55 geroofden zijn te Knrubrn teruggebracht. i Ned. Consulaat te Chefoo, Aan den heer dr. C. L. Ph, Lenz, waar nemend consul der Nederlanden te Chefoo, is met ingang van de tweede helft van Maart e.k. een verlof van G A 9 maanden verleend. Gedurende zijn afwezigheid zal het consulaat te Chefoo worden waargenomen door den Duitschcn consul F. Reinsdorf. zien, Een paar van hen hebben brieven go- loof ik, die jij geschreven, hebt terwijl ik dicteerde." „Ja." „Dan is zij waarschijnlijk op de hoogte van je bewegingen en cenigszins van die van lady Susan. Hoewel zij Tnpperley Hall heeft verlaten, pveten wij niet altijd of zij mis schien niet in verbinding staat met don een of ander daar." „Ja, dat is natuurlijk mogelijk. Maar Bill, zou je haar moeten vervolgen? Dat zou af schuwelijk zijn." „Ja, het zou zeer onaangenaam zijn. Maar dat, het ergste, zouden wc misschien kun- llc.n vermijden. De justitie zou haar op eigen initiatief kunnen vervolgen wanneer er, zoo uls zij meenen m ik zelf ook, er een ben de is „Maar dat zou tocli ook vreeseliik zijn, is bet niet." „Natuurlijk zou het. Maar, wanneer jij er met tegen hebt tenminste, ik moet beken nen dat ik, zei is wanneer ik tot vervolging moest overgaan, dat liever zou doen dan op deze wijze in liet duister rondtasten." Zij haalde diep adem. „Jc hebt gelijk Bill," zeide zij, „laten we doorzetten en bet ergste weten." ^*ri terwijl zij sprak nam hij haar band ui de zijne en zij gingen sprakeloos voort onder de boomen van het plein, rusteloos en ellendig als twee kinderen." Zij gevoelden dat zij nu gingen voort strompelen op een onbekend en'moeilijk pad, waar alles zwart was en donker en leeg' Maar niettegenstaande hun vrees voor wat ei komen zou, voelden beiden dat er in hun msluil. voort te gaan en wat er ook ge beuren mocht, dc waarheid te weten, hetzij die vóór hen was of tegen hc-n, iets was van troost en opbeuring. (Wordt vervolgd, j

Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 1